Boekhouder Frisol laat spoor van raadsels na Lezers schrijven Smaakvolle keukens naar keuze Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. WOENSDAG 10 FEBRUARI 1982 Verbazingwekkend De miljoen boeken die Toon Her mans, begin maart binnen drie en een halfjaar verkocht zal heb ben, is een waanzinnige uitzon dering, laten we het daar snel over eens zijn. De vraag of er bij hem sprake is van gedichtjes of versjes, rijmpjes of cabaretlied jes, poëzie of rijmelarij zal ik nog proberen te beantwoorden. Maar eerst wil ik, nu we het toch over oplagecijfers hebben, wijzen op een artikel dat afgelopen zondag in The Sunday Times stond over de „Heavyweight champions": de verbazingwekkende, onver wachte verkoopcijfers van vier moeilijke, literaire boeken in En geland., te weten „Rites of Passa ge" van William Golding, „Earthly Powers" van Anthony Burgess, Midnight's Children" van Salman Rushdie, en „The White Hotel" van D. M. Thomas. De Sunday Times geeft de verkoop cijfers in Engeland en Amerika, en onderscheidt daarbij de hard back en de paperback-edities, dus het gebonden boek en het poc ketboek, zal ik maar zeggen. Van JRites of Passage" werden 60.000 gebonden boeken in Engeland, 100.000 paperback in Engeland, en 16.000 gebonden in Amerika verkocht of besteld. Van „Earthly Powers" 40.000 gebonden in En geland, 120.000 paperback in En geland, 60.000 gebonden in Ame rika plus 75.000 gebonden voor de Book of the Month Club), en 250.000 paperback in Amerika verkocht of gedrukt. Van Midnight's Children" 32.000 gebonden in Engeland, 45.000 paperback in Engeland, 7000 ge bonden in Amerika en een nog onbekend aantal in paperback. Van „The White Hotel" tenslotte werden er 20.000 gebonden in En geland, 100.000 paperback in En geland, 100.000 gebonden in Amerika en 1 miljoen paperback (le druk) in Amerika verkocht c.q. gedrukt. Bovendien werden de rechten van deze Engelse au teurs naar respectievelijk 11,7,9 en 14 landen verkocht. „De meeste uitgevers beschouwen een verkoop van 5000 exempla ren van een literaire roman van dit soort als zeer respectabel, bij 10.000 worden de champagnefles sen ontkurkt", schrijft de Sunday Times. Vooral de verkoopcijfers van Booker Prize-winnaar Rush die wekken verbazing: 32.000 ge bonden, voor een voorheen onbe kende schrijver van wiens eerste boek niet meer dan 1000 exem plaren werden verkocht! Zijn uitgever, Jonathan Cape, maakte een voorzichtige eerste druk van niet meer dan 2500 ex emplaren (terwijl uitgeverij Meulenhoff voor de eerstkomende boeken van Frans Kellendonk en Jan Siebelink toch aan eerste drukken van 6000 tot 10.000 ex emplaren denkt, afhankelijk van de bestelling die van de boekhan dels komen). Alle vier deze boeken gooiden hoge ogen voor de belangrijkste lite raire prijs, de Booker Prize, in Engeland: „Rites of Passage" won hem in 1980, Midnight's Children" in 1981. De verkoop van het laatste boek begon inder daad pas na het winnen van die prijs „aan te trekken", maar zo goed als je kunt zeggen dat deze vier auteurs veel aan de Booker Prize te danken hebben, zo kun je ook zeggen dat de Booker Prize veel van zijn huidige prestige juist aan deze vier auteurs te danken heeft, want de winnaar van 1979 („Offshore" van Penelo pe Fitzgerald) verkocht niet meer dan 7000 exemplaren. De Nederlandse oplagecijfers zijn trouwens toch indrukwekkender (van „Opwaaiende zomerjur ken" van Oek de Jong werden tussen de 100.000 en 110.000 ver kocht, vergelijk dat eens met de 160.000 in Engeland van Booker Prize-winnaar „Rites of