Enka krimpt niet in D- K'< Stroman Ogem bekent Nieuwe regeling kinderbijslag: bezwaren blijven Priesters steunen personeel Tornado Beurs Amsterdam -C hort zakelijk Vooruitzichten beter DONDERDAG 28 JANUARI 1982 Economie Pocket—tv )T et Japanse elektronische concern Sony heeft een revolutionair plat zwartwit-televisietoestel ontwik keld dat kan worden vervoerd in i, me- een jaszak of een handtas en i hei overal is te gebruiken. Het toe- Se stel, de FD-200, zal eind februari 3, iel in Japan op de markt worden ge bracht voor 54.800 yen (ongeveer 610 gulen). De beeldbuis is slechts 16,5 millimeter dik, waar door het mogelijk is geweest de nab<l diepte van het toestel te beper- 5360 ken tot slechts 3,3 centimeter. IMP- Het principe achter deze nieuwe k. en beeldbuis kan worden toegepast in beeldschermen en televisie- ontvangers van verschillende omvang. De pocket-tv kan werken op vier stroombronnen, te weten een gewoon stopcon- tact, een droge batterij, een op laadbare batterij of een auto-ac cu. N Staking f* f\ Volgens de ambtenarenbonden AB VA/KAB O moet er ernstig re kening mee worden gehouden dat het openbaar vervoer in Am sterdam morgen in de ochtendu ren niet zal rijden. Het GVB-per- |ot soneel vergadert vannacht met de bonden over een definitieve beslissing, maar volgens een woordvoerder van de ABVA/KA- BO staat het nu al vast dat de "actiebereidheid" onder de aan- 3.00 gesloten leden groot genoeg is. Achtergrond van de acties zijn ae looneisen van de vervoers bon en- den. De voornaamste eis is inde ling in een hogere loonschaal met behoud van de toelage we- gens bezwarende werkomstan- efe- digheden. '80- Protest IDe Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureau's (ANVR) gaat bij staatssecretaris Van der Doef van verkeer en waterstaat fel protest aantekenen tegen diens besluit het dienstenpakket van de postkantoren uit te brei- den met verkoop van reisverze- keringen. Dit is door een woord- of 3 voerder van de ANVR bekendge- ETTEN-LEUR (GPD) De pas toors van de gezamenlijke ker ken. rectoren en emeriti van Et- ten-Leur en het voltallig team van industrie-pastoors in het bis dom Breda hebben in brieven aan de 'verantwoordelijken voor het beleid ten aanzien van Torna do' met klem aangedrongen op goede sociale regelingen voor het personeel, dat binnenkort op straat zal staan. „Het leed kan niet worden afge kocht. Het rouwproces dat op gang komt is niet te betalen. Wij vragen niet om een aalmoes, wij vragen om datgene waar mensen recht op hebben. Smartegeld is, na alles was er met Tornado en haar medewerkers is gebeurd, op zijn plaats", aldus Mart Lem- mens in de brief namens de in dustrie-pastoors In die brief wordt erop gewezen dat het ernaar uitziet dat de men sen, die nu als gevolg van het faillissement zullen worden ont slagen, een nog slechter lot te wachten staat dan degenen die bij de reorganisatie vorig jaar ren betrokken. Toen was er mers wel een afvloeiingsrege ling, zij het dat die op dit ment nog niet geheel is uitge voerd. „Terwijl ook nu weer ve len van hen. die ontslag zullen krijgen, niet alleen hun beste krachten aan het bedrijf hebben gegeven, maar ook zichzelf hele maal in Tornado hebben geïnves teerd", zegt Lem mens in de van toon nogal emotionele brief. De industrie-pastoors beschouwen het werkelijk als een minimum wat Tornado - of Bekaert - nog voor de werknemers kan doen: een goede en blijvend gegaran deerde afvloeiingsregeling voor zowel degenen die in 1980 en