LEIDSCH DAGBLAD Middenschool wordt 3 j aar Top Vleeschmeesters verdacht van fraude Opnieuw klachten tegen artsen Gat begroting na schrappen van bijdrage WOON IDEAAL BEI LEIDEN Politie bevrijdt generaal Dozier in noord- Bewindslieden willen "voortgezet basisonderwijs" 12-15-jarigen Ziekenfondsen in nood: premies moeten omhoog 1001 woon- ideeën Groenoordhal ƒ2,50 TV-ARTIEST DONDERDAG 28 JANUARI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1060 36689 Direcleur G. Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans A^.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor W nrs w coWon Na dood Turkse baby in Middelburg DEN HAAG (GPD) - Oud-premier mr. Barend Biesheuvel en de vroegere CNV-voorzitter Jan Lanser zullen eind februari door de Haagse officier van justitie mr. H. J. den Os worden gehoord in verband met een omvangrijke vleesfraude in achterliggende ja ren. In verband hiermee heeft de Haagse recherche in de afgelo pen dagen zes arrestaties ver richt. Tot de aangehoudenen behoort de vroegere directeur van de Vleeschmeesters bv, E. Teekens, die in verzekerde bewaring wordt gehouden. Biesheuvel en Lanser zijn commissaris van het in Leiden gevestigde Vleesch- meesters-concern. Hoewel het onderzoek volgens de Haagse officier van justitie Holt huis nog niet helemaal is afge rond, wordt Teekens verdacht van ontduiking van EG-regels. Indien vlees van buiten de EG wordt geïmporteerd, kan aan spraak worden gemaakt op resti tutie van bepaalde heffingen in dien het vlees tot conserven is verwerkt. De Vleeschmeesters worden ervan verdacht deze EG-bepalingen te hebben ontdoken door het geïm porteerde vlees niet tot conser ven te hebben verwerkt, terwijl zij wel de heffingen hebben te ruggevorderd. Mr. Holthuis wil de in verband met het onderzoek geen aanwijzing geven over de omvang van het bedrag dat met deze fraude is gemoeid. MIDDELBURG (GPD) - Voor de tweede maal in een week stelt de Inspectie voor de Volksgezond heid een onderzoek naar de gang van zaken rond de dood van een baby. Ditmaal gaat het om de tien maanden oude Turkse baby Yakup Eren uit Middelburg. Aanleiding is de klacht van de Turkse werknemersvereniging Middelburg tegen drie artsen die het kind hebben behandeld. Het jongetje overleed gistermorgen De baby kreeg vorige week vrijdag last van diarree. De huisarts, die zitting houdt in het wijkgezond heidscentrum, schreef druppels voor, terwijl de volgende dag de arts die weekenddienst had werd gealarmeerd. Die gaf voedselad- viezen en raadde aan de druppels te blijven geven. Maandag werd de baby weer naar het wijkgezondheidscentrum ge bracht. Een collega van de huis arts schreef een speciale vloei stof voor, in de wetenschap dat buitenlandse families zich vaak niet aan diëten houden. Dinsdag meldden de ouders dat het met Yakup de goede kant op ging. Dinsdagnacht verslechterde de toestand van het kind dermate dat het met spoed naar het Mid delburgs gasthuis werd overge bracht. De baby kreeg direct een infuus maar overleed de volgen de ochtend. De vrouwelijke arts die het kind in het weekeinde onderzocht zei dat de baby in goede conditie verkeerde en ziekenhuisopname op dat ogenblik niet nodig was. De ouders weigeren sectie op het stoffelijk overschot toe te staan, waardoor het onderzoek naar de doodsoorzaak wordt bemoeilijkt. (Zie ook pagina 17) DEN HAAG - De eigen bij drage die ziekenfondsver zekerden voor geneesmid delen zouden moeten gaan betalen, komt er dit jaar in elk geval- niet. Minister van volksgezondheid Gar deniers had per recept een ryks- Gestoken bij ruzie over heg (Van één onzer verslaggevers) HILLEGOM - De 57-jarige A. Leendertse uit Hillegom, die zich dinsdag mengde in een ruzie tus sen twee buren over het knippen van een heg, blijkt op geweldadi- ge wijze om het leven te zijn ge bracht. Aanvankelijk vermoedde de poli tie dat de man aan een hartaan val was bezweken. Sectie, ver richt door dr. Zeldenrust in een laboratorium in