Blijvende terugval in bouw C Bindend olie-embargo Z.-Afrika onmogelijk K/oor SÊt laten lope^ Wettelijke richtlijnen voor kinderopvangcentra Beveiliging kazernes verbeterd Van Dam wil overleg om dalende produktie op te vangen Extra kans op f100.000; Elke week. i Poolse kinderen aangekomen voor verblijf in ons land DINSDAG 9 FEBRUARI 1982 "Kwaliteit autowegen lijdt onder geldgebrek' DEN HAAG (GPD) - De kwaliteit van de autowegen in ons land neemt af door een gebrek aan on derhoud. Steeds meer wegen krijgen veel te laat of in het ge heel geen opknapbeurt meer. Geldgebrek bij de overheidsin stanties is daarvan de oorzaak. Dat heeft voorzitter De Moei van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers gisteren gezegd tijdens de algemene vergadering van zijn organisatie. De beheerders van de wegen, de rijksoverheid, de provincies en de gemeenten, hebben nauwe lijks geld om het noodzakelijke onderhoud te laten uitvoeren. De verkeersveiligheid komt hier mee in het geding, aldus De Moei. „Op het geld voor het on derhoud is bezuinigd. De situatie op de rijkswegen is nog enigs zins redelijk, maar de overige wegen zitten duidelijk in de ver nieling". Door het geldgebrek komt de werkgelegenheid in de wegen bouw nog meer in het gedrang. Die bedrijfstak telt al 15.000 werklozen en dat is een kwart van het totaal aantal werkne mers. De wegenbouw kampt met een tekort aan opdrachten. De schaarse geldmiddelen die zijn bestemd voor de uitbreiding van het wegennet, mogen volgens De Moei daarom niet worden ge bruikt voor het onderhoud. Volgens voorzitter De Moei moet meteen worden begonnen met een ruimere aanpak voor het on derhoud van de bestaande we gen. Daarvoor hebben de wegen bouwers aan minister Zeeval- king van verkeer en waterstaat een bedrag van 500 miljoen gul den gevraagd. DEN HAAG (GPD) - Het leger heeft een speciale inspecteur belast met het verbeteren van de beveiliging van kazernes en wapenopslagplaatsen. Een specialist van het Natio naal Territoriaal Commando onderzoekt bij welke comple xen van de landmacht de be waking te kort schiet. Een woordvoerder van Defen sie ontkent dat de aanstelling van de veiligheidsinspecteur iets te maken heeft met de reeks van recente wapendief stallen uit opslagplaatsen van het leger. „De man is al vanaf vorig jaar zomer bezig", aldus de woordvoerder. Volgens de Defensie-woord- voerder is de inspecteur niet aangesteld omdat zou zijn vastgesteld dat de beveili ging beneden een aanvaard baar niveau ligt. „Maar je moet altijd zien of er wat valt te verbeteren, zeker in een tijd waarin de onveiligheid geleidelijk toeneemt", aldus de woordvoerder. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter Van der Stoel (buitenlandse zaken) kan op korte termijn niet veel meer doen dan het Neder landse bedrijfsleven „verzoe ken" zich vrijwillig te beperken in haar handelscontacten met Zuid-Afrika. Dat is de conclusie van de Interdepartementale Stuurgroep Zuid-Afrika in haar advies aan de ministerraad. Alle andere economische pressiemid delen tegen het apartheidsregi me, zoals het herhaaldelijk in de Tweede Kamer gevraagde olie embargo, vergen aanzienlijk meer tijd en moeite. De Stuurgroep, waarin topambte naren van buitenlandse zaken, economische zaken, financiën, verkeer en waterstaat en justitie zitting hebben, sluit in haar ad vies geen van de eerder door Van der Stoel gesuggereerde sanctie mogelijkheden uit. De minister antwoordde eerder op kamervra gen „een olie-embargo, een in vesteringsstop en een beperking van de invoer uit Zuid-Afrika" te Binnenland overwegen. Wel geeft het ambte lijke tussenrapport de voetan gels en