John van der Wiel: gróót resultaat IN ederland grij] pt weer mis Hans van Helden kookt liever z'n eigen potje Ruzie tussen bond en sponsor Van der Duim: naar Davos of Alkmaar? Magnifieke prestatie Tomas Gu stafsson MAANDAG 1 FEBRUARI 1982 Sport PAGINA 0 OSLO (GPD) - Als Nederlander zou Hans van Helden in Oslo bepaald niet uit de toon zijn gevallen, want op 33-jarige leeftijd kwam hij beter voor de dag dan Rolf Sibrandy en Yep Kramer. Hij smaakte zelfs het genoegen Kramer de doortocht naar de 10 kilome ter te versperren, door royaal onder diens tijd op de 5000 meter te duiken. Hetgeen op Van Helden echter weinig in druk maakte. „Ik wil mijn prestaties niet met de Neder landers vergelijken, want ik ben nu Fransman, in hart en nieren", liet hij weten. Van Helden, die na zijn huwe lijk met een Franflaise van nationaliteit veranderde, be schikte niet meer over de kracht om op de lange afstan den een rol van betekenis te spelen, zijn sprint en 1500 meter waren zeer acceptabel. Profiterend van zijn nog al tijd gave techniek lukte het hem zich bij de beste zestien te scharen. Zijn echtgenote was hem daarbij behulpzaam door als coach te fungeren. Als enige deelnemer wilde Van Helden zich niet laten onder brengen in het luxe hotel waar de organisatie de schaatsers liet logeren. Hy verbleef in een pension en kookte zijn eigen eten. „Je krijgt in dat hotel de ene dag wortelen met erwten en het liefst frites erbij en de volgen de dag bloemkool met vette saus. Dari kook ik liever mijn eigen potje, dat is veel gezon der. Bovendien zit je in dat hotel ook altijd in een rokeri ge zaal. Er is niemand die re kening met je houdt". Wel kreeg Van Helden van de organisatie het geld uitge keerd dat anders voor hotel kamer betaald had moeten worden. „In plaats van meer dan 200 gulden per dag betaal ik nu 35 gulden. Ik heb daar door geld overgehouden om anderhalve tank benzine te vullen". Van Helden reisde per auto naar Oslo om ook op die ma nier weer geld uit te sparen, want de Franse schaatsbond zit uiterst krap bij kas. Waar schijnlijk was het EK het eni ge internationale titeltoer- nooi voor Van Helden in dit seizoen, want voor het WK- sprint heeft hij zich niet kun nen plaatsen en over het all- round-WK heeft hij zijn twij fels. Niimi/Balasjov delen hoofdprijs WIJK AAN ZEE (GPD) - Niet alle deelnemers uit de grootmeestergroep waren na afloop van de 44 ste editie van het Hoogovens-schaaktoernooi in de stemming om een koele duik in zee te nemen. Waar John van der Wiel zich na het behalen van een grootmeester resultaat volledig terecht na zijn remisepartij tegen Hort in het zilte nat stortte, zochten anderen toch een beetje gereserveerd de bar van het sportcomplex in Wijk aan Zee op. Hoewel grootmeester Jan Timman in de slotronde de uiterst lepe Tal versloeg, bleef hij uiteraard ontevreden over het verloop van zijn partyen tijdens het toernooi. „Deze winst is heel aardig", be toogde Timman „maar kan mijn eerdere nederlagen toch niet doen vergeten. Ik heb erg matig gepresteerd in Wijk aan Zee en wil nu dan ook zo snel mogelijk vakantie nemen. Als ik eenmaal weer tot rust ben gekomen zul len de resultaten vanzelf wel weer beter worden. Ik heb de af gelopen periode gewoon te hard OSLO (ANP) - De all round-kernploeg vertrekt donderdag van uit Nederland voor een trip van tien dagen naar Davos. Het is evenwel nog niet zeker of Hilbert van der Duim zijn collega's naar de Zwitserse