VS stappen niet op zonder Europa C 'Polisario bestaat niet voor ons' Belgische regering niet gevoelig voor staking Franse regering paait ondernemers Pools bewind wil over vakbond discussiëren Marokko weigert gesprek: Reagan wil hervatting produktie chemisch wapentuig Verdeeldheid over tactiek 9Madrid9 Verzetsleider Iran bij aanslag gedood Moebarak sprak ook in Bonn over Palestijnse kwestie Weekblad sjoemelde met Reagan DINSDAG 9 FEBRUARI 1982 WARSCHAU (Reuter) - De Poolse autoriteiten hebben gisteren op geroepen tot een openbare dis cussie over een mogelijke her vatting van de vakbondsactivi teit. Bij de afkondiging van de noodtoestand, acht weken gele den, schortte het militaire be wind van generaal Jaruzelski alle activiteit op van het vrije vakver bond Solidariteit en andere vak bonden. Het ligt in de bedoeling van de Poolse autoriteiten dat de dis cussie zal worden gevoerd op ba sis van een rapport dat in op dracht van de regering wordt op gesteld door een commissie on der leiding van vice-premier Mieczuslaw Rakowski. De publi- katie van het rapport wordt later deze maand verwacht. De op roep tot de openbare discussie was vervat in een regerings verklaring, die gisteren in de Poolse dagbladen verscheen. Het rapport van de commissie Ra kowski zal handelen over de "voorwaarden tot de wederge boorte van de vakbeweging in Polen". De opschorting van alle vakbondsactiviteit die 13 decem ber bij de militaire machtsover name werd afgekondigd, trof alle Buitenland officiële vakbonden (of wat daar nog van over was) en Solidariteit. Sindsdien is door leidende par tijfunctionarissen openlijk gedis cussieerd over de toekomst van de vakbonden, en met name van Solidariteit. Dit werd door de au toriteiten fel aangevallen wegens zijn vermeende samenwerking met krachten die zich de omver werping van het communisti sche bewind in Rolen ten doel zouden hebben gesteld. Gene raal Jaruzelski heeft er inmid dels op gezinspeeld dat Solidari teit kan terugkeren, maar met beperkte bevoegdheden. Het vakverbond zou zich niet meer bezig mogen houden met politie ke kwesties. Het zou zich dienen Na een onderbreking van meer dan twee maanden zijn gisteren ten slotte ook de belangrijkste uni versiteiten in Polen weer begon nen. By de afkondiging van de staat van beleg werden alle insti tuten voor hoger onderwijs ge sloten en vervolgend een voor een heropend. De 12.000 studenten aan de univer siteit van Warschau begonnen gisteren met speciale colleges, waarin ze op de hoogte werden gebracht van de beperkingen die krachtens de noodtoestand voor de universiteiten gelden. De lei ding van de universiteiten berust nu alleen bij de rector. De senaat heeft onder de huidige omstan digheden slechts een adviseren de functie. De rectoren van de meeste hogescholen zijn niet ver vangen. De Poolse studenten stonden als radicaal bekend. Daarom heeft het waarschijnlijk zo lang ge duurd voor de grootste universi teiten heropend werden. De Poolse autoriteiten overwegen het buitenland te laten investe ren in zijn industrie, zo heeft ra- dio-Warschau laten weten. Vol gens de Poolse minister van bui tenlandse handel, Tadeusz Nes- torotwitz, bereidt de regering een decreet voor om buitenlands kapitaal te laten deelnemen in Poolse bedrijven. Het parlement zou er zich zo snel mogelijk over moeten uitspreken. Volgens ra- dio-Warschau heeft een hoge ver tegenwoordiger van de Westduit- se Krupp Stahl een bezoek ge bracht aan de Poolse hoofdstad om er te praten over samenwer king. De uitnodiging zou zijn ge daan door de Poolse kamer van Koophandel. De besprekingen gingen over de technische en fi nanciële kant van een eventuele samenwerking. NAIROBI (AFP/UPI) - Op de bijeenkomst van de Or ganisatie van Afrikaanse Staten (OAE) heeft Marok ko gisteren verklaard, niet met de guerrillastrijders van het Polisario-front te willen onderhandelen. De OAE had besprekingen voorgesteld tussen Rabat en de beweging, die zich ten doel stelt de westelijke Sahara tot een onafhankelijke republiek te maken "Voor mijn regering bestaat Polisario helemaal niet", aldus de Marokkaanse minister van buitenlandse zaken, Mohamed Boucetta. Daartegenover verklaar