Inkomen specialist omlaag "Snel uitsluitsel over Ned. Antillen" ÉÉN GKOÉNH. Rijk moet 20 miljard ombuigen VS tevreden over munitietransport -c Grote vangst heroïne op Schiphol Minister Gardeniers kondigt "aanzienlijke offers" aan Den Uyl wil uitstappen Aruba voorkomen Actiegroep door marine geïnfiltreerd School verplicht dragen rok Gods woord gaat vóór warme benen Reis verzeker aars zijn woedend over PTT-plan Topambtenaren in achtergehouden brief: DONDERDAG 28 JANUARI 1982 Binnenland SCHIPHOL (ANP) - De rijkspoli tie dienst luchtvaart heeft afgelo pen zondag naar eerst nu in ver band met het onderzoek pas be kendgemaakt is, tien kilogram heroïne op Schiphol in beslag ge nomen. In verband hiermee is de 25-jarige Maleisiêr H.N.F. aange houden. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie dienst luchtvaart gis teren meegedeeld. De man was met een lijnvlucht vanuit Bangkok op Schiphol aangekomen. Hij trok door zijn vreemde gedrag de aandacht van een aantal rechercheurs. Hij werd aangehouden toen hij na een ongebruikelijk lange periode in het stationsgebouw te hebben doorgebracht de luchthaven wil de verlaten. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het Amerikaanse leger wil het trans port van munitie per spoor door Nederland voortzetten. De Ame rikanen delen de opvatting van NS dat de proeftransporten, die nu voltooid zijn, naar behoren zijn uitgevoerd. Een tweede proef wordt niet nodig geoor deeld. Met het ministerie van de fensie zullen besprekingen wor den begonnen om de volgende transporten te regelen. Een woordvoerder van NS, van het Amerikaanse voornemen nog niet op de hoogte, sprak opnieuw uit dat NS best bereid is deze munitietransporten te verzorgen. Maar NS wil niet meer gecon fronteerd worden met allerlei vormen van sabotage, verwon ding, bedreiging en intimidatie van spoorwegpersoneel, vernie ling van spoorwegeigendom en vertraging van de treindienst. Het is aan de overheid hiervoor te waken, aldus NS. Deze opvatting wordt gedeeld door de grootste fracties in de Tweede Kamer. Neelie Smit-Kroes van de WD wijdde er slechts twee woorden aan: „Gewoon door gaan". Hennekam van het CDA vindt dat ook, maar wacht de no titie af die minister Zeevalking over deze transporten aan de Ka mer heeft toegezegd. Deze notitie wordt een dezer dagen verwacht. Indien er aanleiding is, zullen de kamerleden op grond van die notitie om een ge- dachtenwisseling vragen. Hein Roethof van de PvdA en Dik Tommei van D'66 vinden ook dat de transporten moeten door gaan. Roethof voegt daaraan toe dat het weliswaar ieders recht is om te demonstreren, maar er moet geen geweld aan te pas ko men: „Daar moet de PvdA niets van hebben". Tommei van D'66 maakt het voor behoud dat de transporten, die gepland zijn voor vier keer per jaar, niet ten koste van de regio nale ontwikkelingen mogen gaan. „Wanneer ik lees dat tij dens de overslag van munitie geen personen in de buurt mo gen zijn, geen andere explosie ven en geen bijtende stoffen, dan vraag ik mij af of die prijs niet te hoog is voor Delfzijl, aangezien er immers ook plannen zijn die haven te gebruiken voor de aan landing van lng". Het actie-comité, stop de munitie- trein Arnhem' wil dat het ge meentebestuur van die stad en provinciale staten van Gelder land af zien van toekomstige mu nitietransporten. Verder moet er overleg komen met bewoners- groepen over andere transporten van gevaarlijke stoffen zoals chloor en lpg. Indien mocht worden besloten tot een tweede proeftransport van munitie sluit het actiecomité ac ties niet uit, aldus de verklaring. Na het munitiestransport van vo rige week is volgens het comité gebleken dat "de bagatellisering van het karakter van het trans port do de overheid en NS voor bij is gegaan aan aspecten als mi litarisering, risicoverhogende factoren voor de bevolking waar bij ondemocratisch genomen be sluiten door middel van onnodig hard politiegeweld en intimida ties is gerechtvaardigd". DEN HAAG (ANP) - Minister Den