c I Leids zaalteam diep in zorgen fV7 Wielerkalender Meedoen met'Kerk en Vrede' Beste kansen Lisse en LSG 3 en Leidse schaaktitel -C Arie Ravensbergen plaatst zich voor NK shorttrack j Diplomatieke rel Moskou-Lissabon LEIDEN - Lisse 1 en LSG 3 gaan tijdens de gezamenlijke slotronde uitmaken wie de titel in de promotieklasse van de Leidse schaakbond voor zich opeist. Door met 5-5 ge lijk te spelen schakelde Lisse rivaal LSG 2 voor de titel race uit. Sport J- DINSDAG 9 FEBRUARI 1982 LSG 3 hield de spanning echter in tact door de voorsprong tegen Philidor 3 naar 7V4-1 l/i uit te bou wen. Mieremet wist namelijk tij dens de tweede zitting zijn slech te positie tegen Van Steenwijk, die een complete black-out kreeg, alsnog in winst om te zet ten. Vermoedelijk gaat LSG 3 daardoor met 8-2 winnen. Door die royale zege nadert de ploeg Lisse tot op VA bordpunt. Die bordpunten zullen tijdens de slotronde in de Noordwijkse Kuip de beslissing moeten bren gen, wanneer Lisse tegen Phili dor 4 en LSG 3 tegen D.Note- boom aantreedt. Lisse dreigde bij LSG 2 kopje on der te gaan, maar kon tenslotte het hoofd nog net boven water houden. Tweemaal balanceerden de spelers van de Zwarte Pion op het randje. Tijdens een tijdnood duel met Rob v.d. Aardweg leek Roel Piket de score naar een be- Friesland klopt "rest" op schaats HEERENVEEN - Friesland heeft gisteravond op het kunstijs van Heerenveen een korte baan wed strijd schaatsen tegen de rest van Nederland, die in het kader van het 100-jarig bestaan van de KNSB werd gehouden, met ruim verschil gewonnen. De Friese ploeg kwam op een totaal van 211 punten, de rest van Neder land vergaarde 125 punten. De uitslagen zijn: Heren (160 m): 1. Lieu we de Boer (Fri) 42.99 (3 rit over winningen), 2. Matthijs Kuiper (Fri) 43.45, 3. Piet de Boer (Fri) 43.52, 4. Geert Kuiper (Fri) 43.65. Heren junioren (160 m): 1. Jan Ykema (Fri) 44.81 (3 rit overwin ningen) 44.81, 2. Ronald Westra (Fri) 44.81, 3. Gerard Aardema (Fri) 45.46, 4. Remco van Leeuwen (rest) 45.48. Dames (140 m): 1. Trünie Nieuwenhuis (Fri) 44.28 (3 rit overwinningen). 2. Ietje Timmer (rest) 44.26,3. Sophie Westenbroek (Fri) 44.73, 4. Jeltje Jansma (Fri) 44.97. Dames junioren (140 m): 1. Boukje Keulen (Fri) 43.68 (3 rit over winningen). 2. Ingrid Haringa (rest) 44.21, 3. Marja Adema (Fri) 44.56, 4. Rei na de Hey (Fri) 45.56. slissende 4-2 voor LSG 2 op te voeren. Piket haalde zonder pro blemen de 40-zetten, maar had vervolgens zelf niet in de gaten dat hij die 40 zetten al lang en breed had gedaan. In zijn haast hielp hü daarna met twee fikse blunders zyn kansen om zeep: 3- 3. In de tweede zitting kregen de LSG-ers hernieuwde mogelijk heden. Geertsma en Brunia be schikten in hun hangpartijen beiden over een pluspion. Zou den zij winnen dan leek de zege van LSG 2 een feit. Dobbelaar stond immers op remise tegen Guus van Dijk. Door grondige studie kon Van Dijk echter nog enige "boobytraps" te leggen. Een nonchalant moment kostte zijn opponent vervolgens de kop. Dobbelaar plaatste zijn koning op een verkeerd veld en verloor, ondanks het bezit van een plus pion, kansloos het dame-eind spel. De winst van Brunia en Geertsma kon LSG 2 toen niet meer redden: 5-5. LSG 2 boekte in eerste zitting via Mieremet, die Lemmers een paar fraaie slotzetten voortoverde, en Wiebes goede winstpunten. Lommerse scoorde gedegen te gen. Bij de twee remisepartijen werd het evenwicht niet verbro ken: 3-2. Van der Aardweg bracht Lisse met zijn winst op Roel Piket terug in de