RCL doet zijn koppositie in de aanbieding 9Vogels9 slagvaardiger Bröring houdt Noordwijk bij DOVO op de been: 1-1 Köln opnieuw aan leiding Southampton: na een eeuw aan de kop... Benoeming Happel definitief Papieren verlies kan Anderlecht niet uit top verdrijven... MAANDAG 1 FEBRUARI 1982 Sport PAGINA 13 VEENENDAAL - Op een ma nier die heel wat minder im posant was dan die waarop een onafzienbare stoet mo torrijders de A 12 bezette, de den DOVO en Noordwijk za terdagmiddag kond van het hernieuwde contact met bal en grasmat. Op de heenreis naar de Veluwe boden de ronkende actievoerders de Noordwijkers en hun kleine supportersgroep een aardig stukje vermaak. Veel minder aantrekkelijk was de demon stratie van Noordwijk en vooral ook die van DOVO. Dat de stemming er op de te rugreis desondanks dik in zat, kwam omdat Noordwijk op de valreep een even ver diend als kostbaar punt uit Veenendaal wegsleepte: 1—1. Niet eerder dit seizoen was dat een bezoeker gelukt. De spanning hield de topper, om aansluiting bij lijstaan voerder Bennekom, op de been. De winterstop was DO VO en Noordwijk niet in de koude kleren gaan zitten, Een armoedige eerste helft maakte duidelijk dat de we kenlange pauze vooral bij DOVO diepe sporen had ach ter gelaten. Van de 27 doelpunten die DO VO in de eerste tien competi tiewedstrijden scoorde, wer den er ruim twintig aan het eigen Panhuis geproduceerd. Tegen Noordwijk kwamen de Veenendalers slechts tot een spaarzaam kansje. Het gebrekkige spel van de hele ploeg en de sullige manier waarop de topscorers Alex van der Klift en Steef van de Oosterkamp regelmatig in de buitenspelval tuimelden, wa ren daar de hoofdoorzaak van. Ook deed de laatste lijn bij Noordwijk, inmiddels weer met Sjaak Sluys maar nog zonder Hans Westgeest, het ouderwets goed en dege lijk. Noordwijk ging voortvarend uit de startblokken. Na vier minuten mocht men even op gelucht adem halen toen Van der Klift alleen voor Dort- mundt opdook maar de voor zet van Benno Wormgoor op een haar na miste. Tot aan de tiende minuut had Noord wijk het heft in handen, draaide het middenveld met Jos Smits, Sjoerd Boot en John Manjt even op volle toe- Plots liet zich dan toch het ge mis aan wedstrijdritme en aan balcontact gelden. Lek ker gevoetbald werd er door Noordwijk niet meer en DO VO was niet in staat de maat stok over te nemen. Vele ac ties verzandden. De amuse mentswaarde daalde vervol gens tot ver beneden het nul punt toen de spelers uit pure ballorigheid met even unfaire als onnodige overtredingen, door scheidsrechter Venema tot de orde moesten worden geroepen. Bij herhaling klonk zijn fluit en alle snel heid verdween uit het spel. Pas halverwege de tweede helfl haalde hij pen en papier te voorschijn en noteerde Kees Oostermeyer na een charge jegens Bröring. De eerste helft liep nu volledig dood. Voor de enige opleving zorgde junior Klaas Vink (in plaats van Timo Gerlof die met John Manuputty de reserve bank vulde) kort voor rust. Op snelheid klopte hij de Veenendaalse defensie en haalde kort binnen het straf schopgebied uit. Zijn schot miste net voldoende richting. Hard gezwoeg en veel gedraaf, ook in de tweede helft. Mooi was het allemaal niet. Maar toen na zesentwintig minu ten Steef van de Oosterkamp de bal na een hoge voorzet voor zijn voeten zag stuiteren en beheerst 1-0 intikte, leek de ban gebroken. Het lood zakte Noordwijk in de schoe nen. De gedachten moeten op dat moment zijn afge dwaald naar het recente verleden. Niet langer leek de ploeg een vooraanstaande rol tot aan het einde van de com petitie te kunnen vervullen. Uit wat de manschappen van Buter