klemmen aan van deze verdergaande maatregelen tegen Zuid-Afrika. Daarbij zijn het met name de inter nationale verdragen met de Be nelux-partners, de Europese Ge meenschap en de GATT (interna tionale overeenkomst inzake ta rieven en handel) die juridisch aangepast moeten worden. Dit belooft bijzonder tijdrovend te worden, aldus het rapport. Wel kan de regering het Nederlandse bedrijfsleven, in afwachting van aanpassingen van de Nederland se wetgeving (invoerwet, sanctie- wet) alvast vragen vrijwillig in vesteringen in Zuid-Afrika te stoppen en de invoer uit Zuid- Afrika te beperken. De partijgenoten van Van der Stoel in de Tweede Kamer zijn van plan bij de behandeling van de begroting voor buitenlandse za ken deze week de minister aan eerdere uitspraken te herinne-' ren. De bewindsman schreef in de memorie van toelichting bij de begroting van dit jaar dat geen enkel middel dat kan bij dragen om de apartheid in Zuid- Afrika te helpen beëindigen bij voorbaat mag worden uitgeslo ten. Voor Relus ter Beek (PvdA) betekent dit onder meer het vast houden aan de wil om alle moge lijkheden voor economische druk op Zuid-Afrika te realise- „Met erkenning van alle juridische problemen bij een eenzijdige boycot, verwacht ik van de mi nister nieuwe initiatieven, nieu we politieke signalen", aldus het PvdA-kamerlid. De permanente Commissie van de EG/ACP Raadgevende Vergade ring heeft de internationale ge meenschap opgeroepen de em bargo's tegen Zuid-afnka, die in diverse resoluties van de Ver enigde Naties zijn bepleit, volle dig te eerbiedingen. De oproep werd gedaan op een bijeenkomst van de dommissie, een soort per manent orgaan van de Raadge vende Vergadering, die de afge lopen week in Salisbury is ge houden. De raadgevende vergadering be staat uit een aantal leden van het Europees Parlement en verte genwoordigers van de 61 Afri kaanse, Caralbische en Pacific- landen die met de Gemeenschap een samenwerkingsakkoord hebben gesloten. Tot nu toe heeft slechts de Algeme ne Vergadering van de Verenig de Naties - waarvan de uitspra ken de bij de VN aangesloten landen niet binen - een olie-em- bargo tegen Zuid-Afrika bepleit. DEN HAAG (ANP/GPD) Werkgevers en werknemers in de bouwnijverheid zullen binnenkort een uitnodiging ontvangen om te komen praten over manieren waarop de dalende bouwproduktie op langere termijn kan worden aangepakt. Minister Van Dam (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) kondigde dit gisteren aan tijdens een uitgebreide vergadering met de vaste kamercommis sie voor VRO. De minister vindt dit overleg nood zakelijk nu volgens hem de be hoefte aan nieuwbouwwoningen in de loop van de jaren tachtig zal afnemen, de koopkracht zal bij ven dalen, de werkloosheid gro ter wordt en de behoefte aan stadsvernieuwing en andere vor men van vernieuwbouw zal toe nemen. Inkrimping De bewindsman schat dat tot het jaar 2000 zes miljoen woningen nodig zijn. Er zijn op dit moment vijf miljoen woningen. Volgens het regeerakkoord moet de helft van het benodigde miljoen wo ningen al de komende vier jaar gebouwd worden. Omdat er ook steeds efficiënter en goedkoper (dus met minder mensen) ge bouwd wordt, houdt Van Dam rekening met een permanente in krimping van de bedrijfstak bouw. De bewindsman zei gisteren in een commissievergadering van de Tweede Kamer dat hij niet nog eens extra geld uit kan trekken om de bouwnijverheid extra im pulsen te geven. Hij heeft zijn be groting al zodanig gewijzigd dat er ruimte is voor 5000 extra wo ningen in het programma voor dit jaar (totaal nu 120.000 wonin gen), terwijl daarnaast bijna ruim half miljard voor stadsvernieu wing