actief in I vrije tijd "Aantal parkeerplaatsen centrum niet uitbreiden" Kunstuitleen nu mogelijk ook voor randdorpen Personeel Waals wacht nog op geld Eerste dag woonbeurs trekt veel bezoekers CPN: wel parkeergarage aan Levendaal ■gHOHEBSSHH Huize Solglytt nu deel van Endegeest Geldcassette Elam gestolen Gemeente geeft tien mille aan JAC-Leiden Winkelpand weer verhuurd Geen voorrang Expositie kinderboeken (0-4 jaar) in bibliotheek Huurder op cursus flat gekraakt Leegstand bejaarden woningen Zuid-West loopt terug Lelden DONDERDAG 28 JANUARI 1982 LEIDEN - Duizenden belang stellenden vonden gister avond hun weg naar de Groenoordhallen, waar deze dagen de zesde Woon-Ideaal- beurs wordt gehouden. Een grote beurs op het gebied van wonen en dan met name wat betreft de inrichting van de woning. Ongeveer vijftig bedrijven ex poseren hun waar. De hoofd moot wordt gevormd door de meubelen: zithoeken, eetka mers, kasten en dergelijke. Van donker eiken tot licht grenen en van strakke mo derne vormgeving tot barok. Verder zijn er keukens en pro- dukten op het gebied van stoffering, zonwering, isola tie, decoratie en open haar den. Tevens is er handel in in formatie: Van encyclope dieën tot Viditel, de compu ter-informatie per telefoon. Een vrolijke noot in de beurs is de piano, die zonder pianist speelt. Er zijn overigens ook piano's en orgels te zien, waarbij wel zelfwerkzaam heid wordt vereist. Veel belangstelling voor de orgels op de beurs in de Groenoordhal. Onmisbaar voor de sfeer op el ke beurs is de verkoper, die een technisch snufje toont en aanprijst. Deze beurs laat zo onder meer de stofzuiger zien. die alles gemakkelijk opzuigt dankzij vernuftige borstels. Drommen mensen er omheen, succes verzekerd. De organisatoren van de beurs houden het erop, dat de beurs vooral bedoeld is om te laten zien, wat de onderne mers te bieden hebben. De verkoop is minder belangrijk en komt vaak pas later, in de winkel, zo heet het. Toch blijft het oppassen geblazen tussen alle aantrekkelijke koopjes, met speciale prijzen voor de duur van de beurs... Vorig jaar bezochten zo'n 35.000 mensen de woon beurs. Dit jaar verwachten de organisatoren nog een grote re toeloop, omdat men zich in advertentie-campagne nu ook heeft gericht op de bol lenstreek. De stagnerende woningbouw in Leiden vreest men meer dan de da lende koopkracht. LEIDEN De parkeergarage aan het Levendaal/Sint Jorissteeg moet er komen. Het totaal aantal par keerplaatsen in de binnenstad moet echter niet worden uitge breid. De binnenstad is niet be stemd voor doorgaand verkeer, maar moet wel goed bereikbaar zijn. Dat is het standpunt van de CPN over het verkeersbeleid dat de komende vier jaar gevoerd moet worden. Het standpunt staat in het ont- werp-verkiezingsprogramma van de CPN. Andere punten in het nieuwe programma op het gebied van verkeer zijn onder meer: Het woon-werk verkeer moet worden teruggedrongen. De maximumsnelheid in woon gebieden moet worden verlaagd naar dertig kilometer per uur. Aanleg van een tunnel voor voet gangers bij de Sumatrastraat/ Willem de Zwijgerlaan en ver- keerlichten bij het kruispunt Willem de Zwijgerlaan/Haarlem merweg. Het openbaar vervoer moet vol gens het programma goed en be taalbaar zijn. Er moet een proef worden genomen met kleinere bussen in de binnenstad. En er moet op korte termijn een NS- station bij De Vink (Stevenshof- polder) komen. De garage in het universiteitscom plex aan de Witte Singel moet volgens de communisten toegan kelijk worden voor omwonen den. "En wel tegen lage prijzen: ook autobezitters moeten in de binnenstad kunnen wonen". De CPN pleit in het ontwerp-pro- gramma voorts voor invoering van een vijfploegendienst bij het energiebedrijf Rijnland. Dit zou met behoud van het loon moeten gebeuren. De verbetering van de arbeidsomstandigheden bij de Reinigingsdienst zou onmiddel lijk aangepakt moeten worden. De CPN wil een onderzoek naar de mogelijkheden van een gemeen telijk bouwbedrijf en een ge meentelijk schoonmaakbedrijf. De CPN verzet zich tegen bezui nigingen op arbeidsplaatsen. Ook arbeidsplaatsen die door vervroegde uittreding vrij ko men, mogen volgens het pro gramma niet verloren gaan. Wonen De