Geen acties in streek „Show voor Polen voor ons een merkwaardig gebeuren' Marine draait op voor helft defensietekort PvdA-aanhang bijna gehalveerd uiarnecke C "CDA berijdt stokpaardjes" Verkeer in de war door demonstratie motorrijders Overleg over beloning buschauffeurs afgewacht "zwemmen" Wiegel: CDA en D'66 laten socialisten MAANDAG 1 FEBRUARI 1982 Premier Van Agt over Amerikaanse manifestatie: Binnenland WASHINGTON, DEN HAAG (GPD) - „Begrijpelijk en terecht hebben veel mensen er moeite mee dat het drama dat zich in Po len afspeelt in het kader van een show wordt verwoord". Dt zei premier Van Agt het afgelopen weekeinde in een reactie op de vele kritiek op de Polen-show van de Ammrikaanse regering. Volgens Van Agt is de show naar Nederlandse maatstaven „onge bruikelijk en vreemd". Maar hij wees op de Amerikaanse wijze van leven en doen, waarin zo'n show minder opzien baart. Gisteravond werd de veel bespro ken Amerikaanse televisieshow door ongeveer vijftig landen overgenomen. De meeste Euro pese stations gaven slechts een samenvatting van het anderhalf uur durende programma. Ondanks de absentie van een aan tal westerse regeringsleiders, on der wie Van Agt, traden toch nog heel wat politieke leiders uit de vrije wereld in de show op. De vooraanstaande Amerikaanse commentator Jack Anderson gaf gisteren voor de NCRV-televisie de Nederlandse premier het grootste gelijk dat hij niet mee deed aan de propagandastunt. Minister van buitenlandse zaken Van der Stoel hechtte niet zo veel waarde aan de manier waar op de Nederlandse weigemg aan de show deel te nemen in Was hington zou overkomen. „Ook goede vrienden kunnen het wel eens oneens zijn", aldus Van der Stoel. De Nederlandse minister zei verder een hechte, vriend schappelijke relatie met de VS van groot belang te vinden voor vrede en stabiliteit in de wereld- Hameren Over Polen zelf zei premier Van Agt in een korte verklaring dat de regering er met de bondgeno ten „bij het Poolse bewind op zal blijven hameren dat het overleg in vrijheid en redelijkheid met een vrije vakbond en met de kerk moet worden hersteld". De duizenden gënterneerden moe ten uit hun gevangenschap wor den ontslagen en er moet een einde komen aan de represailles en de bedreigingen tegen men sen die het hoofd niet buigen voor het bewind, aldus Van Ag- t. „Wat in Polen gebeurt raakt ons al len tot in het diepst van ons hart en van onze democratische over tuiging. Wij zijn intens begaan met het Poolse volk dat in de loop van zijn geschiedenis al zo vaak zwaar is beproefd. Een sim pel begin van vrijheid, een aller eerste aanzet naar hervormingen is met harde hand gebroken", al dus Van Agt, die na enige discus sies in het kabinet de voorkeur gaf aan een verklaring voor de Nederlandse televisie in plaats van deelname aan de show „Laat Polen Polen zijn". Songfestival Wanneer Polen ooit nog Polen mag worden, valt het echter te hopen dat het land zich nog een weg kan banen door de brij van cli ches waaronder het gisteravond uit naam van de vrijheid is bedol ven. Met Charlton Heston en Glenda Jackson voor de verbin dende teksten kreeg dit stukje Ammrikaans handwerk al snel het karakter van een songfesti val: „Thank you Luxembur- g" Sommige van de regeringsleiders, die wél in het spektakel optra den, hadden weinig weg van fie re leiders van het vrije Westen, die Polen moesten verzekeren van westelijke steun voor zijn beste aspiraties. Geen van de op tredende staatslieden had ook Twee manifestaties in Amsterdam ten behoeve van het Poolse volk trokken het afgelopen weekeinde weinig belangstelling. Dat goldt zowel de "Marathon voor Polen", een artiestengala in een bijna lege Sonesta-zaal, als de demonstratieve fakkeloptocht (zie foto) waarin niet meer dan een paar honderd mensen meeliepen. De tocht was georganiseerd door CNV en FNV op verzoek van