V actief in I vrije tijd I Vfff'Vrouwen slachtoffer willekeur gemeenten" Weer problemen voor vuilverbranding Auto's over Blauwpoortsbrug Turfmarkt voor vier maanden afgesloten Opnieuw met afvalslakken in maag Wegwijs in Leiden 'Wieringa Mode' door andere zaak overgenomen PAGINA 4 DOST Leiden DONDERDAG 4 FEBRUARI 1982 LEIDEN - De Turfmarkt zal de komende vier maanden voor autover keer afgesloten zijn. De werkzaamheden die tot verbetering en vernieu wing van deze straat moeten leiden, zijn gisteren begonnen. Het doorgaand verkeer, inclusief de bussen, wordt in beide richtingen via de Blauwpoortsbrug en de Nieuwe Beestenmarkt omgeleid. Zolang de werkzaamheden het toelaten, kunnen fietsers en bromfietsers wel van de Turfmarkt gebruik maken. De rijrichting op de Oude Vest is omge draaid, zodat doorgaand verkeer via de Turfmarktsbrug op deze wijze zijn weg kan vervolgen. Foutparkeerders op de doorgaande route wor den streng aangepakt, zo heeft de gemeente aangekondigd. Desnoods worden de auto's weggesleept. Het werk aan de Turfmarkt had al eerder kunnen beginnen, als het beter weer was geweest. Mocht de vorst niet al te streng meer toeslaan, dan kunnen de werkzaamheden nu zonder onderbreking worden uitge voerd. Allereerst grijpen de nutsbedrijven de gelegenheid aan om repa ratiewerkzaamheden aan kabels en leidingen in de Turfmarkt te ver richten. Het is verder de bedoeling de walmuren langs de Turmarkt te vernieuwen De aannemer - het Leidse bedrijf Schouls - zal het werk gedeeltelijk vanaf dekschuiten uitvoeren. Direct achter de walmuren wordt het hoofdriool vernieuwd; het laatste stuk zal worden aangeslo ten op de rioolput voor de Haarlemmerstraat. Ten slotte wordt het weg dek opnieuw ingedeeld en geasfalteerd; alleen de toplaag wordt later in het jaar aangebracht. Over de nieuwe indeling van de straat heeft de gemeente contact gehad met de winkeliers en de bewoners van de Turfmarkt. Dat heeft er toe geleid dat langs de hele gracht een zg. walhekje komt en dat er geen palen komen voor huizen, waarvan de bewoners dat niet willen. Als het karwei aan de Turfmarkt is geklaard komen de aansluitende de len van de Oude Vest tussen (Turfmarktsbrug en Marebrug) en de Oude Singel (tussen de huisnummers 2 tot en met 4) aan de beurt. Over de Oude Singel wordt een voetgangersbrug aangelegd. Deze werkzaamhe den zullen waarschijnlijk van de zomer beginnen en ongeveer tien maanden duren. 1 - -i i Opvangcentrum laakt Kroonuitspraak t de gasleiding bij de Turfmarkt. Voor de komende s de Turfmarkt voor autoverkeer afgesloten. m LEIDEN - Het vrouwenopvang centrum in Leiden vreest wille keur van gemeenten bij het ver lenen van een bijstandsuitkering vrouwen die in het centrum verblijven. Reden voor die angst is een koninklijk besluit, waarin de gemeente Valkenburg vol gens de Kroon terecht een bij standsuitkering van een vrouw tot eenderde heeft terugge bracht. Die uitkering was vol gens het vrouwenopvangcen trum nodig om de kosten voor het verblijf in het centrum te dekken. 'Door medewerking te verlenen het langere verblijf van de vrouw en haar kind in het cen trum heeft de instelling een fi nancieel risico genomen, dat niet zonder meer door toepassing van de Algémene Bijstandswet op de overheid kan worden afgewen teld". De bewuste vrouw ver bleef tijdens het terugschroeven van de uitkering voor haar ver blijf, twee maanden in het cen trum. Het vrouwenopvangcentrum aan de St. Jacobsgracht 1 in Leiden is bedoeld geestelijk en of lichamelijk door hun partner worden mishandeld. Gemiddeld zijn er ongeveer acht tien vrouwen en kinderen in het centrum. De tijd dat ze er zijn va rieert van één dag tot één jaar. De vrouwen gaan over het algemeen weg als ze voldoende