c Gemeenten betalen tekort SBD Halve eeuw studieclub kwekers Nieuw wapen in strijd tegen geluidsoverlast D Schoolbegeleiding voorlopig uit de zorgen Piraat toch nog even op tv Ook groenterijders mee met bloementrein Half jaar cel voor Leidenaar Verlaat jubileum "Theorie en Praktijk" in Lisse Vakbonden eisen handhaven van winstdeling Norhtgo V D krijgt een verfje... DONDERDAG 28 JANUARI 1982 Streek SASSENHEIM - De schoolbegeleidingsdienst voor de duin- en bollenstreek lijkt voorlopig gered uit de finan ciële problemen. Gisteravond is het algemeen bestuur van het samenwerkingsorgaan voor de bollenstreek ak koord gegaan met een verhoging van de bijdragen aan de dienst door de deelnemende gemeenten van twee gulden per jaar per leerling van de lagere en kleuterscholen. De diverse gemeenteraden moeten zich echter ook nog over de tariefsverhoging van 49,99 tot 52 gulden uitspreken. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Een onbekende tv-pi- raat is er gisteravond toch in ge slaagd tot de kabel-tv door te dringen. Na afloop van de uitzen dingen van België 2 werden twee tekenfilms vertoond van elk on geveer een kwartier. Officieel is de kabel voor "piraten" taboe omdat het net na de legale uitzendingen wordt afgesloten. Omdat de exploitant, Casema, bezig is met een experiment om de netten telefonisch af te sluiten werd België 2 gisteravond wat vertraagd geblokkeerd. Een woordvoerder van Casema deelde vanmorgen mee dat van wege het experiment het moge lijk is dat piraten korte tijd de tv- kanalen kunnen bezetten. Lan ger dan een kwartier zal dat niet zijn. De pas aan het begin van het vori ge schooljaar echt begonnen schooladviesdienst was in geld zorgen gekomen doordat het leerlingenaantal is teruggelopen, de bijdrage van het rijk niet is verhoogd en een aantal scholen in Katwijk en Lisse hebben afge haakt. Vooral het afhaken van zes lagere en zeven kleuterscho len van de hervormde schoolver eniging in Katwijk en het afzeg gen van deelname door de gere formeerde schoolvereniging in Lisse hebben voor een belang rijk deel de terugloop in leerlin gen veroorzaakt. Het dagelijks bestuur van het sa menwerkingsorgaan voor de bol lenstreek, dat de begroting van de schoolbegeledingsdienst moet goedkeuren, had daarom voorgesteld dat de gemeenten Katwijk en Lisse voor het verlies aan inkomsten door die afzeggin gen moesten opdraaien. Dit zou in totaal op een bedrag van bijna zeventigduizend gulden uitko- Terugloop Het Katwijkse raadslid Van Mierlo (D'66) was het hiermee echter in het geheel niet eens. Hij zei de berekening van die 'schade claim' niet reëel te vinden omdat het verlies aan inkomsten voor de dienst niet alleen door het af haken van de scholen is veroor zaakt. "Enige daling van het leer lingenaantal was toch al te ver wachten en de begroting van de adviesdient heefl hiermee te wei nig rekening gehouden", aldus het Katwijkse raadslid. Hij vond het opzeggen van de Kat wijkse scholen voor zijn gemeen te des te schrijnender omdat in de vissersplaats een goede schooladviesdienst werkte voor dat de huidige werd opgericht. "En die was goedkoper en bood bovendien meer service", aldus Van Mierlo. Hem was ook de preciese reden voor het afzeggen van de her vormde scholen onduidelijk ge bleven maar hij zette wel vraag tekens by de moeite die de ad viesdienst heefl gedaan om deze scholen erbij te houden. Volgens Van Mierlo is de eigen identiteit van de betreffende scholen nooit goed in de werkwijze van de SBD ingepast. Burgemeester Gerrits van Lisse onderschreef de opmerkingen van Van Mierlo en herinnerde er bovendien aan dat een gemeen tebestuur moeilijk ter verant woording kan worden geroepen voor iets wat besturen van bii- Berkheij, lid dagelijks bestuur SOB: "Schadeclaim aan gemeen ten heeft geen been om op te staan". zondere scholen doen. "Hierop kunnen de gemeenten immers geen invloed uitoefenen", aldus de eerste burger van Lisse. Berkheij, die in het dagelijks be stuur van het samenwerkingsor gaan de schoolbegeleidings dienst onder zijn hoede heeft, gaf toe dat het SOB bij zijn schade claim aan de gemeenten geen been heefl om op te staan. "Maar van alle, leek dit ons toch de meest redelijke oplossing", aldus het Katwijkse CDA-raadslid. Bijdrage Hij wees erop dat de moeilijkhe den bij de SBD eveneens zijn veroorzaakt omdat het njk voor dit jaar geen