in voorgaande jaren zijn ontslagen als voor hen die nu op straat ko men te staan. Maar ook dat kan volgens de industrie-pastoors niet opwegen tegen de ellende waarmee ook de laatste Tornado- medewerkers binnenkort zullen worden geconfronteerd. ARNHEM (GPD) - Enka, de kunstvezeldochter van Akzo, denkt dat na de ingrijpende saneringsplannen in Breda en Arnhem (hoofdkantoor en researchafdeling), waar mee duizenden banen zijn gemoeid, voorlopig geen ver dere inkrimping nodig zal zijn. Dit zei ing. Hutter, plaatsvervangend voorzitter van de raad van bestuur van Enka gisteren bij de presentatie van het jaarover zicht van de chemische vezelafzet vorig jaar. maakt. De ANVR zal bovendien minister bj. Zeevalking van verkeer en wa terstaat verzoeken op het besluit terug te komen. De staatssecreta ris van economische zaken wordt gevraagd - gezien diens bemoeienis met het midden- en kleinbedrijf - het verzoek van de ANVR te ondersteunen. ASN De Algemene Spaarbank voor Ne derland (opgericht door het NW en de verzekeringsmaatschappij De Centrale) heeft een goed jaar achter de rug. Het spaartegoed steeg met ruim 11 pet. tot een nog niet eerder bereikt saldo van 1 250 min. Een record was verder het aantal nieuwe rekeningen, dat in een jaar werd geopend. In 1981 open den 5.500 particulieren, instellin gen of bedrijven een nieuwe re kening. Het aantal spaarders is hiermee gekomen op 63.000, waarmee de ASN zich langza merhand rekent tot de middel grote spaarbanken van ons land. WADDINXVEEN (ANP) - Het voltallige personeel van Ogem- dochter Van Schaik en Berhis (60 man) in Waddinxveen wil het bedrijf overnemen. De afgelopen weken is een plan gemaakt, waarbij het personeel 10 tot 15 procent salaris inlevert. Boven dien zal - om het eigen vermo gen te versterken - een jaar lang elke dag een uur extra worden gewerkt. Ogem nam het bedrijf (leverancier van laboratoriummeubelen en betimmeringen) in 1969 over. Volgens het personeel heeft het bedrijf zich na jaren van onjuist beleid de laatste tijd in positieve zin ontwikkeld. Inmiddels hebben de Ogem en de in Zurich gevestigde onderne ming Transgulf International de finitief overeenstemming bereikt over de verkoop van de Stokvis- groep en de Nieuwe Afrikaan- sche Hanbelsvennootschap. Hutter deelde mee, dat de resulta ten over het vorig jaar nog wel negatief zullen zijn, maar dat ze toch minder somber zullen uit vallen dan in 1980. Het bedrijf, dat toen een verlies leed van 90 miljoen gulden, hoopt er dit jaar langzaam bovenop te raken door oplevingen in verschilleden toren en afronding van het s ringsplan. Enka kan best overle ven, maar zonder herstel op lan ge termijn is aan een verdere nering toch niet te ontkomen, al dus Hutter. Sanering betekent niet in alle ge vallen gedwongen ontslag, aldus mr. D. Sorgdrager, lid van de raad van bestuur. Als de nood Geen giftige olijfolie in Nederland NIJMEGEN (ANP) - "In Ne derland zijn tot nu toe geen giftige olijfoliën of produkten waarin giftige olijfolie is ver werkt gevonden. Uitgebreide onderzoeken waarbij alle in aanmerking komende pro dukten onder de loep geno men werden, hebben geen spoortje gif opgeleverd". Dit heeft de directeur van de keuringsdienst van waren in Nijmegen, F. Schuring be kend gemaakt. De onderzoeken begonnen vrij wel meteen nadat in de zo mer van het vorig jaar in Spanje mensen stierven na het gebruiken van olijfolie. In totaal overleden hieraan toen moesten 549 met vergiftigingsver schijnselen in