Uyl van Antilliaanse zaken vindt dat er op korte termijn duidelijk heid en helderheid-moet komen over de staatkundige toekomst van de Nederlandse Antillen. Bij de behandeling van zijn begro ting in de tweede kamer zei Den Uyl gisteren dat hij 'er niets voor voelt "een nieuw noodverband" aan te leggen. "Het is bittere ernst nu. Ik voel er niets voor om WEERRAPPORTEN Amsterdam half bew. De Bilt zwaar bew. Deelen licht bew. Eelde zwaar bew. Eindhoven licht bew. Den Helder zwaar bew. Rotterdam Licht bew. Twente zwaar bew. Vlissingen half bew. Zd.Limburg zwaar w. 4 -1 - Aberdeen regenbui Bordeaux onbew. Brussel zwaar bew. Frankfort onbew. Genève half bew. Helsinki onbew. 1. Innsbruck sneeuw Klagenfurt geheel bew. Kopenhagen onbew. de zaak nog langer zwevend te la ten", zo zei Den Uyl. Hij vindt dat de commissie Bies heuvel, die de gevolgen van de onfhankelijkheid van Aruba in kaart moet gaan brengen, met enige spoed te werk moet gaan. Den Uyl gelooft dat in hetgeen de commissie onderzoekt de op timale mogelijkheid ligt om met één conclusie inplaats van met meerdere alternatieven te ko men. Het opbouwen van een eigen de fensiemacht op de Antillen om zo na de onafhankelijkheid de externe veiligheid te garanderen, kan bij Den Uyl op weinig en thousiasme rekenen. Hij is wel bereid om bij te dragen aan ver betering van douane en politie, maar de bewindsman vindt dat de externe veiligheid op een an dere manier moet worden opge lost dan door het opbouwen van een Antilliaans leger. ADVERTENTIE Locarno Londen zw Luxemburg Mallorca zwaa München Nice geheel Oslo zwaar Parijs zwaar Rome geheel Split Stockholm Wenen sneeuw Zürich geheel bew onbew. onbew. onbew. Casa Blanca Ins tanbul Las Palmas zwaar bew. Beiroet zwaar bew. Tel-Aviv regen regen bew. 17 12 0 Tunis Met een Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpa Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. DEN HAAG - Het inkomen van medisch specialisten ligt aanzienlijk boven het peil dat de regering als grens stelt. Zij zullen fors moeten inleveren. Zo zouden hart specialisten in 1981 met een geschat inkomen van ge middeld ruim vier ton ongeveer cardiologen ongeveer 227.000 gulden 'teveel' verdienen, terwijl longartsen met een inkomen van ruim drie ton zo'n 120.000 gulden boven het 'norminkomen' zitten. Evenals de kamer stelde Den Uyl zich terughoudend op bij het uit spreken van oordelen over de in terne Antilliaanse problemen- Zoals die onder andere tot uit drukking zijn gekomen in de re cente kabinetscrisis. Er bestaat volgens Den Uyl "een breekbare situatie" op de Antillen en hij wilde geen uitspraken doen die die situatie zouden kunnen ver storen. Wel benadrukte hij nog maals het Nederlandse stand punt dat het van groot belang is dat de Antillen bij elkaar blijven. Uiteenvallen van de Antillen heeft grote bezwaren, aldus Den Uyl- Dat laatste zou tot een andere op stelling van bepaalde landen in het Caraibisch gebied kunnen leiden, zo reageerde Den Uyl voorzichtig op een vraag van de PSP-er van der Spek of de rege ring bang was voor Cubaanse in filtratie op de Antillen. Minisater Gardeniers (volksge zondheid) heeft inmiddels ge steld dat er 'aanzienlijke offers' zullen worden gevraagd aan de specialisten. De Tweede Kamer vroeg de minister gisteren in een motie, ingediend door Toussaint (PvdA) en ondersteund door D'66 en CDA, te bevorderen dat ziekenhuizen overgaan tot het in Goon)dienst nemen van specia listen. Tijdens het debat over het prijs-inkomenbeleid vorige week drong de Kamer al aan op een snelle inkomensverlaging. De specialisten zelf verklaarden gis teren er niets voor te voelen dat hun inkomen "met de botte bijl" zullen worden verlaagd. Als de regering dat toch doet, dat dreigt een conflict, aldus de reactie van de Landelijke Specialistenver eniging. Volgens de LSV klop pen de berekeningen, zoals giste ren voorgeschoteld door de mi nister, niet. Gardeniers, die zei de inkomencij- fers te hebben betrokken van neutrale