de Poolse vakbond Solidariteit. Op de foto tweede van rechts Harm van der Meulen, voorzitter van het CNV, en links naast hem Herman Bode van de FNV. De tocht was bedoeld om te protesteren tegen de onderdrukking van Solidariteit. maar iets nieuws toe te voegen aan eerdere betuigingen van af schuw en droefenis over de ont wikkelingen in Polen. Conservatieve vrienden van Rea gan als Bob Hope en Frank Sina tra hebben naam als „entertai ners" en zouden zodoende ver wachtingen wekken en dus be langstelling. Zelfs in de VS was die niet algemeen trouwens, want lang niet alle stations van het niet commerciële Public Broadcasting System, zonden „Let Poland be Poland'" uit en het is veelzeggend dat de New- yorkers de show niet hebben kunnen zien. UTRECHT-DEN HAAG (GPD) - Een demonstratieve tocht van ongeveer 20.000 motorrijders heeft zaterdagmiddag het nor male verkeer op de rijksweg tus sen Utrecht en Den Haag volle dig ontwricht. Vanaf half één nam een leger van motorrijders, verdeeld over groepen van steeds duizend motorfietsen, be zit van de A-12. Pas in de voor avond kwam een eind aan de langdurige opstoppingen. Aan leiding voor de grootscheepse manifestatie was de aankondi ging van het kabinet om te ko men met een bijzondere ver bruiksbelasting op nieuwe moto- Staatssecretaris Kombrink (finan ciën) ontving op het Binnenhof een delegatie van de motorrij ders. De bewindsman kreeg twaalf postzakken met handte keningen aangeboden van men sen die zich tegen de aangekon digde belasting hebben uitge- spoken. Kombrink deed de actie voerders geen enkele toezegging om de belastingmaatregel onge daan te maken. Een woordvoerder van het Utrechtse politiekorps noemt het een wonder dat een handge meen tussen een aantal woeden de automobilisten en actievoe rende motorrijders uitbleef. Even na het vertrekpunt bij de Utrechtse veilinghallen werd de colonne motorrijders bij het op rijden van de autosnelweg name lijk geconfronteerd met kwade automobilisten die in een im mense file terechtkwamen. In advertenties in een aantal dag bladen hadden de organisatoren van de demonstratie (Bovag, RAI en de Koninklijke Neder landse Motorrijders Vereniging, KNMV) alvast excuses aangebo den voor eventuele overlast. On der de kop „sorry" werd gezegd dat het motorrijden onbetaalbaar dreigt te worden wanneer de bij zondere verbruiksbelasting wordt ingevoerd. De enorme vertragingen waarmee de motorrijders in Den Haag arri veerden, werden gelaten geac- Een lange sliert van motoristen vulde de rijksweg van Utrecht nat Haag in de demonstratie tegen de bijzondere verbruiksbelasting. cepteerd. De stoet was zo groot dat op het moment dat rond half drie de kop de residentie bereik te, de staart Utrecht nog moest verlaten. Toen om half vijf de eerste motorrijders huiswaarts keerden, arriveerden nog steeds vele honderden demonstranten uit de richting Utrecht. De publieke belangstelling langs de route was bijzonder groot. Overal langs de rijksweg stonden juichende mensen met opgehe ven armen het lint van motorrij ders op te wachten. De motoren namen de linker (inhaal)rij- strook, terwijl automobilisten met een vaartie van ongeveer dertig kilometer per uur de rech ter rijkstrook dienden te houden. In de Haagse Houtrusthallen wer den de actievoerders toegespro ken door woordvoerder Nagt- zaam. Hij zei dat de aangekon digde belasting betekent dat nieuwe motoren 18 procent duurder zullen worden. „Wij be grijpen niet waarom de motor fiets extra zwaar moet worden belast en niet bijvoorbeeld de kleuren-tv, de video of de speed boot. In de huidige situatie kan de motorrijder en de motorbran che geen extra lasten meer dra gen. Bovendien kan zo'n belas ting volgend jaar opnieuw wor den verhoogd", aldus Nagtzaam. UTRECHT (ANP) - De Groepsraad Streekver voer van de Vervoersbond FNV heeft zaterdag in Utrecht