Bisdom noemt Ashram onkatholieke school 'We moeten vuist maken' Katwijker onderscheiden Ashram: 'We hebben geen behoefte aan banbrieven Ben W Alkemade zien mogelijkheid voor fietspad naar Leiden Grand Prix Argentinië nu afgelast Gehandicaptensport 'Bollenstreek' wil meer leden Opsporing verzocht van vermist meisje Poezen in Rijnstreekhal Streek ALPHEN AAN DEN RIJN - Als ouders hun kind voor het voortgezet onder wijs naar een katholieke school willen sturen, moe ten zij hun keuze beslist niet op het Ashramcollege laten vallen. Dat advies geeft de bisschoppelijk gedelegeerde voor onder wijs en cathechese in het bisdom Rotterdam, J.G.M. Zuidgeest. In ka tholiek Alphen is de nodi ge beroering ontstaan over deze regelrechte aan val vanuit het bisdom op het Ashramcollege. De actie van de bisschoppelijk ge delegeerde komt op een kritiek moment, want juist in deze we ken moeten de aanmeldingen voor scholen voor het voortgezet onderwijs worden gedaan. Offi cieel sluit de inschrijvingster mijn op 15 februari. Zuidgeest heeft op 20 januari alle schoolhoofden van rk lagere scholen en alle pastores in het dekenaat Alphen een brief ge schreven. Daarin zegt hij dat het Ashramcollege geen katholieke school genoemd kan worden. Zuidgeest loopt daarmee vooruit op de werkzaamheden van de commissie identiteit van het Ashramcollege, die over onge veer een maand een rapportage over de levensbeschouwelijke instelling van deze Alphense school hoopt af te ronden. Litur gische vieringen en catechese zijn op de school niet mogelijk, aldus de bisschoppelijk gedele geerde. Ook vindt hij dat onder de leer- Verketterd krachten en het bestuur een te grote verscheidenheid aan le vensbeschouwelijke opvattingen te vinden is. De leerlingen zou den hierdoor in verwarring ra ken, vooral de kinderen die uit katholieke gezinnen komen. De Dekenale Stichting Alphen aan den Rijn ondersteunt de actie vanuit het bisdom. Men zegt me de namens de dekenale pastorale raad en het dekenale priesterbe- raad te spreken. "Het woord ka tholiek wordt niet gebruikt in de zin waarin de katholieke kerk het voorstaat, te weten het mo gen ontvangen van het leven van de kerk in al haar facetten, mèt de opdracht dit leven uit te dra gen tot aan de uiteinden der aar de", aldus de dekenale stichting. Ook deze club heeft alle pasto res, rk-scholen en Ashramcolle ge met brieven bestookt. Navraag leert dat vrijwel geen en kel schoolhoofd van een rk lage re school in Alphen gevolg geeft aan de oproep vanuit het bis dom. "De identiteit van het Ash ramcollege speelt geen enkele rol in onze advisering aan de ou ders. De ouders vragen er ook niet naar. Ik ben trouwens be hoorlijk boos over die brieven. Het Ashram stelt zich open en eerlijk op en als beloning worden ze verketterd. Kennelijk wordt op het Ashramcollege het woord katholiek niet uitgelegd zoals de rooms-katholieke kerk dat wil. Wat een haarkloverij. We hebben geen behoefte aan dit soort ban brieven", aldus een schoolhoofd van een rk lagere school. Ook op het Ashramcollege wordt teleurgesteld gereageerd op de brievenactie van kerkelijke zij de: "De bisschoppelijk gedele Het schoolbestuur van Ashramcollege is verheugd dat het aantal aanmeldingen van nieuwe leerlingen weer flink in de lift zit. geerde heeft onze school bepaald geen goede dienst bewezen. We zijn er niet gelukkig mee". De voorzitter van het schoolbestuur van het Ashramcollege ir. F.H.B. Alink vindt de actie nogal voor barig, omdat de commissie iden titeit nog bezig is: "Er wordt al gereageerd op iets