CPN wil verregaande maatre gelen om te voorkomen dat de woonlasten nog verder stijgen. Afsluiten van gas en licht mag van de communisten nooit ge beuren. De nieuwbouw moet krachtig worden aangepakt. Daarin is volgens de CPN geen behoefte aan bouwen in de vrije sector. De rechtszekerheid van woonboot- bewoners moet worden verbe terd, aldus het ontwerp-pro- gramma, en er moet worden ge zocht naar uitbreiding van het aantal ligplaatsen. Dat zou in overleg met het Leids Woonbo ten Overleg moeten gebeuren. Er moet volgens de CPN een open inschrijving zijn van woningzoe kenden. De minimumleeftijd voor het verkrijgen van een woonvergunning zou naar zes tien jaar moeten. Bij de toewij zing van woningen denkt de CPN aan het, instellen van een onafhankelijke klachtencommis sie voor mensen, die menen on rechtvaardig behandeld te zijn. Alle Leidenaren, ongeacht hun af komst, moeten volgens het pro gramma gelijke rechten hebben, bij de verdeling van woonruimte. Gedwongen spreiding van bui tenlanders is uit den boze, aldus de CPN. Verder wordt in het programma onder meer gepleit voor ruimere openingstijden van peuterspeel zalen, voor betere opvang in het onderwijs van anderstaligen, rol- doorbrekend onderwijs en het invoeren van een continu-rooster op alle openbare scholen. Messcherp De popgroep TC. Matic speelt vrijdag in het LVC (Bree- straat 66). De liefhebbers staat volgens de organisato ren het een en ander te wach ten. "Messcherpe gitaar- en synthesizer partijen met een swingende ritmesektie en daar overheen prachtige zangpartijen". In het voor programma de groep Arbeid Adelt. Aanvang: 21.00 uur. Disco In Augustinus aan het Rapen burg is zaterdag een "swing- feest met live muziek van de band ASK". Na de band is er disco. Aanvang: 22.00 uur. Volksdansen De organisatie van de cursus politieke vorming voor vrou wen die op het ogenblik wordt gehouden in buurthuis Groenoord aan de Pasteur- straat nodigt iedereen uit om vanavond te komen kijken naar de film "Alle stemmen gelden". Aanvang: 20.00 uur. Bruisen De Stadsgehoorzaal zal morgen bruisen van het leven, schrijft het Leidsch Politie Muziek Gezelschap. Vanaf 20.00 uur zal de brass-band van dit ge zelschap een concert verzor gen. Tijdens dit concert zal er ook tesamen met de Leidse jazzband The Old Black Hor- se Saloon Band worden opge treden. In de pauze zal The Old Black (enz.) in de foyer spelen. Vanaf 23.30 uur zal door de heer Dyo van der Tuin het bal worden ver zorgd. Het orkest Delta Com bo zal als all-round orkest dit bal muzikaal begeleiden. LEIDEN - Huize Solglytt, het par ticuliere verzorgingstehuis voor vooral oudere en zwakbegaafde mensen aan het Platsoen/Leven- daal, zal als buitenpaviljoen aan het psychiatrisch ziekenhuis En degeest worden verbonden. De raadscommissie voor volksge zondheid adviseerde gisteravond tenminste om een dergelijk plan uit te werken. Hiermee lijkt nu eindelijk een op lossing gevonden voor de proble men waarmee Solglytt al gerui me tijd te kampen heeft. S'nds januari 1981 wordt Solglytt ei genlijk al niet meer erkend door het rijk en daardoor kwamen de LEIDEN - Precies in het kwartier tje dat er gistermiddag niemand was op kantoor van het garage bedrijf Elam aan de Haarlem merweg, hebben "dièven" hun slag geslagen. Geldcassette num mer 26 van de Nederlandse Mid denstands Bank was weg. In houd: 2500 gulden en euroche ques en girobetaalkaarten ter waarde van 9000 gulden. bewoners volgens de regels ook niet langer in aanmerking voor een uitkering. Slechts het verstu ren van allerlei noodbrieven maakte het mogelijk dat Solglytt vorig jaar januari niet gesloten hoefde te worden. Er is de gemeente Leiden namelijk veel aan gelegen Solglytt als te huis te behouden. Het tehuis, waar op het moment 47 mensen worden verpleegd, vervult in de ze regio een belangrijke functie. De mensen die er worden ver zorgd zijn erg moeilijk in andere, wel erkende, inrichtingen te plaatsen omdat ze een afwijkend sociaal gedragspatroon hebben. Bovendien vormt Solglytt een hechte gemeenschap waar men sen al jarenlang met elkaar leven. Sinds vorig jaar is er toch een aan tal mensen verhuisd van Solglytt naar andere inrichtingen, zodat het bewonerstal