Miljoenenstropbij defensie "Ik ben kapot gemaakt" Monumentenzorg wordt met ondergang bedreigd Vereniging wil aparte wet voor kinderopvang ILv&pP*- 20e-£yrti*$ Als rijkspolitie maar verdwijnt OXOïKy i li Door compensaderorders voor Nederlandse bedrijven Topambtenaren krijgen 3,7 miljoen wachtgeld Dezeweek bij de melkman: Uniser-topman hekelt overheid DINSDAG 2 FEBRUARI 1982 Binnenland PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - De ophef fingsuitverkoop moet worden stopgezet. De afbraak van werk gelegenheid moet een halt wor den toegeroepen. Anders stevent de monumentenzorg in ons land onherroepelijk op de ondergang af. Met deze boodschap heeft de Na tionale Contactcommissie Monu mentenbescherming zich giste ren aan de vooravond van de be handeling van de begroting voor CRM, tot parlement en regering gewend. Het restauratiewerk is de laatste ja ren tot een minimum teruggelo pen, vindt de commissie. Zij kan daarbij wijzen op het rapport economische aspecten van Mo numentenzorg, dat het Econo misch Instituut voor de Bouw nijverheid gisteren heeft gepu bliceerd. Daaruit blijkt dat bezuinigingen nauwelijks een lastenverlichting voor de overheid opleveren, wel nodeloos verlies j ten, werkgelegenheid en vak manschap. Sr is nu al een grote achterstand van urgente pTojecten die niet kunnen worden uitgevoerd door een tekort aan subsidie. Verdere bezuinigingen leiden tot een vol ledig ineenzakken van de sector monumentenzorg. De laatste paar jaar daalde het aantal ar beidsplaatsen al van 7.600 tot zo'n 5.500 nu. Wordt de subsidie niet op het oude peil gebracht en blijven de bouwkosten met ze ven procent per jaar stijgen, dan zal het aantal arbeidsplaatsen in '85 zijn teruggebracht tot drie- vierduizend. De onderzoekers, drs. A F. van Hooren en drs. J. Schellevis. wij zen erop dat deze ontwikkeling niet in overeenstemming is met de grote behoefte aan restauratie en onderhoud van het monu- mentenbezit. In de monumen tenzorg kan verhoudingsgewijs met beperkte middelen een grote produktiestroom op gang wor den gebracht De Nationale Contactcommissie vindt het onbegrijpelijk dat dit niet wordt aangegrepen om dui zenden bestaande arbeidsplaat sen te behouden en er snel nieu we bij te maken. Het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid concludeert nog dat omzetting van werkloos heidsuitkeringen in restauratie- subsidies een reëel alternatief is. Bij restauratie wordt met een be trekkelijk geringe overheidsbij drage een grote produktieom- vang met een hoge loonquóte be reikt Daardoor vallen ww-uitke- ring en subsidie vrijwel tegen el kaar weg, of: een werkloze bouw vakker en een werkende op een restauratie kosten de overheid en de sociale fondsen ongeveer evenveel. Te eenzijdig Volgens het rapport van het insti tuut wordt het belang van monu- mentenbezit te eenzijdig afgeme ten aan alleen culturele waarden. De sociaal-psychologisch en eco nomische waarden worden te weinig onderkend. Het maatschappelijk nut van mo numenten is groter dan de ver meende waarde waarop de over heid het budget vaststelt voor bijdragen in bijvoorbeeld de kos ten van onderhoud en restaura tie. Een globale berekening geeft aan. dat in 1973 de monumentale omgeving een toeristische aan trekkingskracht had van tenmin ste honderd miljoen gulden. Een niet onbelangrijke bron van in komsten voor de nationale eco nomie, aldus de onderzoekers. De Nationale Contactcommissie Monumentenbescherming be staat tien jaar. Ze overkoepelt de particuliere monumentenbe scherming. Ruim tweehonderd organisaties zijn er bij aangeslo ten. Op dit moment zijn er onge veer 40.000 monumenten onder bescherming van de wet ge plaatst DEN HAAG (GPD) - Het inschakelen van Nederlandse bedrijven bij grote orders van de krijgsmacht heeft het ministerie van defensie een onverwachte strop van ten minste 25 miljoen gulden opgeleverd. Ondanks afspra ken daarover heeft Defensie een belangrijk deel van de meerkosten niet vergoed gekregen door