Landbouwprijzen omhoog c Blokkade Cuba mogelijk' Oostenrijkse kanselier moet wellicht aftreden Ierse regering struikelt over belastingvoorstel van Luchtmacht El Salvador geheel verlamd Voorstel Haig voor Palestijnse zelfbestuur Om gezondheidsredenen Voorstel voor negen procent Leger Honduras staat macht af aan politicus Lid Bondsdag stapt uit SPD Na aanval rebellen Reagan in interview: DONDERDAG 28 JANUARI 1982 Buitenland WENEN - De 71-jarige Oostenrijk se bondskanselier Bruno Kreis- ky zal wellicht dit jaar om ge zondheidsredenen af moeten tre den. Kreisky had vorig jaar een ernstige instorting en moest in het ziekenhuis worden opgeno men. Daarna liet de anders zo ac tieve kanselier het herhaaldelijk wegens ziekte afweten en was maar voor de helft van de tijd be schikbaar voor het leiden van het Oostenrijkse kabinet en het af doen van belangrijke regerings zaken. In een interview in een van de Oos tenrijkse dagbladen heeft Kreis ky, die thuis herstelt van wat hij noemt een virusinfectie, gezegd dat hij in april op grond van de resultaten van een algeheel me disch onderzoek zal besluiten of hij zich volgend jaar in principe weer herkiesbaar stelt als be langrijkste kandidaat bij de Oos tenrijkse parlementsverkiezin gen. Kreisky heeft gezegd dat, doordat hij jarenlang zijn hoge bloeddruk heeft verwaarloosd, zijn nieren ernstig beschadigd zijn. Boven dien is de kanselier na eeh sle pende oogziekte, aan het rechte roog nagenoeg blind. Volgens Kreisky is zijn hart nog steeds in goede conditie, ondanks de in storting van vorig jaar. De vraag of bij hem thuis een nierdialyse- apparaat is geïnstaleerd wilde Kreisky ontkennen noch beves tigen. De Oostenrijkse socialistische par tij, die de laatste elf jaar aan de macht is geweest, is de laatste weken in verwarring geraakt door een nogal öpvallend excen triek gedrag van de bondskanse lier. Binnen enkele weken heeft Kreisky drie uitspraken gedaan die de Oostenrijkse socialisti sche partij op haar grondvesten heeft doen schudden. Zo ver klaarde hij onder meer dat hij voor de volgende verkiezingen alleen kandidaat wil zijn als er een nieuw referendum wordt ge houden over het gebruik van kernenergie en het resultaat van dat referendum positief uitvalt. In 1979 hebben de Oostenrijkers middels een referendum het ge bruik van atoomenergie verwor pen, weliswaar met een verschil van niet meer dan een half pro cent. De Oostenrijkse regering zag zich genoodzaakt de enige vrijwel afgebouwde kernenergie centrale in Zwentendorf in de mottenballen te doen. Verder heeft Kreisky de afgelopen weken verklaard dat hij een refe rendum over de bouw van een miljoenen verslindend interna tionaal congrescentrum naast het UNO-complex, zo dat nega tief mocht uitvallen, naast zich neer zal leggen. Kreysky vertrok vrij plotseling naar Saoedi-Ara- biè en keerde in Oostenrijk terug met, naar hij zei, definitieve plan nen voor een Arabische financie ring van het project. De Oostenrijkse bondskanselier kritiseerde vervolgens op twee achtereenvolgende congressen de rol van de rooms-katholieke kerk in Polen en de rol van de kerk in de jaren '30. Dit heeft bin nen de Oostenrijkse socialisti sche partij geleid tot paniek, om dat de Oostenrijkse bevolking of ficieel voor 90 procent rooms-ka- tholiek is. De Oostenrijkse primaat kardinaal Koenig heeft in dit verband ge sproken over een breuk tussen kerk en staat, maar hij heeft te vens gezegd dat hij een persoon lek gesprek wil hebben met de bondskanselier om te bezien of de breuk kan worden gelijmd. Kreisky heeft geantwoord dat hij bereid is tot een gesprek als zijn gezondheid dat toelaat, maar dat hij geen woord terugneemt van wat hij heeft gezegd. (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - De Europese voedselprijzen zullen in 1982 met zo'n drie procent omhoog gaan voor de consument. Dat betekent een half procent op de totale kosten van levensonderhoud. Dat is de verwachting van de Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, indien haar gisteren bekendgemaakte nieuwe prijsvoorstellen worden