deskundigen, liggen de inkomen bij tien van de veertien onderzochte specialismen twin tig procent hoger dan het gemid deld feitelijk inkomen. Zij zei overigens nog geen beleidscon clusies te hebben getrokken, maar kondigde aan dat binnen enkele weken 'pijnlijke' beslis singen zullen vallen. Mevrouw Gardeniers zei te weten dat de LSV kritiek heeft op de uitkomsten, die zij als een vorm van arbitrage beschouwt. Ze gaat er echter vanuit dat ook bij de LSV bereidheid bestaat in ieder geval een begin te maken met de beleidsuitvoering. ring van het degressieve tarie- vensysteem. Overmatige werk belasting is er volgens de minis ter in het algemeen niet. De Landelijke Specialisten Vereni ging bevestigt dat een forse inko mensdaling voor de specialisten in het algemeen ernstige gevol gen zal hebben. Velen zullen niet meer kunnen voldoen aan de aangegane financiële verplich tingen. Vooral jongere specialis ten zitten vaak zwaar in de schuld door kosten die bij over name van de praktijk werden ge maakt. Wel wil de minister rekening hou den met een LSV-voorstel voor „degressieve" tarieven Gagere opbrengst naarmate meer werk wordt gedaan) en voor een soort abonnementshonorering (stre ven naar minder „automatische" verwijzing van huisarts naar spe cialist). Daarmee wees mevrouw Gardeniers het betoog van de WD af, die als enige stelde dat de inkomensverlaging in twee of drie jaar ernstige gevolgen voor de medische specialisten zal heb ben. Bij motie vroegen de liberalen maatregelen om de zgn. in stroom van jonge specialisten te vergroten. Dit ter vermindering van de werkbelasting van geves tigde specialisten en in het be lang van de werkgelegenheid. Ook willen zij spoedige invoe- DEN HAAG (ANP) - PSP-kamer- lid Van der Spek heeft dinsdag schriftelijke vragen ingediend over een wat hij noemt poging van de marine-inlichtingen- dienst om te infiltreren in de ac tiegroep 'Mobilisatie 81', een groep ex-dienstplichtigen die tij dens de grote vredesdemonstra tie vorig jaar november in uni form meeliep. Van der Spek acht dit in strijd met een toezegging van minister Van Thijn van binnenlandse zaken, dat de inlcihtingendiensten niet gebruikt worden tegen de vre desbeweging. Het kamerlid eist opheldering over het benaderen van een 25-jarige ex-beroepsoldaat van de marine, die in november door de marine inlichtingendienst gevraagd zou zijn om te infiltreren in 'mobili satie 81'. Dit blijkt, aldus Van der Spek, uit bandopnamen van gesprekken tussen de vrijwilliger en een functionaris van de marine-in lichtingendienst. Die bandopna men werden dinsdagmiddag ge deeltelijk door de VARA-radio uitgezonden. Een woordvoerder van het minis terie van defensie zei gisteren desgevraagd niets over deze kwestie te kunnen zeggen, om dat hij er niet van op de hoogte was. Volgens een woordvoerder van 'Mobilisatie 81' hebben deze groep en de benaderde ex-mili tair het spel een tijdlang meege speeld met de bedoeling later te kunnen onthullen hoe de inlich tingendiensten in ons land te werk gaan en om dit een 'waar schuwing' te laten zijii voor an deren. ANNA JACOBAPOLDER - De elf kleutertjes in het klasje van de dependance van de gereformeerde Prinses Marijkeschool m An na Jacobapolder zijn zich onbewust van de dreiging die hen boven het hoofd hangt. De vraag is of inderdaad de toorn van God zal losbarsten nu het schoolbestuur heeft verordonneerd dat de meisjes onder de kleuters niet meer in lange broek op school mogen verschijnen, zich daarbij beroepend op het bijbel boek Deuteronomium 22, vers 5. De ouders van de kinderen die op de kleuterschool zitten in 'de polder' hebben een andere bij beltekst voor ogen. „Laat de kinderen tot mij komen" en weiger den tot nu toe aan de eisen van het bestuur tegemoet te komen. Vorig jaar oktober ontvingen de ouders een bnef van het school bestuur waarin stond dat 'het voor het bestuur een gewetens zaak is, dat we God meer moeten gehoorzamen dan de mensen'. De ouders werden op de hoogte gesteld van het feit