en andere bouwactiviteiten is bijgekomen. De regeringsfracties CDA en PvdA uitten gisteren weinig kritiek op het kabinetsbeleid zoals de mi nister dat tot dusver gepresen teerd heeft. Het streven om wo ningwetwoningen minstens 5 procent goedkoper te bouwen en meer geld uit te geven aan onder houd, vond instemming. Lange termijn Uiterst somber liet Van Dam liet zich gisteren uit over de financie ring van de sociale woningbouw op langere termijn. In de meerja renramingen is door het vorige kabinet niet voldoende geld ge reserveerd om het sociale wo ningbouwprogramma op het huidige peil te houden. Van Dam zei nog steeds in overleg te zijn met de minister van financiën over de vele honderden miljoe nen guldens extra die volgens hem al in 1983 daarvoor nodig zijn. Van Dam zei in het debat met de kamerleden er niet aan te den ken de huursubsidies fors te ver minderen, zoals van werkgevers zijde is bepleit. De minister zei dat zo'n maatregel er alleen toe leidt dat de vraag naar nieuw bouwwoningen nog meer inzakt en dus ook meer bouwwerkloos heid betekent. De helft van alle nieuwbouwwoningen wordt be trokken door mensen met indivi duele huursubsidie. Positief De Bouw- en Houtbond FNV zal positief reageren op de uitnodi ging van minister Van Dam om te komen praten over het bouw beleid voor de jaren tachtig. Evenzeer verheugd toonde de Bouwbond zich over Van Dams uitspraak niet te willen tornen aan de individuele huursubsidie. Onder andere werkgevers in de bouw zijn hiervan voorstanders. Vermindering van deze subsidie zou volgens de bond de nieuw bouw nog meer doen stagneren dan op het ogenblik al het geval Tenslotte zei de FNV-bond uit het debat in de commissievergade ring de indruk te hebben gekre gen dat de regeringsfracties CDA, PvdA en D'66 volgende week bij de behandeling van de begroting van de minister met voorstellen zullen komen tot ver hoging van het woningbouwpro gramma voor dit jaar. De bond zou dergelijke initiatieven toejui chen, aldus een communiqué. k-V? DEN HAAG Leden van de Bouw-Houtbond FNV brachten gisteren tienduizend handtekeningen per bulldo zer naar het Binnehof om minister Van Dam te wijzen op de grote werkloosheid in de bouw. De pakken handteke ningen werden voor de deur van de Tweede Kamer gestort. Staatssecretaris zegt beleidsplan toe ADVERTENTIE DEN HAAG - Wetenschappelijk is vastgesteld dat er geen acuut gevaar is voor omwonenden van de Volgermeerpolder bij Amsterdam als gevolg van de daar in het verleden gestorte giftige stof dioxine. Ditblijk uit een gisteren verschenen rap port van de Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Biltho- ven. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen VOOR LOTTO-EN TOTO-SPELERS! Dus doe voor maar f 1,50 mee aan het Cijferspel en kruis het "ja"-vakje aan. DEN HAAG (GPD/ANP) - Er is een nieuwe analyse van de vrou wenproblemen in de maak, die later dit jaar mede inhoud moet bepalen van een beleidsplan dat staatssecretaris Hedy d' Ancona (emancipatie) samen met andere ministeries wil opstellen. Daarin zullen ook resultaten zijn ver werkt van een studieconferentie die nog dit voorjaar zal worden gehouden over seksualiteit en geweld, waarbij ook onderwer pen als ongewenste intimiteiten in het werk aan de orde moeten komen. Ook zullen er wettelijke richtlijnen komen voor uitbreiding van kin deropvangcentra. Dat zei de staatssecretaris gisteren in de Tweede Kamer in antwoord op een motie van PSP en PvdA, waarin wordt gevraagd een fi nanciële regeling op te stellen voor het oprichten van dagver blijven, waar werkende vrouwen hun kinderen kunnen onder brengen. Minister van sociale zaken