Succes in strijd tegen leukemie m i C 1) 66 hekelt financieel beleid van PvdA en WD D Tip in moordzaak op Leidse juwelier Cabaret van docentencorps Beenmergtransplantaties in AZL i Leidse stadsrubriek DONDERDAG 28 JANUARI 1982 LEIDEN Docenten van het Christelijk Lyceum Dr. W.A. Vis ser 't Hooft hebben gisteravond de première van het cabaretpro gramma "Meesterwerk II" ge bracht. Dit programma is een vervolg op "Meesterwerk" dat ter gelegenheid van het zestigja rig bestaan van de school in het my aar 1980 werd opgevoerd. Zowel leerlingen als ouders waren daarover zo enthousiast dat al weer vele maanden geleden de zelfde docenten het plan opvat ten om een nieuw cabaret te ma ken; aldus is een programma ontstaan met sketchjes en liedjes waarin haast letterlijk "uit de school wordt geklapt". Niemand wordt ontzien. Alle groeperingen in en rond de school worden ste vig op de hak genomen. Vandaag en morgen staan de do centen nog op de planken in plaats van achter de banken. Bei de voorstellingen beginnen om acht uur en vinden plaats in de aula van de school aan de Kager- straat. Leiden "Financiële ruimte grof overschat" Een scené uit Meesterwerk II, scholierencabaret bij Visser 't Hoofd. LEIDEN - Het PvdA/WD-college heeft de financiële mogelijkhe den van de gemeente op een gro ve manier overschat. Het ver trouwen dat de tekorten door het ryk zouden worden aangezui verd, is volkomen misplaatst ge bleken. Het college heeft zich - simpel gezegd - rijker gerekend dan het in werkelijkheid was. Deze kritiek op het financiële be leid van B en W staat in het ont- werp-programma van D'66, waarmee de partij de raadsver kiezingen voor de periode '82 tot '86 wil ingaan. Eerst moeten de leden zich er over uitspreken. De opstellers van het ontwerp huldi gen het standpunt, dat met de huidige bezuinigingsoperatie niet kan worden volstaan. Tegelijkertijd wordt er in het ont werp van uitgegaan dat de ge meentelijke belastingen met te veel mogen stijgen. De tarieven van de gemeente mogen volgens D'66 niet gebonden worden aan de inkomens. Het is niet aan de gemeente om inkomenspolitiek te voeren, aldus het ontwerp-pro- gramma. Felle kritiek uit het programma ook op de wijze waarop de huidi ge bezuinigingen tot stand zijn gekomen. "De bezuinigingsope ratie werd een dictaat, dat boven dien geen enkele zekerheid over een gunstige afloop verschafte", aldus het ontwerp. D'66 wil de volgende bezuinigingen met meer publiciteit en inspraak om kleden. LEIDEN - De helft van de volwassen patiënten met acute leukemie (kanker van de witte bloedcellen) die in het Academisch Ziekenhuis Leiden een beenmergtransplantatie ondergaan, genezen. Deze resultaten werden gistermiddag door dr. F.E. Zwaan, chef de clinique van het Isolatiepaviljoen van het Academisch Ziekenhuis Leiden, bekend ge maakt en tevens hoopgevend genoemd. Bij de patiënten die met kanker- remmende middelen (chemothe rapie) worden behandeld, zijn de kansen op overleving aanzienlijk kleiner. "We kunnen bij deze me thode de ziekte wel voor een tijd onderdrukken, maar niet gene- De resultaten in het AZL komen overeen met de ervaringen van ziekenhuizen in de Verenigde Staten en Europa, die al sinds 1976 op doe manier werken zijn. De afdeling Haematologie (leer van het bloed) van het AZL is twee jaar geleden begonnen met de beenmergtransplantaties. Tot nu toe zijn er twintig mensen behan deld, van wie de helft met suc ces. Naar verwachting komen er in Nederland van de tweehon derd patiënten die jaarlijks deze ziekte krijgen, ongeveer vijftig in aanmerking om te worden ge transplanteerd. Het AZL kan de helft voor zijn rekening nemen, terwijl de Academische Zieken huizen in Rotterdam en Nijme