Resultaten broeiseizoen te kijk In spaarhuis flinke besparing stookkosten Keukenhof Lisse verwacht goed seizoen Gehele boüenwereld straks naar West friese Flora Oudheid kamer Valkenburg wellicht toegankelijk voor publiek Lei mui dense raadsleden moeten bezuinigen Spoorwegen aarzelen over tweede munitietransport Inventaris failliete werf onder de hamer DINSDAG 9 FEBRUARI 1982 Streek PAGINA 13 ALPHEN AAN DEN RIJN In Ridderveld II wordt in maart begonnen met de bouw van 180 zogeheten "spaarhuizen". Dit zijn ex tra goed geïsoleerde een gezinswoningen die wor den voorzien van een luchtverwarmingssys- teem. De combinatie van hoge isolatie en luchtver- warming levert een bespa ring van 45 procent aan stookkosten op. In geld uitgedrukt betekent dit een besparing tussen de 50 en 80 gulden per maand. De woningbouwvereniging Al phen aan den Rijn heeft de spaarhuizen naar Alphen ge haald. De WVA is zeer enthou siast over de woningen. Het is een ruime vierkamerwoning met een grote zolder. Door de serie- produktie zijn de kosten redelijk. De huurwoningen zullen onge veer vijfhonderd gulden per maand gaan kosten. Daar moet dan het voordeel van de lagere stookkosten nog van worden af getrokken. De spaarhuizen zijn ontwikkeld door het bedrijf Slokker uit Hui zen. De architect is ir. Jan Plas uit Purmerend, die al eerder lan delijke bekendheid verwierf met zijn ontwerp voor een woning in houtskeletbouw. Van de 180 spaarhuizen krijgt de woningbouwvereniging er 117 voor de verhuur. Deze worden in deelgebied G van het nu nog braakliggende Ridderveld II ge bouwd. De overige 63 woningen worden als premie A-woning verkocht. Deze huizen komen ook ten wes ten van de door te trekken Eisen- howerlaan in Ridderveld II. De koopprijzen liggen tussen de 146.000 en 154.500 gulden. De maximumsubsidie is in het eer ste jaar 10.900 gulden bij een be lastbaar inkomen van 29.500 gul den. Naar mate het inkomen ho ger is wordt de subsidie minder. Volgens makelaar Koppes is de belangstelling voor het kopen van een spaarhuis erg groot. In een andere gemeente was een se rie spaarhuizen binnen een maand verkocht. "De mensen zijn zeer energie-bewust en dit project spreekt hen kennelijk aan", aldus een woordvoerder van de makelaardij die ook in Al phen een vlotte verkoop ver wacht. Vanavond wordt om 20.00 uur in gemeenschapscentrum De Bron aan de Troubadourweg een voorlichtingsavond gehou den. Na de bouwvak vakantie begint Era Bouwbedrijf in opdracht van de woningbouwvereniging aan een project van 247 huurwonin gen in Ridderveld II. Deze wo gen zijn iets kleiner. Er komt geen zolder. De woning bouwvereniging hoopt dat de huren van deze woningen nog onder de 500 gulden per maand kunnen blijven. £)e dienst openbare werken van de gemeente houdt van 22 maart tot 30 april in de hal van het gebouw aan de Castellumstraat een ten toonstelling van alle plannen in Ridderveld II. Men kan dan zien waar de nieuwe woningen, en an dere gebouwen komen, hoe de wegen lopen, etc. In Ridderveld II worden 180 spaarhuizen gebouwd, gedeeltelijk als huur- en als koopwoning. De nieuwe entree van het Lissese bloemenpark Keukenhof, waar doorheen dit jaar naar verwachting weer net zoveel bezoekers :ullen gaan als het afgelopen jaar. VALKENBURG - Het bestuur van de vereniging Oud-Val kenburg wil de oudheidka mer die is ingericht op de zol der van het gemeentehuis openstellen voor het publiek en voor leden die er willen werken. Het bestuur heeft dit voorstel gisteravond op de le denvergadering gedaan. Voorts werd een plan gepresen teerd meer nadruk te leggen op de zelfwerkzaamheid van de leden van de vereniging. Zo wil het bestuur werkgroe pen in het leven roepen die zich met verschillende onder werpen uit dé Valkenburgse geschiedenis zullen bezig houden. Gedacht wordt aan onderwer pen zoals 'Valkenburg als Ro meinse vesting vanaf het jaar 55 voor Christus', 'de Valken burgse paardenmarkt vanaf 840', 'Valkenburg tijdens de Tweede Wereldoorlog', 'bijna 1150 jaar kerkgeschiedenis', 