en werkgelegenheid Den Uyl, aan wiens ministerie het staatssecre tariaat van emancipatiezaken is verbonden, kon de Kamer nog geen exacte toezeggingen doen op het punt van grotere werkge legenheid voor vrouwen. Alge mene arbeidstijdverkorting - die mede voor vrouwen meer kan sen op een baan zou moeten op leveren - zal slechts zeer zorgvul dig, en derhalve zeker niet op korte termijn, kunnen worden ingevoerd. Een verkorting van de werktijd tot 5 uur per dag, zo als met name vanuit de Partij van de Arbeid werd gewenst, zit er voorlopig zeker niet in. Wel wilde Den Uyl toezeggen dat in het werkgelegenheidsplan dat hij binnen afzienbare tijd in een eerste versie aan de Kamer ver wacht te presenteren, aandacht zal worden geschonken aan deel tijdwerk, in het bijzonder ook voor hogere functies. Te veel is deeltijdwerk een zaak voor vrou wen. Te vaak gaat het ook om la gere functies. Te vaak gaat het ook om banen waarin de belo ning erg laag is. Bijzonder hulp werd door WD en CDA gevraagd voor vrouwen die een werkloze of arbeidsonge schikte echtgenoot of kinderen thuis hebben. Een onderzoek van de provinciale vrouwenraad in Noord-Brabant heeft onlangs aangetoond dat heel veel vrou wen die in zo'n situatie verkeren, met grote problemen worstelen. „Die problemen", aldus WD'er Nijpels, hebben zowel betrek king op de plotseling verzwaring van het traditionele rollenpa troon, waarin van de vrouw wordt verwacht dat zij alles kan opvangen, als op het totale ge brek aan opvang voor dergelijke vrouwen". Hij en ook vertegenwoordigers van CDA en van de orthodox-christe lijke partijen SGP, GPV en RPF, hebben bezwaar tegen wettelijk voorgeschreven normen op het punt van de emancipatie. „Ik heb er bezwaar tegen ais ons, on der welk mom dan ook, via de wet een normbesef wordt opge legd, dat vastgeklonken zit aan een specifieke geloofsovertui ging of aan een zeer gericht mensbeeld. Voor emancipatie is essentieel dat vrouwen en man nen vrij zijn in hun keuze, en met vrij bedoel ik niet een theoreti sche vrijheid". Vergiftigde zalm ook verspreid in Nederland DEN HAAG (GPD) - In Neder landse winkels bevinden zich ruim vijfduizend blikken zalm van John West, die be horen tot de partij waarvan ook de vergiftigde blikjes deel hebben uitgemaakt. De met botulisme besmette blik ken hebben vorige week in België twee vergiftigingsver schijnselen veroorzaakt, waarvan één met dodelijke afloop Het gaat om blikken, die behoren tot de partij met het slagnummer HK 13 AQ 708 Volgens de importeur van de zalm, het Zoetermeerse be drijf Boas, zouden de blikken al vorig jaar april in Neder land zijn ingevoerd. De im porteur zegt. dat er geen en kele reden tot ongerustheid bestaat. Niettemin worden de kopers van de John West zalm met het slagnummer HK 13 AQ 708 in de bodem van het blik in de gelegen heid gesteld de zalm om te ruilen. Bij het ministerie van volksge zondheid in Leidschendam zijn de afgelopen dagen ove rigens geen meldingen van verdachte blikken zalm bin nengekomen. Er is volgens het ministerie dan ook geen reden het eten van zalm uit blik in het algemeen te mij den. Wel raadt het ministerie aan de verdachte blikken om te ruilen of in te leveren bij de plaatselijke politie of de keu ringsdienst van waren. Lage straffen voor sabotage wekken wrevel bij politieman ENSCHEDE (ANP) - Bij de En- schedese politie is grote ergernis ontstaan over het feit dat de ge wone burger voor een kleine overtreding al een forse boete krijgt, terwijl groepen die bij voorbeeld een spoorlijn blokke ren, vrijuit gaan. In een brief aan de ministers van binnenlandse zaken en justitie, de commissaris van de Koningin