U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN, Brown geen partij voor Rudi Koopmans -C D- Voorstel Nederland voor "redden" van EG Van der Reyden op schot 'Leidenaars' in schaatsploeg Nood in Angola Overwinning voor Hinault Publiek protesteert VI haalt stevig uit tegen Rijnsburgers Schotse bond kiest voor andere hymne Voor shorttrack-duel met Engelsen Zoetemelk naar SJC Extra kans op f100.000,- Elke week. W aarschuwing Ghana voor "tegencoup" MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ. PAGINA 10 ALES (ANP) - De Fransman Bernard Hinault heeft giste ren in de sprint de Grote Prijs van Besseges gewonnen, die meetelt voor de Ster van Bes seges. Hiermee wordt het in ternationale wielerseizoen op de weg geopend. Ad Wij- nands werd tweede. René Pijnen en Patrick Sercu hebben in de Zesdaagse van Kopenhagen een belangrijk deel van hun achterstand op Hinault de leidende Denen Gert Frank/Hans Henrik Órsted weggewerkt. Pijnen en Sercu hebben nog slechts één punt achterstand. Varia DINSDAG 2 FEBRUARI 1982 Voor het begin van de internationale profbokswedstrijden in het sportpaleis Ahoy' uitten de ruim 2000 toeschouwers gister avond luidruchtig hun misnoegen over enkele wijzigingen in het programma. Toen deze bekend werden gemaakt klonken schrille fluitconcerten. Echt protesteren ging het publiek toen bleek dat de Amerikaan Dave Conteh, die als tegenstander van de Europese kampioen Rudie Koopmans was gecontrac teerd, drie-en-een-halve kilo zwaarder was dan contractueel was overeengekomen. Conteh werd daarop gekoppeld aan de Westduitser Horst Lang, die op het laatste moment als vervan ger van Blanchard naar Rotterdam was gehaald. Koopmans kreeg als nieuwe tegenstander Freddy Brown, de oorspronke lijke opponent van Blanchard. ROTTERDAM (ANP) - Het moet voor Europees bokskampioen Rudi Koopmans pijnlijk zijn geweest, toen het publiek gisteravond in het sportpaleis Ahoy' in Rotterdam in de zesde ronde van zijn partij tegen de Amerikaan Freddy Brown "Alex-Alex" ging roe pen. De roep om Blanchard, die het wegens griep moest laten afweten, was niet terecht. Koopmans was superieur tegen de geroutineerde Amerikaan, die zeker een hoofd gro ter was dan de in Rotterdam wonende Fries. WADDINXVEEN Het team van De Tegelhandel heeft zijn zegereeks gisteravond voortgezet met een 6—3 overwinning op Rucanor. Glasbergen verloor enigsinds geflat teerd met 10—4 van VI. In de Hoofdklasse haalde Van der Plas flink uit tegen Landwer (12-4). Andere Inter-regionale uitslagen: FC Torna - Rotterdamse Studenten 2-2 en Ceverbo - Neptunus 7-4. Rucanor - De Tegelhandel 3-6 De geschiedenis herhaalde zich, ook in Waddinxveen kwam gis- LONDEN (DPA) Voor aanvang van wedstrijden van Schotland bij het WK-toernooi zal niet het "God save the queen" worden gespeeld. De Schotse voetbal bond geeft de voorkeur aan "Dapper Schotland". De organi satie motiveerde het sensatione le besluit door te wijzen op de weerzin die de officiële Britse hymne bij de Schotten oproept. Met het gekozen lied zouden de Schotten zich beter kunnen identificeren. De begeleiders van het Argen tijnse voetbalteam hebben al ho tels gereserveerd voor het twee de gedeelte van het toernooi om het wereldkampioenschap. De zelfverzekerde wereldkam- pioensploeg komt in de eerste fi naleronde uit tegen België, Hon garije en El Salvador. teravond De Tegelhandel al na twee minuten met 2-0 voor, na dat al eerder schoten van André Pracht en Wim Oppelaar rake lings naast waren gegaan. Jan van der Reyden had meer suc ces, tweemaal wist hij de Goudse doelman John Buil te verschal ken. De Leidse ploeg bleef, on danks ze wat gas terug namen, veel te sterk voor Rucanor. Jan van der Reyden en Robert de Roo raakten het houtwerk, en zelfs een eigen