Gdansk onrustig na nieuwe rellen Akkoord rond Sinaï Turkije wil geen 'pottekdjkerij' EG C Schmidt wil met FDP afmaken D Gewonden bij rellen in Bristol Aan vooravond prijsverhogingen "CIA wilde Bani-Sadr als agent' Nieuw Evenement In Ahoy*! Opnieuw bloedbad in El Salvador (Van onze correspondent Frans van Hasselt) ISTANBOEL - De contacten tus sen Turkije en de Raad van Euro pa in Straatsburg zullen zich voortaan alleen nog afspelen op ministersniveau. Dit heeft het Turkse staatshoofd, generaal Ev- ren, gisteren aangekondigd in een rede voor radio en televisie. Zijn land zal in de toekomst geen initiatieven aanvaarden die neer komen op inmenging in zijn bin nenlandse aangelegenheden. Het zal zijn betrekkingen met de Raad laten afhangen van de in stelling van „enkele lidstaten" die vijandige neigingen jegens Turkije vertonen. Dit was een reactie op de resolutie die de parlementaire Assemblee van de Raad donderdag heeft aangenomen, waarin het Turkse generaalsregime wordt gekriti seerd wegens zijn onderdruk- Buitenland king van de mensenrechten. Daarin wordt ook gewezen op de mogelijkheid voor regeringen van lidstaten, de kwestie van de mensenrechten in een lidstaat aanhangig te maken bij de com missie voor de mensenrechten van de Raad, die vervolgens een onderzoek in kan laten stellen. Het is deze procedure die het Turkse regime kennelijk wil ver mijden. Denemarken, Noorwe gen en ook Nederland hebben echter te kennen gegeven ertoe over te willen gaan. In 1968 en 1969 is tegen de Griekse junta, op verzoek van de Scandi navische landen en Nederland, ook een dergelijk onderzoek in MAANDAG 1 FEBRUARI 1982 gesteld. Gefolterden en ook auto riteiten van de kolonelsjunta, werden toen in Straatsburg als getuigen gehoord, hetgeen na an derhalf jaar tot een veroordeling leidde. Enkele uren voordat het de junta duidelijk werd dat er in de ministerraad een grote meer derheid was voor de schorsing van Griekenland, trad zij zelf uit de Raad. Evren heeft nu duidelijk te kennen gegeven zich voor zo'n procedu re niet te zullen lenen en eventu eel al in een eerdere fase uit te zullen treden. „Alle lidstaten moeten weten dat Turkije zich niets zal aantrekken van de mo gelijke gevolgen van een resolu tie die beoogt het land af te bren gen van de verwerkelijking van zijn nationale doeleinden. Ook zal het Turkse volk zijn nationale waardigheid niet voetstoots op offeren". LONDEN (GPD/ANP/Reuter) - Bij rellen in een oude stadswijk van Bristol zijn in de nacht van zaterdag op zondag verschillende politiemensen gewond ge raakt. Een van hen kreeg een fles in zijn gezicht en zal vermoedelijk een oog moeten missen. De ongeregeldheden begonnen nadat zaterdag zwarte en blanke jongeren met elkaar in botsing kwamen in de wijk St. Paul's. Eerder dit weekeinde hadden jongeren in dit gebied al vernielingen aangericht door stenen naar auto's te werpen en ruiten in te gooien. Toen honderd politiemensen een eind aan de scher mutselingen trachtten te maken, richtten de jeugd- bendes zich tegen hen. Stenen, benzinebommen, en andere projectielen veroorzaakten bij een tiental agenten verwondingen. Een jaar geleden was de wijk St. Paul's ook al het toneel van rellen. De uitgebreide ongeregeldheden van toen vormden het beginsein van rellen in tal van oude stadswijken in Engeland waarbij uiteindelijk honderden gewonden en zelfs doden vielen. Politiemensen vrezen dat de cellen van dit weekeinde in Bristol andermaal de inleiding zullen blijken van ongeregeldheden op grotere schaal. Gisteren lag het Britse treinverkeer stil als gevolg van een nieuwe staking door machinisten. In aanslui ting op de veerdiensten Hoek van Holland-Harwich, zo maakten de Nederlandse Spoorwegen daarop in Utrecht bekénd, werd gezorgd voor busdiensten tussen Harwich en Londen. Het was gisteren de negende stakingsdag voor de 25.000 machinisten in drie weken om kracht bij te zetten aan hun eisen in een loon- en produktiviteits- conflict. De Britse staatsspoorwegen sloten giste ren, doordat het hele treinverkeer stilviel en mede om geld