Minder salaris voor predikant c Van der Wiel moet terrein prijsgeven -c 3- Brabantse spelen om clubs Cup Volop spanning in 'Leidse' schaakcompetitie Werkgroepen stellen nieuwe opzet voor Toto en Lotto Ongelijke inkomens onbillijk' Na remise met Kick Langeweg Nieuweling Verlouw verrast bij NK driebanden Geestelijk leven Predikanten verdienen te veel. Dat zullen ze lang niet alle maal beamen, maar de groep die dat wél doet wordt langzamerhand wel groter. Er zijn op 't ogen blik zelfs drie 'werkgroe pen', die ten toel hebben, het financiële welzijn van de predikantenstand in te perken. Zij hebben de her vormde en gereformeerde synodes een salarismaat regel voorgesteld, die er van uitgaat, dat predikan ten en kerkelijke mede werkers een salaris heb ben van tussen 'modaal' en de ziekenfondsgrens. Die maatregel moet niet onmid dellijk worden opgelegd. Het 8aat voorlopig om een óndere moge lijkheid naast de bestaande rege ling, waarvoor men zich vrijwil lig kan opgeven. De initiatiefnemers zijn ook vóór afschaffing van salarisklassen voor predikanten en van salaris verhogingen op grond van dienstjaren. In hun voorstel heb ben alle predikanten en kerkelij ke medewerkers een gelijk inko men en pensioen. De werkgroep 'Dienen en Verdie nen' is een verzameling van her vormde predikanten. Er zijn ook gereformeerde dominees die een aantal sporten op de welstands ladder omlaag willen. Zij hebben hun actiegroep 'Verdienen Do minees Minder?' genoemd. Een wat onduidelijke benaming, maar toch wel aardig gevonden als men weet, dat de beginletters van die drie woorden (VDM) ook staan voor de verheven titel 'Die naar des Goddelijken Woords' (Verbi Divini Minister). En dan is er nog de groep 'Samen Delen'. Die bundelt gelijkgezinde stu denten en pas afgestudeerden van de gereformeerde theologi sche hogeschool in Kampen. Andere weg De werkgroepen opereren niet vanuit een fanatiek idealisme. Men zal niet van ze horen, dat het bestaande salarissysteem 'on ethisch' is. Ze willen alleen, dat er naast de officiële regeling een tweede komt, die de mogelijk heid biedt, een andere weg in te slaan, "in de hoop", zeggen ze er uitdrukkelijk by, "dat anderen zullen volgen". Want bijsturing naar omlaag is, volgens hen, wel nodig. Een hervormde predikant verdient maandelijks maximaal netto f 1200 meer dan de modale werk nemer. Een gereformeerde domi nee - die financieel boven de meesten van zijn hervormde col lega's uitstijgt - zelfs f. 1700 meer. "De predikant is sterk verwijderd geraakt van de gemiddelde werknemer in ons land", schrij ven de werkgroepen in hun brief aan de synodes. "Om over de mensen met een minimum-inko men maar te zwijgen. En de ar men buiten Nederland maar he lemaal te vergeten!" Ook intern zijn is gelijkwaardig heid ver te zoeken. "Door de ker kelijke gemeenten in klassen in te delen en dienstjaren extra te honoreren, kan een eindsalaris bijna twee keer zo hoog zijn als het beginsalaris". Dat vinden de drie werkgroepen onjuist. "Totale solidariteit met de laagst betaalden in onze samenleving, laat staan met de armsten in de wereld, lijkt niet goed mogelijk, maar er moet binnen de kerk toch meer mogelijk zyn dan nu het geval is". De bovengrens van het predikants inkomen zou de ziekenfonds grens moeten worden. Zeventig procent van de Nederlanders zit daaronder. Dat komt neer op een maximaal bruto inkomen van