Kamer is tegen sancties Polen Rakettenkwestie toegespitst Suikerume vervolgd na tweede dijkdoorbraak Gebeurd in Casino Seheveningen: Aardig! Gezien in Casino Seheveningen: Rode Kruis: bloed donoren hard nodig Gehoord in Casino Seheveningen: Slim! Anderhalf miljoen liter water stroomt door Sas van Gent Vier bejaarden bij botsing omgekomen Van der Stoel krijgt steun Brute inbrekersbende stal voor 5 miljoen Verboden aanvoer van haring wordt aangepakt PvdA wijst plaatsing scherp af WOENSDAG 10 FEBRUARI 1982 Binnenland PAGINA 7 SAS VAN GENT (GPD) - De officier van justitie in Middelburg gaat een ge rechtelijke vervolging in stellen tegen de Suikeru nie in Sas van Gent we gens overtreding van de hinderwet. Gistermorgen vroeg brak voor de tweede keer in twee maanden bij de fabriek een dijk van een bezinkingsvijver door, waardoor anderhalf miljoen liter water de stra ten van Sas van Gent overspoelde. De doorbraak gebeurde vlak naast de plaats waar de dijk het ook be gin december vorig jaar begaf. Proeven hebben inmiddels uit gewezen dat het water niet is verontreinigd. Omwonenden hebben gisteravond van de sui kerfabriek geëist dat er afdoende maatregelen worden genomen om herhaling te voorkomen. De Suikerunie zal nog deze week de bezinkingsvijver leegpompen tot een aanvaardbaar peil. Het gevaar bestaat namelijk dat Sas van Gent door het leegpompen van het bassin wordt geconfron teerd met een stankgolf. De fa briek gaat daarna bekijken hoe de dijk rond het bassin aanzien lijk kan worden verzwaard en verhoogd. De dijkdoorbraak werd in eerste instantie provisorisch gedicht met een door bulldozers inder haast opgeworpen noodwal, waarna personeel van de fabriek het gat dichtte met zandzakken. Anderhalf miljoen liter water had toen echter al een deel van het bedrijfsterrein, een aangren zend volkstuintjescomplex, een deel van het bolwerk bij de spoorwegovergang en een aantal tuinen achter huizen blank gezet. De brandweer van Sas van Gent is uren in de weer geweest om het water via de riolering weg te pompen. De politie moest de straat afzetten, de weg werd pas om 12 uur weer vrijgegeven. Evenals begin december, toen by een doorbraak 3 miljoen liter wa ter uit de bezinkingsvijver stroomde, is ook nu de oorzaak niet met zekerheid aan te geven. In Sas van Gent wordt gewezen op de aanwezigheid van bisam- ratten, maar anderzijds wordt ook een te lichte bedijking als de grote boosdoener gezien. Burgemeester drs. Dusarduijn van Sas van Gent staat op het stand punt dat de fabriek in elk geval voor het begin van de bietencam pagne 1982 een definitieve oplos sing moet hebben gerealiseerd. De Suikerunie zal overigens ge troffen bewoners, evenals in de cember schadeloos stellen. HARDERWIJK (ANP) - Twee bejaarde echtparen zijn gister avond op de rijksweg Amersfoort—Zwolle ter hoogte van Har derwijk by een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hun auto werd van achteren aangereden door een met grote snelheid naderende personenauto en vloog vrijwel onmiddellijk in brand De aanrijding, waarbij de auto van de slachtoffers nog zo'n 200 meter werd voortgeduwd, had tot gevolg dat de carossene zo in elkaar werd gedrukt dat de portieren met tijdig geopend konden worden. De slachtoffers konden zich hierdoor niet op tijd bevnj- den. Beide auto's brandden geheel uit. De slachtoffers zijn de 63-jarige S. Wijnholts, zijn 63-jarige echtge note. de 63-jarige mevrouw T B. van Eek en de 81-jarige J.C. Klaasen. Allen waren afkomstig uit Rotterdam. DEN HAAG (GPD) - De drie coalitiepartners CDA, PvdA en D'66 zijn het in grote lijnen eens met de buitenlandse politiek van minister Van der Stoel ten opzichte van de gebeurtenissen in Polen. De drie regeringsfracties hebben gisteren gepleit voor terug houdendheid wat betreft van de druk van enkele bondgenoten om Polen de duim schroeven aan te draaien. Met name de PvdA