c "Vanishing Army": een trieste tv-film J Babbelonië: doorgestoken kaart? TELEVISIE TV-rubriek De ontreddering van een trouw soldaat Radio - tv ZATERDAG 6 FEBRUARI 1982 Ik heb me de laatste tijd nogal sterk gemaakt voor Babbelo nië, niet in een poging om programma's als Van Kooten en De Bie, Sonja op maan dagavond, Showroom, de Al les is anders show en dat soort kwaliteitsprogramma's door Babbelonië te laten vervan gen, maar in een poging dui delijk te maken dat de verket tering van Babbelonië als het ergste en verwerpelijkste spelletjesprogramma op de televisie meer een modever schijnsel is, dan het resultaat van koele analyse. In wezen gaat het om het raden van cryptogrammen, omdat de voorwerpen die geraden moeten worden op indirecte manier worden omschreven. Wie bij het omschrijven van het voorwerp even zijn ogen sluit, zodat hij of zij het woord niet op het scherm ziet verschijnen, zal merken dat het om de donder niet meevalt om dat woord, al meeradend, te ontraadselen. Maar nu kreeg ik deze week een brief van een Leidse lezeres, zich noemende Pietertje van Buuren, met de aantrekkelij ke aanhef: „Lieve, beste, goedgelovige Nico". Zij wijst mij erop dat Babbelonië van begin tot eind doorgestoken kaart is. Niet alleen krijgen de panelleden de woorden een week tevoren, inclusief (in grote lijnen) de inventieve omschrijvingen die zij ervan moeten geven, maar ook de drie raders zitten in het kom- plot: „Ook zij krijgen de te raden woorden ruimschoots van te voren, inclusief enkele richt lijnen: snel raden, liefst enke le keren achter elkaar door dezelfde persoon, nooit raden, leuke foute antwoorden ge ven, op het randje antwoor den, noem maar op". Marco Bakker had op zijn pa piertje staan: raadt meteen alle woorden van Jos Brink. Jos vond dat een uitstekend idee, reden voor extra hilari teit, maar Marco Bakker ver- door Nico Scheepmaker wisselde Jos z'n woord met dat wat Duys had opgekre gen, namelijk TOAST. Marco zei dus per ongeluk 'toast', en vandaar dat Jos Brink net meer bijkwam van het la chen. Maar het domme volk merkte natuurlijk weer niets... Ben ik zo naief? Of is Pietertje wat al te slim voor deze we reld? Als dat waar was, zei Gerrit den Braber, hoofd amusement van de AVRO te gen me, dan hadden we die ontmaskerende blunder er heus wel uitgeknipt, want het programma was drie maan den tevoren opgenomen. Marco Bakker moest echter het woord 'hamburger' raden, dat verschilt qua aard niet zoveel van 'toast'. Het was een toevalstreffer, die mede kon ontstaan doordat Marco Bakker een verwoed crypto- grammenpuzzelaar is, die goed de weg weet in zulke cryptogrammatische om schrijvingen. Ik ben inderdaad zo goedgelo vig dit te geloven. Het vast panel krijgt de woorden, in clusief enkele suggesties voor de omschrijving ervan, een week tevoren toegestuurd net als vroeger, ten dele, bij Hou je aan je woord, en net als toen doen ze ook nu nog steeds of ze de woorden voor het eerst van hun leven onder ogen krijgen). Het ene panellid (Brink) voegt daar dan wat meer eigen be denksels aan toe dan het an dere (Haasdijk), maar is het ook waar dat de raders in het wisselende panel desge vraagd een of meer woorden tevoren ingefluisterd krij gen? Dat is, bezwoer Gerrit den Bra ber, maar één keer gebeurd, in die extra oudejaarsavond- Babbelonië. Een deelneem ster, die een voorgaande keer niets geraden had, wilde toen wel weer meedoen, als ze maar zeker wist niet opnieuw te zullen afgaan. Zij heeft toen een van de woorden tevo ren