c y "Kille moord, zonder enige aanleiding Werkloosheid in bouw nog verder PSP kwart horzel van eeuw links Ministers verdeeld over vacaturestop bij rijk Minister Van Dam: 99verlies valt nog mee99 Bij Eurometaal 400 banen op de tocht WAO-premie gaat omhoog Peper officieel tot burgemeester benoemd 'Schadeclaim grievend voor woonwagenbewoners' Ouders van mishandeling overleden baby verdacht ZATERDAG 30 JANUARI 1982 Binnenland (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De officier van justi tie mr. Klein Breteler heeft giste ren voor de Haagse rechtbank resp. vijftien en twaalf jaar ge vangenisstraf geëist tegen de 25- jarige Luxemburger Marc S. en de 18-jarige Belg Bernard J De officier kwam tot zijn zware ei sen wegens de moord op de 54- jange Amsterdamse taxichauf feur Jan Scholts, die op 16 okto ber van het vorige jaar op beest achtige wijze om het leven is ge bracht. Een derde verdachte, de 16-jarige Marokkaan Jahil B., moest zich achter gesloten deu ren voor de kinderrechter ver antwoorden. Hem wacht hoog stens een halfjaar tuchthuisstraf omdat er voor kinderen beneden 16 jaar geen hogere straf is. Tijdens de uren durende zitting kwam de Luxemburger Marc S. als de hoofdverdachte naar vo ren. Hij zou het mes hebben ge hanteerd waarmee de taxichauf feur om het leven werd gebracht. De Belg en de Marokkaan zou den hem daarbij hebben gehol pen. „Er zijn geen verzachtende omstandigheden", zei de officier van justitie in zijn requisitoir te gen de twee oudste verdachten. Officier over afslachten taxichauffeur: De officier van justitie noemde het afslachten van de taxichauffeur een „kille moord, uitgevoerd door lieden aan de zelfkant van het leven in Amsterdam op ie mand die daartoe geen enkele aanleiding heeft gegeven". De Amsterdamse taxichaufteur Jan Scholts draaide in de nood lottige nacht zijn laatste nacht dienst. Hij zou een week later als suppoost bij een museum gaan werken. Hij vond het taxibedrijf te gevaarlijk worden, 's Middags had hij zijn vrouw nog een bloe metje gegeven met een kaartje waarop stond: „Van je ambte naartje". Plan Op dat zelfde moment liep het trio, dat naar Nederland was geko men om „vrij" te zijn, al met het plan rond „iemand" te gaan be roven. Er moest geld komen voor de huur van een appartement. De Belg en de Marokkaan verkla ren dat het de Luxemburger is geweest die heeft gezegd dat de chauffeur vermoord moest wor den, omdat er geen getuigen mochten zijn. De overval op een taxichauffeur bleef over. Het trio stapte in de bewuste nacht in de taxi van Scholts en zei de chauf feur naar Den Haag te gaan. De Belg Bernard J.: „Tijdens de rit zat de Marokkaan voorin en de Luxemburger zat achter de chauffeur. Tijdens de rit gaf de Luxemburger mij zijn mes. Ik schudde van nee en gaf hem zijn mes terug. Hij wilde de chauf feur doden terwijl hij reed. Ik vond dit echter te gevaarlijk. Hij zei toen tegen de chauffeur dat hij moest plassen". Het viertal had inmiddels Roelofa- rendsveen bereikt. Daar stopte Jan Scholts en volgens de Belg stapte de Marokkaan uit. „Toen greep de Luxemburger de chauf feur met zijn linkerhand bij zijn voorhoofd en hield zijn mes te gen zijn hals. Ik zei hem de chauffeur niet te doden, maar toen sneed hy". De Belg zei de rechtbank dat hij heeft gezien dat de Luxemburger het geld pakte en samen gooiden ze de man uit de auto en de Luxem burger stapte achter het stuur en reed naar Amsterdam terug. Ze parkeerden daar de taxi aan de Stadionkade en namen even ver derop een taxi met bestemming „Centraal Station' Een vrouw was echter getuige van deze overstap en vond het verdacht dat de taxi onbeheerd achter bleef en belde de taxicentrale, die een onderzoek instelde en an dere chauffeurs alarmeerde. De taxichauffeur die het drietal naar het station vervoerde, hoor de de mededeling op zijn mobilo foon. Hij kreeg direct begelei ding van collega's en gezamen lijk reden ze naar het politiebu reau aan de Van Leijenbergh- laan. De jongens verzetten zich niet. Aan het eind