'over slot Torenvliet en he renhuis Sonnevelt' en onder veel meer 'de bestuurlijke ge schiedenis van het dorp'. Het bestuur van Oud-Valken burg wil verder een histo risch archief over het dorp sa menstellen en meer dan nu inspelen op plaatselijke ge beurtenissen zoals een foto tentoonstelling over 25 jaar kleuteronderwijs. VOLLEYBAL De Nederlandse volleybalploeg (heren) is voor het toernooi om de Lentebeker in een groep ingedeeld met De nemarken en Engeland. De strijd om het officieuze Westeuropese kampioenschap zal van 4 tot 12 april in Ankara (Turkije) plaats vinden. LEIMUIDEN Nadat vorig jaar de Leimuidense gemeen teraad geheel vrijwillig be sloot om de onkostenvergoe dingen en presentiegelden niet te verhogen, vragen nu burgemeester en wethouders om wat zuiniger aan te doen. De door het rijk toegestane maximumbedragen liggen namelijk ruim boven het be drag dat burgemeester en wethouders voor de raadsle den hebben uitgetrokken. Volgens het rijk mag in 1982 per raadslid in Leimuiden 3.660 gulden vergoeding wor den uitgekeerd en daarnaast r.og eens 72 gulden presentie geld per vergadering. Nu stel len B en W wel voor om de verhogingen van vorig jaar met zes procent te verhogen, maar vanwege de toen opge lopen "achterstand" komen de raadsleden ook dan lager uit dan het huidige maxi mum, namelijk op 3500 gul den vaste vergoeding en 69 gulden per vergadering. En méér moet het ook niet wor den, zegt het college, want dan ontstaat er een (welis waar klein) tekort op de be groting... BOLLENSTREEK - Drs. Joris Schouten, voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Boeren- en Tuindersbond (KNBTB), opent vrijdag 19 januari de Westfriese Flora. "De Floor", zoals ze in Bovenkar- spel zeggen, is niet bepaald een plaatselijk of streekgebonden ge beurtenis. Behalve tienduizen den bezoekers uit binnen- en buitenland, komen de bollen- mensen uit alle streken waar bol len worden geteeld of geëxpor teerd naar Bovenkarpsel om kennis te nemen van de resulta ten van het broeiseizoen. Het is van groot belang voor hun eigen bedrijf om op de hoogte te blij ven van nieuwe soorten en even tueel zaken te doen. De hoofdstad van de kleibol, dat is Bovenkarspel. Het is zo gedoopt door jonkheer mr. dr. O.F.A.H. van Nispen tot Pannerden, toen die nog voorzitter was van de Ko ninklijke Algemeene Vereeni- Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren Maria Elisabeth dv. J.F. Dróge en A. van der Haar, Ghadra dv M. Saddouq en Y Boutayeb, Leendert Willem zv. W.C.H.J. de Koning en L van Delft. Teunis zv. T. Eikelboom en C. Nasveld. Catharina Maria dv. G.M. den Blanken en G.J.M. Voorn, Hubertha Maria dv. G.M. den Blanken en G.J.M. Voorn, Franciska dv. C.H. Haneveld en P T. Vink, Carola Do- rien dv. F A. Veerkamp en A.M.A.J van Baarle. Marco Johannes Comelis zv. H.J.. van den Berg. Nicolaas Maarten zv. J.J. Zwanenburg en P. van der Marei, Sandra dv. T. Arends en J. Zandvliet, Margje dv. L. Hamminga en A M. Brühl, Marlous dv G.C.M. Warmerdam en E.M. Rodenburg. Niels Franciscus zv. W. van der Velden en K C M van Lint bergen, Robbert Maarten zv. H. Nutbey en W.M. Graves, Theo zv. J. Mos en G. de Boer. Vincent Franciscus Johannes zv S R B van Weldam en M C J Bilder- beek. Maria Wilhelmina dv. A AM. Lommers en C.A M Verlaan, Rosana Maria dv. C F Wulffers en G.M Eman, Evrim zv. I Koca en A. Gur. Caljenie Virginia dv. A.P. Felomina en R.V.B. Quinland, ging voor Bloembollencultuur. En de Westfriezen waren trots op die naam. De bollen die op de klei worden ge teeld zijn in het bijzonder ge schikt voor de broei, dat wil zeg gen voor de teelt van snijbloe men. Dergelijke teelt heeft een geweldige* vlucht genomen en is van groot belang geworden. Vooral West-Friesland had in dit opzicht een uitstekende reputa tie en er stond een grote bloe menveiling "West-Friesland", die in de loop der jaren is gefu seerd met de HBG in Lisse onder de naam CNB. Plaatselijk Al vele jaren hadden de bollenkwe- kers uit deze streken de gewoon te op een