andere depar tementen. De verdeelsleutel tussen Defensie, Economische Zaken, Financiën en Sociale Zaken blijkt tot erger nis van Defensie niet goed te functioneren. Daardoor is een klein deel van het aanvankelijke Betrekkingen met China weer normaal DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering is optimistisch over de toekomstige betrekkin gen met de Volksrepubliek Chb na. Dit schrijft minister van bui tenlandse zaken Max van der Stoel in antwoord op schriftelij ke vragen over zijn begroting van leden van de Tweede Kamer. Volgens de minister verlopen op dit moment de meeste betrek kingen „als voorheen" en de han delsbetrekkingen „nagenoeg on gestoord". De Nederlandse regering heeft in Peking vernomen dat de Chinese regering „bereid is naar de toe komst te kijken voor wat betreft de bilaterale betrekkingen met Nederland", aldus Van der Stoel. Dit ondanks het feit dat Peking de exportvergunning voor de Nederlandse leverantie van on derzeeboten aan Taiwan blijft af wijzen. tekort van 800 miljoen gulden op de begroting_veroorzaakt. Vooral de Koninklijke Luchmacht is boos over de strop die ze heeft aan de extra kosten van de F16- straaljagers. Binnen de luch- machttop wordt er voor gepleit de volgende toestellen maar rechtstreeks in Amerika te ko pen. Duurder De F16 wordt voor een belangrijk deel gebouwd bij Fokker. Ande re industrieën krijgen zogenaam de compensatieorders. Dat maakt de toestellen belangrijk duurder: de laatste 40 bestelde vliegtuigen kostten bij elkaar 110 miljoen gulden meer (op een to taalbedrag van iets meer dan een miljard gulden). De regering vindt de voordelen voor de Ne derlandse economie echter ruim schoots opwegen tegen deze ex tra kosten. Omdat het hierbij gaat om kosten ten behoeve van de werkgele genheid is afgesproken dat De fensie er niet voor op hoeft te draaien. In de praktijk gebeurt dat voor een deel echter wel, stelt het ministerie vast. Bij de lucht macht blijkt dat het duidelijkst. De marine kent het probleem niet en bij de landmacht is spra ke van zoveel verschillende rege lingen, dat daar het zicht op de afwikkeling van de extra kosten ontbreekt. HOOGSOEREN Prinses Margriet heeft gisteren in hotel Oranjeoord in Hoogsoeren het eerste exemplaar in ontvangst genomen van het boek "Alleen rond de wereld" van de zeezeiler E. Kasemier. De auteur beschrijft daarin zijn avonturen toen hij met zijn schip "Bylgia" van juni '76 tot augustus '78 als eerste Nederlander een reis rond de wereld maakte. Foto: de prinses bekijkt een model van het zeilschip; links van haar (met bril) E. Kasemier. ARNHEM (ANP) - Verschillende gemeenten in Gelderland en Overijssel zijn ontstemd over de 3,7 miljoen gulden Wachtgeld die enkele voormalige topfunctiona rissen van het computercentrum Oost-Nederland CON in Arnhem hebben gekregen. Eén van hen, de oud-directeur J. Nouwens, krijgt anderhalf mil joen gulden wachtgeld, nadat hij opstapte omdat hij zich niet met een nieuw beleid kon verenigen. De wachtgelden moeten door de 115 gemeenten in Gelderland en Overijssel worden betaald omdat WEERRAPPORTEN d P fc Mrj. gisteren Amsterdam onbew. 6 -2 0 De Bilt onbew. 5 -3 0 Deelen onbew. 5 -2 0 Eelde half bew. 5 -3 0 Eindhoven onbew. 6 -1 0 Den Helder onbew. 6 -1 0 Rotterdam onbew. 8 -2 0 Twente onbew. 5 -3 0 Vlissingen onbew. 8 2 0 Zd.Limburg onbew. 6 0 Aberdeen geheel bew. 9 4 0 Athene half bew. 10 2 0 Barcelona onbew. 15 4 0 Berlijn onbew. 0 -6 Bordeaux mist 12 0 0 Brussel onbew. 10 -1 0 Frankfort onbew. 4 -5 0 Genève geheel bew. 7 2 0 Helsinki -7 -22 01 Innsbruck zwai ir bew. 3 -3 02 Klagenfurt onbew. 7 -10 0 Kopenhagen zwa lar bew. -3 -7 0 Lissabon 2waa ir bew. 14 9 0 Locarno motregen 10 3 0 Londen geheel bew. 9 7 0 Luxemburg onbew. -3 0 Madrid onbew. 14 0 0 Malaga onbew. 20 10 0 Mallorca onbew. 18 2 0 München onbew. 2 -8 0 Nice half bew. 16 6 0 Oslo geheel bew. -2 -3 0 Parijs onbew. 8 -2 0 Rome half bew. - 5 Split onbew. 