besloten eventue le acties uit te stellen van 1 februari tot 1 april. Het bestuur krijgt tot die datum de gelegenheid om met minister ZeeValking (verkeer en water staat) en de werkgevers te onder handelen over de beloning van de buschauffeurs en over een harmonisatie van de arbeids voorwaarden voor al het perso neel in het stads- en streekver voer. Van de ongeveer zeventig groepsraadsleden stemden er vijf tegen en twee blanco. De overgrote meerderheid ging na een urenlange discussie akkoord met het bestuursvoorstel tot 1 april verder te gaan met onder handelen en acties tot die datum op te schorten. Uitgangspunt bij het overleg blijft - behalve het ge lijktrekken van de verschillende arbeidsvoorwaarden - het in schalen in een hogere func tieklasse met handhaving van de toeslag voor bezwarende werk omstandigheden. Harmonisatie Eenweek geleden besloot de Man (71) in Rotterdam vermoord ROTTERDAM (ANP) - Een 53-ja- rige man uit Rotterdam heeft be kend dat hij vrijdagavond de 71- jarige A.C. den Hollander met een mes heeft vermoord. De be jaarde man werd door acht mes steken in de borst getroffen tij dens een ruzie met de verdachte. Het slachtoffer wed zaterdag door zijn zoon in de gang van de benedenwoning aan de Hooidrift gevonden. Volgens een woordvoerder van de politie heeft de Rotterdammer ontkend dat roof het motiefis ge weest. Hij kende het slachtoffer al geruime tijd en woonde bij hem in de buurt. Groepsraad vandaag al tot acties (gratis vervoer) over te gaan als het gesprek met minister Zeeval- king over handhaving van de toeslag geen resultaat zou ople veren. Tijdens het gesprek - afge lopen donderdag - werd welis waar geen overeenstemming be reikt, maar kwam plotseling ook de door de vervoersbonden al sinds 1974 nagestreefde harmo nisatie aan bod. Daarop werd af gesproken dat in de komende twee maanden diverse voorstel len zullen worden geformuleerd en bekeken. In het streekvervoer werken onge veer 13.000 chauffeurs. Onder handelaar Dick Ketting van de bond zei dat de beloningsver- schillen met het stadsvervoer soms 100 tot 150 gulden per maand bedragen, terwijl er ook verschillen zijn tussen de ge meentelijke vervoerbedrijven onderling. Voor het niet-rijdend personeel lopen de arbeidsvoor waarden nog meer uiteen. "Laten inpakken" De Groepsraad stemde niet zonder slag of stoot met de bestuurs voorstellen in. Sommige leden vonden dat de onderhandelaars zich bij de minister hebben laten inpakken; ze voorspelden dat uitstel van de acties de motivatie bij de leden zou aantasten of dat de geëiste toeslag van zes pro cent helemaal of gedeeltelijk zal worden ingeleverd terwille van de harmonisatie. Ketting verze kerde hen dat die toeslag een be langrijk uitgangspunt blijft. Nu is afgesproken dat het overleg zal worden voortgezet, loopt de bond volgens zijn juridisch advi seur grote kans een kort geding aan zyn broek te krijgen en te verliezen als hij toch oproept tot acties per 1 februari De meeste leden lieten zich daardoor over tuigen. DEN HAAG (GPD) - In plaats van minder heeft de Koninklijke Marine de afgelopen jaren meer geld uitgegeven. Daardoor komt de helft van het tekort van achthonderd miljoen gulden op defensie voor rekening van de zeestrijdkrachten. Dit blijkt uit aanvullende gegevens die minis ter Van Mierlo de Tweede Kamer heeft gestuurd over zijn begroting, die deze week in het parlement wordt behandeld. Voor de helft van het totale tekort heeft Van Mierlo dekking gevonden. Er wordt onder meer bezuinigd op brandstof en munitie, op onderhoud wordt beknibbeld, bouwprojecten worden uitgesteld, de aankoop van groot materieel wordt verschoven en 300 vacatures bij de marine blij ven onbezet. Van de 400 miijoen gulden aan bezuinigingen neemt de landmacht bijna de helft voor haar rekening. De overige vierhonderd miljoen gulden wordt voorlopig