bepleitte een Nederlandse voortzetting van de politiek van ontspanning met Oost-Europa, want, „biedt span ning, verstrakking, meer per spectief?", aldus woordvoerder Ter Beek. Ook Scholten (CDA) zag geen enkel heil in „het isole- ADVERTENTIE Twee jonge mannen die niet wisten dat een jasje en dasje verplicht is. Hebben ze bij de receptie kunnen lenen voor het avondje. Voor niks. Toevallig wonnen ze allebei wat. Hebben ze het meisje aan de balie een doos bonbons gebracht. Roulette en Black Jack elke dag van 2 tot 2. DEN BOSCH (ANP) - De politie in Zuid-Nederland is een bruut optredende inbrekersbende op het spoor. Er zijn inmiddels drie personen aangehouden die heb^ ben bekend betrokken te zijn ge weest bij vijftig inbraken. Ook is een heler gearresteerd. De politie verwacht binnenkort meer aan houdingen te verrichten. Dat heeft kaptein J. Wesselink, coördinator van een speciaal op sporingsteam, gistermiddag be kendgemaakt op een persconfe rentie. De politie heeft wel enig idee hoe omvangrijk de bende is maar wil daar niets over zeggen. De leden van de bende worden ervan ver dacht sinds september vorig jaar in wisselende combinaties 120 inbraken te hebben gepleegd en 143 dure auto's te hebben gesto len. Die auto's en de buitgemaak te goederen vertegenwoordigen een waarde van ongeveer vijf miljoen gulden. De bende heeft zich vooral gespe cialiseerd in de zogenaamde snelkraak. In vrijwel alle geval len werd de toegangsdeur van de zaak waar werd ingebroken, uit zijn voegen geramd met behulp van een paal die in de achterbak van een auto was geplaatst. Bij de inbraken werden steeds ge- WEERRAPPORTEN Amsterdam De BUt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen half bew. licht bew. Zd. Limburg licht bew Aberdeen mist Athene geheel bew. Barcelona licht bew. Berlijn onbew. Brussel licht bew. stolen auto's gebruikt die veelal later uitgebrand werden terugge vonden op het woonwagencen trum in Den Bosch of in de di- rekte omgeving daarvan. De inbraken werden vooral ge pleegd in winkels. De buit be stond tot nu toe voornamelijk uit video-apparatuur, kleding, rook artikelen en levensmiddelen. De bende opereerde hoofdzakelijk in Brabant en Gelderland. De verdachten werden al op 13 ja nuari aangehouden in Zaltbom- mel. Zij zijn 20, 21 en 22 jaar oud en komen allen uit Den Bosch. De vierde verdachte, een 23-jari- ge man uit Zaltbommel, is aange houden omdat hij ervan ver dacht wordt gestolen goederen te hebben geheeld. Een van de verdachten was op het moment van zijn aanhouding voortvluchtig. Hij is in oktober '81 niet teruggekeerd van een weekeindverlof naar een strafin richting waar hij een straf uitzat voor gepleegde inbraken en dief stallen. De politie heeft bij de verdachten een jachtgeweer ge vonden. Met dat geweer is bij een inbraak in een radio- en tv-zaak in Waspik op een getuige gescho ten, die overigens niet werd ge raakt. WITTEM (ANP) - MR. H. Lau- men, officier van justitie in Maas tricht, heeft de politie in Wit- tem opdracht gegeven rapport uit te brengen over de voetbal vereniging Partij in die plaats, die tot twee keer toe geweigerd zou hebben het 10-jarige zoontje Marco van het woonwagengezin Schmeets als lid aan te nemen. De officier van justitie wil be kijken of strafvervolging we gens discriminatie mogelijk is. Mr. Laumen zegt dit gedaan te hebben naar aanleiding van een brief van de Limburgse actie voerder Dirk de Vroome, die be kend staat als "de Rooie Reus". ren van Polen". D'66 blijft voor stander van het geven van huma nitaire hulp aan Polen en ziet zelfs mogelijkheden om via het opvoeren van hulp de politieke invloed te vergroten. De grootste oppositiepartij WD had daarentegen ernstige kritiek op de lankmoedige houding van onder anderen Nederland en West-Duitsland. „Het behoort niet tot de verantwoordelijkhe den van het Westen om het Sow- jet-imperium te