actief in I vrije tijd J "Jullie gooien m'n plannen wel in de war" "We willen niet plaats van huisarts innemen" Tenminste honderd mensen wonen in kraakpanden Spoeddebat over Gulden Vlies weinig vruchtbaar Raad tegen 'welzij ns- inspecteur' Ambtenaar De Beer over gekraakt Gulden Vlies: er komen kantoren Energiebedrijf mag waarborgsom vragen Gezondheidswinkel in Leiden Noord Oude Singel 206 derde maal gekraakt LEIDEN Het spoeddebat in de gemeenteraad over het ge kraakte pand 'Het Gulden Vlies', dat de PSP had aange vraagd, heeft weinig opgele verd. Wethouder Bordewijk (PvdA) hield vast aan zijn standpunt dat "het pand ab soluut ongeschikt is voor be woning en dat ook een een voudige opknapbeurt nog zo'n twee miljoen gulden kost". Ook bij een sobere restauratie zou volgens de wethouder re kening gehouden moeten worden met de eisen van de monumentenwet. Hij wees tijdelijke bewoning (tot de aanvang van de restauratie) niet principieel van de hand, maar dit pand was er volgens hem niet geschikt voor. De elektra zou in zodanige staat verkeren dat het gevaarlijk is. De wethouder verwachtte daarom niet dat het Energie bedrijf Rijnland bereid is om gas en licht aan te sluiten en hij noemde dat ook onge wenst. Het aansluiten van water zou volgens Bordewijk minder problemen hoeven te geven. PSP-raadslid Ponsen zei dat het pand een en al "vocht, vocht en nog eens vocht" is. "Het stucwerk komt gewoon van het plafond naar bene den". Volgens Ponsen is be woning van het pand de bes te manier om het verval ver der tegen te gaan. Als er maar gestookt wordt in het pand, dan rot het niet verder, zo re deneerde zij. Het pand leeg laten staan en wachten op betere tijden neigt - aldus Ponsen naar speculatie. Zij wees de be stemming tot kantoor van de hand. Volgens de PSP komt er in de toekomst elders in de stad al voldoende kantoor ruimte beschikbaar. "De krakers willen boven wo nen en beneden ruimte geven aan amateuristische kunst beoefening. Dat sluit mooi aan bij de gemeentelijke doelstellingen, zoals die zijn neergelegd in het volkshuis- vestings-plan en het sociaal- cultureel-plan. Ontruiming dient geen enkel doel", aldus de PSP. LEIDEN - Er komt geen on derzoek naar de mogelijk heid om de functie van een "welzijnsinspecteur" in te stellen. De gemeenteraad verwierp gisteravondeen voorstel vap het D'66-raads- lid Hoekema, waarin om zo'n onderzoek werd gevraagd. Twee weken geleden, bij de vaststelling van het sociaal- cultureel plan, staakten de stemmen in de gemeenteraad op dit punt. Nu werd het voorstel van Hoekema met 19-17 verworpen. CDA, PPR, D'66 en twee leden van de WD stemden voor; PvdA, PSP en de overige leden van de WD stemden tegen. Hoekema's bedoeling was een soort toezicht te krijgen op het welzijnswerk (zoals er ook een inspectie voor het onderwijs bestaat) en om na te gaan of het geld dat de ge meente aan club- en buurt huizen, speeltuinen, jonge rencentra en dergelijke geeft, doelmatig wordt besteed. Hoekema (D'66) geen 'wel zijnsinspecteur' zoals door hem gevraagd. DINSDAG 9 FEBRUARI 1982 Aan krakers LEIDEN - Omdat krakers minder honkvast zijn dan andere bewoners is het Energiebedrijf Rijnland minder snel bereid hen aan te sluiten op gas en elektriciteit; krakers moeten eerst een waarborgsom betalen. Dit blijkt uit antwoorden die het college van beheer van het energiebe drijf, waarvan wethouder Fase voorzitter is, heeft gegeven op schrifte lijke vragen van het Leidse gemeenteraadslid Van Oosten (PPR). Van Oosten stelde zijn vragen vorig jaar naar aanleiding van het feit dat het energiebedrijf de krakers van de woningen in de Weddesteeg (de zogenaamde WUPO-panden) pas van gas en elektriciteit wilde voor zien, als zij eerst een waarborgsom van 500 gulden zouden betalen. Inmiddels hebben de krakers gas en licht dank zij tussenkomst van de sociale dienst. Het energiebedrijf voert aan gerechtigd te zijn om in bepaalde gevallen waarborgsommen te vragen alvorens tot aansluiting over te gaan, na melijk wanneer het risico dat de energierekening door de verbruiker niet wordt betaald groter is dan normaal. Volgens het college van be heer is dat bij krakers het geval. Niet alleen wonen ze meestal korter