race. Bru nia snoepte Jan Bakker na een uiterst wisselvallig treffen een pion af, terwijl Geertsma hetzelf de in een remiseachtige positie bij René v.d. Aardweg deed. Tij dens het uitspelen kwam Lisse al snel op 3-4. Het verweer van Struikmans, die voor het afbre ken nog goed had gestaan, kon Clemens immers niet verontrus ten. Het was vervolgens Guus van Dijk die 'Lisse overeind hield. LSG 2-Lisse 1 gedetailleerd: Dob- belaar-G.v.Dijk 0-1; Brunia-Bak- ker 1-0; Verburg-Lommerse 0-1; Hörchner-Kamps V4-V4; Wiebes- J.v.Dijk 1-0; Geertsma- R.v.d.Aardweg 1-0; W.Bakker- J. Lemmers V4-V6; Mieremet- G.Lemmers 1-0; Struikmans-Cle- mens 0-1. LEIDEN - De Nederlandse short- trackploeg heeft de interland te gen Engeland met drie punten verschil verloren. Een goede uit gangspositie voor de return die volgende week in Leeuwarden wordt gehouden. De resultaten van beide wedstrijden worden opgeteld en de interland-zege gaat naar de totaalwinnaar. De wedstrijden in Nottingham le verden niet alleen een finale-zege op voor Charles Veldhoven op de 1000 meter in een nieuw baanre cord voor Nottingham, maar ook Menno Boelsma reed in de series van de 500 meter een baanre cord. De zege op die afstand ging naar de Brit Steward Horsepool. Uitslagen: 500 meter: 1. Horsepool 51.4, 2. Veldhoven 51.9. Menno Boelsma werd gediskwalificeerd en de Engelsman Gary Rudd kwam ten val. 1000 meter: 1. Charles Veldhoven 1.44.1, 2. Tjerp Terpstra 1.44.6, 3. Willy O'Reilly (Eng.), 1.45.-, 4. Cees Boer 1.45.2. Aflossing 5000 meter voor ploegen: 1. Engeland A 8.19.7, Nederland A 8.22.9 (met val), 3. Engeland B en vierde en laatste Nederland B. Stand na de eerste wedstrijd: Engeland 53 punten - Nederland 50 punten. Bij een individuele competitie wedstrijd in Leeuwarden eindig de Arie Ravensbergen op een derde plaats. Door deze klasse ring wist de Voorschotenaar zich voor het Nederlands kampioen schap eind deze maantj in Den Haag te klasseren. De zege op deze afstand £ing naar Jaco Mos. met op de tweede plaats Herman Homma. Edwin Chaudron van de Indoor Hardrij Club Leiden werd tiende. Bij de dames is de Katwijkse Ingrid Marcusse na een langdurige en kelblessure weer terug. Zij greep op de 500 meter voor dames en junioren de zege op de 500 meter. Swaentsje de Boer werd tweede. Anja Borst van Leiden eindigde derde. De jongens junioren C en D was een "Leids festival". De eerste vyf plaatsen op de 500 meter gin gen naar de IHCL. Walter Koe ken ging Richard Suyten, Gert Hoogeveen, Lard Koeken en Marcel Koeken in de eindstand Piet Haasnoot (links) in duel met Van der Weyden KATWIJK - Het is de zaal voetballers van Koosjardin niet gelukt om zich naast Glasbergen te plaatsen. Het werd 3-3 in het onderlinge treffen en dat was voor de Rijnsburgers toch een winstpuntje. Neptu- nus kwam veilig te staan door een 6-4 overwinning op Rucanor. VI en De Rozet maakten er een doel puntrijk schouwspel van. De Rozenburgers wonnen met 9—8. Glasbergen - Koosjardin 3-3 Met nog drie wedstrijden te spelen is de situatie voor de Leidenaars uiterst zorgelijk geworden. Glasber gen heeft een op papier iets gemakkelijker program ma. Ook het doelsaldo van de Rijnsburgers is iets beter. In de beginfase van de vrij tamme strijd van gisteravond, bracht Peter Gijsman een 0-1 voor sprong voor de Leidse ploeg op het bord. Hij lobde de bal over een verdediger heen en scoorde be heerst. De ploeg van coach Piet Gubler kon deze voorsprong niet lang vasthouden. De paarsblauwen, die Kamphues en Verschoor