opgekregen. Frits Barend en Henk van Dorp hebben echter al in Vrij Ne derland van 31 oktober 1981 geschreven dat zij drie leden van het wisselende panel ge sproken hadden die tegen over hen hadden toegegeven een of meer woorden tevoren geweten te hebben. Zij mochten hun naam echter onder geen beding vermelden („anders breek ik je benen!"), omdat zij een contract had den moeten tekenen dat zij zich zouden onthouden van mededelingen aan derden die de AVRO zouden kunnen schaden. Ik ken Frits en Henk al vele jaren, die vertellen geen sprookjes, dus Gerrit den Braber maar weer eens gebeld. Gerrit wist alleen van die ene deelneemster (hij heeft me de naam genoemd, ik zal die niet herhalen omdat ik de na men van de anderen ook niet ken), hij nam niet aan dat producent en regisseur John Schelfhout of een andere me dewerker zoiets achter zijn rug om deed, maar hij zou het nog eens aan John vragen. Een uurtje later belde hij terug, als ik zei dat Frits Barend en Henk van Dorp zoiets niet uit hun duim zogen nam hij dat zonder meer aan, maar John Schelfhout wist ook alleen maar van dat ene geval, en hij geloofde John Schelfhout op zijn woord. Ergo: een pat stelling. Jan Meulendijks, samen met Bart Schuil de bedenker van Babbelonië, zegt dat het een voudig niet kan. De panelle den krijgen de vragen pas een uur voor de opname, we spreken ze dan met hen door, hij zou niet weten hoe de ra ders de woorden te weten zou den kunnen komen. Boven dien leent het spelletje zich niet voor doorgestoken kaart, als de spontaniteit eruit ge haald zou worden, zou het al zijn charme verliezen. Hij zegt wel te weten waar de verdenking vandaan komt, Truus van Hanegem was ach terdochtig geworden omdat Gerrie Knetemann de woor den zo vlug raadde, maar je weet nooit van tevoren hoe zoiets uitpakt. Je denkt dat Marcel van Dam en Dick Dol man de woorden wel snel zul len raden, dat blijkt toch niet het geval, maar André Hazes heeft tijdens de opnamen praktisch alles achter elkaar geraden! Hoe zou doorgestoken kaart ge heim kunnen blijven, vraagt hij retorisch, bij een zo popu lair spelletje waaraan nu al 75 bekende Nederlanders heb ben deelgenomen? Zouden die tot zulk voortreffelijk, onbe vangen toneelspel in staat zijn? Die neiging, om een populair tv-programma niet blijmoe dig te aanvaarden zoals het is, maar er van alle kanten in te gaan wroeten, is typisch Hollands, vindt Jan Meulen dijks HILVERSUM (GPD) - De bescheiden Schotse mili tair Ben Girling voelt zich uitstekend thuis in het le ger. Hij heeft het al ge schopt tot sergeant en zijn leidinggevende capacitei- ten bieden hem uitzicht op een goede carrière. In middels heeft hij een spontane, hartelijke vrouw aan de haak gesla gen. Ze besluiten snel te trouwen en krijgen een woning op het kazer neterrein toegewezen, die met veel energie wordt ingericht. Gir- lings rooskleurig bestaan wordt echter langzaam maar zeker on dergraven, als blijkt dat de daad kracht van zijn vrouw Morag niet in de smaak valt bij zijn directe superieur, de kleinzielige com mandant Symington. Dit weinig opwekkende gegeven, uiteindelijk culminerend in de totale ontreddering van een trouw soldaat die zich door het leger verraden voelt, wordt op subtiele wijze uitapwerkt in de zondag door de T S uit te zen den televisiefilm 'Vanishing Ar- Het script voor deze in 1978 in En geland zeer enthousiast ontvan gen BBC-produktie is geschre ven door Robert Holles, die zijn eigen militaire ervaringen als sergeant in verscheidene boeken en