Leiden slooft zich eindelijk weer uit Sombere toekomst Danaïden Chapman wijst Trotters de goede richting Arnouts onttroont Vultink Dordrecht vakkundig gesloopt MS V-dames komen net punt tekort Alleen Zuiderkwartier en TOP winnen MAANDAG 1 FEBRUARI 1982 LEIDEN In een tijdsbestek van ruim één maand is Spaar bank Trotters uitgegroeid tot een volwassen eerstedivi- sionist. Zaterdag tegen Pokai deed de basketbalploeg van Michiel van der Meer wat het eerder in de competitie vaak verzuimde: winnen. De 74-63 zege zou ongetwijfeld veel ruimer zijn uitgevallen als de Leidse formatie zuiverder had geschoten en halverwege de tweede helft de lichte druk van de Groningers beter had weer staan. In die fase naderden de Noordelingen, bij wie sterspeler Cees Limmen ontbrak. Trotters op drie punten, terwijl bij de rust de strijd beslist leek (44-29). Niettemin blaken de Trotters van zelfvertrouwen. De tussentijds aangetrokken Amerikaan Rus sell Chapman (27) en RZpeler Roel Klazinga (25) vormden net de de stukjes die de legpuzzle van Van der Meer moesten com pleteren. Zij brachten niet alleen een dosis routine mee, maar be langrijker: zij zijn in staat de no dige rebounds te pakken. En die laatste tekortkoming van de ploeg nekte de Trotters meer dan eens. Bovendien komen onerva ren jongelingen als Eric-Paul van Weeren (21), Steven Bouw man (19), Wirp van Niekerk (20) en Peter Beyersbergen beter tot hun recht met routiniers als Kla zinga en Chapman om hun heen. Hoewel er zaterdag nog wel het één en ander viel aan te merken op het spel van de Trotters, is de in vloed van Van der Meer al duide lijk merkbaar. Van een formatie die onder leiding van Ben van Cleef in de 'glorietijd' zich free lance basketbal kon veroorloven, is Trotters uitgegroeid tot een club die volgens vaste patronen speelt. Een noodzakelijk gevolg van de leegloop tijdens de afgelo pen zomer, waarin Peter Kop, Eric-Jan Berendsen en Peter Paulides voor eredivisie-basket bal kozen. Niettemin wanen eni ge spelers en mensen die nauw betrokken zijn bij de schaduw- vereniging van Parker Leiden zich weer in de toptijd. Eén van hen vat de optimistische gevoe lens samen met de uitspraak: „We verliezen dit seizoen geen enkele wedstrijd meer". Topscorer werd haast vanzelfspre kend Chapman met 22 punten. Van Weeren drukte 16 punten af. HERMAN POOS LEIDEN - Na de matige resultaten van de laatste tijd en zeker ook door de wanvertoning van Parker vorige week tegen Inter Bratislava is de toeloop naar de Vijf Meihal stevig gestagneerd. Nog geen driehonderd toeschouwers namen afgelopen zaterdag voor het duel tegen Frisol plaats op de tribune; de wegblijvers gingen er gemaks halve maar vanuit dat het toch wel weer een saaie verto ning zou worden. Trotters-speler Peter Beijersbergen wordt zwaar belaagd door twee t genstanders. Russell Chapman rechtsschiet toe om te helpen. (Foto Holva: Maar ze hadden het ditmaal mis. Want niet alleen bood de Dordtse degradatie-kandidaat lange tijd uitstekend tegenstand, maar ook de Leidse ploeg had er eindelijk weer eens zin in. Dat bijelkaar le verde een leuke vertoning op die door het handjevol kijkers hoog lijk werd gewaardeerd. Het werd tijd ook trouwens dat de heren profs de handen uit de staken. Als je phmten- LEIDEN In de eredivisie bas ketbal was er dit weekeinde weer een overwinning van de dames van Parker Leiden te noteren. Hekkesluiter Groene Uilen uit Groningen werd met 69-61 verslagen. Lisse won de lastige uitwed strijd tegen Wilskracht, Lei derdorp versloeg AMVJ Rot terdam maar MSV kreeg dik klop van koploper Green Eagles: 107-65. Een klasse lager verloor Blitz van BVO terwijl Luba wel won: onder leiding van Russell Chap man werd Rabo Bank met 56-51 verslagen. De dames van MSV verloren de