dan gebruikelijk in een woning; het is vaak bovendien onduidelijk waar ze vervolgens heengaan. Dat maakt het voeren van een juridische procedure tot betaling van de schuld "zeer moeilijk, zo niet onmoge lijk", aldus het energiebedrijf. De hoogte van een waarborgsom wordt gewoonlijk vastgesteld op het bedrag van drie maal een maandelijks voorschot. Het college van be heer van Rijnland laat weten in de toekomst krakers op dezelfde wijze als in het geval .van de Weddesteeg te zullen blijven behandelen. Pas wanneer duidelijk is dat zij hun energiekosten zullen betalen, worden ze op gas en elektriciteit aangesloten. LEIDEN - Aan de pas ge monteerde bel is het te zien: Het Gulden Vlies, het monument aan de Breestraat 125, wordt weer bewoond. Acht men sen kraakten het gemeen telijke eigendom eind vo rige week. "Dit pand staat al zo lang leeg; het vroeg er om gekraakt te wor den", menen de krakers die sinds vorig jaar september op zoek waren naar woonruimte en een maand geleden hun oog lie ten vallen op Het Gulden Vlies. 'Dit pand zou nog jaren leeg heb ben gestaan als wij het niet had den gekraakt", zegt één van de krakers. "En dat was niet goed geweest, want nog twee winters er over heen en dit pand had zichzelf gesloopt. Zo moet je dat Dat de gemeente dit voorjaar nog met restaureren begint zoals ten stadhuize wordt beweerd, gelo ven de krakers niet, "De exploi tatie-opzet komt niet rond. Ze hebben nog acht ton nodig. Waar halen ze die'vandaan? Volgens ons is het hun bedoeling om dit pand leeg te laten staan tot het economische tij weer is gekeerd. En dat kan nog wel een tijdje du- Op de bovenste etages, acht ruim ten, willen de krakers gaan wo nen. Beneden, nu nog opslag ruimte in gebruik van de ge meente, moeten volgens hen so ciaal-culturele instellingen wor den gehuisvest. Hoe denken zij die plannen te realiseren, zonder geld? "De gemeente moet meehelpen, dat spreekt voor zich. Het be langrijkste van ons verblijf hier is echter dat wij er voor zorgen dat dit pand niet verder verslech tert. Wij zullen zoveel mogelijk opknappen. Het dak bijvoor beeld, want dat verkeert in slech te staat". Gisterochtend werd de gemeente op de hoogte gesteld van het ge beurde. Nog dezelfde morgen bracht gemeenteambtenaar De Beer, geflankeerd door twee col lega's, een bezoek aan het ge bouw. "Jullie gooien m'n plan nen wel in de war", introduceer de De Beer zichzelf. Hij wenste overigens wel nadruk kelijk te stellen dat hij aanwezig was als burger en niet als ambte naar. "Want", zo vertelde hij later tijdens het gesprek, "de gemeen te onderhandelt niet met kra kers". Volgens De Beer getuigt het kra ken van Het Gulden Vlies niet van veel realiteitszin. Toen hij hoorde dat de krakers van plan zijn om het bovenste gedeelte op te knappen, zei hij: "Hoe willen jullie dat doen? Voor consolide ren van dit gebouw komt wel wat meer kijken dan hier en daar wat verven en timmeren. Het ont breekt jullie aan alles om dit pand op te knappen. Jullie heb ben de middelen niet en geen bouwkundig inzicht". Ook het plan van de krakers om beneden sociaal-culturele in stellingen te huisvesten is niet bepaald realistisch, vindt De Beer. "Jullie kunnen wel zeggen: dat is een goed plan. Maar dan zeg ik: hebben die instellingen het geld om hier te gaan zitten? Het antwoord luidt nee". Met opknappen zal geen jaren meer gewacht worden volgens De Beer. "De gemeente wil zo snel mogelijk beginnen om daar na het gebouw te kunnen verhu ren als kantoorruimte. Het plan dat er nu ligt, kan worden verwe zenlijkt. Een Spartaans plan is het, dus geen franje". Fractiekamers zullen er niet in Het Gulden Vlies worden gehuisvest, stelt De Beer, omdat dat niet ren dabel is. "Ze zeggen wel dat er nog steeds kan worden gekozen tussen verhuren aan een derde en fractiekamers, maar dat is schijn. De gemeente gaat Het Gulden Vlies in de toekomst ge woon verhuren". De gemeenteambtenaar die niet als zodanig aanwezig wilde zyn, ver liet het monument nadat hij de krakers het volgende ter over denking had gegeven: "Voelen jullie er wat voor om hier te blij ven zitten totdat er wordt begon nen met restaureren? Ik kan dat natuurlijk niet garanderen, maar wil het