te besparen, prompt al het overige 170.000 man sterke overige spoorwegpersoneel uit zonder betaling. gen moeten terugdraaien nadat rellen en stakingen over het hele land waren uitgebroken. (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - Voorafgaand aan de drastische prijsverhogingen die vandaag in Polen wor den doorgevoerd is het buiten de Lenin-scheepswerf in de havenstad Gdansk - de geboortegrond van de vakbond Solidariteit - zaterdag tot ernstige botsingen gekomen tussen politie en betogers. Van de veertien gewonden waren er acht van de militia, 250 mensen zouden zijn gearresteerd. moeilijk en voor buitenlanders nagenoeg onmogelijk, zodat gis teravond niet bekend was hoe de situatie die dag was in Gdansk. De onrust, die door het Poolse persbureau wordt toegeschreven aan middelbare scholieren, de zogenaamde studenten-Solidari- teit, komt op het moment dat de prijzen Van de meest elementaire levensbehoeften in Polen tot een maximum van 500 procent om hoog gaan. De prijsverhogingen, die door de militaire machtheb bers worden doorgevoerd tegen het advies in van een eerder dit jaar ingestelde economische re geringscommissie, die vreesde dat de verhogingen provocaties zullen uitlokken, jagen de kosten van levensonderhoud met ge middeld 250 procent omhoog. Het militaire regime heeft de laagste inkomensgroepen een compensatie van 12,5 procent aangeboden. Volgens het officiële Poolse pers bureau vond het treffen met de studenten plaats voor de ingang van de befaamde Lenin-scheeps- werf in Gdansk. Van hieruit wer den de eerste grote acties van de vrije vakbond Solidariteit gediri geerd door onder meer Lech Wa lesa. Volgens de Poolse autoritei ten greep de militie in toen de jeugd openbare gebouwen wilde gaan bestormen. Er was eerder al sprake van dat de militaire auto riteiten als voorzorg de scheeps werven in Gdansk wilden sluiten tijdens het ingaan van de prijs verhogingen. Volgens PAP wer den de jongeren tot hun daden „geinspireerd door de propagan da van de Amerikaanse rege ring." Dit heeft het officiële Poolse pers bureau PAP gisteren op gezag van het ministerie van binnen landse zaken bekendgemaakt. De communicatie tussen War schau en Gdansk is nog altijd WASHINGTON (AFP) - De Ame rikaanse inlichtingendienst (CIA) heeft tevergeefs gepro beerd Abolhassan Bani-Sadr als agent te werven, voordat deze president werd van de Iraanse republiek. Dit schrijft de Was hington Post in zijn zondagedi tie. Het artikel in de krant is gebaseerd op geheime documenten die strijdbare islamieten vonden na de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran in novem ber 1979. Deze documenten wa ren in dertien delen gepubli ceerd in de Iraanse hoofdstad, met een commentaar in het Farsi erbij. Een andere krant, de Bos ton Globe, begon zaterdag met het publiceren van dezelfde do cumenten. Bani-Sadr, die als balling in Parijs woont, heeft tegenover de Post bevestigd dat een Amerikaanse firma, "Carver Associates" hem als "adviseur" heeft proberen te ADVERTENTIE De Rekreatiebeurs voor Het Hele Gezin Centraal staat: Rekreëren in eigen omgeving. VRIJBUITEN '82 biedt een keuze uit: Rekreatie- en pretparken Dagtrips- en vakantie informatie Caravans. Vouwwagens. Motorhomes, Tenten, kampeerartikelen, accessoires. Speciale AttraktiesU Paard- en ponyri|den in het wild-west park, wild-west sporten Presentaties van div. VW's Walibi, Bobbeiaanland. Madurodam etc. Sport en spel. In het wild-west park treden bekende country and western groepen voor u op VRIJBUITEN'82 woensdag 3 t/m zondag 7 FEBRUARI AH0Y' ROTTERDAM open dagelijks van 11.00 tot 17 OOu en van 19 00 tot 22 30u. Zondagavond gesloten. De recreatiebcuts voor het hele gezin Walesa De voorzitter van de Poolse vak centrale „Solidariteit" Lech Wa lesa heeft vanuit de villa buiten Warschau waar hij gevangen wordt gehouden een boodschap gesmokkeld waarin hij er bij alle Polen en in het bijzonder bij de leden van Solidariteit op aan dringt tegen de prijsverhogingen te demonstreren met alle midde len die zij ter beschikking heb