c 'We waren tien jaar geleden verder dan nu' Thijs Libregts: "PSV sliep bij FC Utrecht S^G^T "Gelijkspel schuld" Van Hanegem na ^topdueF: Z 2 2 2 Z Oproer kraait in Venlo VENLO (ANP) - De Limburgse derby tussen FC VW en Fortuna Sit- tard is scheidsrechter Chris van der Laar volledig uit de hand gelopen. De moeilijkheden begonnen na een overtreding van Huub Pfennings (Fortuna) tegen VW-er Gerrie van Rosmalen. Voor Van der Laar Pfen nings geel had kunnen aanbieden, stond Van Rosmalen al met een dreigende vuist tegenover Pfennings. Van der Laar zag er een slaande beweging in en vanaf dat moment stond VW met tien man. WV. de tweede periodekampioen leidde op dat moment met i-0, Fortu na kwam kort voor rust langszij door een strafschop, die Tiny Ruys inschoot. In de eerste helft volgden nog gele kaarten voor de Venlose speler Taihuttu en Suvryn van Fortuna. Op weg naar de kleedkamer kreeg Peter Ressel van VW een zelfde straf na een tot de arbiter ge richte opmerking in de trant van: "Wij spelen met tien tegen twaalf man Negentien minuten na rust, door Smeets stond Fortuna toen al met 2-1 voor. Kreeg Suvrijn zijn tweede gele kaart, rood dus en twee minuten later volgde Bothmer hem op weg naar de kleedkamer na een aanslag op Fortune's doelman. Riether kreeg tien minuten voortijd de laatste (gele) kaart uit het duel Sport 3- MAANDAG 1 FEBRUARI 1982 MVV-Go Ahead Eagles 1-1 (0—0). 79. Schapendonk 1-0; 85. Woudsma 1 1. Scheidsrechter: Thomas. Toeschouwers: 5000. AZ'67-Sparta 2-2 (0-0). 56. Kist 1-0; 73. Loggie 1-1; 82. Loggie (strafschop) 1-2; 88. Kist 2-2. Scheidsrechter: Van Swieten. Toe schouwers: 8000. Jans (strafschop) 2-0; 59. Hendrik- sen 3-0; 71. Van de Wildenberg 4-0; 76. Vreijsen 4-1; 81. Jans 5-1. Scheidsrechter: Keizer. Toeschou wers: 3000. Toeschouwers: 7000. NEC-FC Den Haag 2-1 (1-1). 33. Salfischberger 1-0; 43. Schoenma ker 1-1; 46. Kurek 2-1. Scheids rechter: Oetelmans, in de 78e mi nuut vervangen door Borger. Toe schouwers: 2500. 51. Geels (strafschop) 2-1. Scheids rechter: Draaisma. Toeschouwers: 6500 Haarlem-FC Groningen 1-2 (1-1). 9. Koeman 0-1; 34. Gullit 1-1; 77. Van Dijk 1-2. Scheidsrech ter: Broekman. Toeschouwers: Feyenoord-Ajax 2-2 (0-1). 34. Vanenburg 0-1; 48. Jeliazkov 1-1; 75. Kieft 1-2; 76. Jeliazkov 2-2. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschouwers: 50.411. Willem II-De Graafschap 2-2 (2-1). 33. Koenders 0-1; 38. Huy- bregts 1 -142. Nelemans 2-1 (straf schop); 83. Leeuwerik 2-2. Scheids rechter: Gans. Toeschouwers: 3000. EERSTE DIVISIE Eindhoven-Wageningen 2-1 (2-0). 14. Van der Pas 1-0; 36. Van Rijsingen 2-0; 51. Rietveld 2-1. Scheidsrechter: Volmer. Toeschou wers: 2500 SC Cambuur-DS'79 0-0. Scheidsrechter: Blankenstein. Toe schouwers: 4000. FC Amsterdam-Excelsior 2-2 (1-1). 12. Nijssen 0-1; 39. Mols 1-1; 51. John Weijers 2-1; 82. Den Boer 2-2. Scheidsrechter: De Schepper. be. Toeschouwers: 1500. FC VW-Fortuna S 1-3 (1-1). 7. Taihuttu 1-0; 38. Ruijs (strafschop) 1 1; 52. Smeets 1-2; 80. Smeets 1—3. Scheidsrechter: Van der Laar. Toeschouwers: 4500. schouwers. 