dat nog niet vastligt. Veel schoolhoofden leg gen de brief van de bisschoppe lijk gedelegeerde gelukkig naast zich neer. Bovendien is ons be kend, dat ook niet alle pastores gelukkig zijn met deze actie. De kerk mag zeggen wat zij wil, maar de school is geen kerk". Aanmeldingen Alink noemt de kwestie "een storm in een glas water" die de rust op de school niet ten goede komt. Volgens hem is het een na ijlen van het conflict van enige tijd geleden. De voorzitter van het schoolbe stuur is zeer optimistisch over de toekomst van het Ashramcolle ge: "We krijgen weer aanmeldin gen van scholen die ons vong jaar voorbijliepen. In het cursus jaar 1980-1981 hadden we 115 nieuwe leerlingen, vorig jaar meldden zich 170 nieuwe leerlin gen aan Dat aantal zal met het nieuwe schooljaar minstens twintig procent hoger liggen". ALKEMADE De gemeente Al kemade gaat opnieuw proberen om een goede fietsverbinding tussen Nieuwe Wetering en Lei den te maken om zo de honder den scholieren een veilige weg naar school te kunnen bieden. BUENOS AIRES - De formule I Grand Prix van Argentinië gaat op 7 maart definitief niet door. De FISA schrapte het evene ment gistermiddag na overleg met de Argentijnse organisatie. Reden voor de afgelasting is de financiële onzekerheid, nu enke le sponsors zich hebben terugge trokken omdat het conflict tus sen de coureurs en de FISA over de licenties op korte termijn niet lijkt te worden opgelost. De FI SA heeft de courceurs, die aan de eerste GP in Zuid-Afrika deel na men, geldboetes opgelegd. Zes tien rijders hebben betaald, der tien weigeren dat, onder wie Pi- roni en Lauda. De recalcitranten wordt vooralsnog een startver bod opgelegd voor de Grand Prix van Brazilië, die op 23 maart in Rio de Janeiro wel doorgang zal vinden. Burgemeester en wethouders denken nu een oplossing te heb ben gevonden waarbij voor ruim een halve ton een fietspad tussen beide plaatsen kan worden aan gelegd en willen proberen daar voor een subsidie bij de provin cie te krijgen. In het verleden zijn al verschillen de keren plannen gemaakt voor een dergelijk fietspad, maar steeds ketste de uitvoering ervan af op de hoge kosten. B en W wil len nu gebruik maken van de pa rallelweg langs de rijksweg 4. Deze loopt vanaf Nieuwe Wete ring naar Rijpwetering, en van Rijpwetering naar Leiden. Tus sen beide stukken zit een "gat" van ongeveer tweehonderd me ter. Voor ongeveer een halve ton kan over die afstand een fietspad worden aangelegd, denken B en W. "Het lijkt ons dat de provincie aan deze goedkope mogelijkheid niet kan voorbijgaan", aldus een optimistische wethouder H.M.L. van Duijkeren deze week in de commissie financiën. Het Kaagveer gaat de gemeente een extra strop opleveren. Wet houder Van Duijkeren vertelde deze week dat de inkomsten over het jaar 1981 fors zijn tegengeval len. In plaats van de geraamde veergelden van 325.000 gulden is er maar voor 265.000 gulden kaartjes verkocht. Met het al ge raamde tekort van vier ton mee kostte het pontveer de gemeente Alkemade vorig jaar aldus het re cordbedrag van ruim vierenhal ve ton. Wanneer deze tendens zich voort zet krijgt de gemeente over de eerste drie maanden van dit jaar dat het veer nog gemeentelijk be zit is een extra tekort van 11.000 gulden. Zoals bekend neemt Ka- genaar Hoogenboom op 1 april het pontveer van de gemeente over. LISSE - "Ouders moeten hun drempelvrees overwinnen s™ de instanties op te knok- ander aardig lukt bewust Koks uatw^rke^st j r. ken met znn uitspraak dat er op dit kunnen zijn. tn cut vernaai gelat