actief in I vrije tijd Parkeerruimte bij winkelcentrum in Merenwijk voldoet Vertraging hulptransport Nieuw wijkcentrum voor Staal- en Tuinstadwijk D'66: vier parkeer garages Polen verleent ook visa aan begeleiders Boeken voor en over kleine kinderen Lelden MAANDAG 1 FEBRUARI 1982 Provincie weerlegt kritiek winkeliers DEN HAAG/LEIDEN - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vinden dat er in de Merenwijk rond winkelcentrum De Kopermolen voldoende parkeergelegenheid is. Het dagelijks bestuur van de provincie wijst daarom de bezwaren af die o.m. winkeliersver eniging De Kopermolen tegen de gemeentelijke bestemmingsplannen voor de Meren wijk had ingediend. De winkeliersvereniging vindt dat er in het plan te weinig ruimte voor parkeren wordt gereser veerd en maakt er daarom vooral bezwaar tegen dat het plein bij de Rosmolen eventueel aan de parkeerruimte wordt onttrok ken. De gemeente speelt name lijk met de gedachte hier een voetgangersgebied en/of evene mentenplein van te maken. Te gelijkertijd is er het idee om bij de Papiermolen een parkeerdek te maken en zo het verlies aan parkeerruimte bij de Rosmolen te compenseren. Gedeputeerde staten wijzen erop dat B en W zelf al hebben gesteld Gebroken been LEIDEN - Een 12-jarige jongen uit Leiden is zaterdagmiddag met een gebroken been opgeno men in het Academisch Zieken huis. Hij was op het Valkenpad (Merenwijk) aangereden door een brommer. De jongen rende het' fietspad over, een bal achterna. De 17-jarige bromfietser, ook uit Leiden, kon de jongen niet meer ontwijken. van het Rosmolenplein pas voet gangersgebied te maken als een onderzoek heeft uitgewezen dat het plein als parkeergelegenheid kan worden gemist. Het bestem mingsplan bepaalt niet dat het plein voetgangersgebied moet worden; het geeft de gemeente raad de bevoegdheid daartoe eventueel te besluiten, na een in spraakprocedure. Gedeputeerde staten hebben daar nu de voor waarde aan toegevoegd dat ook zij eerst met het plan voor het Rosmolenplein moeten instem men, alvorens het kan worden uitgevoerd. Een zelfde procedu re staat voorgeschreven voor het eventueel maken van een par keerdek bij de Papiermolen. Ook de andere bezwaren tegen het bestemmingsplan worden voor het merendeel door gedeputeer de staten afgewezen, zoals eerder al door de gemeenteraad tos ge daan. Het provinciaal bestuur vindt het met B en W juist dat er aan de Zijl nabij de Groote Sloot geen jachthaven komt. Dit ge bied wordt in de toekomst ge ruild met een stuk grond van Warmond, welke gemeente geen jachthaven bij de Groote Sloot wil hebben. Het bezwaarschrift van watersportvereniging De Kooihaven is daarom verwor pen. Wel hebben B en W beloofd te zullen zoeken naar een plek in de Kooi voor een jachthaven. Dat er ten zuiden van het flatge bouw aan de Mussenplaats win kels, een horpcavestiging en een bedrijf mogen komen, heeft de goedkeuring van gedeputeerde staten, ondanks de bezwaren van 38 omwonenden. Eveneens vindt het provinciaal bestuur het juist dat het aanmeren van privésche- pen bij het Zijleiland niet in het bestemmingsplan is opgenomen (zoals vijftien Merenwijkers had den gevraagd), omdat daar een speciale gemeentelijke verorde ning voor bestaat. Ook de acht bewoners van de Ap pelbes, die bezwaar maken tegen de woningbouw tussen hun straat en de spoorlijn Leiden- Haarlem krijgen van gedeputeer de staten ongelijk. Wel vindt het provinciaal bestuur dat de ruim te tussen de woningen aan de Appelbes en de nieuwe huizen vergroot moet worden. De be- bouwingsvrije strook die door B en W op vijf meter was gesteld, is daarom door gedeputeerde sta ten tot tien meter uitgebreid. LEIDEN - D'66 wil dat er binnen vier jaar in de Leidse binnenstad vier parkeergarages worden ge bouwd. Fractieleider Hoekema heeft dit gezegd in een interview in het 'Kontaktblad' van de mid denstands-vereniging het Leids City Centrum. "Er is nu zicht op twee parkeerga rages in Leiden, aan de Lange- gracht en op het Sanderscom- plex. Daarmee is een belangrijke stap gezet, maar dat heeft dan ook wel veel te lang geduurd. Zover hadden we drie jaar gele den moeten zijn". "We zullen als D'66 eisen dat in de volgende college-periode er nog eens twee worden