Passa ge" in 1980, en vergeet daarbij niet de vier maal grotere bevol king in Engeland!), ook als we die miljoen van Toon Hermans even buiten beschouwing laten. Ik heb drie literaire uitgeverijen gebeld, De Bezige Bij, de Arbei derspers en Meulenhoff, en ze ge vraagd of er ook in Nederland iets te bespeuren viel van die plotselinge Engelse hang naar „echte literatuur". Bij de Bezige Bij werden Wolkers, Willem Frederik Hermans en Kees van Kooten als vanouds erg goed verkocht, enkele boeken van Vestdijk blijven normaal doorlo pen, evenals Reve's „De Avond en", maar van een plotselinge toename was geen sprake. Bij Meulenhoff mag de eerstvolgende Maarten Biesheuvel op een eerste druk van 10.000 exemplaren re kenen. Ethel Portnoy verkoopt ook verrassend goed, maar om nu te zeggen: een hausse, nee! De Arbeiderspers zag de laatste maanden een duidelijke trend in de richting van een betere ver koop van het Nederlandse literai re boek, ten koste echter van de vertalingen uit het buitenland. Heel opmerkelijk zijn de hoge verkoopcijfers van Cees Noote- boom en Jeroen Brouwers. Het lijkt, zei Martin Ros, alsof de Nederlandse boeken geen alter natieven zijn, terwijl zij zich voor de buitenlandse boeken tot de originele pocketedities kun nen wenden en dqn maar op de koop toenemen dat zij, als straf voor deze goedkopere aanschaf, hun hersenen wat meer moeten pijnigen dan bij een duurdere vertaling! El Salvador (2) Na lezing van uw commentaar on der het kopje "Belangen" in het Leidsch/Alphens Dagblad van 2 februari j.l. stel ik er prijs op en kele kanttekeningen te maken. U stelt voorop dat er geen excuus is voor de gruwelijkheden waar voor de junta in El Salvador ver antwoordelijk is. Dan komt de zin: "Met simpel vast te stellen dat de gruwelijkheden in El Sal- ADVERTENTIE BETAAL NIET KLAKKELOOS TE VEEL VRAAG DAAROM ONZE BUSGIDS! rDTDUBSn Ons dichtstbijzijnde eigen boekingskantoor IN LEIDEN LANGEGRACHT 3 (Digros koopcentrum) TEL.: 071 21.69.33 (Onze adviseuse bezocht vrijwel elk reisdoel en weet er dus véél ^varvEnuvraag^naa^ vador ontoelaatbaar zijn komt men er helaas niet". Met de nuancerende opmerking dat de zaak in internationaal opzicht complexer ligt en met verwijzing naar de tegenstrijdigheid van de Amerikaanse en Russische be langen worden argumenten aan gevoerd die de ernst van de fei ten en de schuld van de Ameri kanen afzwakken. Wat ontoelaatbaar is, is ontoelaat baar. Waar geen excuus voor is kan ook geen berip voor worden opgebracht. Een analyse van de Vietnam-oorlog leert dat het aan wenden van supergeweld en het op grote schaal gebruiken van chemische strijdmiddelen, waar van gemakkelijk vast te stellen was dat het de gehele bevolking zou treffen, geen oplossing was voor de aantasting van de Ameri kaanse belangen. Tijdens het bewind van John F. Kennedy heeft de Sowjet-Unie raketten geplaatst op Cuba. Chroetsjov ging door de knieën voor een ultimatum van Kenne dy. Dit werkte beter dan het steunen van een pro-Amerikaan se junta of bijvoorbeeld het ver woesten van Cuba. Het is boven dien eerlijker en consequenter. Met de tegenstrijdigheid van de be langen valt het nogal mee, vind ik. De leveranties van landbouw werktuigen en graan door Ame rika aan Rusland en de levering van aardgas aan Europa door Rusland, en verder de internatio nale wapenhandel, bestendigen in niet geringe mate de bestaan de verhoudingen, die zonder meer zorgelijk genoemd kunnen worden. W. v.d. Hoven Withenluststraat 35 Zwammerdam Intolerantie Wat de heer "S" in het commentaar onder