op eigen benen kunnen staan. Normaal is het zo dat de gemeenten met be hulp van de bijstandswet de kos ten van het verblijf betalen. De gemeente Valkenburg vond het in dit geval na twee maanden echter welletjes. De bewuste vrouw moest maar ergens anders onderdak zoeken. Want, meende de gemeente Valkenburg, dit is een huisvestingsprobleem. En dat vindt de Kroon ook: "Huis vesting behoort primair tot de ei gen verantwoordelijkheid van de betrokkene". Boos en verontwaardigd zijn de mensen in het vrouwenopvang centrum over zoveel onbegrip. "Zonder enige reden of toetsing" werd de bijstandsuitkering om de kosten voor het verblijf te dekken tot éénderde terugge bracht, zeggen de 1 het centrum. Gevolgen Dat besluit kan volgens de vrou wen, vergaande gevolgen heb ben. "De gemeenten kunnen nu naar eigen willekeur bijstands uitkeringen intrekken of verla gen", zeggen ze in het centrum, dat binnenkort naar de Boer- haavelaan gaat verhuizen. Een maatschappelijk werkster van het centrum ging daarom tegen het besluit in het geweer en trok tegen deze "willekeur" van de gemeente Valkenburg tot aan het hoogste rechtscollege in het land ten strijde. De Kroon is echter van mening dat de bewuste vrouw na verloop van tijd niet meer was aangewe zen op verzorging en begelei ding. zoals die in het vrouwenop vangcentrum wordt gegeven. De maatschappelijk werkster, die net als alle andere medewerk sters niet genoemd wil worden om eventuele moeilijkheden met mannen van vrouwen in het cen trum te voorkomen. "Hoe komen ze er bij, nu kan een gemeente gaan uitmaken of er voor de vrouwen, die door onze centra worden opgevangen al dan niet een bijstandsuitkering wordt ge geven". De vuilverbranding aan de Gabriël Metzustraat. Problemen met de afvalslakken. fen in de slakken. Wanneer de provincie dit onderzoek erkent, zal zij net als wij ook de resulta ten van dat onderzoek moeten aanvaarden. Dat betekent dat wanneer onderzoek aanwijst dat de slakken niet schadelijk zijn, de provincie akkoord moet gaan met het verwerken van de slak ken tot bouwprodukten". Vlocht het onderzoek juist aanto nen dat de slakken niet onge vaarlijk zijn, dan zullen de vuil verbrandingen eigen stortinrich- tingen moeten bouwen. Hiertoe willen ze nu nog niet overgaan omdat het zo'n kostbare geschie denis is. Voor heel Zuid-Hol land zullen de kosten dan zo'n 25 a 30 miljoen gulden extra per jaar bedragen, waarvan anderhalf miljoen voor de rekening van de Leidse vuilverbranding zou ko men. Minder-validen Organisatie voor minder-validen AMVO, spreekuren donderdag 14- 15.30 uur, Gerecht 10, tel. 143503. In Voorschoten: Leidseweg 33, don derdag 19-20 uur. tel. 01717-3309. Sterbus Aangepast busvervoer voor minder- validenen bejaarden die geen ge bruik kunnen maken van het nor male openbaar vervoer. Ritaanvra- gen: Hooglandsekerkgracht 32, tel. 071-122443. 9-12 uur. Huurcommissie Voor geschillen over huren. Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30-10 uur. Telefonische inlichtin gen van 10-12 uur 071-131541 Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer, Hofdijck 32. Oegstgeest, tel. 071-153652. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Rutgershuis Bureau voor geboorteregeling en sexualiteitsvragen, tel. 126802. Spreekuur ma en vrij 20-22 uur, di en do 14-16 uur en do 19-23 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling. Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatselijke verdoving), kunstmatige insemina tie en sperma-opslag. Tel. 071- 126961 (9-16 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47, Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen in crisissituaties. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs. Lange Mare 45. tel 130547, spreekuur ma en do 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9-17 uur. Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a. Informatie over vrij willigerswerk. Dagelijks geopend van 9-17 uur, tel. 149064. Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de universiteit. Tel. 071-148333 tst. 5933; geopend ma-vrij 10-16 uur. JAC Jongeren Adviescentrum Leiden (JAC) Hulpverlening aan jongeren, ma, di, do en vrij van 16-22 uur| meisjesspreekuur woe van 16-22 uur. Tel. 071-126052. VIDO Hulpverlening voor vrouwen in de overgang, tel. 071-126646 en 071 412808. ANIB ANIB, bond van gehandicapten en arbeidsongeschikten afdeling Lei den e.o. Telefonisch spreekuur da gelijks van 18 00-19.00 uur; persoon lijke gesprekken volgens afspraak, tel. 071-143464 Hulp bij aanvragen van voorzieningen, aantekenen van hoger beroepen en algemene advie- KBO Katholieke Bond van Ouderen, af deling Leiden. Zelfstandige paro chiële en interparochiële sociëtei ten. Inlichtingen: 071 133179 (van 9.00 tot 12.00 uur). PCOB Protestants Christelijke Ouderen Bond, regio Leiden. Belangenbe hartiging voor ouderen. Nadere in formatie 071-890692, 071-310696 en 071-171512. Stichting Bureau voor Maatschappelijk Werk Leiden Oude Rijn 44c, 2312 HG Leiden, telefoon 142144 en 146049, spreekuren: dagelijks van 14.00-15.00 uur (maandag-vrijdag), donderdag avond van 19.00-20.00 uur. Buurtwinkel Haarlemmerstraat 73B, dagelijks geopend van 11.00-14.00 uur (maandag-vrydag), donderdagavond 18.30-19.30 uur, woensdagavond rechts- spreekuur 19.00-20.00 uur. Telefoon 125736 Kernenergie De anthroposofische benade ring van kernenergie. Dat is het onderwerp van een bij eenkomst die het Studiecen trum voor Anthroposofie in Leiden voor dit weekeinde op het prgramma heeft staan. Een aantal sprekers belicht dit onderwerp, de bijeen komst begint vrijdagavond en wordt zaterdag en zondag voortgezet. Inlichtingen An ne van der Heul. Doelen- gracht 3 in Leiden, tel. 125207. Muziek In Scarabee aan de Pieters- kerkchoorsteeg treedt van avond de Haagse gitarist Hu- go van Haastert op. Zondag musiceert Frits Kaatee in Scarabee. De optredens be ginnen beide avonden om ne gen uur. Jazz (1) Bij jazz-zolder Hot House treedt zaterdagavond Het Werken Trio op Deze groëp, finalist op het NOS-jazzpodium 1981, bestaal uit: Sjoerd Bolsma (tenorsaxofoon), Bert Pa- linckx (bas) en Jan Wirken (drums) Hel Werken Trio heeft zich laten inspireren door het Coleman Trio en brengt vooral geïmproviseer de muziek. Het concert begint om tien uur; Hot House is ge vestigd op de zolder van het Leids Vrijetijdscentrum. Breestraat 66, waar de zaal om negen uur open gaat. Jazz (2) Bij Jazz on Sunday is zondag middag het kwintet van trompettist Bert Jagel te zien en te horen. Jagel, die zelf deel uitmaakt van de trompetsec tie van de Fris Landesbergen Big Band. leidt sedert twee jaar een eigen kwintet dat zondag in de volgende forma tie optreedt: Lex Loot (slag werk), Hans Heinhuis (pia no), Henk Vincenten (tenor sax). Nico Hiep (bas) en Bert Jagel (trompet). Het kwintet speelt in hoofdzaak main- stream-jazz. Ook treden zon dag enkele gastsolisten op. Het concert begint om drie uur in het bowling-restau rant van Hans Menken aan de Boshuizerlaan. Jaarfeesten In het museum voor volkenkun de wordt zaterdag en zondag aandacht besteed aan het the ma Jaarfeesten. Zaterdag middag staan de Japanse feesten centraal. Er worden twee films vertoond die een beeld geven van het Japanse feestleven. Het museum te kent aan dat de films minder geschikt zijn voor jeugdige kijkers. Zondagmiddag zal een sprookje worden verteld en een diaklankbeeld worden getoond over jaarfeesten. Daarna is er (vooral voor kinderen) een opdrachten- tocht