tot aan de 1-0 aan of fensieve daden had laten zien, sprak voor DOVO-goa- lie Cees van Kranenburg geen enkel gevaar. En met de snelle Veenendaalse aanvals- linie op de loer had Noord wijk sombere vooruitzichten op enige puntenwinst. Gerlof was juist voor de openings treffer gekomen in plaats van Klaas Vink. Manuputty mocht niet veel later de plaats innemen voor verdedi ger Jaap Plug. Te veel risico's wilde Noordwijk niet meer nemen toen Wormgoor na een uitval Alex van der Klift in staat stelde het duel defini tief te beslissen. Deze liet de bal echter van de voeten af stuiteren, waarna DOVO zich nog slechts bejnoeide met het vasthouden van de kost bare voorsprong. Tever geefs Ruud Brönng nam op de hem vertrouwde wyze wraak op de supporters die hem in een eerder stadium de nodige verwensingen naar het hoofd hadden geslingerd. Hij stond 'toevallig' op de juiste plaats om een door Van Kranen burg gestopt schot van Timo Gerlof in de rebound alsnog tot 1—1 te promoveren. Waar door zowel DOVO als Noord wijk, op enige afstand van Bennekom, vporlopig nog even in de race blijven. GERARD HAVERKAMP ACV profiteert gretig: 1-4 LEIDERDORP ACV heeft zaterdag de kop van de stand in de eerste klasse ontdooit. Tegen ranglijstaanvoerder RCL maakte ACV gretig gebruik van de voordeelaanbieding die hen werd aangeboden door de thuisclüb. Tot viermaal toe leek de Leiderdorpse defensie op een Emmenthaler kaas, waardoor de Drentse supporters zich uitermate gelukkig konden prijzen met de vooraankondiging: tweemaal drie kwartier RCL—ver maak en dan praat je niet meer over boodschappen doen. De reclameboodschap werd zaterdag derhalve omgedraaid. Want niet RCL maar ACV etaleerde zich als topclub door met 4—1 te winnen. Uitgerekend in de eerste wedstrijd van 1982 liet de ploeg van Theo de Waard zijn fans in de kou staan en kreeg daarvoor de dure rekening gepresenteerd: afstand van de eerste plaats. Een positie die vanaf de eerste wedstrijddag was ingenomen en volkomen on nodig cadeau werd gedaan aan IJ sselmeervogels. Toch zag het er aanvankelijk floris sant uit voor RCL. De produc tiefste spits uit het zaterdagvoet bal, de ex-prof Jan Smid, hield vanwege een blessure zijn trai ningspak aan, terwijl Bob van Bohemen al na vijf minuten in de eerste helft een reeks van goede persoonlijke acties inleidde met een treffer. Nadat Eric van Doe selaar met een kapbeweging een tweetal verdedigers op het ver keerde been had gezet, tikte hij de bal op tijd door naar de insnij dende Van Bohemen. De oud- jeugdspeler van Telstar schoof het leder vervolgens hard achter het lichaam van doelman Doede Ter Veld: 1-0. RCL leek superieur. Rechtsback Peter Siera moest weliswaar zijn vinger aan de pols houden, nu hij een gelijkwaardig 'loopwonder' (Kenter) tegenover zich had staan; linkervleugelverdediger René Kamminga kon daarente gen opschuiven naar het mid denveld doordat de aan het pu bliek als spits voorgestelde Chris Visser in de praktijk ver achter de ACV-voorwaartsen speelde. Met die 3-4-3 opstelling bouwde RCL een groot speloverwicht op. Maar in plaats van de verwachte tweede treffer werd Koning Win ter ontmaskerd. De winterkam pioen maakte echter zelf de knie val voor de ontkroning. Na ze ventien minuten mikte Visser de bal uit een hoekschop op de vol-, ledig vrijstaande Peter Kunst. Hij kopte simpel in, maar drie Leiderdorpers, onder wie doel man Peter van der Heijden graai den tevergeefs met handen en voeten zodat de voorsprong van korte duur was: 1—1. En Charley Kenter zorgde nauwelijks een kwartier later voor de definitieve kentering in het topduel. Fouten van Siera en Ruis