Taallessen voor buitenlanders erg belangrijk /IISïfffiL- "Alleen praten lost niets op" eidse agenda Werkgroep in Leiderdorp Piet den Hartog verlaat Stichting Jongerenhuisvesting INBRAAK PAGINA 2 Stad en rand DINSDAG 2 FEBRUARI I9B2 Een drietal bestuursleden van de groep die de buitenlanders begeleidt: Marijke Dooper, Wilma Hempen en Greetje Konterman. "De cultuur is hier zo verschillend van hun eigen leefwijze. Dat gaat uiteindelijk botsen". LEIDERDORP - Het is hun streven zichzelf over bodig te maken. De bui tenlanders die zij begelei den moeten uiteindelijk zover zijn dat ze hier hele maal zelfstandig kunnen leven, hun eigen weg kun nen gaan. Om dit te berei ken zijn de leden van de werkgroep die zich inzet ten voor de buitenlandse werknemers in Leider dorp alweer zo'n acht jaar bezig met het geven van taal- en naailessen, infor matie en het onderhouden van contacten, zowel in groepen als bij de buiten landers thuis. De werkgroep ontstond uit een sa menwerking van de Regionale stichting 'Rijn en Lek' en de flat- commissies in Leiderdorp. Zo'n zes vrijwilligsters begonnen toendertijd met de eerste bege leidingsactiviteiten. Zij bezoch ten voornamelijk de buitenlan ders thuis. Door de jaren heen groeide de groep langzaamaan tot een aan tal van 25 vrijwilligsters. Ook kwamen steeds meer deelne mers naar de inmiddels georga niseerde groepslessen. Momen teel zijn het zo'n 45 mensen die de lessen regelmatig volgen. De ze worden elke dinsdag gehou den in gebouw 'Sjelter'. Daar naast blijven de vrijwilligsters zo'n dertien buitenlandse-gezin nen, die liever niet naar de groepslessen willen, thuis bezoe ken. 'Wij zijn blij met de groepslessen, omdat het thuis lesgeven naast allerlei voordelen ook wel de no dige nadelen heeft. Bovendien komen de buitenlanders in de groep met meer mensen in con tact", zegt Wilma Hempen, één van de vrijwilligsters van het eer ste uur die binnenkort de groep gaat verlaten. Marijke Dooper, bestuurslid van de werkgroep wijst ondanks de nadelen op het belang van deze huisbezoeken. "Je moet niet vergeten dat er vaak vrouwen zijn van buiten landse werknemers die hun huis niet uit komen. Die mensen moet je ook bij ons werk betrekken. Bij die mensen thuis wordt je ook eerder met allerlei proble men uit het dagelijkse leven ge confronteerd. Je kunt helpen bij het invullen van huursubsidie- formulieren, bij het halen van inentingen en noem maar op." Platteland "Het gaat bij onze begeleiding toch al erg veel om de vrouwen, om dat die in een nog moeilijkere po sitie zitten dan de mannen. De mannen hebben meestal werk en hebben daar al hun contacten met Nederlanders en met onze taal", zo voegt Jenny Oskam, eveneens bestuurslid en ook al vanaf het begin deelneemsters aan de werkgroep, eraan toe. "De vrouwen waar het om gaat heb ben tot voor kort onder primitie ve omstandigheden in Turkije of Marokko gewoond. Met name voor de vrouwen die daar op het platteland leefden is de overgang nog moeilijker. Ze komen ineens in een ander land, andere cul tuur, andere taal op een flatwo ning met verwarming, warm wa terkraan en een douche. Ze zit ten dan hier helemaal alleen, af gesneden van de traditionele fa miliebanden", aldus Marijke Dooper. De begeleiding van de werkgroep gaat daarmee veel verder dan al leen maar het lesgeven. "Uitein delijk komen we niet alleen voor de vrouw, maar voor het hele ge zin. We proberen ze thuis een jaar te begeleiden en wat zelf standiger te maken. Dan vragen we of ze naar de groepsles toe willen komen", zegt mede-be stuurslid Greetje Konterman van de groep. Marijke Dooper geeft aan dat er ook buitenlandse vrouwen zijn die al drie jaar niet uit hun huis zijn gekomen. "Die krijg je niet naar de groepslessen toe. Daar gaan we dan ook langer naar toe." Het opbouwen van het sociale con tact, met name voor de veelal geï soleerd levende buitenlandse vrouwen zien de werkgroeple den als een belangrijk onderdeel van hun bezigheden. Toch vin den zijzelf de taallessen net zo belangrijk. "Als ze geen Neder lands spreken dan komen ze toch niet