plaats zal vergezellen. Tjaart Kloosterboer zei in Oslo, dat eerst nog een gesprek moet volgen tussen de diverse betrokkenen. De vraag is of Van der Duim, die zich plaatste voor het WK- sprint dat volgende week in Alkmaar plaats vindt, daar aan de start zal verschijnen. Mocht dat zo zijn, dan vertrekt hij niet naar Davos. Kloosterboer vindt het echter, mede met het oog op de virusinfectie die Van der Duim in de aanloop tot het EK opliep, erg raadzaam dat de Fries naar de hooglandbaan vertrekt. "Het lijkt mij in dit stadium beter voor hem. Dan moet hij het WK-sprint maar missen. Maar eerst moet er nog worden over legd wat wel en wat niet mogelijk is", aldus Kloosterboer. gewerkt, dat heeft i opgebroken". Geluk Heel andere geluiden waren er te vernemen uit de mond van John Nunn, die samen met de uit de Sowjet-Unie afkomstige Balas- hov de grootmeestergroep won. „Ik ben erg blij natuurlijk, maar moet direct bekennen dat ik erg veel geluk heb gehad". Als voor beeld voor een van zijn fortuinlij ke duels noemde Nunn zijn ont moeting met Timman. „Die had ik eigenlijk behoren te verlie zen", aldus de Engelsman, „Tim man stond op een gegeven mo ment veel beter. Ik wist me er echter nog uit te vechten en sleepte zo toch het volle pond binnen". Zijn partij tegen Tal, de tovenaar uit Riga, won Nunn eveneens. Een aardige opsteker om de rest van het toernooi met vertrouwen tegemoet te zien. „Een goede start is erg belangrijk. Na 3 uit 3 kon ik voor mezelf al niet meer kapot. Ik heb na de eerste partij en nog wel wat steken laten lig gen, maar ik werkte toen al met een zeer gedegen basis. Ik ben ervan overtuigd dat die uitste kende openingen mij de gedeel de toernooizege hebben opgele verd". OSLO (ANP) - De Nederlandse topschaatsers zijn het afgelopen weekeinde tijdens het Europees kampioenschap te Oslo op even pijnlijke als duidelijke wijze afgetroefd door de buitenlandse concurrentie. Juist op een moment dat de Europese titel voor het grijpen lag, wist Hilbert van der Duim niet te profiteren. Immers, de Noorse S-en Amund Sjöbrend, Kay-Arne Stenshjemmet en Jan-Egil Storholt, liepen in het Bislett- stadion slechts als toeschouwer rond. En juist die drie schaatsers waren voorgaande jaren verantwoorde- lijk geweest voor de onbereik baarheid van de titels. Op basis van de resultaten in het voorsei- mocht worden geconclu deerd, dat Van der Duim mindere mate Frits Schalij niets meer in de weg stond een grote triomf te vieren. Het pakte echter geheel anders uit. In Rolf Falk- Larssen bleek Noorwegen een nieuwe troef te hebben. De Zweed Tomas Gustafsson, die een week eerder de beide Neder landers in de landehwedstrijd Z weden-Nederland nog ruim voorrang had moeten verlenen, liet zien op het juiste moment een topprestatie te kunnen leve ren. Met een wereldrecord op de 10.000 meter en een kampioen schapsrecord puntentotaal was hij de terechte opvolger van Sjö brend. Excuses "Wij zijn klaar voor het Europees kampioenschap", stelde condi tietrainer Tjaart Kloosterboer donderdag tijdens een perscon ferentie. Dat bleek evenwel niet zo te zijn. Op de excuses na, dat zowel Van der Duim als Schalij met ziekte te kampen hadden, werd duidelijk, dat de Neder landse schaatsers niet klaar wa ren voor de greep naar de macht. In de breedte moest ook worden vastgesteld, dat na Van de Duim er» Schalij het gat alleen nog maar groter is geworden. Yep Kramer reed een dermate zwak ke