de Mohamed Abdul Aziz, de president van de zoge heten Democratische Republiek van de Arabische Sahara (SADR), de politieke vleugel van het Polisa- rio-front: "Polisario wil morgen gaan onderhande len". De OAE-commissie voor de westelijke Sahara, waar van zeven staten lid zijn, probeert de impasse alsnog te doorbreken. In deze commissie zitten Kenia, Tan zania, Nigeria, Guinee, Mali, Sierra Leone en Soe dan. In augustus 1981 kwam de OAE met voorstellen om een eind te maken aan de al zes jaar durende oorlog om de westelijke Sahara, welk gebied tot enkele ja ren geleden een Spaanse kolonie was. Marokko wil het Polisario-front niet erkennen en heeft aangekondigd een "gecontroleerd" referen dum te willen houden onder de inwoners van het gebied. Die kunnen dan duidelyk maken of ze onaf hankelijk willen zijn van Rabat of niet Afrikaanse leiders bespreken deze week in Nairobi ook de financiële problemen van de ïnter-Afnkaan- se vredesmacht in Tsjaad. Voor de besprekingen hierover zijn 18 landen uitgenodigd. Afgelopen weekeindehebben de ministers van buiten landse zaken van de Afnkaanse landen die zitting hebben in het OAE-comité voor de westelijke Saha ra. voorstellen geformuleerd voor de beëindiging van het conflict in de westelijke Sahara, waar het Polisariofront al jaren een onafhankelijkheidsstrijd voert. Een woordvoerder van de ministers van bui tenlandse zaken verklaarde dat de voorstellen die aan de staatshoofden worden voorgelegd aanbeve lingen behelsen voor een staakt-het-vuren, een refe rendum over onafhankelijkheid en het samenstellen van een vredesmacht die toezicht moet houden op het referendum. WASHINGTON (ANP) - Presi dent Reagan heeft het Congres er gisteren van op de hoogte ge steld dat hij de hervatting wil van de dertien jaar geleden stop gezette produktie van chemische wapens. Reagan baseert zijn voorstel op het feit dat er geen verifieerbaar in ternationale verdrag tegen de produktie en het opslaan van chemische wapens is en de Ver enigde Staten al het mogelijke moeten doen om andere landen van het gebruik van chemische wapens af te houden door op het terrein zelf een voorsprong te hebben. De hervatting van de chemische- wapenproduktie in de Verenigde Staten geeft dit land volgens Reagan verder een krachtiger uitgangspositie bij onderhande lingen over de totstandkoming van een verdrag. In de ontwerp-begroting voor de defensie voor het fiscale jaar 1983, dat op 1 oktober aanstaan de begint, is voorzien in de her vatting van de produktie van chemische wapens. De post is vergroot van 532 miljoen tot 705 miljoen dollar. De Amerikaanse minister van de fensie, Weinberger, heeft in zijn jaarverslag van het Pentagon meegedeeld dat het plan bestaat voor de produktie van twee nieu we soorten, .dubbelsporige' che mische wapens. Dat wapen be staat uit twee elementen die af zonderlijk zijn geassembleerd in een granaat. De elementen ver mengen zich niet en worden pas na de lancering actief. Op deze manier zou er minder gevaar zijn dan wanneer het produkt onmid dellijk werkt. MADRID (ANP) - De Verenigde Staten zullen wegens de situatie in Polen niet zonder de Europese landen de conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa verlaten. Dat is de indruk die delegatieleden hebben overgehouden aan besprekingen die giste ren in Madrid werden gevoerd tussen de VS en West-Duitsland. De VS willen de conferentie) die vandaag in Madrid werd heivat, na de eerste vier dagen verdagen. West-Duitsland is hiertegen ge kant. Nederland en de andere le den van de Europese Gemeen schap hebben zich achter het Westduitse standpunt gesteld. Er is dus wel degelijk sprake, zo meent men in Madrid, van een meningsverschil tussen Europa en de VS over de tactiek die op de conferentie moet worden ge volgd naar aanleiding van de kwestie-Polen. Gevaar Het Amerikaanse standpunt dat het wegens%de gebeurtenissen in Polen geen zin heeft in Madrid verder te praten met het Oost blok wordt door West-Duitsland en de andere EG-landen niet ge deeld, omdat ze bang zijn dat het hele CVSE-proces dan in gevaar komt. De EG-landen willen kost wat kost vermijden dat de bij eenkomst in Madrid wordt afge broken