f42.300. Voor kinderen is er de kinderbij slag en zijn er studiekostenrege lingen. Extra kosten die de ambtsuitoefening met zich brengt kunnen, volgens vaste richtlynen, via onkostennota's worden vergoed. Ook voor het huren van de pastorie moet een gelijke regeling komen. Neven inkomsten van predikanten die nen in de kerkekas terug te vloeien en te worden besteed aan extra werk. Voorwaarde voor zo'n alternatieve regeling is wel, dat de bespaarde gelden niet zonder meer aan de eigen gemeente ten goede ko men, maar worden gebruikt voor noodzakelijk kerkewerk waar op dat moment geen geld voor is. De regeling zou binnen vijftien jaar algemeen van kracht kunnen worden. Predikanten met een hoger inkomen hebben dan lang de tijd om aan een lager inkomen te wennen. Andere mogelijkhe den zijn, de nieuwe regeling in te voeren by beginnende dominees óf het huidige salarispeil te be vriezen en in vijftien jaar naar de nieuwe regeling toe te groeien. De werkgroepen twijfelen niet aan de uitvoerbaarheid van hun ideeën. Ze passen, naar hun me ning, in een nieuw maatschappe lijk denken en er zijn geen door slaggevende redenen om de pre dikantenstand daarvan uit te zonderen. Bovendien kan de nieuwe opzet stimulerend inwerken op de toe nadering tussen hervormden en gereformeerden ('Samen op weg'). Verschillen tussen allerlei financiële regelingen zijn nu vaak een struikelblok om deze toenadering - die velen in prin cipe toch willen in duidelijke overeenkomsten vorm te geven. Armoe Het is nog niet zo lang geleden, dat in tal van Nederlandse pasto rieën 'armoe' troef was. Predi kanten, vooral op het platteland, waren vaak afhankelijk van toe vallige omstandigheden, die plaatselijk sterk konden ver schillen. Met kunst- en vliegwerk werden hun de middelen ver schaft waarmee ze in hun onder houd konden voorzien. Er is tus sen dominees en colleges heel wat afgeknokt. De laatste tientallen jaren is daar- MARBELLA De vierde dag van het zone-schaak toernooi in Marbella heeft de vijf Nederlanders een vijftig procents score ge bracht. In hotel Don Car los moest John van der Wiel, met zwart spelend tegen Kick Langeweg enig terrein prijsgeven aan de Engelsman Nigel Short. De Nederlanders deelden het punt, Short versloeg de Spanjaard Gallego. Ligterink kwam met wit tegen de Schot McNab ook niet verder dan een half punt. In de andere groep speelden Don- ner en Van der Sterren met zwart remise tegen respectievelijk Saenz (Spa) en Jones (Wal). De Engelsman Mark Hebden, in 24 zetten winnaar tegen de Belg Ri-< chard Meulders, versterkte daar door zijn positie aan de kop van de groep. DEN HAAG (ANP) - De uitslagen van de sportprysvragen van het afgelopen weekeinde zyn: Lotto nr. 5 Eerste prijs: 1 winnaar, bruto f 666.666,67, tweede prijs: 4 win naars. elk bruto f37.500,-, derde prijs: 129 winnaars, elk bruto f2.224,90, vierde prijs: 6.796 win naars, elk f42,40, vijfde prijs: 111.060 winnaars, elk f5,-. Jack pot naar lotto nr. 6: f51.998,-. Toto nr. 5 Eerste prys: geen winnaar, tweede prijs. 