aanvaard. exportsubsidies gingen omlaag van 8,2 naar 3,7 procent. Die ver houding tussen Nederland en West-Duitsland is belangrijk, omdat een groot deel van de Ne derlandse export, dertig procent, naar de oosterburen gaat en een te groot verschil in subsidies zou de Nederlandse produkten te duur kunnen maken. Overigens moet ook Engeland vier procent exportsubsidie inleveren, Italiè daarentegen wordt vrijgesteld van de exportheffing van 1,8 pro cent. Ten aanzien van de voor Neder land zo belangrijke melkprijzen (de Nederlandse produktie be draagt elf miljard kilogram per jaar, ongeveer tien procent van de totale Europese produktie) heeft de commissie besloten dat de interventieprijzen (de mini mum-verkoopprijs voor de boer) voor boter en magere melkpoe der overeenkomstig verhoogd zullen worden met de negen pro cent richtprijs. De commissie wil een prijsverho ging voor de boeren van negen procent voor de belangrijkste produkten, waaronder melk, rund-, varkens- en schapenvlees en suiker. Om de vleesconsump tie niet te sterk af te remmen wordt de prijsverhoging voor rundvlees in twee termijnen ver deeld, zes procent per 1 april en 3 procent per 1 december. De prijsstijging voor granen moet volgens de commissie slechts 6,58 procent bedragen om het grote verschil met de wereld marktprijzen te verkleinen. Voor Nederland komen de voorge stelde prijsstijgingen lager uit omdat de commissie tegelijker tijd de bestaande exportsubsi dies in verband met valuta schommelingen (de zogenaamde monetair compenserende bedra gen) wil verlagen van 4,3 naar 1,3 procent. De netto prijsverhoging voor de Nederlandse boeren komt daardoor voor melk en vlees uit op zes procent, voor gra nen blijft er slechts een kleine vier procent over en dat is vooral voor de Nederlandse akkerbouw een tegenvaller. De gezamenlijke Europese land bouwbonden hebben eerder 16,3 procent prijsverhoging ge vraagd. De Europese Commissie meent echter dat het nu voorge stelde pakket redelijk is als men de inflatie in aanmerking neemt. Ze wijst erop dat de prijzen in 1981 met 11,3 procent gemiddeld zijn gestegen, maar de Europese boereninkomens daalden toen met gemiddeld twee procent. - Dat gold overigens niet voor alle landen, de inkomens van de Ne derlandse landbouwers werden sterk verbeterd met een stijging van 20 procent. Volgens de com missie passen de nieuwe prijs voorstellen in het streven om de landbouwuitgaven in het geheel van de Europese uitgave af te remmen. De commissievoorstel len moeten overigens nog uitge breid door de Europese minister raden besproken worden en daarbij zijn nu al enkele proble men te voorzien. Ten aanzien van de vermindering van de exportsubsidies lijkt Ne derland nog redelijk uit de bus te komen. Aanvankelijk was ge vreesd dat de commissie die ex portsubsidies in één keer zou willen schrappen. Ook de ver houding ten opzichte van de Westduitse exportsubsidies is re delijk gebleven. Die Westduitse Oost-Berlijn aangekomen, voor LONDEN De regering van Ier land is gevallen. Met één stem meerderheid verwierp het Ierse parlement gisteren de door de re- gering-FitzGerald gedane belas tingvoorstellen. FitzGerald bood gisteravond presi dent Hillery het ontslag aan van zijn regering, die Ierland slechts tfülerv3 mithnnH 0hpt narWrfint *n zÜn korte regeerperiode maakte Hillery ontbond h?t parlement j^Gerald naam S0or zyn pogin. bieden aan de gigantische econo mische problemen waarvoor de republiek staat. Om de belastingvoorstellen door het parlemeht te krijgen, was de steun van de onafhankelijke par lementsleden in de Dail noodza kelijk. Vier van de vijf onafhan- kelijken stemden echter met de oppositie mee, en daarmee was de val van de regering een feit. en heeft verkiezingen uitge schreven, die op 18 februari zul len worden gehouden. Het kabinet-FitzGerald viel over belastingvoorstellen, die de prij zen van onder meer bier, gedes tilleerd, sigaretten en benzine sterk zouden hebben doen stij gen. De Ierse regering was tot de ze indirecte belastingverhogin gen overgegaan om het hoofd te (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO-STAD - Honduras heeft gisteren de liberaal Roberto Sua zo Cordova geinstalleerd als pre sident, de eerste burger in die functie sinds tien jaar. Maar of het lang zal duren, wordt door de gemiddelde Hondurees ernstig betwijfeld. „Over zes of twaalf maanden zit er weer een generaal op de troon", wordt er in de hoofdstad Tegucigalpa gefluis terd. Suazo Cordova is arts van beroep. Bij de verkiezingen van vorig jaar november werd hij gekozen met een ruime stemmenvoor- sprong op de door het leger ge wenste kandidaat, Ricardo Zuni- ga. Een staatsgreep bleef won derlijk genoeg uit. Volgens som mige waarnemers was dat te dan ken aan diplomatieke druk uit Washington, anderen schrijven het toe aan een geheim akkoord dat de liberale partij met het le ger zou hebben gesloten in de zin van: jullie laten ons ons werk doen en wij geven jullie een carte blanche. Suazo Cordova heeft gisteren een land in handen gekregen dat zo goed als bankroet is. Een land ook, waar de armetierige bevol king, van wie anderhalf miljoen mensen niet kunnen lezen of schrijven (bijna de helft van de totale bevolking), steeds feller protesteert tegen de galopperen de inflatie. Niettemin lijkt het lot van Suazo Cordova vooral af te hangen van de gebeurtenissen in de omringende landen: El Salva dor, Nicaragua en Guatemala. Honduras is door de Verenigde Staten uitverkoren tot de nieuwe gendarme van Midden-Ajnerika. Alleen al dit jaar staat er voor het Hondurese leger 10,6 miljoen dollar aan militaire hulp op het programma en dat is meer dan in totaal tussen 1950 en 1979 door de Amerikanen aan Honduras cadeau werd gedaan. Als tegenprestatie voor die stijgen de hulp heeft het Salvadoriaanse leger heeft op Hondurees grond gebied vrij spel. De Hondurese militairen helpen voorts de vijan den van de Sandinistische revo lutie in Nicaragua een handje door hun onderdak, transport en naar het heet zelfs wapens te ver strekken. (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - Het Duitse Bonds daglid voor de SPD Manfred Coppik (38) heeft het lidmaat schap van zijn partij opge zegd. In een brief aan SPD- voorzitter Willy Brandt schrijft Coppik dat hij niet meer achter de politiek van de SPD kan staan. Met name de veiligheidspolitiek (het zgn. NAVO-dubbelbesluit), de economische en sociale politiek van de Westduitse sociaal-democraten worden door de zichzelf democra tisch socialist noemende Manfred Coppik gekriti seerd. Uiteindelijk heeft Coppik be sloten zijn partij te verlaten omdat het volgens hem geen zin heeft en het niet geloof waardig is in het parlement voortdurend anders te stem men dan zijn fractie. Coppik acht zijn stap ook in het be lang van de SPD. De afgevaardigde blijft onaf hankelijk lid van de Bonds dag. Hij zal proberen samen met zijn vriend Karl Heinz Hansen, die enige tijd gele den als SPD-Bondsdaglid uit zijn partij werd verwijderd omdat hij de regering en met name kanselier Helmut Schmidt zou hebben bele digd, in het parlement de be langen van al die mensen te behartigen die niet dank zij maar ondanks bondskanse lier Helmut Schmidt op de SPD hebben gestemd. gen, de eenheid tussen Ierland en het tot het Verènigd Konink rijk behorende Noord-Ierland te bewerkstelligen. Zo deed hij voorstellen om de strenge wetge ving van de republiek op moreel gebied te verzachten. Daarmee zou de Ierse republiek ac ceptabeler moeten zijn voor de protestantse Noordieren, die overigens om allerlei redenen te gen aansluiting bij de republiek zijn gekant. Niettemin was het gevoelen in Noord-Ierland gisteravond, dat de val van de regering FitzGerald geen verbetering voor de proble men in het gebied betekent. Fitz Gerald heeft steeds een voortva rende houding aangenomen in de bestrijding van de IRA-ter- reur. Zijn voorganger Haughey had een aanzienlijk mildere hou ding jegens deze terroristische groepering. Gromiko:,,VS schuldig aan niet doorgaan van Start" OOST-BERLIJN (Reuter/DPA) - De Russische minister van bui tenlandse zaken, Andrei Gromi- ko, is gisteren voor een "vriend- schapsbezoek" van twee dagen