wel voorstellen aan de wethouders als jullie er wat voor voelen". De krakers wilden zich daarover beraden. En De Beer verliet na\nog één keer de waar schuwende vinger te hebben ge heven: "Ik zeg alleen nog dit: laat jullie niet gebruiken door de po litiek". v Leiden LEIDEN - Naast een onderwijs- winkel en wetenschapswinkel heeft Leiden nu ook een gezond heidswinkel. Vanavond zal deze winkel in Leiden Noord, die in het buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade is gevestigd, voor het eerst open gaan. Iedereen die vragen heeft over de gezond heidszorg dan wel eigen gezond heid kan hier terecht. De winkel wordt bemand door vrijwilligers die door hun werk veel met de gezondheidszorg te maken heb ben. "Het is beslist niet de bedoeling dat wij de plaats van de huisarts innemen. Dit kunnen we niet en willen we ook niet", zegt Mien Kluiters duidelijk. "Wij proberen alleen informatie te geven op vragen waarmee de meeste men sen niet naar hun huisarts gaan. Vragen zoals: Wat is nou gezond eten? Hoe werkt mijn lichaam? Kan ik deze medicijnen nog slik ken? Ook op de meer technische vragen over de ziektewet, de WAO, het ziekenfonds en derge lijke willen we ingaan". Een jaar geleden is het idee om een gezondheidswinkel te beginnen, opgevat. Een van de initiatiefne mers Mien Kluiters: "Uit diverse vragen bleek dat buurtbewoners nogal zaten met hun eigen ge zondheid. De een kon niet afval len, de ander maakte zijn medi- cijnkuur niet af met alle gevol gen van dien. En als wij daar op ingingen kwamen er steeds meer vragen los. Het blijkt dat mensen aan de huisarts nog lang niet al les durven te vragen of het ge woon vergeten omdat ze daar met angst in hun hart zitten. We zijn toen een kijkje gaan nemen in reeds draaiende gezondheids winkels in Haarlem en Den Haag. Na enige studie zagen we hier ook mogelijkheden. Ook in LEIDEN - Tenminste honderd mensen -'voor zover bekend - hebben onderdak in een kraak pand in Leiden. Ruim dertig van hen wonen al jaren in eert ge kraakte woning. In de reeks van kraakacties in het laatste half jaar valt vooral de "kraak" van een aantal onver koopbare nieuwbouwwoningen van de WUPO op aan de Weddes teeg. Daar wonen nu dertig men sen. Verder werden de laatste tijd leegstaande panden ge kraakt aan de Janvossensteeg, de Floresstraat, de Vrouwen- kerkkoorstraat en het afgelopen weekeinde aan de Breestraat ("Gulden Vlies") en de Oude Sin gel 206. De bewoners van pas gekraakte panden wachten de eerste tijd in spanning af hoe de eigenaar op hun aanbod tot een huurover eenkomst zal reageren, ty. Kors- wagen, projectontwikkelaar in ruste en eigenaar van de Oude Singel 206 wil zijn pand helemaal niet verhuren; hij wil van het pand af door het te verkopen. "Oh is mijn pand gekraakt", rea geerde hij gisteren. "Ik waar schuw meteen de politie. Dan zullen we ze er eens even uit slaan". De gemeente - de eige naar van het Gulden Vlies - weet dat zij een beroep op de rechter kan doen, als de restauratie- en kantoorplannen voor het Gulden Vlies in het gedrang zouden ko- Het is de derde keer dat de Oude Singel 206 gekraakt wordt. Het pand staat twee-en-een-half jaar leeg. Het pand werd na negen maanden leegstand - op 30 april 1980- gekraakt en meteen door de politie ontruimd. In de zomer van hetzelfde jaar werd het pand opnieuw gekraakt. Na vijf maan den kreeg eigenaar Korswagen de krakers er met behulp van zijn advocaat uit. De vorderingscommissie liet intus sen een oog op het pand vallen. Korswagen zou nog tot 1 maart van dit jaar de tijd hebben om het pand te verkopen. Lukte dat niet dan zou de vorderingscom missie aan B W voorstellen om het pand te vorderen voor geregi streerde woningzoekenden. t De vorderingsprocedure duurde enkele woningzoekenden te lang. Door omstandigheden had den twee van de krakers plotse ling geen onderdak. Een andere kraker kon na lang zoeken geen betaalbare woonruimte vinden. De krakers (studenten) staan niet geregistreerd als woningzoeken de. "maar urgent zijn we wel". Eigenaar Korswagen wil zijn pand aan de Oude Singel 206 (het middel ste pand op de foto) niet verhuren aan de krakers: "We zullen ze er eens even uitslaan". Het pand rechts heeft