door het museum aan de Steenstraat langs plekjes waar iets wetenswaardigs over de feesten te vinden is. De tentoonstelling "Netsuke, de Japanse Gordelknoop" in het zelfde museum is wegens de grote belangstelling verlengd tot en met 30 april. Swingavond In het Leids Vrijetijds Centrum (LVC) aan de Breestraat 66 wordt morgen een swing avond gehouden. Zaal open om negen uur. Vrouwen om bijstand Comitee Vrouwen in de Bijstand, Informatie, advies en contactgroep voor vrouwen met bijstandsuit kering. Geopend op dinsdagmor gen van 10-12, Sophiastraat 36, tel 214256, 214162. 213182, 140227 Telefonische hulpdienst Gehoor per telefoon Wie in nood verkeert of eenzaam is kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen Dag en nacht, vertrouwe lijk Telefoon 071-125202 Kinder- en jongerentelefoon op woensdag- en zaterdagmiddag van 14.00-18.00 uur, 071-125202 Burgerraadslieden Koorn brug steeg 2. tel. 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma, di en wo 11.00-12.00, do 18 30-20.00 uur. Dierenbescherming Secretariaat: 071-149398. Eerste hulp: 071-125141. Zwerf en pleeg- dieren (buitendienst). 071-212026. Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o., tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21 Aanvragen voor hulp aan langdurig zieken, be jaarden en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag fm vrijdag 9- 10 en 13-14 uur. Reclassering Algemene Reclassenngsverenigmg, ROosburgerweg 167. tel 071-171424 Bereikbaar op werkdagen van 9-17 uur voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf achttien jaar) die in conflict zyn of dreigen te Ko men met politie en/of justitie. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a, tel 071-130775. Openingsty den: afdeling wonen en werken ma en do 18.30-18 45 uur. woe 10.15- 10.30 uur; afdeling belastingen ma 10 00-12.30 uur. di en woe 18.30- 20.30 uur. Klachtenbureau di en do 18.30-20.30 uur Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 071-123942 Spreeku ren ma en di 10-12 30 uur, woe 13.30- 16 uur, do 18.30-20.30 uur. Raad van Arbeid Raad van Arbeid, Hoge Rijndijk 306. Leiden, tel 071-899375. Voor al gemenekinderoijsiagwet. aow, aww, afkoop rentekaarten en vov Kantoor geopend maandag tot en met vrijdag 9-12 uur en 14-16 uur Telefonische informatie kinderbij slag: 8-12 uur Wao/wsw Hulp- en adviesbureau wao/wsw. Gratis hulp voor mensen die ar beidsongeschikt zijn en al dan niet een uitkering hebben en voor dege nen die via de wsw te werk zijn ge steld. Elke donderdagavond spreek uur in 't Spoortje, Bernhardkade 40 van 19.00-20.30 uur, tel. 142505, post bus 3221 2301 DE Leiden. Onderwij s winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrydag van 12-17.30 uur. Dienstencentrum Hooglandsekerkgracht 32, tel 071- 140483. Algemene informatie dag. 9- 10 uur Dat is natuurlijk een hele gevaarlij ke ontwikkeling, zegt men bij het centrum. Volgens de vrou wen moet er snel overleg komen met de andere centra in het land. De mensen bij het opvangcen trum zijn onder meer bang dat bepaalde gemeentebesturen uit keringen kunnen stopzetten of inkrimpen. Op die manier zou de vrouw min of meer kunnnen worden verplicht weer terug te keren naar de man die haar heeft mishandeld. Het vrouwenopvangcentrum zei eind vorig jaar tijdens de behan deling van de zaak voor de Raad van State, dat de vrouw waar het hier om gaat in verband met haar echtscheiding en haar huisves tingsproblemen nog begeleiding nodig had. De Kroon zegt echter dat niet is aangetoond dat de hulp niet op een andere manier kon plaatsvinden. Volgens de Kroon was de enige reden voor het verblijf van de bewuste vrouw in het opvangcentrum de behoefte aan huisvesting. Dat voor deze vrouw, mede om