en eens met hun kinderen onze activiteiten bezoeken ^aar vrijwilligers probeert de ogenblik in de zwemgroep deel- niet alleen voor het zwemmen. Dat is één van de wensen van A. Roks, voorzitter van de stichting de gehandicapten bij te nemers zijn die er in zijn ge- ook over onze andere activiteiten Stichting Sport en Rekreatie Gehandicapten Bollen- staan en ze een volwassen plaats slaagd zijn de KNZB-zwemdi- zijn er dergehjke verhalen te ver streek. te geven in de wereld. Dat een en ploma's te krijgen. "Een resul- tellen". Deze organisatie, een instelling ontstaan uit een initiatief van enige ouders zet zich nu twaalf jaar in voor de geestelijk gehan dicapten, met als doel het deel nemen aan de activiteiten te be vorderen en het geven van voor lichting aan ouders. In die afgelopen jaren is men ver spreid in de gehele streek tot ver schillende activiteiten voor de gehandicapte jongeren en oude ren gekomen. De stichting is in 1970 begonnen met zwemonder- richt aan deze groep. Een initia tief dat is overgenomen van de Korte Vlietschool in Leiden, een school voor geestelijk gehandi capten, waar velen uit de bollen streek onderwijs hebben geno ten. "Het was toen zo", vertelt Roks, "dat we met iets v bezig waren waar niemand een opleiding voor had genoten. We hebben dan ook in die beginjaren steun gehad van artsen en therapeuten die ons met raad en daad bijston den. Nu zijn we zover dat we de ze sportieve bezigheden met ge diplomeerde vrijwilligers run nen". Naast het zwemmen kunnen ge handicapten nu paardrijden, dansen en gymnastiek beoefe nen. Ook is er gelegenheid tot muziekmaken, er is een sociëteit en een jeugdsoos. Verder organi seert de stichting uitgaansdagen en bezoeken aan evenementen, handenarbeid en andere creatie ve activiteiten. Een jaarlijks terugkerend evene ment is het winterfeest. "Om eens een voorbeeld te geven", vervolgt Roks, "afgelopen zater dag in de Hobaho-hal hadden we rond 1500 gasten. Je kunt begrij pen dat aan een en ander een he le organisatie is vooraf gegaan". Nog meer Terugkomend op de activiteiten die de stichting in de bollen streek organiseert zegt Roks dat er bij al deze groepen nog plaats voldoende is voor aanvulling. "Ik zou nog eens willen bena drukken dat ouders die stao vooral toch maar moeten maken in het belang van hun kind. Bo vendien is het met een steeds groter aantal leden mogelijk een flinke vuist te maken. We heb ben nu op de ledenlijst zo'n 450 mensen uit de streek staan en dat is bij lange na niet wat er aan ge handicapten in de duin- en bol lenstreek is". Er is bijvoorbeeld dringend be hoefte om naast het gezinsver vangend tehuis in Sassenheim in de streek meer van dergelyke huizen te hebben. Met nog meer mensen die zich opgeven kun nen wij duidelijk maken hoe groot de noodzaak is om meer van deze huizen in de streek te bouwen. Maar daar moet je wel een vuist kunnen maken om te- Alphenaar P. Harings overleden ALPHEN AAN DEN RIJN - De bekende Alphenaar P.H.J. Ha rings is gisteren op 55-jarige leef tijd aan een hartaanval overle den. Harings was jarenlang voor zitter van de ren- en toervereni- ging Avanti. Hij legde zijn be stuursfunctie een jaar geleden neer toen Avanti tot een andere verenigingsvorm besloot. Wel bleef Haring actief binnen de Ko ninklijke Nederlandse Wielrenu- nie, waarvan hij bestuurslid was. NOORDWIJK - De politie van Noordwijk vraagt inlichtin gen omtrent de verblijfplaats van de 17-jarige Jolanda van den Berg. Dit in Den Haag geboren meisje wordt sinds 8 juli van het vorig jaar in Het