van de zitting vroeg de Belg tijdens zijn laatste woord vergiffenis aan de vrouw van Jan' Scholts. De president van de rechtbank mevrouw mr. Ko ningsveld antwoordde hierop. „Wat mevrouw Scholts heeft ge kregen is erger dan levenslang. Dat zal zij u nooit vergeven". Uitspraak over twee weken. DEN HAAG - Koningin Bea trix hoopt morgen haar 44ste verjaardag te vieren. Ze doet dit voor de eerste keer in haar nieuwe onderkomen, paleis Huis ten Bosch. DEN HAAG (GPD) - Ook dit jaar nog zal de werkloosheid in de bouw verder toenemen. Minister Van Dam (volks huisvesting) becijfert in de nota Bouwprognoses 1981- 1986 een verlies van 5000 manjaren. De werkloosheid on der bouwvakkers is op dit moment al hoog: 80.000 tot 90.000 man. Het verlies van 5000 manjaren is minder dan enkele maanden ge leden nog voorzien werd. Toen werd gerekend op 13.000 manja ren minder werk. Minister Van Dam schrijft dat het verdere ver lies aan werk beperkt blijft door zijn stimulerende maatregelen. Hij laat dit jaar 5000 extra wonin gen bouwen. Daarnaast heeft hij extra geld beschikbaar gesteld voor stadsvernieuwing en isola tiesubsidie. Het grote verlies aan 1 arbeidsplaatsen in de bouw komt vooral volgens hem, omdat nieuwbouw van kantoren en be drijfshallen nog steeds sterk ach terblijft bij vorige jaren. Een rol speelt ook dat de arbeids- produktiviteit in de bouw om hoog gaat. Per bouwvakker wordt een steeds hogere produk- tie geleverd. Werkgevers hebben eerder verklaard dat daaraan ten grondslag ligt dat het ziektever zuim sterk is teruggelopen. Elke procent verbetering van de ar- beidsproduktiviteit kost volgens de minister wel 3500 tot 4000 ar beidsplaatsen. Extra geld De bewindsman schrijft de Kamer te verwachten dat het werk in de grond-, weg- en waterbouw niet al te ver inzakt. Dat zou dan voor al komen omdat de regering veel geld uitgeeft aan woningsane ring dit jaar en extra geld naar gemeenten sluist voor onder houd aan wegen. De prognoses voor 1982 wijzen er op dat er een stabilisatie optreedt in de bouwnijverheid. Vorig jaar ging nog voor 32.000 manjaren werk verloren. UTRECHT (ANP) - De bonden hebben de directie bij Eurometaal giste ren laten weten, dat ze niet akkoord gaan met reorganisatieplannen die op korte termijn honderd en vervolgens nog eens 325 van de nu in totaal elfhonderd arbeidsplaatsen in Zaandam zouden kosten. De in dustriebond FNV heeft dit na afloop van het gesprek met Eurometaal mede namens de industriebond CNV, de unie BLHP en de Vereniging van Hoger Personeel meegedeeld. Na het verzet van de bonden heeft de directie volgens de woordvoerder van de industriebond afgezien van haar voornemen, voor honderd man een melding van collectief ontslag te doen bij het Gewestelijk Arbeids bureau. Eurometaal (voor zeventig procent eigendom van de Nederlandse staat en voor dertig procent van Dynamit Nobel) heeft ook een vereniging in Duitsland met 150 werknemers. De onderneming is in 1973 voortgeko men uit de artillerie inrichting (een overheidsbedrijf). In een eerste reactie zeggen de bonden dat de directie van Eurometaal hun geen uitgewerkte plannen heeft voorgelegd maar alleen niet goed onderbouwde cijfers en onduidelijke prognoses. DEN HAAG (GPD) - Het kabi net heeft op voordracht van staatssecretaris Dales (socia le zaken) de WAO-premie voor het volgend jaar vastge steld op 10,75 procent voor de werknemers. De werkgevers betalen 6,25 procent van de totale premie van 17 procent van het loon. Het besluit van het kabinet komt na een verdeeld advies van de Sociaal-Economische Raad. Op 22 december bleek dat de Commissie Sociale verzekeringen van de SER precies in twee delen uiteen viel. De helft van de commis sie steunde het voorstel van de staatssecretaris, dat nu door het kabinet is overgeno men. De andere helft gaf de voorkeur aan een andere ver deling van de premie. De nieuwe premieverdeling geldt vanaf 1 januari. Er zal een franchise gelden van f 85 per dag. In Rotterdam DEN HAAG - Na een afwezigheid van bijna twee maanden (zieken huis, vakantie) gaf minister-president Van Agt gisteren weer zelf de weke lijkse persconferentie na de ministerraad. Premier Van Agt onderging "een opknapbeurt". Links op de foto de premier mèt, rechts zónder schoon heidspukkels. APELDOORN (ANP) - De Apel- doornse politie heeft gisteren de 21-jarige L.T. en diens 25-jarige echtgenote J.T.