Kraay weer wil Kuip vullen C André Stafleu geschorst door club ni li D- "Over twee jaar 40.000 man per wedstrijd" DONDERDAG 28 JANUARI 1982 Sport PAGINA 13 ROTTERDAM - André Stafleu doet zondag zeker niet mee in het duel Feyenoord—Ajax. De Rotterdamse middenvelder is vorige week door zijn club disciplinair geschorst voor één bindende wedstrijd. Tijdens de training maakte Stafleu een opmerking die door coach Jezek als beledigend voor de club werd opgevat. In pCaats van met de gebruikelijke boete werd Stafleu vervolgens met een schorsing bestraft. Dat gebeurde vlak voor het competi tieduel met De Graafschap. Die wedstrijd werd afgekeurd, even als het bekertreffen met PEC-Zwolle, zodat de schorsing nu voor het prestige-treffen van zondag geldt. Stafleu: „Het is voor elke wedstrijd erg als je niet mee kan doen, maar nu natuurlijk hele maal. En dat terwijl er alleen van een beetje irritatie sprake In het duel tegen de aloude rivaal, waarvan Feyenoord verwacht dat het zeker doorgaat („het veld ligt er zeer goed bij", aldus voorzitter Couwenberg, „en na de voorverkoop van 20.000 d 25.000 plaatsen rekenen we op een gezellig vol stadion"), kan de Kuip-club eveneens niet beschikken over Jupp Kaczor. De West- duitse spits heeft twee tenen gebroken. Ook Van Deinsen, knie blessure, en Vermeulen, liesblessure, zullen vermoedelijk aan de kant moeten blijven. Is dat inderdaad het geval, dan maakt Car lo de Leeuw wellicht zijn rentree in de basis. Los van ae ontwikkelingen rond Hans Kraay („een prima keus" volgens Stafleu), hebben de spelers van Feyenoord onlangs overi gens zelf de problemen uitgepraat. Stafleu: "De wedstrijd tegen Ajax moet voor ons een nieuw begin worden en als je ziet hoe er sinds dat gesprek getraind wordt, heb ik er alle vertrouwen in dat het lukt. De spetters vliegen er vanaf, sinds we hebben afge sproken met zijn allen de schouders er onder te zetten. Dat lukte de laatste tijd niet zo goed meer, omdat we niet meer het echte vriendenteam hadden van vroeger. We hadden problemen en we hadden iemand nodig om die op te lossen, maar die was er niet. Daar ligt misschien de grootste taak voor Kraay. Hij kan de spelvreugde terug brengen". Bang dat hij het slachtoffer zal worden van de inkrimping bij Feyenoord is Stafleu ('mijn contract loopt nog door') niet, „al kan die mededeling wel onrust veroorzaken in de selectie". De 18 die overblijven zullen zich zelf uitselecteren, denkt de middenvel der. „Wie mentaal sterk genoeg is zal juist nu laten zien dat hij het kan. Wie dat lukt is de echte prof. Wie dat niet lukt is dat niet en zou dan toch afgevallen zijn". ROTTERDAM- De huidige selectie van Feyenoord zal nog"verder moeten afslanken dan tot nu toe werd aangenomen. Aan het einde van dit sei zoen zullen tenminste vier van de 22 spelers met een A-contract bij de Kuip-club verdwijnen, waarna de groep profvoetballers nog uit 18 man zal bestaan. Feyenoord-voorzitter Guus Couwenberg en een "dubbelportret" van Hans Kraay. Eenmaal als de speler (op de foto in de foto) en eenmaal als de trainer. "Ik heb hem beide malen naaar Rotterdam gehaald", aldus Couwenberg. Daarbij is dan al de ruimte inge calculeerd voor minimaal één nieuwe kracht en mogelijk zelfs twee. De nieuwe manager-coach Hans Kraay mag in elk geval een nieuwe speler aantrekken en zal zelf proberen, „via het ontwikkelen van ideeën om meer geld bij Feyenoord binnen te brengen", de financiële mar- Manchester United nu aan leiding LONDEN - Manchester United heeft gisteravond de leiding in de Engelse eerste divisie overge nomen van Ipswich Town, door een doelpunt van Lou Macari won Manchester United op Old Trafford met 1-0 van West Ham United. De treffer viel zeventien minuten voor het einde van het duel, dat in West-Ham-doelman Phil Parkes de grote uitblinker kende. Tottenham Hotspur zegevierde op eigen terrein eveneens met 1-0 over staartclub Middlesbrough. Garth Crooks scoorde in de 27e minuut. ge te creëren om nog een tweede publiekstrekker naar de Kuip te brengen. Kraay zal eveneens trachten Wim Jansen (als trainer-speler) terug te halen naar Rotterdam en wil vandaag of morgen ook Van Ha- negem overreden zijn verbinte nis met Feyenoord met nog een seizoen te verlengen. Dat alles past in het streven van de nieuwe