verhoging van de bijdrage geeft en pas in 1984 de Burgemeester Van de Wouw van Voorhout wil alleen betalen voor hogere kosten die niet te voorzien waren geweest. toegezegde 50 procent van de kosten gaat bijdragen. Overigens is de verhoging van twee gulden die de gemeenten nu per leerling moeten gaan be talen voldoende om het verlies te dekken dat door het afhaken van de scholen is veroorzaakt. Een eventueel door Katwijk en Lisse toe te kennen schadevergoeding zou in eerste instantie de kapi- taalspositie van de dienst verbe teren. Uitbreiding van het perso neel van de dienst en dus verho ging van de dienstverlening kan hiermee niet worden bekostigd. De wens van de SBD om met drie personeelsleden uit te brei den is voorlopig dan ook 'bevro ren.' Burgemeester Van de Wouw van Burgemeester Gerrits van Lisse: "Gemeenten zijn niet verantiooor- delijk voor gedrag van bijzondere scholen omdat ze daarop geen in- vloed hebben". Voorhout legde in een stem verklaring uit tegen de gevraag de verhoging van de gemeentelij ke bijdrage te zijn. Van de Wouw wil slechts een verhoging met een bedrag dat voldoende is om het verlies te compenseren dat is ontstaan door het wegvallen van de Katwijkse en Lissese scholen. "Want de andere redenen die tot het nadelige saldo hebben geleid waren te voorzien geweest", zo zei hij. De Voorhoutse burgemeester was een van de negen tegenstem mers, de eenentwintig andere le den van het algemeen bestuur van het samenwerkingsorgaan waren voorstanders van de ver hoging. RIJNSBURG - Twee groentery- ders hebben deze week deelge nomen aan het Rynsburgse ex periment met de "bloementrein" richting Duitsland. In het totaal reden 11 wagens met deze twee de trein mee. Een woordvoerder van de veiling Flora noemde het experiment tot dusver geslaagd De organisatie is volgens hem blij met het feit dat ook van de zyde van groente- rijders belangstelling bestaat voor de trein. Zo snel mogelijk, zo vertelde de woordvoerder, zal er een gesprek komen met alle instanties die aan het experiment hebben deel genomen. Vorige week reed ook een trein met bloemenwagens naar Duits land. Daarop stonden 5 wagens. Het initiatief voor deze nieuwe manier van het vervoer van bloe men komt van de veiling Flora uit Rijnsburg. Het idee is uitge werkt in samenwerking met het Rotterdamse bedrijf Trailstar en de Nederlandse Spoorwegen. NOORDWIJK/DEN HAAG - De Haagse rechtbank heefl vandaag een 21-jarige Leide naar veroordeeld tot 9 maan den gevangenisstraf, waar van 3 voorwaardelyk. Ook moet de Leidenaar, die in ok tober 1980 een Noordwyker door een messteek blijvend invalide maakte, 1500 gulden schadevergoeding aan zijn slachtoffer betalen. Russische boycot Olympische Spelen? MEXICO STAD (AP) - Aan de Olympische Zomerspelen van 1984 in Los Angeles rul len geen Russische sportlie den deelnemen vanwege on toereikende veiligheids maatregelen. De Russische minister van sportzaken Sergev Pavlo- vitsj heefl dit gisteren ver klaard tegen het Mexicaanse regeringspersbureau Notl- mex. Volgens een Mexicaanse krant zou de Russische minister echter alleen de mogelijk heid tot een boycot hebben gesuggereerd. In de klas van meester Karsemeijer zijn bij wijze van proef al akoesti sche platen aangebracht. Het effect was verrassend goed. Akoestische platen in school ZWAMMERDAM - "Bij het naar binnen stappen van de klas merkte ik al, terwijl ik nog niets had gezegd, dat het klaslokaal een betere akoestiek had gekre gen. Het verschil was opval lend". Aldus meester M.C. Kar semeijer van de Oranje-Nassau- school in Zwammerdam, die al dertien jaar zijn stemgeluid bo ven het verkeerslawaai van de Steekterweg moet verheffen. Door het aanbrengen van platen van schuimplastic op wanden en plafond werd het "galmen" van de spreekstem een stuk vermin- dérd. Het bestuur van de vereniging voor christelijk onderwijs in Zwammerdam voert al jaren strijd met instanties om geluid- werende voorzieningen aan de school gerealiseerd te krijgen. Tot nu toe heefl men nul op het rekest gekregen. Eigenlijk zou de school tegen het lawaai van het drukke verkeer geïsoleerd moeten worden door middel van dubbel glas en een goede afdich ting van kieren. Er zal dan ook een air-conditioning moeten ko men voor de ventilatie, omdat ra men open zetten vanwege de herrie buiten natuurlijk niet is aan te bevelen. De investering van