de kop "Tegenactie" in uw blad van 5 februari j.l. schrijft, is toch wel een onwaarschijnlijk slap stukje defensief geklets. Er wordt geschreven over de veelal linkse actiegroepen en in het bij zonder over de ruimte die deze actiegroepen van het gezag krij gen. En dan wordt u ineens bang. Waarvoor bang? Dat ook deze Groninger werkgroep "Gezag en vrijheid" recht heeft op toleran tie? Toen er destijds bekend werd ge maakt dat actiegroepen in het ge weer zouden komen tegen de munitietransporten, geloof ik niet dat u zich zo ongerust heeft gemaakt. Toen Hitler in opkomst was zag zijn S.A. al het belang in van het veroveren van de macht op straat. Dat moet worden voor komen. U zou het betreuren als de Gronin ger werkgroep intolerantie zou beantwoorden met intolerantie, maar het oude gezegde zal u wel bekend zijn, datje, wanneer je je als een lam gedraagt, door de wolven wordt opgevreten. C. A. van Sprang Narcissenlaan 17 Sassenheim Aardgasnet Wat was ik blij dat er in uw krant een reportage stond over het gro te probleem van het niet aange sloten zijn op het aardgasnet en je arm betalen aan olie en gas flestank prijzen. Ook in Bodegraven kennen we dat probleem. Wij wonen ook in een zogenaamd onrendabel gebied. Even buiten de bebouwde kom hebben wij onze rijwielzaak en ons woonhuis. Wij hebben uitge rekend hoeveel we dit jaar onge veer kwijt zijn aan huisbrandolie (voor verwarming) en gasflessen (voor koken en douchen) en we komen op 5000 gulden per jaar, misschien nog wel meer. En dan stoken we nog beperkt en dou chen beperkt. Dat is toch te gek, als er honderd meter van ons huis wel aardgas is. En zo kan ik u nog meer voor beelden geven van hoe sommige mensen voor dit probleem staan. Hier is ook een handtekeningenac tie gehouden en er is gepraat in Den Haag, maar het helpt alle maal niets. Het komt hierop neer: wij moeten alle bezwaren van hun kant begrijpen, maar er is geen enkel begrip voor ons probleem. Het enige wat er nog gedaan kan worden is het zoveel mogelijk in de publiciteit te brengen, zodat ze er in Den Haag toch iets aan gaan doen. Maar dan wel iets waar wij wat aan hebben. Bedankt voor jullie reportage. Mevr. J. van Vliet-v d. End Zuidzijde 44 Bodegraven ADVERTENTIE De raadsels rond John Uylen, de voormalige hoofd boekhouder van het internationale oliebedrijf Frisol in Dordrecht, zijn voorlopig nog niet opge lost. De van fraude verdachte Uylen (40 jaar), die begin van dit jaar plotseling uit Nederland ver dween, is de laatste weken zowel in Brazilié als in Frankrijk gesignaleerd. Inmiddels gaat het onderzoek door de Rijksaccoun tantsdienst (RAD) in de boeken van Frisol onver droten voort. De RAD probeert vast te stellen in welke mate Uylen de staat via belastingfraude heeft gedupeerd. Op dit moment wordt gesproken over een bedrag van ongeveer 30 miljoen gulden. Volgens woordvoerder J.F. Heijdemann van de recherche in Dor drecht is duidelijk geworden dat Frisol te weinig omzetbelasting heeft betaald terwijl er ook geknoeid is met de btw. Heijdemann:"Hoe de zaken precies in elkaar steken is voor ons op dit moment moeilijk na te gaan. Het is nu nog een zuiver belas tingtechnische zaak. Het onderzoek van de Rijksaccountants dienst is nog niet afgerond. Er bestaat nog geen volledig over zicht". Naar verwachting zal de RAD zeker nog enkele weken nodig heb ben om alle gegevens op een rijtje te zetten. Het onderzoek wordt bemoeilijkt door de ingewikkelde constructie van Frisol die tientallen werkmaatschappijen omvat. Mr. A.C.M. Welschen, officier