-de R. gearres teerd op verdenking van ernstige mishandeling van hun zes weken oude baby, Volgens de Apel- doornse politie werd het lijkje de baby gisteren door de DEN HAAG (ANP) - Bram Peper (41) is nu officieel benoemd tot burgemeester van Rotterdam. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft dit gistermiddag be kendgemaakt. Peper is lid van de PvdA en niet kerkelijk aangeslo ten. Hij volgt André van der Louw op, die minister van CRM is geworden. Premier Van Agt zei gisteren na af loop van het wekelijkse kabi netsberaad, dat de regering una niem had besloten de voorkeur aan Peper te geven boven de an dere kandidaat, het PvdA-ka- merlid Paijn. Binnenlandse Za ken deelde nog mee, dat Pepers benoeming op 16 maart ingaat. Prof. Peper is buitengewoon hoog leraar sociaal economisch beleid aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam. Peper maakt sinds negen jaar deel uit van het PvdA- bestuur, hhij is thans vice-voor- zitter en wordt gezien als partij- ideoloog. Ten tijde van het kabi net-Den Uyl (1973-1977) was hij persoonlijk beleidsadviseur van de minister van CRM, Harry van Doorn. In een eerste reactie op zijn benoe ming zei Peper gistermiddag dat van hem vooralsnog geen beleid mag worden verwacht dat in gro te lijnen afwijkt van dat van zijn vriend, partijgenoot en voorgan ger André van der Louw. De be langrijkste problemen waarmee hij naar zijn oordeel te maken krijgt zijn de werkgelegenheid, het migrantenbeleid en de drugs problematiek. Oplossing daarvan staat of valt vol gens Peper met een grotere dele gatie van bevoegdheden en fi nanciële middelen naar de grote steden. „Meelopers van het communis me" waren het volgens de toenmalige PvdA. De CPN schold hen uit voor „burger lijke scheurmakers". Het was dan ook midden in de Koude Oorlog, nu precies 25 jaar ge leden. dat een groepje poli tiek daklozen een nieuwe partij oprichtte: de Pacifis tisch Socialistische Partij. Niet verwonderlijk dat zowel de PvdA als de CPN met eni ge zorg keken naar het op richtingscongres van de PSP, op 27 en 28 januari 1957 in Amsterdam. Het waren voor namelijk ontevreden CPN-le- den en PvdA'ers die daar de koppen bij elkaar staken en zichzelf een nieuw politiek onderdak verschaften. Ontwapening, uittreden uit de NAVO, anti kolonialisme en een gemeenschappelijk bezit van de produktiemiddelen waren de belangrijkste doel stellingen van de nieuwe par tij. Zij zette zich af tegen de toen puur stalinistische CPN en de onvoorwaardelijk pro- Amerikaanse PvdA en be pleitte een „derde weg" tus sen de politiek van de machtsblokken. In de 25 jaar van haar bestaan heeft de PSP met wisselend succes geopereerd. Op het hoogtepunt, in de roerige ja ren '60. had ze vier zetels in de Tweede Kamer. Na vier jaar lang slechts één kamer lid te hebben gehad (Fred van der Spek) is de PSP nu met drie leden aanwezig. Vol gens de jongste opniepeilin- gen zou ze nu op vijf zetels kunnen rekenen. "SGP van links" Geen brede volkspartij dus, maar wel recht in de leer. „De SGP van links" hebben criti ci vaak geschamperd. Wie meer toegenegen is, zegt: „Het geweten van links". De huidige partijvoorzitter Bram van der Lek verklaarde het gebrek aan brede steun eens zo: „De PSP is een moeilijke partij, die weigert om gecom pliceerde zaken met demago gische leuzen te vereenvoudi gen". In het verzet tegen de bewape ning in het algemeen en de kernwapens in het bijzonder heeft de PSP steeds een be langrijke rol gespeeld. Daar naast betrok de partij stand punten die vaak pas later door de andere linkse partij en werden ingenomen, zoals over de Nieuw-Guinea-poli- tiek en de Vietnamese oorlog. Nog