1) 66: bezuinigen door inschakelen van vrijwilligers y Tafeltenniswedstrijd sportief en financieel geslaagd eidse agenda Zoeterwouds buitenbad trekt meer bezoekers In Leiderdorp Geen bezwaar tegen doortrekken Mauritssingel Bekeuringer op Rijndijk Inbraak in kledingzaak Gestolen wapens bedoeld voor handel Kamermuziek van goede kwaliteit Stad en rand LEIDERDORP Net als de PvdA vindt D'66 dat de gemeentelijke lasten (zoals de onroerend-goedbelasting) in Leiderdorp de komende vier jaar niet meer mogen stijgen dan de inflatie. In haar voorlopig verkiezingsprogramma legt D'66 veel nadruk op het inschakelen van vrijwilligers en de zelfwerkzaamheid. D'66 wil bezuinigen door werk dat nu door de gemeente wordt verricht, voortaan door die vrijwilligers te laten doen. MAANDAG 1 FEBRUARI 1 D'66 uit in het programma een gro te lijst met wensen. Zo moet er een ombudsvrouw komen voor emancipatiezaken, er mogen geen gedwongen ontslagen val len bij de gemeente en de kinde ropvang moet worden uitgebreid tot de hele dag. Ook moet het huidige biologie-onderwijs in de huidige vorm worden gehand haafd. Opvallend is echter dat D'66 tegen over deze wensen weinig reéle voorstellen tot bezuinigen zet. De paragraaf financiën is in te genstelling tot het programma van de PvdA, dat twee weken ge leden verscheen, zeer summier. Het blijft beperkt tot een paar niet met cijfers onderbouwde uitgangspunten. D'66 wil vooral geld binnenhalen door veel meer met vrijwilligers te werken. Taken die nu door de gemeente worden uitgevoerd moeten weer terug naar de bur gers, zo schrijft D'66.Vrijwilli gers en zelfwerkzaamheid zijn veelgebruikte woorden in de fi nanciële paragraaf. Zo zouden vrijwilligers het onderhoud en eventuele uitbreiding van ge meentelijke complexen moeten Stam bovenaan op voorlopige lijst D'66 LEIDERDORP - D'66 in Lei derdorp heeft een voorlopige kandidatenlijst samengesteld waarmee de volgende verkie zingen wordt ingegaan. De al gemene ledenvergadering zal zich donderdagavond over de definitieve samenstelling en de keuze van de lijsttrekker moeten uitspreken. Op de voorlopige lijst staat Ruud Stam, tot voor kort di recteur van het wetenschap pelijk bureau van D'66, num mer één. Hij wordt gevolgd door de huidige voorzitter van de partij, Rob Visser. Be stuurslid Bert Lamers neemt de derde plaats in. Verder ko men op de lijst nog Windy Smit-Van Hoek, Hans Strik ers, Louis Jooste, Aart Jon ker, de vroegere voorzitter Ron Jolly, Piet de la Rie en Gerard Theunissen voor. Op de lijst ontbreekt de naam van Joep Fakkel, die bij de vorige verkiezingen lijsttrek ker was van de partij. Zij heeft volgens een van de be stuursleden momenteel te drukke werkzaamheden. De vorige verkiezingen mond den trouwens nog voordat ze gehouden werden voor D'66 in Leiderdorp uit in een de bacle. De partij kwam name lijk op de dag dat de officiële kandidaatstelling plaatsvindt (de kandidaten worden aan gemeld op het gemeentehuis) een paar minuten te laat met haar lijst aanzetten. Daarmee werden ze uitgesloten van de verkiezingen. De PPR in de Leiderdorpse raad heeft zich later bezig ge houden met de programma uitvoering van D'66. De De mocraten maken ook deel uit van de steunfractie van de PPR. De komende verkiezin gen wil D'66 echter als zelf standige partij in gaan. overnemen. "Regel moet zijn dat alleen materiaalkosten worden gesubsidieerd; subsidiëring van arbeidskosten de uitzondering", zo schrijft D'66. Verder wil de partij bezuinigen op het onder houd van wegen en plantsoenen. RCL De voetbalvereniging RCL mag als het aan D'66 ligt de extra kleed accommodatie bouwen. Wel moeten alle sportverenigingen er rekening mee houden dat ze flink in de subsidies teruggaan. D'66 wil de contributie van de le den