van zestig naar 47 werd teruggebracht. $ed- dingspogingen voor het tehuis, zoals bijvoorbeeld het plan Solgljrtt onder te brengen in een stichting er een was, mislukten tot nu toe. Het plan dat nu gere zen is, Solglytt als buitenpavil joen aan Endegeest gehaakt, Ujkt echter wel levensvatbaar te zijn. Zowel de directie van Solglytt als Endegeest staan positief te genover het idee. LEIDEN - Het Jongeren Advies Centrum Leiden krijgt toch een subsi die van maximaal 10.000 gulden per jaar van de gemeente. Leek het JAC eerst uit de boot te zijn gevallen vanwege de bezuinigingen van de gemeente, nu is er toch een mogelijkheid gevonden de instelling gelde lijk te ondersteunen. Door een halve arbeidsplaats bij het Bureau voor Maatschappelijk Werk niet op te vullen, kan 10.000 gulden worden ge geven. Het JAC heeft als doelstelling jongeren de helpen bij vragen of proble men over bijvoorbeeld het werk, uitkeringen, relaties, ouders, huisves ting. drugs of sex. Verder wil de instelling wijzen op eventuele witte vlekken in de hulpverlening aan jongeren. Hoewel door het gemeente bestuur al langer werd erkend dat het JAC nuttig werk doet, hing het centrum al diverse malen tevergeefs aan de subsidiebei van de gemeen te. De raadscommissie voor maatschappelijke aangelegenheden adviseerde gisteravond positief over het voorstel subsidie te verlenen aan het JAC. De raadsleden wilden echter ook op de slechte huisvesting van het JAC aan de Caeciliastraat wijzen. Daar moet volgens hen zo snel mogelijk verbetering in komen. Daar een andere huisvesting meer huur zal ver gen, zal dan ook een hogere subsidie nodig zijn. LEIDEN - Het voormalige pand van Waals Modemagazijn aan de Haarlemmerstraat tegenover de Donkersteeg is binnenkort weer in zijn geheel gevuld. Enkele maanden geleden trok drogiste rij 't Kruidvat al in het ene deel van het pand. De Leidse aanne mer Halverhout verbouwt het andere en het grootste deel op dit moment voor de klerenwinkel Boebies die nu nog aan de Lange Mare zit. De familie Waals kan tevreden zijn. Na vijf maanden leegstand is het hele pand weer verhuurd. De ze ventien personeelsleden die bij Waals ontslagen zijn, hebben echter reden tot klagen. Zij zitten nog steeds op hun centen te wachten. LEIDEN - Een vijftienjarige brom- fietser gaf gisteravond even voor negen geen voorrang aan een au to op de Bachstraat. De jongen is met een rechteronder- beenfractuur naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. Directeur A. Waals beloofde het personeel vorig jaar mei een ex tra toeslag voor de inspanningen tijdens de opheffingsuitverkoop. Het personeel kreeg uiteindelijk niets meer dan het wettelijk ver plichte loon, zelfs met de gebrui kelijke aftrek van enkele guldens voor het personeelspotje. Het personeel is ook slechts een deel van de opzegtermijn uitbetaald. De dienstenbonden FNV bera den zich nu of het zin heeft het faillissement van Waals Mode magazijn aan te vragen om als nog geld voor het personeel bin nen te krijgen. Waals Modemagazijn is na 101 jaar Leiden aan familietwisten ten onder gegaan. Directeur Waals bezat slechts een minderheids belang van twintig procent in de zaak: broers en een zus hadden een belang van tachtig procent. Het pand is eigendom van moe der Waals. Directeur A. Waals zag zich gedwongen om de zaak op te doeken, zo vertelde hij, om dat zijn familie de huur wilde verdubbelen. De directeur ver trok naar Middelburg, naar "Waals Mode", waarvan hij voor het grootste deel de eigenaar is. Het voormalige pand van Waals aan de Haarlemmerstraat, waar al een drogisterij is gevestigd en straks een kledingzaak in zal trekken. LEIDEN - De hele maand februa ri is in de centrale openbare bi bliotheek aan de Nieuwstraat een tentoonstelling te zien van kinderboeken voor de leeftijds groep van nul tot vier jaar. De tentoonstelling is vooral be stemd voor ouders en andere op voeders, opdat zij een overzicht krijgen van wat voor materiaal voor deze leeftijdsgroep beschik baar is. De openingstijden zijn maandag, woensdag en donderdag van tien uur 's ochtends tot half negen 's avonds, dinsdag en vrijdag van tien uur tot half vijf en zaterdag van tien uur tot één uur 's mid dags. Bij