Personeel niet met a mee Uitbreiding kantoor accountants mag niet Leids Polencomité belooft beterschap Ingebroken B en W keuren plan kleine schaalaf Concentratie in Maastricht kost vijftig arbeidsplaatsen Voorzitter mag blijven JAZZ SOCIËTEIT The Beebob Gang Leidse stadsrubriek WOENSDAG 10 FEBRUARI 1982 Leiden LEIDEN - In vier flatwonin gen aan de Morssingel is gis teren tussen zeven uur 's morgens en zes uur 's avonds ingebroken. De daders, van wie tot nu toe elk spoor ont breekt, kwamen binnen door het forceren van een slot. Meegenomen werden: che ques, honderdvijftig gulden en sieraden. LEIDEN Een 22—jarige vrouw uit Leiden moest in de afgelopen nacht rond half twee met een gebroken rech terheup naar het Diacones- senhuis worden vervoerd, na dat zij op de Grote Haven- brug uit een wagen was ge vallen. De vrouw wilde wat frisse lucht hebben, dacht het portier raampje te openen, maar opende het portier. Op het zelfde moment reed de be stuurder door een bocht waardoor de vrouw haar evenwicht verloor en viel. Het accountantsbureau aan de Zoeterwoudse Singel - uitbreiding mocht eerst wel e LEIDEN - Het accountantsbureau De Tombe/Melse en Co aan de Zoeterwoudse Singel krijgt geen toestemming om het kantoor pand uit te breiden in de tuin. Ook voor een uitbreiding op klei nere schaal wil het college van Burgemeester en Wethouders geen bouwvergunning geven. Volgens B en W is de uitbreidng in strijd met de uit 1933 dateren de gemeentelijke plannen. De twee WD-wethouders Schoute en Fase en wethouder Bordewijk (PvdA) waren wel voor het plan "kleine schaal" maar bij de stem ming vormden zij een minder heid. Morgen zal het B en W-be sluit worden voorgelegd aan de leden van de commissie voor economische aangelegenheden. Namens de firma kon de heer Tuinhof gisteren nog niet meede len welke gevolgen dit voor het bedrijf zal gaan hebben. "Wij we ten nog van niets. Wij zullen ons hierover moeten beraden". Al in 1979 diende het accountants bureau een aanvraag voor een bouwvergunning in. Aanvanke lijk wilden B en W daar wel toe stemming voor geven. Echter protesten uit de buurt en ver deeldheid in de raadscommissies LEIDEN Waarschijnlijk geen enkele en ten hoogste één werknemer van de Olga Ma- trassenfabriek in Leiden verhuist mee naar de Vredestein Matrassenfabriek in Maas tricht. Vredestein, het moederbedrijf van Olga, vult de vacatures bij haar matrassenfabriek in Maastricht vooral aan met werknemers uit andere afdelingen van Vredes tein die anders ontslagen zouden worden. De concentratie van de matrassenproduktie in Maas tricht blijkt zodoende ongeveer vijftig arbeidsplaatsen te kosten. Dit is een groter verlies aan werkgelegenheid dan de Vredes- teindirectie de vakbonden enke le maanden geleden heeft voor gerekend. Omdat de matrassenmarkt is inge zakt, besloot Vredestein de afge lopen zomer haar matrassenpro duktie te verminderen en de pro- duktie in Leiden en in Maas tricht in 'afgeslankte' vorm te concentreren in Maastricht. Bij Olga zouden 57 banen verloren gaan, maar 22 Olga-werknemers zouden mee kunnen verhuizen Opheldering naar Maastricht. Een verlies van t-v u i 35 arbeidsplaatsen. De hele °P?rabe P1?