Rijswijk, wees echter een steek met een scherp voorwerp in de hartstreek als doodsoorzaak uit. De inmiddels aangehouden 31-jarige Hillegom- mer, die ervan wordt verdacht te hebben gestoken, blijft nog ont kennen. Het wapen, vermoedelijke een schroevedraaier of heggeschaar is nog niet gevonden. Onbestendig In de nacht en ochtend enkele opkla ringen, overigens veel bewolking en perioden met regen. Minimumtempe ratuur ongeveer 3 graden, middagtem- peratuur ongeveer 6 graden. Krachti ge, aan de kust enige tijd harde of stormachtige wind uit westelijke rlcb- 29 JANUARI 1982 Zon op 08.26 uur, onder 17.21 uur. Maan op 10.36 uur, onder 22.18 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 05.54 uur en 18.02 uur, iaagwater 01.41 en 14.12 uur zal zijn toch weer met een voor stel voor een eigen bijdrage te komen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Als het aan de bewindslieden van onderwijs ligt komt er straks een driejarige middenschool - inmid dels omgedoopt tot "voortgezet basisonderwijs" - waar alle kinderen van twaalf tot vijftien jaar naar toegaan. Na dit voortgezet basisonderwijs moeten er drie soorten vervolgonder wijs komen: beroepsopleidingen van twee, drie en vier jaar, alge meen onderwijs van twee en drie jaar, en voorbereidend wetenschap pelijk onderwijs van drie en vier jaar. De gedeeltelijke leerplicht voor zestienjarigen moet een volledige worden. CALI (AP) Een Colombiaans vliegtuig dat gisteren door linkse verzetstrijders was gekaapt is bij een poging op te stijgen in bot sing gekomen met een vrachtwa gen van het leger. Het voertuig poogde vertrek van het toestel kennelijk te voorkomen. Volgens een woordvoerder van de ver keerstoren op de luchthaven wa ren aan boord van het vliegtuig schoten en explosies te horen. De kapers hadden even tevoren 47 gijzelaars, vrouwen, kinderen en ouderen vrijgelaten. Twee jeeps en een legerwagen blokkeerden de baan toen de Boeing 727 aan stalten maakte om op te stijgen. Er ontstond vervolgens een bot sing waarbij, voor zover bekend, geen slachtoffers zijn gevallen. daalder voor rekening van de pa tiënt willen laten komen. In de Tweede Kamer liet zij vanoch tend weten dat zij voor de druk uit de Kamer is gezwicht en voor dit jaar van de eigen bijdrage af ziet. De gevolgen ervan zullen blijken in de Voorjaarsnota die het kabi net over enige maanden uit brengt, zo waarschuwde de mi nister vanochtend. Gisteren had zij al meegedeeld dat er een gat in de begroting dreigt wan neer de eigen bijdrage er niet zou komen. Er was op gerekend dat de eigen bijdrage dit jaar nog f86,5 miljoen aan bezuiniging zou opleveren. Het zal volgens mevrouw Gardeniers van de eco nomische omstandigheden en van de overheidsfinanciën af- hangen of het misschien nodig Officieel hebben de rebellen, d.e hd Het toestel staat daarom nog steeds op de internationale luchthaven van Cali. Sinds de botsing is er geen radiocontact meer geweest. Volgens sommigen is de radio apparatuur door het incident mogelijk beschadigd. De kapers aan boord zouden aan militairen op de landingsbaan hebben ge zegd dat zij een ander toestel ei sen. Zij dreigden het beschadigde toestel in de lucht te laten vliegen wanneer hun eis niet werd inge willigd. zouden zijn van de guerrillabe weging M-19, nog geen eisen be kend gemaakt. AMSTELVEEN (GPD) De financiële positie van de ziekenfondsverze kering is uitermate zorgwekkend. Er is een tekort van ruim 700 mil joen gulden, dat door leningen ongedaan moet worden gemaakt. Maar over die leningen zal rente moeten worden betaald. Die kosten stijging moet worden verhaald via een verhoging van de premies. Dat heeft voorzitter Berends van de Ziekenfondsraad vanmiddag ge zegd tijdens een vergadering van de raad. Vijfjaar geleden was de positie van de ziekenfondsverzekering nog erg gunstig. Toen bedroeg het eigen vermogen van dit fonds ruim 1,2 miljard gulden. In de afgelopen jaren is dit vermogen met bijna twee miljard gulden ingeteerd. Om