financieren", al dus Bolkestein. Nieuwe kredie ten voor Polen zijn voor de WD onder de huidige omstandighe den weggegooid geld. Zuid-Afrika De mogelijkheden voor Nederland om economische sancties tegen Zuid-Afrika in te stellen, lever den in de eerste termijn van de begrotingsbehandeling niet meer op dan vragen over hoe de studie daarover verloopt. De drie regeringspartijen waren het er over eens dat er „een" vorm van economische sanctie tegen Zuid- Afrika moet komen, maar lieten concrete ideeën daarover achter wege. Volgens een ambtelijk rap port van een stuurgroep is op korte termijn alleen een oproep mogelijk aan het Nederlandse bedrijfsleven om „vrijwillig" de handelsbetrekkingen met dit land te beperken. De PvdA is echter wel van plan vergaande concessies van de ei gen minister af te dwingen. In ruil voor het accepteren van de beperkte oproep aan de Neder landse bedrijven, moeten er een aantal in het oog vallende initia tieven door de minister worden ondernomen, „bijvoorbeeld" een olie-embargo. Daarvoor zou Van der Stoel vandaag de gelegen heid krijgen. Jan Nico Scholten (CDA), initiatiefnemer van een eenzijdig Nederlands olie-em bargo tegen Zuid-Afrika, ging niet verder dan te vragen om „vormen" van economische sancties tegen Zuid-Afrika. El Salvador Behalve de sterk bekritiseerde si tuatie in Polen kregen ook Tur kije en El Salvador ruime aan dacht van de fractiewoordvoer ders. De drie regeringspartijen dienden gezamenlijk een motie in die vraagt om het aanhangig maken van het schenden van de mensenrechten in Turkije bij de Europese Commissie voor de Mensenrechten. Van der Stoel heeft overigens zelf hiertoe al ini tiatieven ondernomen om dat te doen in samenwerking met Scandinavische landen. In een opmerkelijke eerste rede voering in de Tweede Kamer zet te de ex-hoofdredacteur van de CPN-krant „De Waarheid", Gijs Schreuders, de puntjes op de i, waar het de veroordeling van het „een-partij-systeem" in Polen betreft. Wel was er ook van CPN- zyde verzet tegen sancties, „die immers behoren bij een politiek die de kloof tussen de blokken in Europa wil vergroten en die juist daarom ook tegen het belang van de mensen in Polen ingaat", al dus Schreuders. ADVERTENTIE Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs licht bew. 10 -2 onbew. onbew. geheel bew. 10 onbew. 16 8 onbew. 10 -1 zwaar bew. 12 7 licht bew. 8 1 onbew. 16 geheel bew. 16 13 onbew. onbew. onbew. licht bew. 13 3 onbew. 15 2 onbew. 12 5 geheel bew. -1 -l American Roulette. Speetje met je eigen kleurtje en jc bepaalt zelf wat het waard is. Met z'n achten om een tafel, meer niet. Scheelt weer in het opletten, niet waar? En in het gedrang. Kijk maar 's. Wél eerst de regels lezen! Roulette en Black Jack I T elke dag van 2 tot 2. M Minister Van der Stoel is na een ongelukje op een buiten landse reis, waarbij zijn rechte rarm uit de kom schoot, nog steeds niet in staat de pen te hanteren. Vandaar dat zijn privé-secretaris mr. J.G. de Hoop Scheffer (links op de foto) dat voor hem deed bij de behan deling van zijn begroting in de Tweede Kamer. Justitie gaat sextoerisme onderzoeken DEN HAAG (GPD) - De pro cureur-generaal bij het ge rechtshof in Amsterdam stelt een onderzoek in naar de vraag of in ons land op on geoorloofde wijze werving plaatsvindt voor het zoge naamde „sextoerisme" naar landen in de Derde Wereld. Dat schrijft minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) in antwoord op vragen van de PPR-Tweede-Kamerleden Waltmans en Lankhorst. Uit overleg tussen de departe menten van buitenlandse za ken, ontwikkelingssamen werking en justitie is geble ken dat wellicht strafrechte lijk optreden tegen „onaan vaardbare werving voor el ders bedreven prostitutie" mogelijk is, aldus de be windsman. Onder elders wor den vooral Thailand, Sri Lan ka en de Filippijnen verstaan. DEN HAAG (GPD) - Elke sugges tie als zouden