*. we8"' De Vredesteindirectie zegt onge veer tien mensen van Olga een serieus aanbod gedaan te hebben om in Maastricht te werken. "Maar het was algemeen bekend dat iedereen ons kon benaderen voor de verhuizing", zegt Joop Wienk, personeelschef van Vre destein. Slechts een paar werknemers heb ben niet meteen "nee" gezegd op een concreet aanbod om te ver huizen. De gezinssituatie in Lei den of de hoge huurprijs van een nieuwbouwwoning in Maas tricht gaven uiteindelijk bij de 'twijfelaars' de doorslag om de sprong naar Maastricht niet te wagen. werknemer op straat komt te staan, neemt de werkgelegen heid in Maastricht intussen slechts mondjesmaat toe. Vier naaisters zijn van buiten aange trokken en tien werknemers die anders bij andere afdelingen van Vredestein ontslagen zouden zijn, zijn nu in dienst gekomen van de Vredestein Matrassenfa briek. Maximaal acht mensen zouden, volgens de Vredestein directie, aangetrokken worden als de matrassenproduktie in Maastricht op volle toeren zal draaien. Een Olgawerknemer noemt dit vooralsnog "toekomst muziek", terwijl Wienk van Vredstein zegt: "Ook op die va catures kunnen Vredesteinmen- sen het eerst reageren. Dat voor komt gedwongen ontslagen bij andere afdelingen". Terwijl de ene na de andere Olga- centratie Maastricht" blijkt dus ongeveer vijftig arbeidsplaatsen te kosten. Zoals gezegd: een gro ter aantal dan de Vredesteindi rectie de vakbonden steeds heeft voorgespiegeld. De vakbonden hebben die voorspiegelingen overigens steeds gewantrouwd. "We weten wat we in Leiden aan werkgelegenheid bij Olga heb ben, wat we in Maastricht aan werkgelegenheid krijgen moeten we nog zien", zei FNV-bestuur- der Gerrit Grooten ruim drie maanden geleden. Mede door de berustende houding van de werknemers, gaven de vakbondsbestuurders hun verzet tegen de concentratie in Maas tricht op. Vakbondsman Groo ten heeft gisteren een brief ge- LEIDEN - De Stichting Regio Leiden Helpt Polen heeft beterschap be loofd aan de chauffeurs die zich bij het laatste transport zo boos hebben gemaakt over de slechte organisatie. In een door het bestuur van de stichting en de chauffeurs ondertekende verklaring wordt gesteld "dat een aantal zaken duidelijk verbeterd moeten worden". Om dit te bereiken zijn er binnen het inmiddels ruim vier maanden oude bestuur "afspraken gemaakt, met een adequate taakverdeling". Het dagelijks bestuur van de stichting heeft ingestemd met het voorstel van de chauffeurs om één van hen op te nemen in zowel het dagelijks als het algemeen bestuur. Chauffeur C. Oostindie treedt daardoor tot de stichting toe. De verklaring van de stichting en de chauffeurs volgt op een vergadering van het algemeen bestuur van de stichting, die gisteren is gehouden. In de verklaring wordt met geen woord gerept over de positie van de voorzitter van de stichting, het Leidse PvdA-raadslid Koning, wier ver trek door de chauffeurs was gevraagd. Dat deden de chauffeurs in een brief die het afgelopen weekeinde bij de leden van het algemeen be stuur in de bus gleed. Ook werd de rol van de penningmeester van de stichting, de Leidse gemeente-secretaris Lodder, daarin bekritiseerd. De chauffeurs stelden in de brief onder meer dat bij de organisatie van het transport naar Polen fouten zijn gemaakt waarbij niet het belang van Polen, maar persoonlijke belangen voorop stonden. Het verkrijgen van visa - en daarmee het al dan niet doorgaan van de reis - zou daardoor zijn bemoeilijkt. In de gemeenschappelijke verklaring van stichtingsbestuur en chauf feurs wordt de verwachting uitgesproken "dat door de nu getroffen maatregelen de moeilijkheden die zich bij de voorbereiding van het derde transport hebben voorgedaan, tot het verleden zullen behoren". ADVERTENTIE KOETS-O-THEEK Elke woensdagavond live-jazz Hedenavond 10 februari met als speciale gast Karei Boelee. stuurd naar de Vredesteindirec tie waarin hij opheldering vraagt over het totaal aantal arbeids plaatsen dat verloren zal gaan. Laatste maand De fabriekspoorten van Olga aan de Evertsenstraat gaan in de loop van de volgende maand defini tief dicht. Alleen een verkoopaf deling blijft in de Leidse regio (in Zoeterwoude). Daar zullen twaalf mensen werken. Anderhalve week geleden was de laatste werkdag voor 36 produk- tiewerknemers van