elk jaar laten stijgen met de stijging van de inflatie én de energieprijzen. Door deze - for se verhoging van de eigen bij dragen kunnen de subsidies om laag, zo redeneert D'66. Veel aandacht schenkt D'66 aan het milieu en de woningbouw. D'66 vindt dat het huisvuil in Leiderdorp gescheiden opge haald moet worden. Ook moet het energieverbruik flink wor den teruggedrongen. Isolatie van nieuwe en bestaande woningen is dan ook een belangrijk punt in het programma. Verder moet er een speciale commissie komen voor milieu- en energiezaken. Op het gebied van woningbouw kan er nog maar weinig gebeu ren, zo constateert D'66. "Leider dorp is bijna vol. Dit betekent dat Leiderdorp zich binnenkort niet meer de Sinterklaas van de regio kan tonen die woningen toebedeelt aan velen die in hun eigen stad of dorp niet meer te recht kunnen", aldus D'66. De woningen die nog vrijkomen of worden gebouwd dienen dan ook in eerste instantie aan Lei derdorpers toegewezen te wor den. Speciale aandacht moeten de zogenaamde achterstands groepen krijgen, zoals kleine huishoudens, culturele minder heden, bejaarden en gehandicap ten. Woningen voor die groepen moeten vooral worden gebouwd in de open gaten in bestaande wijken. Ook wil D'66 meer Van Dam-eenheden (goedkope wo ningen voor één of twee perso nen), want Leiderdorp heeft op dat gebied een achterstand. Racebaan D'66 wil "de racebaan" Engelen- daal op "vele plaatsen" versmal len en verder van de woningen afleggen. De stoplichten in Lei derdorp moeten ingesteld wor den op de fietsers en voetgan gers. Er moet een zogenaamde groene golf voor hen komen. Verder zijn de oversteekplaatsen op de Voorhoflaan onveilig. Ze moeten dan ook volgens D'66 worden verplaatst. Verder moe ten er zo snel als mogelijk maat regelen worden genomen om het sluipverkeer over de Hoogmade- seweg, de Achthovenerweg en de Zijldijk te beperken. D'66 kiest evenals de PvdA voor een zogenaamd afspiegelingscol lege op programmatische basis. Concreet wil dat zeggen dat de grootste partijen in de gemeente raad samen de wethouderspos- ten bezetten en afspraken maken over het te voeren beleid. De burger zal bij dat beleid veel meer betrokken moeten worden. Meer inspraak en een spreekuur voor de fractievergaderingen, die altijd een aantal dagen voor de raadsvergaderingen worden ge houden, moeten de betrokken heid van de burger vergroten. Ook moeten actiegroepen, die actie voeren tegen zaken in Lei derdorp door de gemeente wor den ondersteund. Een actiegroep moet gratis stencils kunnen ma ken, gratis kunnen vergaderen en kunnen beschikken over des kundige begeleiding van ambte naren. Het zandpad naast de Ruigekade. Hier moet de Mauritssingel worden doorgetrokken. LEIDERDORP - Er zijn geen bezwaren ingediend bij de provincie tegen het doortrek ken van de Mauritssingel. De gemeente Leiderdorp had er wel een aantal verwacht; ze ker omdat bij de vaststelling van de plannen voor Achtho- venerpolder er men dan hon derd bezwaren waren tegen de doortrekking van de Mau ritssingel. Die bezwaren wer den toentertijd door de ge meente ongegrond verklaard. In totaal is er slechts één offi cieel bezwaarschrift inge diend tegen het bestem mingsplan. Dat bezwaar- schrift is van de Aannemers Combinatie Leiderdorp (de ACL), waarin zeven Leider- dorpse aannemers zijn verte genwoordigd. De ACL heeft namelijk het stuk grond tus sen de Hoofdstraat en het toekomstig nieuwe stuk Mauritssingel aangekocht. Vroeger was er sprake van dat op dat stuk grond ge bouwd mag worden. Die bouwbestemming is echter veranderd in een agrarische. De ACL zit daardoor met een stuk grond, waar ze niet op kunnen bouwen. Als de vaste brug over de Does, die nodig is om de Maurits singel te kunnen doortrek ken, nu ook