ben. Maar hij heeft tevens ge waarschuwd de kansen van een opleving van de vakcentrale niet te verknoeien. In 1970, 1976 en 1980 hebben de verschillende regeringen inge voerde drastische Driisverhoein- Toenadering tussen India en Pakistan NIEUW DELHI (AFP/Reuter) - India en Pakistan hebben beslo ten tot vorming van een gemeng de commissie vor periodiek overleg over hun onderlinge be trekkingen. Naar een Indiase woordvoerder gisteren bekendmaakte, aan vaardde de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken, Agha Shahi. een dergelijk voorstel van premier Indira Gandhi. Minister Shahi kwam vrijdag in Nieuw Delhi aan om te onderhandelen over een niet-aanvalsverdrag tus sen de twee landen. Woordvoerders van de twee landen wilden geen bijzonderheden ge ven over de besprekingen, maar zij vertelden wel dat de kwestie- Kasjmier een groot probleem vormt. Hpt Indiase persbureau PTI meldde gisteren dat nog 'be langrijke hinderpalen' uit de weg moeten worden geruimd voor de totstandkoming van een niet- aanvalsverdrag. De Pakistaanse minister en zijn Indiase collega, Narasimha Rao, besloten giste ren hun overleg met één dag te verlengen. Voordat Shahi naar Islamabad te rugkeert. zal hij nog een gesprek hebben met RAO Van Kasjmier staat tweederde on der Indiaas gezag en de rest on der Pakistaans beheer. Om het leed van de immense prijs verhogingen ietwat te verzach ten heeft het militaire regime een aantal concessies aangekondigd die duidelijk voor zich spreken over wat het tegenwoordige sys teem voor de Polen betekent. Vanaf vandaag zijn weer tele foongesprekken over langere af stand mogelijk maar alleen via een telefonist of telefoniste en met de zekerheid dat het gegprek wordt afgeluisterd zoals dat ook het geval is met lokale gesprek ken. Verder kunnen er weer telegram men worden verzonden maar al leen nadat de afzender zich heeft gelegitimeerd. De tekst wordt pas weggestuurd na goedkeu ring door de censor. Rode Brigades wilden reeks aanslagen plegen VERONA (UPI/AFP) - De Rode Brigades waren van plan een reeks aanslagen te plegen op functionarissen en journalisten om verwarring te zaaien, voordat ze waarschijnlijk de donderdag bevrijde generaal Dozier zouden doden. Dit heeft de Italiaanse po litie zaterdag gezegd. Een woordvoerder van de antiter reurbrigade zei zaterdag dat in de woning in Padua, waar Dozier gevangen werd gehouden door leden van de Rode Brigades, do cumenten zijn gevonden met plannen voor aanslagen op func tionarissen van de justistie, de politie en op journalisten. Uit de documenten viel op te maken dat deze aanslagen hadden moe ten worden gepleegd, terwijl de Amerikaanse NAVO-generaal nog m handen van zijn ontvoer ders was. Er zijn foto's gevonden van de mensen die het doelwit van de aanslagen moesten wor den, aldus de woordvoerder van politie. Hij zei dat de politie van mening is dat de ontvoerders van plan wa ren Dozier te doden. De Italiaanse politie heeft zaterdag twaalf mensen gearresteerd die er van verdacht worden te beho ren tot de extreem linkse groep "Prima Linea", zo is uit welinge lichte bron vernomen. De arres taties werden verricht in Brescia. Ook werden er drie schuilplaatsen van "Prima Linea" ontdekt. Er werden vijf revolvers, staven dy namiet slaghoedjes en patronen gevonden. De arrestanten worden allen be schuldigd van lidmaatschap van een gewapende bende, en ille gaal wapenbezit, aldus dezelfde bron. Verzet tegen startbaan )van onze correspondent Hans Amesz) BONN - Bij nieuwe rellen op het bouwterrein van de om streden startbaan-West voor het vliegveld van Frankfurt zijn zaterdag minstens 100 demonstranten en 96 politie agenten voor een deel zwaar - gewond geraakt. Ruim 10.000 tegenstanders van de bouw van de start baan waren, ondanks een verbod van de autoriteiten, naar het bos bij het vliegveld gegaan. Daar raakten zy slaags met de politie. Sommi ge demonstranten gooiden met knuppels, stenen, molo- tov-cocktails en lichtkogels. De politie antwoordde met traangas en de bullenpees. Het verzet tegen de bouw van de startbaan