inzet van de Gou wenaren raakte de paal. Het duurde tot in de 25ste minuut tot John Jansen een pass van Wim Oppelaar verlengde: 0-3. In de vierde minuut van de tweede helft scoorde invaller Robert de Roo erg fraai: 0-4. Daarna maakte de ploeg van aan voerder Bennie de Roo een erg ongeinteresseerde indruk. Cees Brem zag zijn kans en deponeer de de bal achter de graaiende handen van Wim van As: 1-4. John Jansen verhoogde de score tot 1-5 en de Goudse ploeg kreeg weer de gelegenheid iets terug te doen. Hennie van Tok en Dick Lagerwey maakten daar ge bruik van: 3-5. Twee minuten voor het eindsignaal van de goed leidende arbiter Apol, maakte Jan van der Reyden aan alle on zekerheden een einde: 3-6. Glasbergen - VI 4-10 Ook nu weer leek het er in het be gin totaal niet op dat de Rijns- burgers een grote nederlaag zou den lijden. Piet Haasnoot en .Ni co Zwaan zorgden zelfs twee maal voor een voorsprong. Tel kens weer werd deze voorsprong door een strafschop teniet ge daan. Bij de stand 2-5 was het Anne Ouwesloot die het net wist te vinden. Veel later scoorde Al- phons Groenendijk, die nog drie maal het houtwerk raakte, voor Glasbergen nog een tegentref fers. Arie Damsma 2x, Frans Meyer 3x, Frans van Straten 2x, Jan Bruys 2x en Arie van der Sluys zorgden voor de wat te groot uitgevallen Rotterdamse overwinning. Van der Plas - Landwer 12-4 Het was in Katwijk gisteravond een waar doelpuntenfestival. De Katwijkers behaalde niet alleen een belangrijke overwinning, maar ook het doelsaldo werd knap uitgebreid. Het kan toch nog flink gaan spannen in de kopgroep, vooral nu het nog niet bekend is of het Alphense Hol- landia uit de competitie wordt genomen. Gebeurd dat, dan zal er in de stand zelfs een wijziging moeten worden aangebracht. Voor de ploeg van Henk Neute boom, die een zeer goede wed strijd speelde, scoorde: Peter Ho- gewoning 4x, Mart van der Plas 2x, Ron van der Kolk 2x, Huug Aandewiel 2x en Gijs Guyt (straf schop) en Jan Hogewoning ieder eertmaal. Voor Landwer vonden Fred en Ton Aroyo, Fred Baak en Jan Schoen het net. WIM VAN DUIVENBODE i zijn partij tegen Brown maar een trai- 5 te zwak vor de Europese kampioen. Na het geroep om Blancard maak te Koopmans in de volgende ron de, de zevende, het gevecht af. Brown, die in een hoek gedwon gen een pak slaag had gekregen, wist dat nog wel even te boven te komen maar werd na een linkse hoek op het lichaam door scheidsrechter Schulein staande uitgeteld. Het was een toch nog onverwacht einde van een partij, die weinig boeiends had. Brown was duidelijk naar Hotter- dam gekomen met de bedoeling niet teveel schade op te lopen. Hij ging snel door de ring en hield zijn dekking goed gesloten. De sedert 1977 als prof boksende Brown probeerde Koopmans te provoceren door in het begin van de partij zonder dekking hautain lachend weg te lopen. Koopmans liet zich echter niet van de wijs brengen en ging solide maar nau welijks spectaculair door. LEIDEN - Drie leden van de In- door Hardrij Club Leiden maken zaterdag deel uit van de Neder landse short-trackploeg die in Nottingham een interland tegen de Engelse ploeg rijdt. Cees Boer (Woubrugge), Charles Veldhoven (Oegstgeest) en Joop Wolvers (Woubrugge) vertegen woordigen in Engeland de Leid se kleuren. Wim den Elzen (Zoe- terwoude), die voor DKIJV uit Delft uitkomt is eveneens door de KNSB geselecteerd. Er worden drie afstanden gereden. De wedstrijden over 500 en 1000 meter worden individueel verre den. Op deze afstanden zijn er vier ritten waarin voor elk land twee schaatsers aan de start ver schijnen. De winaars van deze ritten rijden in de finale over de zelfde afstand. De wedstrijd over 5000 meter wordt als aflossing gereden waaraan per land twee teams van vier schaatsers deel- De return