in Overijssel en politieke partijen heeft een En- schedese hoofdagent, mede na mens velen van zijn collega's, ge steld dat de politie en de burgerij niets meer begrijpen van zo'n rechtsongelijkheid. Volgens de Enschedese agenten leidt dit tot frustraties. Aanleiding voor de brief is de gang van zaken rond de recente de monstraties tegen de treinen die met Amerikaanse munitie door Noord- en Oost-Nederland re den. De Enschedese politiemen sen moesten toen als onderdeel van de mobiele eenheid actie voerders van de spoorbaan dra gen en in een kring vasthouden tot de omstreden trein was ge passeerd. De demonstranten werden daarna weer vrijgelaten. De agenten wijzen erop dat het blokkeren van de spoorlijn een ernstig misdrijf is dat met een maximum gevangenisstraf van vijftien jaar kan worden bestraft. "En als je dan een paar dagen na zo'n ME-dienst weer gewoon in functie bent moet je flinke be keuringen uitdelen aan mensen die hun auto een minuut of twin tig te lang laten staan bij een par- keermeter. Daar vraag je je wel af waar je mee bezig bent", zo meent de briefschrijver. AMSTERDAM - De rijksrecher che zal een onderzoek instellen naar de klacht van een 25-jarige gedetineerde vrouw dat zij vori ge week in de Bijlmerbajes in Amsterdam door een parket wacht is verkracht. De Justitie heeft dit aan de advocate van de vrouw, mr. A. Pinkster, toege zegd, aldus de Amsterdamse of ficier van justitie mr. H.P. Wool- drik. Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tunis NOORDWIJK - Bijna negentig Poolse kinderen in de leeftijd van tien tot zestien jaar zijn gisteren aange komen op Schiphol voor een verblijf van een maand bij gastgezinnen in Nederland. Onder overweldigen de belangstelling werden de kinderen ontvangen door de "gastouders". is georganiseerd door de stichting "Vrienden hulp voor Polen" en het verblijf is bedoeld om de Poolse kinderen de problemen in eigen land even te laten vergeten. Een aantal kinderen is in Leiden en omgeving ondergebracht, onder meer in Nieuw Vennep, Leiderdorp en Noordwijk. In september van het vorig jaar nam de stichting "Vriendenhulp voor Polen" het initiatief tot de vakantiereis. Via een in Warschau werkende pastoor werden de kinderen, van wie er zestig in kinderte huizen verblijven, voor de reis geselecteerd. Aanvankelijk zouden de kinderen op 19 december al naar Nederland zijn gekomen, maar de reis kon toen niet doorgaan door de afkondiging van de noodtoe stand in Polen. Vorige week maandag hoorden de gastgezinnen pas dat de kinderen deze week wel zouden komen met een speciale vlucht van de Pool-- se staatsluchtvaartmaatschappij Lot. In Noordwijk is bij de familie Caspers aan de Ane moonstraat de 14-jange Adam Wienclaw uit Polen ondergebracht Moe van de reis en de overweldigen de belangstelling op de luchthaven was hij gister avond blij even op verhaal te kunnen komen bij de familie Caspers. Zijn gastmoeder zegt direct enthousiast te hebben ge reageerd toen zij over de actie las De familie Cas pers heeft zelf veel kennissen in Polen en zijn in dat land vier keer op vakantie geweest "Wij weten hoe de situatie in Polen is Desondanks is en blijven de Polen altijd vriendelijk. Al hebben ze niets, je wordt in Polen altijd gastvrij onthaald", aldus mevrouw Caspers. Het probleem voor de meeste gastgezinnen vormt na tuurlijk de taal. Mevrouw Caspers "Doordat p tHf Poolse vrienden hebben verstaan we de taal als het langzaam gesproken wordt. Met ons zoontje van tien zal het ook wel lukken want kinderen begrijpen elkaar snel. Zij zitten nu samen al met Lego te spe len".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7