televisieprodukties verwerk te. De confrontatie met Symington loopt voor Girling goed af, on danks, misschien meer nog dank zij de onwrikbare houding van zijn vrouw. Tijdens een officiële receptie, die door veel hoge mili tairen wordt bijgewoond, zegt hij de commandant eens flink de Ann Beach als Morag en Bill Paterson als Ben Girling in 'Vanishing Army'. waarheid. Die druipt, na een laat ste stuiptrek als een geslagen hond af. Voor Ben Girling zwaait nu de car rièrepoort van het leger wijd open. Maar de hele affaire heeft enkele ziekelijke kantjes van dat leger aan het licht gebracht. Mo rag zegt dat ze met Ben breekt als hij bijtekent, omdat ze vreest uiteindelijk aan het leger kapot te gaan. Ze vertrekt inderdaad. Haar vlucht kan symbolisch zijn, ze ontsnapt aan het milieu dat haar dan uiteindelijk te gronde zal richten. Ben, inmiddels gescheiden, werkt verder aan zijn carrière. Regis seur Richard Loncraine laat in strategisch gebruikte scènes zien hoe hij in het roerige Noord-Ier- land leiding geeft aan een inval in een woning, waar een IRA-lid wordt vermoed. Terwijl hij kalm en zelfverzekerd in het huis rondloopt, zegt Gir ling tegèn de vijandige bewoon ster: „I'll do my duty without fear or favor, God help me". En kele minuten later maakt een goed gemikte handgranaat een einde aan zijn carrière. Het leger laat hem in de steek, een fatsoen lijk bedankje kan er niet meer af. De terugkeer naar de burgermaat schappij verloopt moeilijk. Ne gentien jaar militaire staat van dienst heeft hem slechts een ka pot huwelijk en een kapot been opgeleverd, constateert hij bit ter. Als hij een van zijn vroegere maten tegenkomt, die hem uitnodigt voor de reünie, wil hij daar aan vankelijk niets van weten. Tegen beter weten in gaat hij toch. (Zondag Nederland 1 22.00 uur). 15.40 Winter. Bulgaars tekenfilmpje over sneeuwpoppen. 15.50 Snuitje. Deense tekenfilmserie: Snuitje woont in een lieflijk moeras, ver van de bewoonde wereld. Op een dag ziet hij vreemde figuren in de ver te. Het blijken mensen te zijn. Snuitje besluit ze te volgen naar de stad. 16.05 Te klein in een grote wereld. Zwitsers-Duitse film. 16.55 De gevangene. Korte Deense jeugdfilm, gebaseerd op de ware ge schiedenis van een gevangene, die zijn straf uitzit op een eiland in de Balti- sche Zee. Hij komt in contact met een 12-jarig meisje. Zij kan zich niet voor stellen dat de gevangene werkelijk zo gevaarlijk is... NOS 18.20 - 18.25 Nieuws voor gehoorge stoorden TELEAC 18.28 Parions En (1). Frans voor gevor derden. NOS 18.58 Journaal KRO 19.00 De Frank Kramer Show. Spelpro- gramma gepresenteerd door Frank Kramer. 20.15 Galactica. Amerikaanse science- fictionserie met Lome Green, Richard L. Hatch, Dirk Benedikt. e.a. 21.00 Yes Minister. Engelse komische serie met Paul Eddington, Derek Fowlds, Nigel Hawthorne, e.a. NOS 21.37 Journaal KRO 21.55 Sport op zaterdag. Actueel sport nieuws uit binnen- en buitenland. 22.50 Moord of verbeelding. Engelse Se rie met John Carson, Colette O'Neil, Lynda Day George, e.a.: Een Ameri kaanse toeriste in Engeland meldt dat haar reisgenote plotseling verdwenen is. De eigenaar van het hotel waar zij logeert beweert echter dat het andere meisje er nooit is geweest.. 23.50 Algemene Loterij Nederland NOS 00.00 Journaal 00.05- 00.10 Nieuws voor gehoorge stoorden NEDERLAND 2 NEDERLAND 2 NOS 13.00 - 13.05 Nieuws voor gehoorge stoorden 16.45 Studio Sport-Extra. Schaatsen: een samenvatting van de wereldkam pioenschappen sprint voor dames (500 en 1000 meter) en heren (500 en 1000 meter) te Alkmaar. Commentaar Mart Smeets en Heinze Bakker; Beelden van het ijsdansen in het kader van de Europese Kampioenschappen kunst rijden op de schaats, dat gisteravond in Lyon plaatsvond; WK-skién slalom dames in Schladmine. 