Olga. Deze week vertrekken er nog eens acht, waarna er nog slechts der tien mensen overblijven voor de laatste klusjes. Vredestein wil de grond van Olga aan de Evertsenstraat voor onge veer 3.2 miljoen gulden aan de gemeente verkopen. De grond biedt plaats voor de nieuwbouw van de reinigingsdienst die nu nog uitermate krap behuisd is i de Noorderstraat. De buurtbewoners maakten op een toen gehouden hoorzitting dui delijk dat zij hinder hebben van het parkeren en zij vreesden dat dit met de uitbreiding alleen nog maar erger zou worden. Ook meenden zij dat een groot kan toor niet past in een normale woonwijk. De raadsleden Van Oosten (PPR). Glaubitz (D'66) en Maat (PvdA) vonden het bouwplan veel te grootschalig. Tuinhof heeft na dit alles een jaar geleden ge hoord te hebben zijn plan aange past. "Het tweede bouwplan is aanzienlijk kleiner. Tweederde van tuin blijft gespaard en ik zit nu ruim drie meter van de rooi- lyn. Het is toch onzin dat bewo ners van tien huizen verderop protest aantekenen. Ze hebben er geen enkele last van. We zijn geen fabriek. Ook hebben we al de klachten van de bewoners verwerkt in het nieuwe plan. Van wethouder Waal kan ik ook geen enkele hoogte krijgen. Eerst was hij voor de uitbreiding en nu heeft hij dus weer te kennen ge geven tegen te zijn. Heel raar" aldus Tuinhof gistermiddag. rietschans 67 cieba gebouw bedrijfsterrein de baanderlj" 4el (071)- 413 4)4 door René van der Velden Jaap Visser If:'. Bureauladen 'Deze week is de firma Van Eijk uit Delft begonnen met de sloop van het Sjardincom- plex", schreef de gemeente eind vorige week aan bewo ners van de Middelstegracht, Uiterstegracht en Tweede Groenesteeg. "Met veront schuldigingen voor deze late kennisgeving". De verontschuldigingen waren op hup plaats. Al twee weken eerder had het buurtcomité van Pancras-Oost de gemeen te geschreven dat Van Eijk volop aan het slopen was in opdracht van diezelfde ge meente. Het buurtcomité wil dat de ge meente haar verontschuldi gingen in klinkende munt omzet. De bewoners hadden de gemeente immers meer malen verzocht om tijdig aan te geven wanneer 'Sjardin' gesloopt zou worden. De sloop gebeurt namelijk letter lijk in de achtertuinen van de bewoners van de Groenes teeg en Uiterste- en Middel stegracht. Dan wil je wel we ten waar je aan toe bent. De bewoners zitten met de rot zooi en inmiddels ook al met schade aan daken. "Vanzelfsprekend melden wij op tijd als er gesloopt gaat worden", had de gerpeente het buurtcomité beloofd. Maar toen het er op aan kwam, sloegen de slopers toe als een donderslag bij klaar- helder weer. Het buurtcomité is verbitterd. "Wat zijn dit voor manie ren?", schrijft het comité. "Bij deze wijzen wij de ge meente op haar verplichting de aangerichte schade te her stellen. De gemeente moet hiertoe zelf het overleg ope nen om de ernstig verstoorde woonsituatie te herstellen. Omdat wij helaas de ervaring hebben dat brieven aan B W in een bodemloze bureau lade verdwijnen, verzenden wij deze brief tevens aan de gemeenteraad en de plaatse lijke pers". Goed zo; dat zal B en W afleren te bezuinigen op bodems! Het aanschaffen van i prullebakken onder de bo demloze bureauladen kost trouwens ook geld Het buurtcomité had de Stich ting Welzijn verzocht om de boze brief tijdig te verzenden aan de gemeente en de plaat selijke pers. Vanzelfsprekend doet de Stichting dat even. De Stichting Welzijn zit slechts op een Breestraat- breedte van het stadhuis. Bo vendien werkt ze niet zo bu reaucratisch als de gemeente maar 'gewoon' chaotisch. B en W en de gemeenteraad kregen 'dus' de brief tijdig; wij niet. Wij kregen de briel uiteindelijk op eigen verzoek. Onze brief was verloren ge gaan "in de chaos", veront- schuldigde