gen die net zijn begonnen met de beenmergtransplantaties de an dere helft kunnen behandelen. Voor een goed resultaat van de beenmergtransplantatie is het al lereerst nodig dat er een geschik te beenmergdonor beschikbaar is. In deze fase van het experi ment werkt men alleen nog maar met broers en zusters als donor. Bij deze familieleden is de kans dat dezelfde weefseltypen wor den aangetroffen het grootst. Een tot vijf procent van het aan wezige beenmerg Wordt bij de donor onder narcose weggeno men. "Een forse bloedtransfu sie" noemt Zwaan deze ingreep. "Overigens is na enkele weken het weggenomen beenmerg weer aangemaakt". De patiënt zelf mag ook niet ouder dan veertig jaar zijn. Zwaan: "De grens van veertig jaar is gekozen omdat de ernst van de complica ties die aan de behandeling ver bonden zijn op oudere leeftijd toenemen. De resultaten wegen dan niet meer op tegen de com plicaties van de behandeling". Bestraling Alvorens tot transplantatie kan worden overgegaan moet de pa tiënt gedurende een week een zware voorbehandeling onder gaan. Door middel van bestra ling en medicamenten roeit men alle kankercellen in het been merg uit en wordt bovendien het afweer van de patiënt uitgescha keld, zodat het nieuwe beenmerg kan worden geaccepteerd. De transplantatie op zich stelt wei nig voor, via een bloedtransfusie krijgt de patiënt het nieuwe beenmerg toegediend. Pas daar na komt medisch gezien de moeilijke fase. Wordt het been merg afgestoten of niet? Om de patiënt te beschermen te gen allerlei infecties is het nood zakelijk dat de patiënt tijdens de opname minstens vier tot zes we ken strikt geïsoleerd wordt ver pleegd in een steriele ruimte, die zo is geconstrueerd dat er geen ziektekiemen bij kunnen komen. Uit deze ruimte, ook wel isolator genoemd, wordt een voortduren de luchtstroom naar buiten ge blazen. Nadat het beenmerg is aange groeid kan de patiënt de isolator verlaten, maar dan is hij nog niet genezen. Een intensieve nabe handeling, die meestal polikli nisch kan gebeuren, is nodig om dat zeker zes maanden na de transplantatie nog complicaties kunnen optreden. Vooral de graft-versus-host ziekte, waarbij het nieuwe beenmerg (de graft) zich tegen de patiënt (host) richt, kan een dodelijk verloop heb ben. Ook andere complicaties, die te maken hebben met de nog zwakke afweer van de patiënt kunnen een ernstig verloop heb ben. ter stadium als er meer onder zoek is gedaan hoopt men ook de chronische leukemie patiënten te kunnen helpen. Zwaan: "Voor de rest hoopt het AZL op korte tprmijn te beschikken over een beter medicijn, dat is ontwikkeld en getest in Amerika, tegen ern stige afweerreacties. Wij hebben daar hoge verwachtingen van". De leukemie-patiênten verblijven na een beenmergtransplantatie mi nimaal vier tot zes weken in een soort geïsoleerde tent. Deze tent moet de verzwakte patiënt bescher men tegen allerlei infectie ziekten, die complicaties kunnen i ken. Psychisch Het spreekt haast vanzelf dat een heel team van artsen, verpleeg kundigen, psychologen en maat schappelijk werkers rond het bed van de patiënt staan opge steld. De transplantatie-ervarin gen zijn nog vrij jong, de verple ging is erg intensief en de psychi sche belasting voor patiënt en fa milie zijn groot. Toch zijn de to tale kosten van de transplantatie in vergelijking met de chemothe rapie veel lager. Zwaan: "Wij schatten de kosten op vijftig tot zestigduizend gulden per pa tiënt. Betrek je daarin de helft die het niet haalt dan kom je op 120.000 gulden per patiënt. De kosten van de chemotherapie is een meervoud daarvan". Op wetenschappelijk gebied is er in de toekomst nog veel te ver wachten. Zowel in Europa als Amerika werken de