10 0 0 Stockholm geheel bew. -7 -11 0 Wenen geheel bew. 2 -2 0 Zurich licht be\y 5 -3 0 Casa Blanca zw aar bew. 15 8 0 Instanbul licht bew. - -2 Las Palmas onbew. - 03 Tel-Aviv legen 16 12 7 Tunis licht bew. 6 0 zij via de wet gemeenschappelij ke regelingen deelnemer van het CON zijn. De gemeente Didam vindt het vol gens een woordvoerder ongepast dat iemand die het niet met het beleid eens is toch een wacht geldregeling krijgt. 'Hoofdamb tenaren moeten zich aan het be leid aanpassen of anders ontslag nemen', aldus de woordvoerder. Ook vindt Didam het opjuist dat de oud-CON-directeur naast zijn wachtgeld mag bijverdienen tot 125 procent van zijn oorspronke lijke salaris, voordat er wordt ge kort. Normaal heeft die korting bij 100 procent plaats. DhilnH^A? (tNP) r°e, ov"- De speelzalen vallen onder de heid moet erkennen dat kinde- ryksbijdragenregeling sociaal- ropvang een basisvoorziening is die in een aparte wet moet wor den geregeld. Er moet verder een centrale be leidsafdeling komen om te voor komen dat de kinderopvang in een vloedgolf van decentralisatie wordt weggevaagd". Dit zei mr. J.G.M. Lurvink, voorzit ter van het bestuur van de Ver eniging Werkgemeenschap Kin deropvang Nederland (WKN), gistermiddag in Den Haag bij de overhandiging van het beleids plan 1982-85 van de vereniging aan de staatssecretaris van CRM, Hans de Boer. In het beleidsplan zet de WKN uit een dat de door de overheid ge stimuleerde versnippering van het welzijnswerk ertoe leidt dat de kindervang bestuurlijk en fi nancieel wordt ontregeld. De vereniging is bang dat er een wig wordt gedreven tussen de peu- de kinderdag. terspeelzalen verblijven. ADVERTENTIE cultureel werk, terwijl de dagver blijven gaan vallen onder de de regeling voor maatschappelijke dienstverlening, die in de plaats moet komen voor de bestaande regeling voor kinderdagverblij- De WKN vindt deze ontwikkeling onverantwoord. Er moet een spe ciale wet op de kinderopvang ko men. Daarvoor hoeft men op het ministerie niet eens zo veel moei te te doen, zo meent de WKN. want zo'n wet moet nog steeds ergens kant en klaar in een bu reaulade liggen. Deze wet zal te zijnertijd als deelwet kunnen worden opgenomen in de Kader wet Specifiek Welzijn. Het belang van de kinderopvang is volgens Lurvink tweeledig. In de eerste plaats biedt het voor twee tot driejarige kinderen de moge lijkheid uit hun isolement te bre ken en al vroeg in aanraking te komen met kinderen uit andere milieus en culturen. Anderzijds speelt kinderopvang een belang rijke rol bij de emancipatie van de vrouw, die immers kan deel nemen aan het arbeidsproces of zich op andere activiteiten kan storten. De WKN stelt dat die belangrijke functies verloren zouden gaan als het rijk de bekostiging van deze voorzieningen voor een groot deel over laat an de ge meenten. Kinderopvang dreigt in veel gemeenten al snel in de knel te komen tussen de voetbal club en de fanfare. Om dat te voorkomen is er een centraal fi- nancierings- en stimuleringsbe leid nodig, zo meent de vereni ging. Staatssecretaris De Boer kon giste ren nog een toezegging doen over de erkenning als basisvoor ziening. Wel merkte hij op dat de datum van indiening van het be leidsplan uitzonderlijk goed is gekozen: is de Tweede Kamer begonnen met de behandeling van de begroting van CRM. Visseizoen gaat op 29 mei open DEN HAAG - Het visseiioen wordt dit jaar geopend op 29 mei, de zaterdag vóór Pinkste ren. Dit heeft minister De Ko ning (landbouw en visserij) gis teren gezegd tijdens een com missievergadering over het on derdeel visserij van zijn begro ting. Een van de weinige dingen waarover iedereen het eens is bij de discussie over de nieu we politiewet is het feit dat de rijkspolitie als zelfstandi ge organisatie moet verdwij nen. Er moet één politieorga nisatie voor het hele land ko men. die onder beheer staat van één minister. In dit geval de minister van binnenland se zaken. Het ministerie van justitie die nu zeggenschap heeft over de rijkspolitie, zal het moeten doen met de ver