bloeddonoren voorlopig minder of geen bloed meer behoeven af te staan, is on juist en onverantwoord en brengt de bloedvoorziening voor direct gebruik in ziekenhuizen in gevaar. Directeur W. J. van Dijk van het Nederlandse Rode kruis zei dit gisteren op een persconfe rentie naar aanleiding van ru moer rond een eigen persbericht. In dat bericht had het Rode Kruis meegedeeld dat Nederland weer in zijn eigen behoefte aan bloed en bloedbestanddelen kon voorzien. Dit sloeg met name op de plasmaproducten. Van Dijk zei dat de behoefte aan bloed jaarlijks toeneemt met ge middeld zeven procent. Bloed donoren blijven daarom noodza kelijk. Vooral ook omdat dono ren die om allerlei redenen geen bloed meer afstaan, moeten wor den vervangen. De Rode Kruis- directeur vreesde dat de opwin ding over het persbericht de do nor zou ontmoedigen. De steun van de donors is noodza kelijk om te voorkomen dat com merciële bloed prod uk ten moe ten worden ingevoerd. De han del in bloedplasma brengt onge wenste neveneffecten met zich mee, zoals de export van plasma uit ontwikkelingslanden. Verder is gebleken dat plasma van be taalde donors in andere landen de kans op geelzucht bij de ont vangers driemaal zo groot maakt als bij plasma van onbetaalde do nors. De voorraden plasma bij het Rode Kruis zijn ontstaan door proble men in de afzet van gezuiverde produkten die uit bloedplasma worden bereid, met name voor de behandeling van hemofilie (bloederziekte). Omdat het Ne derlandse preparaat onzuiver zou zyn, zoeken vele artsen hun toevlucht tot commerciële pro dukten uit het buitenland. Het Rode Kruis bestreed overigens de kritiek van de directeur van de Amsterdamse bloedbank, de internist S. P. Israèls, die maan dag beweerde dat het verse bloed van het Rode Kruis niet aan de internationaal gestelde medische eisen voldeed. De Am sterdamse medicus stelde ook dat de donors van het bloed niet te achterhalen waren en dat het bloed te oud was. DEN HAAG (ANP) - Inspecteurs van het ministerie van landbouw en vissery hebben gisterochtend in de haven van Seheveningen beslag gelegd op de opbrengst van illegaal aangevoerde haring en proces-verbaal opgemaakt te gen de betrokken vissers. In IJ- muiden kreeg een visser wegens het illegaal aanvoeren van haring een proces-verbaal. Dit heeft het departement meegedeeld. In totaal ging het in Seheveningen om een bedrag van 73.000 gul den. De verkochte vis was opge haald m het zuidelijk deel van de Noordzee en daar mag sinds 4 fe bruari niet meer op haring wor den gevist. In IJmuiden kon de algemene in spectiedienst (AID) van het mi nisterie geen beslag leggen, om dat de vissers daar (twee boten die samen visten met een net tus sen hen in) hun haring met had den verkocht. De actie van de AID is in overleg met de advocaat-generaal van het gerechtshof in Amsterdam gebeurd. Zij was mede ingege ven om te voorkomen dat het voor dit jaar toe te wijzen quo tum maatjesharing in gevaar zou kunnen komen als gevolg van il legale vissery, aldus het ministe rie Het openbaar ministerie is van plan door te gaan met haar ac ties. WD-senator lief voor PvdA DEN HAAG (GPD) - WD sen»tor Zoutendyk heeft tydens de alge mene beschouwingen in de Eer ste Kamer een pleidooi gehou den voor een verbetering van de relaties tussen WD cn PvdA. Hij gelooft dat het „nieuwe rea lisme" van de PvdA verwachtin gen wekt voor de toekomst Volgens Zoutendyk kunnen „libe ralen heel goed samenwerken met redelyke socialisten." Hy staafde deze opmerking met een verwyzing naar de situatie in West-Duitsland, waar al lange tyd een rood-liberale coalitie aan de macht is. Daarby benadrukte Zoutendyk dat liberalen en so cialisten op het terrein van geestelijke vryheid, van normen en waarden dicht by elkaar staan. DEN HAAG (GPD) - De PvdA- fractie in de Tweede Kamer heeft gisteravond tijdens het begro tingsdebat over het NAVO-be- leid