plaatselijke show hun broeiresultaten te laten zien, meestal op de kegelbaan of in de toneelzaal van een plaatselijk etablissement. Daar werden eveneens de vooruitzichten van het komende seizoen besproken want tijdens de wintermaanden waren er niet veel andere werk zaamheden te verrichten. Na de bezettingstijd groeide de ge dachte dit alles wat groter op te zetten en de veiling "West-Fries land" stelde voor dat doel de vei linghal beschikbaar. Het was vooral financieel moeilijk te behappen de grote veilinghal om te bouwen tot expositieruim te. Niet vanwege de loonkosten, want traditioneel worden alle werkzaamheden gratis verricht door de vakmensen zelf. Maar die geweldige hal moest bijvoor beeld worden verwarmd. Nadat tienduizenden veilingmanden uit de hal waren verwijderd moesten vrachtwagens vol grond en turfmolm worden aangedra gen om die kale betonnen vei- lingvloer te herscheppen in een bloemenpark. Dat alles heeft veel hoofdbrekens gekost, maar men zette door, in het vertrou wen op toekomstig succes. En dat vertrouwen is niet be schaamd. De financiering bleef nog immer een heet hangijzer en men be sloot de bloemententoonstelling uit te breiden met een machani- satieshow, een huishoudbeurs en zelfs een stal met prachtig stamboekvee. Om die "koeiestal" werd eerst wel ge smaald, maar die bleek weldra een waardevolle trekpleister. De tentoonstellingen in Bovenkar spel trokken veel bezoek, onder andere tal van belangrijke perso nen uit binnen- en buitenland en leden van het koninklijk huis kwamen naar Bovenkarspel. Bereikbaar Maar by dit alles bleef dit bollen- dorp daar hoog in het soms barre noorden vrij moeilijk bereikbaar. Alleen per auto was Bovenkar spel redelijk bereikbaar, maar ook dat was bij streng winter weer niet altijd gemakkelijk. Het station Bovenkarspel lag een heel eind verwijderd van de ten toonstelling. De plaats werd goed bereikbaar toen werd besloten een nieuwe halte te openen, de zogenaamde Flora-halte. Niet alleen voor die paar dagen dat de tentoonstel ling is geopend, maar vooral met het oog op de grote uitbreiding van het dorp waar tal van Am sterdammers een woning von den en een goede treinverbin ding. Wanneer men het woord chauvi nisme gebruikt, heeft dat mis schien een onaangename klank, maar het kan wel degelijk ook een positieve betekenis hebben. Zeker ligt een bepaalde vorm van chauvinisme ten grondslag aan het ontstaan en voortbestaan van "De Floor". Bovenkarspel is een kop groter geworden en daar hebben de hoofdstedelingen met elkaar voor gezorgd. Vernield Toch komt dat plaatselijke chauvi- LISSE - "Een zelfde aantal bezoekers aan ons als vo rig jaar". Dat is de stellige verwachting van de heer H. van Stein, de nieuwe administrateur van Keu kenhof in Lisse. Vorig jaar trok de bloementuin ruim 830.000 bezoekers, een re sultaat waarover men bij Keu kenhof tevreden was Van Stein. de opvolger van Frits van Aken die de bloementuin in Lisse vo rig jaar na een langdurig dienst verband verliet, baseert de opti mistische verwachtingen op ge luiden die hij uit binnen- en bui tenland ontvangt. Vooral de signalen uit Engeland zijn wat dat betreft veelbelo vend. Niet alleen is het Engelse pond in waarde toegenomen, zo dat een bezoek aan het vasteland voor de Britten weer beter te doen is, maar bovendien mogen de Engelse reisorganisaties met nisme wel eens minder sympa thiek om de hoek kijken. In de periode van "Ard en Keessie" vond een kweker het een goed, idee een nieuwe tulp te dopen met de naam van een der schaatsgroten. Die was echter af komstig uit een ander dorp dan de kweker die de tulp wilde ver noemen. En dat vonden ze in het dorp van de schaatsster maar ruks: dat hg het waagde de naam van de plaatselijke held voor een bodemvreemd produkt te ge bruiken. De volgende morgen was de tulp vernield. De dader lag op het kerkhof. Het maakte niet veel uit, want de kweker had zijn pu bliciteit al gehad. Bovendien zijn zulke reclamenieuwigheden lang niet altijd van zodanige kwaliteit