veel verder dan hun ei gen directe omgeving" vertelt Greetje Konterman. "Ze denken of hopen vaak dat ze toch nog te rug gaan naar hun land van her komst. Daarom vinden ze onze taal vaak niet zo belangrijk. Uit eindelijk gaat echter maar zo'n twee tot drie procent terug naar hun eigen land. De taallessen zijn daarom wel degelijk erg be langrijk. Bovendien wordt de kloof tussen de ouders, met na me tussen de moeder en de kin deren die de Nederlandse scho len bezoeken steeds groter. Daar om is het ook voor de moeder erg belangrijk de taal te leren", aldus Marijke Dooper. Wegblijven De contacten met de werkgroeps leden komen vaak tot stand doordat de buitenlanders onder ling over deze activiteit praten. Bovendien zit in het bestuur de Turk Remzy Sen, die veel 'recla me' voor de begeleiders maakt bij het mannelijk deel van de buitenlanders. "Hij werft erg goed. Wij zouden ook nog graag een buitenlandse vrouw hebben die zo'n zelfde contacten legt met de vrouwen", zegt Wilma Hem pen. Juist dat leggen van de eerste con tacten is nogal moeilijk. De vrij willigsters komen in een min of meer besloten wereld terecht. Zij zijn afhankelijk van de welwil- lenheid van de buitenlandse mannen. Zij bepalen of het gezin of de vrouw begeleid mag wor den of niet. "Het gebeurt ook dat de vrouw komt en na verloop van tijd door de begeleiding te geëmancipeerd raakt en dan niet meer mag komen van de man", aldus Marijke Dooper. "Wij gaan dan naar die mensen toe om te vragen wat de reden van het wegblijven is, maar wij kunnen ons verder niet opdringen. Als de man het niet wil dan gaat het niet door. Dat moeten we dan maar accepteren en ons terugtrek ken", vertelt Wilma Hempen. Het aantal deelnemers (plusmi nus 45) is gezien het aantal bui tenlanders in Leiderdorp (iets meer dan duizend) mede daar door tot nu toe nog beperkt. Een bijkomende moeilijkheid is dat de buitenlandse vrouwen via hun kinderen, via de televisie en door hun buren de vrijheden zien van de Westerse vrouwen. Ook de aanwezigheid van de vrij willigsters brengt hun in contact met meer vrijheden. "De cultuur is hier zo verschillend van hun leefwijze. Dat gaat uiteindelijk botsen" zegt Marijke Dooper. Met name verwachten de groepsleden deze botsingen bij de opgroeiende generatie, omdat de kinderen op school al in con tact komen met onze cultuur. Zij zullen zich toch meer verzetten tegen opgelegde tradities, zoals het uithuwelijken van de meis jes, zo denken de vrijwilligsters. 'Toch moet je ze niet onze cul tuur gaan opdringen. Wij kunnen ze alleen helpen en in probleem situaties doorverwijzen naar de betreffende instanties", meent Jenny Oskam. Vertrouwen "Wij hebben langzaamaan een ver trouwensfunctie opgebouwd. Maar wij wijzen ze toch ook op zaken als de leerplicht. Met name jonge meisjes worden al snel thuis gehouden van school om ze voor het uithuwelijken het huis houden te leren. Juist die leer plicht is erg belangrijk, om zich hier verder goed te kunnen red den. Maar je kunt er alleen over praten en verder niks aan doen" vertelt Marijke Dooper. Het bestuur zelf zou graag meer vrijwilligsters, maar ook vrijwil ligers willen zien. Bij de 25 bege leiders zit tot nu toe nog maar één man. "Wij streven er naar om voor iedere lesnemer een vaste lesgever te hebben. Dan kun je de mensen meer individueel be geleiden. Bovendien zouden wij in de toekomst ook graag les wil len geven in de taal van de bui tenlanders zelf om het analfabe tisme te bestrijden. Van nieuwe vrijwilligsters verwachten wij wel dat ze gemotiveerd zijn", zegt Marijke Dooper. Voor de vrijwilligsters zijn activiteiten die de buitenlanders zelf op po ten zetten, zoals een feest in een school, het organiseren van films en zelfs het geven van kookles sen aan Nederlanders in ieder ge val al grote stappen in de goede richting. Belangstellenden voor de begelei ding kunnen zich melden bij Ma rijke Dooper Spiegheldreef 16, Leiderdorp. Telefoon 893981. CHARLES LENNARTZ OEGSTGEEST - Dieven zijn afge lopen nacht op pad geweest in de winkelpassage van de Kempe naarstraat in Oegstgeest. Een boekhandelaar miste vanmorgen 250 gulden uit de kas en uit een schoonheidssalon was 20 gulden verdwenen. Inbraken bij een bloemenwinkel en een dames modewinkel zijn mislukt. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr. 29 jan. tot 5 febr. door Haven Apotheek,Haven 18, tel. 120085 en Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 153274. DINSDAG Leiden - Volkshuis, Nederlandse les, woe van 9.30-11 uur, inl 149180. Buurthuis Op Eigen Wieken - Valken pad, film 'Maciste in de mijnen van ko ning Salomon', 9 uur; woe van 14-15.30 uur, kinderfilm 'Lieverdjes uit Amster- Dienstencentrum Van Hogendorp- straat 36, inspraakavond voor de bewo ners van de woningen rond het nieuw- bouwcomplex aan de Molenstraat en omgeving, 20.15 uur. K&O-gebouw kinderfilmmiddag, hoofdfilm 'De vliegfiets', woe 14.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, een beroemde film met Anthony Quinn, 20 uur. K&O-gebouw - film van Rainer Werner Fassbinder, 20 uur. In 't Wand - Noordeinde 2a, bridge-cur- sus, 21.30 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins van 20- 21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos, muziek of film, woe. soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur. tel. 126052. Algemene Relasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur, voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in konflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736, Werklozen Belangen Vereni ging Leiden, adviesbureau, woe van 10- 12 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, Vrouwen in de bijstand, woe-ochtend spreekuur. Leiderdorp - Wijkgebouw Zijlkwartier, kaart- en contactavond t.b.v. 'Huize Bui tenzorg', 20 uur. Wassenaar - Jeugdsoos Nieuw Nijevelt, Van Zuylen van Nijeveltstraat, video- (pan)-café, 20 uur. Oegstgeest - Rode Leeuw, Dorpsstraat, WD-provinciale statenverkiezingsbij eenkomst, 21 uur. Voorschoten - Theaterkeet, Winston Churchillweg, kindervoorstelling pop pentheater, woe 14 uur WOENSDAG Leiden - Filmhuis LVC, Breestraat 66, film 'News from home'- Chantal Aker man. woe en do om 20 en 22.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; do soos met films en informatie programma's, 15-17 uur Kaartavond De buurt- en speeltuinvereniging 'Zijlkwartier' in Leiderdorp houdt vanavond een kaart- en contactavond voor 'Huize Bui tenzorg'. De bijeenkomst begint om acht uur in het wijkgebouw het 'Zijlkwartier'. WARMOND - In Warmond is het afgelopen weekeinde op twee plaatsen ingebroken. In de Dorpsstraat werd ingebroken in een bakkerij. Van daaruit ver schafte men zich ook toegang tot de woning. Hier werden 60 gul den ontvreemd. De bewoners waren op het ogenblik van de in braak niet thuis. Ook werd ingebroken in een wo ning/winkel aan de Lokhorstlaan in Warmond. Hier kwam men het huis binnen via een regenpijp en een zonnescherm. De kamers in het huiis werden doorzocht. Wat gestolen werd is volgens de poli tie nog niet duidelijk, omdat de bewoners op vakantie zijn. Politiek In het kader van de verkiezingen van provinciale staten op 26 maart wordt vanavond een WD-verkiezingsbijeenkomst gehouden in 'De Roode Leeuw' in de Dorpsstraat in Oegstgeest. De politieke avond wordt geor ganiseerd door de ondercentra le van de VVD-afdeling Leiden. Ais spreekster is mevrouw Gün- ther uitgenodigd. Zij is gedepu teerde voor de WD in de pro vincie Zuid-Holland. Zij houdt zich bezig met de sociale en cul turele aangelegenheden in de provincie.De spreekbeurt be gint om negen uur. OEGSTGEEST - De politie van Oegstgeest heeft gisteravond twee jongens van dertien jaar op heterdaad betrapt bij het vernie len van auto's. Van ongeveer 25 auto's op de Duin zichtstraat, de Piet Heinlaan en de Aert van Neslaan zijn spiegels en antennes van auto's afgebio- kcn. De aangehouden jongens bekenden tien vernielingen. "De ouders krijgen de rekening ge presenteerd", meldde een poli tiewoordvoerder. VOORSCHOTEN - "Het begin is er. We gaan de goede kant op met het op lossen van de woning nood, maar het probleem zal voorlopig