zonder dat met de Sow- jet-Unie een afspraak is gemaakt voor een nieuwe biieenkomst, of TEHERAN (Reuter) - Iraanse vei ligheidstroepen hebben gisteren de linkse verzetsbeweging Moedjaheddien-e-Chalq een ge voelige slag toegebracht. Meer dan tien leden van het centraal comité van deze ondergrondse verzetsbeweging kwamen om bij een aanval van de veiligheids troepen op een huis in het noor den van Teheran, zo heeft radio- Teheran gemeld. Een van de doden was de tweede man van de Moedjaheddien, Moussa Cheyyabani. Ook de vrouw van de leider van de ver zetsbeweging, mevrouw Radjavi, was onder de slachtoffers. Radja- (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - De Bondsrepubliek Duits land zal Egypte binnen het raam van haar mogelijkheden zoveel mogelijk economische en politie ke hulp geven. Dat heeft bonds kanselier Helmut Schmidt de Egyptische staatspresident Moe barak gisteren in Bonn toege zegd. Na een tweedaags bezoek aan West-Duitsland is Moebarak gisteren verder gevlogen naar Wenen, waar hij de zieke Oosten rijkse kanselier Kreisky zal be zoeken. Het gesprek tussen Schmidt en Moebarak werd door beide staatslieden als „vriendschappe lijk en vol vertrouwen" omschre ven. Moebarak bevestigde nog eens dat hij de vredespolitiek van zijn vermoorde voorganger Sadat in de geest van Camp Da vid en de Israëlisch-EgypUsche vredesakkoorden wil voortzet ten. Egypte heeft daarbij als eerste stap een eigen regering van de Pale- stijnen in de Gaza-strook en op de westelijke Jordaanoever op het oog, overeenkomstig hun recht op zelfbeschikking. Ook bondskanselier Schmidt onder streepte dat er in het Midden- Oosten geen verstandig alterna tief bestaat voor een vredespoli tiek die uiteindelijk tot „volledi ge aanwending van het recht op zelfbeschikking" van de Palestij- nen leidt. Zonder de annexatie van de Golan-hoogten te noe men, voegde Schmidt daaraan toe dat het onderhandelingspro ces niet door eenzijdige stappen bemoeilijkt mag worden. In Bonn wordt het bezoek van Moebarak als belangrijk voor de ontwikkeling van de Duits- Egyptische betrekkingen be schouwd. Samen met Saoedi- Arabië speelt Egypte volgens de Bondsrepubliek een belangrijke rol bij de stabilisering in het Mid den-Oosten. Dat is een van de re denen waarom de Bondsrepu bliek relatief veel ontwikkelings hulp aan Ep^pte geeft: 300 mil joen mark in 1981. Want vooral vanwege de afhankelijkheid van olie heeft Bonn veel belang bij een zo rustig mogelijke toestand rondom de Perzische Golf. vi zelf leeft in ballingschap in Frankrijk. Naar radio-Teheran meldde, is er ook een aantal arrestaties ver richt. Een inwoner van de wijk waarin het huis lag, vertelde dat de aan val van de veiligheidstroepen om 06.00 uur 's morgens (plaatselijke tijd) was begonnen. Moussa Cheyyabani fungeerde als de commandant van de Moedja heddien. Volgens de autoriteiten in Téheran voerden guerrilla strijders onder zijn bevel verle den jaar de bomaanslagen uit, waarbij president Radjai, diens opvolger Bahonar en ayatollah Behesti, de leider van de rege rende islamitische partij, werden gedood. Volgens radio-Teheran heeft bij de aanval van gisteren één lid van de revolutionaire garde het leven verloren. Het hoofdkwartier van de Moedja heddien in Parijs heeft nog geen commentaar geleverd op de be richten uit Teheran. Onbekenden hebben gisteren een aanslag gepleegd op de West duitse ambassadeur in Iran, Jens Petersen. Naar het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn meedeelde, liep de ambassadeur slechts lichte verwondingen op. Een woordvoerder op het ministe rie in Bonn verklaarde dat de ge pantserde auto van de ambassa deur tot stoppen gedwongen werd. Daarna werd een reeks schoten afgevuurd. Naast de ambassadeur zaten ook zijn chauffeur en een medewer ker van de ambassade in de auto. Ook zij liepen lichte verwonin gen op door rondvliegende glas scherven. De daders zijn'op de vlucht geslagen. dat nu in Madrid is of ergens an ders. Komt deze afspraak er niet dan is in de ogen van de EG de kans groot dat het hele CVSE-proces tot stilstand komt. Binnen de NAVO zijn nog geen vaste af spraken gemaakt over de te vol gen tactiek deze week. Men wil