Korswagen al weer geruime tijd geleden verkocht aan een kantoor, het pand links pas onlangs aan een PSP-raadslid. Muziektheater Bij jongerenvereniging Augus- tinus treedt woensdagavond muziektheater 'Het Kleine Flippen' op. Dit gezelschap probeert een theatervorm te brengen waarbinnen popmu ziek, gespeelde scenes, mime- acts en gezongen teksten met elkaar verweven zijn. Het theater begint om acht uur; Augustinus is gevestigd op Rapenburg 24. Pop In sociëteit The Jam aan de 2e Binnenvestgracht treedt woensdagavond de popgroep Next Crisis op. Hengelsport (1) Visvereniging VOP '74 hield een wedstrijd in het water van de Boommarkt en de Ou de Singel. Uitslag: 1 H. van Houten 32 stuks-1800 gram, 2 G.J Kokkedee 30-2250, 3 P. Aben 23-1475, 4 R. v.d. Zeeuw 20-1225, 5 M. Kerkvliet 18- 1250. 6 J. Kokkedee 14-1100, 7 D. van Rossen 14-1100, 8 S. Kokkedee 17-1050. 9 A. Segijn 12-675, 10 J. Boot 11-900. Hengelsport (2) Het viscollege De Bliek hield zijn vierde wedstrijd van het jaar in het water van de Apo- thekersdijk. Uitslag: 1 Cjir. Schouten 1475 gram, 2 C. van Helden 1420, 3 A. Bavelaar 1230, 4 W. Schouten 1180,5 C. v.d. Maat 1170,6 J. Zandvliet 1015, 7 J. v.d. Bijl 960, 8 C. Schouten 900, 9 H. Dool 875, 10 C.D. Zandvliet sr. 830. De Lok De Lok, een school voor sociaal- agogische beroepen, houdt morgen een open middag. De ze middelbare beroepsoplei ding is gevestigd aan de Storm Buysingstraat in het Morskwartier. Ze leidt op in "werken met mensen" en telt vier studierichtingen: cultu reel werk, inrichtingswerk, arbeidszaken-personeelswerk en sociale dienstverlening. De open middag morgen begint om één uur. Er is een infor matiemarkt waar leerlingen en docenten vragen beant woorden en er wordt een rondgang door de school ge houden. Baffin Eiland Secretaris H.D. van Bohemen van de Kon. Ned. Natuurhis torische Vereniging, afdeling Leiden, houdt donderdag een lezing met dia's over het on derwerp Baffin Eiland Noord-Canadade flora en de fauna van een arctisch ge bied. De lezing begint om acht uur en wordt gehouden in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade. Witte Singel tijd afgesloten LEIDEN - De Witte Singel kan de komende maanden geen door gaand verkeer verwerken. Het hoofdriool in een deel van de straat wordt vernieuwd; gisteren zijn de voorbereidende werk zaamheden daarvoor begonnen. Eerst wordt het gedeelte tussen de Witte Singelbrug - de brug naar het Doelencomplex - en het Noordeindeplein aangepakt. Dat zal naar verwachting tot 22 fe bruari duren. Daarna komen het gedeelte tussen Witte Singelbrug en Groenhovenstraat en de Groenhovenstraat zelf tussen de nummers 5 tot en met 28 aan de beurt. De werkzaamheden hier zullen tot begin juni duren. Door middel van borden zal voor het verkeer een omleidingsroute worden aangegeven. Tuinstad wijk hebben ze plannen voor het opzetten van een ge zondheidswinkel.". Een van de ruimten in 't Spoortje is nu ingericht als informatiecen trum, want naast vragen stellen is er ook heel wat te lezen over de gezondheidszorg. De 'winke liers': een arts, verpleegkundi gen en maatschappelijk werk sters hebben zich terdege voor bereid voor ze aan dit project be gonnen. Vooraf hebben ze de vier wijkartsen uitgenodigd en de plannen voorgelegd. "Hoewel deze heren aanvankelijk nogal scepetisch tegen het fenomeen gezondheidswinkel aankeken, waren ze toch wel positief. Over een half jaar bekijken we de zaak met ze opnieuw. We wilen juist komen tot een goede samenwer king met de huisartsen in de wyk". Het gebaar van Interkruis om een wijkverpleegkundige voor deze voorlichtings-activiteit in te zet ten wordt zeer op prijs gesteld. Ook kan er als er hele lastige vra gen komen een beroep worden gedaan op deskundigen. Arts en vrijwilliger Theo Verhey: "Ons doel is vooral zoeken naar een vorm waarin meer gestreefd kan wórden naar het voorkomen van ziekten, dan het genezen ervan." De gezondheidswinkel is iedere dinsdagavond open van half acht tot half negen en iedere woens dagmorgen van half elf tot half Kijkje in de gezondheidswinkel in 't Spoortje. Rechts Mien Kluiters: "We willen een goede samenwerking met twaalf.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4