diverse teams die met beenmergtrans plantaties bezig zijn "nauw sa men. In Londen is men aan het bekijken of ook andere donoren met nagenoeg hetzelfde weefsel typeringen als de patiënt in aan merking komen. Immers niet el ke leukemiepatiënt heeft een broer of zuster. Men wil zo tot een beenmerg-donorenbank ko men net zoals bij de nieren (Eu rotransplant) al enige tijd het ge val is. De patiënten die nu worden ge transplanteerd zijn alleen patiën ten met een bepaalde vorm van acute leukemie, een van de vele soorten bloedkankers. In een la- DEN HAAG/LEIDEN - De Leidse politie trekt een tip na van de familie van de Haagse portier Koos H. over de moord op de Leidse juwelier Van Amerongen. Deze werd in oktober 1978 in zijn zaak aan de Haar lemmerstraat om het leven gebracht. Volgens de familie van Koos H. - die zelf wegens moord op drie meisjes is veroordeeld - is een"Hagenaar betrokken geweest bij de roofmoord op de juwelier. "Hij - de Hagenaar - vertelde details, die alleen de dader kent", zegt een broer van Koos H. Volgens de familie heeft de betrokken Hagenaar zich in de gevangenis versproken. Hij zou zich herhaaldelijk tegen andere gevangenen hebben uitgelaten over de moorden waarvoor H. is veroor deeld en "onder meer over de moord op twee Zweedse meisjes, die dood in de buurt van Luik zijn gevonden en over de roofmoord op een Leidse juwelier". De familie houdt vol dat Koos H. de drie meisjes (onder wie een meisje uit Wassenaar) niet heeft vermoord. De Haagse portier is in hoger beroep gegaan, maar de familie vreest dat hij de zitting niet zal halen. "Wij zijn bang dat er iets gebeurtf*>f dat Koos zelf iets zal doen". Een woordvoerder van de Leidse politie noemt de naam van de Hagenaar die rfU door de familie H. is beschuldigd "een nieuw gegeven dat wij bij voorrang gaan onderzoeken". Hij meldt dat de politie nog vrij frequent aan de moordzaak rond de juwelier werkt. In het ontwerp programma stelt D'66 zich verder op het stand punt dat de taken van de burge meester moeten worden uitge breid. met name op het gebied van de versterking van de stede lijke economie en de werving van bedrijven. Het programma pleit voor de in voering van een urgentie-sys teem voor de verdeling van woonruimte en voor een verster king van het bureau huisvesting. Verplichte spreiding van min derheden en buitenlanders wij zen de democraten af. De partij vindt verder dat de Leidse Wo ningstichting gedemocratiseerd moet worden. Onderwijs In het onderwijs moet meer aan dacht worden gegeven aan na tuur- en milieu-opvoeding, ver- keersopvoedmg. (ook in het voortgezet onderwijs) en het doorbreken van typische man nen- en vrouwenrollen. Het experiment met het bestuur van een basisschool in de Meren- wyk moet worden voortgezet en desgewenst naar andere scholen uitgebreid, aldus het ontwerp Het stelt voorts onderzoek in het vooruitzicht naar de noodzaak van verdere parkeermaatregelen ten behoeve van de binnenstad, nadat de eerste twee parkeerga rages zyn gebouwd. Meer gara ges zijn niet uitgesloten. D'66 wil de achterstand op sportza len geleidelik inlopen. Leiden- Noord komt volgens het ontwerp het eerst in aanmerking voor de bouw van een (veelzijdig bruik bare) sporthal Leiden moet zich volgens het ont werp actief inzetten voor een re gionale omroep, eventueel met reclame, aldus het ontwerp. Vooralsnog moet de gemeente tolerant zijn tegenover ether-pi- raten, die geen inbreuk maken op auteursrechten en aan andere te stellen voorwaarden voldoen. De leden van D'66 zullen het defi nitieve programma uiteindelijk op 19 februari vaststellen. Dan wordt ook de lijsttrekker voor de raadsverkiezingen gekozen. V J door René van der Velden Jaap Visser