Vergadering IOC: beraad van bedriegertjes... Testosteron nu op dopinglijst PI£UN Goede start zone-toernooi Van der Wiel DINSDAG 9 FEBRUARI 1982 Sport PAGINA 9 Bettine Vnesekoop is zondag eindelijk onder de doem van het Zoetemelk-syndroom uit gekomen: het herhaaldelijk tweede worden in het Top- Twaalftoernooi, waaraan de beste tafeltennisspeelsters van Europa deelnemen. Die stek vlak onder de kop be gon haar danig de keel uit te hangen. Dat was ook het gro te verschil tussen haar en Zoe temelk. Joop toonde zich na de vierde keer nog wel tevre den met zijn tweede plaats. Waratje nog aan toe, hij had toch zijn best gedaan? Bettine Vnesekoop reageerde heel anders. Vorig jaar, direct na het Top- Twaalftoernooi, betitelde ze haar runner-up positie zelfs als "tamelijk waardeloos", wat me toch te gortig was, want ik geef het je te doen om de tweede speelster van Euro pa te zijn. In heel de historie van de Nederlandse Tafelten- nisbond is daar nog nooit een speler of speelster ook maar bij in de buurt geweest. Maar het gaf wel duidelijk aan wat ze er zélf van dacht en vond: het moet de eerste plaats zijn en al het andere is niks, kan zo door de goot steen. In de huidige, lauwe maat schappij zal men in diverse kringen wel met diep misprij zen kennisnemen van een der gelijke, ambitieuze inslag. Je dient immers vooral ontspan nen bezig te zijn. Daar ga ik maar even aan voorbij. Wat Bettine heeft gepresteerd, is het kenmerk van de ware kampioen/e). Jezelf onder de hoogst mogelijke druk zetten, alles of niets, en dan het ge stelde doel bereiken. Met een zege in de beslissende partij op Jill Hammersley, die Brit se meid die haar tot dusver steeds de voet had dwarsge- zet. O, wat zal de voldoening immens zijn geweest. "Wat ging er door je heen", wil len oppervlakkige verslagge vers in zo'n geval weten. Bij die vraag krimp ik altijd vol géne ineen. Want die voldoe ning is niet in woorden te vangen. Wie het probeert, wordt banaal. Dat hebben we nu al duizendmaal meege maakt. Hier past slechts stilte en mee genieten. Treurig Studio Sport liet bij deze histo rische prestatie treurigjes verstek gaan. Geen beelden van die kokende finalepartij tegen Hammersley. En daar op zat toch iedereen te wach ten. De Franse tv besteedde geen aandacht aan het evene ment, meldde Jan Stekelen burg. Nu moesten we het doen met wat brokkelige beelden, op zaterdagavond geschoten door een snel heen en weer reizende Nederlandse tv- ploeg. Bijna alle aandacht in die reportage ging uit naar.... de enige verliespartij van Vriesekoop. Nu vraag ik u. Was er écht geen dealtje te ma ken geweest met de Franse tv? Dat zou ongetwijfeld een ex tra bom duiten hebben gekost, i met dat retourtje Nantes ook kwijt. Met enige rancune denk ik dan: had Rmus Michels zijn ontevreden hoofd maar in Frankrijk laten zien dan zou Studio Sport er desnoods een eigen satelliet voor in een baan om de aarde hebben ge bracht. Ik heb over deze zaak mijn licht maar eens opgestoken bij Kees Jansma, die vroeger bij Studio Sport werkte en tegen woordig is verbonden aan KRO's Sport op Zaterdag. "De NOS zegt dat men alles in het werk heeft gesteld om beel den te krijgen, maar dat het niet is gelukt. Dat zal dan wel", aldus Jansma. Het vreemde is dat ik Eddy Poel man van Studio Sport enige tijd terug heb aangeboden de kosten van uitzending van de Top Twaalf te delen. Wij zou den dan zaterdagavond beel den brengen en Studio Sport de rest op zondagavond. Ik heb er nooit meer wat van ge hoord". Dat Vriesekoop het uiterste uit de kast heeft gehaald, is zo klaar als een klontje, of dat van de Studio Sport ook kan worden gezegd, moet ten zeer ste worden betwijfeld. Derby Zondag naar Roodenburg- UVS geweest. Een ouder wetse derby, zo was mij voor gespiegeld. En daar kom ik op af, gelijk een mot op het licht. Jammer dat het weer niet meewerkte. Constante druilregen en een laaghan gend, loodgrijs wolkendek; het klimaat waarin alleen droefgeestige godsdienstige sekten zich behaaglijk schur ken. De publieke belangstelling (jing nog wel, gemeten naar heden