„Mensen vragen te snel hulp aan 't ziekenhuis" Blik in de weekbladen deTijd HP Een verschiikkeliike f v"" Interview Geneesheer directeur reageert op dood van baby in Zoetermeer: EISEVIERS iyn Door Weert Schenk Gtnetshcer-directeur dr. Reeser „Het is voor de mensen kenne lijk gemakkelijker om naar een ziekenhuis te gaan. En ik vrees dat de huisarts voor ve len niet meer de vertrou wensman is; de man met wie de patient een persoonlijke relatie heelt. Dat wordt verer gerd door het gebruik van au tomatische telefoon- beantwoorders en het in de avonduren te maken krijgen met volstrekt onbekende huisartsen. Dan gaan ze Lie ver naar het ziekenhuis." Vooral in de grote steden ont breekt die persoonlijke rela tie. In kleine steden en op het platteland is het vaak beter. In Den Haag zien we dat met name minder kapitaalkrach tigen en etnische minderhe den oneigenlijk gebruik van het ziekenhuis maken. Met islamitische mensen speelt daarenboven de moeilijkheid DEN HAAG - De drama tische dood van een dertien maanden oude baby in Zoetermeer heeft veel emoties los gemaakt. Daarbij wordt er niet voor te ruggeschrokken om de betrokken medici met dreigementen en scheldbrieven te be stoken. Zij worden verantwoor delijk gesteld voor het overlijden van het meisje, omdat deze he ren de vader een hele dag met het doodzieke meisje hebben laten rondzeulen. Zo wordt ook het Juliana-kin- derziekenhuis in Den Haag verweten dat het de ouders van de baby heel bureaucra tisch eerst om een verwijs- briefje van de huisarts zou hebben gevraagd in plaats van het doodzieke kind te hel pen. De vader, die ook al bij het Westeinde-ziekenhuis tweemaal te vergeefs had aangeklopt, vond het daarop zinloos om voor de derde keer een huisarts te benaderen. Zijn eigen huisarts en de nachtdokter hadden daar voor ook geen verwijsbrief willen geven. De baby zou met water en druivensuiker „voor 99 procent zeker" gene zen van „de buikgriep". En kele uren later overleed de kleine aan, naar wat later werd vastgesteld, voedselver giftiging. Geneesheer-directeur dr. Ree- ser van het Juliana-kinderzie- kenhuis: „Ik vind het rot wat er is gebeurd, een verschrik kelijke tragedie. Het kind had niet dood hoeven gaan. Maar ik voel me niet schul dig. Wij hebben aan de vader gevraagd of de toestand van het kind erger was geworden sinds het laatste bezoek aan de huisarts. Hij antwoordde: ja. Daarop is hem geadvi seerd om het kind in een de ken te wikkelen en opnieuw naar de huisarts te gaan. Er is een zorgvuldig gesprek ge weest, maar ons advies is niet opgevolgd." „Maar als de vader rechtstreeks met het kind hier was geko men, had hij beslist geen ge sloten deur gevonden. Dat is nog nooit gebeurd. Er vindt altijd een onderzoek plaats. Omdat de man telefoneerde, is gereageerd volgens de spelregels. Die houden in dat de huisarts beslist of iemand naar het ziekenhuis moet of niet." Fout? „De twee huisartsen hebben de noodzaak van een verwijzing niet ingezien op het moment dat zij het kind behandelden. Het onderzoek van de In spectie voor de Volksgezond heid moet uitwijzen of de art sen een beoordelingsfout hebben gemaakt. In elk geval staat voor mij niet vast dat het ongeluk is te wijten aan het bureaucratische' sys teem." ,Als we echt bureaucratisch te werk gingen, zou de dienst verlening er heel anders uit zien. De mensen die echt hulp nodig hebben, krijgen dan ook kwalitief hoogstaan de hulp. Maar er wordt nu zo veel oneigenlijk gebruik ge maakt van de ziekenhuizen, dat het dienstdoende perso neel dikwijls niet aan het ech te werk toekomt." .Het uitgangspunt is dat de huisarts de acute hulpverle ning verzorgt, 24 uur per dag. Sommige artsen staan altijd klaar, anderen regelen dat onderling via de dokters nachtdiensten. Wie dus 's avonds of het weekeinde die doktersnachtdienst belt, krijgt een advies, een recept of een dokter aan huis." ,De ziekenhuizen verlenen hulp op verzoek van de huis arts. De tweede lijn is voor specialistische hulp. Hier is de uitgebreide kennis. Nu praten we niet over de EH BO, dat is anders dan acute hulpverlening. Bij