vastgesteld is, kan in principe met de werk zaamheden worden begon nen. MAANDAG Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizf laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.. Jongerencentrum Stats - Haarlemmr straat 73, klachtenspreekuur voor bi tenlandse jongeren, 19 - 21 uur. Ver. Ouders van Drugsverslaafde l<ange Mare 45. tel. 130547, 20 uur. liet Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstra 17, Griekse film, 20 en 22.15 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondag dienst van de apotheken in de regio Le den, wordt waargenomen van vr. 29 ja tot 5 febr. door Haven Apotheek,Have 18. tel. 120085 en Apotheek Linnaeu Kempenaerstraat 31. Oegstgeest, te 153274. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, te ten noorden van de Rijn 134604, tel. te zuiden van de Rijn:121753. Leiderdorp,Zoeterwoude Rijndijk - G- zondheidscentrum Florijn 10, te 896193, spreekuur ma. woe. vr. van 13 13.30 uur Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, te 154500. Voorschoten - gezondheidscentrun v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - I. Zanting, Buddenborj straat 7. Hillegom, tel. 02520-29060. Expositie ZOETERWOUDE - Het aantal bezoekers van het Zoeterwoudse buitenbad is in vergelijking met 1980 vorig jaar gestegen met 5 V2 procent. In omliggende baden was in diezelfde periode een duidelijke da ling waarneembaar. Zo kwamen in Leiden 0,7 pro cent bezoekers minder en in Hazerswoude zelfs 9,5 procent minder. Omgerekend betekenen deze per centages dat iedere inwoner van Zoeterwoude bijna vijf keer per zomer gezwommen heeft. In Leiden en Hazerswoude is dat anderhalf keer. Ondanks deze toename verwacht de gemeente niet dat voor het komende jaar een nog groter aantal zwemmers het buitenbad zal bezoeken. De inkom sten van dit bad worden voor dit jaar geraamd op 80.500 gulden. Daar tegenover staat een uitgavepost van 176.000 gulden. Dit betekent dus een tekort van 95.500 gulden. Het invoeren van zogenaamde trimu ren is geen succes geweest. Dit experiment wordt dan ook niet meer herhaald. Het geven van zwemles in het binnenbad is duidelijk afgenomen door verlaging van de leeftijd voor het schoolzwemmen. Door verkorting van de openings tijden neemt ook daar het vrij zwemmen af. Voor het binnenbad verwacht de gemeente voor dit jaar een opbrengst van 58.000 gulden. De kosten worden geraamd op 175.000 gulden. Het tekort ligt hierbij dus op 117.000 gulden. Voor wat het buitenbad betreft volgt over het schema van de openingstijden nog een nader voorstel in ver band met de personeelsbezetting. Er moet volgens de gemeente ook een onderzoek komen naar warm- tebesparing in combinatie met een onderzoek van de scholen. Verder denkt de gemeente er aan om de halve kleedgelegenheid in de winter af te sluiten en de thermostaat van het water na te zien. Ook zullen de tarieven voor zowel het buitenbad als het binnen- bad worden aangepast. In galerie "'t Voorhuys" is vanaf maandag een expositie van ke ramiek, schilderijen en etsen van drie kunstenaars. Quinette Ridky, Loet Tarenskeen en Fer ry Bunder stellen hun werk stukken voor tot en met 28 fe bruari. De openingstijden van de galerie zijn als volgt: maan dag tot en met vrijdag van ne gen uur tot half een en van half twee tot half vijf, zaterdag van elf tot vier uur en zondag van twee tot vijf uur. VOORSCHOTEN - Bij een in braak in de Nutsschool aan de Elstlaan in Voorschoten is in de nacht van vrijdag op zaterdag een aantal goederen met een waarde van 2500 gulden gesto len. Onder meer een typemachi ne en een bandrecorder werden ontvreemd. De toegang tot de school werd ver schaft door een ruit uit de spon ning te lichten. De sponning werd vervolgens keurig terug werd