een kleine twee ton is zonder subsidie van de rijksoverheid echter niet haalbaar. Er gloort weer een sprankje hoop nu de gemeente bezig is een defi nitieve subsidie-aanvraag voor te bereiden in het kader van de nieuwe wet geluidshinder. De grootste knelpunten waar ver keerslawaai is kunnen heel mis schien uit de weg worden ge ruimd via een subsidie van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne. Voorzieningen aan de Oranje-Na- ssauschool staan hoog op het verlanglijstje van de gemeente. Vooral het optrekkende vracht verkeer bij de verkeerslichten veroorzaakt dagelijks veel over last voor de onderwijzers en de kinderen. "De lokalen op de eer ste verdieping zijn zomers erg warm vanwege het platte dak", aldus meester Karsemeijer. "Dan moet je kiezen: of in de hitte zit ten, of met het open raam con stant boven het lawaai uit schreeuwen". Gedurende de winter worden de lokalen in het speelkwartier en na schooltijd geventileerd. Proef De lokalen van het ruim twintig jaar oude schoolgebouw klinken vanwege de betonconstructie, hoog plafond en linoleum op de grond nogal hol, wat het lesge ven extra bemoeilijkt. Vorig jaar heefl het schoolbestuur zelf een proef genomen met het aanbren gen van platen van schuimplas tic op de muren en op het pla fond. Het resultaat was zeer be vredigend. Deze betrekkelijk eenvoudige voorziening, die ove rigens het geluid van buiten niet tegenhoudt, veraangenaamt de situatie in de klas aanmerkelijk. Het bestuur heefl de gemeente raad van Alphen gevraagd 6.000 gulden ter beschikking te stellen om ook de andere lokalen van de akoestische schuimplastic pla ten te voorzien. KATWIJK - De vakbonden willen op korte termijn het besluit van de directie van Norhtgo houtin dustrie Katwijk om niet langer de 8 procent winstdeling aan haar werknemers uit te keren aanvechten. Volgens de bonden houdt Norhtgo zich met deze maatregel niet aan de gemaakte afspraken. Werknemers zouden destijds zijn aangenomen zonder er kennis van te hebben dat 8 procent winstdeling deel uitmaakte van hun salaris. "Zij ontvangen nu een lager loon en dat is in deze tijd van stijgende kosten niet be paald plezierig", aldus CNV-be- stuurder H van der Berg. CNV en FNV zullen binnenkort een vergadering met het perso neel beleggen om de zaak verder uit te zoeken. Ook de juridische mogelijkheden om het besluit zo mogelijk ongedaan te maken worden nog nader onder de loep genomen. Enige tyd terug kwam Norhtgo al in het nieuws toen vanwege een reorganisatie mensen op straat werden gezet. FNV-woord voe der G. Grooten noemde de ont wikkelingen bij het Katwijkse bedrijf "een slechte zaak". De vakbondsman: "Zij die de reor ganisatie hebben overleefd wor den daarvoor nu gestraft". Directeur S. Alkemade van Norht go beperkte zich in zijn reactie. "Als er geen winst wordt ge maakt, kunnen wij die ook niet uitkeren". ALPHEN AAN DEN RIJN - Op het laatste moment heeft de di rectie van Vroom en Dreesmann de Ingrijpende verbouwing van de vestiging aan de Van Boetze- laerstraat afgelast. Terwijl de winkel al gedeeltelijk was ont ruimd besliste directeur dr. A. Dreesmann dat het bij een een voudige opknapbeurt moest blijven. Aan de verbouwings plannen is maanden gewerkt door een architectenbureau uit Rotterdam. Naar schatting heb ben deze voorbereidende werk zaamheden een half miljoen gulden gekost. De verbouwing zou een bedrag van ongeveer vijf miljoen gulden vergen. Nu is besloten het filiaal aan de Van Boetzelaerstraat slechts een verfje te geven. De huishoudaf- deling gaat naar de eerste verdie-^ ping, de afdeling levensmidde len verdwijnt en de afdeling con fectie wordt verplaatst van het pand aan de Raadhuisstraat naar de Van Boetzelaerstraat. Door het laten vervallen van de afde ling levensmiddelen heefl V &l D 500 vierkante meter extra ter be schikking. Het assortiment zal daarom uigebreid kunnen wor- den. In de loop van februari zal het filiaal Van Boetzelaerstraat weer geheel in gebruik genomen kunnen worden. De aanvankely- ke bedoeling om tijdens de ver bouwing vaste werknemers el ders te plaatsen hoeft nu niet in daden te worden omgezet. Volgens G Rosenmöller, manager commerciële zaken in de regio Haarlem, wordt de V D zaak in de Raadhuisstraat ingericht als sport-, camping- en speel goed winkel. Vroom Dreesman ziet volgens mr. J.C.J. Weijers. secretaris van de