van deze wedstrijd wordt op 21 februari in Leeuwar den gehouden. De resultaten van beide wedstrijden worden bij el kaar getelt. Naast de genoemde "Leidse" rij ders wordt de ploeg gecomplet- teerd door Menno en Ger Boels- ma, Tjerk Terpstra en Jeroen Ot ter. Paul Rutten is als reserver aangewezen. In de derde ronde zette Koopmans zijn tegenstander herhaaldelijk tegen de touwen en scoorde naar believen. Na een rechtse hoek op het lichaam nam Brown wijselijk acht tellen rust. Iedereen ver wachtte daarna een snel einde maar Koopmans miste de zuiver heid in zijn stoten en putte zich uit met treffers op de dekking wanneer Brown tegen de touwen stond. Het publiek kon dat nau welijks appreciëren en uitte dan ook zijn misnoegen. In de zevende ronde, toen Brown weinig meer was dan een stoot- zak, kwam het einde na een linkse op het lichaam. Het was voor Koopmans de veertigste overwinning in 41 partijen. Koopmans was na afloop weinig te spreken over zijn tegenstander. "Het is een geroutineerde Ameri kaan met een goede linkse maar hij deed veel te weinig. Voor mij is het dan ook niet leuk om zo te boksen. Ik beschouw het maar als een goede training voor het gevecht om het Europese kam pioenschap tegen Cavina". Het is overigens niet bekend waar en wanneer Koopmans zijn op 8 maart 1979 op Aldo Traversaro (Italië) veroverde titel voor de zesde maal zal verdedigen. NOORDWIJK - SJC heeft in de huidige Westlandia-trainer Cees Zoetemelk de opvolger gevon den van de vertrekkende Arie Duindam. Die staakt aan het eind van de competitie zijn trai ners-activiteiten in verband met drukke werkzaamheden. Zoete melk komt uit Rijpwetering en heeft de (zondag) eerste-klasser Westlandia momenteel voor het vierde achtereenvolgende sei zoen onder zijn hoede. Bij SJC heeft hij een éénjarige verbinte nis getekend. Conteh De Amerikaan Dave Conteh, de oorspronkelijke tegenstander van Rudi Koopmans, gebruikte de Westduitser Horst Lang acht ronden als punching-ball. Con teh had nauwelijks tegenstand van de goedwillende rechtsvoor- staande veteraan uit Keulen, die uiteindelijk na de laatste gong slag duidelijk blij was het einde staande gehaald te hebben. Con teh was by de drie juryleden ruim winnaar op punten. Werelddiakonaat: De afdeling 'Werelddiakonaat' van de hervormde Generale Dia- konale Raad heeft f75.000 be schikbaar gesteld voor het leni gen van directe nood in Angola (Afrika). In een brief aan de dia- konieën, correspondenten We relddiakonaat en predikanten schrijft het bestuur, dat 661.000 Angolezen van huis en haard zijn weggevlucht, 300.000 door de hongerdood worden bedreigd, de helft van de Angolese kinderen sterft vóór het vijfde levensjaar en een derde van alle pasgebore nen in het eerste levensjaar. In oktober vorig jaar bracht een af vaardiging van de Wereldraad van Kerken een bezoek aan An gola om daar met mensen van de Raad van Evangelische Kerken te praten over de noodtoestand. Het beeld dat uit het rapport van dit team naar voren komt is ver gelijkbaar met de situatie in Biaf- ra in de jaren 60. Hulp aan Angola alleen is echter niet voldoende, schrijft het be stuur van Werelddiakonaat. "Het probleem ligt in de onwil van de Zuidafrikaanse regering om de internationale afspraken over Namibië na te komen. De Nami- bische bevolking ziet de Zuid afrikaanse aanwezigheid als een bezetting door een vreemde mo gendheid en verzet zich daarte gen. De reactie van Zuid-Afrika is hard, zoals ook de invallen in Angola de laatste maanden laten zien. Ontelbare doden en gewon den, verwoestingen en ontwrich ting zijn er het gevolg van". Bcroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Borculo A. van Weelden Beerta-Nieuw Beerta-Nieuweschans, te Vaas- scn (Geld.) M. C. van der Meer Sasscnheim; aangenomen naar Necde fW. A. Hage Middelburg, het beroep door de classis (regio) Alkmaar voor geestelijke verzor ging in de 'Noorderhaven' te Julianadorp J. Kattenberg Nieu we Tonge; bedankt voor Wierden E. M. Bakker Veenendaal, voor Nijkerk J. J. W. Mouthaan Nun- speet, voor Maartensdijk W. Roos Veen. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Nijkerkerveen (voor tijdelijke dienst) T. B. van Hou ten (emeritus) Aalsmeer, de be noeming tot geestelijk verzorger in het provinciaal ziekenhuis te Santpoort (deeltijd) J. Tiersma aldaar. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Spakenburg P. J. Trimp Leerdam, te Zwolle J. Slotman Enschede. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Putten W. van Varia Sorge iNunspeet; bedankt voor Vineland (Ontario, Canada) en voor Drachten J. Westerink Urk. Gereformeerde Gemeenten in Ne derland: bedankt voor Bruinisse F. Mallan Rhenen. Het 'breed moderamen' (alge meen bestuur) van de hervormde synode heeft ds. E. R. Jonker (35) te Lemele (Ov.) benoemd tot se cretaris van de hervormde Raad voor de Katechese. Hij volgt dr. G. Dingemans op, die nu Kerxe- lijk hoogleraar in Groningen is. Akkoord De Nederlands Gereformeerde Kerken in de jaren 60 voortge komen uit de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt - hebben nu ook een 'kerkorde'. De lande lijke vergadering in Breukelen heeft alle artikelen van dit 'ak koord' aangenomen. Een verga dering van de afzonderlijke ge meenten zal ze na de zomer vakantie nog moeten bekrachti gen. Vooral de vraag hoe bindend het gezag van synode en classis (re gio) voor de plaatselijke kerken kan zijn, heeft veel tijd gekost. De plaatselijke kerken zal zo min mogelijk worden opgelegd. De Nederlands-gereformeerden wil den hun akkoord ook zo formu leren, dat de samenwerking met de christelijke gereformeerden die hier en daar al heel ver gaat niet in gevaar zou komen. De kerkvoogdij van de Leidse hervormde gemeente is ingeno men met de voorlopige op brengst van 'Kerkbalans'. Tot nu toe hebben de kerkleden voor dit jaar f750.000 aan vrijwillige bij dragen toegezegd. Dat is f 13.000 meer dan vorig jaar op dezelfde dag. Bovendien zijn nog niet alle intekenformulieren binnen. De minister van onderwijs in Oost-Duitsland, mevrouw Mar- got Honecker, wil niet met de kerken spreken over de commu nistische inslag van het onder wijs. Zulke gesprekken zouden, volgens haar, in strijd zijn met de grondwettelijke scheiding van kerk en staat. Dat deelde bisschop Werner Kru- sche, voorzitter van de Bond van Evangelische Kerken in Oost- Duitsland. mee op de synode die het afgelopen weekeinde in Herrnhut bij Dresden is gehou den. De kerken hebben herhaal delijk bij de autoriteiten protest aangetekend tegen de achterstel ling van kinderen van gelovige ouders in het onderwijs. Krusche deelde ook mee, dat de kerk in de DDR bij de regering heeft gepleit voor eenzijdige stap pen naar ontwapening. .ADVERTENTIE (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - De oplossing van de problemen rond de Britse bijdrage aan de EG- begroting lijkt iets dich terbij gekomen. Met deze conclusie sloot staatsse cretaris Van den Broek (buitenlandse zaken) gis teren in Londen bespre kingen af met zijn Britse ambtgenoot, onderminis ter Atkins. Het bezoek van Van den Broek was in de eerste plaats bedoeld als kennismaking en had geen officiële status. Niettemin, aldus Van den Broek, is er in de ge- Brussel tart Polen met "straat" voor Solidariteit BRUSSEL (Belga) - Als de be- volking en de gemeenteraad van de Brusselse gemeente Etterbeek ermee akkoord gaan, zullen de Poolse am bassade in België en het Poolse consulaat in Brussel in de toekomst zijn gevestigd in de "Solidariteitsstraat". De straat heet