gezet. HAZERSWOUDE-RIJNDIJK - bij een radar-controle vrijdag o] de Rijndijk in Hazerswoude ziji 147 automobilisten bekeurd voo te hard rijden. Op de Rijndijl mag 50 kilometer per uur wor den gereden. Eén automobilis werd bekeurd voor het rijdei met een snelheid van 100 kilome ter per uur. De Hazerswoudse politie heeft hel voornemen vaker te gaan contro leren gezien het grote aantal au tomobilisten dat de maximum snelheid overschrijdt. De men sen werden pas bekeurd als zij de snelheid van 65 kilometer overschreden. De 147 bekeurin gen werden uitgedeeld in een tijdsbestek van ongeveer drie uur. Een deel van de automobi listen is staande gehouden, de overigen werden gefotografeerd. ZOETERWOUDE - De Zoe terwoudse tafeltennis- de televisie te volgen wa ren. kampioenschappen die dit In de voorblJe week werden weekeinde in t Centrum werden afgewerkt, zijn in sportief en financieel op zicht geslaagd te nomen. Het publiek liet het alleen gisteren afweten, waar schijnlijk in verband met de Europese kampioen schappen schaatsen die op Zoeterwoude maar liefst wedstrijden gespeeld om uit te maken wie de beste plaatselijke tafeltennisser is. De wedstrijden werden gespeeld in de zalen van de drie organiserende verenigin gen. Dit waren 'HTVZ Zoeter woude' en de Rijndijkse tafelten- cte Europese kampioen- D^S^on^oelende spelers was ook dit jaar teleur stellend. In deze categorie ging de finale tussen W. Onvlee en P. Kantebeen. Eerstgenoemde won en is daarmee ongeoefend tafel tenniskampioen van Zoeterwou de. Bij de junioren versloeg Marco Starrenburg de kampioen van verleden jaar Michael Brinck- man. Bij de meisjes junioren werd Esther van Leeuwen win nares. Ciska Hoogeveen was de verslagene. Bij de pupillen won Frank van Leeuwen en tweede werd Frank van Oei. VOORSCHOTEN - De kleding zaak Woodstock aan de Leidse- weg in Voorschoten is zaterdag nacht voor de zesde keer binnen drie maanden leeggeroofd. Bij de inbraak werd de ruit uit de voor deur gehaald. Er is voor 17.000 gulden aan kleding meegeno- sterk KATWIJK/NOORDWIJKER- HOUT - De wapens die in de nacht van 20 op 21 januari zijn gestolen uit de Johan van der Kornput-kazerne in Steenwijk, waren bedoeld voor dc handel. Dat hebben enige leden van de groep jon geren uit Katwijk en Noord- wijkerhout die van de dief stal wordt verdacht tijdens verhoren dit weekeinde be kend. De zes verdachten zou den door geldgebrek tot hun daad zyn gekomen. Een 19-jarige ex-militair uit Katwijk is de voornaamste verdachte van het zestal. Hij is enige tijd gelegerd geweest in de kazerne waar de wapen diefstal, een van de grootste ooit in ons land gepleegd, heeft plaatsgevonden. Tij dens zijn drie maanden korte verblijf in Steenwijk had h(j al interesse getoond voor wa pens. Ook deden er enige tijd geleden al verhalen de ronde in Katwijk dat er een wapen diefstal stond te gebeuren in Steenwijk. Daarin speelde de ex-militair een belangrijke rol. Marechaussee en rijkspolitie hebben aan de hand van ver halen van de twee Katwijkers (19 en 27 jaar) en drie Noord- wijkerhoutcrs (van 20 tot 23 jaar) kunnen reconstrueren hoe de diefstal is gegaan. Na dat er een gat in het hekwerk rond het kazerneterrein was geknipt, hebben de zes inge broken in het administratief bureau. Daar hebben ze uit een kast de sleutel van de wa penkamer kunnen pakken. Die kamer is in hetzelfde ge bouw. Toen ze eenmaal de wapens in juten zakken aan het doen waren, zijn de zes nog ge stoord door een officier die een controleronde deed. Koelbloedig als ze waren, slo ten de zes de wapenkamer aan de binnenzijde af. Zo merkte de controleur ze niet op. Na hun diefstal heeft het de zes niet meegezeten. Mensen die werden benaderd voor aan koop van één van de 28 buit gemaakte Uzi's of 17 