2500. ROTTERDAM Een rijke voetbalhistorie mag voor een club mooi zijn om mee te pronken, maar onmiskenbaar leerde Feyenoord-Ajax gister middag dat het roemrijke verleden niet als dekmantel kan dienen voor het hedendaagse verval. Tevergeefs zochten 50.000 tribuneklanten in de Kuip naar datgene wat daar ooit was. Waar Feyenoord-Ajax een decen nium geleden garant stond voor stijl en klasse, hield de grauwe middel maat de confrontatie nu meedogenloos in de houdgreep. Met de 2-2 op zak legde wie anders dan Willem van Hanegem kritisch de link naar betere dagen. „Het klinkt gek", sprak de Kromme, „maar tien jaar terug waren we verder dan nu. Het zou andersom moeten zijn". y T~y EREDIVISIE MW-Go Ahead Eagles 1-1, FC Utrech- t-PSV 2-1, Roda JC-NAC 1-0, AZ'67-Sparta 2-2, Haarlem-FC Gro ningen 1-2, NEC-FC Den Haag 2-1, Feyenoord-Ajax 2-2, Willem II-De PEC/Zwolle-FC Het moment, waarop Feyenoord-trainer Jezek dacht dat alles verloren was. Wim Kieft (tweede van rechtskopt voor Ajax 1-2 in; Feyenoorddoelman Hiele (1) is kansloos. (Foto GPD, Peter Senteur). Niettemin mocht de alleen voor rust aanwezige nummer tien van Feyenoord („Ik kreeg een knie van dikke Piet Schrijvers tegen mijn kont, ik kon er meteen uit") zich net als zijn ploegmaten ge lukkig prijzen met de 2-2. Niet ten onrechte stipte Ajax-trainer Kurt Linder naderhand aan, dat zijn ploeg „technisch superieur was en ook meer kansen" had ge had. „Alleen daarom al hadden we hier moeten winnen", wist ook Johan Cruijff. „Maar sommi ge jongens bij ons misten door gebrek aan ervaring te veel sco- ringsmogelijkheden". Vooral in de eerste periode had Ajax nagelaten de suprematie uit te drukken in een voor Feye noord onoverbrugbare marge. Nadat de thuisploeg in het begin het tekort aan pure voetbalkwali teiten had weten te compenseren met voorbeeldige inzet, nam Ajax na pakweg een kwartier het initiatief volgens de denkbeel den van Cruijff over. Op eigen helft zag het voormalige Amster damse wonderkind zich amper geremd door Rotterdamse oppo sitie, alleen als hij een front expeditie waagde werd Cruijff door Van Hanegem aangepakt. Zodoende kon de inzichtrijke Aja- cied zijn ploeg in voorwaartse richting sturen, hetgeen pressie op de Feyenoord-defensie impli ceerde. Aan de flanken ontdekte Cruijff voor Vanenburg, Lerby en Boeve geregeld dankbaar ar beidsterrein, nu Wijnstekers zich door Ajax-linkerspits Jesper 01- sen liet meelokken naar het cen trum en Van Deinsen een ver moeiende pendeldienst moest onderhouden tussen het Feye- noord-middenveld en zijn links backpositie. Maar vooralsnog greep Feyenoord met succes naar de buitenspelval. Te vaak liep met name Kieft er blind in. Net als Dick Schoenaker na veer tien minuten kwam de jonge Rugby-noppen taboe voor FC Den Haag NIJMEGEN - Het eredivisieduel NEC-FC Den Haag begon gister middag 25 minuten te laat, om dat scheidsrechter Oetelmans het schoeisel van de Haagse spe lers niet in orde bevond. Sinds vorige week zijn de vaderlandse voetbalarbiters overeenkomstig nieuwe richtlijnen varj de KNVB verplicht noppencontrole uit te oefenen. Volgens Oetelmans, die wegens zweepslag het einde van de wed strijd overigens niet meemaakte, waren de schoenen van de Hage naars voorzien van rugby-nop pen. Onder geen voorwaarde wenste Oetelmans de aftrap te la ten