vijf kilometer, dat hij na de 1500 meter zijn trainingspak mocht gaan aantrekken. Rolf Si brandy toonde aan internatio naal nog te onervaren te zijn om de prestaties op het juiste mo ment neer te zetten. Niettemin kwam de Amsterdamse debu tant op de vijfduizend meter tot een persoonlijk record van 7.16,74. In de doffe ellende van Bislett, dat zowel zaterdag als zondag half gevuld was, waren desondanks wat lichtpuntjes. Van der Duim won de vijfhonderd meter in de uitstekende tijd van 38,78 sec. Op de tienduizend meter vocht de Nederlandse kampioen voor wat hij waard was. Hij had pech in het eerste paar te moeten starten tegen Henning Kaarud, waar door de concurrentie zich geheel op zijn tijd kon richten. De Fries toonde vechtersmentaliteit en deed het publiek verstommen toen de eindtijd werd geprojec teerd: 14.37,56. Het betekende een verbetering van zijn per soonlijk record met ongeveer tien seconden. Een zwakke vijf duizend meter maakte hem za terdag echter op slag kansloos voor de titel. Verkrampt In de vijf kilometerrit tegen de Noorse debutant Falk-Larssen ging Van der Duim voortvarend van start. Naar mate de wedstrijd vorderde verkrampte de Neder lander mee en meer. Hij moest uiteindelijk een gat laten vallen met de verrassende nieuwkomer van ruim acht seconden. Maar zelfs als hij op de tijd van Falk- Larssen (7.04.58 en daarmee eer- stè) was geëindigd dan nog was zijn fraaie tien kilometer niet vol doende geweest voor de Europe se titel. De ontketende Gustafs son was daar debet aan. In een waarlijk schitterend tweege vecht met Falk-Larssen vestigde de blonde schaatser uit Eskiltu- na een nieuw wereldrecord op de langste afstand voor allrounders: 14.23,59. Falk-Larssen mocht 6,35 seconden verspelen op Gus tafsson. Hij verloor 0,4 sec. te veel, maar hij verbeterde zijn persoonlijke record met zo'n slordige 50 seconden. Een en ander gaf aan, dat de schaatssport in feite nog in de kinderschoenen staat. Waar Eric Heiden tot twee jaar geleden voor onmogelijk gehouden pres taties leverde, is hij nu al een aantal records kwijtgeraakt. Tel kens weer wordt de grens van het "onmogelijke" doorbroken en de vraag is waar dat zal eindi gen. Het prestatiegehalte in Oslo verzwakte in het Bislett-stadion ook de afgang van de Nederlan ders. Van der Duim toonde aan, zonder allerlei vervelende bij komstigheden, bij de top drie te behoren. Hij was dan ook tevre den met zijn derde plaats. "Op de 5000 meter heb ik een hoop ver knald. Maar ik ben desondanks tevreden over het toernooi. Met name de 10.000 meter-rit heeft mij goed gedaan", verklaarde Nederlands beste all rounder. Prima Frits Schaly reed tot de tien kilo meter een goed toernooi, maar klapte op die afstand volledig in elkaar. Na de winst op zijn favo riete afstand, de 1500 meter, die hij in de prima tijd van 1.58,05 af legde, nam de Weespenaar de vierde plaats in. "Ik heb mij geforceerd. Ikhad bij na niet geslapen en had last van buikloop. Daarom kon ik het ge woon niet volhouden", verklaar de de pips ogende Schalij. Al met al betekende Oslo voor de Nederlandse schaatsers niet de terugkeer van de gouden tijden. Tien jaar geleden was Ard Schenk de laatste Nederlander die zich Europees kampioen mocht noemen. Ook nu geen triomf voor schaatsers en trai ners die het juist broodnodig hadden. Waar de Noren een nieuw talent naar voren schoven, Zweden een herboren Gustafs son aan de start brachten, daar kwam oranje