Twee Maaten Bram en Wim Maat van strip winkel Dumpie aan de Nieu we Rijn zitten nog steeds op hun 'oprot-premie' te wach ten. Maar de Maaten krijgen ^)iun centen niet eerder dan dat zij de eigenaar van hun vorige winkel in de Janvos- sensteeg hebben 'omge kocht'. "Het lijkt misschien op omko perij, maar dat is het niet. Het is meer een kwestie van afko pen", vindt Ewalt Keijser, chef van de afdeling econo mische zaken van de ge meente. Hoe dan ook: Bram en Wim Maat krijgen de premie pas als hun oude huisbaas, groen teman Van Groeningen, z'n handtekening onder een con tract heeft gezet. In dat con tract staat dat Van Groenin gen het pand in de Janvos- sensteeg alleen als woning en niet als winkel mag verhuren. Ruim vier jaar hebben de Maa ten hun stripwinkel in de Janvossensteeg (nummer 37) gedreveh. Ze wilden graag verhuizen vooral toen zo'n beetje de hele omgeving van de Janvossensteeg lag opge broken. "We voelden ons gei- soleerd en bovendien was het pand waarin we zaten eigen- lijk veel te klein". Hun ogen vielen op een veel ruimere winkel aan de Nieu we Rijn. Huurprijs: ongeveer 20.000 gulden per jaar. Voor hun oude winkel betaalden de gebroeders Maat een jaar lijkse huur van 7500 gulden. Daar ging nog een aardig be drag van af want de bovene- tage van het pand-werd on derverhuurd aan een ander lid van de omvangrijke Maat- familie. Maar een door de gemeente georganiseerde voorlich tingsavond voor in de bin nenstad gevestigde onderne mers bracht uitkomst. In een goed gevulde Stadsgehoor zaal kregen de ondernemers Maat te horen dat er op het stadhuis een aardig subsidie bedrag op hen lag te wach ten. "Iedereen werd lekker ge maakt: 'We hebben vier ton van het rijk gekregen dus kom het alsjeblieft halen. Als we het geld niet opmaken krijgen we volgend jaar min der', zo werd het op die avond gebracht. De voor waarden kregen we pas later te horen". De gebroeders Maat boden zich aan omdat zy zelf vonden dat ze aan de voorwaarden volde den. Zy hadden immers een levensvatbaar bedryf, zaten een redelijke termijn (ruim vier jaar) in Leiden en de ver plaatsing van hun winkel paste in de gemeentelijke plannen voor Maredorp. In dat plan waren maximaal twee winkels bestemd voor het gedeelte Janvossensteeg waar Dumpie zat. "Toen wij er zaten, waren er vier win kels dus onze verhuizing kwam prima overeen met de wensen van de gemeente raad", zo redeneerden de Maat-brothers. De gemeente wilde de strip winkeliers best een zoge naamde verplaatsingssubsi die geven. Méórdan moest de eigenaar van de oude win kel eerst een contract teke nen om te voorkomen dat er in plaats van Dumpie een nieuwe winkel zou komen in het pand Janvossensteeg 37. "Maar dat is onze zaak niet. Wij kunnen moeilijk als huurder de eigenaar van hel pand dwingen om z'n handte kening onder zo'n contract te zetten. Hij ziet ons al aanko men. Laat de gemeente daar maar voor zorgen", merken Bram en Wim Maat geërgerd op. Maar op economische zaken denken ze er anders over. Ewalt Keijser: "Die meneer Van Groeningen lijdt mis schien schade als hy het pand niet als winkelruimte kan verhuren. Dus zo'n man heeft dan best recht op een schadeloosstelling. Daar moet dan maar een deel van dat subsidiebedrag voor wor den gebruikt. Wanneer de he ren Maat de eigenaren van het pand waren geweest, had den zij hetzelfde subsidiebe drag gekregen. De huurders- situatie is wat nadeliger maar dat is niet oneerlyk. Wy als gemeente kunnen bovendien niet in de relatie tussen een huurder en een eigenaar tre den. We willen best met die meneer Van Groeningen gaan praten maar meer ook niet" Het meest irritante van de hele kwestie vinden de gebroe ders Maat dat de gemeente een ander