daagse maatstaven. Het spel peil was magertjes, al weet ik heel goed dat je voor mooi voetbal niet bij een derby moet zijn. Het was roet voor rust. In de pauze werd ik staande ge houden door de huis- en spor tarts Har Meijer. "Wat heb ik nou helemaal gezien, Ruud- je", riep hij vertwijfeld uit. En hoewel ik hem gaarne bij elke lettergreep tegenspreek, moest ik hem nu gelijkgeven. De tweede helft ben ik dicht in zijn nabijheid gebleven, want hij had, zoals het een arts be taamt, een uitstekend regen scherm bij zich. Na rust was het gelukkig een stuk beter. Heel levendig soms. Roodenburg miste de winst omdat het niet brutaal genoeg was. Met heimwee dacht ik terug aan Sam den Os, de schutter, de inbreker in vijandelijke defensies, in lang vervlogen jaren. Het is de tragedie van het huidige voetbal dat je dat soort jon gens tegenwoordig alleen nog in het sportmuseum kunt vin den. Na afloop in Werters geriefelij ke ontvangstkamer even een glaasje port gedronken. De sfeer was er zeer aangenaam. Harry Hopman Een kleine veertien dagen gele den werd de Amerikaanse Wimbledon kampioen John McEnroe in hoger beroep een boete van 5000 dollar plus schorsing kwijtgescholden. McEnroe was die straf eerder opgelegd door de proftennis- federatie wegens wangedrag op de baan. De commissie die er in hoger be roep over moest oordelen, be stond uit drie personen: Lar- Harry Hopman met Lew Hoad in de jaren vijftig. ry Krieger, een scheidsrech ter; Robert Kelleher, een rech ter en in 1963 niet-spelend aanvoerder van het zegevie rende Amerikaanse Davis- Cupteam; en Harry Hopman, de bijna legendarische Au stralische tenniscoach. De heren konden het onderling niet eens worden twee waren er voor strafoplegging, één te gen) en aangezien unanimi teit vereist was, glipte McEn roe door de mazen van het net. Uit de eerste persberichten werd niet duidelijk wie er te gen had gestemd. Ik heb er een tijdje over zitten puzze len. Krieger, de scheidsrech ter kon het niet zijn. Tennis- arbiters hebben het al moei lijk genoeg; hij zou het zijn collega's niet nog zuurder maken. Harry Hopman danIk achtte dat uitgesloten. Harry the Hop was in zijn tijd bekend en gevreesd om de orde en dis cipline die hij eiste. Ik hield het op Kelleher. want rechters willen buiten de rechtbank hun sympathieën nog wel eens zonderling distribueren Inmiddels is bekendgeworden dat de dissident toch Hop man was. Dat is hem komen te staan op een bittere reactie van vier voormalige Austra lische topspelers: Sedgman, Rosewall, La ver en Newcom- be. die allen hun tennisopvoe- ding van Hopman hebben ge had. In een open brief in een Australische krant herinne ren ze hem er aan hoe streng hijzelf was "en nu moedigt hij, door McEnroe vrij te plei ten, de jeugd in feite aan om zich op de baan te misdra gen". Harry Hopman. Ooit journalist van beroep. Zelf een tennis speler van formaat: aan het eind van de jaren dertig be horend tot de beste vijf spelers van Australié. Een man met een groot tennisbrein, uiter mate sluw en eigenzinnig. In de jaren vijftig en zestig leid de hij met enorm succes het Davis-Cupteam van zijn land. Uit zijn handen kwam een gro te reeks getalenteerde jonge ren: Sedgman, McGregor. Hoad, Rosewall, Laver, Coo per, Anderson, Emerson, Newcombe. De "tovenaar' werd hij genoemd en Hop man wakkerde dat sfeertje nog verder aan door zich nog al sfinx-achtig te gedragen. Het leidde tot een overdreven reputatie. Berucht was de manier waarop Hopman toezicht op zijn (jon ge) spelers hield. Dat gebeur de via een systeem van boetes. Hij beboette hen als ze zonder stropdas aan tafel kwamen, als ze niet met mes en vork aten. als ze verzuimden de deur voor een dame open te houden, als hun tenniskle- ding er niet schoon genoeg uitzag, als ze uit woede een bal over de omheining sloe gen enz enz Hij trok de boete af van hun dagelijkse vergoe ding van 15 gulden het was nog in de amateurperiode. Hopman noemde de bekeu ringen "een grapje om de team-spirit op peil te hou den". Zijn spelers, die van die 15 gulden moesten rondko men. zagen er