niet over zijn. Zolang er nog één op de twintig Voorschotena ren huisvesting zoekt, zijn er nog veel problemen", zegt de scheidende voor zitter van de Stichting J ongerenhuisvesting Voorschoten (SJV), Piet den Hartog. Drie jaar lang heeft hij in het bestuur ge zeten van de stichting en direct met huisvestings problemen van jongeren te maken gehad. "Ik heb er niet genoeg van, maar ik wil mijn blik verrui men. Het problemenveld van de jongeren is groter. Ik word nu bestuurslid van het jongerencentrum 'De Lindehoeve' in Voor schoten. Het is eigenlijk een vervolg". Gelijktijdig met het vertrek van de voorzitter, heefl het bestuur be sloten om het beleid te wijzigen van de stichting. Gedecideerd zegt Den Hartog dat zijn vertrek en de beleidswijziging niets met elkaar te maken hebben. "Het is een ontwikkeling die al een tijd geleden is ingegaan, maar nu pas goed verwoord wordt". De wijzi ging houdt kort gezegd in dat de stichting niet direct de indivi duele woningnood van de jonge ren gaat oplossen, maar meer de aandrager van de problemen wordt en daarvoor oplossingen gaat geven. Meer belangenbehar tiging dus. In de ruim drie en een halfjaar dat de stichting nu bestaat, was er voor de jongeren de mogelijk heid om bij de stichting als wo ningzoekende in te schrijven. De jongeren gingen ervan uit dat de stichting dan voor hen op zoek ging naar woonruimte. Dat was echter voor de stichting niet mo gelijk. Al in een vroeg stadium werd duidelijk dat zij niet zelf huizen wilde bouwen, maar dit over wilde laten aan gemeente en woningbouwverenigingen. De toewijzing van de woningen ge beurt door de gemeente. Zowel de stichting als de woningbouw verenigingen mogen niets direct toewijzen. Ze kunnen alleen voordragen. "De gemeente wijst toe en dan moet je de jongeren niet de illu sie geven dat als ze ingeschreven staan bij de stichting, dat de stichting ze een huis kan toewij zen. De stichting heeft geen blik huizen. De jongeren denken vaak dat als ze ingeschreven staan dat ze niets meer hoeven te doen, dat het huis vanzelf komt. We moeten meer hun belangen vertegenwoordigen". Je inschrijven als woningzoekende bij de stichting, dat kan dus niet meer. De stichting hoopt wel dat de jongeren zich inschrijven als belanghebbende. Voor die groep gaat de stichting dan werken. Flatsplitsing De stichting zal in de toekomst meer ac/ies gaan ondernemen. Op stapel staat onder meer een 'woonwensenonderzoek' onder jongeren van veertien tot acht tien jaar (Den Hartog: "de toe komstige woningzoekenden"), op groter schaal huisvestingsin formatie verschaffen en opnieuw bij de gemeente druk uitoefenen om bestaande flats te gaan split- "Als je praat over flatsplitsing, dan word ik boos. Ruim twee jaar ge leden hebben we daar veel tijd ingestoken. De gemeente heeft een behoorlijke som geld uitge trokken om te onderzoeken of bestaande flats daarvoor ge schikt waren. Er kwam een aan vaardbaar plan uit, zelfs aanne mers werden aangetrokken om een kostenberekening te maken. Die plannen zijn nu doorkruist door de gemeente en de christe lijke woningbouwvereniging. Zij willen geen flats hiervoor be schikbaar stellen. De plannen zijn nog steeds aanvaardbaar, maar wel opzij geschoven. De ge meente (lees: politieke partijen in de raad-red.) wil geen uit spraak doen, maar eerst 82 keer advies horen in de hoop dat het 83ste advies hiermee in tegen spraak is", zegt Den Hartog. Vaak wordt beweerd dat juist de flats die voor splitsing geschikt zijn, goedkoop zijn en daardoor ideaal voor gezinnen die woon ruimte zoeken. Den Hartog is het daar wel mee eens, maar heeft toch een andere filosofie als het gaat om veel mensen aan woon ruimte te helpen. "Het is zo dat er een beweging is dat veel meer mensen eerder en op een andere manier gaan wonen. Als je flats gaat splitsen dan zou je vier men sen kunnen helpen (twee in elk gesplitst deel), anders help je maar twee mensen (een stelletje). Dus dan heb je er twee meer ge holpen". Maar ook financieel ge zien vindt Den Hartog het niet verstandig om een stelletje in een