pistolen, hapten niet toe. Daarom zijn de wapens korte tijd later be graven ergens in Katwijk. Drie leden van de groep heb ben inmiddels bekend dat dit allemaal zo is gegaan. In de dames-afdeling was Maria Gubbi evenals vorig jaar onver slaanbaar. Zij in de finale te sterk voor Wil du Prie. In de categorie heren-B werd Frits Vermond ten koste van Istvan Dobronyi Zoe terwouds kampioen. De klapper van de zondag werd de strijd om het heren-A-kampioen- schap. Pas na de puntentelling over de in de finalepoule ge speelde wedstrijden werd de winnaar bekend. Het werd Nico Hulsbos die Henry van Teylin- gen uiteindelijk had verslagen. In 't Centrum werden gistermiddag de laatste wedstrijden van het Zoe terwoudse tafeltennisspektakel afgewerkt. De kampioen van verleden jaar, Gerard van Velzen verkoos het vieren van zijn verjaardag boven een eventuele prolongatie van de titel. Het was trouwens de allerlaatste keer dat het Zoeterwouds tafel tenniskampioenschap werd af gewerkt in 't Centrum'. Volgend jaar worden de finales in de nieu we accommodatie 'de Klaverhal' naast het bejaardentehuis 'Em- maus' gespeeld. Hiermee gaat een zeer lang wens van de tafel tennisvereniging 'Zoeterwoude' in vervulling. De eerste paal voor het nieuwe on derkomen wordt donderdagmid dag 11 februari door drs Aalbers, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (het dagelijks be stuur van de provincie) geslagen. Kamermuziek van uitstekende kwaliteit was gistermiddag te beluisteren in het Groene Kerkje, waar Harro Ruyse- naars (cello) "en Antoine Do men (piano) voor K&O een recital gaven. De jammer ge noeg niet zo talrijke aanwezi gen hebben een "uitstekend op elkaar ingespeeld duo kunnen horen in een veelzij dig programma. Al vanaf de eerste maten van Schubert's Arpeggione-sona- te werd de aandacht gevan gen door de zingende cello- toon en de vloeiende piano begeleiding, die gedurende het gehele programma bleef ondersteunen en waar nodig stuwen. Dat de klankverhou ding niet steeds ideaal was, moet volledig op rekening worden geschreven van de klankkwaliteit van de Esto- nia-vleugel en de akoestische omstandigheden van een halfbezette kerk in combina tie daarmee. Ook in Brahms' sonate op. 38 in e was een perfecte twee-een heid waar te nemen in de aan zwellende en weer wegeb bende gevoelsontladingen van de hoekdelen, met het in lichtere toon gespeelde me nuet als contrasterend rust punt. Het hoogtepunt van het pro gramma was naar mijn smaak de boeiende en uiterst dankbaar voor het instru ment geschreven sonate voor cello solo van Rudolf Escher, door Ruysenaars in één woord superieur gespeeld. Bartok's Eerste Rhapsodie besloot het programma dat zoveel bijval oogstte, dat de Roemeense dansen van de zelfde componist in een be werking voor cello als gulle toegift volgden. MIES ALBARDA. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgevers maatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Geen krant ontvangen, tel 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag var. 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden otj vooruitbetaling te voldoen Witte Singel 1. 2311 BG &I automatische LEIDEN overschn|ving geen Postbus 54. 2300 AB administratie- en LEIDEN incassokosten Telefoon 071-144941 Voor betaling van abonnementsgelden uitalultend'giro 3203571 t.v.n. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 1 57.35 Per post f 79.70 Jaarabonnement 1 217.90 per post I 307.30 Losse nummers I 0.80 Directe: G. Koopman Aangesloten pij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington, Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Commentatoren A A v. 3russel W. F. J. Wirtz Redacte stad en randoemeenton tel 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2