T ouwtrekken om aardgaswinsten Omstreden erfenis van minister Van Aardenne J- LEZERS SCHRIJVEN Het gemiddelde verkoopcijfer van een goed geschreven, door de kri tiek aangeprezen debuut van een overigens nog onbekende Ameri kaanse schrijver bedraagt vol gens een artikel in Time van een aantal jaren geleden ongeveer 3500. In Nederland drukken de uitgeve rijen van boeken van debuteren de schrijvers voorzichtigheids halve niet meer dan 2000 tot 3500 exemplaren, waarvan er in het eerste jaar vaak niet meer dan 600 verkocht worden, het volgen de jaar nog eens 400. en wat er dan overblijft gaat naar De Sleg- Ik geef het maar even globaal weer, de ene schrijver verkoopt opeens veel meer en heeft aan 25 druk ken nauwelijks genoeg Op waaiende zomerjurken' van Oek de Jong is aan zijn 25e druk toe, 'In de bovenkooi' van J. M. A. Biesheuvel aan zijn 14e druk!), de andere mag blij zijn als er 500 exemplaren van zijn boek wor den verkocht. Maar nu Toon Hermans! Die had natuurlijk al enige naambekend heid voordat hij ging publiceren, maar als auteur debuteerde hij toch pas op 18 november 1978 met 'Liggen in 't gras'. Geen proza, maar gedichtjes, versjes als u wilt, rijmpjes voor mijn part, een genre dat bij de kopers over het algemeen minder hoge ogen gooit dan proza. Er zijn grote uitzonderingen Ber- tus Aafjes in het verleden, Neeltje Maria Min en Nel Benschop in het heden), maar over het alge meen kun je rustig stellen dat ge dichtjes minder hard lopen dan romans en novellen. Behalve bij Toon. 'Liggen in 't gras' haalde in recordtijd een oplage van over de 300.000 exemplaren, en van zijn laatste boek, 'Ik heb het leven lief, zijn in drie maan den tijd meer dan 200.000 exem plaren de deur uitgegaan. Dat zijn er 2222 per dag! Of eigenlijk nog meer, want op zondag zijn de boekwinkels dicht, dat scheelt gauw 13 verkoopdagen, 200.000 gedeeld door 77 is 2597, dus zeg maar dat er van 'Ik heb het leven lief gedurende drie maanden ge middeld 2600 exemplaren zijn verkocht. PER DAG! Menige romancier prijst zich ge lukkig als hij überhaupt zoveel exemplaren van zijn boek ver koopt, in twee jaar, terwijl 2600 verkochte exemplaren voor een dichtbundel een flink succes is. Er zijn maar weinig dichters die dat halen! Nu is 'Ik heb het leven lief geen bundel met versjes, maar een mengvorm van stukjes proza, te keningen en versjes die blijkbaar goed aanslaat bij het publiek, dat bezig is de clown Toon Her mans in zijn voorstellingsvermo gen te vervangen door de schrij ver Toon Hermans. Want wat verwacht zijn uitgever Elsevier begin of half maart van dit jaar? Dat dan het miljoenste exemplaar van Tocms boeken zal worden verkocht. Is dat een wereldre cord? Nee, dat nu ook weer niet. Laat ik als tegenvoorbeeld de Franse dichter Jacques Prévert nemen, wiens gedichten door Yves Montand ('Les feuilles mor- tes', 'Barbara') beroemd zijn ge maakt als chansons. Van Pré- verts dichtbundel 'Paroles' wa ren vijf jaar geleden 1.382.800 verkocht, van 'Spectacle' 566.800 en van 'La Pluie et le beau temps' 499.500. Dat is nog even andere koek (autre gateau) zult u zeggen, maar u moet daarbij wel bedenken dat Frankrijk en Wallonië samen ruim vier maal zoveel potentiële lezers hebben, en dat het Franse taalgebied, met Canada en Afri ka en Zwitserland mee, toch mi nimaal vijf keer zo groot is. en we dat getal van de meest ver kochte dichtbundel van Prévert. 