afwachten hoe de conferentie zich ontwikkelt. Bij de EG leeft de gedachte de conferentie voort te laten duren om Polen uitge breid ter sprake te brengen en na verloop van tijd uitstel voor te stellen wegens te verwachten problemen over het slotdocu- Polen De landen van de NAVO spraken eind december af de militaire machtsovername in Polen uit voerig aan de orde te stellen in Madrid. Dit viel in slechte aarde bij de Sowjet-Unie en Polen zelf, die vonden dat de NAVO de slo takte van Helsinki schendt door zich met „binnenlandse aangele genheden" van een land te be moeien. Over wat het Oostblok zal doen als verschillende wes terse ministers het over Polen zullen hebben heerst in het wes terse kamp vooralsnog onzeker heid. De Poolse voorzitter van de confe rentie heeft de Sowjet-Unie vóór de Verenigde Staten op de lijst gezet, en dat is voor het eerst op een „toetsende" CVSE-bijeen- komst. In het Westerse kamp vermoedt men dat voor deze af wijkende volgorde een reden is, omdat de Sowjet-Unie altijd lie ver nè de Verenigde Staten spreekt. WASHINGTON/HAMBURG (DPA) - Een in het Westduit se weekblad "Welt am Sonn- tag" verschenen interview met president Ronald Rea gan van de Verenigde Staten is niet exclusief aan dit blad gegeven, maar het heeft de rechten verworven op een in terview dat Reagan gaf aan een Amerikaanse radio-om roep en dat was uitgebreid met uitlatingen van de presi dent voor en na zijn verkie zing. Dit heeft de tot de Axel-Sprin- ger-groep behorende Welt am Sonntag gisteren meege deeld, nadat de plaatsvervan gende woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, had meegedeeld dat Reagan en zijn stafchef Michael Dea- ver zich geen interview met het Westduitse weekblad konden herinneren en daann ook dingen stonden die 'niet echt' klonken. Dat was het geval, volgens Speakes, met de aan Reagan toegeschreven opmerking, dat Israël Amerika's "enige bondgenoot" in het Midden Oosten was en 'muur tegen het Sowjetrussische ge wroet'. "De de president toege schreven citaten zyn niet re presentatief voor zijn opvat tingen en zy geven evenmin het standpunt van de Ameri kaanse regering weer", aldus Speakes, die hieraan toe voegde dat de Verenigde Sta ten veel vrienden in het Mid den-Oosten hebben, die ook tegen Sowjetrussische in menging in hun deel van de wereld zijn. Welt Sonntag deelde daar op mee dat de niet tot het ei genlijk interview behorende passages gescheiden van de tekst ervan - maar wel op de zelfde pagina - onder een fo to van de president waren ge plaatst. Het blad "betreurt het, als dit niet uit de publi- katie zelf duidelijk is gewor den". PARIJS - De Franse regering van socialisten en communisten doet twee dagen lang zijn best buiten landse 'captains of industry' uit te leggen dat ze niet bang hoeven te zijn voor 'rood'. Op initiatief van het in Parijs uitgegeven, En gelstalige dagblad 'Herald Tribu ne' zijn zo'n dertig topdirecteu- ren in het Parijse hotel Intercon tinental bijeen om te luisteren naar acht - niet-communistische - ministers uit het kabinet van premier Mauroy, die zelf een uur nam voor de openingsspeech. Deze opzienbarende stunt is het werk van super-organisator Ber nard le Orelle. een Franse Vla ming, die zijn moedertaal even vlot spreekt als het Frans. Tegen betaling van 6000 Franse frank (een kleine 3000 gulden) kunnen de Amerikanen, Japanners, Brit ten en anderen, behalve naar de ministers, ook nog luisteren naar een hele reeks lager geplaatste regeringsgoden en naar een handvol Franse directeuren van grote genationaliseerde bedrij- Premier Mauroy, die eerst schoor voetend vijf minuten wilde op treden maar tenslotte het belang van de zaak inzag, vertelde de buitenlandefs dat zijn regering niet 'kleumerig' zou doen op het terrein van de internationale eco nomische concurrentie. „De nieuwe Franse economische po litiek is open en pragmatisch", aldus de eerste-minister, die ver volgens uitvoerig inging op de noodzaak van arbeidstijdverkor ting - op het ogenblik in Frank rijk een van de belangrijkste the ma's - als middel tot werkloos heidsbestrijding. „De normale jaarlijkse groei is daartoe niet meer voldoende", al dus Mauroy, en hij ging