oefenmeester om „hier in twee jaar weer 40.000 man per wedstrijd binnen te krijgen". Er is Kraay veel aan gelegen het ge middelde aantal toeschouwers danig te verhogen. Niet alleen uit prestige-overwegingen („ik zal pas tevreden zijn als dat is ge lukt, daar ga ik keihard voor werken en mijn gezondheid kan me dan weinig schelen"); ook uit Financieel eigen belang. Kraay gaat bij Feyenoord werken op recette-basis. ,,Ik voelde niets voor premies voor een kam pioenschap, een tweede of een derde plaats. Er zijn ook geen af spraken gemaakt over de plek waarop ik straks met de ploeg moet eindigen. Nee, ik word ge woon betaald voor mijn werk en als er extra toeschouwers ko men, deel ik mee in de extra re cette". ALKMAAR Kennelijk nog in winterslaap sufte PSV gisteravond in duel met AZ'67 naar een roemloos einde van het bekeravontuur. Feitelijk troffen de Eindhovenaren in de Noordhollandse voetbalstichting nog een coulante tegenstander, die een te lage tol opeiste voor anderhalf uur aanwezigheid in de Alkmaarderhout. Met op de achtergrond slechts 9000 toeschouwers gaf AZ'67 op dat verrassend goed bespeelbare terrein een voetbaldemonstratie op niveau ten beste; PSV stond er bij en keek er naar. Waar evenwel de ongelijke tweekamp een afgetekende score rechtvaardigde, weefde alleen Pier Tol twee goals in de fraaie Alkmaarse patronen: 2-0. Uit niets bleek gisteravond het nut van PSV's trip naar de Algarve, begin januari. Trainer Thijs Li- bregts moet zijn dure pupillen daar aai. de zonnige stranden hebben afgebeuld, althans de uit Portugal overgewaaide berich ten suggereerden dat, maar ren dement leverde die investering in Alkmaar vooralsnog niet op. AZ, dat zijn bivak tijdens de win terstop hoofdzakelijk had opge slagen in een Westberlijnse sporthal, verwees de afdeling voetbal van de bekende gloei lampenfabriek in het zuiden des lands al vanaf het begin van de bekerconfrontatie richting rode cijfers. Hoewel reeds meermalen aangeduid als de aanstaande kampioen van Nederland had PSV tegen de huidige titelhou der zelfs geen miniem kansje op winst. Alleen de grootte van de uitslag liet zich raden, het enor me verschil in speelsterkte van beide elftallen tekende zich vrij wel onmiddellijk af. Chaos De chaos aan Brabantse kant re geerde vooral in de verdedi gingslinie, waar het antwoord op de manoeuvres van met name Pier Tol te lang uitbleef. De Vo- lendammer het de linkerflank onbezet en posteerde zich pal naast of voor Kees Kist. Tot ver rassing van de als rechtsback aangekondigde Adrie van Kraay (Libregts: "Ik heb hem in de rust vervangen door Koeman, omdat hij er nooit rücksichtslos in ging"), die zich zichtbaar voor het dilemma zag geplaatst Tol te volgen of zijn zóne af te scher men. Bovendien switchte Tol ge regeld met de overigens matige Kist, zodat ook Ernie Brandts de kluts kwijtraakte, terwijl op het middenveld Willy van de Kerk hof, Jung Moo Huh en Jan Poort vliet met groeiende zorg tegen de offensieve escapades van John Metgod aankeken De libero trad ook nu vooral vóór zijn defensie op, blind als hij kon varen op zijn voorstopper Spelbos, die Geels volledig uitschakelde. PSV-trai- ner Thijs Libregts: "Met Metgod had AZ steeds een numerieke meerderheid op het midden veld". Met die constatering gaf Libregts meteen de zwakte aan van zijn op papier sterke voorhoede. Hallvar Thoresen, René van de Kerkhof, maar vooral Ruud Geels schuwden ook tegen AZ hun verdedigende taak. Al mag als bekend worden veronder steld dat de kwaliteiten van Geels niet op het defensieve vlak liggen, dan nóg laat die weten schap niet onverlet dat ook een op doelpunten beluste centrum spits een opkomende verdediger in elk geval moet hinderen. Maar Geels bleef vaak als een paal op de rand van het zestienmeter-ge- bied staan, zodat Metgod bij- voorbaat al vrij spel had op zijn weg naar de aanvoerlinie. PSV liet zich zodoende tot speelbal van AZ degraderen. Alleen in de tweede minuut moest Spelbos de gevaarlijk doorkomende Geels een halt toeroepen, voor het overige domineerde AZ op alle fronten. Met hulp van de paal (25 meterschot van de sterk spelende Peter Arntz) en met dank aan doelman Pim Does burg, het enige licht in de Eind- hovense duisternis, kon PSV te gen beter weten in de hoop op een