56 winnaars, elk f988,80, derde prijs: 856 winnaars, elk f 122,90. Toto-gelijk nr. 5 Eerste prijs: geen winnaar, tweede prys: geen winnaar, derde prys: 50 winnaars, elk f 171,30, vierde prijs: 1.638 winnaars, elke f7,20. Cijfers pel nr. 5 Winnend nummer was: 907826 6 cijfers goed: geen winnaar, 5 cij fers goed: 3 winnaars, elk bruto f 10.000,-, 4 cijfers goed: 29 win naars. elk f 1.000,-, 3 cijfers goed: 288 winnaars, elk f 100,-, 2 cijfers goed: 3.181 winnaars, elk f 10,-. De resultaten van de partijen uit de vierde ronde zijn: Fernandez (Spa) - Serret (Fra) 0-1. Gallego (Spa) - Short (Eng) 0-1. Doyle (Ier) - Gomez (And) 1-0. Ligterink (Ned) McNab (Sch) V4- 'A. Langeweg (Ned) Van der Wiel (Ned) V2-V2. Afgebroken partij: McNab Doyle 1-0. De stand na vier ronden is: 1. Short 3l/i pnt. 2. Van der Wiel 3 pnt. 3. Nunn en Ligterink 2 pnt (uit 3 partijen). 5. Fernandez 2 pnt. 6. Langeweg en Serret 1V2 pnt (uit 3). 8. McNab 1V4 pnt. 9. Gomez, Gallego en Doyle 1 pnt. Groep B: Blow (Gue) - Stean (Eng) 0-1. Jones (Wal) Van der Sterren (Ned) x/z-xA. Hebden (Eng) Meulders (Bel) 1-0. Saenz (Spa) - Donner (Ned) V2-Xh Klauner (Lux) Rivas (Spa) Xh-Vi. Afgebroken partijen: Rivas - Saenz Vi-V4. Meulders Mestel 0-1. De stand na vier ronden is: 1. Hebden 3l/i pnt. 2. Mestel en Stean 2Vz pnt (uit 3). 4. Donner en Saenz 2 pnt (uit 3). 6, Rivas 2 pnt. 7. Meulders en Van der Sterren 1VS pnt. 9. Jones 1 pnt. 10. Klauner lh pnt (uit 3). 11. Blow 0 pnt (uit 3). Zege Timman In de derde ronde van het interna tionale schaaktoernooi in het Ar gentijnse Mar Del Plata heeft Jan Timman met wit gewonnen van de Argentijn N^jdorf. Wereld kampioen Karpov versloeg de Deen Larsen en heeft nu net als Timman anderhalve punt en een afgebroken partij op de gedeelde tweede plaats. Leider is de Hon gaar Portisch met tweeëneenhalf punt. De uitslagen uit de derde ronde zijn: Timman (Ned) - N«ydorf (Arg) 1-0. Panno (Arg) - Andersson (Zwe) Vs- V2. Karpov (Sow) Larsen (Den) 1-0. Giardelli (Arg) - Poloegcyevski (Sow) afgebroken. Palermo (Arg) - Seirawan (Vst) V2- xh. Quinteros (Arg) - Braga (arg) afge broken. Portisch (Hon) - Franco (Par) 1-0. De stand na drie ronden: 1. Portisch 2V2 punt. 2. Poloegéyevski, Karpov, Timman en Seirawan 1V4 plus 1 afgebro ken partij. Wat zijn inkomen be treft is de predikant sterk verwijderd ge raakt van de gemiddel de werknemer in ons land, schrijven drie werkgroepen, die de hervormde en gerefor meerde synodes een an dere salarisregeling voorstellen. Hij zou niet boven de ziekenfonds grens mogen uitkomen. Zeventig procent van de Nederlanders zit daar onder. Vroeger hebben predi kanten ook armoede ge kend. Er moest vaak ste vig worden geknokt om hun een enigszins rede lijk bestaan te verschaf fen. Dit plaatje toont een protestantse dienst in een Nederlandse dorps kerk. Waarschijnlijk heeft ene Pieter de Bloot het schilderij in 1624 ge maakt. (Uit 'Kerken, wat doe je in gaandeweg verbetering geko men. Het zal dan ook niet eenvou dig zijn, aan die verworvenheid fundamenteel te tornen. Demonstratie en staking liggen VRIJDAG 12 FEBRUARI 1982 niet in de aard van dit beroep. Maar of de heren (en dames) pre dikanten zich gemakkelijk ge wonnen zullen geven aan het ide aal van 'Dienen en Verdienen', laat zich betwijfelen. Ze hebben niet voor niets een bond die voor hun materiële belangen op de bres staat. S. J. DE GROOT Ook Roscam Abbin over dominees De klasse-indeling voor predikan ten, waardoor de een meer ver dient dan de ander, moet wor den afgeschaft. Die conclusie trekt professor P. J. Roscam Ab- bing (Groningen) in een uitvoe rig artikel in bet blad 'Woord en Dienst'. Alsof het is afgesproken, komt zijn verhaal gelijktijdig - met het verzoek van drie werk groepen aan de