voort: „Deze verdeling van werk zal niet te zeer dienen te drukken op de kosten van de ondememin gen, als de produktie toeneemt' Van de werknemers vroeg de mi nister, te begrijpen dat verdeling van het werk ook verdeling van het inkomen betekent. Hij deed daarbij gewoontegetrouw een beroep op de 'nationale solidari teit'. De buitenlandse gasten werden niet door de premier in gelicht over het feit dat de werk tijdverdeling juist moeilijkheden ondervindt omdat de werkne mers van deze 'solidariteit' in het geheel niet gediend zijn. De buitenlandse industriëlen met Franse belangen bleken bijzon der nieuwsgierig naar de nieuwe belastingen die op stapel staan Minister Fabius beloofde dat de aangekondigde belastinghervor ming eind dit jaar zijn beslag zou krijgen en ,,dat er daarna tot aan het eind van de zevenjarige pre sidentsperiode geen essentiële veranderingen meer zouden wor den aangebracht" r W. f 4. «V Stakers demonstreerden gisteren ter ondersteuning van hun actie m Brussel. Het grootste succes had de staking echter in het Franstalige Wal lonië. (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - De Belgische regering is niet van plan zich iets aan te trekken van de gisteren op initiatief van de socialistische vakbond ABW gehouden nationale staking tegen zijn financieel-economische beleid De sta- kingsoproep werd in Wallonië door de socia listische en christelijke vakbondsleden vrij wel algemeen opgevolgd; in Vlaanderen was het beeld veel gemengder. Vakbondsleider Debunne noemde gisteravond de staking echter een succes. „De arbeiders staan ach ter ons, ik hoop dat dat een zekere indruk zal maken", zei hij. Premier Martens bleek daar echter weinig toe bereid. „Deze staking laat geen politieke conclusies toe. We weten dat ons beleid op bepaalde punten niet populair zal zijn. We begrijpen dat er protest wordt aangetekend De regering is er echter meer dan ooit van overtuigd dat het herstelbeleid moet worden doorgezet. We zullen dat beleid doorzetten met alle democratische middelen", aldus Martens. Verwijten als zou zijn nieuwe regering een be leid willen voeren zoals bijvoorbeeld de Amerikaanse president Reagan, wees Mar tens van de hand. Hij benadrukte dat er ook in buurlanden zoals West-Duitsland en Ne derland, waar socialisten in de regering zit ten, gematigd moet worden Hij wees er ook op dat België vergeleken bij Nederland min der zal matigen, omdat in Belgie de mini muminkomens onaangetast blijven terwijl de Nederlandse minima één procent koop kracht moeten inleveren. De regering-Mariens heeft sinds vorige week speciale bevoegdheden om ingrijpende maatregelen voor het herstel van de Belgi sche economie snel door te voeren. Een eer ste serie maatregelen om de economie wat te stimuleren, met name door verlichting van de belastingdruk, is al genomen en verdere, dieper insnijdende beslissingen worden bin nenkort verwacht. Volgens premier Martens behoren de vakbonden niet tegen deze spe ciale volmachten van de regering te staken, omdat alleen het parlement de bevoegdheid heeft hierover te beslissen. Vakbondsleider Debunne bestreed dat echter. „Als regering en parlement alleen kunnen beslissen over het inleveren van koopkracht, dan is het ge daan met de syndicale vryheden", zei De bunnc De nationale staking leverde gisteren een nog al wisselend beeld op. In Wallonië lagen gro te en kleine bedrijven volledig plat, alsmede overheidsdiensten als het openbaar vervoer Christelijke vakbondsleden volgden daar de stakingsoprocp van de socialisten ondanks het feit dat de nationale christelijke vakbond ACV niet meedeed. Het ACV wil met acties eerst wachten totdat de maatregelen van het kabinet voor de matiging van de inkomens bekend zijn. In Vlaanderen werd gisteren voornamelijk door socialistische vakbondsleden gestaakt in een aantal bedrijven, maar vele anderen en met name ook chnstelyke vakbondsle den werkten gewoon door De opkomst in de Limburgse mijnen was overigens rond vijftig procent. Treinen in Vlaanderen reden wel, maar met vertragingen. Het openbaar vervoer in Brussel en meer nog m Antwer pen ondervond grote problemen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11