ongeluk ken helpen ziekenhuizen on der alle omstandigheden. Dat is geen probleem. Nee, het betreft hier mensen die zich ziek voelen." Enquête „We hebben onlangs een en quête gehouden. Daaruit blijkt dat jaarlijks honderd duizend mensen zich melden voor acute hulpverlening bij de vier grote en de twee klei ne Haagse ziekenhuizen. Bij na negentig procent komt zonder verwijzing. Uit de en quête kwam ook dat meer dan de helft van de mensen geen acute hulpverlening no dig had dan wel voldoende gehad zou hebben aan een huisarts." ,De gevolgen van het oneigen lijk gebruik maken van de ziekenhuizen zijn enorm. Soms moet een operatie wor den uitgesteld omdat de art sen bezig zijn met snotneu zen, hoesters of mensen met pijn in de buik. want ieder een die aanklopt, wordt ge holpen. Dan betreft het na tuurlijk geen levensreddende operatie, maar toch." ,Het personeel wordt enorm belast. Het moet achter zaken komen die de huisarts vaak al weet. Het ziekenfonds wordt ook belast omdat het onno dig geld op tafel moet leggen. Maar ook schieten wij als zie kenhuis er geld bij in. Achter af vragen we de huisartsen alsnog om een verwijskaart. Het gebeurt echter geregeld dat huisartsen dat weigeren, omdat we ten onrechte hulp hebben verleend." .Ondanks het risico dat we met een onbetaalde rekening blij ven zitten, wordt iedereen die zich meldt, bekeken. Princi pieel. Bus honderd tegen één dat de Zoetermeerse baby hier was geholpen. Hoe dat in andere ziekenhuizen is, weet ik niet" Werkgroep „Toevallig hebben de directies van de Haagse ziekenhuizen vorige week besloten om een werkgroep in te stellen, die een oplossing moet beden ken voor het oneigenlijke ge bruik van de poliklinieken. Het aantal mensen dat recht streeks een beroep op een ziekenhuis doet, neemt de laatste tijd onvoorstelbaar toe. De oorspronkelijke rege ling is goed, maar niemand houdt zich eraan." Opvoeden „Nu kan je ook zeggen: hulp verlenen en niet zeuren Maar dat zou het oneigenlijk ge bruik nog veel meer stimule ren. Juist in een tijd dat er op de kosten moet worden gelet, kan dat niet. Wat dan7 Aller eerst moet het publiek op nieuw worden opgevoed. Dc mensen moeten weten dat ze zich schuldig maken aan spelbederf door de huisarts te passeren. Dat andere men sen er onder lijden als ze ten onrechte een beroep doen op de acute hulpverlening door ziekenhuizen." „Je kan ook proberen om huisartsen aan het zieken huis te koppelen om als zeef te fungeren, naast de dokters- nachtdienst dan wel als ver vanging ervan. Dat zou wel een nog zwaardere belasting van de huisartsen betekenen en een enorme uitbreiding van het apparaat, natuurlijk. Het zou ook kunnen dat met de patiënt betere afspraken worden gemaakt over zijn recht op acute hulpverlening. Als onderdeel van een oplos sing zou ook een avondpo- likliniek voor buitenlanders ingesteld kunnen worden." Probleem ,Het is een groot probleem. Wat moet je? Wanneer je niet op de centen hoeft te letten, dan heb ik het binnen een week opgelost. Maar nu? Hoe kom je tot een bevredigende oplossing zonder de kwaliteit van de dienstverlening aan te tasten en het personeel niet te overbelasten?" ,De kern is dat je de overcon sumptie, het overmatig be roep doen op het ziekenhuis, moet terugdringen. Daar hangt alles mee samen. Je be reikt dat niet door een stuk- kie in de krant of met een fol dertje. Moet je de patiënten dan beboeten wanneer achteraf blijkt dat ze ten on rechte regelrecht naar het zie kenhuis zyn gelopen? On haalbaar en belachelijk." ,Ik weet het niet. De werk groep moet er zien uit te ko men. Ik geloof in een oplos sing. Misschien dat we over een jaar of twee een plan voor reorganisatie hebben. Onder tussen moeten we doorgaan met het huidige systeem. Dat betekent dat de mensen in de ziekenhuizen kunnen komen en dat achteraf een verwijs kaart wordt opgevraagd Dat is voor de patient het veiligst. Belangrijk is wel dat we de patiënten steeds nadrukke lijk vragen om naar de huis arts te gaan, indien dat ook maar enigszins mogelijk is. Ik weet op dit moment ook niet hoe het anders moet." dat