be langrijke ontmoeting met Cangeroes met klein ver schil: 65—66. Parker Leiden-Groene Uilen 69-61. In een slechte wed strijd hebben de dames van Leiden toch twee punten aan het schamele totaal toe kun nen voegen. Het puntloze Groene Uilen uit Groningen was niet in staat om de Leid se dames met hun neus op de feiten te drukken. Dit Leiden heeft domweg niet voldoen de klasse om op dit niveau mee te kunnen draaien. Ma rijke Klos is een sterke cen ter, Rosalie van der Laan drukt regelmatig wat puntjes af en ook Ria de Wit kan mee komen, maar de rest speelt op dit moment gewoon te slecht voor de eredivisie. Coach Rob de Vries had geluk dat zijn tegenstander ook ma tig speelde en kon zodoende twee belangrijke punten bin nen slepen. Vanaf het begin- signaal was Leiden de betere ploeg en de Groningse meis jes konden alleen wat mee- hobbelen. Bij de rust had Lei den een een aardige voo- sprong, maar na de pauze ging de thuisploeg zo slecht spelen dat Groene Uilen zo waar nog terug kon komen. In de slotfase bleven de Leid se meisjes koel en werd de overwinning behaald; maar of deze gevierd moest wor den is een tweede. Leiderdorp-AMVJ 82-76. In een leuke en spannende wed strijd bleef Leiderdorp het Rotterdamse AMVJ net voor. Met de rust bedroeg het ver schil tien punten: 40—30, maar na de pauze kwam AMVJ knap terug. Rein Pau lides en Eric Marijt speelden echter een sterke tweede helft zodat de punten in derdorp bleven. Ton Pauli des viel met een beenblessu re uit. Green Eagles-MSV 107-65. Na een sterke start waardoor MSV een tien punten 1 sprong nam viel de Noord wijkse ploeg ver terug. Hal verwege was de stand 38-32, maar in de tweede rondgang gooiden de Eagles alle r men los en werd de ploeg coach Krouwel op een verne derende 107—65 nederlaag getracteerd. Wilskracht-Lisse 58-74. Na twee nederlagen viel er nu voor Lisse weer een overwin ning te noteren. Door een sterk gespeelde tweede helft, waarin Jürgen Goudzwaard een hoofdrol vervulde, wer den de Amsterdammers on der de duim gehouden. Blitz-BVO 63 -64. Een gehan dicapt Blitz(Peter de Weys en Rolf van Ooit ontbraken) leed tegen het Alphense BVO een minieme nederlaag. Bij de rust stonden de Voorscho tenaren nog voor, maar BVO kwam terug en in de span nende slotfase miste Wim Hey voor Blitz het laatste be slissende schot. Luba-Rabo Bank 56-50. Voor het eerst dit seizoen had Lu- ba een coach op de bank. Trotter Russel Chapman ver telde de Leidenaars precies wat ze moesten doen en on danks het uitvallen van Jaap de Waard en het wegzenden van John Massaar werd er mede dankzij het goede spel van Geert van Zandwijk en Boude wijn de Ru een uiterst waarevolle zege behaald. MSV Cangeroes 65-66. Na een erg spannende wedstrijd heeft MSV toch het onderspit moeten delven. In de tweede helft namen de Noordwijkse dames twaalf punten voor sprong, maar een gebrek aan routine bracht de partijen weer naast elkaar. Ondanks het goede spel van Renate Sluis en Tineke Vos trok Cangeroes aan het langste eind. deert een topploeg te zijn dient zeker elk thuisduel te worden aangegrepen om dat aan de sup porters te bewijzen, ook al is de wedstrijd, zoals het geval was te gen Bratislava, nog slechts be langrijk voor de statistiek. Over duidelijk laten blijken dat de in teresse er gewoon niet is en dus maar wat gaan rommelen kan je je niet permiteren, net zo min als roepen dat het straks, bij de play offs, allemaal wel goed komt. Supporters die betalen moet al tijd serieus genomen worden, hebben telkens weer recht op honderd procent inzet van de ve detten Enfin, de boodschap is waarschijn lijk begrepen. Voor lege tribunes spelen is tenslotte ook geen pretje en het leek er zaterdag op dat Boot en zijn spelers zich rea liseerden dat die lege plekken