gerealiseerd. Dat wordt een harde eis. Nu we voor Pancras-west en -oost be stemmingsplannen hebben, be hoeft de realisatie van de garages op de Kaasmarkt en het Ir. Dnes- senplein niet zo lang meer te du ren". aldus Hoekema in het Kon taktblad. De plannen voor de bouw van ga rages in de Hekkensteeg (Mare- dorp) en onder het Galgewater wijst Hoekema van de hand. De Hekkensteeg noemt hij niet zo'n ideale plaats en het plan van de Kamer van Koophandel voor het Galgewater noemt hij niet zo zin vol. Het zou te duur zijn. In het ontwerp-verkiezingspro- gramma van de democraten staat dat het tot dusver gevoerde be leid de instemming van D'66 heeft. D'66 steunt vermindering van dè parkeeroverlast in de bin nenstad door de bouw van par keergarages. heet het in het ont werp. Hieraan worden beperkin gen verbonden doordat de totale parkeerruimte in en om de bin nenstad van de democraten niet mag stijgen boven 'de thans gel dende maxima'. LEIDEN "De Linde". Dat is de naam van het nieuwe wijk- en dienstencentrum voor de wijken Tuinstadswijk en Staalwijk op de hoek van de Herenstraat en de Leliestraat. Door een gordijn weg te trekken onthulde wethou der Schoute afgelopen zaterdag deze naam en verrichtte daarmee de officiële opening van het wijk- gebouw. De naam is bedacht door mevrouw Van Weizen. Zij is al vele jaren als vrijwilligster actief in het dienstencentrum en fungeerde als voorzitter van de feestcom missie die de festiviteiten van af gelopen zaterdag voorbereidde. Waarom De Linde? Mevrouw Van Weizen; "Omdat deze boom veelvuldig voorkomt in de wijk, er in de wijk een straat naar ge noemd is en omdat hij een plek is van rust. schaduw en spelen". In het wijkgebouw zijn zowel het dienstencentrum, de peuter speelzaal "de Kleine Urt" als het wijkcomité Tuinstadstaalwijk ondergebracht. Het gebouw be staat uit twee zalen; de een wordt gedeeld door het wijkcomité en het dienstencentrum, de ander is voor de peuterspeelzaal. Tot me dio vorig jaar was de Juliana- kleuterschool in het gebouw ge vestigd. 'Waar een wil is, is een weg" had volgens wethouder Schoute ook een naam kunnen zijn voor het nieuwe wijkgebouw. daarmee de voorbereiding op de totstandko ming van "De Linde" kenschet send. Drumband Matilo en de Kopergirls brachten zaterdag een muzikale aubade aan de ge bruikers van het nieuwe cen trum, waar de verdere dag aller lei feestelijkheden waren. In wijkgebouw De Linde werd zaterdagavond feest gevierd ter gelegenheid van de officiële opening, met dans. zang en bingo. De foto registreert enhousiaste dames en een gebrek aan mannelijke danslustigen. LEIDEN - Met een aantal uur ver traging zijn zes vracht- en bestel auto's zaterdagmiddag namens de Stichting Regio Leiden Helpt Polen naar de Poolse stad Torun vertrokken. Na een tussenstop in de Westduitse grensplaats Helm- stedt hoopten de chauffeurs gis teren in Polen te arriveren. De achtkoppige bemanning van het hulptransport kreeg in Helm- stedt later gezelschap van nog drie afgezanten van de stichting, die op het laatste moment nog aan een visum geholpen bleken te kunnen worden. Dat was lan ge tijd onzeker; tot drie uur 's middags wachtten de chauffeurs zaterdag op de beslissing van ae Poolse ambassade of het drietal alsnog een visum zou krijgen. Toen kregen zij de instructie te vertrekken, zeven uur later dan zij zelf van plan waren geweest. De chauffeurs waren vrijdag aan een visum geholpen. Het gezel schap van drie een bestuurslid, een tolk en een predikant is de chauffeurs met een personenau to naar Helmstedt achterna ge reisd, toen bleek dat ook zij toch nog een visum kregen. Tot de nok Het hulptransport is voorzien van kinder- en andere voeding, kle ding. schoeisel en schoonmaak middelen. De zes wagens zitten tot de nok gevuld. De goederen zijn bijeengebracht door inwo ners van Benthuizen, Haarlem, Koudekerk. Leiden, Leiderdorp. Rijnsburg. Woubrugge en door verschillende instellingen en be drijven uit een aantal andere plaatsen. Het is het derde hulptransport dat de Stichting Regio Leiden Helpt Polen 'naar Torun en omgeving heeft ge stuurd. De spullen worden afge leverd bij katholieke en protes tantse kerken, bejaardencentra en kindertehuizen. De Polen zijn door middel van