Tesselaar lijsttrekker PvdA D Kansen woningzoekenden van buiten stad beperkt C Eredoctoraat van Scully Raad handhaaft beperkingen 9economisch gebondenen Wethouder Van Dam keert niet terug tOOOJOEL- LEW] Leidse stadsrubriek Fractie van WD stelt zich geheel herkiesbaar Ware ravage DINSDAG 9 FEBRUARI 1982 LEIDEN - Prof. Dr. Robert E. Scully van Harvard Medical School in Boston kreeg gister middag in Leiden de versierse len omgehangen behorend bij het eredoctoraat van de rijksuni versiteit in Leiden. Dr. Scully is arts en patholoog en wordt algemeen beschouwd als een van de meest vooraanstaan de kenners van vrouwenziekten. Ere-promotor was prof. Dr. A. Schaberg. De dies-rede ter gelegenheid van het 407-jarig bestaan van de Leidse universiteit werd gister middag uitgesproken door Pfof. dr. A. Quispel, hoogleraar in de experimentele plantkunde. Volgens de hoogleraar is het on derzoek aan de universiteit in Leiden naar nieuwe zelfbemes- tende planten bemoedigend. De ontwikkelingen wijzen op moge lijk positieve resultaten. Er zal echter nog veel onderzoek moe ten worden verricht alvorens het tot de produktie van dit soort planten komt, aldus prof. Qui spel. Als het zou lukken bepaalde ge wassen, zoals granen, te kweken die het vermogen hebben zich zelf te bemesten kan hiermee een belangrijke bijdrage worden ge leverd aan de bestrijding van de honger die driekwart deel van de Leidon Prof. Scully krijgt de versierselen omgehangen door prof. Schaberg. Prof. Quispel kijkt rechts goedkeurend toe. wereldbevolking bedreigt. De veel energie vergende kunstma tige bemesting wordt dan over bodig. LEIDEN - De gemeente Leiden blijft de mogelijkheid dat niet- Leidenaars die in deze stad werken (de zogeheten econo misch gebondenen) zich bij Bu reau Huisvesting kunnen laten inschrijven als woningzoekende zoveel mogelijk beperken. Dit heeft de gemeenteraad gister avond besloten. De regeling woonruimteverdeling de voor schriften die gelden voor in schrijving bij huisvesting en voor toewijzing van woonruimte - is op dat punt enigszins ver soepeld, overeenkomstig een voorstel van B en W. Inwoners van randgemeenten die in Lei den werken, kunnen zich voor taan als woningzoekende laten inschriiven. mits ze inwonend zijn of in benarde omstandighe den verkeren. Voorheen konden ze zich niet in Leiden als woning zoekende laten registreren, dat was. behalve voor Leidenaars zelf. alleen mogelijk voor dege nen die hier werken en op grote afstand wonen. De veranderingen zyn ingegeven door een brief van minister Van Dam (volkshuisvesting). PPR- raadslid Van Oosten meent dat de gemeente de beperkingen die zij oplegt aan de economisch ge bondenen moet laten vallen, zo als eerder de burgerraadslieden al hebben laten weten dat deze beperkende voorwaarden in strijd met de wet zijn. Van Oos ten vreest dat niet-ingezetenen deze beperkingeh juridisch met LEIDEN Dick Tesselaar is door het PvdA-bestuur aangewezen tot lijsttrek ker bij de komende ver kiezingen voor de ge meenteraad. De 42-jarige wethouder van volkshuis vesting, bouwzaken en sport is door het bestuur op de eerste plaats gezet van de kandidaten-lijst. Uit deze lijst blijkt dat tenminste drie zittende raadsleden niet in de fractie terugkeren: wethouder Van Dam en de raadsleden Van Aken en Groos. Alledrie hebben zelf te kennen gegeven niet meer beschikbaar te zijn. Hans van Dam, voorheen lijsttrekker van de PvdA, staat nu op de veertig ste (de laagste) plaats (de zogehe ten ere-galerij). Het PvdA-bestuur gaat ervan uit