neemt steeds heftiger vormen aan. Hoewel het staatsgerechtshof van de deelstaat Hessen onlangs heeft besloten dat er geen volksstemming over de bouw mag worden gehouden, wil len de tegenstanders de strijd voortzetten. Het openbaar ministerie is een onderzoek begonnen naar de moord dreiging op de minister-pre sident van Hessen, de so ciaal-democraat Holger Bor- (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - Bondskanselier Helmut Schmidt is na afloop van een bij na twee uur durende rede op het congres van de SPD in de deel staat Nedersaksen korte tijd on wel geweest. Volgens een rege ringswoordvoerder had Schmidt echter geen medische hulp no dig. De Westduitse kanselier zou last hebben gehad van „kramp". De zondagskranten hebben dit voorval niettemin uitvoerig ge publiceerd. Met name de Sprin ger-sensatiepers vraagt zich af in hoeverre Schmidt, die immers sinds drie en een halve maand met een pace-maker leeft, nog gezond genoeg is om de Bonds republiek te regeren. Nadat Helmut Schmidt de SPD- bijeenkomst in Hannover had verlaten heeft hij een lang onder houd gehad met FDP-voorzitter en minister van buitenlandse za ken Genscher. Dat gesprek was gewijd aan de werkgelegen- heidspolitiek. Schmidt had vori ge week gedreigd te zullen aftre- PLO: Israël wil Libanon binnenvallen den als de regeringspartijen SPD en FDP het vóór woensdag niet eens kunnen worden over een politiek die de werkloosheid „stap voor stap" doet verminde ren. De noodzaak daarvan wordt des te dringender omdat het aan tal werklozen in West-Duitsland nog steeds stijgt. Gisteren zei de president van het federale ar beidsbureau in Neurenberg, Jo- sel Stingl, dat er voor de maand januari gerekend moet worden met 1,8 miljoen werklozen. Dat is 180.000 meer dan in december en de hoogste stand sinds dertig jaar. Het onderhoud tussen Schmidt en Genscher is in „goede geest" ver lopen. Details zijn echter niet be kendgemaakt, behalve dat uit drukking is gegeven aan de hoop op een spoedige daling van het renteniveau in de Verenigde Sta ten. Hoe een werkgelegenheidspro gramma eruit moet zien en voor al hoe het gefinancierd moet worden, is nog altijd onduidelijk. Daarover wordt tot woensdag nog druk vergaderd. Helmut Schmidt zei in Hannover dat hij in principe „aan boord" wil blijven, in ieder geval tot de verkiezingen van 1984. Maar de Westduitse kanselier verklaarde ook dat „een schip met 13 of 20 of 27 stuurlieden op den duur niet meer te sturen is". „SPD en FDP hebben van de kiezers de op dracht gekregen de politiek van binnenlandse vrede en veilig heid voort te zetten. Deze op dracht is er niet om mee te jongleren", aldus Helmut Schmidt. SAN SALVADOR (UPI) - Salva- doriaanse militairen hebben gis teren vroeg in de voorstad San Antonio Abad van San Salvador 17 burgers uit. hun huizen ge haald en doodgeschoten. Dit hebben bloedverwanten van de slachtoffers meegedeeld. Het leger maakte bekend dat er in de nacht van zaterdag op zondag in het noordwestelijke deel van de hoofdstad een actie was on dernomen tegen 'ondermijnende cellen' en dat daarbij ongeveer 20 linkse guerillastrijders waren ge dood. Deze gesneuvelden en de gewonden onder de guerrilla strijders waren door hun mede standers meegenomen. Aan de kant van het leger vielen vijf lichtgewonden, aldus het leger communiqué. Een vrouw die bij het bloedbad haar twee zoons verloor, ver klaarde dat de militairen tegen haar hadden gezegd dat de twee jongens mee moesten voor het geven van inlichtingen, maar dat zij spoedig zouden worden terug gebracht en dat zij zich geen zor gen behoefte te maken. Later klonken in de buurt schoten. Bij het aanbreken van de dag vond de vrouw haar twee zoons dood, samen met 15 anderen. Een andere vrouw vertelde dat de militairen haar 20-jarige zoon doodschoten en haar drie doch ters van 13, 14 en 16 jaar ver krachtten. Groeperingen die toezien op het naleven van de mensenrechten hebben het Salvadoriaanse leger herhaaldelijk van wreedheden beschuldigd, zoals een bloedbad dat vorige maand in het dorp Mo- zote, in het noordoosten