gedekt door een aantal rekeningen niet dit jaar, maar pas in januari 1983 te betalen. Daarmee worden de problemen voor het volgend jaar wel groter, maar heeft Van Mierlo de tijd om „structurele maatregelen" te bedenken. Die zijn nodig, zo schrijft hij, „omdat ook in de toekomst de beschikbare financiële middelen op gespannen voet staan met de omvang en sa menstelling van het huidige defensie-apparaat". „Zorgvuldige studie en overleg" zijn nodig naar de gevolgen van inkrim ping van het defensie-apparaat, aldus Van Mierlo. Over bezuinigingen op de krijgsmacht is overleg nodig met de NAVO-bondgenoten. In de defensienota, die tegen de zomer zal verschijnen, zal hij met voorstellen komen. Intussen kunnen verdere ombuigingen, die eventueel uit de Vooijaarsnta voortvloeien, de problemen bij defensie ernstig ren, aldus de minister. Raadsleden (staan) op hun gemak UTRECHT (ANP) - Zeven Utrechtse raadsleden van de PSP. de CPN. het CDA en de PPR hebben de raad laten weten dat ze voor het sluiten van de winkels boodschap pen willen kunnen doen om vervolgens eten te kunnen koken en daar dan rustig van te genieten. Ze vragen de ge meenteraad daarom de perio de tussen half zes en half acht "vergadervrij" te houden. Zelf kondigen ze aan dat ze al met onmiddellijke ingang voortaan om half zes alle dan nog aan de gang zijnde raads- of commissievergaderinger zullen verlaten en ziet 's avonds vóór half acht nie zullen laten zien. WEERRAPPORTEN d i! 1 I: s E I E I'S Amsterdam zwaar bew. 7 -1 0 De Bilt onbew. 7 -3 0 Deelen on bew. 7 -2 0 Eelde onbew. 6 -4 0 Eindhoven onbew. 7 -3 0.1 Den Helder geheel bew. 6 0 0 Rotterdam zwaar bew. 7 -1 0 Twente onbew. 5 -5 0 Vlissingen geheel bew. 7 4 0.2 Zd.-Limburg onbew. 7 •1 0.1 Aberdeen motregen 0.7 Athene half bew. 15 7 0 Barcelona onbew. 14 5 0 Berlijn onbew. 3 -3 0 Bordeaux onbew. 9 6 0 Brussel half bew. 7 4 2 Frankfort onbew. 8 -5 3 Genève onbew. 10 2 0 Helsinki zwaar bew. -2 -7 0.8 Innsbruck sneeuw 7 0 3 Klagenfurt onbew. 14 -3 0 Kopenhagen onbew. 1 -7 0 Lissabon onbew. 9 0 Locarno onbew. 19 5 0 Londen zwaar bew. 12 7 0 Luxemburg onbew. -3 Madrid onbew. 15 -2 0 Mallorca onbew. 20 2 0 München onbew. 4 -5 6 Nice onbew. 14 5 0 Oslo geheel bew. 0 -13 0 Parijs mist 10 7 0 Rome licht bew. 15 3 0 Split onbew. 13 4 o Stockholm onbew. -9 -20 o Wenen zwaar bew. 6 0 5 Zurich geheel bew. 6 1 0 Casa Blanca zwaar bew. 17 7 0 Istanbul geheel bew. 7 3 0.4 Las Palmas onbew. -3 Tel-Aviv regen 10 - Tunis onbew. 16 13 0 DEN HAAG (GPD) - Er lijkt voor lopig nog geen einde gekomen aan de lijdensweg voor de PvdA. Het meest recente onderzoek naar het stemgedrag van de Ne derlanders geeft de socialisten minimaal 25, maar hooguit 30 ze tels in de Tweede Kamer. Nu zijn dat er 44. Vóór de verkiezingen van mei 1981 had de PvdA 53 zetels, zodat bij na sprake is van halvering van de aanhang. PvdA-fractieleider Wim Meijer sprak zaterdag al van een „dramatische" ontwikke ling. Bij verkiezingen op dit moment zou de WD waarschijnlijk als tweede partij uit de bus komen, met tussen 31 en 36 zetels (is nu 26). Het CDA blijft met een zeer stabiele aanhang de grootste par tij met 45 tot 50 zetels (nu 48). D'66 ten slotte zou bijna 10 zetels winnen en tussen 22 en 27 zetels uitkomen (nu 17). Deze resultaten werden zaterdag bekendgemaakt in het VARA-ra- dioprogramma In de Rooie Haan. Opinie-onderzoeker Mau rice d'Hondt baseert deze cijfers op een telefonische, representa tieve enquête onder ongeveer 1000 Nederlanders. Omdat hij dit ADVERTENTIE ZUIVER ZIJDE, ZUIVER WOL. Onderblouses, hemdjes en broekjes. Dun, behaaglijk en warm. BREESTRAAT126, LEIDEN. TEL. 071-130960 aantal te klein vindt gaf d'Hondt geen exacte cijfers maar slechts minimale en maximale aanhang. Bij de PvdA blijkt het aantal afval ligen - mensen die de vorige keer PvdA gestemd hebben en nu zeggen dat