Raad van Bestuur, niet defini tief van het verbouwingsplan af. "De plannen zijn vanwege de slechte economische situatie voor onbepaalde tyd opge schorst", aldus Wegers. LISSE - De wens om de band tussen de oud-leerlin gen van de "Rijkstuinbouwsehool voor de Bloem bollenteelt" te versterken, leidde in 1931 tot de op richting van de VOLRTS, een vereniging die deze maand jubileerde. De aiKorting stond toen voor Vereniging van Oud-Leerlin gen der Rijkstuinbouw school. Maar al in hetzelfde jaar besloot de vergadering een voorstel van één van haar leden over te nemen en deze naam te wijzigen in "Theorie en Praktijk". Voor de tweede keer overigens in het bloembollendorp dat een vereniging voor oud-leer lingen van de tuinbouw school werd opgericht. Eer der al in 1913 was er een ver eniging Theorie en Praktijk, maar twee jaar later bij ge brek aan belangstelling al ter ziele. De opvolger verging het beter. Nu inmiddels 51 jaar later, is de band tussen de oud-leerlngen wat losser geworden, maar een tweede wens uit de be ginjaren om de kloof tussen theorie en praktijk in het bol- lenvak te verkleinen is in ver vulling gegaan. Toen in 1931 de heren Verde- gaal, Tromp en Frijlink mid dels een rondschrijven aan de oud-leerlingen van de tuinbouwschool met de ge dachte speelde om tot oprich ting van een vereniging van oud-leerlingen te komen was die kloof nog zeer groot. De gedachte alleen al dat in die jaren dertig een eenvoudige "bollenboer" by de hoge he ren in het laboratorium of een ander ten dienste van het bollenvak orgaan zou bin nenstappen was ondenkbaar, volgens Leo Schoorl, huidig bestuurslid van Theorie en Praktijk. Daarom besloot het toenmalig bestuur zelf iets aan het bijscholen te gaan doen. Dankzij de steun van directeur en leraren van de school, ook het laboratorium, zij het wat aarzelend, de veilingen, de plantenziektekundige dienst en de bloembollenkeurings dienst werd het mogelijk in teressante en actuele onder werpen naar de bollenkwe- kers toe te brengen. Hierdoor liep het ledental gestaag op. Zo werd vóór de oorlog een bestand van ongeveer 150 le den bereikt. Landstand Toen in augustus 1939 de mobi lisatie werd afgekondigd en daarna de oorlogsjaren kwa men is er tot het einde van de oorlog in 1945 niets gedaan. Wel bereikte het bestuur een verzoek van "Landstand", een door de bezetter opge richte vereniging, zich bg hen aan te sluiten. Hierop besloot het bestuur niet te reageren. Wel werden op oudejaarsdag 1941 de leden uitgenodigd om aan een ge zellige lunch in "De Nachtegaal" deel te nemen. Ruim 30 leden gaven gehoor aan die oproep en het kasgeld is toen opgemaakt. bileumfeest is pas deze maand gevierd omdat bollen- kwekers in de zomermaan den geen tijd hebben voor feesten, signaleert "Theorie en Praktijk" hier en daar wat zaken die ze aan het denken zet. Zo meent men volgens Schoorl dat het peil van de opleiding op de middelbare tuinbouw school de laatste jaren niet meer omhoog gaat. Een ge vaarlijke ontwikkeling naar de mening van bestuurder Schoorl. Niet alleen komt hierdoor de zo gewenste aan sluiting van deze opleiding op hoger tuinbouwonderwijs in de knoop, maar de gevol gen die dit voor het vak zal hebben baart het bestuur zor gen. Nu al zijn er maar weinig leer lingen van de middelbare tuinbouwschool die de sprong naar hoger onderwys met succes bekronen Een ontwikkeling die volgens Schoorl gelukkig al is onder kend, "maar het moet door zoveel commissies dat de kans dat het straks te laat is" niet uitgesloten moet worden geacht. Een tweede wens van bestuur der Schoorl is dat de bollen- kweker eindelyk is moet gaan bedenkèn dat niet al leen zijn eigen bedrijf voorop moet staan. Nu is het volgens hem maar al te vaak zo dat goede plannen van de vakor ganisaties de mist in gaan doordat de kweker zijn eigen belang groter acht. "Daar moet een einde aan komen, anders missen wy straks alle maal de boot", meent Schoorl. Schoorl: "Middelbaar tuinbouwonderwijs moet beter" Na de oorlog kwam Theorie en Praktijk tot volle ontplooi ing. Niet alleen was dat te danken aan de onderlinge band die de vereniging tot een hecht geheel maakte, ook de grote bloei van het bloem- bollenvak en de uitbreiding van dc export waren daaraan "schuldig". In het jaar dat de vereniging bijna 51 jaar verder is, het ju-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21