misten, (spelersraad vergadering bij Telstar) speelden drie maal terug op eigen doelman en arbiter Van der Raadt bestrafte dit terecht met een vrije trap. Piet Haasnoot deed de rest: 1-1. Nadat er eerst een doelpunt van Peter Gijsman we gens vermeend hands nog was afgekeurd zorgde dezelfde speler ervoor dat de stand toch 1-2 werd. Hij bracht Van der Weyden goed in stelling en doel man Postma was kansloos. Na de rust begon de Leidse ploeg wat angstig (alleen Gijsman was nog voor te vinden) en de Rijnsburgers kwamen dan ook spoedig op 2-2. Alphons Groenendijk werd uitste kend aangespeeld door Jacky Mannuputty en faalde niet. Beide partijen probeerden nadien de volle winst naar zich toe te trekken, wat uiteindelijk Glasbergen leek te gaan lukken. Met een goede passeerbeweging lan ceerde Anne Ouwersloot zijn teamgenoot Will Groe nendijk, die toen van dicht bij kon gaan score: 3—2. Toch kwam de juiste uitslag op het bord. Twee mi nuten voor het eindsignaal liet Van der Weyden de bal tergend langzaam in het Rijnsburgse doel rollen: 3-3. De stand in de staartgroep is nu; Neptunus19-16(82—86) De Engel18-13(74-83) Glasbergen19-11(63-98) Koosjardin19- 9(43-80) Rucanor19- 7(56—81) WIM VAN DUIVENBODE LEIDEN - De volledige wielerka- lender in het District Zuid-Hol land (Noord) is zo goed als be kend. Alleen de Leidse Wieler vereniging SWIFT kon nog niet met zekerheid zeggen of de wed strijden in Oegstgeest, Rijns burg, Hazerswoude en Zoeter- woude ookin 1982 georgani seerd konden worden. De onderhandelingen met de verschillende instanties zijn nog in volle gang. De volgende wedstrijden staan wel defi nitief op het programma; 13 maart: Ronde van Zuid-Holland (am. en dames) 2 mei: Districtskampioenschappen te Rijswyk (allen cat.) 10-15 mei: Internationale Avondzes- daagse. (10 mei te Leiden) 22 en 23 mei: Gouda (am) 27 mei: Hillegom (aankomst Olympics Tour) 29 mei: Zoetermeer (junioren) 1 juni: Waddinxveen (nwl en liefh.) 2 juni: Honselersdjjk (am.) 8 juni: Poeldijk (am.) 9 juni: Delft (am.) 13 juni: Nieuwkoop (am.) 15 juni: Leiden (profs) 16 juni: Rijswijk (am.) 23 juni: Den Haag Capitol (am.) 30 juni: Monster (am.) 3 juli: Lisse (jiin.) 7 juli: Maasdijk (am.) 4-9 juli: De Zes te Nieuwkoop, Bos koop, Waddinxveen, Alphen, Bodegra ven en Gouda (profs) 12, 13 en 14 juli: Grote Prijs Leidsch Dagblad te Noordwijk, Katwijk en Lei den (profs achter dernys) 15 juli: 's-Gravenzande (am.) 29 juli: Wateringen (profs) 5 augustus: Nootdorp (liefh.) 11 augustus: De Lier (am) 13 augustus: Voorburg Overbosch (jun) 18 augustus: Naaldwijk (am.) 21 augustus: Pijnacker (profs) 22 augustus: Gouda (liefh.) 28 augustus: Scheveningen (am.) 28 augustus: Zoetermeer (am.) 5 september: Voorburg (am.) 8 september: Noordwijkerhout (am.) 11 september: Berkel (am.) 18 september: Voorhout (liefh.) 19 september: Lisse (am.) Varia Ginjaar wil harde aanpak vervuilers DELFT (GPD) - Dc overheid moet vervuilers steviger aanpakken. De laatste jaren hebben de nood zaak van een streng vervolgings beleid duidelijk gemaakt. Ex-mi- nister Ginjaar van Volksgezond heid en milieuhygiëne schrijft dit in het jongste editie van TNO- project, maandblad voor toege paste wetenschappen. Ginjaar stelt in het artikel dat de verontreiniging van de Neder landse bodem op twee fronten moet worden aangepakt. Door een snelle sanering van de sterkst vervuilde gronden dient allereerst de erfenis van het verleden te worden uitgewist. Ter voorkoming van nieuwe ver- vontreinigingen pleit hij pleit voor een