er allemaal bekaaid af. In Assen, over drie weken, zal het moeten gebeuren. Anders is 1981-82 een verloren s weest. zijn fantastische wereldrecord op de 10 kilometer, Yep Kramer derde man voor WK in Assen OSLO (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Schaatsbond heeft zich hard opgesteld te gen de wijze van handelen van de sponsor. Piet Elzemulder, de pr-man van de Kaasu nie, verklaarde in Oslo, dat de midweekse jubileum wedstrijden in Utrecht en Deven ter, vlak na het WK, geen doorgang zullen vinden wegens gebrek aan belangstelling van de internationale topschaatsers. Elze mulder liet dat aan het dagelijks bestuur en het bondsbureau van de KNSB weten. Jan Mooy, als penningmeester van de KNSB in Oslo aanwezig, wist evenwel nergens van. Hij zei stomverbaasd te zijn over de afzeg ging van de sponsor. In een felle confronta tie in de wandelgangen van het Bislett-sta dion zette Mooy de samenwerking van de KNSB met de sponsor zelfs op het spel. Mooy: "Als het zo moet gaan, dan moet de KNSB maar naar een andere sponsor uitkij ken. Niemand, ook de sponsor iet, heeft ons op die wyze de les te lezen." Omdat de interesse van de buitenlandse top pers gering is voor de midweekse jubileum activiteiten van de KNSB, zal de Nederland se WK-ploeg vermoedelijk woensdag 24 fe bruari een wedstrijd rijden in Stavanger, waar ook de Noren aanwezig zijn. Als tegen prestatie komt een deel van de Noorse ploeg het weekeinde daarop naar de jubileum wed strijden in Den Haag. Bovendien heeft Kees Verkerk het plan geopperd om tijdens dat weekeinde een wedstrijd te houden tussen voormalige Nederlandse en Noorse vedet ten. Voor de Noren zijn Fred-Anton Maier, Per Willy Guttormsen, Dag Fornaess en Björn Tveter benaderd. Van Nederlandse zijde is het de bedoeling dat naast Verkerk, Ard Schenk, Jan Bols en Eddy Verheyen zullen starten. Yep Kramer is der derde Nederlandse deel nemer aan het toernooi om het wereldkam pioenschap schaatsen, dat over drie weken in Assen wordt gehouden. De Fries, die in Oslo allerminst imponeerde, werd door Tjaart Kloosterboer verkozen boven Rolf Si brandy, omdat vantevoren bepaalde afspra ken waren gemaakt over de selectieprocedu re. Gekeken werd naar de plaats van de der de Nederlander in het klassement na drie af standen. Kramer stond drie plaatsen hoger dan de debutant in de Nederlandse ploeg. Met Hilbert van der Duim en Fnts Schalij vertegenwoordigt Kramer in Assen Neder land, dat slechts drie rijders mag inzetten. De klasseringen van de Nederlanders tij dens het EK in Oslo waren voldoende om ook volgend jaar in dit toernooi vier schaat sers te laten uitkomen. De voorverkoop voor het toernooi om het wereldkampioenschap schaatsen in Assen loopt goed. Jan Mooy, de penningmeester van de KNSB, vertelde in Oslo dat de kaar tjes de deur uitvliegen. In Assen kunnen 55.000 toeschouwers (over twee dagen) de tribunes bevolken. De belangstelling in Oslo was tegenvallend. Zelfs na de eerste dag, toen Rolf Falk-Larssen de Noren nieuwe hoop had gegeven op een Europese Utel, was het Bislett-stadion nog niet voor de helft ge vuld. Ree (Ned)-Chandler (NZ1) 1-0, Sosonko (Ned)-Kavalek (VSt) Hübner (WDI)-Nikolic (Jsl) 4 1Van der Wiel (Ned)-Hort(Tsj)12-'i. Balasjov(Sow) Nunn (Eng) Sunye (Bra)-Chris- an sen (VSt) 0-1, Timman (Ned)-Tal (Sow) 1-0. EINDSTAND 1. Nunn en Balasjov 8Vj pnt; 3. Hort en Van der Wiel 7Vj pnt. 5. Tal. Kavalek. Hübner. Nicotic en Sosonko 