nu nog Franken- straat. Het gemeentebestuur van Etterbeek stelde voor het deel van de Frankenstraat waaraan de ambassade en het consulaat liggen om te dopen in "Solidariteitsstraat". sprekken een stap gezet op weg naar de oplossing van de moei lijkheden waarvoor de lidstaten van de EG momenteel staan. Een van de belangrijkste proble men betreft de Britse bijdrage aan de begroting. Engeland komt er bij de huidige contribu tieregelingen bijzonder ongustig van af en heeft om een vermin derde bijdrage gevraagd. Deze bijdrage zou een aantal jaren achtereen lager moeten zijn en gepaard moeten gaan met een geleidelijke verandering in het hele contributiesysteem. De overige EG-staten verschillen nu al maanden grondig met En geland van mening over de duur van de verlaging en over de ver anderingen in het systeem van contributies, zoals het Verenigd Koningrijk die wil. Tot dusver drukten Engelse woordvoerders de door hen voorgestane veranderingen steeds uit in formules. Nog deze week zei minister Carrington (buitenlandse zaken) in dit ver band niet over concrete cijfers te willen spreken. De winst van het gesprek van Van den Broek met Atkins is nu vol gens de Nederlandse staatssecre taris, dat Atkins voor het eerst Britse bereidwilligheid heeft ge toond wèl over concrete getallen te willen praten. Het Nederlandse voorstel luidt, dat Engeland een boven- en onder grens moet aangeven van de be dragen die men de komende ja ren aan de EG-begroting wil be talen. Volgens Van den Broek stond Atkins niet afwijzend te genover dit voorstel. Van den Broek noemde het van groot belang dat de EG-staten binnen twee maanden het pro bleem van de Britse bijdrage op lossen. „Anders komen we in grote moeilijkheden. Bovendien legt het niet-oplossen van dit probleem een hypotheek op de onderhandelingen over de land bouwprijzen die in april begin nen", aldus de staatssecretaris. VOOR LOTTO-EN TOTO-SPELERS! Dus doe voor maar f 1,50 mee aan het Cijferspel en kruis het "ja"-vakje aan. rzEGMMR'JA" HOEKJE- LONDEN (AP) - Frank Weyraugh, in gezelschap van zijn moeder, kan weer lachen. De Westduitse tiener heeft in Londen een open-hartoperatie ondergaan en vloog gisteren terug naar zijn woonplaats Keulen, waar hij vandaag zijn veertiende verjaardag viert. Westduitse artsen gaven de jongen vóór zijn operatie nog maar een jaar. Hij leed aan negen hart ziektes. LONDEN/ACCRA (DPA) - De door de regering gecontroleerde pers in Ghana heeft de bevolking er in de afgelopen dagen herhaal de malen voor gewaarschuwd, dat een tegencoup kan worden verwacht van Engeland, VS, Frankrijk en Nigeria, Togo en Kameroen door middel van een invasie met hulp van westelijke huurlingen om de op 31 decem ber aan de macht gekomen rege ring van kapitein-vlieger Jerry Rawlings ten val te brengen. Uit Lome in het buurland Togo meldde het Sowjet-persbureau Tass "massale demonstraties van de arbeiders" in Ghana uit pro test tegen de gemelde plannen daartoe van VS, Engeland en Frankrijk. Zij waren volgens het bureau gericht tegen de westelij ke ambassades in Accra en tegen de "intriges van het internationa le imperialisme, dat de situatie in Ghana poogt te destabiliseren en te voorkomen, dat het werkelijk onafhankelijk wordt." Wat u kunt winnen? Het half miljoen (schoon!). Het kwart Verkoopadressen in miljoen. Twintig maal een ton. Liefst 700.000 andere geld- de Gouden Gids. Per prijzen. Per lot speelt u drie keer mee. Gemiddeld 4 van de giro spelen kan ook. 10 loten zijn raak. Niet minder dan 70% van de inleg gaat Bel voor informatie: op aan prijzen. Dat zijn de ingrediënten van de Staatsloterij. 070 - 46 96 47. Elf maal per jaar. Een Kapitale Kans. Speel mee! riEderlai lofceriü

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10