scherp vergunningen en controlebeleid. Volgens de oud-minister moet ver der de verwerking van het che misch afval niet uitsluitend de verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven zijn. De overheid dient met name betrokken te zijn bij de categorie stoffen die niet of nog niet verwerkbaar zijn en stoffen die alleen maar kunnen worden verbrand of tegen hoge kosten verwerkt. Ginjaar denkt aan de oprichting van een nuts bedrijf dat opbergplaatsen be heert en verbrandingsovens ex ploiteert. Dijkdoorbraak Sas van Gent: forse schade SAS VAN GENT (ANP) - De dijk doorbraak vanmorgen bij een be- zinkbassin van de Suikerunie in Sas van Gent heeft aanzienlijk meer schade aangericht dan de vorige keer, in december, zo heeft een woordvoerder van de gemeente Sas van Gent meege deeld. Het water uit de bezinkvijver is ook doorgedrongen in de straten en tuinen in de omgeving van de fabriek. Volgens een woordvoer der van de gemeente zal de brandweer van SAS van Gent de hele dag nodig hebben om het water weg te pompen en de stra ten schoon te spuiten. De ge meente heeft diverse trottoirs moeten openbreken om een vlot tere afvoer van het water naar de riolering te bewerkstelligen. r h Gereformeerde deputaten: INNSBRUCK (AP) - Deze jonge huskies scoorden hoge ogen tijdens e Oostenrijkse Innsbruck. i competitie voor dit soort honden in het Italiaanse scholier ziek na drinken Cola ROME (DPA/AFP) - De offi cier van justitie in Como in het noorden van Italië heeft gisteren de inbeslagneming voor het gehele Italiaanse grondgebied gelast van alle Coca-Colakratten, aldus be richtte de Italiaanse radio- omroep. Het bevel is gegeven nadat een scholier die een blikje Coca- Cola gedronken had, met le vensgevaarlijke vergifti gingsverschijnselen in een ziekenhuis had moeten wor den opgenomen. In Italië is het zo dat de justitie in een bepaald gewest een gerechte lijk bevel kan uitgeven dat voor het gehele land geldt. De zieke is een jongen van 19 jaar in Barni bij Rome. Een woordvoerder van de firma in Milaan verklaarde dat elke dag 200 miljoen mensen Co ca-Cola drinken en dat vast staat dat de drank niet scha delijk is voor de gezondheid. „Het toezicht op de bereiding en verpakking is uitermate zorgvuldig en serieus", voeg de hij hieraan toe. LISSABON (Reuter) - Een diplo matieke rel tussen Portugal en de Sowjet-Unie heeft zich giste ren toegespitst toen Lissabon de Sowjet-ambassade aldaar be schuldigde van het afleggen van verklaringen die in strijd zijn met diplomatieke activiteit. De in krachtige bewoordingen ge stelde verklaring van het minis terie van buitenlandse zaken leidde tot verdere speculaties dat de Portugese regering van plan is meer Sowjet-diplomaten uit te wijzen. De rel ontstond zaterdag toen de Russische ambassade een ver klaring uitgaf waarin de Portuge se socialistische oppositieleider Mario Soares een krankzinnige werd genoemd die langdurig een psychatrische behandeling zou moeten ondergaan. De oud-pre mier Soares had onlangs de woe de van de ambassade gewekt door Moskou te beschuldigen van pogingen tot destabilisering van het Iberisch schiereiland. Na de verklaring van de ambassa de van zaterdag had de partij van Soares de uitwijzing van de hoogste Sowjet-diplomaten geëist. Daarop deelde de ambas sade mee dat in de verklaring een vertaalfout was gemaakt. Be doeld was te zeggen dat niet Soa res maar diens verklaringen een langdurige behandeling nodig hadden. Het ministerie zei gisteren dat het de Sowjet-verklanngen