dat de eerste twaalf plaatsen ver kiesbaar zijn. Het rekent dus op een verlies van twee van de hui dige veertien zetels. Op deze eer ste twaalf plaatsen staan elf zit tende raadsleden en Marietje van der Molen, die nu nog fractie voorzitter is van de Statenfractie. De verkiesbare plaatsen worden ingenomen door acht mannen en vier vrouwen. Het percentage vrouwen ligt daarmee op 33,3 procent. In de profielschets die het bestuur eerder maakte van de toekomstige fractie werd een norm van 35 procent gesteld. Dit zou overeenkomen met het per centage vrouwen in het ledenbe stand. De dertiende en veertiende plaats worden door vrouwen ingeno men. Ten opzichte van de vorige kandidatenlijst is de vertegen woordiging van vrouwen toege nomen. In tegenstelling tot eerdere berich ten is wethouder Waal van plan om te blijven. Volgens het be stuur is Waal "erg van gedachten veranderd". Hij zou uitdrukke lijk gezegd hebben nog vier jaar te willen blijven. Lijstduwer In een toelichting op de kandida tenlijst schrijft het bestuur dat het werd verrast door de wens van wethouder Van Dam om de ze keer in plaats van lijsttrekker liever 'lijstduwer' (nummer 40) te zijn. Hij vindt het beter om na een raadslidmaatschap van twaalf jaar, waarvan acht jaar als wethouder nu iets anders te gaan doen. Mede gezien het vertrek van drie zittende raadsleden vindt het be stuur het niet nodig om ter wille van de doorstroming verdere wij zijgingen in de thans zittende fractie aan te brengen. "De afge lopen raadsperiode werd al ge kenmerkt door een komen en gaan van fractieleden", aldus het bestuur. Volgens het bestuur zijn Tesselaar, Waal, Bordewijk, Van Dongen, Peters en Eikerbout geschikt om wethouder te worden. Na enige tijd om zich in te werken zou Van der Molen daar ook bij horen. Zij komt tevens in aanmerking om later zonodig fractievoorzitter te ^worden. Van de zittende raadsleden zijn Marie-Anne Koning (11) en Joop Maat (12) naar verhouding laag geplaatst. Het bestuur vindt dat de inbreng van Maat wat is ach tergebleven bij de verwachtin gen. "Zeker op het terrein van economische aangelegenheden kan zijn bijdrage de komende pe riode echter niet gemist wor- den", voegt het bestuur er aan toe. Koning zit na Tesselaar en Waal het langst in de fractie. Het be stuur vindt dat ze zich minder heeft ontwikkeld tot een fractie lid met een breed politiek over zicht dan had mogen worden verwacht. "Leiding geven en het anderen tot hun recht laten ko men zijn niet haar sterkste eigen schappen. Wij hebben haar niet voor niets weggelaten als kandi daat voor het wethouderschap", aldus het bestuur in een monde linge toelichting. De top van de kandidaten-lijst ziet er nu als volgt uit: 1. Tesselaar, 2. Van Dongen, 3. Peters, 4. Waal, 5. Fallaux, 6. Bordewijk, 7. Van der Molen, 8. Van der Pluijm, 9. Ei kerbout, 10. Dallinga, 11. Ko ning, 12. Maat, 13. Snelders, 14. Boot, 15. Van Meijgaarden, 16. Roes. De PvdA-leden stellen de volgorde van de kandidaten volgende week vrijdag definitief vast. Wethouder Tesselaar - lijsttrekker bij raadsverkiezingen. succes kunnen aanvechten en op die manier misschien wel eerder aan woonruimte geholpen zou den kunnen worden dan woning zoekende Leidenaars die al veel langer wachten. Om dat te voor komen zou het volgens hem be ter zijn de regeling te verande- Het PPR-raadslid kreeg slechts de steun van PSP. CPN en D'66 en niet van PvdA, CDA en WD De meerderheid van de raad volgde de argumentatie van wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) dat