stelde hem in staat een vlekkeloos lopende combinatie met John de Hoop tot 1-2 te promoveren. Al vrij snel na de pauze boorde De Hoop bijna alle Leiderdorpse hoop op een gelijkspel de grond in. Zijn afstandsschot werd even wel via de paal gekeerd. Door on zorgvuldig te spelen kon RCL ACV niet echt meer in moeilijk heden brengen. De voor aanslui ting met de top vechtende Asse naren hadden in die fase zelfs geen kortsluitingen in de Leider dorpse afweer meer nodig om de score uit te breiden. Trainer Fop- pe de Haan smeedde doodeen voudig het ijzer op het moment dat het heet was door Jan Smid in te zetten. De routinier (hij scoorde reeds veertien keer in negen duels) manoeuvreerde zich in samenwerking met de uit blinkende aanvoerder Ronald Manders voor Van der Heijden. In scoringsrijpe situatie koos Smid voor zekerheid door de in nog betere positie staande Man ders de eer van het derde doel punt te gunnen: 1-3. Tijdens het éénrichtingsverkeer naar het RCL-doel kreeg Van der Heijden de mogelijkheid om zijn kwaliteiten te bewijzen. Hoe wel hij kansloos was bij een kop bal van Ronnie Krohne, die ech ter van de lijn werd afgehaald, keerde de Zoeterwoudse doel man fraai een inzet van De Hoop en hield hij Smid af van zijn eer ste competitiedoelpunt in '82. Omdat vijf minuten voor rust de Leiderdorpse verdediging weer een voordeelaanbieding van de hand deed, kon ACV, in casu Manders, toch nog een vierde keer afrekenen met Van der Heij- RCL-aanvoerder Dick van der Bijl belaagt ACV-doelman Doede Ter Veld. Manders springt met zijn keeper mee, terwijl op de achtergrond de Leiderdorpers Van Doeselaar en Van Gemerden toekijken. (foto: Holvast) den. HERMAN POOS SPAKENBURG Quick Boys behoefde zich za terdag slechts op het vlak van slagvaardig heid de mindere te voelen van IJsselmeervo- gels. Speltechnisch zat het bij de Katwijkers allemaal goed in elkaar. Doeltreffendheid is echter een fundamenteel iets bij het voetbal spel. Die doeltreffendheid van de Spaken burgers viel samen met enkele voor Quick Boys ongelukkige momenten. Gevolg was dat de Katwijkers met 3-1 ten onder gingen. Hoewel Quick Boys de wind in de eerste helft stevig van voren had, wist de Janse-equipe toch een licht overwicht te bewerkstelligen Ook IJsselmeervogels schuwde de aanval niet, zodat het treffen van het begin af boei de. In de lange halen van de palingdorpbe- woners school daarbij wel het grootste ge vaar. De snelle Jaan de Graaf voelt zich bij dergelijke in de diepte gezonden ballen als een vis in het water en was daarom, alhoewel de Graafs bewaker Jaap van Beien ade quaat opereerde, knap gevaarlijk. Ook Henk de Graaf brak een paar maal goed door. Goa lie Theo Guyt had het tijdens de eerste helft dan ook behoorlijk druk. De kansen van Quick Boys bleven beperkt tot een om on duidelijke redenen teruggefloten Mart van der Plas en een gevaarlijk schot van Kees van Rooyen. Tien minuten voor de rust ging het mis. Een doeltrap van de weer tot libero gebombar deerde Johan Jonker (Dick Vooys is dne we ken op de wintersport), belandde via de rug van Jaap van Beien voor de voeten van Jaan de Gra^f. Vrouwe Fortuna keerde zich ver volgens verder tegen Jonker. De inzet van De Graaf belaridde via het lichaam van de ongelukkige Jonker voor de voeten van Pe ter de Graaf, die met de onverwachte surpri se wel raad wist: 1-0. Direkt na de hervatting sloeg de vlam weer in de pan. Al in de eerste minuut brak Jaan de Graaf door de Katwijkse-defensie heen. Theo Guyt was de oud AZ-prof echter te snel af en plukte de bal voor de voeten van De Graaf weg. Arbiter Baas had een andere vi sie op het