verrichten. Paniek vervol gens aan Haagse zijde, waar ver vangend materiaal één, twee, drie niet voorhanden bleek en dat, terwijl er volgens de regle menten binnen een half uur na de aanvankelijk geplande aan vangstijd het beginsignaal moest hebben geklonken. Eén minuut voor drie werd de bal toch aan het rollen gebracht, nu in allerijl tot een compromis werd besloten. Een deel van de Haagse ploeg kon worden voor zien van goedgekeurde rubber- noppen; het andere deel, mocht in de rust een ander beslag laten aanbrengen. spits in de 22ste minuut dan ook niet verder dan een buitenspel- treffer. Dan deed Johan Cruijff het na 35 minuten beter. Gehaaid belastte hij zich toen met een ingooi, die als basis zou dienen voor de ope ningsgoal van Gerald Vanen burg. De verre worp werd kop pend verlengd door Schoenaker, die Feyenoord-doelman Hiele op zijn weg vond, maar vanuit de re bound trof Vanenburg alsnog doel. „Cruijff drukt zijn stempel op het elftal", erkende ook de gisteren matige Sören Lerby. „Maar toch liet hij mij vaak voor niks op links het gat induiken. Dan dribbelde Cruijff naar bin nen". „Dat verandert allemaal nog wel", suste Kurt Linder on middellijk, „de samenwerking tussen die twee moet groeien" Minder dominant De rol van Cruijff was na rust min der dominant. Merkwaardig ge noeg lag daar de vervanging van Van Hanegem door Stanley Brard mede aan ten grondslag. „In de tweede helft speelden we meer op positiedekking. Nu Brard er stond, viel er op links nauwelijks nog een gat waar Vanenburg in kon duiken", ver klaarde Feyenoord-aanvoerder Bennie Wijnstekers. Hoewel in technisch opzicht nooit gelijkwaardig aan Ajax, slaagde Feyenoord er op basis van ar- beidslust en veel goede wil in zich tijdelijk aan het Amster damse juk te ontworstelen. De als centrumspits geposteerde Bulgaar Andrej Jeliazkov fun geerde herhaaldelijk als kop pend tussenstation binnen de simpele aanvalsopzet van de Rotterdammers. „Ik speel graag in de spits, ben in de lucht sterk, maar er werd bij ons te weinig aangesloten", klaagde Jeliazkov. „Als ik de ballen terugkopte, kwamen mijn ploegmaten dik wijls te laat". Veel van zijn ergernis vloeide evenwel weg, toen de tot voor kort hevig bekritiseerde Bulgaar vier minuten na de pauze een vrije schop van Van Deinsen koppend tot 1-1 omboog en zich aldus tot middelpunt van Rotter damse jubel maakte. „Rijkaard had in moeten grijpen", oordeel de Johan Cruijff later. „Maar ook die jongen komt nog ervaring te kort". „Wèt gebrek aan erva ring?!", verdedigde Frank Rij kaard zich. „Als de bal twee me ter achter je ploft, kan je daar niks aan doen" Het Rotterdamse publiek greep de gelijkmaker gretig aan om het aloude „Hand in hand, kamera den" uit de oude doos op te vis sen, maar helaas voor die Feye- noord-fans, hun zo weinig onder legde favorieten konden de mas saal toegestoken handen niet beetgrijpen. Ajax liet zich niet wegzingen, laat staan wegvoet- bailen. Integendeel, een kwartier voor tijd mikte Kieft na voorbe reidend werk van Cruijff en 01- sen knikkend de 1-2 binnen. „Ik gaf op dat moment geen cent meer voor de kansen van mijn elftal", biechtte Feyenoord-trai ner Vaclav Jezek na afloop op. Andermaal