goedkope flat te huisvesten. "Het lijkt voor pasgetrouwden natuurlijk ideaal. Vaak werken ze beiden en hebben dus een dubbelinkomen en zitten in een goedkope flat. Dat gaat dan ten koste van mensen die alleen, veel minder verdienen. Wat gebeurt er echter, de eerste paar jaren zit ten ze in een goedkope flat en gaan dan naar een vaak dure een gezinswoning. Het rare is, dat ze vaak daar pas heengaan als de vrouw in verwachting is. Het re sultaat: ze komen in een veel duurdere huis en één inkomen valt weg. De stap die ze dan fi nancieel achteruit maken is dan vier maal. Ze kunnen beter di rect in een eengezinshuis, want dan kunnen ze wennen aan de hoge huur. De flats kunnen dan bewoond worden door anderen met maar één inkomen". Spraakverwarring Over de samenwerking in de loop der jaren tussen de stichting jon gerenhuisvesting, gemeente en overlegorganen is Den Hartog verdeeld. Hij wil een duidelijk onderscheid maken tussen de ambtenaren en de overlegorga nen. "Met de ambtenaren is de samenwerking altijd goed ge weest. Het aardige is dat de amb tenaren vaak op dezelfde lijn zit ten als wij. Je merkt alleen dat zij minder mogelijkheden hebben om dat naar buiten toe te bren gen". Het ambtenarenoverleg be stond vooral uit de bouwverga- deringen. De gesprekken die no dig waren om tot een goede ver deling te komen wat voor huizen voor jongeren gebouwd moesten worden en welke voorzieningen erin moesten. Minder te spreken is Den Hartog over de stuurgroep. Dit is een ad viescollege voor de gemeente raad inzake huisvesting voor al leenstaanden en tweepersoons huishoudens. Volgens Den Har tog kunnen de leden van de stuurgroep geen goed onder scheid maken tussen 'debutan ten' op de woningmarkt en ande re woningzoekenden. "De mees ten vinden dat die eerste groep maar moet wachten. Dat leidt tot spraakverwarring tijdens de ver gaderingen. De voorzitter (wet houder Marselis) gaat ervan uit dat zolang die spraakverwarring bestaat er niets gedaan hoeft te worden. Ik durf niet te zeggen of hij dat bewust of onbewust doet. In ieder geval is het op deze ma nier niet mogelijk om op het goe de spoor te komen en verzanden de vergaderingen in grote spraakverwarringen. De stuur groep kan een goede functie heb ben, maar de leden moeten dan wel eerst de problematiek reali seren". Afsluitend heft Den Hartog nog éénmaal als voorzitter van de stichting zijn vinger naar de ge meente. "De gemeente heeft het gevoel dat er een keurige stich ting opereert, en dat daarmee de problemen-uit de wereld zijn. Maar daarmee los je niets op. De problemen moeten juist aange pakt worden. Alleen praten helpt niet, er moet iets gebeuren". PAUL VAN DER BURG Zeven keer ingebroken VOORSCHOTEN - Voor de ze vende keer in drie maanden is de kledingzaak Woodstock aan de Leidseweg in Voorschoten leeg geroofd. De politie schat de buit op meer dan een halve ton. Nog maar net had eigenaar Panne keet - na de inbraak van afgelo pen zaterdag - een nieuwe voor raad aangedragen of de voorraad was vanmorgen bijna geheel weg. De dieven hebben de afge lopen nacht honderd truien en vijftig t-shirts laten liggen; de rest namen ze mee. De dieven kwamen binnen door met grof geweld de voordeur te forceren. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teletoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden cxj vooruitbetaling te voldoen Bi) automatische overschrijving geen administratie- en abonnementsgelden te Haarlem. Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79.70 Jaarabonnement f 217.90 per post I 307.30 Losse nummers t 0.80 Directie: G. Koopman Adjunct-hoofdredacteur: R. D. Paauw Aig redactiechef: A van Leeuwen Plv AJg redactiechef: J. Ruygrok (buitenlanc Voor betaling v Aangestoten j)ij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Commentatoren: A A. v. Brussel W. F. J. Wirtz Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941 1st 222 M Den Hartog: "Zolang nog één op de twi 1 ting zoekt zijn er nog veel problemen". tig Voorschotenaren huisves-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2