in Oost-Berlijn aangekomen. Hij kwam uit Genève waar hij de dag tevoren bijna acht uur van gedachten wisselde met zijn Amerikaanse collega Alexander Haig. Gromiko had voor zijn vertrek naar Oost-Berlijn de Verenigde Staten verantwoordelijk gesteld voor het feit dat er geen akkoord was bereikt over de hervatting van de onderhandelingen over vermindering van de strategi sche kernbewapening (START). Over Polen zei hij dat de VS "net zo weinig als andere landen" het recht hebben om zich in de bin nenlandse aangelegenheden van dat land te mengen. (Van correspondent Rob Sprenkels) MEXICO-STAD - De Salvadoriaanse luchtmacht lijkt zogoed als verlamd na de overweldigende aanval van 110 guerrillastrijders, gisteren bij het ochtendgloren. De rebellen beweren dat zij op de militaire luchtbasis van Ilopango, niet ver van de hoofdstad San Salvador, 28 „luchttransporteenheden" hebben vernietigd, het geen zou betekenen dat zeker driekwart van het vüegmateriaal van het Salvadoriaanse leger buiten gevecht is gesteld. De aanval op het militaire vliegveld van Ilopango duurde ruim een uur. Naar het zich laat aanzien overmeesterden de guerrilla's het handjevol slaperige wachtposten en zagen ze kans tientallen ex plosieven op de aanwezige verkenningsvliegtuigen en helikop ters aan te brengen. De ontploffingen waren tot kilometers in de omtrek te horen. Daarna was Ilopango een chaos van vlammen, ambulances en brandweerwagens Oorspronkelijk verklaarden militaire woordvoerders in de hoofd stad San Salvador dat de aanval van de rebellen een grote mis lukking was. Maar later op de dag deelde generaal Jose Guiller- mo Garcia, minister van defensie en sinds goed een maand op perbevelhebber van het Salvadoriaanse leger, op nogal dramati sche wijze mee dat er wel degelijk schade was aangericht Hij wilde niet in details treden, maar liet duidelijk blijken dat het ernstig was. „Het doet ons pijn", zo zei Garcia, „want het gaat om schade tegen middelen waarmee wij de rebellie bestrijden Radio Venceremos, de zender van de rebellen, maakte 's avonds het cijfer van 28 „luchttransporteenheden" bekend. De Salvadoriaanse luchtmacht lijkt nu nog slechts over een hand jevol helikopters te beschikken, drie, misschien vier of vijf. En dat is voor de junta onder leiding van Jose Napoleon Duarte een zeer ernstige zaak. Op zeker één derde van het totale grondge bied is troepentransport over de grond niet mogelijk en is men totaal aangewezen op de helikopters. De guerrilla lijkt woens dag een beslissende slag te hebben toegebracht en het ligt voor de hand dat er nog vóór het einde van deze week zal worden geprobeerd een strategisch belangrijke stad te veroveren, wel licht San Francisco Gotera in de noordoostelijke provincie Mo- Of het gisteren buiten gevecht gestelde luchttransport spoedig door Washington kan worden vervangen is vooralsnog onzeker. Van Ronald Reagan wordt verwacht dat hij vanavond bij zgn aanvulling op de State of the Union zal aandringen op meer dan een verdubbeling van de militaire hulp aan de Salvadoriaanse junta. Maar het Congres eist voor dergelijke hulp van de Ameri kaanse president dat hij garandeert dat Duarte en zgn mannen ernst maken met de landbouwhervorming en de mensenrech ten. Voor Reagan niet meer dan een formele garantie, maar hoogstwaarschijnlijk zal het Congres er de nodige vragen bij stellen. En dat kan tijdrovend zijn. JERUZALEM De Ameri kaanse minister van bui tenlandse zaken Alexan der Haig is met compro misvoorstellen naar Jeru zalem gekomen, die de vastgelopen onderhande lingen over een vorm Pa lestijnse autonomie in de door Israël bezette gebie den weer op gang moeten brengen. Haig sprak gisteravond langdurig met premier Begin. Daarvoor had hij al met de ministers Sha mir van buitenlandse zaken en Burg van binnenlandse zaken gesproken. Burg is de leider van de Israëlische autonomie-onder- handelingsdelegatie. De Israëli's hebben een lijst van Egyptische uitspraken aan Haig voorgelegd waaruit blijkt dat Egypte zgn standpunt verhard heeft. Zo stelt de Egyptische mi nister van buitenlandse