had be studeerd en dat het geconsta teerd had dat deze "zowel in taal als in inhoud volkomen in strijd waren met het normale diploma tieke gebruik". Voorts herinner de het de partij van Soares eraan dat de socialisten hadden gepro testeerd tegen de uitwijzing van twee Sowjet-diplomaten vorige maand, maar het zei dat het des alniettemin het nationale belang boven partijstrijd zou stellen. Costa Rica wil financiële hulp PARIJS (UPI) - Alberto Monge, de aanstaande president van Costa Rica, heeft gisteren gepleit voor financiële steun aan zijn land van democratische landen. Die financiële steun moet voor komen dat ook Costa Rica wordt meegesleurd in de „draaikolk van geweld" die Midden-Ameri- ka teistert. „We willen geen wapens of militai re hulp", zo zei Monge in een in terview met het Franse dagblad „Le Monde", maar wel financiële steun van democratische landen om de mjpendste problemen aan te kunnen „Onze crisis moet niet gezien worden met de koele blik van bankiers". De synodale commissie (deputa ten) voor de bestudering van het oorlogsvraagstuk wil, dat de Gereformeerde Kerken gaan meedoen met het vredesbureau van de vereniging 'Kerk en Vre de' en de Doopsgezinde Vredes groep. Zij heeft de synode daar toe een voorstel gedaan. Vredesopvoeding, informatie over dienstplicht en hulp bij dienst weigering zijn de belangrijkste doelen van 'Kerk en Vrede', zegt de commissie in een samenvat ting van haar gesprekken met deze vereniging. Het laatste ge beurt vooral vanuit het vredes bureau, dat met de doopsgezin den is opgezet. Dat begeleidt jon geren die overwegen een beroep te doen op de wet Gewetensbe zwaarden Militaire Dienst, en mi litairen die alsnog een beroep op deze wet willen doen. Zoals wij gisteren al meldden, de len de gereformeerde deputaten het standpunt van het Interker kelijk Vredesberaad (IKV), dat eenzijdige stappen een mogelijk heid zijn om over en weer tot ont wapening te komen. De deputa ten leggen zich niet vast op de campagneleus van het IKV 'Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland', maar vinden er wel goede elementen in voor een concrete eenzijdige stap. De commissie vraagt de synnode, als haar overtuiging uit te spre ken, dat de Nederlandse over heid eenzijdig stappen moet doen om tweezijdige ontwape ning te bevorderen. Mogelijke stappen zijn: intrekking van de instemming met het zogenaam de Navo-dubbelbesluit, of kern wapens verwijderen van ons grondgebied. Zwak In hun beoordeling van de IKV- campagne wijzen de deputaten op enkele zwakke punten. Zo is het accent verschoven van studie naar actie. Bestudering van be langrijke punten is daardoor in het gedrang gekomen. Ook wordt, volgens de commissie, het vredesprobleem te zeer ver smald tot de Oost-West-verhou- ding. De arm-rijk-verhouding komt dan op de achtergrond. "Voor de kerken is dat onaan vaardbaar". Het IKV krijgt een pluim voor de eerlijkheid waarmee het toe geeft, naar een machtsbasis voor zijn ideeën te streven. "Maar het hangt er wel van af, hoe met die machtsmiddelen wordt omge gaan". Als voor overtuigings kracht wordt gekozen in plaats van voor morele druk, hebben de deputaten er geen moeite mee. In samenwerking met anderen echter zou het IKV weieens in de verleiding kunnen komen, mis bruik van die macht te maken. zegt nadrukkelijk, dat het landelijke IKV de steun van de plaatselijke kerken nodig heeft. Bezwaarden ervaren het IKV als een politieke actiegroep. Hierachter schuilt ook een pasto raal probleem. Mensen willen