de tekorten te dekken, lijkt een verho ging van de premies onontkoombaar. De voorzitter van de Ziekenfondsraad sprak de verwachting uit. dat de premie voor de vrijwillige verzekering dit jaar met niet minder dan 8,8 procent zal stijgen. Ook toonde hij zich bezorgd over de premies tijging in de bejaardenverzekering, die 10,7 procent zal bedragen. Een en ander blijkt uit de nota "Verder na de basisschool" die minister Van Kemenade en staatssecretaris Deetman van ochtend hebben gepresenteerd. De bedoeling is dat de nota gaat uitmonden in een compleet nieuwe wetgeving voor het on derwijs na de basisschool. WD gaat om De WD, die zich altijd fel heeft verzet tegen de invoering van een middenschool, lijkt de nu voorliggende plannen in grote lijnen te zullen slikken. Me vrouw Ginjaar-Maas, de onder- wijsspecialiste voor de WD in de Tweede Kamer, liet gisteren weten dat haar partij de midden school als enig schooltype voor alle leerlingen van twaalf tot vijf tien jaar niet langer uitsluit. Ook het gymnasium is voor de libera len geen heilige koe meer. Volgens Ginjaar hebben uitspra ken van CD A-staatssecretaris Deetman de laatste tijd duidelijk gemaakt dat de voorstellen op tal van punten voor haar partij de goede kant opgaan. Het onderwijs in de driejarige "ver- volg-basisschool" is in principe voor iedere leerling gelijk, zo blijkt uit de nota van de be windslieden. Na driejaar krijgen de leerlingen een getuigschrift en stromen ze door naar een van de tweejarige opleidingen in de tweede fase, die ze met een diplo ma of met certificaten per vak kunnen afsluiten. Van Agt niet in Polenshow DEN HAAG (GPD) - Minister-pre sident Van Agt zal niet meedoen aan de Polen-show van de Ame rikaanse regering. Kamervoorzit ter Dolman deelde vanmiddag mee dat Van Agt de Amerikanen heeft laten weten geen gebruik van de uitnodiging te zullen ma ken. Het betekent dat er in de Kamer vandaag ook niet meer wordt ge debatteerd over de Nederlandse bijdrage aan de door president Reagan opgezette show. De Franse president Mitterand heeft vandaag laten weten wel aan de Amerikaanse show te zullen meewerken. Van Agt zegt geen afbreuk te wil len doen aan de Nederlandse eensgezindheid ten opzichte van Polen door een oplopende dis cussie over zijn optreden in de show. Bovendien merkt hy op af stand te nemen van de kritiek op president Reagan en het "ver waande anti-Amerikanisme in diverse commentaren". Belangrijk kenmerk van het nieu we voortgezet basisonderwijs is de indeling van het onderwijs in een combinatie van leergebieden en vakken. Zo zullen Neder lands, Engels, wiskunde en li chamelijke oefening aparte vak ken blijven. Maar de overige vak ken zullen in leergebieden wor den ondergebracht. Een voor beeld in dit verband is een nieuw leergebied met elementen van scheikunde, natuurkunde, ge- zondheidskunde, biologie, land bouw en aardrijkskunde. Zo'n leergebied heet dan "oriëntatie op de natuur". Ook komen er leergebieden "oriën tatie op mens en maatschappelij ke verhoudingen" en "oriëntatie op techniek, ambacht en huis houden". Engels wordt in alle ja ren een verplicht vak. Op Frans en Duits kan men zich in het eer ste leerjaar oriënteren en moet men in het tweede en derde jaar voor één of voor beide talen kie zen. Uit de nota blijkt overigens dat het voortgezet basisonderwijs in af zonderlijke schoolgebouwen met ongeveer 200 leerlingen moet worden ondergebracht. Dit betekent dat van de bestaande scholengemeenschappen de drie laagste klassen worden losge weekt. kamsteeg Herinnert U zich deze nog Zie pag. 10 HET 0CCASI0N-I CENTRUM Geversstraat 30 Oegstgeest Tel. 071-151940 kamsteegl «o n Boeiend overzicht van meubelen, stoffering keukens, open haarden isolatie, decoraties alles wat van een huis een echt huis kan maken Een beurs om te kijken en te kopen! 