telegrammen op de hoogte gesteld van de komst van de Leidse delegatie, die in de loop van woensdag in Nederland terug hoopt te zijn. Sinds de oprichting van de Stich ting Regio Leiden Helpt Polen in september 1981 is voor meer dan 100.000 gulden aan medicijnen en medische hulpgoederen en voor 20.000 gulden aan voedsel naar Polen gebracht. De collecte die vorig jaar in Alphen aan den Rijn. Katwijk, Leiden, Leider dorp. Oegstgeest, Rijnsburg, Val kenburg. Woubrugge en Zoeter- woude is gehouden, heeft bijna 90.000 gulden opgebracht. Van kerken en instellingen (waaron der scholen) in de regio kwam 12.000 gulden binnen, bedrijven schonken bijna 20.000 en parti culieren bijna 40.000 gulden. Omdat de stichting nog meer transporten wil verzorgen, wor den verdere acties voorbereid De Stichting Regio Leiden Helpt Polen werkt samen met de on langs opgerichte Nederlandse Stichting Hulp Polen en is zowel in het bestuur als in het werkco mité daarvan vertegenwoordigd. Met deze nationale organisatie is de afspraak gemaakt dat de re gionale stichtingen hun eigen ac ties voortzetten, de landelijke stichting coördineert en ziet erop toe dat de hulpverlening geluk over heel Polen wordt verdeeld. Vrouw komt onder betonwagen LEIDEN - Een 62-jarige vrouw uit Leiderdorp is vanmorgen onder een betonwagen gekomen en acht meter meegesleurd. De vrouw bleef evenwel ongedeerd. De vrouw werd met haar fiets op de Haarlemmerstraat, hoek Pelikaan straat. door de vrachtauto gegrepen, toen deze rechtsaf de Pelikaan straat opreed. De 25-jarige chauffeur, eveneens uit Leiderdorp, had de fietster niet gezien. "Wonder boven wonder", aldus de politie, mankeerde de Leiderdorpse niets. Ook haar fiets bleef heel. Kort voordat zij dachten te kunnen vertrekken, poseerden de bemanningsleden van het hulptransport naar Polen zaterdag in de Haarlemmerstraat. Van links naar rechts Peter van de Graaf, Hans van der Lugt, Jan Rosdorff, Cor Oostindie-^Evert Wisgerhof, Jan Bellekom en Wim Visser. Chauffeur Cor Verheul zou zich later bij het gezelschap voegen. Vordering van achterhuis Garemnarkt opgegeven LEIDEN De gemeente Leiden heeft de strijd om het achterhuis van het pand aan de Garenmarkt 17 opgegeven Het zal niet wor den gevorderd om plaats te bie den aan urgente woningzoeken den in de gemeente. Wel zal de gemeente de rest van de begane grond van de woning vorderen. Het Haagse gerechtshof gaf eige naar J. Groenendijk van het pand in tweede instantie gelijk, dat het achterhuis niet bij de vor dering van het hele benedenhuis door de gemeente is inbegrepen. De eigenaar van het huis had vo rig jaar daarover een kort geding tegen de gemeente aangespan nen. B en W van Leiden hadden volgens hem ten onrechte het he le benedenhuis gevorderd Het achterhuis hoort daar niet bij. zo zei Groenendijk. De president van de Haagse recht bank was het met de huiseige naar. De gemeente ging tegen die uitspraak in beroep en bureau huisvesting kreeg van het ge rechtshof in^Den Haag te horen dat de gemeente weer geen gelijk had gekregen. Volgens huisves tingsambtenaar J. Memelink zal de gemeente de vordering blij ven handhaven voor het bene denhuis ..Het achterhuis hebben we daarbij echter opgegeven". Op dit moment loopt er nog een procedure over de vordering bij de Raad van State Eigenaar Groenendijk van het pand heeft bezwaar tegen die vordering aan getekend. Eerder probeerde Groenendijk de vordering van de gemeente door de Raad van Sta te te laten schorsen, maar daar ging de Raad van State niet op Hengelsport Hengelsportvereniging Zuid- West Leiden hield de tweede wedstrijd van de wintercom petitie. De uitslag 1 J den Os 534 cm-22 stuks, 2 H. Moenen 427-19. 3 I Mazurel 401-17, 4 H Slagwein 365-17, 5 R de Bezemer 358-14.6 M van Ber- kei 326-16, 7 T Bronmeijer 323-15. 8 S Smteur 284-12. 9 P Hartnvit 277-11. 