1.382.800, door 5, dan blijft er 276.560 ouer, wat minder is dan de 300.000 die er van 'Liggen in 't gras' werden verkocht Boven dien (en dat doet voor Prévert de deur dicht) verscheen 'Paroles' al in 1945, over die reuzenverkoop is dus ruim 30 jaar gedaan, tegen ruim drie jaar over de verkoop van 'Liggen in 't gras'! Tien maal korter! We hebben dus wel degelijk met een ongekend fenomeen te maken, dat waarschijnlijk ook in het buitenland zijn weerga nief kent.' Ik hou me althans aanbevolen voor vergelijkbare verkoopsuc cessen van buitenlandse dichters e.g. versjesmakers! DIE miljoen exemplaren die half maart verkocht zullen zijn van respectievelijk 'Liggen in gras', 'Fluiten naar de overkant', 'Alles is heimwee', 'Waar ben je', 'Clow nerietjes' en 'Ik heb het leven lief, betekenen dat er gedurende ruim drie jaar iedere dag bijna 1000 exemplaren van de boeken van Toon Herman verkocht zijn, te beginnen bij 18 november 1978. Rekent u maar even met me mee Van 18 november 1978 tot zeg 18 maart 1982 is 1216 dagen Dat ge deeld op 1.000.000 is 822 Maar 's zondags zijn de boekwinkels ge sloten, dat scheelt 173 verkoopda gen, waardoor het gemiddelde op 977 per dag komt! Daar moet van te leven zijn... -L Varia DINSDAG 9 FEBRUARI 1982 Door Ton van Brussel Op het ministerie van economische zaken wordt op het ogen blik de laatste hand gelegd aan het zg. "Shell/Esso-dossier". Een pak met cijfers i over de veelbespro ken aardgaswinsten van de twee olie maatschappijen. Shell en Esso nemen samen deel in de Ne derlandse Aardolie Maatschappij (NAM), die het exclusieve recht bezit op de win ning van aardgas in Nederland. Veruit het grootste deel van de aardgasbaten vloeit in de staats kas, maar het restant dat ter beschikking komt van de maat schappijen liegt er niet om. Volgens een prognose van Ter- louws voorganger, Van Aardenne gaat het in de periode 1980-1984 om een to tale winst van 7,7 miljard. De winsten op het aardgas zijn in be langrijke mate af hankelijk van de olieprijs, waarmee de prijs van aardgas gelijke tred houdt. Zo zijn in 1971 en 1974 tussen regering en oliemaatschappij en afspraken ge maakt over het "afro men" van extra gas- winsten als gevolg van gestegen oliepij- zen. In 1980 haalde minister Van Aardenne van economische zaken zich de toorn van de toenmalige oppositie (PvdA, D'66 en klein links) op de hals door inmiddels veelbe sproken "gentle men's agreement" werd tussen de be trokkenen overeen gekomen dat de olie maatschappijen hun winsten op het Ne derlandse aardgas ten gunste van Ne derland zouden in vesteren. de toen opgetreden Inmiddels, anderhalf extra winsten niet jaar later, is de twij- langer weg te belas ten, maar geheel ter beschikking te laten van Shell en Esso. Aan de hand van een fel over de bestedin gen ten gunste van Nederland wijdver breid. In het parle ment werd een motie aangenomen van de leden Wóltgens (PvdA) en Engwirda (D'66). waarin van minister Terlouw werd geëist dat hij vóór 1 februari van dit jaar opening van zaken zou geven over de effecten van de overeenkomst met de maatschappijen. Ter louw kreeg dat werk niet op tijd klaar. Verwacht wordt dat zijn dossier de Twee de Kamer deze maand zal bereiken. Verrassend zal de strekking van Ter- louws papierwinkel nauwelijks kunnen zijn. In kringen van de regeringspartijen PvdA en D'66 is men er zeker van dat de afspraken van Van Aardenne in de prak tijk weinig hebben opgeleverd. Dat bete kent dat de strijd om een hernieuwde afro mingsoperatie bin nenkort opnieuw zal losbarsten. De Groningse econoom Hugo van der Laan en de Leidse fiscaal- jurist Willem Ver meend hebben zich los van elkaar ver diept in de problema tiek van de bestedin gen van de aargas- winsten. Bijgaand hun bevindingen. Willem Vermeendverwarring... Hoe