absoluut de lol niet van in. McGregor maak te zich er op zeker moment zo kwaad over dat hij Hopman vierkant in zijn gezicht zei wat hij van hem rond en hem meteen het geld voor de boete wegens ongepast ge drag ter hand stelde. Uit woe de at Hopman een maand lang niet met zijn spelers. En die man pleit nu McEnroe vrij. Ach, ik begrijp het wel. Hop man is 75 en in feite uitgeran geerd. Hij leidt in Amerika jeugdtenniskampen en die kunnen best wat publiciteit gebruiken. Die krijg je niet door netjes mee te stemmen met andere commissieleden, maar door afwijkend gedrag, al verloochen je daar ook je verleden mee. Bovendien zal een niet gering deel van de jeugd hem er nog om toejui chen ook. Goed voor de busi ness en daar heeft Harry the Hop altijd heel goed oog voor gehad. Het kan natuurlijk ook zijn dat de leeftijd hem milder heeft gemaakt. Je ziet het wel vaker dat grootvaders voor hun kleinkinderen heel wat tole ranter zijn dan ze ooit voor hun eigen kinderen waren 7 HAAGOM A//SrDÖCM 1 San<5 dst r IK Kï%l f VAT? ACH77ER,, daar komt rrreceo normaal 6e6pb0ken die scheidsrechter de VOO# 7 q££t toe en f KOMTAPPtE ïj ALLEEN VOOR (DE REEPER f) NOU HOUDT- IE ER NIET MEER AAN CNER CAJN VRIJE SCHOP. MARBELLA/LEIDEN (ANP) - Van de vijf Nederlandse scha kers, die deelnemen aan het zo- netoernooi in het Spaanse Mar- bella hebben John van der Wiel en Kick Langeweg gisteren uit stekend geopend Meester Lan geweg gaf de Ier Doyle een schaaklesje van 27 zetten, terwijl de Leidse halfwas-grootmeester Van der Wiel tien zetten meer no dig had om de koning van de Spargaard Gallego tot orde te roepen Gezien deze prima start schijnt de Leidenaar nauwelijks het ver schijnsel 'schaakmoeheid' te kennen. Immers, na de enerve rende toernooien in Keulen en Wijk aan Zee ontplooide hij de afgelopen week nog al wat schaakaktiviteiten. Naast de voorbereidingen voor het zone- toernooi vermeldde zyn agenda nog simultaanseances in Nieuw koop en Tiel, een partij »n het open kampioenschap van V/Rot terdam en partijen van het Hoog- ovenstoernooi analyseren voor het tijdschrift 'Schaakbulletin'. In Nieuwkoop deed Van der Wiel het met 36 winstpartijen, 3 remi ses en een nederlaag beter dan Genna Sosonko (35 winstparty- en, 3 remises en 2 nederlagen) en Jan Timman (31 winstpartijen, 6 remises en 3 nederlagen). In Tiel kende hij met zijn slechts 22 op ponenten geen enkel pardon: 100 procent. Ook met Joop Piket had hij in de titelstrijd van V/Rotter dam geen medelijden. De eerste speeldag in Mar be 11a was voor Van der Wiel wel een uiterst zonnige, want zijn voornaamste concurrent, de Engelsman John Nunn (samen met de Rus Balas- jov winnaar van het Hoogovens- toernooi), brak zijn partij tegen de 'totaal onbekende' Gomez uit Andorra in een duidelijk nadeli ge stand af Een tweede belager, de Britse junior Nigel Short, trad wel in de voetsporen van de Lei denaar door de Fransman Se it et te verslaan. Eén zorg heeft Van der Wiel minder: de gevaarlijke Spaanse tacticus Belion is niet van de partij, maar wel diens landgenoot Rivas, in wie velen een kanshebber zien. De opzet van het toernooi was een tien partijen tellende voorronde in twee groepen, gevolgd door een finale, waarin de beste vier van elke voorronde-poule strij- den om drie plaatsen in één van de interzonetoernooien. De spe lers protesteerden echter tegen het laten meetellen van de resul taten uit de voorronden in de fi nale-poule Toernooidirecteur Toran wilde ook graag 'toevallig heden voorkomen' en besloot, dat de acht combattanten in de finale-poule een geheel nieuwe competitie over zeven ronden zullen spelen. De uitslagen van de gisteren ge speelde eerste ronde Groep A Langeweg (Ned)-Doyle (Ier) 1-0; Van der Wiel (Ned)- Gallego (Spa) 1-0; McNab (Sch)-Fernandez (Spa) 0-1, Go mez (And)-Nunn (Eng) afgebro ken, Short (Eng)-Serret (Fra) 1- 0, Ligtennk (Ned) was vrij. Groep B Klauncr (Lux)-Hebden (Eng) 0-1; Van der Sterren (Ne- d)-Stean (Eng) 0-1, Rivas (Spa)-Jones (Wal) afgebroken. Meulders (Bcl)-Mestcl (Eng) af gebroken. Donner (Ned)-Blow (Gue) uitgesteld, Saenz (Spa) was vr\j. WASHINGTON (GPD) - De Verenigde Staten hebben de Olympische Spelen van 1980 gemist, omdat Afghanistan een hogere horde was dan zelfs Renaldo Nehemiah kon nemen. Maar voor 1984 in Los Angeles staat de Amerikaanse deelneming in elk geval vast. In de afgelopen week hebben zo ongeveer alle commissies die de Olympische wereld op de been kan brengen (na zorgvuldig onderzoek in 's werelds bejaardenhui zen) in Los Angeles vergaderd met angst in het hart: voor de eerste maal in de geschie denis van het Olympisch gebeuren zal het zakenleven volgens het eenvoudige winstge- geven de Spelen organiseren. Er komt geen overheidssubsidie aan te pas. Te Los Angeles, in een zeer duur hotel, heeft de zakenman Peter Uberroth, uitgelegd hoe het komt dat de aanstaande Olympi sche Spelen het zonder over heidsbemoeienis kunnen stellen. De privé-ondernemingen krijgen de kans evenementen te finan cieren en omdat de Olympische Spelen voor de Amerikaanse te levisie een evenement zijn waar mee via de "commercials" geld valt te verdienen, zullen de Spe len zo worden geregeld dat er plaats is voor die reclame.'Zelfs al moet daarvoor een hoogsprin ger op het hoogtepunt van zijn sprong tijdelijk in beeld worden bevroren. Provoceren De vraag is natuurlijk hoeveel die contracten nog waard zijn als de Russen en hun vrienden zouden besluiten toch maar weg te blij ven om een of andere rare reden. Voor de Verenigde Staten zijn de Olympische Spelen een belang rijk politiek instrument en het valt te vrezen dat de sport zal worden gebruikt om de Sowjet- Unie en nog zo wat Oostbloklan den te provoceren tot wegblij ven. En het ligt dan ook voor de hand dat vele Afrikaanse landen bijvoorbeeld, wel twee keer zul len willen nadenken over de vraag of deze sport met hun poli tiek in overeenstemming kan worden gebracht wanneer de voornaamste sponsor van revo lutionaire bewegingen zelf al aar zelt. De Russen zijn in de afgelopen week niet naar Los Angeles ge komen om in het nabije Pasade na te betogen dat zij alles wel mooi vonden. Integendeel: de Russen hebben in Mexico City (waar zij op bezoek waren) al la ten weten van de veronderstelde vrees voor hun veiligheid. Het ligt voor de hand dat Moskou geen gelegenheid onbenut laat om Ronald Reagans filosofie uit te buiten: de wereld bestaat voornamelijk uit de tegenstelling tussen Oost en West zolang de verhouding tussen Noord en Zuid onder het karpet kan wor den geveegd. Juan Antonio Samaranch, presi dent van het IOC heeft geen klachten, zo bleek. Met Uberroth mocht hij bij Reagan in het,Witte Huis op bezoek voordat het ge beuren te Los Angeles begon. En dat is zo'n feit waarmee nog maar eens wordt bevestigd dat de Olympische Spelen van "eighty- four" een politiek gegeven zijn in de Verenigde Staten. Dat mag best, maar het zou aanmerkelijk gezonder en realistischer zijn in dien het comité der enthousiaste bejaarden zou kunnen besluiten tot Spelen tussen de beste atle ten ter wereld, ongeacht de vraag of hun fysieke inspanningen geld opleveren. Uberroth - al lezend - ontdekt dat Olympische Spelen in de loop der jaren van idealistisch bedrog, nooit verlies hebben geleden en soms zelfs winst hebben ge maakt, wanneer de kosten van de bouwprojecten niet worden PASADENA (ANP) - De me dische commissie van het in ternationale Olympische co mité heeft het hormoonpre paraat testosteron op de do- pinglijst geplaatst. Het IOC ging hiertoe over nu het mo gelijk is het middel in urine monsters op te sporen. Tes tosteron werd op grote schaal door sportlieden gebruikt tij dens de Olympische Spelen te Moskou. Geen enkele at leet werd positief bevonden in de hoofdstad van de Sow- jet-Unie. De Westduitse do- pingonderzoeker Manfred Donike stelde echter vast dat tussen tien en twintig pro cent van de medaillewin naars testosteron had ge bruikt. De medische commissie van het IOC vergaderde twee da gen in Pasadena, California. Na afloop deelde prins Ale xander de Merode mee, dat meegeteld. Uberroth houdt de ogen open voor dingen die nog niet zijn gebeurd. Maar