de vrouw niet alleen naar de dokter mag. Dat moet on der begeleiding van de echt genoot die overdag meestal werkt." .De huisartsen zeggen tegen ons: het is jullie eigen schuld. Dan moeten jullie de mensen maar wegsturen. Dat is ge makkelijk gezegd. Ik draag de volledige verantwoorde lijkheid voor de patiënten die om hulp vragen, die stuur je niet zomaar weg." "Met Van Agt heb ik natuurlijk de afgrijselijkste toestanden meege maakt". Een uitspraak van de communist Joop Wolff, die vol gende week om gezondheidrede nen de Tweede Kamer verlaat. In De Tijd een 'afscheids-inter- "Er zijn twee dingen gebeurd. De communisten emancipeerden en de geharnaste anti-communisten hebben zich ook ontwikkeld. Je zag bij het jubileum van Marcus Bakker dat de CPN is geaccep teerd als een collega onder de po litieke partijen". Wolff juicht het toe dat dit mogelijk is geworden. "Ik vind het oprecht aardig dat de anderen zich zo hebben ont wikkeld". "Ik heb geleerd dat je met de ka mer kunt ingrijpen op bepaalde belangvrijke momenten. Hotel De Wereld werd bijvoorbeeld niet afgebroken en de vijde mei is weer een nationale herden kingsdag geworden. Vanuit de oppositie breng je een soort na tionaal aspect naar voren, waar door je plotseling toch een ka merbrede aanvaarding van een motie kunt krijgen". Joop Wolff denkt -uiteraard- terug aan de tijd van 'de drie van Breda' en de 'Menten-kwestie': "ik heb ge leerd dat je vaak heftige botsin gen kunt hebben die dan toch leiden tot een constructieve sa menwerking of tot begrip" Wolff zegt nooit echt gekpzen te hebben voor het communisme. "Ik ben gevallen, zoals ik geval len ben". Verder in De Tijd onder andere: Is er behoefte aan therapie voor de psychotherapie? Er lijkt vraag te zijn naar een zekere ordening in de 'wildgroei van de psychische hulpverlening'. De Commissie Verhagen heeft deze taak op zich genomen en brengt volgende week haar rapport uit. In dit arti kel een voorschot op de kritiek. hervormd nederland H. Berkhof reisde voor HN naar de Verenigde Staten. In de overtui ging dat 'tegenstrijdigheid zit ge bakken in deze natie', verbleef hij enige tijd in de zuidelijke sta ten, in hoofdzakelijk protestant se, blanke middengroepen, om hen een aantal vragen te stellen. Berkhofyconcludeert dat naast 'het vrije Amerika-idee' het schrikbeeld van 'de democrati sche dictatuur van het commu nisme, de demonische tegen pool' nog zeer levendig is. De Amerikanen vragen zich volgens Berkhof af, of het communisme wel met de juiste middelen wordt bestreden. De discussie over de anti-discrimi- natiewet is springlevend. In dit kader vraagt HN zich af, of de mogelijkheid bestaat dat deze wet de vrijheid van godsdienst in gevaar brengt, zoals sommigen menen en wat vrijheid van gods dienst eigenlijk inhoud. "Gods dienstvrijheid is in zekere zin on derworpen aan maatschappelij ke normen"."Waarom accepte ren wij afwijkende gewoonten van Molukkers en Surinamers, maar niet van SGP'ers?". Verder in HN: een historisch over zicht van de Jalta-conferentie, met daarbij de vraag: Kunnen militaire machtsblokken nog worden opgeheven? Muziek: "Feminisme heeft een belangrij ke stempel op het muziekgebeu- ren gezet". En tenslotte: "Jonge ren willen zinvolle arbeid". En overzicht van publicaties op het gebied van de jeugdwerkloos heid. MAGAZINE In België is het twee voor twaalf constateert EW. Overigens ver keerde het land al geruime tijd aan de rand van de afgrond. Maar nu de regering-Martens (de vijf de in driejaar tijd) met bijzonde re volmachten de economie van het land zal moeten herstellen, is het erop of eronder. "België heeft te kiezen tussen een lange doodsstrijd en een brutale scheiding", maar in beide geval len komt de eenheidsstaat in ge- Probleem in de huidige constella tie is dat zowel de regering-Mar tens als de twee deelregenngen van Vlaanderen en Wallonië be sluiten kunnen nemen die met elkaar in strijd zijn. Dan pas goed zullen de poppen aan het dansen zijn in het land, waar koning Boudewijn de laatste Belg is, al dus Michel van der Plas. De discussie over het voorontwerp