hervormde en ge reformeerde synodes om het pre dikantssalaris te verlagen (zie het artikel hiernaast). Roscam Abbing zegt, dat de groot te van het salaris beduidend uit eenloopt. Er zijn vier klassen en dat werkt door in de pensioenen. "Het ziet er allerminst naar uit, dat de stadspredikant het zoveel drukker heeft dan zijn collega op het platteland. En nog minder dat een mogelijk klein verschil in werksituatie moet worden ver taald in een geducht verschil in traktement". Een serieus betoog over de vraag of de stadsmens bekwamere predi kanten nodig heeft dan de platte landsmens is de Groningse ethi cus nooit onder ogen gekomen. De onkerkelijkheid rukt niet alleen in de stad op. "En als men toch wil volhouden, dat het stadswerk meer talent vraagt, dan is het ab soluut nog niet duidelijk, dat die talentrijke predikant een hoger salaris moet hebben". Roscam Abbing gaat uit van inspanning, niet van talent. Bijverdiensten Extra werk mag alleen in onder ling overleg tussen predikanten worden aanvaard, maar dan moet men er wel van overtuigd zijn, dat dit werk op de weg van de kerk ligt, en de beloning er voor moet in de kerkvoogdijkas vloeien. Het zou tegenover de an deren, die het even druk hebben, onbillijk zijn als de predikant er meer door zou gaan verdienen. "Voor bijverdiensten is geen plaats". Dat geldt ook voor ker kelijke functionarissen en hoog leraren. Zeker het pensioen moet gelijk zijn. "Tussen gepensioneerden bestaat geen verschil in werkom standigheden en inspanning. "Zelfs al zou men enige bijver dienste in verband met extra in spanning of een 'premie' voor be zwarende werkomstandigheden aanvaarden, dan zou het dwaas zijn, dat tot in het pensioen te la ten doorwerken". Roscam Abbing zet ook een vraag teken achter de jaarverhogingen. Een gehuwd predikant met kin deren krijgt nog altijd het maxi mum als zijn kinderen al lang zijn uitgevlogen. Het lijkt hem reëel, die jaarverhogingen maar af te schaffen. De Nederlandse rooms-katholieke bisschoppen zijn bereid, voor een proefperiode van twee jaar ver der te werken met het Hoger Ka- techetisch Instituut in Nijmegen. Tussen hen en het instituut wa ren moeilijkheden gerezen over enkele projekten en publikaties, met name het 'Werkboek voor ka- techese'. Over twee jaar zullen de bisschop pen en het instituut de situatie opnieuw bekijken. Los van dit akkoord met de bis schoppen had het bestuur al be sloten, het instituut in leven te houden, zij het in afgeslankte vorm. Voor zes van de twaalf ca- techetische medewerkers en een administratief medewerker heeft het bestuur ontslag moeten aan vragen. Hervormde Kerk: beroepen te Wapenveld H. Harkema Brakel, te Almelo L. Lingen Klooster ter Apel (buitengewone wijkge- meente), die bedankte voor Los ser; bedankt voor Alblasserdam G. Zonneberg Amsterdam-Bui- tenveldert. Beroepbaar: G. J. Mantel Driebergen. Gerefor meerde Kerken: beroepen te Go- rinchem R. Vissinga Hasselt, te Zelhem (federatie hervormd-ge reformeerd) R. Molemaker Gro ningen (evangelisatiepredikant). Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Assen A. den Broeder Bergentheim. Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Rotter dam-West R. Kok Damwoude. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Scherpenisse A. Moerkerken Nieuw-Beijerland. Baptistengemeenten: beroepen te Groningen J. B. van der Veen Dordrecht (laatstelijk zendings predikant in Kameroen). De afdeling 'sociale vragen' van de Raad van Kerken in Neder land vindt, dat gemeenten met het ontruimen van gekraakte woningen moeten wachten tot de wetgever middelen heeft ver strekt om leegstaande woningen te vorderen. Het bestrijden van krakers acht de sectie on rechtvaardig zolang de bestrij ding van leegstand wettelijk nog niet mogelijk is. Dat schrijft de afdeling in een brief aan de Vereniging van Neder landse Gemeenten. "Leegstand, die tot strafbaar kraken uitno digt, kan worden voorkomen als de gemeenten erin slagen, over eenkomstig de nieuwe wet snel en op grote schaal woningen te vorderen. Sport Frans Thijssen wordt in de watten gelegd in het ziekenhuis van Ipswich. De Nederlandse vedette van Ipswich Town brak dinsdagavond in het treffen met Liverpool zijn enkel en is voor minimaal zes toeken uitgescha keld. Dè kans voor de verpleegsters in Ipswich om hun naam op zijn gipsbeen te schrijven. BREDA (GPD/ANP) - Als voorbe reiding op het komende seizoen zullen de Brabantse betaalde voetbalclubs uitkomen in een toernooi om de Brabant Cup. De wedstrijden zullen gespeeld wor den tussen 24 juli en 7 augustus. Het initiatief voor dit toernooi werd genomen door gedeputeer de staten van Noord-Brabant, dat voor de uiteindelijke winnaar een wisselbeker beschikbaar zal stellen. Het Brabant-Cuptoernooi zal wor den afgewerkt zonder deelname van PSV, dat in die periode een tournee door Zuid-Korea maakt en bovendien nog vóór de plan nen van GS bekend waren in Eindhoven een eigen toernooi organiseerde met deelname van Standard Luik en de Engelse clubs Brighton en Ipswich Town. Wèl wordt de mogelijk heid overwogen dat de winnaar van het Brabant-Cuptoernooi een afsluitende "finale-wed strijd" speelt tegen PSV. De tuchtcommissie van de KNVB heeft Ronald Spelbos, de voor- stopper van AZ'67, met onmid dellijke ingang een schorsing op gelegd van vier wedstrijden. Spelbos kreeg zaterdagavond tij dens de uitwedstrijd tegen NAC zijn derde gele kaart. Hij moet bovendien een boete van vijf honderd gulden betalen. Eveneens voor zijn derde gele kaart kreeg Leo van der Poppe, de middenvelder van MW, net als Spelbos een schorsing van vier wedstrijden. De geldboete voor Van der Poppe bedraagt tweehonderd gulden. MW's jeugdspeler. Smeets werd ook voor vier wedstrijden geschorst FC VW heeft het contract met trainer Sef Vergoossen (34) met drie jaar verlengd. Vergoossen was het vorige seizoen nog als hulptrainer van Jan Morsing by de Venlose club werkzaam. Na dat Morsing naar Heracles was vertrokken, werd Vergoossen bij het begin van het lopende sei zoen hoofdtrainer van FC VW met een contract voor één jaar. Tussen FC VW en topscorer John Taihuttu is ook overeenstem ming gereikt over een contract verlenging. Taihuttu, die een contract had voor één jaar, heeft zijn contract met twee jaar ver lengd. LEIDEN - Niet alleen aan de top van het klassement van de pro motieklasse in de competitie van de Leidse schaakbond is er volop spanning, maar ook onderin. Drie ploegen komen nog in aan merking voor degradatie: D.No- teboom 1, Leiderdorp 1 en Phili- dor 4. Hoeveel ploegen er precies zullen degraderen is overigens nog niet bekend. Dat hangt af van een eventuele terugkeer van Voorschoten uit KNSB-competi- tie en een eventuele promotie van de nieuwe Leidse kampioen naar de KNSB. Van groot belang voor de