van justitie in Dordrecht, deelde dezer dagen mee dat in afwachting van de uitslag van het RAD-onderzoek er (nog) geen vervolging zal worden ingesteld tegen Uylen of de Frisoldirec- tie. Uylen blijft voorlopig dus nog op vrije voeten maar of dat lang zal duren is de vraag want ook de Franse recherche koestert ver denkingen jegens de Nederlander. Hij zou betrokken zijn bij een deviezensmokkel waarmee een bedrag van ongeveer 100 mil joen gulden gemoeid is. Het v brief aan de Frisoldirectie melding maakte van fraudu leuze handelingen. Hij was kennelijk bevreesd voor het periodiek onderzoek dat de RAD op 8 januari startte. Enkele dagen voordat de RAD met z'n activiteiten begon meldde hij zich ziek en ver dween. Heijdemann van de Dordtse re cherche daarover: "Uylen was een slimme vogel. Hij is er lange tijd in geslaagd uit handen van controlerende ambtenaren te blijven. Zoiets lukt ook beter bij grotere concerns als Frisol dan bij kleinere bedrijven. Kleine bedrijven zijn overzichtelij ker, krijgen geregeld contro le. Grotere concerns krijgen ongeveer één keer in de drie vier jaar controle door gespe- cialeerde accountants van de RAD die samen met de men sen van het bedrijf alles doornemen". "Het onderzoek van de RAD was gepland en aangekon digd. Toen Uylen daar eind december van hoorde voelde hij waarschijnlijk dat de zaak spaak zou gaan lopen. Ver volgens heeft hij aan zijn stutten getrokken". Onduidelijk De rol van de Frisoldirectie is overigens ook niet duidelijk. Het duurde ruim twee weken i zijn Franse ex-vriendin Danielle Poveda op de tribune bij DS'79 in Dor- (Foto Rlnl Boon) voordat men met de eerder vermelde brief van Uylen naar de recherche stapte. President-directeur Nico de Vries, bekend als financieel 'weldoener' van de voetbal vereniging DS'79 in Dor drecht, deelde toen mee dat een eerste intern onderzoek had aangetoond dat Uylen geen geld van Frisol had ont vreemd en dat hij geen gel den op eigen rekening of op rekening van derden had la ten overschrijven. Er zou wel iets mis zijn met belastinggel den. Naar nu blijkt heeft Uylen met de fraude gaten gedicht in de boekhouding die waren ont staan door speculaties die hij op de geldmarkt verrichtte. Het is nog onduidelijk in hoe verre Uylen volmacht had van Frisol om met geld van de onderneming te specule- Recherche-woordvoerder Heij demann: "Er zijn voor ons op dit moment geen aanwijzin gen dat de Frisoltop wist van de handelingen van Uylen, al zijn bepaalde strafbare feiten van die kant niet uitgesloten. Maar op verzoek van de Rijksaccountantsdienst zijn wij momenteel terughou dend. De RAD verricht een onderzoek, Frisol-werkne- mers verlenen daaraan hun medewerking en het zou on juist zijn daar tussendoor te fietsen door ook allerlei men sen van Frisol te horen. Wij willen het onderzoek van het RAD niet doorkruisen". "Als de RAD belastingfraude kan aantonen dan wordt de FIOD, de Fiscale Inlichtin gen en Opsporingsdienst in geschakeld. Dat gaat buiten ons om. Maar als Uylen ook verduisteringen heeft ge pleegd, dan wordt het een zaak voor de recherche. Nog maals, dat laatste is nog niet aangetoond. De hele zaak zit juridisch erg ingewikkeld in elkaar. Met justitie is er gere geld overleg hoe te handelen. Wij wachten op dit moment af, gaan wel na wat Uylen buiten Frisol om heeft ge daan. Maar verder doen we er niet veel aan. Wij hebben ge duld. Het is wel duidelijk dat Uylen over veel geld beschikt en waarschijnlijk nóg be schikt. Maar misschien is dat geld afkomstig van zijn voor malige