zo snel mogelijk weer opgevuld die nen te worden. Er werd tenmin ste keihard gewerkt en als de ploeg dat doet komt de rest meestal vanzelf. Zo ook nu, want vooral in de tweede helft, toen de tegenstander het moordende tempo niet langer kon bijbenen, danste Leiden als vanouds door de zaal en knalden de dunks van Downey door de ring. Het moe dige Dordrecht ging in dat ge weld nog flink kopje onder: 95- 66. Het zag er overigens lange tijd naar uit, dat het team van Sideris (in de drie voorgaande afleveringen volstrekt kansloos) de schade dit keer zou kunnen beperken. Een half uur zuivere speeltijd verde digde Dordrecht namelijk zo goed dat de strijd praktisch ge- lijkop ging. Leiden sloeg welis waar via Sid Bruinsma tot twee maal toe een gaatje (27-23 en 33- 25), maar dankzij goed reboun- Scores Lelden Krajftwijk 18 (11). Bruirvsma 18 <10). Downey 18 (8). Plaat 16. Ha- gens 14. Fopma 8. Puidokas 2. Schot percentage 61. rebounds 37. den van Chatman. Kanters en Heijdeman en mede door de sco res van Jones pikte Dordrecht toch steeds weer aan Bij rust (45- 37) was de strijd in elk geval nog open. Zes minuten later (51-45) was er wat dat verschil in score betreft weinig veranderd, zij het dat Lei den in die tussentijd wel het no dige sloopwerk had verricht Dordrecht moest tegen de felle press van thuisclub nu voor elke bal enorm veel strijd leveren en dat zou, zo bleek alras, in het ver dere verloop zijn tol gaan eisen. Bert Kragtwijk hing in die fase, als plaatsvervanger van de licht geblesseerde Puidokas, als een klit aan Chatman en toen die Amerikaan er onder het bord niet meer aan te pas kwam was het plotseling, en binnen een mum van tijd, gebeurd met de boys. Want toen Dordrecht pas op de plaats moest maken omdat de ploeg even geen lucht meer had beschikte Leiden nog over een hogere versnelling. Hét es sentiële verschil tussen een top per en een tobber. En in tegenstelling tot vorige week - toen er ook een mindere tegen stander op bezoek was - buitte Leiden zijn surplus aan conditie en techniek deze keer voor de volle honderd procent uit. Ha- gens vloog als een schicht over het veld, Kragtwijk haalde alle ballen van het bord. Plaat ver deelde soepel en Downey kogel de een paar maal schitterend raak. Van 61-51 werd het 81-61 en de mensen waren content met dit staaltje van plichtsbetrach ting. Onthouden voor de volgen de keer dus maar. AD VAN KAAM LANDSMEER (ANP) Opnieuw mislukte de machtsgreep van Hans Vultink. De veelvoudige ti telhouder, die dit seizoen echter nog geen hoofdprijs mocht in casseren, was er als zelden tevo ren op gebrand zijn nationale kampioenschap in het anker ka der 47/1 te behouden. Gisteren in Landsmeer waren twee tegen standers de 44-jarige biljarter uit Neede te machtig. De coalitie van Piet Vet en Jan Arnouts was de man die de nationale titel strijd als een halte naar eindelijk weer eens een wereldkampioen schap beschouwde, te veel. Dë nieuwe kampioen ^ïeet daarom Jan Arnouts. De 23-jarige biljar ter uit Etten-Leur toonde zich een sterke kaderspeler als het er op aan komt. Arnouts veroverde zijn derde nationale seniorentitel door in de slotpartij Willy Steu- res in twee beurten te verslaan. Een persoonlijke topserie van 255 zette de Brabander in het goede spoor. Die zesde zege van dit toernooi - Arnouts verloqr al leen van zijn kameraad Bongers - was echter niet voldoende. Door een overwinning van Vultink op Vet zou de oudste deelnemer uit het kaderveld alsnog zijn titel op moyenne hebben behouden. De in eigen provincie spelende Vet voorkwam dat echter door met series van 83 en 103 Vultink in het nauw te drijven. De titel houder legde nog wel een reeks van 100 op het laken, maar het dreigde voor Arnouts pas mis te gaan toen Vet in zijn zevende