echter bood Jeliazkov voor Feyenoord uitkomst. Een minuut na de 1-2. Ook nu mocht Van Deinsen vanuit een stil staande situatie (vrije schop) de bal op het hoofd van Jeliazkov leggen en de 2-2 was geboren. De Bulgaar: „Er is terecht veel kri tiek op mij geleverd, ik hoop dat ik nu iets heb goedgemaakt". „Met dat gelijkspel heeft Feye noord te veel gekregen", meende Johan Cruijff niet ten onrechte. „Maar afgezien daarvan geloof ik dat Ajax er met het oog op de toekomst beter voorstaat. Want de jongeren bij ons hebben nog maar een paar jaar nodig, dan zijn ze écht goed en mag Ajax weer doorgaan voor een'echte topploeg". GERARD VAN PUTTEN UTRECHT (GPD) - Thijs Libregts propte de han den in de zakken, trok zijn hoofd tussen de schouder bladen, daarmee de moe deloosheid aangevend die over hem was gekomen na de 2-1-nederlaag van PSV tegen FC Utrecht. De Eindhovense trainer ver weet een aantal van zijn spelers gebrek aan de juis te instelling. „Mis je ka rakter, dan kan je FC Utrecht in eigen huis niet verslaan", aldus de man achter de afkabbelende succesreeks van de eredi visiekoploper. Aan de andere kant prees collega Han Berger zijn spelers en met name middenvelder Gert Kruys. De 20-jarige vechtjas heeft zich pas zeer recentelijk een plaats in de basisformatie verworven en wilde die kans niet laten vergal len door darmstoornissen. Hij overwon die handicap, damde niet alleen de activiteiten van Jan Poortvliet in, maar mocht zich ook de meest bejubelde man noemen, vanwege zijn winnende treffer. Dat zijn doelpunt goed was voor twee punten, zat Li bregts het meest dwars, want het offensief dat PSV de gehele tweede helft opbracht, smoorde in karakterloos gestoei van de Eindhovense vleugelspitsen. De huidige koploper wist wat het aan FC Utrecht had. Op het krak kemikkige veld aan de Veemarkt hadden 6500 toeschouwers zich in de zon genesteld in de weten schap dat de plaatselijke favoriet uiterst turbulente weken achter de rug had, maar ook dat er in het noodstadion nog geen enkel competitiepunt is afgegeven. Volgens Han Berger een gevolg van de juiste mentaliteit. Vrees Berger vreesde de Eindhovense flanker#. Koos van Tamelen en Gerard Tervoort kregen op- ALKMAAR (GPD) - Het gelij ke spel tegen het Rotterdam se Sparta (2-2) werd door AZ bejubeld als een overwin ning. Vooral door Georg Kessler, want AZ'67 ontsnap te aan een nederlaag tegen Sparta doordat in de laatste zestig seconden Kees Kist bij toeval een aanvallende actie, waaraan Spelbos en Metgod aan de basis stonden, kon af ronden. Kees Kist, de topscorer van de Alkmaarse landskampioen drukte met twee treffers van zijn rechtervoet weer eens nadrukkelijk een stempel op het veel te rommelige treffen tegen Sparta en voorkwam uiteindelijk in de slotfase een afgang. Tegenover de twee kansen die tegenstander Sparta zater dagavond kreeg en benutte stonden er een dozijn aan Alkmaarse zijde, waarvan er slechts twee werden afge rond. „En dat is onze eigen schuld", zo sprak middenvel der Peter Arntz na afloop. De Alkmaarse sjouwer van het middenveld stak de hand in eigen boezem. Zijn waar deoordeel gold met name AZ's Oostenrijker Franz Obe- racher. De flegmatieke rech terspits faalde