voldoende belangstelling wordt er voor ouders een koffie ochtend gegeven, waarop nadere informatie over de boeken te krijgen is. Ook teams van peuter speelzalen kunnen een afspraak maken (met Antje Kloeke, tel. 149943). Het is de bedoeling dat de tentoon stelling na februari in de andere filialen van de bibliotheek te be zichtigen zal zijn: in maart in 't Spoortje, in april in de Meren- wijk, in mei in Zuid-West en in september in het Morskwartier LEIDEN - Randgemeenten van Leiden krijgen in de toekomst wellicht de mogeLijkheid zich aan te sluiten bij de Leidse Kunstuitleen. Dit zou betekenen dat ook inwoners van bijvoor beeld Leiderdorp, Oegstgeest, Warmond, Voorschoten, Valken burg en bollenstreek kunstwer ken mogen lenen van de kunst uitleen aan de Lammermarkt. LEIDEN - Een huurder van de Arendshorst 72 heeft tien dagen visite gehad zonder het zelf te weten. De huurder kreeg van de Leidse Woning Stichting onlangs de sleutel van de woning. Eerst het interieur opkalefateren en dan erin trekken, was zijn bedoeling. Hij moest echter tussendoor tien dagen op cursus. Het werk in huis bleef dus even liggen. Terwijl de huurder op cursus was, betrokken drie krakers de wo ning. Een politie-agent sprak met de krakers af dat zij zouden vertrekken voordat de huurder van cursus terug zou komen. De krakers hielden woord. Al voor de opening van de Leidse kunstuitleen begin vorig jaar, toonden enkele randgemeenten belangstelling voor deelname aan de kunstuitleen. Alleen de gemeente Noord wijk was weinig enthousiast omdat deze gemeen te zelf plannen voor een kunst uitleen heeft. Of deze er snel komt is echter twijfelachtig. Ove rigens heeft ook de gemeente Al phen al een eigen uitleen. De andere gemeenten bleken be reid tot deelname wanneer hun geldelijke bijdrage beperkt zou blijven tot een kwartje per inwo- ner. Dit bedrag zou dan lager kunnen worden wanneer kunste naars uit de betreffende gemeen ten ook kunstwerken zouden le veren aan de uitleen. De meeste werken in de uitleen zijn overi gens afkomstig uit de BKR, een soort van sociale wet waarbij kunstenaars in ruil voor hun werk een uitkering krijgen. Ook het ministerie van CRM heeft echter een vinger in de pap. Het ministerie, dat de kunstuitleen subsidie verstrekt, eist dat er een gemeenschappelijke regeling wordt opgesteld wanneer ook andere gemeenten van de Leidse kunstuitleen gebruik gaan ma ken. Een dergelijke regeling be staat nu alleen nog in FYiesland. De commissie voor cultuur advi seerde gisteravond om eens op een rijtje te zetten wat de voorde len en nadelen zijn van regionali sering van de kunstuitleen. De woningen die aan het Isoldehof in aanbouw zijn. Eind mei moeten ze klaar zijn. LEIDEN - De leegstand onder 92 nieuwe bejaardenwoningen in Zuid-West van de stichting 't Hofflants Huys uit Voorschoten daalt zienderogen. Het ergste viel twee maanden gele den nog te vrezen bij de opening van 33 woningen aari het Rigolet- tohof (tussen Churchilllaan en Eduard van Beinumstraat). Elf woningen stonden toen nog te huur. Inmiddels is de leegstand hier gedaald tot twee bovenwo ningen. Om de leegstand tegen te gaan, heeft Bureau Huisvesting minder strenge eisen gesteld aan bejaarden die voor een huurwo ning in het Rigolettohof in aan merking wilden komen. Nog elf van de 27 nieuwbouwwo ningen aan de Kennedylaan zijn niet verhuurd. Volgende maand zijn deze woningen klaar. De overige 32 woningen van 't Hof- flantse Huys aan het "Isoldehof' (Brahmslaan/Mendelsohnkade) zijn volgens de planning eind mei klaar. Hiervan zijn alle bene denwoningen al verhuurd. Ze ven bovenwoningen (zonder lift) zijn nog niet verhuurd. De huurprijs van een woning met één slaapkamer bedraagt 660 gulden per maand, inclusief ser vicekosten (zoals alarmschei, verwarming, water en glazen wasser); een bejaarde met alleen een aow-inkomen betaalt 360 gulden na aftrek van de huursub sidie. De huurprijs van èen wo ning met twee slaapkamers is 727 gulden; na aftrek van de huursubsidie betaalt een aow-er 377 gulden. Aannemer Heemskerk uit Nieuw koop bouwt de woningen vol gens een ontwerp van het archi tectenbureau Zuiderhoek en Van der Veen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4