halverwege de jaren '60 joeg de PSP zowel PvdA als CPN tegen zich in het harnas met haar anti-Amerikaanse Vietnam-acties. De PvdA zag de pacifisten als handlangers van het Chinese communis me en de CPN beschuldigde hen ervan de aandacht af te leiden van het Westduitse „revanchisme". Zo is de PSP altyd een horzel in de pels van de andere linkse partijen geweest Hoogtepunt was de roenge periode rond 1966. toen de massale Vietnam-demonstra- ties en de anti-monarchisti sche acties rond het huwelijk van prinses Beatrix de partij een verkiezingsresultaat van bijna 5 procent bezorgden. Bergafwaarts Daarna is het een tijdlang berg afwaarts gegaan, niet in de laatste plaats door intern ge ruzie. In de late jaren '60 en het begin van de jaren '70 woedden hevige stammen- oorlogen over de te volgen koers Links en rechts vlogen groepjes de party uit, wat de PSP de spotnaam Politieke Schorsings Party opleverde. Allereerst moesten de radika- len de gelederen verlaten die van de PSP een „revolutio naire arbeiders-voorhoede- partij" hadden wilen maken. Zy richtten vervolgens Prole tarisch Links op. Vervolgens verliet een veel belangrijker stroming de party: de groep die nauwere samenwerking wilde met PvdA, PPR en D'66. Tot zulke samenwerking is het nooit gekomen. Enerzijds omdat D'66 huiverig was voor het steile socialisme van de pacifisten, anderzijds om dat de PSP niet bereid was terwille van de samenwer king veel water bij de ideolo gische wijn te doen. Ten tijde van het kabinet-Den Uyl ver wierp de party samenwer king „om niet tot een bijwa gen van de regering Den Uyl te verworden". Dat heeft ze geweten. Bij de verkiezingen in '77 hield de party nog maar één zetel over. Maar dank zij haar wor tels in allerlei buurt- en actie groepen, de feministische be weging en de anti-kernwa penbeweging - en niet in de laatste plaats dank zy de wei felmoedige houding van de PvdA op het punt van de kernbewapening - krabbelt de PSP de laatste jaren weer overeind. Grimmiger Van der Lek: moeilijke partij Met enig optimisme kan de PSP dan ook in mei haar ju bileum gaan vieren (zoals dat hoort: met een feest, een boek en een serieus sympo sium). Ook al schrijft voorzit ter Bram van der Lek deze week in het partyblad Bevrij ding: „In bepaalde opzichten is de wereld grimmiger dan ooit. De gevaren waar wy te gen streden, zyn eerder toe genomen dan dat ze minder werden. Het is bepaald geen vreugdevoUe situatie waarin wy ons 25-jarig bestaan her denken" CHIEL EVERS huisarts van het echtpaar in het Wprll 1 wn a a i- nnl Lucasziekenhuis in Apeldoorn "tlllWIlciai OOK ARNHEM (ANP) - Gedeputeerde Staten van Gelderland zijn van mening dat de Hummelose land bouwer G.H. Wiltink zich in een schriftelijk verzoek om schade vergoeding negatief en grievend over woonwagenbewoners uit laat. In een brief aan de gemeen te Doetinchem vraagt Willink 80.000 gulden schadevergoeding omdat zijn boerderij volgens hem sinds de vestiging van een regionaal woonwagencentrum op 130 meter afstand sterk in waarde zou zijn gedaald, zo niet onverkoopbaar is geworden. "De tegenstelling tussen woonwa genkampbewoners en andere burgers is vaak erg groot als ge volg van hun leefwijze, gewoon ten en moraal. Iedereen vermijdt het wonen en exploiteren van een bedrijf in de nabijheid van het woonwagencentrum", aldus de landbouwer die zich in zijn brief verder beklaagt over lawaai en stropende kampbewoners op zijn terrein. De Gelderse statenleden J. van der Horst en L. Cohen, beiden PvdA, stelden over deze brief schrifte lijke vragen. Zij zijn van mening dat hier sprake is van smaad en aantasting van de goede naam waardoor er strikt juridisch, mo gelijkheden bestaan voor een "tegenschadeclaim" door de woonwagenbewoners. Voorts vragen de statenleden aan GS te bevorderen dat dergelijke scha declaims in de toekomst met alle wettelijke middelen worden be streden. binnengebracht. Hij had geen doodsoorzaak kunnen vaststel len, nadat de ouders hem hadden gewaarschuwd met de medede ling, 'dat het