beurt op 285 strandde. Vultink, ook al wat aangeslagen door de nederlaag die Arnouts hem zater dag had toegebracht, was echter niet nog eens tot een reeks van omstreeks de honderd in staat en drukte met een zuur gezicht de hand van de glunderende Ar nouts, die eenvoudig wenste te blijven. "Ik weet", bekende Arnouts, "dat ik niet zo sterk op de lijn speel. Bongers en Vultink kunnen dat zo mooi. Maar het is natuurlijk wel wat als je steeds de belangrij ke partijen wint. Mijn spelletje blijkt zeer degelijk". Een speci fieke voorbereiding heeft deze telg uit een kasteleinsgeslacht voor dit kadertoernooi niet ge had. Daags voor aanvang van de titelstrijd was zijn Belgische trai ner en bondsoefenmeester Ton- ny Schrauwen nog langs geweest om de laatste puntjes op de i te zetten. De biljartvierdaagse leverde Ar nouts uiteindelijk een startbe wijs op voor de Europese titel strijd van begin maart in Luzern. Arnouts, die Bongers en Vultink favoriet achtte, had daar niet op gerekend. Zijn tweede kadertitel - vorig jaar in Warffum verover de hij het kampioenschap in het 71/2 - maakt zijn seizoen weer goed. LEIDEN De spanning in de Overgangsklasse C van de zaalkorfbalcompetitie wordt met de week groter. Zowel aan kop als aan staart lijken alle kaarten nu geschud, maar het nog resterende competitieprogramma biedt De Danaïden nog een kleine mogelijk heid de degradatiedans te ontlopen. Echter het belangrijke treffen tegen Westerkwar tier werd verloren (9-10), waardoor het punt van louter en alleen een theoretische kans nagenoeg bereikt is. Wilfred Cornelisse waagt een schot. Crescendo Alhoewel voor Fides Pacta on danks de nederlaag tegen Trek vogels nog geen degradatiege vaar aanwezig is, zullen de Lei denaars in het slot van de com petitie nog wel één wedstrijd moeten winnen. Zuiderkwar tier verbeterde zijn positie in de eerste klasse door met 10-6 van OSCR te winnen. Pernix daar entegen verspeelde haar riante positie door met 11-10 te verlie zen van Albatros, dat nu op één punt is genaderd. De Danaiden-Westerkwartier 9-10 (5-3). Dc nederlaag van De Danaï den is als je op de feiten afgaat snel verklaard. Vier onbegrijpe lijke missers waren er de oorzaak van dat Westerkwartier twee maal kon scoren en De Danaiden tweemaal verzuimde om te sco ren. Danaidens eerste misser was het falen op de afwerking. Ter wijl de Leidse ploeg in de ope ningsminuten kans op kans creëerde, en de verdediging van Westerkwartier letterlijk oprol de, was de afwerking ongeloof lijk slecht. Westerkwartier kwam daardoor tegen alle verhoudin gen in op 0-2. Hennie Devilee herstelde zich in de volgende aanvalsronde en zorgde ervoor dat De Danaiden na 25 minuten op gelijke hoogte kwam 3-3. Een lang combinatiespel van het juist op dit onderdeel falende tweede aanvalsvak betekende voor het eerst sinds weken dat De Danaiden bij rust een 5-3 voorsprong kon nemen. Echter deze voorsprong werd zomaar weer weggegeven. Een blunder van jewelste in de eerste minuut van de tweede helft, waardoor Westerkwartier op 5-4 kwam. het missen van een strafworp door Hennie Devilee en het onnodig maken van een overtreding, waardoor Westerkwartier uit een strafworp 9-10 kon scoren waren tenslotte oorzaak van de neder laag van De Danaiden. Maar naast het falen op aanwijsba re gevallen, kan Danaidens ne derlaag ook verklaard worden op andere gronden Zo draait het tweede aanvalsvak al weken niet zoals het door trainer-coach Ron Ek is uitgedacht, een zichtbaar conflict tussen de spelers onder ling dat hieruit voortvloeit, remt de prestaties op voor De Danaï den waarschijnlijk catastrofale wijze. Trekvogels-Fides Pacta 12-11 (5- 3). Het missen van een strafworp in de voorlaatste minuut is de Leidse ploeg nog duur komen te staan. In