rangorde van dit drietal was in de zesde ronde het treffen tussen Leider dorp en Philidor 4. Het lot van Leiderdorp hing aan een zijden draadje, maar de thuisploeg kon tenslotte nog een gelijkspel uit het vuur slepen. Dat resultaat bood Leiderdorp perspectieven voor het verlaten van de voor laatste plaats. D.Noteboom had immers geen kans tegen Alphen: 2x/i-1x/2. De Zeekanters bleven daardoor op 4 punten staan. Lei derdorp kan met 2 punten de Noordwijkers nog achterhalen, daar de ploeg meer bordpunten heeft. Philidor 4 beschikt over slechts 1 matchpunt. Dit team rest een zware opgave om die laatste stek nog te verlaten. Tij dens de slotronde in de Noord- wijkse Kuip staat Philidor 4 im mers, een op een kampioenschap gebrand, Lisse te wachten. D.No teboom moet het tegen LSG 3, de tweede titelpretendent, opne men. Leiderdorp zou aan, het pas voor het kampioenschap uitge rangeerde, Philidor 3 een gemak kelijker klus kunnen hebben. Leiderdorp keek na de eerste zit ting in de confrontatie met Phili dor 4 tegen een 3lA-4V4 achter stand aan. Tegenvallers waren voor de thuisploeg het verlies van Selier op het kopbord tegen Peeters en de nederlaag van De Goede tegen V.d. Wijngaard. Dat ook de twee laaatste borden voor de Leiderdorpers verloren gin gen was minder verrassend. Postma incasseerde een gemak kelijk winstpunt voor Leider dorp omdat opponent Pacjin één minuut over de limiet te laat kwam. Cruciaal werd de hang- party tussen Goedhart en Sipos. Van Santvoord had van Lubber huizen kunnen winnen, maar deed dit niet: remise en daarmee 4-5. Philidor 4 leek toen te gaan winnen, omdat Sipos over een pluspion beschikte en minstens een remise op zak had. Tydens de tweede zitting ging de Phili- dor-speler in tydnood echter vol ledig de mist in. De party werd nog voor een tweede keer afge broken, maar daarna toch door Sipos opgegeven: 5-5. Alphen had geen problemen met D.Noteboom. Nog voor de tyd- noodfase stond het al 0-4. De Noordwijkers hadden op dat mo ment nog een aantal houdbare posities, maar gebrek aan slagvaardigheid brak hen weder om verder op. Wel wist De Jong Geertsema op de knieën te dwin gen, terwyl Siders erin slaagde Moon te flessen. Op het eerste bord klopte Van der Tol in een gecompliceerde partij Binnen dijk. Mechelse en Scherpenisse remiseerden: 2,A-71A totaal. De stand in de promotieklasse is nu inclusief prognoses als volgt: 1 Lisse 1 9-35; 2 LSG 3 9-33V*; 3 Philidor 3 8-34 tt; 4 LSG 2 8-33 Vi; 5 Alphen 7-34; 6 D.Noteboom 4- 20; 7 Leiderdorp 2-26; 8 Philidor 4 1-23 Vi. VLIJMEN - Rini van Bracht, Christ van der Smissen en debutant Ad Verlouw heb ben zich gisteren in Vlijmen opgeworpen als de voor naamste kandidaten voor de nationale driebandentitel. Verlouw maakte daarbij de meeste indruk. Hij klopte in de eerste twee ronden de nummers één en twee van vo rig jaar. Eerst versloeg de di recteur van een bank in Am- merzoden Piet de Jong, later gaf hij titelhouder Eddy de Looy geen schijn van kans. Van Bracht hield gelijke tred met hem door veteraan Tiest Brosens te verslaan en over eind te blijven in een ware slijtageslag met Arie Weyen- burg, de tweede debutant in het toernooi. Weyenburg had eerder ook al verloren van Christ van der Smissen, die door een tweede, zwaarbe vochten, zege op De Jong zijn kans op een hoge eindnote- ring behield.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 14