van wet gelijke behandeling heeft de tongen losgemaakt. On der de kop "Mag de school de ho mo weigeren" laat EW prof. Vele- ma en de voorzitter van het Hu manistisch Verbond, Rob Tiel- man, met elkaar in de clinch gaan. Er is weer eens een leuke rel in de theaterwereld: het nieuwe pro gramma van Robert Long en Leen Jongewaard 'Tot hiertoe heeft de Heere ons geholpen" wordt met name in de Reforma torische Politieke Federatie (de partij van Meindert Leerling) als godslasterlijk beschouwd. Eén theaterdirecteur, Theo van Est (alias jazzmusicus Ted Easton) van de Stadsdoelen in Delft, wil het in elk geval niet hebben. Hij moet het weliswaar nog bekij ken, maar "als dit programma ook maar één haar godslasterlijk is, wil ik het niet hebben. Daar kom ik keihard voor uit. God is mijn vriend". De in Leiden woonachtige schrij ver Maarten 't Hart is weer be langrijk aan het worden, getuige een interview met hem in Haagse Post Tot voor kort het hy de be strijding van het feminisme over aan anderen. Maar nu heeft de schrijver ontdekt dat feminisme toch een belangrijke beweging is. Bovendien is hy bang dat bij het pubhek een verkeerd beeld blijft hangen van de Don Qui- chotte-achtige wijze waarop hy zijn strijd in het verleden veelal heeft gevoerd. Een en ander heeft nu geresulteerd in een nieuw boekje van zyn hand onder de titel "De vrouw bestaat niet". Daarin rekent hij opnieuw genadeloos af met op pervlakkige beschouwingen van feministische signatuur die de le zer moeten doen geloven dat de vrouw het slachtoffer is van ach terhaalde denkbeelden, traditio nele rolpatronen en dergelijke. HP komt met een voorpublicatie van twee hoofdstukken uit het boek en Emma Brunt interview de de succesvolle schrijver. Verder in HP een tweede verhaal in de serie "Het verborgen ba nenplan" Ditmaal gaat het over het bezinningsweekeinde van de PvdA-top in de Garderense bos sen. PvdA-penningmeester Wil lem Vermeend en het kamerlid Arie van der Hek komen ook nog aan het woord, maar dat levert niet veel meer op dan wat al be kend was. "Inkomensmatiging is niet alleen noodzakelyk voor het behouden van de netto-netto koppehng, voor de werkgelegen heid en de minima, maar ook voor de concurrentiepositie. Dat verhaal wordt nu gehouden. Dat is nieuw, zou je kunnen zeggen", zo verklaart Van der Hek het nieuwe PvdA-realisme HP bevat verder een doorwrocht verhaal over onwelriekende ge beurtenissen rond het ex-zend- schip Mi Amigo en - in Film Fan - een portret van de prachtige ac trice Candice Bergen VRU NEDERLAND Ook in VN Ane van der Hek Hij schreef een geheime notitie over een nieuw-realistische koers van zijn fractie, het het stuk per on geluk op een bureau van een VN- redacteur neerdwarrelen en ja hoor: deze week een paginagroot interview met de meester "Het is pompen of verzuipen", "een garantie voor de koppelingen kan niet tot in de eeuwigheid worden gegeven", "het is geen ensis en dus meer overhndsin- grypen. Dat gaat niet". Voorheen zocht zo'n man gewoon een an dere party. In VN ook wat frisse geluiden van fractieleider Schutte van het GPV over de antidiscriminatie wet. Zy wyzen homofilie niet af, maar vragen slechts: "doe je er wel verstandig aan met jouw le venshouding het gereformeerd onderwijs in te gaan"? De ruzie in de familie Simenon heeft inmiddels geresulteerd in twee veelverkochte boeken De romancier zelf schreef zyn "Mé moires in times" en zyn ex vrouw Denise "Le Phallus d'or" Bei den geven een beeld van hun hu- welyk en van de zelfmoord van hun dochter Toon van Severen die de boeken bespreekt vraagt zich af waarom De Poolse vice- premier Rakowski was enige tyd geleden in de Bondsrepubliek en stond daar een gesprek toe met journalisten van het weekblad Stern. "Walesa was een vlag om de lading te dekken Hy is ge bruikt door het comité tot verde diging van de arbeiders Daar was geen enkele arbeider lid van, alleen maar intellectuelen.." In VN ook een portret van de han del en wandel van de Belgische politicus Van den Boeynants en een boekenbijlage.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17