pand in de Janvos sensteeg. dat van de even eens verhuisde firma Van der Kwast, als winkel wil verko pen. "Ons houden ze heel streng aan een dubieuze voorwaarde die ze zelf aan hun laars lappen. Meten met twee maten dus" "Daar zitten wij ook een beetje mee", geeft Ewalt Keyser toe "Dat is geen schoolvoorbeeld van eenheid in beleid. Een ty pisch voorbeeld van hoe twee afdelingen van de gemeente langs elkaar heen werken De afdeling grondzaken heeft dat pand verkocht terwyl wy van economische zaken daar niets vanaf wisten". Inmiddels hebben de gebroe ders Maat een uitgebreid be zwaarschrift ingediend tegen de 'omkoopvoorwaarde' die de gemeente aan de verplaat singssubsidie heeft verbon den. Dat bezwaarschrift zal door de commissie beroep en bezwaarschriften worden behandeld. Ook hebben de Maaten de Raad van State verzocht om de termijn te herzien waar binnen zy aan de 'omkoopvoorwaarde' moesten voldoen. Die ter- myn loopt vandaag af. De Raad van State neemt maan dag een beslissing. Spionage Ruud Kroon van het onder zoeksbureau Bakkenist cs is deze week weer yverig aan het tikken geslagen. Kroon 'verloor' vonge week op de Nieuwstraat een zwarte kof fer met twee exclusieve rap porten. De koffer kost 120 gulden, de rapporten 50 000 Het ene rapport probeert aan te geven hoe de gemeente Lei den het best bedryven kan krygen op de woestyn van het Schuttersveld. Op het stadhuis zitten ze om dat rap port te springen om de cam pagne 'pay a visit to Leiden' te kunnen beginnen Kroon parkeerde zyn auto von ge week maandag om twee uur op de Nieuwstraat, vast van plan om het rapport naar het stadhuis te brengen. Maar eerst wilde hy nog even op de koffie by zijn oude baas Lu- ba. Kroon deed zijn auto op slot en was na tien minuten weer terug. Weg koffer... Kroon had de koffer met de rapporten in de kofferbak van de auto gelegd. Hy kon zich wel voor zyn hoofd slaan. De kofferbak had hy niet op slot gedaan... De Leidse politie heeft de afge lopen week overal in de stad vele uren naar paperassen ge speurd waarin het woord "Schuttersveld" genoemd wordt. Immers, wat moeten dieven met een koffertje ambtelijke taal als zy op zoek zijn naar een koffertje dia manten. Dan bewaar je het koffertje van Kroon en smyt de papieren op een vuilnis hoop... Agenten leken vonge week warm te zyn in de omgeving van de Pieterskerk. Daar lag een stapeltje papieren. Maar by nadere beschouwing ble ken het oude facturen van Zirkzee te zyn. Dat was nog maar net uitgezocht of de agenten kregen de schrik van hun leven. Een stapel papie ren stond in de fik Gelukkig, het waren maar oude kran ten. Na een tip kwamen agenten ook terecht bij de Petruskerk aan de Zeemanlaan. Weer niks. Niet meer dan een hoopje afval. Geen rapport, stond er in het politie-rap- port. Na een week heeft Ruud Kroon de moed opgegeven dat het rapport nog ergens uit het af val wordt gevist. Hy had een beloning van zegge en s<^irij- ve duizend gulden uitgeloofd voor de eerlyke of oneerlyke vinder. Over een week of twee denkt Kroon zyn "nieu we" rapport klaar te hebben. Gelukkig stond een deel van de originele tekst nog in het geheugen van de computer. Op het stadhuis wordt intussen vurig gehoopt dat het rapport met in verkeerde handen is gevallen. Byvoorbeeld in handen van een "concurre rende" gemeente die ook graag bedryven wil aantrek ken Gemeente-spionage? Dat woord staat nog niet in ons woordenboek Wy worden intussen wel ra zend nieuwsgierig naar de in houd van het rapport. Ga zo voort. Ruud Kroon, en gij zult spionage eten Als Kroon een beetje doortikt dan we ten we gauw genoeg of het rapport ons al dan niet gesto len kan worden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3