18.25 Paspoort. Programma voor Ma rokkanen. 18.35 Sesamstraat 18.50 Toeristische tips NCRV 18.59 De lieverdjes van Grange Hill. Engelse tv-serie met Todd Carty, Ter ry Sue Patt, Michelle Herbert, e.a.: Op Grange Hill wordt steeds feller gede monstreerd tegen het schooluniform. De demonstranten proberen zelfs een sportwedstrijd tegen te houden, maar mr. Baxter weet daar wel raad op... 19.25 Kerkbuurt. Nieuws uit de plaatse lijke kerk met als onderwerpen: ge bedsweek voor de eenheid van de ker ken; hervormden en gereformeerden bouwen gezamenlijk één kerk en aan dacht voor het vijftigjarig bestaan van de „Elisatbethbode". NOS 20.00 Journaal NCRV 20.27 Tedshow. Vanuit schouwburg „De Lievekamp" in Oss presenteert Ted de Braak de superkoppelkwis met als gasten: Donna Lynton, Dave, het Van Gemeren-familiekoor, Mieke Bos, een dansgroep en het NCRV-televisieor kest o.l.v. Harry de Groot. 22.00 Rebel voor de vrijheid. Elfde afle vering uit Australische tv-serie met Mary Larkin, Jon Englisch, Kerry McGuire, e.a.: Jonathan en Mary heb ben hulp nodig bij de graanoogst en daardoor dreigen ze toch weer afhan kelijk te worden van schurken als Jo nas Pike en luitenant Greville. De „he ren" van het Rumcorps maken nog steeds de dienst uit en je moet wel heel vindingrijk zijn om je uit hun greep los te kunnen maken. Will Price denkt dat te kunnen en legt zijn vrienden een slim plan voor... 22.50 Hier en Nu. Actualiteitenrubriek. 23.20 Hier en Nu - Studio Sport. Uitsla gen en samenvattingen van het zater dagvoetbal. 23.45 Tot besluit. „Geloof, hoop en lief de". Aflevering uit een serie overden kingen. NOS 23.55 Journaal 00.00- 00.05 Nieuws voor gehoorge stoorden 00.05 Studio Sport-Extra. EK kunst schaatsen te Lyon. BELGIË NET I 14.00 Open school 14.00 Leven met suikerziekte 14.30 Wat 'n weer 15.00 Bonjour la France 16.00 The square peg. „De hond in het kegelspel". Amerikaanse speelfilm uit 1958 onder regie van John Paddy Car- stairs, met Norman Wisdom, Edward Chapman, e.a.: Norman Pitkin, een ge meentelijke wegenbouwer, komt in conflict met de militaire autoriteiten, wanneer hij ergens in de buurt van de kazerne een put graaft. Als straf wor den hij en de ingenieur Grimsdale bij het leger ingelijfd. Pitkin wordt on middellijk verliefd op een mooie offi- ciere, die echter kort daarop boven Frankrijk wordt gedropt. Wanneer Pit kin en Grimsdale als lid van de lucht landingstroepen achter de vijandelijke linies terechtkomen, ontmoeten zij de beeldschone militaire opnieuw... 18.00 Tita Tovenaar. „Gevaarlijke bana nen op Titi's verjaardag". Nederlandse kinderserie met Ton Lensink en Ma- roesja Lacunes. 18.05 De ongebroken pijl. „Gevangen". Brits jeugdfeuilleton in zes delen over de avonturen van Robin Hood. 18.25 Sneeuwwitje en Rozerood. Oost- duitse jeugdfilm van Siegried Hart- mann met Julie Juristova en Katrin Martin. Een kwade berggeest maakt de mensen voortdurend het leven zuur. Twee prinsen besluiten in zijn onderaards rijk door te dringen, maar zij worden veranderd in een beer en een valk. Sneeuwwitje en Rozerood weten niets van deze betovering. Zij helpen de beide dieren uit een netelige situatie... 