zich een mede werker van de Stichting. We zien het al voor ons. Op het Sjardinterrein worden met tertijd dertig woningen ge bouwd. Als de woningen er eenmaal staan, horen de be woners van de gemeente wel ke architect de gemeente bui ten medeweten van de bewo ners voor de nieuwbouw heeft aangetrokken. De ge meente verontschuldigt zich voor de late kennisgeving. En wij zullen dan bij de Stich ting Welzijn navragen of de boze brief die het buurtcomi té al tijden geleden heeft ge schreven, ergens tussen de chaos ligt. Miljonairs Binnen vijf jaar éen miljoen gulden bijeenschrapen voor een oogheelkundige kliniek voor kinderen in Colombia. Al hun vrije tijd steken Drs. Wilstra en kornuiten in het verwezenlijken van dit doel. Onder de noemer Rob Wilstra verscheen een half jaar gele den de opmerkelijke bundel 'Een doodgevlogen vogeltje'. Öit grappige boekje levert el ke maand nog zo'n duizend gulden op. Het ziekenhuis personeel in Colombia, dat met een begrotingstekort van drie ton worstelt, aanvaardt het geld in grote dank. Maar met dat ene doodgevlo gen vogeltje is het miljoen over honderd jaar nog niet in zicht. Daarom heeft het gezel schap Wilstra de afgelopen maanden in stoffige studeer vertrekken en duistere oefen ruimten koortsachtig ge werkt aan een nieuw boekje en aan een heuse popgroep. 'Dertien drama's rond de bol- bliksem' moet een nog op merkelijker werkje zijn dan een 'Doodgevlogen vogeltje'. Er staat onder meer een handleiding in voor het win nen van een miljoen met het kaartspel 'Black Jack'. 'Der tien drama's' wordt op 31 maart in aanwezigheid van dichter Simon Vinkenoog ge presenteerd in het micro- theater van Imperium aan de Oude Vest Wilstra's popgroep zal als 'Drs Wilstra het losgeslagen ei' door het muzikale leven gaan. De groep bestaat onder andere uit zangeres Karin Stelk, drummer Charles Schouten, bassist Theo de Jong en toetsenist Mark van de Geer. Deze muzikanten hebben ortze nationale gitaar- trots Jan Akkerman al bijna zover gekregen dat hij een paar keer met de groep zal optreden. Met of zonder Jan Akkerman zal de Leidse groep op 27 maart een openbare repetitie houden in boekwinkel Ru- ward aan de Brcestraat. Tij dens de boekenweek, die daar op volgt, verkoopt Ru- ward schilderijen en wandk leden van het actieve gezel schap Wilstra. Op 1 april treedt 'Drs. Wilstra it het losgeslagen ei' op tn het Haagse Paard van Troje. Daar worden meteen opna men gemaakt voor een live elpee. Zaalhouders die deze 'folk-rock-groep' graag op de planken hebben, zullen schrikken van de vraagprijs: 5.000 gulden. "Maar het is een goede band en bovendien gaat al het geld naar Colom bia. Wij houden er geen cent aan over. We betalen zelfs on ze reiskosten zelf', verdedigt zangeres Kann Stelk de pitti ge gage. Wie denkt dat een paar slimme muzikanten het leed van de Colombiaanse bevolking ge bruiken om met z'n allen mil jonair te worden, kan via postbus 170 in Leiden inzage krijgen in Wilstra's boekhou ding, Behalve wantrouwende lieden kunnen zich via dit postbusnummer ook nieuwe kornuiten van Wilstra aan melden. (Er is vooral behoef te aan drukkers en grafici). Goklustig volk kan de post bus benaderen met de vraag waarom Drs. Wilstra eigen lijk zoveel moeite doet: waar om de eigen handleiding voor 'Black Jack' niet ge volgd voor het goede doel? Het overgrote deel van 'Rob Wilstra it het losgeslagen ex' met tn het midden een "psexido Wilstra". Een op WtLstra lijkende voorbij ganger werd onder zachte dwang gedwongen met een exemplaar van "Een doodgevlogen vogeltje", terwijl zijn echtgenote hoofd schuddend toekeek. Wilstra zelf zou op het moment van de foto sessie spoorloos zijn. (IWU: HotvMt)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3