kindje geen adem haling meer had'. Ook de arts van de GG en GD in het ziekenhuis kon geen dood soorzaak vaststellen. In overleg met de Officier van Justitie werd, nadat de politie was ge waarschuwd, de patoloog-ana- toom dr. Zeldenrust verzocht sectie op het stoffelijk overschot te verrichten. De politie ging tot arrestatie van het echtpaar over, nadat dr. Zeldenrust op het lijkje verscheidene blauwe plekken had geconstateerd en de verkla ringen van de vader en moeder twijfels opriepen. Volgens de Apeldoornse politie is het echtpaar byna twee jaar ge trouwd en heeft geen andere kin deren. Een definitieve uitslag van de sectie was gisteravond nog niet bekend. recht op AWW" DEN HAAG (ANP) - De Algemene Weduwe en Wezenwet (AWW) moet zo worden dat ook weduw naars recht krijgen op een uitke ring, zo vindt de Crisisgroep We duwnaars. Een andere opzet van de AAW sprak ook de ambtelijke werkgroep heroverleg sociale ze kerheid wel aan, maar dan vanuit het oogpunt van bezuiniging. De Crisisgroep Weduwnaars wil dat weduwnaars met kinderen bene den de acttien jaar onder dezelf de voorwaarden als weduwen ook recht moeten krijgen op een uitkering krachtens de AWW De Crisisgroep begrijpt dat opna me van die weduwnaars in de AWW geld kost. De groep heeft daarom deze week bij de Tweede Kamer bij het verzoek om opna me in de AWW tevens een alter natief financieringsplan inge diend. DEN HAAG - De ministerraad heeft nog geen oveieenstem- ming bereikt over de doorvoe ring van een beperkte vacatures top bij de rijksoverheid. Met na me een aantal vakministers wijst het voorstel van minister Van Thijn (binnenlandse zaken) van de hand. die zo'n vier tot vijfhon derd banen niet wil laten vervul len. Hij denkt daarmee nog dit jaar f50 miljoen te kunnen be sparen. De bezuiniging vormt het laatste 'restje' van een pakket van totaal f 1 miljard, die op de begroting van binnenlandse zaken omge bogen moest worden. Van Thyn wil het bedrag vinden door een aantal banen, die binnenkort toch zullen vervallen wegens de centralisatie van overheidstaken, nu al niet meer te vervullen. Vooral het ministerie van CRM dreigt een groot aantal banen te moeten inleveren, omdat dit mi nisterie veel taken zal afstaan aan de lagere overheden Volgens premier Van Agt beslaan de meningsverschillen tussen de vakministers en minister Van Thyn twee terreinen. Aan de ene kant geloven sommige ministers dat Binnenlandse Zaken de ver keerde functies wil opheffen, ter wijl volgens sommigen decentra lisatie juist tot vergroting van het aantal arbeidsplaatsen kan lei den De minister-president benadrukte overigens dat de weerstand by de ministers ook wel ingegeven wordt door een overweging het eigen departement te bescher men De weerstand tegen de be zuiniging wordt dan niet zozeer ingegeven door een verzet tegen decentralisatie, maar vooral om dat departementen niet ervan houden by te dragen in de bezui nigingen van anderen. Bezuinigingen De ministerraad heeft verder op nieuw gesproken over de nood zaak van nieuwe bezuinigingen Een besluit is echter nog niet ge- In de loop van de ko mende week zullen de vijf meest betrokken ministers al wel over leggen over de hoogte van de nieuwe bezuinigingen, waarover nog dit voorjaar een beslissing moet vallen. Deze 'bende van vyf bestaat uit premier Van Agt. minister Van der Stee (financiën), minister den Uyl (sociale zaken), minister Van Thyn (binnenlandse zaken) en minister Terlouw (economi sche zaken). Verwacht wordt dat de stryd binnen het kabinet hef tig zal zyn, gezien de verder te genvallende staatsinkomsten uit het gas en de belastingen, terwyl door een aantal oorzaken de uit gaven sneller dan verwacht ge stegen zijn. Naast de bezuinigingen in het ka der van de Voorjaarsnota is het kabinet, aldus Van Agt, ook al begonnen aan een heroverwe gingsprocedure voor het totaal van de overheidsuitgaven Deze bezuinigingen hebben vooral be trekking op de begroting voor het jaar 1983

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7