10 H i d Laan 226-9. Volkshuis De videofilm die Hilde Jansen en Sjors van der Peet hebben gemaakt over de mogelijke verplaatsing Itan het Volks huis van de Apolhekersdijk naar het ir. Driessenplein is tot en met donderdag doorlo pend te zien. De (kleuren)film wordt op t.v. vertoond in ka- lner 7 run lid Leidse Volks huis en duurt een uur. In de zelfde kamer is een tentoon stelling ingericht om de dis cussie over de voor- en nade len van de verhuizing te sti muleren. Donderdagavond is er voor bezoekers en personeel van het Volkshuis m de grote zaal een vergadering over hetzelfde onderwerp In een openbare vergadering neemt het bestuur dinsdag 9 februa ri een beslissing over de ver huizing. Molenstraat e.o. In het dienstencentrum Van Hogendorpstraat 36 is mor gen een inspraakavond voor de bewoners van de loonm- gen rond het nieuwbouwcom- plex aan de Molenstraat en omgeving. Zij bespreken de nieuwe indeling van de straat, die een get'olg is van de nieuwbouw. De nieuwe twmingen zullen aan het be gin uan de zomer klaar zijn. De bijeenkomst begint om kwart over acht. Film In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad m de Me renwijk draait morgenavond de spektakelfilm "Maciste in de mijnen ran koning Salo mon" Aanvang zeven uur. Woensdagmiddag is er in het buurthuis van twee tot haLf vier een kinderfilm die in het Nederlands wordt gesproken "Lieverdjes uit Amsterdam". Man in reclame Bij jongerenvereniging Augus- tinus is woensdag de avond gewijd aan het thema "de man m de reclame". De be doeling is te kijken welk beeld van de man in de reclame naar voren komt Dat gebeurt aan de hand van een film waarin een man tot reclame object wordt gebombardeerd, dia's van opvallende t.v -re clames en reclameborden. Daarna u er een forumdis cussie met onder anderen Li- dio Blanckstein, hoofdredac teur van het in reclame gespe cialiseerde blad Adformatie. een reclamepsycholoog en een vertegenwoordiger van de Stichting Superman, een or ganisatie die zich bezighoudt met mannenemancipatie. Aanvang acht uur, Rapen burg 24. Jeugdige belangstelling voor de tentoonstelling in de bibliotheek aan de Nieuwstraat. LEIDEN - Onder het motto "Wie het kleine niet eert..." heeft de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat een tentoonstelling ingericht van boeken voor kinde ren van nul tot vier jaar. Het is voor de eerste keer dat er een to taal overzicht wordt gegeven van wat er voor kinderen van die leeftijd zoal aan boeken te koop Naast de te verwachten plaatjes- en voorleesboeken bevat de ten toonstelling ook werken óver het kind van nul tot vier jaar. Bij voorbeeld over de voor— en na delen van een peuterspeelzaal. De tentoonstelling is namelijk vooral bedoeld voor ouders en opvoeders van de kinderen. Waar in boekhandels vaak vol doende overzicht over beschik bare kinderlectuur ontbreekt, voorziet de bibliotheek nu in die behoefte. Boeken voor kinderen van nul tot vier jaar bestaan nog niet zo lang. Pas de laatste tien jaar. tegelijk met de stijgende populariteit van peuterspeelzalen, is ook de be langstelling van het heel jonge kind voor boeken gegroeid. In de peuterspeelzalen moesten de kinderen actief bezig worden ge houden en daarbij bleek dat ook een heel klein kind plezier kan hebben in boeken. De meeste boekjes behandelen vooral de zeer naaste omgeving van het kind. Zijn nog beperkte wereld wordt vaak als thema ge nomen. het aan- en uitkleden, logeren bij opa of het spelen met andere kinderen. Opmerkelijk is ook dat in lang niet alle boeken wordt vastgehouden aan het tra ditionele beeld van het gezin met vader, moeder en de kindertjes. Ook het kind van de ongehuwde moeder komt in beeld, vader ver schoont ook wel eens de luier en moeder heeft een baantje bui tenshuis. De openbare bibliotheek consta teert de afgelopen jaren al meer belangstelling voor boeken bij heel jonge kinderen. In de gloed nieuwe bibliotheek aan de Nieuwstraat is voor peuters en kleuters ook een speciale hoek ingericht met speelgoed. Ook is er een voorleeshoek. De tentoonstelling is deze maand te zien in de bibliotheek aan de Nieuwstraat: maandag, woens dag en donderdag van tien tot half negen, dinsdag en vrijdag van tien tot half zes. zaterdag van 10 tot een uur. De maanden daar op reist de tentoonstelling langs de filialen in Noord, Merenwijk, Zuid-West en Morskwartier. Bij voldoende belangstelling wordt er voor de ouders een koffieoch tend georganiseerd. Er zal dan een toelichting worden gegeven bij de tentoongestelde boeken en er kunnen vragen worden ge steld.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3