groot zijn de aardgas winsten van Esso en Shell en welke rol spelen ze voor het niveau van de inves teringen van de beide maatschappijen in Neder land? Daar komt de vraag op neer die de Groningse eco noom drs. Hugo van der Laan zich stelde in zijn onlangs afgeronde onderzoek "Aardgasbaten, ka pitaalexport en industriële ontwikkeling". Zijn bevindingen leveren een belangwekkende bijdrage aan de sinds jaar en dag le vendige discussie over de aardgasbaten van de twee multinationals. Een discussie die vorig jaar in verkiezings tijd weer nieuwe impulsen kreeg door de vele beloften, die het gehoor tijdens spreek beurten van progressieve ka merleden kreeg voorgehou den. Vertegenwoordigers van de kleine linkse partijen en de PvdA spraken destijds met nauwelijks verholen ver ontwaardiging van de "boter zachte" afspraken, die de oliemaatschappijen tot niets verplichten en die door een nieuwe regering op de hel ling gezet moesten worden. Bedoeld werd het "gentlemen's agreement" dat minister Van Aardenne van economische zaken in 1980 met de olie maatschappijen sloot. Uit gangspunt van de afspraak was dat de winsten ten gun ste van de Nederlandse eco nomie zouden worden aange wend, door investeringen in Nederland of door investerin gen ten behoeve van de Ne derlandse energievoorzie ning. Afroming Van Aardenne berekende dat het in de periode 1980-1984 zou gaan om een bedrag van 7,7 miljard per maatschappij Van dat bedrag zou 2 miljard het effect zijn van de geste gen olieprijzen en, gezien het verleden, in aanmerking ko men voor "afroming" door de staat. De minister zag daar echter vanaf, omdat hij vrees de dat het wegbelasten het niveau van de investeringen van Shell en Esso nadelig zou bêinvloeden. Shell en Esso kwamen daarop met een lijst van investe ringsprojecten. Shell somde voor 7 miljard nieuwe plan nen op en Esso kwam met een bedrag van 6,9 miljard op de proppen. In dat bedrag van Esso was een kolenwin- ningsproject in Columbia be trokken (kosten 1,2 miljard). Geen investering in Neder land, maar wel één die zou kunnen worden uitgelegd als de door Van Aardenne be doelde "investering ten be hoeve van de Nederlandse energievoorziening". Shell en Esso, zo schrijft Van der Laan, leken zich daarmee redelijk aan hun afspraak te houden. Immers de totale winst bedroeg 15,4 miljard; de directe investeringen be liepen 12,7 miljard (na aftrek van het Columbia-project). Praktijk Maar de praktijk leert volgens Van der Laan anders. Shell en Esso maken in Ne derland niet alleen winst op aardgas, maar ook op andere projecten. Investeringskapi taal komt daarom niet alleen uit de aardgasopbrengst. elk bedrijf financiert nieuwe investeringen voor een deel uit de jaarlijkse afschrijvin gen op bestaande kapitaal goederen (machines e.d.). Dat geldt ook voor de oliemaat schappijen. de investeringen van de maatschappijen komen in aanmerking voor een basis- premie in het kader van de wet investeringsrekening (wir), aangevuld met extra subsidies in het kader van re gionale- energie- en milieu toeslagen. Van der Laan gaat ervan uit dat de afschrijving 10% van de kosten van een investering oplevert en dat via de wir-re- geling nog eens 15 binnen gehaald kan worden. Met an dere woorden: is 7 miljard aardgaswinst beschikbaar en wordt dat bedrag volledig be nut, dan kan in de praktijk door wir-premies en afschrij vingen een investering wor den gerealiseerd van een kwart meer (8,75 miljard). Noodzakelijke Met die gegevens in het achter hoofd bekeek Van der Laan het investeringsgedrag van Shell en Esso en dat leverde