7 pnt; 10. Ree 6'/i pnt. 11. Timman 5V* pnt; 12 Chnstiansen 4'/^ pnt; 13. Sunye 4 pnt; 14. Chandler 3*^ pnt. Duik Ook John van der Wiel, ondanks zijn verkillende duik in zee die een gevolg was van een wedden schap die hij aan het begin van het toernooi aanging met wat vrienden, bleef lachen. „Tevre den natuurlijk", zo reageerde hy op de vraag hoe hij op het schaakevenement in Wijk aan Zee terugkeek. „Ik heb mijn eer ste grootmeesterresultaat binnen en moet nu zorgen dat ik binnen vijf jaar nog eens zo'n prestatie lever om als grootmeester door de FIDE (wereldschaakbond) er kend te worden". Naar aanleiding van de geruchtma kende partij tegen Timman, die Van der Wiel won, wilde de Lei- denaar kwijt: „Jan is een dag la ter bij mij gekomen om zijn ex cuses aan te bieden voor zijn ge drag na onze confrontatie. Ik heb ergens gelezen dat hij het nor maal vond om zomaar weg te lo pen, maar dat is het m de schaak sport absoluut niet. Ik heb de verontschuldigingen van Tim man geaccepteerd, dan was de zaak tenminste de wereld uit". Invitaties Logischerwijs mag John van der Wiel na zijn opvallende presta ties in Wijk aan Zee de nodige in vitaties voor attractieve toernooi en verwachten. „Ik speel eerst in Sparye en daarna om het Neder lands kampioenschap. Kijk. voor een meester liggen de invitaties nog niet voor het oprapen. Ik zal voorlopig nog niet in de positie van Timman verkeren. Die kan gewoon kiezen. Ik moet tevreden zijn met wat me aangeboden wordt. Dat ik daarbij zal letten op de meest aantrekkelijke uit nodiging in verband met een tweede grootmeesterresultaat ligt daarby wel voor de hand". Veel minder enthousiast reageerde Robert Hübner na afloop van zyn laatste partij. „Dit toernooi kan ik maar beter zo snel moge lijk vergeten", aldus de West duitser, „natuurlijk weet ik wel dat iedereen bij vlagen goed en slecht speelt, maar het gaat me meer om de manier waarop. Er zijn maar weinig partyen uit dit toernooi die ik nog eens na zal spelen. Ik presteerde echt onder de maat". Bezadigd Overigens heeft Hübner voor de nabije toekomst geen schaak plannen. De grootmeester rea geert zelfs wat bezadigd als hem gevraagd wordt naar zijn schaak agenda. „Ik weet het nog niet", aldus Huebner. „Schaken doe ik al zo lang dat ik eraan gewend ben geraakt. Het maakt me eer lijk gezegd niet zo gek veel meer uit. Ik geloof niet dat ik tot de absolute top kan gaan behoren. Omdat ik in andere dingen min der goed ben dan in het schaken, blijf ik dat laatste voorlopig nog maar even doen. maar echte am bities heb ik niet meer". Vlastimil Hort, de man die door middel van een lange ry remise- partijen toch de nodige punten wist te vergaren, deelt het stand punt van Huebner, zij het vanuit een meer positieve instelling. „Ach", verzuchtte Hort na zyn remise tegen John van der Wiel (die hij van tevoren al duidelyk had gemaakt dat hij het hem niet al te lastig zou maken), „wat is nou eigenlijk succes. Dat geldt toch alleen als je wereldkam pioen wordt. Nou, voor my hoeft dat niet zonodig. Ik heb het aan Karpov gezien. Na die zoge naamd meest begeerde titel ben je gewoon schaak. Alles wat je dan doet heeft met de sport te maken. Ik houd daarvoor nog veel te veel van het normale le ven. Ik lees graag een boek, drink op mijn gemak een glas wyn en speel gewoon schaak wanneer ik daar zin in heb. Vol gens my is dat de enige juiste

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9