antwoordelijkheid over de paar landelijke diensten. Het opheffen van het aparte korps rijkspolitie is volgens de politiebonden, de korp schefs, de Vereniging Neder landse Gemeenten (VNG) en de regering nodig om aan de verbrokkeling van het poli tiewerk een einde te maken. Voor alle betrokkenen een onduidelijke en onbevredi gende zaak. Het probleem is dat er over de kernvraag - provinciale of gemeentelijke politie - geen overeenstem ming bestaat. Diensten met zo'n minimaal korps. De vereniging heeft dit stand punt zelfs vastgelegd in een alternatief wetsontwerp. De regeringsplannen maken de politie volgens de VNG veel te centralistisch met een veel te sterke positie voor landelij ke diensten die in de nieuwe opzet ook uitvoerend werk van de plaatselijke politie overnemen. Op landelijke diensten heeft de VNG op zich niets tegen als het be perkt blijft tot het verzame len van gegevens en dergel|j- Het ontwerp-politiewet, waarin gekozen werd voor een pro vinciale organisatie van de ke- politie, is nog ingediend door de vorige minister van bin- TTiHrn^rrWc nenlandse zaken Wiegel, sa Uitvoerders men met minister De Ruiter De voorzitter (justitie, toen en nu). Deze nieuwe politiekorpsen zou den onder toezicht komen van de Commissarissen van de koningin en de verschil lende Provinciale Staten. Naast deze provinciale korpsen zou een aantal landelijke diensten blijven bestaan, zo als de nationale recherche dienst, de luchtvaart- pakket en waterpolitie en de ver keerspolitie voor de snelwe gen. Deze diensten zouden onder het ministerie van jus titie moeten vallen. De indieners stuitten met hun ontwerp echter op veel ver zet. Ook binnen hun eigen politieke partijen. Het CDA van minister De Ruiter be sloot op het verkiezingscon gres in 1981 voor gemeentelij ke politie. Ook de WD stem de voor gemeentelijke poli tie, maar aanvaardde dat Wie gel van dat standpunt zou af wijken. de VNG. mr. J. Drijber (burgemeester van Arnhem) en burgemeester van Leeuwarden J. S. Brandsma, voorzitter van de VNG-commissie die zich over de politiewet heeft gebo gen, lichtten gisteren op een persconferentie het VNG-al- ternatief toe. Drijber:.,Wij er kennen de noodzaak tot schaalvergroting bij de po litieorganisatie. Maar wij wil len ieders eigen taak. Het rijk heeft een toezichthoudende taak. De provincie moet coör dineren en de gemeenten zijn de uitvoerders". Brandsma: „Waar het in de dis cussie om gaat is wil je de po litie zo efficient mogelijk wil organiseren of wil je de poli tiewet integreren in een be stuurlijke wetsysteem. Dat zijn in wezen conflicterende zaken. Wat w|j willen is de politie niet isoleren. En daar na kun je bekijken hoe het zo efficiënt mogelijk gaat" "Ombuigen" De nieuwe minister van bin nenlandse zaken, Van Thijn (PvdA), is tegen invoering van de wet in de huidige vorm. Dat bleek al kort na zijn aantreden in zijn eerste interview. Na lang overleg begint duidelijk te worden in welke richting hij het ont werp wil 'ombuigen'. Grote gemeenten blijven een eigen gemeentekorps hou den, terwijl kleinere gemeen ten deel gaan uitmaken van een provinciaal korps. Over de vraag hoe groot een ge meente moet zijn voor een ei gen korps is nog geen beslis sing genomen. Het blijft de bedoeling dat de rijkspolitie gaat verdwijnen, maar minister Van Thijn denkt aan een overgangster mijn om de gemeenten aan situatie te laten Aan de landelijke diensten, die ook al in het be staande wetsvoorstel worden genoemd, wordt niet gesleu teld. Alternatief ontwerp De reacties op het ontwerp-po litiewet vallen in twee kam pen uiteen. Het ene wil een voortzetting en benadruk king van gemeentelijke poli tie, het andere staat achter het principe van de provin ciale politie. Niet verwonder lijk is dat de VNG in het eer ste kamp staat. Haar stand punt wordt gedeeld door de Nederlandse Politie Bond. Het plan van de VNG laat zich gemakkelijk samenvatten: maak allemaal gemeentelijke politiekorpsen van minimaal 52 man en laat heel kleine