Franse vriendin". Vriendin Die ex-vriendin, Daniele Pove da, met wie Uylen drie jaar was verloofd en met wie hij eind vorig jaar een afscheids- reis maakte naar Brazilië, zal zeker geen klacht indienen. Ach, het is maar geld, liet de Francaise vorige week weten. Ze voegde er aan toe dat het haar allemaal koud liet dat Uylen mogelijk een gedeelte van haar geld had verduis terd. Hoe de verhouding tussen Uy len en Poveda momenteel ook is, volgens de Franse re cherche hebben ze vorige Varia maand nog geregeld in el- kaars gezelschap vertoefd. De Franse recherche is met name geïnteresseerd op wel ke wijze 'madame Poveda' aan haar fortuin is gekomen. Gouden sieraden en een uit gebreide garderobe (dit alles ter waarde van ruim een half miljoen gulden) heeft zij naar eigen zeggen ten geschenke gekregen van Uylen. Een woordvoerder van de Franse recherche in Pau ver telde onlangs aan journalis ten dat men Uylen ervan ver denkt connecties te onder houden met de Franse onder wereld. Er zou sprake zijn van een omvangrijke devie zensmokkel. De woordvoer der: "Alles wijst op georgani seerde misdaad". Waar Uylen op het ogenblik uithangt is niet bekend. Hij is in de laatste week van januari voor het laatst gesignaleerd op Schiphol waar hij het vliegtuig nam naar Rio de Ja neiro m Brazilië. De Franse recherche verwacht hem ove rigens binnenkort wel weer terug in Frankrijk (misschien is hij er al) om zijn vermogen, waar de onderwereld op 'jaagt', in veiligheid te bren gen. Zoals eerder vermeld stelt de Nederlandse recherche zich (nog) terughoudend op. Woordvoerder Heijdeman- n:"Er is geen verzoek om op sporing en aanhouding op de telex gezet. Daar is ook nog geen reden voor. Wij hebben nog geen strafbaar feit kun nen aanwijzen en daarom is er ook nog geen gerechtelijk vooronderzoek begonnen". Huiszoeking Een huiszoeking bij Uylen heeft kennelijk ook geen be lastende feiten aan het licht kunnen brengen. Heijde mann wil overigens het ge rucht bevestigen noch ont kennen dat er aantekeningen zouden zijn gevonden waarin Uylen nauwkeurig beschrijft hoe hij heeft gefraudeerd. "Over wat er in zijn huis is ge vonden kan ik mij niet uitla ten. Ik bevestig in elk geval niet dat er aantekeningen zijn gevonden, maar het zou best kunnen". Uylen, die inmiddels door Fri sol is ontslagen, heeft in een eerdere baan eveneens frau de gepleegd. Hij was toen als boekhouder in dienst bij een automobielbedrijf. Het ging destijds om een fraudebe drag van 50.000 gulden. In zijn woning werden toen pa pieren gevonden waarop hij nauwgezet had genoteerd hoe hij verdwenen gelden van autoverkopen verant woordde. Heijdemann: "Daar heeft hij natuurlijk wel van geleerd. Zo slim is-ie wel. Als hij straf bare handelingen heeft ge pleegd zal het met meevallen om dat te bewijzen. Hij wordt door velen beschouwd als een financieel genie. Bij Fri sol heeft hij haarfijn gebruik gemaakt van de geboden mo gelijkheden". ICOATHMBU Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden Tel. 071-141741 In de showrooms bij Ico/Athibu de keuken van üw keuze. Toegespitst op uw wensen presenteren wij hier vele klasse-keukens die even funktioneel als smaakvol zijn ingericht. Kompleet met inbouw- en tegels voor Ook voor uw specifieke wensen staan wij klaar om in ons verkoop centrum uw keuken-op-maat te ontwerpen die ook qua pnjs voldoet uw budget Showrooms geopend: dinsdag t/m vnjdag 9 5 uur, donderdagavond 7 - 9 uur, sitardaq A30* 30trar oina afspraak ook 's avonds.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17