niet meer te doen - het grootst. Er is slechts een vas te aanhang van 45 tot 50 procent. Bij het CDA ligt dat op 75 tot 80 procent, bij de WD op 80 tot 90 procent (het hoogste) en bij D'66 op 65 tot 70 procent. Volgens d'Hondt zitten onder de afvallige PvdA'ers overigens op vallend veel mensen die zeggen helemaal niet meer te weten waarop zij zullen stemmen. Slechts 10 procent stapt over naar D'66 Ook bij D'66 zitten veel twijfelaars. Wanneer deze ex-PvdA- en ex-D'66-stemmers besluiten toch weer op 'hun' par tij te stemmen, dan kunnen de genoemde cijfers weer sterk ver anderen. Het gevaar bestaat ech ter volgens d'Hondt dat veel van deze mensen bij de eerstvolgen de verkiezingen - in maart voor de Provinciale Staten - thuis zul len blijven. "Beetje zwemmen" WD-leider Hans Wiegel weet de slechte cijfers van de socialisten mede aan het feit dat CDA en D'66 de PvdA de „rotte klussen" laat opknappen. „Men laat de PvdA een beetje zwemmen" Maar het betekent vooral dat de kiezers deze coalitie niet willen en een scheip negatief oordeel over het kabinetsbeleid uitspre ken, aldus de oppositieleider. D'66-leider Terlouw schreef het zware verlies van de PvdA toe aan de „onvoldoende realisti sche" reactie van de socialisten op de economische moeilijkhe den. „De PvdA doet er goed aan meer aandacht te besteden aan het bedrijfsleven en duidelijk te maken dat er meer bezuinigd moet worden", aldus Terlouw. Hij zei het onzin te vinden dat de PvdA D'66 (mede) de schuld geeft van de slechte enquête-cij- fers. Stappen bepleit tegen topjurist wegens smaad ROTTERDAM (ANP) - E«n vijf- tiental samenwerkende anti-ras- cisme organisaties in ons land hebben minister De Ruiter (justi tie) in een brief verzocht een ver volging wegens smaad in te stel len tegen de advocaat-generaal bij het gerechtshof in Leeuwar den, mr. H. Niemeyer. De advocaat-generaal heeft zich volgens deze organisaties on langs in het openbaar discrimi nerend uitgelaten over woonwa genbewoners. Dit is gisteren door een woordvoerder van het samenwerkingsverband meege deeld. Mr. Niemeyer zei onlangs in Leeu warden dat "junkies, souteneurs en het platteland afstropende woonwagenbewoners in ryks werkinrichtingen de handen uit de mouwen zouden moeten ste ken". Pas dan zou volgens mr. Niemeyer "de criminaliteit op doeltreffende wyze kunnen wor den ingedamd" DEN HAAG (GPD) - „Het bezuinigingsverhaal van het CDA is niet het enige antwoord op de proble men. Het levert geen banen op, integendeel, het zal j nadelige invloed hebben. Het doel op zichzelf'. Volgens Lubbers kan het kabinet de uitdaging van tegelijk bezuinigen en het zorgen voor nieuwe werkgelegenheid aan. afs dwellen met Meijer bekritiseerde zaterdag in Zwolle ook de FNV. die de ziektewet-plannen van de hand wijst Hij noemde zich door die kritiek overvallen, omdat de FNV van het begin af aan betrokken is geweest bij overleg met de PvdA-fractie en de verantwoordelij ke (PvdA-)bewindslieden. de kraan open". Dat zei PvdA-fractieleider Wim Meijer zaterdag voor de VARA-radio. Het steeds maar willen bezuinigen is „stokpaardjes berijden" en helpt ons niets, meende hij. De PvdA- voorman zei „te wachten op signalen uit CDA en D'66 dat men bereid is boven op de reeds gemaakte afspraken over het werkgelegenheidsplan met hoofdbestuur van D'66 vindt dat de regering door nieuw beleid te komen". moet gaan met bezuinigingen op overheidsuitga- CDA-fractieleider Lubbers wees de kritiek van Meüer ^'en- lonen en uitkeringen. Dat is nodig om de werk zaterdag van de hand. „Het gaat ook ons om de loosheid te kunnen terugdringen Daarbij vindt werkgelegenheid, maar ombuigingen zijn nodig om D'66 dat de koppeling tussen netto minimumlonen daarvoor te kunnen zorgen. Zii ziin voor ons geen en uitkeringen gehandhaafd moet blijven.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7