persoonlijke redenen, niet iedere vorm van huisvesting geschikt is, daar kan de Kroon wel inko men. "Maar dat brengt niet nood zakelijkerwijs met zich mee dat in afwachting van passende huis vesting hierin dient te worden voorzien door voortzetting van het verblijf in het vrouwenop vangcentrum". "Alsof iemand hier voor zijn lol zit", merkt men bij het centrum en verontwaardigd op. ,,'t Is hier absoluut geen vakantie-oord. Daar kun je je erg kwaad over maken, zoals de overheid tegen de problematiek van de bewoon sters aankijkt. Je moet echt wel heel wat hebben meegemaakt om hier naar toe te komen en dan ook nog een jaar te blijven". LEIDEN De problemen van de Leidse vuilverbranding met de afvoer van afvalslakken hebben opnieuw een hoogtepunt bereikt. Deze week kreeg de vuilverbranding aan de Gabriël Metzustraat het voor elkaar dat de slakken voor enkele weken naar Zoetermeer worden gebracht; waar Leiden daarna met het afval naartoe moet is echter nog een groot vraagteken. Van al het vuil dat de Leidse vuil verbranding per week verwerkt, blijft zo'n 500 ton over aan afvals lakken. Die slakken kunnen niet worden verbrand en moeten dus naar een stortplaats worden ge bracht. In Zuid-Holland is ech ter een groot tekort aan dergelij ke stortplaatsen. Enkele maan den geleden moest Leiden ertoe overgaan de slakken naar België te brengen. Ook hieraan is nu echter een eind gekomen want de Belgen staan niet bepaald te springen om Hollands afval te herbergen. Een en ander leidde afgelopen vrij dag tot een impasse. Leiden zat met 1000 ton afval en kon dat nergens kwijt. Was maandag de tijdelijke oplossing Zoetermeer niet gevonden, dan had dat bete kend dat de vuilverbranding dinsdag gesloten had moeten worden. De Leidenaars waren dan met hun huisvuil blijven zit ten. Ook in Zoetermeer kan Lei den echter maar enkele weken terecht, zodat nu naarstig wordt gezocht naar een andere oplos sing. Niet alleen Leiden kampt overi gens met het slakkenprobleem. Ook in Rotterdam doet de Afval Verwerking Rijnmond (AVR) verwoede pogingen om een op- LEIDEN - "Anders dan anderen" uit Amsterdam heeft deze week "Wie- ringa Mode" aan de Breestraat in Leiden overgenomen. De negen per soneelsleden (van wie er zeven in deeltijd werken) komen in dienst van "Anders dan anderen". De winkel aan de Breestraat blijft een damesmodezaak en blijft even groot als de winkel nu is, vertelt directeur Kool van "Anders dan ande ren'. Zijn bedrijf heeft twintig filialen in Nederland. Directeur Schipper van "Wieringa Mode" besloot vorig jaar zijn tien win kels in Nederland op te heffen. De economische terugggang had hem de das omgedaan, zo meende hij. lossing te vinden voor de berging van maar liefst 300.000 ton ver brandingsresten. De gemeente Rotterdam zou de slakken het liefst verwerken voor de aanleg van wallen om het terrein van Maasvlakte Coal Terminal. Slak ken laten zich namelijk wel goed verwerken in allerlei bouwmate rialen. Hier is het echter de provincie die een spaak in het wiel steekt. Met in het achterhoofd de gifaffaires van Lekkerkerk, Dordrecht en Uniser, is de provincie de slak ken liever kwijt dan rijk. Waar de vuilverbrandingen, met een TNO-rapport in de hand. bewe ren dat de afvalslakken schoon zijn. neemt de provincie een ui terste voorzichtigheid in acht. Terwijl er hevig wordt gediscus sieerd over de kwaliteit van de slakken, blijft een goede oplos sing nog steeds uit. Overleg Maandag heeft er weer overleg plaats tussen de Zuid-Holland se vuilverbrandingen en de pro vincie. Ook Leiden zal hierbij aanwezig zijn. Overmeire van de gemeentelijke reiniging: "We willen een gedegen onderzoek doen naar eventuele giftige stof-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4