bij de verdeling van de schaarse woonruimte aan Leidenaars en economisch gebondenen for meel dezelfde eisen moeten wor den gesteld. Koopprijsgrens De gemeenteraad stelde de rueuwe woonruimteverdeling, geldend voor 1982, gisteravond vast. Uit eenlopende voorstellen van CDA, PSP en PPR om op detail punten wijzigingen aan te bren gen werden in de meeste geval len verworpen. Discussiepunt vormde onder meer de koop prijsgrens. Die grens geeft de koopsom aan van woningen waar de gemeente voor wat be treft de toewijzing nog greep op heeft. Volgens het voorstel van B en W dient die grens voor 1982 op 211.000 gulden te worden vastge steld voor eengezinswoningen en op 150.000 gulden voor overi ge koopwoningen, zoals flats. Huizen die duurder zijn komen dus op de vrije markt; wie daar geld voor heeft kan ze kopen en erin gaan wonen, ongeacht de vraag of men al dan niet Leide- naar is en al dan niet woningzoe kend. Deze grenzëh zijn ten op zichte van vorig jaar verlaagd; toen waren ze respectievelijk 292.500 en 250.000 gulden. De verlaging van de koopprijsgrens wordt doorgevoerd, omdat hui zen in het algemeen goedkoper zijn geworden. Het PSP-raadslid Ponsen vond dat B en W met deze verlaging te ver waren gegaan en stelde voor als koopprijsgrenzen vast te stellen: 265.000 gulden voor eengezins woningen en 170.000 gulden voor flats en dergelijke. Zij kreeg slechts steun hiervoor van CPN en PPR Het CDA raadslid Kokxhoorn daarentegen wilde de vrije markt van koopwonin gen vergroten. Zij stelde voor de grens voor eengezinswoningen op 211.000 gulden te stellen, maar voor de categorie van wo ningen tussen de 187.000 gulden en 211.000 gulden de versoepe ling in te voeren dat zij eerst vijf maanden aan Leidenaars moeten worden aangeboden; dient er zich in die periode geen koper aan dan mogen ze aan "buiten staanders" worden verkocht, al dus Kokxhoorn. "Dat betekent in de praktijk dat de grens ge woon naar 187.000 gulden wordt verlaagd", merkte wethouder Tesselaar op; het CDA-raadshd kreeg vervolgens slechts steun van haar eigen fractie en dus werd haar voorstel verworpen. Omdat de regeling woonruimte verdeling in nogal ingewikkeld, ambtelijk Nederlands is geschre ven, gmg de gemeenteraad una niem akkoord met een voorstel van Hoekema (D'66) om ook een versie in begrijpelijker taal te doen verschijnen. ADVERTENTIE Leiderdorp rietschans 67-cieba gebouw bedri|tsterrem de baande rif tel (071) 413 414 door René van der Velden Jaap Visser ADVERTENTIE Bruk(jes uit het hete (and maken nu bij SIoos kans op 50% korting? I THE FIVE '«MK5 Bij Bruidshuis SIoos kunje kiezen uit de grootste en mooiste kollektie bruidsjaponnen van Nederland. Maar dat is niet alles. Je loopt óók nog eens een flinke kans dat je er maar de helft van de prijs voor hoeft te betalen! Stap maar eens binnen. Dan hoor je alles over het royale gebaar dat SIoos maakt tegenover bruidjes uit heel Nederland. Een bezoekje aan SIoos is nu helemaal de moeite waard' Haarlemmerstraat 42 Leiden Tel.071 131204 LEIDEN - De voltallige WD- fractie in de gemeenteraad heeft zich voor een nieuwe raadsperio de van vier jaar herkiesbaar ge steld. Buiten de zeven fractiele den heeft WD nog zeven kandi daten, die voor een verkiesbare plaats in aanmerking willen ko men en nog eens acht, die op de 'ere-galerij' (de zeker onverkies bare plaatsen willen fungeren als stemmentrekkers. Tot deze laatste groep behoren on der meer voorzitter Van Balie- kom, penningmeester en oud raadslid Van Duyn, secretaris Korthals