zich niet lóten verontrusten over de wapenwedloop. Anderen heb ben het verlammende idee, er toch niets aan te kunnen doen. De plaatselijke kerk zal hier aan dacht aan moeten geven. "Via papieren alléén is de nieuwe ma nier van denken échter de IKV- campagne niet over te brengen". Overigens hebben gesprekken van de deputaten voor het oorlogs vraagstuk met het Interkerkelijk Comité voor Tweezijdige Ontwa pening (Icto) geen gezamenlijk standpunt opgeleverd. Het Humanistisch Vredesbe- draad zal by de komende staten- en gemeenteraadsverkiezingen stemadviezen geven ten gunste van 'vredeskandidaten'. Ook op plaatselijk en regionaal vlak moet het vraagstuk van vrede en veiligheid een belangrijke plaats in de politieke programma's krij gen, verklaarde voorzitter C. de Ronde op een landelijke bijeen komst van dit vredesberaad in Utrecht Na discussie met medewerkers en leden van de contactgroepen heeft het KRO-bestuur met grote meerderheid de rooms-katholie- ke bisschoppen laten weten, vóór eenzijdige stappen te zijn in het proces van kernontwape ning. Het bestuur onderschrijft daarbij de voorwaarden die de bisschoppen aan een dergelijke stap hebben gesteld, namelijk dat deze verenigbaar is met een geoorloofde en doelmatige be scherming van de eigen veilig heid en een uitnodiging inhoudt tot positieve reacties. Zalig De paus zal op 24 mei de Neder landse pater Petrus Donders (1809-1887) 'zalig verklaren'. Het proces daartoe is al in 1900 be gonnen. Donders - afkomstig uit Tilburg heeft deze zaligverkla ring vooral te danken aan zijn grote inzet in Suriname, waar hij 27 jaar lang aan een melaat senkolonie leiding gaf. Het Centraal Missie-Commissa riaat verwacht, dat over zo'n 20 jaar het aantal Nederlandse mis sionarissen in het buitenland zal zijn gedaald van 6200 nu tot 1200. Het bestand vergrijst sterk. Bo vendien zal de missie in eigen land toenemen en wordt de vraag vanuit de 'derde wereld' naar specialisten voor hulp bij ontwikkeling minder. Hervormde Kerk: beroepen te Woudsend (Fr.) kandidaat J. de Korte Houten, te Westervoort J. A. Scholten Goes; aangenomen naar Heerde B. H. Weegink Beer- zerveld; bedankt voor Hierden W. Westland Lunteren, voor Has- kerhorne-Oudehaske J. Panne- koek Hoxter (Duitsland). Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Joure C. W. Kempe naar Utrecht; bedankt voor Hoo geveen H. Boswijk Dordrecht. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Assen C. van den Berg Zuidhorn. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroe pen te Zwijndrecht W. Kok Ca- pelle a.d. IJssel, te Gorkum T. Brienen Kampen. Gereformeer de Gemeenten: bedankt voor St. Catharines (Canada) J. C. West- strate 's Gravenpolder, voor Mij drecht D. Hakkenberg Lisse, voor Norwich (Canada) en voor Rijssen M. Mondria Waarden- burg. Gereformeerde Gemeen ten in Nederland: bedankt voor Vlaardingen M. van Beek Op- heusden. Baptistengemeenten: beroepen te Rotterdam J. B. van der Veen Dordrecht, te Almelo W. P. van Berkel Winschoten, benoemd tot geestelijk verzorger van het ver pleeghuis 'Nieuw Toutenburg' Noordbergum (Fr.) deelwerk - M. de Vink Kollumerzwaag. De rooms-katholieke bisschop pen van Zuid-Afrika hebben voor het eerst openlijk partij ge kozen voor de zwarte arbeiders. Hun college schaart zich onvoor waardelijk achter de zwarte vak bonden. Aartsbisschop Hurley van Durban veroordeelde het economische systeem van Zuid- Afrika als 'onmenselijk' en 'har teloos'.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10