19.30 Belgische Tiercé, lottotrekking, Mededelingen en Morgen 19.45 Journaal 20.10 Slisse en Cesar. Derde aflevering uit 12-delig tv-feuilleton met Ward de Ravet, Jan Reusens, Ann Petersen, In- grid de Vos e.a.: Slissen heeft er iets op gevonden om Cesar terug in huis te halen Met de hulp van de dienstbode Valerie kan hij Melanies oordeel over Cesar totaal wijzigen. Hij begint zich ook een beetje meer te interesseren voor Joe, de vriend van Tinneke... 20.50 Terloops. Nieuws in de marge. 21.35 Death car on the freeway. „De blauwe bestelwagen". Amerikaanse tv-film onder regie van Hal Needham De in Nederland wonende Amerikaanse zangeres Donna Lynton is één van de gasten in de show van Ted de Braak die vanavond door de NCRV wordt uitgezonden. (Nederland 2, 20.27 uur). met Shelley Hack, George Hamilton en Peter Graves: Bij verdachte onge lukken komen op de autoweg van Los Angeles mooie vrouwen om het leven. Televisieverslaggeefster Jan Clausen is de eerste die daar enige regelmaat in ontdekt. Via gesprekken met overle venden slaagt zij erin een beeld samen te stellen van een maniak in een blau we bestelwagen die, onder begelei ding van de bluegrass-muziek, vrou wen van de weg afrijdt. De politie be schuldigt Jan van ongezonde drang voor sensatie. De sponsors van de om roep waarvoor zij werkt dreigen de re clamekraan dicht te draaien als zij haar onderzoek niet staakt. Wanneer ze toch doorzet, wordt zij ontslagen. Een anoniem telefoontje zet haar op het spoor van de moordenaar... 23.05 Journaal DUITSLAND 1 13.15 tot 13.30 Journaal 13.40 Programma-weekoverzicht 14.10 Journaal 14.15 Sesamstraat 14.45 ARD-raadgever. Auto en verkeer. Verkeerstips. 15.30 Blumen nach Noten. De bloemen van de Bundesgartenschau zijn het de cor van deze uitzending. Medewerken den zijn: Mr. Acker Bilk, Horea Cris- han, Richard Clayderman, Rocky King, Marek Vacek, Peter Horton, Anton Karas, Helmut Zacharias en an deren. 16.15 Life goes to the movies (1). Een driedelige filmgeschiedenis over vier decennia Hollywood. Richard Stickel en Mel Stuart hebben deze film sa mengesteld met de hulp van Shirley MacLaine, Liza Minnelli en Henry Fonda. Er volgen vele scènes uit Hol lywood-films en weekoverzichten. 17.00 Bedenkzeit. Evangelische week- sluiting. 17.30 Journaal 17.35 Die Sportschau. Met onder andere voetballen, de Europese kampioen schappen kunstrijden op de schaats vanuit Lyon en de Alpine-skiwereld kampioenschappen in Schladming. WDR 19.15 WWF. Programma-overzicht. 19.22 Lamprecht. „Hoe mijnheer Lam precht dankbaarheid ondergaat". TV- serie. 20.00 Journaal 20.15 Sturm im Wasserglas. Volksstuk in drie delen van Bruno Frank met Lia Wohr en Georg Lehn, Hartmut Reek e.a.: De trouwe hond van een volks vrouw schijnt zijn baas te verliezen omdat zij de hondenbelasting niet kan betalen. Zij zoekt hulp bij de stadsraad en de persoon die haar te woord staat lijkt een welwillend mens. Maar in zijn hart is hij een kille streber. Een journa list neemt het voor de vrouw op... 21.45 Trekking lottogetallen, journaal en het woord voor de zondag 22.05 Wider den tierischen Ernst. Feestelijke zitting van de Akense Car navalsvereniging 1859 e. V., gespre- senteerd door Helmut A. Crous. De or de gaat ditmaal naar de burgemeester van Stuttgart, Manfred Rommel. 23.35 Lovers and other strangers. Ame rikaanse speelfilm uit 1970 onder regie van Cy Howard met Michael Brandon, Bonnie Vedelia, Richard Castellano e.a.: Mike en Susan wonen al een tijdje samen als zij de beslissing nemen te trouwen. Drie dagen voor de geplande trouwdag overvalt Mjke een dodelijke angst. Dat wordt nog erger als het hu welijk plaatsvindt... 