nadrukkelijk in het treffen tegen Sparta. Tot driemaal toe had hij zijn ploeg op definitieve afstand kunnen brengen, maar even- zovele malen liet hij zich door AZ laat naast Sparta Flits uit de wedstrijd AZ'67-Sparta. De falende Oostenrijker Franz Oberacher tracht Dick Advocaat van Sparta rechtste pas seren. In het midden kijkt de Rotterdammer Geert Meijer toe. de onzeker ogende Rotter^ damse doelman Formannoy van de wijs brengen. Sparta en Barry Hughes von den het niet erg. De kalende oefenmeester had tenslotte afdoende maatregelen getrof fen, om AZ in ieder geval één helft van scoren af te houden. Een stringente mandekking van Kist en Tol in de perso nen van Robinson en Van Tiggelen, een vaste bewaker voor Oberacher (Tiktak) en een speciale opdracht voor Bert Jansen om het opkomen van Jonker te beletten. Een probaat middel, om AZ al op eigen helft vast te zetten, maar tegelijkertijd een belet sel om zelf ook maar iets aan vallends te ondernemen. Pas nadat AZ'67 elf minuten na rust toch een opening had ge vonden in het Spartaanse verdedigingsblok (Kist liet Van Tiggelen en Dekker kansloos) haalde Hughes de gepasseerde Van Gaal van de bank. Van Gaals opdracht was twee ledig: Jonker bij balverlies afstoppen en in balbezit meer stuwende aanvalskracht te geven aan Lengkeek, Meijer en Van der Gijp, die op hun beurt dan weer Loggie in het spel zouden kunnen betrek ken. De Brit David Loggie kon zo doende in Sparta's vijfde uit wedstrijd op rij (Hughes: „Ik weet zo langzamerhand niet meer hoe het is om op Span gen te spelen") de aandacht trekken. Behalve dat hij van arbiter Van Swieten geel zag aangereikt, boog hij diep in de tweede helft de 1-0 achter stand in een 1-2 voorsprong om. De laatste goal scoorde hij vanaf de stip; Van Swie ten oordeelde een correcte sliding van Arntz strafbaar. Een minuut voor tijd bracht Kist de Alkmaarders, bij wie Peters wegens een liesblessu re ontbrak en Nygaard was teruggekeerd, langszij. Graafschap EERSTE DIVISIE Eindhoven-Wageningen 2-1, SC Cam buur-DS'79 0-0, FC Amsterdam-Ex celsior 2-2, SVV-Volendam 0-1, FC WV-Fortuna S. 1-3, FC Den bosch— Vitesse 1-1, Heracles-Amersfoort 0-0, Veendam-Telstar 1-1, Helmond Spor- t-Heerenveen 0-0. Helmond Sp 18 10 8 0 28 29- 9 18 7 8 3 22 31-24 17 9 3 5 21 32-18 17 10 1 6 21 29-21 18 7 7 4 21 24-21 17 7 6 4 20 23-21 17 7 5 5 19 31-25 17 6 7 4 19 14-12 17 6 6 5 18 28-24 18 6 6 6 18 24-25 17 6 4 7 16 23-23 17 4 6 7 14 17-23 18 4 6 8 14 30-37 16 2 9 5 13 19-25 17 4 5 8 13 19-30 17 3 6 8 12 17-31 17 3 6 8 42 17-31 9 11 21-35 9 10 24-31 FC VW (2e) Eindhoven Veendam Amersfoort Amersfoort DS'79 17 2 6 Helmond Sport (le) en periodekampioen. Stand aan kop 3e periodi Heracles 2 1 Fortuna S 11 Eindhoven 1 1 Volendam 1 1 Topscorers 1. Kist (AZ'67) 2. Kieft (Ajax) 3. Geels (PSV) 4. Loggie (Sparta) 5. Eriksen (Roda JC) 6. Jeliazkov (Feyenoord) 7. Jans (PEC Zwolle) dracht Hallvar Thoresen en Kené van de Kerkhof buiten bereik van de achterlijn te houden, waardoor de waarde van Ruud Geels als kopspecialist geredu ceerd kon worden. Die opzet luk te volledig, en kreeg als prettige bijkomstigheid dat de naar het middenveld opgeschoven aan voerder Wim Flight meer lijn