ziekenhuizen worden opgenomen. Van de ze groep verkeren nog steeds levensgevaar. Volgens de heer Schuring werd kort daarna de Nederlandse markt van deze produkten grondig uitgekamd. weer aan de man is denkt Enka het personeelsbestand, zoals dat tot nu toe gebeurde, te kunnen kortwieken door natuurlijk ver loop niet aan te vullen en men sen naar andere vestigingen over te plaatsen. Enka, dat vorig jaar nog aanzienlij ke verliezen heeft geleden in de sector synthetische textielvezels, is nogal geschrokken van de dra- tische stijging van de energie- en grondstoffenprijzen. In 1981 moest voor grondstoffen 220 mil joen gulden en voor energie 100 miljoen meer worden uitgetrok ken. Het bedrijf heeft voor de komende jaren alle kaarten op modernise ring en innovatie (met nieuwe produkten nieuwe markten ont dekken) gezet. Een deel van de investeringen is voor modernise ring gebruikt, vooral in de sector industriële garens. In het hoofd stuk innovatie, waarin het Aren- ka-project in Emmen valt, past een aantal nieuwe produkten in de vrijetijdsfeer, zoals ski's, ten nisrackets. Het hoofdbestanddeel van de om zet van Enka blijft het vezelpak ket, met 72 procent. De rest be staat uit nieuwe produkten, die op jonge markten worden ge bracht. NUNSPEET - De Veluwe is de laatste tijd nogal in trek bij allerhande bestuurders op zoek naar oplossingen voor de crisis. Zo bracht de PvdA- top er twee weekends door en is nu de top van de Industriebond FNV in Nunspeet bijeen. Daar wordt het beleid en de verhouding tot de achterban besproken. Op de foto: voorzitter Groenevelt (r) en één van de kandidaten voor zijn opvolging Dick Visser. AMSTERDAM (ANP) - Kempart 5, onderdeed van het Amsterdamse effectenkantoor Kempen en Co. maar niet volledig eigendom van dit kantoor, heeft rech- ter-commissaris mr. van der Linde laten weten, dat zij sinds mei 1980 eigenaresse is van de 320.000 Ogem-aandelen, voortvloeiend uit de Roosendaal- affaire. Kempart kocht de aandelen van oud-staats secretaris Grapperhaus en directeur Van Dijk van Wereldhave. Met de betrokken aandelen werd 30 januari 1981 tij dens een aandeelhoudersvergadering gestemd voor de benoeming van vier nieuwe commissarissen voor Ogem. De stemmen werden uitgebracht door mevr. A C. Oberman, destijds werkneemster van Kempen. Mevr. Oberman verklaarde maandag tijdens een ge tuigenverhoor voor de Amsterdamse rechtbank dat de aandelen op het tijdstip van de vergadering ei gendom waren van Grapperhaus en Van Dijk en in bewaring waren gegeven bij Kempen. De verkoop van de aandelen werd geregeld op 15 au gustus 1980. Kempen heeft mr. van der Linde een kopie van de effectennota doen toekomen. Er was overeengekomen dat het stemrecht op de aandelen zou toekomen aan Kempart 5, met dien verstande dat het stemrecht niet zou worden uitgeoefend, ten zij anders zou worden overeengekomen. Voor de vergadering van 30 januari 1981 heeft Ogem Kem part toestemming gegeven te stemmen. Er werd geen enkele instructie verder gegeven. Mevr. Ober man stemde voor de nieuwe commissarissen op suggestie van directeur Kerdel van Kempen. Dat de aandelen indertijd waren gedeponeerd op naam van mevr. Oberman en niet op naam van Kempart is conform een wellicht niet geheel juiste, maar in de praktijk vaak gevolgde methode. Deze heeft ten doel de omslachtige verificatie te voorko men van wie als directie van de rechthebbende ven nootschap gerechtigd is tijdens de vergadering te stemmen, aldus Kempart. De heer Grapperhaus