dat „het al jaren lang helaas oogluikend is toegestaan dat meisjes met lange broeken aan op school komen" en het bestuur zou nu graag zien dat dit „kwaad op onze school niet meer voorkwam". Omdat de inhoud van de brief in Anna Jacobapolder weinig effect sorteerde, was de brief die begin dit jaar de deur uitging veel harder van toonzetting. De ouders moesten schriftelijk hun in stemming betuigen met de eisen van het bestuur, omdat anders geen dispensatie meer zou worden aangevraagd om de depen dance in stand te houden. Zoals de zaken er nu voor staan, is er maar plaats voor twee onderwijskrachten voor het hoofdge bouw in Sint Philipsland. Vorig jaar zaten er nog 61 kinderen op de kleuterschool. In augustus van dit jaar zullen dat er nog maar 54 zijn. Maar de ouders mogen van het bestuur zelf 'kiezen'. Namelijk voor de school of de broek. Uitersten Het schoolbestuur krijgt het meest tegengas uit 'de polder'. Daar is werkelijk geen ouder het eens met het genomen besluit. Op de lagere- en kleuterschool in Sint Philipsland zijn de ouders ge zagsgetrouwer. Enkele ouders, die de beslissing van het school bestuur afwijzen, hebben hun kinderen van de gereformeerde school gehaald en geplaatst op de openbare, in dezelfde plaats. Zoals Ad van Dijke, die die beslissing vorig jaar nam voor zijn dochters Carlijn en Marieke. „Ik heb het ervaren als een vorm van terreur. Het spel wordt niet eerlijk gespeeld. Wij hebben het schoolbestuur uitgenodigd voor een gesprek toen wij op een dag onze dochter door de stromende regen met een lange broek aan naar school stuurden. Maar het heeft niets opgeleverd, die men sen kennen alleen maar uitersten". Graag houden Marianne Nell, lid van de oudercommissie van de kleuterschool in Anna Jacobapolder en moeder van twee meisjes die naar school gaan, zegt dat het verzet zo groot is omdat de ouders van een heel andere richting zijn dan die in Sint Philipsland. „Wg delen de mening van het bestuur niet, als dat zegt verantwoordelijk te zijn voor onze kinderen. Die willen w\j zelf dragen. Het bestuur heeft tegen ons gezegd dat, als zij voor de ogen van God komen te staan, zij dan goed geleefd moeten hebben. Vandaar, dat onze dochters geen lange broek meer mogen dragen". „Nu zijn het de broeken, maar wat wordt het straks? Mogelijk mogen jongeties dan geen lang haar meer dragen. Het kerstfeest hebben ze ook al aangepakt. Vorig jaar verdwenen het groen en de ballen. Het Sinterklaasfeest is allang afgeschaft. Of we het zullen winnen, ik weet het niet. Als er uiteindelijk gekozen moet worden, kies ik toch voor de school. Als die verdwijnt, moet ik vier keer per dag naar de openbare kleuterschool in Sint Philips- land, zo'n 5 kilometer verderop". Overspannen Schoolbestuurder P. Hoek wgst elke vorm van informatiever strekking af. „Man, man, ik word er overspannen van, uit het hele land bellen ze me op. Ga maar naar de secretaris, meneer Buijs". Deze opent de deur op een kier, taxeert ons en zegt reso luut^ voor we hem een vraag kunnen stellen: „Geen commen taar". Inmiddels hebben kamerleden vragen gesteld over de kle- dingaffaire. IJ>EN HAAG (GPD) - De Unie van Assurantie Tussenpersonen UVAT is razend op staatssecreta ris Van der Doef (verkeer en wa terstaat). Tijdens een overleg met de staatssecretaris deelde deze mee, dat hij de PTT toestemming zal geven om te gaan bemiddelen in het afsluiten van reisverzeke ringen. De voorgangster van Van der Doef, Neelie Smit-Kroes, had het besluit genomen de PTT hiervoor geen toestemming te verlenen. De woede van de UVAT ncht zich in de eerste plaats op de inko- mensschade die zij voorzien als gevolg van de concurrentie van de overheid via de PTT. De ver zekeraars menen dat dit de eer ste stap zal zijn om in de toe komst nog andere verzekerings- vormen bij overheidsdiensten onder te brengen. „Dit optreden van de PTT zal desastreuze ge volgen hebben voor de vele dui zenden verzekeringskantoren", zo zegt de UVAT. Onbegrijpelijk De UVAT vindt de