het volgende beeld op. Geen van de projecten op de lijst van de oliemaatschappij en is in 1980 of 1981 van de grond gekomen. Dat bete kent dat de termijn van 1980- 1984, vervangen moet wor den door de periode 1982- 1986. Worden de investeringen uit de periode 1976-1981 opge teld bij de voornemens voor de periode 1982-1986, dan is met al die projecten niet meer dan de helft gemoeid van wat aan winst (uit aard gas en andere projecten) be schikbaar is. schappijen rendabele en in de meeste gevallen noodza kelijke investeringen betref fen, die ook zonder de gas- winsten gedaan zouden zijn. Gevolg is volgens hem een grote vlucht van winst 3 4 miljard per jaar) naar het bui tenland. En het is niet alleen dat geld dat Nederland mist, maar uiteraard ook de posi tieve effecten die besteding in Nederland voor de binnen landse economie opleveren. FNV In de vrijdag verschenen "Vak bondskrant", het huisorgaan van de FNV komt de Leidse fiscaal-jurist Willem Ver meend tot min of meer de zelfde conclusies. Vermeend is adviseur van de PvdA en werkt aan een promotie over de effecten van de wet inves teringsrekening. Hoewel ook hij signaleert dat de oliemaat schappijen hun winsten uit Nederland exporteren, is hij het niet in alle opzichten met zijn collega-onderzoeker uit Groningen eens. "Van der Laan heeft voor een deel met oude cijfers ge werkt" aldus Vermeend tij dens een gesprek op zijn kan toor in het gebouw van de Leidse Juridische Faculteit. "In de miljoenennota 1982 is al voorspeld dat de aardgas baten dit jaar minder groot zouden zijn. Die verminde ring heeft Van der Laan niet berekend. Bovendien heeft hij in zijn theorie over finan ciering van investeringen uit de opbrengst van afschrijvin gen te weinig rekening ge houden met het simpele feit dat een machine tien jaar ge leden goedkoper was dan een machine nu. Maar zijn con clusies zijn in zijn algemeen heid juist". "Het verbaast mij ook helemaal niet. Die aardgaswinsten zijn ontzettend hoog en maat schappijen als Shell investe ren niet zo maar uit de losse pols. Elke gulden die wordt uitgegeven, daar is het rende ment van berekend. Rende ment is een absolute voor waarde. En op een gegeven moment zijn Shell en Esso dan in Nederland uitgepraat. Ze hebben prachtige dingen gedaan in Moerdijk en Rijn mond, maar dat is dan af en dan gaan ze over de grens kij ken. Wil je toch dat die winst in Nederland wordt besteed dan moetje wel afromen. Het is ook voor Nederland niet goed om miljard na miljard in energie-industrie te pompen. Dat is een veel te krappe ba sis voor economisch herstel". Vermeend kan met andere woorden wel begrip op bren gen voor de houding van de maatschappijen. Veel moei lijker heeft hij met de afspa- ken van Van Aardenne. "Er is geen sanctie gesteld, er is geen rekening gehouden met meer- of minderopbrengsten en de afspraak loopt tot 1984. Van Aardenne had beter kun nen weten. De problemen van vandaag waren te voor zien en zijn ook door de op positie voorzien". Nationalisering Net als Van der Laan wil Ver meend terug naar het oude principe van de afroming. In de door Van der Laan gesug gereerde nationalisering ziet hij voor de praktijk niet veel: "Principieel is er alles voor te zeggen. In de meeste landen is de energiewinning in han den van de staat. Maar dan zijn er toch altijd weer olie maatschappijen bij betrok ken, omdat de staat zelf de kennis van zaken niet heeft. Die oliemaatschappijen krij gen dan een vergoeding voor hun aandeel. Het uiteindelijk financieel resultaat blijft het zelfde, als je tenminste extra winsten afroomt". Tenslotte: het onderzoek van Van der Laan leidt tot de con clusie dat 1980 en 1981 voor de besteding van de winsten verloren jaren zijn geweest. De voorbereidinè van een wet kost ook weer tijd. De overheid lijkt hoe dan ook aan het kortste eind te trek ken. Vermeend is daar optimisti scher over: "Dat hoeft niet. De wet kan met terugwer kende kracht worden inge voerd. Dan blijft de schade beperkt". Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnén van redactiewege worden ingekort. Kansarmen Met stijgende vetbazing las ik zit tend in de trein van Amsterdam naar Breda een artikeltje dat een reactie zou zijn op een interview dat kort daarvoor in de kraht had gestaan. Maatschappelijk werk voor kan sarmen en minder bedeelden. En daarvoor was dan opgericht een afdeling bij de G.S.D. die hulp zou bieden aan die mensen die bij een andere instelling voor maatschappelijk werk niet meer geholpen zouden kunnen wor den. Loffelijk initiatief De heer Maat van de gemeenteraad vraagt zich nu af of de afdeling zich inderdaad wel richt op kan sarmen. De heer Maat vraagt zich af of therapie aan kansarmen wel is besteed, of groepstherapie aan kansarmen überhaupt ten goede kan komen, of het geld daarmee goed is besteed, en zelfs of deze kansarmen wel willen en zullen komen. Hoe verzint mijnheer Maat het! Ik veronderstel, dat lijkt mij ook heel erg voor de hand liggen^dat als zo n afdeling tot zo'n beslis sing komt, zij méér dan één re den zal hebben gehad om tot het verlenen van hulp in deze vorm en aan deze specifieke groep van mensen, te komen. Uiteindelijk is een directie van een Sociale Dienst ook geen onmondig kind. Ik denk dat ze heus wel weten wat ze doen en uiteindelijk beogen zij het welzijn van mensen die zich vrijwillig tot hen wenden en gebeurt alles in het kader van de plannen die gemaakt waren, zo blijkt uit het interview. Dus: het geld wordt goed besteed. Immers - gelijke kansen voor ie- dereeen, is dét niet wat in het vaandel van het PvdA-program- ma staat? Kennelijk wordt de heer Maat niet gehinderd door een dosis gezond verstand. Denkt hij dat mensen die in zijn ogen kansarm zijn, géén gevoel hebben, géén andere problemen hebben dan alleen maar geldpro blemen, géén behoefte hebben, om als zjj in problemen zitten, daar verandering in te brengen? Denkt de heer Maat dat voelen al léén is voorbestemd aan mensen die zich sociaal en maatschappe lijk - (leesgeld hebben) - een plaats hebben verworven? Denkt de heer Maat dat therapie er alléén is voor een select groepje intellectuelen? Rekent de heer Maat zichzelf tot deze laatste ca tegorie? Nou, mijnheer Maat. dan zou ik maar eens in therapie gaan, als het even kan groepstherapie. U zou nog héél veel kunnen leren. U wordt een "kans" geboden! Ik ben maatschappelijk werkster, verbonden aan een L.O.M.- School en aan een M.O.B., en ik heb jarenlange ervaring. Mijn heer Maat, neemt u van mij aan dat therapie voor uw kansarmen écht is besteed, ze hebben écht gevoel en werken doorgaans har der, gerichter én intensiever aan hun problemen dan de "sociaal betere milieus". Mijn ervaring is ook dat voelen ei gen is aan élle mensen, maar dat sommigen, terwille van wat dan ook (carrière bijvoorbeeld), het voelen op een zijspoor hebben gezet, soms zelfs op nul. Betreurenswaardig, triest, maar écht waar. Die mensen kennen vaak alleen nog maar een botte bijl en hanteren die dan voor an dere mensen, zoals u mijnheer Maat de bijl zet in de gevoelens van mensen die iets willen doen aan hun eigen situatie en waar voor die groepstherapie bij de af deling maatschappelijk werk