had al op de avond van de dag van het getuigeverhoor verklaard, dat de uitlatingen van mevr. Oberman niet juist waren en dat hij op het moment van de Ogem-vergadering geen betrokkene meer was bij de aandelen. Bij de Roosendaal-affaire ging het om de verkoop van onroerend goed aan Ogem door de heren Blaisse, Van Dijk en Grapperhaus. De betaling vond plaats in aandelen, waarop Ogem een koersgarantie gaf. Ogem-bestuurder Koopmans werd voor de transac tie later op de vingers getikt. De discussie over het al dan niet invoeren van inkomensafhankelijke kinderbijslag, heeft een niet onbelangrijke wij ziging in de aangiftere geling wat buiten het gezichtsveld geplaatst. Met ingang van dit kwartaal zal in de meeste gevallen niet meer de vader de toela ge moeten aanvragen, maar de moeder van het kind dat moeten doen. Uitgangspunt in de oude rege ling was dat degene die voor de kosten van de opvoeding van de kinderen opdraait, kinderbijslag mag aanvragen en de toelage ook op zijn re kening krijgt bijgeschreven. De overheid ging er vanuit dat de man in dit verband moest worden aangesproken. Uitzonderingen daarop wa ren nauwelijks mogelijk. Be zwaar van de oude regeling is dat deze nog volledig uitgaat van het traditionele gezin als enige verband waarin kinde ren opgroeien. Een gewijzig de taakverdeling tussen man en vrouw, alternatieve sa menlevingsvormen, groeiend aantal echtscheidingen, op al die ontwikkelingen had de oude regeling in feite geen antwoord. Achterhaald Uitgangspunt in de kinderbij slagregeling zou eigenlijk moeten zijn dat mannen en vrouwen zelf bepalen wie de aanvraag indient. Normen van de overheid blijken op zyn zachtst gezegd nog al eens achterhaald en ook be tuttelend. Zo is er bijvoor beeld de logica dat het wel al tijd de kostwinner (lees: de man) zal zijn, die thuis de fi nanciële administratie doet en zich dus ook over aanvra gen als deze buigt. Aan die praktijk is met de nieu we regeling een einde geko men. Merkwaardig is alleen dat die regeling geen gelijk stelling van man en vrouw heeft gebracht, maar op een bevoorrechting van de vrouw is uitgedraaid. En dat komt dan omdat de wetgever bij re gelingen als deze de neiging heeft meer praktisch dan principieel te werk te gaan. De oude regeling leverde met name in geval van echtschei ding onoverkomelijke be zwaren op. Veel scheidingen eindigen immers in een toe wijzing van de kinderen aan de vtouw en in een alimenta tieplicht voor de man. De vrouw die de kinderen ver zorgt heeft recht op kinder bijslag, maar de man moet deze aanvragen omdat de fi nanciële lasten van het kind voor zijn rekening komen Vervelend De praktijk leert dat het nog al eens voorkomt dat geschei den mannen de toelage niet aanvragen. Ze moeten die toch weer doorgeven aan de vrouw, worden er zelf niets wjjzer van, dus laten het ge woon na. Voor de betrokken vrouw is dat heel vervelend, omdat er vrij weinig tegen te ondernemen valt. Dat euvel is met de nieuwe re geling uit de wereld gehol pen, omdat aanvrager en ver zorger dezelfde zijn. Emancipatonsch bezwaar is echter dat in de nieuwe rege ling aangenomen wordt dat alle vrouwen met kinderen, ook de verzorgers van die kinderen zijn. Getrouwd, ge scheiden. samenwonend, on gehuwd ouder, het zyn een aantal voorkomende vanan ten, waarachter een flexibel moeder- en vaderschap ver ondersteld mag worden. De wetgever negeert dat en als argument daarvoor worden uitvoeringstechnische be- i genoemd. Controle Die bezwaren