Altes, bestuurslid Van Oort, voormalig secretaris me vrouw Roos en oud-raadslid ko lonel b.d. Wessels. Tot de kandidaten die voor een verkiesbare plaats in aanmer king willen komen behoren der meer bestuurslid Brouwer Van Cruijsen (voorzitter Pieters wijk-vereniging), fractie-as: tente Jansen. Het bestuur van de WD heeft middels een volgorde voorge steld. Deze voorlopige lijst is niet openbaar gemaakt. De WD-le- denvergadering stelt morgen de lijst vast. LEIDEN - Een 50-jarige vrouw uit Noordwijk veroorzaakte gister- middag een ware ravage bij het spoorwegviaduct aan de Rijns- burgerweg. Toen zij onder het viaduct vandaan kwam, reed de vrouw met een flink vaartje in op een rij auto's die voor het rode stoplicht stond. Vier auto's werden by de ketting botsing betrokken Uitverkoren Zo goed als zeker wordt op de immense wand van de Meel fabriek de grootste stadsklok van Nederland aangebracht. Een grijs vlak van 27 bij 33 meter wordt nog vóór de zo mer opgeknapt voor de som ma van 130.000 gulden en in één moeite door wordt de wand voor 47.500 gulden om getoverd tot een zonnewijzer. Acht kunstenaars hadden een ontwerp gemaakt om het 'aangezicht van de Zijlsingel' te verbeteren. Drie van de acht ontwerpen werden una niem uitverkoren door een speciale kunstcommissie. Deze commissie was voorna melijk een een-tweetje tussen de twee geldschieters: de ge meente (30.000 gulden) en de Meelfabriek (17.500 gulden). Maar de inspraak ontbrak niet. De drie ontwerpen en de drie kunstenaars waren vorige week in het bejaardencen trum 't Huis op de Waard ter inzage voor belangstellende buurtbewoners. Henk SIoos toonde zijn zonnewijzer, Wil lem Moeselaar zijn zandloper en Floris Bosch maakte recla me voor zijn stalen boterham plus tarwe-aar. De twee belangstellende buurt bewoners (het echtpaar Bou- ma van de Zijlsingel) vonden de zonnewijzer het mooist> De kunstcommissie heeft bijna unaniem de voorkeur van 'de buurt' gevolgd. B en W moe ten voor de formaliteit nog even beslissen dat zij 30.000 gulden voor de grootste stadsklok van Nederland wil len uittrekken, maar dan kan het karwei beginnen. Eerst worden de rotte plekken in de middengevel van de fa briek weggewerkt. Daarna komen er een isolatielaag en geprofileerde staalplaten op. Onder het wakend 'oog van Henk SIoos, die 6500 gulden aan zijn idee verdient, wordt ten slotte de zonnewijzer op de staalwand aangebracht. Een uitstekende driehoek zal. als de zon schijnt, een scha duwlijn om de muur werpen die de tijd aangeeft. Een spe ciale grafiek geeft de geringe afwijking van zonnetijd ten opzichte van 'normale' tijd Voordat de herfstwinden los barsten, moet de stadsklok lopen. Burenhulp Het heeft een kleine week ge duurd, maar we zijn er ach ter. De vijf dozen van bakker Raaphorst uit de Tesselscha- destraat zijn gevonden. Niet De bakker had zyn uiterste best gedaan om vijf dozen Bambix, melkpoeder en kle ren op tijd voor het derde transport naar Torun bij het Polencomité te krijgen. Om duistere redenen kreeg de bakker het adres van het Po lencomité niet telefonisch te horen van het stadhuis. De bakker maakte zich kwaad: "Het is hier toch geen Chi na". Dat vonden wij ook en wij gaven hem het adres wél: Rijn- en Schiekade 43, tel: 133439. De bakker maakte eerst een af spraak met de telefonische beantwoorder en reed het goedje vervolgens naar de Rijn- en Schiekade. "Hoe staat het ermee?", vroe gen wij de bakker terwijl het Polencomité inmiddels in Torun zat. "Zijn de dozen nog meegegaan?". De bakker ver