dat ze later een belangrijke plaats in het sortiment innemen Daarover kunnen verschillende "sterren", die hun naam aan een - nieuwe soort gaven, meepraten TOM LODEWIJK autobussen naar ons land ko- Ook uit de Scandinavische landen verwacht Van Stein een lichte toeneming van het aantal bezoe kers aan Keukenhof. Al met al con toekomstbeeld waar Van Stein m zijn eerste jaar bij Keu kenhof tevreden mee blijkt te zijn. In de tuin zelfheeft zich een aantal veranderingen voorgedaan. Het eerste dat een regelmatig terug kerende bezoeker aan Keuken hof opvalt is dat de entree een to tale vernieuwing heeft, onder gaan. De oude ingang was na 32 jaar in een dusdanige staat van verval geraakt, dat een opknap beurt niet uit kon blijven. Drempelvrij Bijzonder trots is Van Stein op het feit dat Keukenhof nu voor de bezoeker die met een rolstoel het park komt bekijken geheel drempelvrij is. Ook voor het eerst dit jaar is de parkeervoor ziening voor de invalide bezoe ker aangepast Speciale parkeerbanen leiden de invalide automobilist nu vlak voor de ingang van Keukenhof. Ook is het aantal parkeerplaatsen voor autobussen uitgebreid. Ko mend seizoen kunnen er 60 tot 80 bussen meer worden geplaatst, zodat ook bij absolute topdagen er voldoende capaciteit aanwezig is om alles naar behoren op te vangen. Erg gelukkig zijn de Keukenhof-mensen dat nog voor de opening van het bollensei- zoen de Keukenhofdreef al in ge bruik is genomen. Parkwachters Het aantal parkwachters in de bloementuin kan dit jaar worden teruggebracht. Een besluit dat volgens Van Stein terug te voe ren is op het feit dat de bezoeker van Keukenhof door alles wat hij ziet vriendelijk en milieubewust wordt. "Zelden wordt er dan ook door de bezoeker rommel wegge gooid. Een verschijnsel waar w\j big mee zgn", zegt Van Stein. Door de verwachting van een zelf de aantal bezoekers is slechts tot een geringe verhoging van de en treeprijs besloten "Wat dat be treft is Keukenhof een goed- koopte-eiland te noemen in ver gelijking met wat de mensen el ders moeten betalen", aldus Van Stein. GRONINGEN (GPD) De Nederlandse Spoorwegen aarzelen wat betreft een tweede munitietransport eind deze maand. Bg de NS is inmiddels een formeel verzoek binnen gekomen om omstreeks de laatste weck van februari opnieuw treinen vanuit de Eemshaven te laten rijden. Men houdt deze zaak in beraad, omdat er eerst meer zekerheden moeten komen voor de veilig heid bij deze transporten. Die veiligheid voor het treinverkeer is voor de NS de enige grond, waarop kan worden geweigerd bepaalde transporten uit te voe ren. Bij het vorige transport heeft het ministerie van binnen landse zaken de coördinatie van de voorzorgsmaatregelen op zich genomen. In Groningen hebben de gezamenlijke actiegroepen tegen de mu nitietransporten besloten om opnieuw blokkades te vormen als er weer treinen gaan rgden. Morgen veiling ALPHEN AAN DEN RIJN - De iqventaris van de vorig jaar failliet gegane scheepswerf De Dageraad wordt woensdag geveild. De vel ling wordt voorbereid door de Amsterdamse taxateur Arnold Troost wijk. De Dageraad kwam vorig jaar in de problemen toen nieuwe orders uitbleven. De 132 jaar oude scheepswerf had een schuldenlast van twee miljoen gulden en zag geen kans meer het hoofd langer boven water te houden. Op 27 augustus sprak de Haagse rechtbank het fail lissement uit. Voor de veertig werknemers betekende het ontslag. Tot curators werden mr. W. H. E. La (ire en mr. A. J. M. Slot benoemd. Zij hebben nog geprobeerd een gegadigde te vinden die de scheeps werf zou kunnen overnemen, maar dit is niet gelukt. De curators hebben nu besloten de nog aanwezige voorraden en de inventaris, zoals werkbanken, boor- en slijpmachines te veilen. Vele tientallen belangstellenden hebben gisteren en vandaag tijdens de kijkdagen de te veilen attributen bekeken. Morgenochtend tien uur heeft in Avifauna de veiling plaats. Voor het gebouwencomplex is nog geen koper gevonden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13