in het spel kon brengen dan Ter voort gewoon is. Al die goede bedoelingen waren echter op niets uitgelopen als Re- né van de Kerkhof na 20 minuten niet naast, in plaats van in een leeg doel had gemikt. Die blun der deponeerde de snelle vleu gelspits terug naar een niveau, waarop zijn vervanger Rob Landsbergen zonder al te veel technisch vermogen ook kon duelleren, maar die noodgreep van Libregts leidde ook al tot niets. Huh Aan de andere kant presteerde FC Utrecht alleen het eerste kwar tier goed. Daarna greep Yung Moo Huh hoogstpersoonlijk de macht, maar de uitschakeling van Thoresen en Van de Kerkhof was zo'n inbreuk op het ingestu deerde patroon, dat PSV nog blij mocht zijn dat alleen Gerard van der Lem voor rust het doel vond. In de rust zette Libregts de puntjes op de i. Later memoreerde hij: „Een 1-0-achterstand is niet on overkomelijk. Daarop hamer je, maar als je drie minuten loopt te slapen vraag je om moeilijkhe den". Die kwamen voor PSV middels Willy Carbo en Gert Kruys die zijn nachtelijke wan delingen tussen bed en toilet op slag was vergeten toen hij zijn club op 2-0 zette. Fout PSV leek geklopt totdat Tervoort in de fout ging ten opzichte van René van de Kerkhof. Bouke Draaisma zag er een strafschop in en middels die unieke kans kon Ruud Geels toch nog bogen op één geslaagde actie. Bijna 40 minuten had PSV nog om mini maal één punt binnen te slepen. Het was al veel eerder tot de ont dekking gekomen dat doelman Hans van Breukelen alle hoge ballen feilloos pakte, maar het volhardde desalniettemin in die tactiek. FC Utrecht vond het wel best, Libregts berustte erin dat geen van zijn spelers eens op an dere gedachten kwam en liet de boomlange Landsbergen als ex tra stimulans voor Van Breuke len opdraven. Die groeide en daarmee het puntentotaal van FC Utrecht. SPORTTOTO Toto 2_ 3 MW-GA Eagles FC Utrecht-PSV 5 Roda JC-NAC AZ'67-Sparta E Haarlerp-Groningen NEC-FC Den Haag Feyenoord-Ajax Willem II-Graafschap PEC/Zwolle-FC Twente FC VW-Fortuna Si Veendam-Telstar j E Den Bosch-Vitesse Beschik baar v r prijzen: 164.747,- Toto gelijk 4 - 20 - 23 - 26 - 27. Res. 13 Beschikbaar voor prijzen 22.000 gulden. Lotto 1-7-15-18-27-31. Res. 21. Prijzengeld inclusief jackpot van 142.000 gulden, 2 miljoen gulden. Cijferspel 552067 Supertrio 1. nr 6, Tony the Butler (L.Dooper); 2. nr 3, Sebastiaan (W. van Duivenvoorden); 3. nr 4, Tyfoon Hazelaar (W. Velis). Niet gestart: nr 8, Syfje. De uitbetaling is 29,10. Duitsland Lotto: 14 - 19 - 23 - 24 - 25 - 31. Res. 5 Spel '77: 9 6 0 6 0 4 0. België Lotto: 5 - 7 - 8 - 24 - 25 - 34. Res. 10 Kameroen wil steun FIFA BERN (GPD) De nationale voetbalbond van Kameroen heeft een beroep gedaan op het noodfonds van de we reldvoetbalbond FIFA. Ka meroen meent geld nodig te hebben om een tweetal oe fenwedstrijden in de aan loop naar de eindronde van het WK. Herman Neuberger, de toernooileider van het WK in Spanje, verklaarde zich voor de Westduitse ra dio voorstander van een der gelijke bijdrage te zijn. „Wanneer de gelden uit de opbrengst van de WK-wed- strijden worden verdeeld, zou Kameroen dat voorschot van de FIFA terug kunnen betalen".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10