telde ons dat er niemand 'thuis' was geweest op het kantoor van het Polencomité. Hij had de dozen daarom aan "de buurvrouw" afgegeven. Maar eens vragen bij de buur vrouw dan, dachten wij, of zij weet of de dozen weg zijn. Keuze genoeg: een buur vrouw op nummer 44 en op nummer 42. Wij schreven waarheidsgetrouw vorige week: "De buurvrouwen links en rechts van het Polen comité weten van geen bak ker. Laat staan van dozen. De Polengangers zijn morgen te rug". De volgende dag kregen wij meteen lik op stuk, niet van de Polengangers (die waren nog niet terug) maar van Ro- za Kuisen, de 'buurvrouw' van nummer 42. "Moet ik uit uw artikel opmaken dat bu ren de babyvoeding van bak ker Raaphorst hebben ach tergehouden? Als u als jour nalist uw werk goed zou heb ben gedaan, had u ontdekt waar de dozen waren geble ven. Er zijn meer buren dan alleen links of rechts. Met een dergelijk artikel helpt u in elk geval de Polen niet" Inderdaad zijn er evenveel bu ren als de Rijn- en Schiekade lang is. Toen de bakker met z'n goedje niemand 'thuis' trof van het Polencomite stond buurvrouw' Padden burg van de Rijn- en Schieka de 39 toevallig buiten. 2ii waarschuwde de bakker "Zet de dozen maar liever niet voor de deur Du kraak wagen komt vandaag" De 'buurvrouw' wilde de lading zo lang wel by haar in de gang zetten. Maar als je net een kinderparty- tje hebt, zyn die vyf dozen wat lastig in de gang. Dus be naderde de buurvrouw haar buren van de universiteit op nummer 40. Via weer andere buren van de univTMt.it (van El Cid) kwamen de do zen uiteindelijk in de gang van de buren van het Polen comité die ook in een pand van de universiteit zitten. "Die dozen hadden nooit meer meegekund naar Torun". ver telde Jan Rosdorff van het Polencomité ons gisteren. "Een dag voordat de bakker de dozen bracht, zaten de vra- chauto's al afgeladen vol". Maar de dozen van bakker Raaphorst gaan alsnog naar Torun; over ongeveer drie weken, bij het voerde trans port van het Polencomité. Zeker aan melkpoeder en Bambix is in Polen grote be hoefte, weet Rosdorff. Dus dat komt goed uit Het Polencomité hoopt de vrachtauto's van het volgen de transport verder vooral vol te krijgen met ander ei witrijk voedsel voor babys en bejaarden en ook met slaolie, zeep, waspoeder en medicy- Dat lukt zonder enige twijfel: het comité heeft de Hutspot ten namelyk gevraagd of de carnavalsvierders tydens het grote feest, zaterdag in de Stadsgehoorzaal, een paar borreltjes minder innemen en een paar blikken vlees of groente meer geven voor de Polen. De eerste Leidse Invalide hengelaars gaan eeri^ goed visseizoen tegemoet. De eerste Leidse invalidenstei- ger wordt binnenkort aange legd, by het Katoenpark aan de Zylsingel, (waar vroeger het Nederlands Drukkerij Bedryf zat). "Eindelyk hoeven hengelende rolstoelers geen angst meer te hebben dat zij met rolstoel en al het water inkukelen. Zy kunnen bij de Zylsingel ko men via een geasfalteerd pad dat voor de verandering eens niét schuin afloopt. Aan het eind van het pad wacht hen dan een houten aanlegsteiger mét handvat. Dat zal dringen worden op de ii <T, met Pinksteren. Eén invalidensteiger op zeven singels is geen luxe. "Maar", verzekert Peter Bollen van de plantsoenendienst, "er ko men meer invalidensteigers. Vroeger dacht je daar niet aan, als een park aangelegd werd. Tegenwoordig hebben we inspraak van de invali den". Aan de Bernhardkade komt de tweede invalidensteiger, na de bouwvak van dit jaar

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3