ge meenten met minder dan 25.000 inwoners samen doen Overleg Volgens zowel Drijber als Brandsma hebben de ge meenten goed overleg ge voerd met politiebonden en korpschefs. Beide groepen zouden het in principe eens zijn met de VNG of toch in elk geval tegenstander van het wetsontwerp van de rege ring. „De korpschefs zeiden in het verleden altijd nee te gen dit wetsonwerp. Nu zeg gen ze ja, mits.. Maar dat al leen omdat ze bang zijn dat er anders helemaal niets zal ver anderen" Gezien de reactie van de ver enigingen van de korpschefs en de Algemene Christelijke Politiebond (ACP) hebben de VNG-nota beien niet hele maal gelijk. Beide organisa ties staan achter het wetsont werp van de regering. Zij wil len slechts dat de taak en ver antwoordelijkheden van de gemeenten wat duidelijker worden omschreven. Daar naast willen zij een betere op somming in het wetsontwerp van de politietaken van de militaire politie. Aan de andere kant hebben de burgemeesters gelijk als zij zeggen dat de hogere politie ambtenaren en de ACP de zij de van de regering kiezen omdat de organisaties vrezen dat een verwerping van het regeringsvoorstel weer jaren van uitstel tot gevolg zal heb ben. Een woordvoerder van de ACP zei, dat verder uitstel van de reorganisatie van de Nederlandse politie „onver antwoordelijk" zou zijn. „De ACP hecht zeer aan een spoe dige reorganisatie. De wet die er nu ligt, moet er bliiven". JOSE SMITS GIJS KOREVAAR BREDA (GPD) - „Voor de fouten die gemaakt zijn sta ik in en eventueel wil ik er ook wel voor gaan zitten. Ik wil ze erkennen, waar anderen hebben duidelijk gefaald. De over heid, de milieudiensten, iedereen wist wat er bij ons gebeurde. Ik ben moedwillig kapot gemaakt", aldus ex-Uniser-directeur Gerrit B. Zijn collega Magnus S.: „Voor de rol van de overheid heb ik geen woorden. De heren hadden aanvankelijk alle vertrouwen in ons en bezochten samen met mij allerlei installa ties in het buitenland, op onze kosten. En nu hoor ik dat ze van niets wisten". Tijdens de laatste dag van het Uniser-proces hebben vier van de vijf verdachten dc gele genheid gegrepen om een laatste woord uit te spreken. Gerrit B. had bijna twee uur no dig. Thema: hij wilde een goed afvalverwer kingsbedrijf, maar anderen hebben hem op de meest smerige manier gedwarsboomd. Dat leidde uiteindelijk tot zijn ondergang, al dus het betoog van B. Hij stelt dat de over heid precies wist wat er bij de voorganger van Uniser, EMK, is gebeurd. „De milieudienst van Rijnmond adviseerde mij. Ambtenaren liepen af en aan. Ik zat in allerlei commissies en probeerde iedereen ervan te overtuigen dat er één groot afvalver werkingsbedrijf moest komen. Wie ik met dat verhaal in de weg heb gelopen, weet ik niet. Maar niemand bij de industrie en over heid wilde naar me luisteren"' B. zei kwaad te worden over de opmerking dat Uniser en EMK de oplossing van dc afval- problematiek jaren vooruit hebben gescho ven. „We zijn nu weer precies even ver als vijftien jaar geleden toen ik begon. Toen bracht ik het naar Wcst-Duitsland, nu wordt het opnieuw klakkeloos de grens overge- schoven". Zijn poging een groot verwerkingsbedrijf op te zetten leek uiteindelijk te slagen door de oprichting van Uniser Het uitblijven van de vergunningen bracht het bedrijf echter steeds verder in moeilijkheden. Uiteindelijk had dat tot gevolg dat hg en zijn beide colle ga's Magnus S. en Fred van D. uit het bedrijf stapten Maar zelfs b|j de verkoop zou het ministerie van volksgezondheid hem samen niet mr. G. Reuchlin, tijdelijk directeur van Uniser. hebben dwarsgezeten door de ver koop te voorkomen. Daarmee heeft het mi nisterie B. en zijn beide vnenden ettelijke miljoenen door de neus geboord. Directeur Magnus S. vindt dat de officier van justitie de rechten van dc mens heeft ge schonden door hem zijn verdediging moei lijk te maken S. kon niet aan alle stukken komen die hij wilde hebben. Uitspraak 15 februari.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7