gelden dan het ri sico dat zowel dc man als de vrouw een aanvraag indienen en beiden geld ontvangen. Bij de Vereniging van Raden van Arbeid in Amsterdam wordt dat bezwaar onder kend, maar ziet men wel op lossingen. Dat is maar goed ook, want inmiddels zijn er in het parlement al weer vele stemmen opgegaan voor een herziening van de herziene regeling. Gepoogd wordt om het controlesysteem te verfij nen, waardoor een dubbele uitkering voorkomen kan worden. Een andere moge lijkheid om het formulier door man èn vrouw te laten ondertekenen wordt niet als ideaal gezien. Het ontbreken van de gelijke behandeling van man en vrouw is overigens niet het enige bezwaar tegen de nieu we regeling. In de praktijk worden ook veel problemen verwacht met buitenlandse gezinnen. Buitenlandse man nen worstelen op grote schaal met taalproblemen; hun vrouwen hebben daar in nog ruimere mate last van Voor hen is het invullen van de vragenlijst veelal een on mogelijkheid Ook daarvoor moeten voorzieningen wor den getroffen. Postkantoor De wijziging die dit kwartaal ingaat heeft ook gevolgen voor de manier van aanvra gen. Bij de Raad van Arbeid kan een setje met formulie ren worden afgehaald, waar mee het gehele jaar kan wor den volstaan. Dat kan ook op de postkantoren De aanvraag moet zoals ge woonlijk aan het einde van het kwartaal worden inge diend. Zeker nu het nieuwe systeem gaat werken kan de uitkering wat langer op zich laten wachten TON VAN BRUSSEL 37.UU Schlumberger 635,OOd 32,00 Schuppen 41,10 Slavenb. Hnk. 81,00 47,00 Telegraaf 3C50 Tilb. Hyp Bk. Tw Kabel H. 157,00a T wijnstra en G 66.50 Ver. Glas nb. Btf I"'0 B li 65,50 VRG Bee 34,00 H r«tanen C 41,10 Wijk en Her. 46.50 DONDERDAG 28 JANUARI 1982 ACTIEVE AANDELEN 284.50 285,00 83.00 83,20 51.00 50,10 53.50 53.00 N.M.B. (dlv. 82) 0(rn Holding Van Ommerrn Pakhoed Holding Pakhoed H eert. Philips Unilevi wth" BINNENLANDSE AANDELEN 665.00 670.00 77,00 77,80 950e 20,00e 167.50 168.80 169,00 170.20 13,50e 12,70 306.50 310,00 38,00 38.0 1,00e 42.30e 75.50 75.» 123.50 129,20 340,00 345.00 159.50 157,00 5,50 Unlfond- 314 00 316^00 Chemical F 20.90 2120 Col. Growth 1^ 80 16 00 Japan Fund 26.00 26.00 Lehman Corp 43.00 43.00 Madnon F Technologie F. 26.40 26,60 Vance Sand. - 13.10 GOUD EN ZILVER Zilver onbew 580- 663 n Cate 37.50 73.50e 76.00e 117.00 118,00 39,00 38.50 BELEGGINGS INSTITUTEN Blnn Bell. VG 125.50 BUITENLANDS GELD 0 0001 18.75 21 75 23.00 23.60 21 40 21.50 96.50 96,50 AMSTERDAM (ANP) - De ope ning door minister Van der Stee van de parallelmarkt viel van daag in een goed beursklimaat. De stemming was in het alge meen vriendelijk tot vast, vooral voor enkele internationale aan delen. De mededelingen op de persconferentie van Enka over een verbetering van het klimaat voor vezels had tot gevolg dat de koers van Akzo nog met vyftig cent verder opliep tot 26,70. Philips was zeer vast met een winst van zestig cent op f 23.20 en een zelfde winst gaf Hoogovens te zien op 17.20. Koninklijke Olie fjmg 1.60 hoger van de hand op 83,40 en KLM bleef in afwach ting van dc later op de dag te pu bbceren kwartaalcijfers vrijwel onveranderd op 88,50. Unilever ging een gulden hoger van start op 157 De hypotheek banken bleven dalen WUH ging drie gulden achteruit tot 75 en FGH ƒ1.30 tot ƒ53 Van de bouwaandclen ging Bos Kalis 1,60 vooruit naar 67.60 cn kon HBG nog veertig cent aantrek ken tot 76,50. De uitgevers wa ren licht verdeeld.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23