van het land, aan ten minste 733 mensen het leven kostte. De Amerikaanse tegering _wil de militaire hulp aan El Salvador vergroten tot een bedrag van tus sen de 55 en 75 miljoen dollar, zo is dit weekeinde vernomen uit kringen van een Amerikaanse congrescommissie, die over de plannen is ingelicht door het sta te department. Het oorspronke lijke geplande bedrag voor mili taire hulp over 1982 bedraagt 25 miljoen dollar. De plannen voor uitbreiding van de militaire hulp zouden het gevolg zijn van een verzoek van de Salvadoriaanse regering tot vervanging van toe stellen die afgelopen' week door het verzet zijn vernield bij de aanval op'de militaire basis Ilo- pango. Een aantal democratische congres leden heeft intussen aangekon digd te komen met een wetsont werp, dat iedere vorm van mili taire hulp aan El Salvador ver biedt. De democraten, onder wie senator Dodd van Connecticut zijn het niet eens met de verkla ring van president Reagan, dat de regering in El Salvador voor uitgang heeft geboekt bij de na leving van de mensenrechten en het doorvoeren van hervormin gen. Een dergelijke verklaring vormt de voorwaarde die het congres heeft gesteld voor voort zetting van de hulp van El Sava- dor. De onderminister van buitenland se zaken, belast met interameri- kaanse zaken, Thomas Enders, zal de verklaring van Reagan moeten verdedigen - voor de subcommissie van het congres voor Latijns-Amerika. CAIRO (Reuter/AFP/UPI) - Egypte is blij dat Israël heeft ingestemd met deelname van Westeuropese landen aan de internationale vredesmacht voor de Sinai. De Egyptische minister van buitenlandse za ken, Boutros Boutros Ghali, zei gisteren te hópen dat Europa nu een grotere rol zal spelen in het vre- destreven in het Midden-Oosten en ook in het zoe ken naar een oplossing van het probleem van de Palestijnen. De vredesmacht gaat de Sinai bewaken als Israël er zijn militaire aanwezigheid op 25 april beëindigt. Het Israëlische kabinet verklaarde zich gisteren ak koord met de deelname van Nederlandse, Franse, Italiaanse en Britse militairen. Buiten het Israëlische akkoord met de Sinai-vredes- macht is de politieke situatie in het Midden-Oosten er alleen maar onduidelijker op geworden. Jordanië en Iran kwamen namelijk als "kemphanen" tegen over elkaar te staan, nadat Jordanië had verklaard Irak openlijk en militair te willen steunen in zijn oorlog met Iran. Daarop verklaarde Iran met een bataljon vrijwilligers van "berouwvolle" Iraakse krijgsgevangenen Syrië te hulp te willen komen in zijn confrontatie is Israël over de in december door Israël geannexeerde (Syrische) hoogvlakte van Go lan. De verdere verdeelheid die door een en ander binnen het Arabische kamp kan ontstaan dreigt ook de po sitie van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) te verzwakken, die van haar kant om te over leven goede betrekkingen met iedereen moet hou den. Israël valt voor 25 april Zuidlibanon binnen om de ruggegraat van de Palestijnse strijdkrachten te bre ken en om de Egyptische president Mubarak uit te testen of hij zich daarbij zal neerleggen met het oog op de terugtrekking van de Israëlische troepen uit de Sinai vóór die datum, zo zei de leider van de PLO, Yasser Arafat in een interview in het weekeinde. Overbevolking China dreigt PEKING (UPI) - De Chinese vice-premier Chen Muhua heeft verklaard dat China er niet in is geslaagd de groei van zijn bevolking binnen de perken te houden. De vice- premier waarschuwde voor een geboortengolf in zijn land, dat al de meeste inwo ners ter wereld heeft. Door goede oogsten besloten vele jonge boeren te trouwen en kinderen te krijgen. Er werd niet langer gevolg gege ven aan de oproep van de re gering tot geboortenbeper- king, met als gevolg dat de bevolkingsgroei de gestelde normen overschreed, aldus Chen Muhua in een Chinese krant. De verwoede pogingen van Pe king om het aantal geboorten in te perken, hadden in 1980 succes toen de bevolkings groei voor het eerst in 31 jaar onder de 1 procent bleef.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6