van de Gemeentelijke Sociale dienst, is bedoeld. Ik vind het prijzenswaardig dat die beide heren van voornoemde dienst daar tijd en energie in wil len steken, en ik wens de heren Buiks en Uitenhout veel succes. En u mijnheer Maat, en met u mevrouw Fallaux, wens ik toe. dat u als nota bene PvdA-leden. inzicht én begrip zult krygen en het vermogen tot nadenken. Ik zou bijna willen zeggen ik \yens u bóvenal gevoel. B. Feddema, Juliana laan 11. Breda El Salvador Ik vraag me werkelijk af ot de Ver enigde Staten eerst El Salvador tot een proefgebied voor de neu tronenbom moeten maken, voor dat er sprake zal zijn van een on voorwaardelijke veroordeling in het hoofdredactionele commen taar van het Leidsch/Alphens Dagblad. Ondanks diverse kanttekeningen wordt er m.i. in het commentaar van 2 februari j.l. toch wel veel begrip getoond voor de plannen van de Amerikaanse regering om nog eens 140 miljoen gulden mi litaire hulp te verstrekken aan de junta van El Salvador. En dat is niet terecht. De Verenigde Staten en de Salva- doriaanse junta mogen van onze kant geen 'begrip' meer onder vinden. Een willekeurige slach ting onder de burgerbevolking - 30.000 40.000 mensen vermoord in de afgelopen 2 jaar, vaak na martelingen - uitgevoerd door het Salvadoriaanse leger met fi nanciële, materiële en personele steun van de Verenigde Staten dient onvoorwaardelijk en scherp veroordeeld te worden. Uiteraard zijn de V.S. bezig hun belangen in Midden-Amerika te verdedigen: ten koste van de be volking van die landen. Het is onjuist dit te betrekken op de af scheiding van de invloedssferen tussen de V.S. en de Sowjet- Unie. De pogingen om Nicara guaanse, Cubaanse en Russische wapenleveranties aan het Salva doriaanse verzet te 'bewijzen' zijn belachelijk geworden door de al te opzichtige vervalsing van de feiten door de Amerikaanse regering. Er is geen Oost-West confrontatie in El Salvador. In El Salvador en in Guatemala vecht de bevolking tegen een al eeuwen durende on derdrukking. De guerrilla-strijd heeft de steun van zeer brede la gen van de bevolking, en kan - zoals in Nicaragua - ook alleen slagen bij de gratie van die brede steun. Door een steeds agressievere eco nomische en diplomatieke boy cot van Nicaragua trachten de V.S. dit land nu in het Russische kamp te drijven, zoals dat 20 jaar geleden met Cuba is gebeurd. En opnieuw wordt hiermee de wens van deze volkeren om een eigen, onafhankelijke koers te varen ge torpedeerd. Begrip voor de Amerikaanse "strijd tegen de uitbreiding van de invloedssfeer van de Sowjet- Unie" is dan ook volstrekt ten onrechte en berust op een foutie ve voorstelling van zaken. C.T.M. Vertegaal Rijnsburgerweg 18 Leiden Polen Met verontwaardiging heb ik ver nomen dat er maar zo weinig be langstelling was voor de Polen- demonstratie van afgelopen za terdag 30 januari. Waar was o.a. het IKV en de rest van de vier honderdduizend van enkele we ken terug, die zo nodig moesten demonstreren tegen de kernbe wapening? Wat op zich zelf geen slechte zaak was. Maar wel met een anti-Amerikaans tintje niet waar? Nu durfde men waar schijnlijk niet omdat het een an ti-Russisch tintje had. Laten we toch verstandig zijn en vaststellen dat men beter met het Amerikaanse sop overgoten kan worden dan met het Russische bloed. Want dat de wijzen uit het oosten komen, dat was maar één keer en wel vlak na Christus ge boorte, maar nu is het alleen maar ellende wat daar vandaan komt. Dus graag geen eenzijdige demonstraties meer. G. Knotter Gerrit Doustraat 9 Leiden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12