01.15 Journaal DUITSLAND 2 14.45 Journaal 14.47 Heidi. „Juffrouw Rottenmeier en de bergen". Tekenfilmserie: Clara voelt zich uitstekend in de bergen; juf frouw Rottenmeier wenst dat Clara haar studie niet vergeet. Maar Heidi bedenkt een plan om Clara mee naar de Alpenweide te nemen... 15.10 Alleen op de wereld. „Rémi wordt verkocht". Nieuwe tv-serie: Het von delingetje Rémi wordt door zijn pleeg ouders verkocht aan de kunstenaar signor Vitalis, die met drie honden en een aap door het land trekt. 16.00 Here's Boomer. „Het testament". TV-serie rond het pientere hondje Boomer. 16.30 De Muppet Show. Speciale gast: Senor Wences. 17.05 Journaal 17.10 Landerspiegel. Actualiteitenru briek. 18.00 Ihr Musikwunsch. Trudeliese Schmidt en Norbert Ely presenteren dit verzoekprogramma. Medewerken den: Erika Koth, Brigitte Mira, Gerd Feldhoff, Hermann Prey, Rudolf Schock en anderen. 18.58 ZDF - Ihr Programm 19.00 Journaal 19.30 Der lange Treek. „De squaw". TV- serie: Hadley Chisholm heeft besloten om de winter door te brengen in een hut in de omgeving van Fort Laramie. Zijn zoon Will wil voor de indiaanse Kewedinok een hut bouwen, maar het gevraagde geld wordt door zijn vader geweigerd. Hadley wil niets weten van een relatie tussen zijn zoon en een squaw. Op een dag duikt de scout Les ter Hackett op. Hij heeft een paard ge stolen en wordt door Gideon en Bo ge vangen genomen en ter dood veroor deeld... 20.15 Wetten, dass...? Spelprogramma onder leiding van Frank Elstner met als thema: weddenschappen. Gasten: Mireille Mathieü en Petei: Maffay. 21.55 Journaal 22.00 Das Aktuelle Sport-Studio. Sport- rubriek met onder andere reportages van de Alpine-wereldkampioenschap pen skièn vanuit Schladming. 23.15 Schliessfach 763. Misdaadfilm van Wolfgang Staudte met Harry Meyen en Horst Frank, Judy Winter en ande ren: De Hamburgse koopman Erik Hoopen is niet alleen directeur van het internationale reisbureau Overseas Travel Agency, hij heeft ook een goud smokkel naar het Midden-Oosten op gebouwd. Deze zaak komt aan het licht als een boer op een morgen een dode vindt. Hij woonde in Zurich en de oorzaak is een verdrinkensdood. De recherche komt achter het geheim van safeloket 763... 00.45 Journaal DUITSLAND 3 WDR 16.30 Telecolleges 17.30 Einfuhrung in die Simulations- technik. Les 5. 18.00 Hablamos Espanol. Cursus Spaans. Les 19. 18.30 Blickpunkt Studium. Studeren in Frankrijk 19.00 Fazit 19.15 Sport im Westen. Regionaal sport nieuws. 19.55 Journal 3. Regionaal nieuws. 20.00 Journaal 20.15 Einfuhrung in die zeitgenossische Musik. De vraag is in hoeverre een zanger of zangeres invloed heeft op het uitvoeren van èen muziekwerk. 21.15 Vor 40 Jahren. Duits filmjournaal van 4 februari 1942. 21.45 Abismos de Pasion. Mexicaanse speelfilm uit 1953 onder regie van Louis Bunuel met Irasema Dilian, Jor ge Mistral, Lilia Prado e.a.: Tijdens een storm duikt Alejandro op voor het huis van de Eduardos. Hij verlangt de vrouw des huizes te zien. Tien jaar was hij in den vreemden en kon haar niet vergeten. Ook Catalina houdt nog van haar jeugdvriend Alejandro. Zij ver wacht echter een kind van haar man. Omdat Alejandro haar niet kan krijgen trouwt hij met haar zus. Catalina wordt ziek en sterft. Alejandro opent haar graf en kust haar voor de laatste keer. Als zij later in zijn visioen ver schijnt valt er een schot... 23.10 Rockpalast. Optreden van Mad ness. 00.10 Journaal

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4