gebeurde. Volgens zijn zeggen was "meneer" De Graaf door Guyt bij de benen gegrepen; de onvermijdelijke beslissing luidde dan ook penalty. Henk de Graaf voer de daaruit de score naar 2-0 op. Voor Quick Boys sprong toen het sein op groen ten be hoeve van een massaal offensief. Op het middenveld verzette Gert Ouwersloot ber gen werk. terwijl voorstopper Leo Noort de schade achterin verdienstelijk in de perken hield. Kansen bleven daarbij niet uit, ofschoon libe ro Ruud van de Groep aan de andere zijde een sterk optreden weggaf. Cees Zuyder- duyn. ingevallen voor Jaap van Duyn, wist in de 65ste minuut de bal uit een scrimmage over de doellijn te werken Het feest ging echter niet door, want de scheidsrechter meende ditmaal hands van Zuyderduyn ge constateerd te hebben. Gert Ouwersloot zag zijn goede afstandschot op fraaie wijze door doelman De Harder gekeerd. Een kwartier voor tijd velde een snelle tegenstoot van IJs selmeervogels -het vonnis over Quick Boys. De door Jan Muis in de diepte gelanceerde Jaan de Graaf was iedereen te snel af en zet te vervolgens ook Theo Guyt voor schut: 3-0 Scheidsrechter Baas bood de duinpanbewo ners 5 minuten voor het einde de kans om de eer te redden. Martin van der Plas ging na een duw van Slechtenhorst neer. waarna hij zelf de toegekende penalty benutte 3-1. RUUD DOBBELAAR KEULEN (SID) - 1FC Köln heeft opnieuw de leiding genomen in de Bundesli- ga. De club van Michels zegevierde met 1—0 over VFL Bochum, terwijl Bayern München voor niets naar Bremen vloog. Daar werd de wedstrijd te gen Werder afgelast. Köln en Bayern hebben 28 pun ten uit 19 wedstrijden. Bo- russia Mönchengladbach heeft ook 28 punten maar uit 20 wedstrijden. De drie leidende ploegen liggen in een wat warrige stand vijf punten voor. In de Bundesliga gingen zaterdag slechts vijf van de negen wed strijden door. Hamburger SV le verde de beste prstatie. Het elftal van Happel boog een achter stand bij rust van 0-2 om in een overwinning 3-2. Keser (13de minuut) en Burgsmüller (40ste) gaven Borussia Dortmund een fraaie voorsprong tegen HSV, dat pas na de pauze agressief ging spelen. De Deen Bastrup trok de stand gelijk met treffers in de 51ste en 64ste minuut. Zo'n 50.000 toeschowuers zagen een boeiende Finale, die werd beslist door de Hamburgse spits Hru- besch. De "tank" kopte weer eens raak. In de vijf Bundeliga-wedstrijden werden twee rode kaarten uitge deeld. De eerste was voor Schro der van Arminia Bielefeld in het "degradatietreffen" met Fortuna Düsseldorf, dat verdiend met 4-1 won. De tweede was voor Dohmen van Karslruher SC te gen Borussia Mönchengladbach. Karslruher SC had overigens meer verdiend dan 1-1. Borussia had het moeilijk, maar redde zich professioneel uit het ge drang. Gross opende de score voor de thuisclub, spits Mill maakte gelijk. 1FC Kaiserslau- tern had geen enkele moeite met het onderaan staande Duisburg. Het werd 3-0 met doelpunten van Funkel, Brummer en Dusek. LONDEN (Reuter/UPI) - Na bijna een eeuw is Sou thampton aan de kop van de Engelse league geko men. In zijn 97-jarig be staan heeft Southampton nimmer, zelfs niet een weekje, de hoogste plaats in de eerste divisie bezet. Zaterdag is het er van ge komen door winst bij Middlesbrough. De sprong naar de top werd mogelijk gemaakt door de •nederlaag van Manchester United bij Swansea en door het sensationele ver lies van Ipswich Town op eigen veld tegen Notts County, 1—3. Southampton heeft overigens ge luk nodig gehad voor zijn winst laatst Middles brough, dat halverwege de twee de helft een strafschop miste. Het enige doelpunt werd ge maakt door Kevin Keegan, die een pass van