vermiste meisje Jolanda >an den Berg. Noordwijk vermist Zij heeft op die datum de ouderlijke woning verlaten en is daar niet meer teruggekeerd. Jolanda van den Berg draagt gewoonlijk een lange zwarte jurk Daaraan zitten mogelijk belletjes. Ze heeft bij haar vertrek een tent. een rood ge ruite slaapzak en wat kleding meegenomen. Sinds haar vertrek vorig jaar zomer is niets meer van haar vernomen. Hoewel de politie zegt een misdrijf niet uit te sluiten, heeft zij daarvoor tot op heden geen aanwgzgingen gekregen Mensen die de gevraagde in lichtingen kunnen geven, wordt verzocht contact met de politie in Noordwijk of de eigen woonplaats op te ne men. De ouders van Jolanda vragen haar. indien zij dit be richt leest, contact op te ne men met hen. met een kennis of met de politie. Ministerie maakt film in H'meer over kleine huishoudens HAARLEMMERMEER Een film ploeg van het ministerie van volkshuisvesting en ruimteUjke ordening zal morgen in Haarlem- mermeer opnamen maken voor een voorlichtingsfilm over 1- en 2-persoonshuishoudcns. Vanaf ongeveer negen uur 's mor gens zal de filmploeg op verschil lende plekken in de gemeente filmen. De interesse gaat hierbij vooral uit naar voorbeelden van groepsbewoning (voor jong en oud), flatsplitsing en Van Dam eenheden. Later op de dag zal de filmploeg een vergadering van de stuur groep 1 en 2-persoonshuishou dens bijwonen. Deze vergade ring vindt plaats in de raadzaal van het raadhuis in Hoofddorp en begint om 15.30 uur. Burgemeester Bos speldt de heer Ypma zijn onderscheiding op. KATWIJK - Burgemeester Bos van Katwijk heeft gister avond in de Blauwe zaal van het gemeentehuis de heer A. Ypma het 'verzetsherden- kingskruis' opgespeld. Ypma, op 25 februari 1907 in Tzummarum geboren, maak te tijdens de Tweede Wereld oorlog deel uit van de ver zetsgroep die werkte in het gebied rond de kernen Axel, Hulst en Sas van Gent in Zeeuws Vlaanderen. Haar taak was onder meer het op pikken van Duitsers, NSB- ers en leden van vijandige or ganisaties. Het 'verzetsherdenkingskruis' werd onlangs door koningin Beatrix ingesteld. Voor het eerst reikte zij de onderschei dingen uit op 5 mei 1981 in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Ypma is de eerste Katwyker die deze onderscheiding ten deel valt. Na het offlciele ge deelte nam hij vele felicita ties van familie, vrienden en collega's in ontvangst. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Rijnstreekhal in Alphen zal op zondag 21 februari boordevol zitten met langharige en halflangharige Perzen, Angorakatten, Turkse katten, Noorse boskatten en zelfs heilige Bir- maanse katten. Op deze dag organiseert de Nederlandse Perzen Vereni ging tussen 12.00 en 18.00 uur een nationale kattententoonstelling. Snoezen van poezen uit het gehele land zullen dan te bezichtigen zijn. Voordat de katten gekeurd worden zullen acht dierenartsen uit Alphen en omstreken bekijken of de troeteldieren wel kerngezond zijn. Daarna gaan elf keurmeesters uit Nederland, België en Duitsland bekijken wel ke poezen zij nu de mooiste vinden en welke er dus in aanmerking komen voor de dertig prysbekers die er te verdelen zijn. Omstreeks 16.00 uur reikt de bekende televisiepresentatrice Tai\ja Koen de prijzen uit aan de bezitters van de bekroonde dieren. A. Roks: "Laat mensen nu eindelijk eens die drempelvrees overwinnen". Deze schitterende zwart-smoke Pers zal zondag 21 februari te midden van 400 andere raskatten in de Rijntreekhal geëtaleerd staan.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19