zaken Ali zich nu op het standpunt dat een autonomie-akJcooni voor Egypte alleen aanvaardbaar is als het ook voor de PLO accepta bel is. Minister Shamir liet er geen twgfel over bestaan dat er geen autonomie-akkoord zal ko men als Egypte op dat standpunt blijft staan. Haig zelf toonde zich optimistisch dat er spoedig een autonomie-ak koord gesloten kan worden. Amerikaanse zegslieden zeiden na het gesprek tussen Haig en Begin, dat vier uur duurde, dat de kwestie van het door Israël bezette Oost-Jeruzalem het grootste obstakel is. Israël wei gert absoluut de Arabische be volking van Jeruzalem mee te la ten stemmen bij de verkiezingen voor de zgn. Autonome Raad, zo zeiden de Amerikaanse functio narissen. Minister Burg bevestig de dat Amerika eigen compro misvoorstellen heeft gedaan. Volgens Burg zijn sommige voor Israël aanvaardbaar, andere niet Haig gaat vandaag door naar Egyp te, naar h(j hoopt met Israëlische concessies die tot een hernieuw de Egyptische belangstelling kunnen leiden voor de Palestijn se autonomie. WASHINGTON (UPI) - President Reagan van de Verenigde Staten heeft gisteren gezegd dat hij een Amerikaanse blokkade tegen Cuba niet uitsluit en hij drong er bij het land op aan zich "weer aan te sluiten bij het westelijk halfrond". In een televisie-interview met ver slaggever Dan Rather van CBS News zei Reagan ook dat een graanembargo tegen de Sowjet- Unie een mogelijkheid blijft als Washington vindt dat maatrege len nodig zijn als reactie op de toestand in Polen. 'Nieuwe problemen' met betrek king tot Cuba zijn volgens de Amerikaanse president aange sneden op de ontmoeting afgelo pen dinsdag in Genève tussen de Amerikaanse en Russische mi nisters van buitenlandse zaken, Haig en Gromiko. "Wij hebben een Cubabeleid en wg weten dat Cuba een stropop van de Sowjet-Unie is", aldus Rea gan. Gevraagd naar zijn suggestie in de verkiezingstijd dat tegen Cuba althans een gedeeltelijke blokka de ingesteld zou moeten worden, antwoordde de president dat mqn op terrein kwam waar hij geen commentaar kon geven. Maar desgevraagd sloot hij een blokkade "uit noch in". "Als Cu ba weet wat goed voor het is, dan bezint het zich en sluit zich weer bij het westelijk halfrond aan", zei hij. Ten aanzien van Polen zei hij dat de Verenigde Staten niet al hun sanctiekaarten hadden gespeeld maar dat wel eens zouden kun nen gaan doen als de situatie in Polen niet werd gematigd. Een eventueel graanembargo te gen de Sowjet-Unie, zei Reagan, zal deel moeten uitmaken van een algemeen embargo "omdat de Amerikaanse boer niet de du pe mag worden". Over een eventuele ontmoeting met president Brerinjev van de Sowjet-Unie verklaarde de presi dent dat hij de mogelijkheid van een ontmoeting aan de top later dit jaar niet met zoveel woorden wilde uitsluiten. het roemruchte Libische execu tieteam dat naar de Verenigde Staten zou zijn gestuurd om h- m en andere kopstukken te ver moorden. De president antwoordde dat er geen aanwijzingen voor waren om te veronderstellen dat de si tuatie gewijzigd was. Was de hele zaak misschien on waar, zo werd gesuggereerd "Nee Wg beschikten over teveel informatie van teveel zgden en de feiten lagen er", antwoordde Reagan. Het uitlekken ervan en de publiciteit die het gevolg was hadden de zaak geen goed ge daan, aldus de president, "maar onze inlichtingen waren echt". De president herhaalde dat hij te gen de apartheid is maar dat sa menwerking met Zuid-Afnka belangrijk is om een vnj en onaf hankelijk Namibië te bereiken. "Er bestaat geen twijfel over dat wij afkeer hebben van apart heid", aldus de president "Maar je kunt de kwestie-Namibiê niet uit de wereld helpen zonder de medewerking van Zuid-Afrika". Hg voegde eraan toe: "Mijn per- soonlgke opvatting over Zuid- Afrika is dat je waarschijnlijk veel meer kunt bereiken als je probeert hen als vnend te helpen hun probleem (van apartheid) op te lossen, dan wanneer je een land in de steek laat dat een bondgenoot is geweest in alle oorlogen die we in deze eeuw ge had hebben".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9