beslissing van Van der Doef des te onbegrijpe lijker omdat de nieuwe activiteit verliesgevend zal zijn voor de PTT. Daarnaast is de UVAT he vig verontwaardigd over de pro cedure die de staatssecretaris heeft gevolgd. „Tijdens het ge sprek zei de staatssecretaris sim pelweg dat zijn besluit reeds vast stond en van het in de Tweede Kamer nog kort tevoren toege zegde overleg was geen sprake", aldus de UVAT Mede gezien het besluit van janua ri 1981 om de PTT tostemming te onthouden is de UVAT van me ning dat de grenzen van behoor lijk bestuur met voeten zijn ge treden. Het UVAT-bestuur be ziet thans welke stappen politiek en juridisch dienen te worden ondernomen. Jonkheer mr. J.L.R. Huydecoper van Nigtevecht wordt de nieu we Nederlandse ambassadeur in Londen. Van daaruit sa) hij ook optreden als ambassadeur in IJsland. Hét ministerie van buitenlandse zaken heeft dit vandaag meegedeeld. Huydeco per volgt de heer R. Fack op, die met pensioen gaat. Jan Louis Reinier Huydecoper van Nigtevecht werd op 23 fe bruari 1922 geboren in Utrecht. Vanaf 1946 is hij werkzaam in de buitenlandse dienst. Hij is onder meer gestationeerd ge weest in Ottawa, Berlijn en Bonn, Jakarta, Rome, Washing ton, Moskou en twee maal eer der in Londen. DEN HAAG (ANP) - Uitvoering van het regeerakkoord waarop het tweede kabinet Van Agt steunt vergt ombuigingen in de orde van grootte van 15 tot 20 miljard gulden en niet van 9,5 miljard zoals in het akkoord voor de jaren 1981-1985 is genoemd. Dat staat in een notitie van de amb telijke top van het ministerie van financiën. De notitie is door de toenmalige minister Van der Stee eind juli vorig jaar naar de informateurs Lubbers, De Ko ning en Van Thijn gestuurd. De ze kritiek op de financiële para graaf van het regeerakkoord is toen niet gepubliceerd. Het mi nisterie van financiën heeft het stuk van de topambtenaren gis teren vrijgegeven. De ambtenaren concluderen na het doorlopen van het akkoord dat een ombuiging van 9,5 miljard in 1985 als te laag moet worden be schouwd. Een stringentere taak stelling zou de ombuigingspro- blematiek al met vier miljard verhogen, schrijven ze. Indien het budgettair beleid op minder risico's zou worden ge bouwd, zou de ombuigingspro- blematiek nog eens met de nodi ge miljarden oplopen. Tegenval lers en risico's aan de uitgaven kant zouden daar nog eens 3.5 miljard bovenop leggen, waarbij dan nog is afgezien van wat de ambtenaren noemen "donder wolken" die boven de financiën van ons lang hangen. "Al met al", zo besluiten ze hun conclusie, "zou een ombuigings taakstelling in 1985 in de orde van grootte van 15 tot 20 miljard gulden zeker niet als overdreven kunnen worden gekenschetst". Oppositieleider Wiegel (WD) heeft premier Van Agt en de mi nisters van economische en so ciale zaken en financiën gisteren gevraagd om de rapportage - "zo deze bestaat" - van de top ambtenaren. Wiegel acht het in het belang der publieke zaak en ter beoordeling achteraf van het werk van de in formateurs, dat de Tweede Ka mer dit "uiterst kritisch com mentaar" toegezonden krijgt ten of de toenmalige informa teurs het betreffende oordeel ook aan de toenmalige fractie voorzitters van de huidige rege ringspartijen hebben voorgelegd en hoe het advies van de ambte naren in het rcgeerbeleid is ver werkt. Wiegel vroeg verder een oordeel over de verschillende on derdelen nauwgezet kenbaar te maken. Tenslotte vroeg Wiegel waarom het scherp negatieve oordcel niet ei gener beweging door het kabinet bg zgn optreden kenbaar is ge maakt "Wellicht om de voosheid van dit zogenaamde akkoord te verhullen?", zo vraagt hg zich af. DEN HAAG (ANP) Leerlingen van de American,High school in Den Haag kregen gisteren een bijzonder lesprogramma voorgeschoteld. In het Haagse Congresgebouw bootsten zij een vergadering van de Verenigde Naties na. Het rollenspel werd geheel in stijl gespeeld, zoals blijkt uit de kleding van deze "Cubaanse" afgevaar digden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7