plaats met een overwin ning naar Leiden terug te keren, slaagde Trekvogels er op de val reep in om de overwinning naar zich toe te trekken. In de eerste helft werd Fides Pacta aanvankelijk onder de voet gelo pen (4-0), maar een strafworp van Dick Onderwater, die overigens in de tweede helft werd vervan gen, zorgde voor aansluiting. Ook in de tweede helft bleef Trekvogels lange tijd met een grote voorsprong op Fides aan de leiding. Dat veranderde toen Nico Pikaar meer en meer het spel naar zich toetrok. Maar na de gelijkmaker die hg aanteken de (11-11) werd er door Fides Pacta niet meer gescoord. De Rotterdammers deden dat nog wel één keer (12-11). Doelpunten: Nico Pikaar 5x, Hen Piket 2x, Jacqueline Velthuyzen 2x, Dick Onderwater en Robin Somme- hng. Zuiderkwartier-OSCR 10-6 (5-4). Het voor Zuiderkwartier zeer be- langnjke treffen is voor de geol- blauwen meer dan goed afgelo pen. Door de overwinning op OSCR heeft de Leidse ploeg haar concurrenten bg de onderste plaatsen opeen grotere achter stand geplaatst. In het eerste ge deelte van dit treffen zag het er nog geenszins naar uit dat Zuiderkwartier uiteindelijk nog met groot verschil zou winnen. Want ondanks de 3-1 voorsprong na 7 minuten bleef OSCR tot de 15e minuut in de tweede helft op gelgke hoogte (5-5). De opval lend sterk spelende Dirk Derk- sen bracht Zuiderkwartier in de 17e minuut in juiste positie om OSCR definitief van zich af te schudden (7-5). Een wanhopig vechtend OSCR kwam nog een maal dichtbij, maar doelpunten van Dirk Jan de Kreek, Joep van Dam en Dirk Derksen die ook de overige treffers scoorden, brach ten de zege bg de ploeg die daar het meest recht op had. Albatros-Pernix 11-10 (5-5). Dt spanning aan de kop van de eer ste klasse is door de nederlaag van Pernix weer volledig terug Albatros vond in de tweede helft het juiste antwoord op het voor- verdedigen van de Pernix da mes. Het dirigeerde het dames- viertal op de aanvalslijn en de he ren nestelden zich onder de korf. Pernix kwam daardoor op een 8- 6 achterstand, die niet meer werd ingehaald. Bij 11-10 had Pernix nog wel mogelijkheden, maar de schoten verdwenen niet door de korf. Doelpunten: Kees Horten- sius 2x. Peter Kuipers 2x, Agnes de Rooy 3x. Carla Kuipers 2x. Janko Breed veld Snel-TOP 10-13 (6-7). TOP worstelt zich langzaam maar zeker naar een middenmootpositie. De overwinning op mede-degrada tiekandidaat Snel was broodno dig De overwinning kreeg ge stalte in de tweede helft toen TOP via 7-7 wegliep naar 7-11. Zonder nog in problemen te zgn geweest, finishten de Sassenhei- mers bg 10-13. Anne v.d. Zaag 4x. Bert Staal 5x. Hans Ouds hoorn, Filip Trap 2x en José v.d. Berg scoorden. Excelsior-Ons Eiland 9-6 (3-3). Terwijl Ons Eiland ook in de tweede helft nauwelijks iets on der deed ten opzichte van Excel sior slaagde de Leidse ploeg cr met in om de evenzovele kansen in doelpunten om te zetten. Vooral de tussenspnnt van Ex celsior dat van 3-3 naar 7-3 uitliep bracht Ons Eiland in grote pro blemen. De Leidse ploeg zag geen kans dit gat te dichten. Doelpunten: Madeion Mariens, Rob Hasselbach, Olga Soedan, Julia Arnoldus, Jan van Kalkc ren en Coby Degenaars. In de Tweede klasse ondervond De Algemene dat een 1-8 voor sprong bij rust niet alles zegt. Binnen 15 minuten in de tweede helft had ELKV de stand alweer gelgk getrokken en had toen zo de smaak van het doelpunt ma ken te pakken dat het pas eindig de bij 14-11. Ruud van Vliet 7x. Wim van Vliet. Hennie Rusman 2x en Hennie Waasdorp zorgden voor de 11 Leidse treffers. Cres cendo verloor in een zeer slecht gespeelde wedstrgd met 3-10 van Regenboog. Voor Crescendo scoorden: Ria Baak, Wilfred Cor nelisse en Tesse Burghouwt. GERT GRESSIE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15