27 t/m 31 januari wo 19.00-22.00 uur. do., vr. en za. 13.00-17.00 uur en 19 00-22.00 uur zo 12.00 1 7.00 uur 26 PAGINA'S "Vaak te snel hulp ziekenhuis gevraagd" PAGINA 17 NS willen munitie- vervoer voortzetten PAGINA 7 Landbouwprijzen in de EG gaan omhoog PAGINA 9 Priesters steunen personeel Tornado PAGINA 23 Minister Gardeniers (volksgezondheid) heeft haar plan voor een eigen bijdrage van 2,50 voor zie- dspatiènten niet definitief ingetrokken. Het profijtbeginsel dat aan dit plan ten grondslag ligt. is dus allerminst van de baan De minister heeft weliswaar toege zegd dat zij de door de Tweede Kamer aangedragen alternatie ven zal bestuderen. Maar daar mee is geenszins gezegd dat zij straks een andersoortig bezuini gingsplan op tafel zal leggen. Wat inmiddels wel duidelijk is ge worden is dat de bewindsvrouw in haar nog prille ambtsperiode nu al een opvallend onvermogen aan de dag heeft gelegd om een bezuiniging van 175 miljoen per jaar op een verantwoorde manier handen en voeten te geven. Ziekenfondspatiënten belasten met een eigen bijdrage van een rijks daalder per recept is wel een ui termate simpele methode om de kosten van de gezondheidszorg te drukken. De weg is dan boven dien vrij voor een ongelimiteerde toepassing van het profijtbegin sel, waarvan gevreesd moet wor den dat dit vooral de mensen met een kleine(re) beurs zal treffen. Er zijn, zoals de Tweede Kamer heeft laten zien, andere maatre gelen denkbaar om het snoeimes in de gezondheidszorg zijn werk te laten doen. Dat minister Gar deniers heeft nagelaten hiermee zelf voor de dag te komen, is poli tiek gesproken misschien handig, maar overigens verre van bewon derenswaardig. Het doet bovendien het ergste vre zen als er straks echt ingrijpende maatregelen moeten worden ge nomen om de kosten van de ge zondheidszorg blijvend te verla gen. De vraag of premier Van Agt zou meedoen in de zogenoemde Reagan-tv-show ten behoeve van het Poolse volk leek gisteren te zullen uitdraaien op een ty pisch Nederlands huiskamerge vecht dat in het buitenland de lachspieren stevig zal prikkelen. Toch moet de betekenis hiervan niet worden onderschat Dat het kabinet op dit punt verdeeld is, is een politieke realiteit. Daar bij moet worden afgewogen wel ke (politieke) belangen het zwaarste wegen. De vraag rijst dan in hoeverre de deelneming van Van Agt aan een met arties ten gelardeerde solidariteitsactie van de Westerse wereld enige positieve betekenis zou hebben. Die vraag kan eenvoudig worden beantwoord met: geen enkele. De ernst van de situatie in Polen vraagt niet om een antwoord dat verpakt is in een sooit artiesten gala. Een glinsterende show waarin Westerse leiders een ver meende eensgezindheid uildra- gen ten opzichte van het Poolse volk wekt illusies die de politieke verdeeldheid op dit punt tussen de VS en Europa verdoezelen Bovendien moet worden gevreesd dat de Europese regeringsleiders hierdoor indirect hun medewer king verlenen aan een manifesta tie die mede tpt doel heeft het blazoen van president Reagans buitenlandse politiek op te poet sen Er zijn voldoende redenen om daarvan af te zien. W ROME (AP, AFP) - De ontvoerde Amerikaanse NAVO-generaal James Dozier is vandaag door de Italiaanse politie bevrijd. De 50- jarige generaal was op 17 decem ber door leden van de terroristi sche Rode Brigades uit zijn wo ning in Verona ontvoerd Dozier is ongedeerd en verkeert in goede gezondheid. "Hij is moe en door de gebeurtenissen een beetje uit zijn doen", aldus een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade vanmiddag. Volgens het Italiaanse persbureau ANSA is Dozier bevrijd tijdens een inval van de politie in de "volksgevangenis" van de Rode Brigades ondergebracht in een appartement in de Noordita- liaanse stad Padua. Bij de actie zijn vijf terroristen gevangen zijn genomen De schuilplaats was gisteravond door de politie ontdekt. De inval werd uitgesteld tot vanmorgen om het leven van Dozier niet in Generaal Dozier gevaar te brengen. In de nachtelyke uren werd de opera tie nauwgezet voorbereid.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1