Alan Ball schitte rend afrondde voor zijn negen tiende competitiedoelpunt in dit ner, maar had Frans Thijssen weer in het elftal. Notts, dat in de afgelopen weken door Aston Vil la (6-0) en Liverpool (4-0) werd opgerold, speelde met een enor me overgave. Die inzet leverde een voorsprong op door Gordon Mair. Kort na rust maakte Thijs sen eelük. maar onkel» minuten later zette Brian Kilclin Notts County weer op winst. Paul Swansea betaalde begin deze week ruim 700.000 gulden voor Ray Kennedy van Liverpool. Zater dag al wierp die investering ren te af, Kennedy had een aandeel in beide treffers (Curtis en Ja mes) die goed waren voor een overwinning van 2-0 op Man chester United. Liverpool klimt weer omhoog. Na drie overwinningen in de afgelo pen week met een totaal score van 10—0, werd landskampioen Aston Villa in Birmingham met 3-0 verslagen. Rush en MacDer- mott (twee keer) scoorden Arsenal behield aansluiting met de kopgroep door een overwinning op Leeds United. Paul Vaessen maakte het doelpunt dat vol doende was voor weer een kleine overwinning. In negen wedstrij den op Highbury hebben de Gunners zes doelpunten ge maakt. Happel toch bondscoach WENEN (ANP) - De Oostenrijkse voetbalbond heeft het afgelopen weekeinde Ernst Happel be noemd tot bondscoach van het nationale elftal tijdens het we reldkampioenschap in Spanje Vrijdag waren reeds de geschil len met de Westduitse bondsoffi- cials opgelost. Happel traint im mers bij Hamburger SV ook en kele Westduitse internationals, die in Sparde met de Oostenrij kers in dezelfde groep zijn inge deeld. Vier jaar geleden was Happel in dienst van de KNVB als verantwoordelijk coach voor het Nederlands elftal. BRUSSEL (Belga) - De twee papieren verliespunten van afgelo pen vrijdag hebben Anderlecht niet van de eerste plaats in de Belgische voetbalcompetitie kunnen verdrijven. Anderlecht namelijk won dit weekeinde, 1-0 bij Winterslag en de concur rentie, Gent en Standaard Luik, verspeelde een punt in uit wedstrijden tegen respectievelijk RWD Molenbeek en Tonge ren. De drie clubs hebben nu 27 punten, maar Anderlecht heeft nog een inhaalwedstrijd, tegen Waterschei, te goed. 'Anderlecht, dat voor het eerst sinds vier maanden Ludo Coeck weer een gedeelte van de wed strijd liet spelen, deed het niet best bij Winterslag. Een doel punt van Brylle, vlak voor rust. was echter genoeg voor de winst omdat doelman Munaron de na rust sterk aandringende Limbur gers tegen hield. RWD Molenbeek en AA Gent de den ook weinig om in het gevlei bij de supporters te komen. Doelpunten vielen er niet. Ver- heecke miste zelfs een straf schop voor Molenbeek. Rood Tongeren was niet minder dan Standard Luik, dat vijf basisspe lers miste en met tien man ein digde. Walter Meeuws kreeg een waarschuwing wegens spelbe derf (handsbal) en herhaalde dat vergrijp, waarop hij zijn tweede waarschuwing kreeg en mocht gaan douchen. Wendt scoorde voor Standard, Beyens maakte nog voor rust gelijk voor Tongc De Antwerpse derby tussen Lierse en Antwerp was een onprettige wedstryd, die zeven waarschu wingen opleverde en winst voor Lierse door een doelpunt van Er- win Vandenbcrg, Belgisch top scorer met vijftien treffers. Club en Cerkle Brugge bleven in de zorgen. Club speelde thuis 1-1 tegen Waregem, Cerkle kwam tot een zelfde score bij Kortrvjk Tussen de kleine uitsla gen van dit weekeinde was Loke ren - Waterschei de uitschieter Lokeren won met 5-2 dank zij een uitblinkende Larscn, die zelf een keer scoorde en een aandeel had in de andere treffers van Mommens, Verheyen en Lato (twee keer).

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13