hij is zwijgzaam over de uitkomst van zijn "futurologie" Trots Niettemin ligt daar de sleutel voor het profijt en het vermijden van althans de financiële erfenis die de Zomerspelen van Montreal en de Winterspelen van 1980 in La ke Placid nog steeds teistert. "Wat wij overhouden", zegt Uberroth, "gaat naar de misdeel de jeugd in dit gebied van Los IOC-president Juan Antonio Samaranche (midden) leidde het spel van bedriegers... Angeles. Hopelijk kunnen we dit land verheffen tot trots over iets dat we goed hebben gedaan. On ze organisatie heeft meer dan ge noeg geleden onder de boycot (van de Olympische Spelen te Moskou), voor de atleten moet nu iets goeds gebeuren". Uberroth is geen genie, maar hij is wel nuchter. De volgende Olym pische Spelen moeten, onder welke voorwaarden dan ook, doorgaan, want anders kunnen de sportbeoefenaren in de Ver enigde Staten het wel vergeten. Nooit nog eens zullen volleybal- sters maandenlang de meest gru welijke training accepteren voor een nieuwe teleurstelling. En de Verenigde Staten herinneren zich nog de formidabele triomf van een tweederangs amateur- ijshockeyteam over de semi-be- roeps Russen. Het portret van de dank zij de bemoeienissen van Donike het gewraakte hormoonpreparaat op de do pinglijst kon worden ge plaatst. "Donike heeft een be trouwbare methode gevon den om het middel op te spo ren". verklaarde de Belg. Het menselijk lichaam produ ceert op natuurlijke wijze twee verschillende hormo nen: epitosterene en testoste ron. Door de getalsverhou ding tussen de twee te meten, kan eenvoudig worden vast gesteld of er extra substan ties zijn toegevoegd. De Merode deelde ook mee dat caffeine eveneens op de do pinglijst werd geplaatst. Gro te hoeveelheden hebben een sterk stimulerende werking. "We willen niemand er van weerhouden zijn normale kopje koffie te nuttigenal dus De Merode, "het is echter gebleken dat caffeine ook in het lichaam komt via pillen en/of injecties". Het IOC heeft, op voordracht van Do nike. de limiet gesteld op vijf tien microgram per millime ter afgescheiden urine. Doni ke: "Ik ben zelf een notoire koffiedrinker. Elke dag drink ik tussen een en twee liter, die hoeveelheid staat gelijk aan twee of drie microgram per millimeter. Ver onder de limiet, die het IOC stelt". De medische commissie kon geen besluit nemen over de "anti-groei-doping", zoals die veel voorkomt bij het turnen voor dames. "We hebben een dringend beroep gedaan op de FIG, de internationale gymnastiekfederatie", zei De Merode. "We vroegen om een commissie, die deze zaak zou uitzoeken. Dat is nog niet ge beurd, zodat we er geen oor deel over hebben kunnen vel len. Voor de uitslag van die commissie van de FIG heb ben kunnen we niets anders doen dan de "anti-groei-do- ping" als gerucht beschou wen". VS-doelman Jim Craig, met een Amerikaanse vlag om de schou ders zoekend naar zijn vader op de tribunes, siert nog vele Ameri kaanse jongenskamers. Dat heeft het Amerikaanse patriottisme goed gedaan: het is beter dan een neutronenbom. Vermaak Uberroth zegt: "Wij hebben geen belang bij pogingen om de we reld onder de indruk te brengen van politieke of nationalistische doelstellingen". Kortom: Uber roth liegt even gemakkelijk als wie dan ook die met Olympische Spelen van doen heeft. Het zijn, als men alle factoren optelt, wed strijden tussen supermachten voor een politiek doel, waarbij het bedrijfsleven voor een min of meer gedefinieerd belang van la ter zorg de kosten draagt Zodoende waren de vergaderingen te Los Angeles niet meer dan een beraad van de bedriegertjes. Het blijft mooi vermaak intussen. In de computers die ook dit gebeu ren regeren, staan liefst 55.000 kwesties geregistreerd, die tus sen nu en het aandragen van de Olympische vlam moeten wor den geregeld. Dat beslaat de bouw van enkele nieuwe sta dions en de aanpassing van ou dere aan de eisen van deze tijd, zo goed als het vraagstuk hoe de wasserij voor veel atleten, die heel wat bloesjes vuilmaken, ef ficiënt kan worden geregeld

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9