een zeer scherp standpunt tegen de omstreden kruisraket ten ingenomen. Uitstel van de beslissing over plaatsing van de raketten in ons land is niet vol doende. Dit kabinet moet ondub belzinnig „neen" zeggen, aldus de socialist De Vries. Zonder een beslissing tegen plaat sing mag dit kabinet niet op een normale wijze aan zijn eind ko men, dreigde De Vries. Hij zei dat Nederland concrete daden moet stellen en moet kiezen te gen de nucleaire bewapening, of de bondgenoten nu meedoen of niet. Hij bestempelde die mening van zijn fractie als een „definitief standpunt". D'66-woordvoerder Schaper ver klaarde dat de internationale si tuatie niet zodanig is gewijzigd dat zijn partij haar afwijzing van de kruisraketten „in de huidige omstandigheden" los laat. Het CDA legde de nadruk op het overleg met de bondgenoten over Nederlands nucleaire taken. „Ook in de toekomst moeten we zorgen niet buitenspel te komen staan", zei de christen-demo craat De Boer. "Orgie" Scherpe taal richtten de PvdA- woordvoerders De Vries en Ter Beek aan het adres van de Ame rikaanse regering. De Vries sprak van een Amerikaanse be- wapenings-„orgie". Hij noemde Reagans streven naar overwicht op het gebied van chemische wa pens „fataal voor het wapenbe- heersingsoverleg. Wie in het overleg gelijkheid en evenwicht nastreeft, kan in de eigen bewa peningspolitiek niet dromen van superioriteit". Ook D'66, het CDA en de PSP ver oordeelden de Amerikaanse plannen om chemische wapens te maken. Er liggen verschillen de moties in die richting. Neder land en de andere Europese lan den moeten in elk geval ondub belzinnig duidelijk maken dat ze geen opslag van chemische strijdmiddelen op hun grondge bied dulden, aldus deze fracties. De irritaties tussen Europa en de Veremgde Staten binnen de NA VO werd door de fractiespecia listen uitgebreid belicht Zowel CDA als D'66 pleitten voor een grotere Europese samenwerking binnen het bondgenootschap „Het moet niet zo zyn dat wy, geïntimideerd door dreigemen ten over een Amerikaanse terug trekking uit Europa, ons verder willoos schikken in het Ameri kaanse leiderschap", aldus Scha per. Ter Beek zei dat de verschillen van inzicht (Europa wil ontspanning, Amenka superioriteit) niet ver doezeld mogen worden. „Het bondgenootschap kan niet ge baat zyn by een krachtig, eensge zind geluid, waarin de stem van Reaean alleen alle andere over stemt. Op den duur zal zo'n bondgenootschap aan interne spanningen bezwijken". "Onmisbaar" De WD'er Ploeg noemde kernwa pens een „onmisbaar instru ment" voor onze verdediging Hy vroeg van de regering een in tentieverklaring over de bereid heid een aantal kruisraketten op Nederlandse bodem te plaatsen. „Polen laat zien waartoe pacifis me en neutralisme leiden", aldus Ploeg. De christen-democraat De Boer bestempelde uitspraken van ge meenten en provincies dat ze geen kernwapens op hun grond gebied wensen als „lichtelijk ri dicuul". Hij benadrukte dat het gaat om een kernwapenvry Eu ropa: niet om een kernwapenvry Nederland en dus nog minder om een kernwapenvry stukje Nederland. Evenals vonge week by de behan deling van de defensie-begro ting, wierp de komende defen sienota van het kabinet haar schaduw vooruit Schaper zei dat daann de NAVO strategie funda men teel ter discussie moet staan. Hy pleitte voor een verklaring dat de NAVO niet als eerste kernwapens zal gebruiken en voor het accepteren van een klei ne achterstand in de bewapening ten opzichte van de Sovjet-Unie. ADVERTENTIE Aan de bar zegt een man tegen een ander Ik zet altijd voorzichtig in het begin Een Transversale Simple en op twee andere Douzaines. En heb ik wat gewonnen dan word ik brutaler. En nooit meer dan honderd gulden per avond kwijl Dan hou ik op. En win ik tweehonderd gulden, hou ik ook op Roulette cn Black Jack elke dag van 2 tot 2.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7