positief resultaat levend hou den. Maar na reddingen op doel pogingen van Franz Oberacher en Tol (2x) moest ook de 38-jari- ge Rotterdammer buigen. Na een corner van Jonker en goed voor bereidend werk van Jan Peters en Oberacher betitelde Pier Tol PSV na een halfuur definitief als een ditmaal kansarme formatie. "Mijn mannen verdedigden veel te lief, traden wel heel erg schuch ter op", klaagde Thijs Libregts naderhand steen en been. En in derdaad, vijf minuten na na de openingsgoal mocht Pier Tol na een door Metgod doorgekopte hoekschop van Hugo Hoven- kamp ongehinderd aanleggen voor 2-0. Nonchalanche De strijd was, zo daar al sprake van was geweest, toen echt gestre den. AZ wist zich verzekerd van de blijkbaar ook in Alkmaar broodnodige extra-recettes, die zeker voortvloeien uit de kwart- finale-duels tegen de winnaar van PEI-Feyenoord. De houding van de Noordhollanders was er in de tweede helft dan ook naar; de gretigheid van de openingspe riode maakte na rust geregeld plaats voor nonchalance. Met na me de overigens excellerende Jan Peters maakte het één keer bont, toen hij een showparade in de buurt van Eddy Treytel ver koos boven een simpele terug speelbal. De act mislukte, Geels bemachtigde de bal, waarna Ro nald Spelbos er aan te pas moest komen om de 2-1 te voorkomen. "Maar dat is voetbal. De eerste helft hadden wij in een ontzet tend hoog tempo gespeeld en dan kan een slippertje weieens voorkomen", sloeg AZ-trainer Georg Kessler even op hol. Pier Tol: tweemaal raak tegen PSV. Hugo Hovenkamp bleef, anders dan Jan Peters, wel tot de laatste snik geconcentreerd. Hij, de ju bilaris, wilde zijn 250ste wed strijd voor AZ met een doelpunt opluisteren. Maar de hardwer kende Groninger kreeg geen loon na arbeid. Luttele centime ters kwam hij tekort na een voor zet van Jos Jonker. "Hugo was op dat moment helemaal onge dekt, zoals zovele spelers van AZ in deze wedstrijd vrij konden opereren", had ook Thijs Li bregts geconstateerd. "De indivi duele kwaliteiten van Tol, Arntz. Hovenkamp en Peters pasten weer volledig in het AZ-collec- tief. We hebben eigenlijk alleen maar achter ze aan gelopen" GERARD VAN PUTTEN Welk toeschouwers-moyenne daar bij als basis zal gelden, is nog on derwerp van onderhandeling. Voorlopig heeft de vroegere ver dediger het idee dat hy er alleen maar beter van kan worden, zo liet hy blijken by de vraag of hij dat systeem had verkozen naar het voorbeeld van Cruijff by Ajax Kraay ..Cruijff rekent niet slecht, maar ik hoop toch dat myn eindafrekening straks beter Volgens de opvolger van Jezek kan dat zeker. Ook sportief gezien, „want mijn verwachtingen zijn zeker niet slecht. Natuurlijk, er zijn allerlei aanmerkingen te ma ken op Feyenoord. Maar ik vind, en dan ben ik absoluut eerlyk, dat Jezek met dit materiaal zeer goed heeft gepresteerd en over de kern van het elftal kan ik echt niet ontevreden zijn. Zelfs al zou ik miljoenen ter beschikking hebben, dan nog zou ik er slechts twee nieuwe voetballers by wil len hebben. Dat zegt genoeg". "Als er een verwijt zou moeten worden gemaakt, dan zou dat niettemin toch de voetballers gelden", stelde Kraay. "Niet waar het de resultaten betreft, maar wel voor het speL Er wordt niet zo sprankelend gespeeld als hier in Rotterdam Zuid wordt ge vraagd. Daar wil ik wat aan ver anderen. Aantrekkelijker voet bal is mogelijk en dat moet het uitgangspunt ook zyn. Wie van de spelers daaraan kan en wil meewerken is straks welkom, wie dat niet wil moet het maar ergens anders gaan zoeken". Zonder Jezek voor de voeten te willen lopen, zal Kraay zich de komende maanden veel met Feyenoord gaan bezighouden „om te trachten die groep van 18 op verantwoorde wijze samen te stellen". De nieuwe manager- coach, die de eindverantwoorde lijkheid krijgt voor de training, de begeleiding en de opstelling van het elftal, maar ook voor de spelerscontracten, de scouting en de contacten met de pers („dat alles in nauwe samenwer king met bestuurslid Aad van der Laan") wil in die groep graag Van Hanegem behouden en Wim Jansen opnemen. Bij Van Hanegem gaat het louter om de voetballer „want we heb ben er nog niet over gedacht om hem te behouden in een andere positie, het gaat primair om de speler". De Kromme zelf, die eer der had gezegd na dit seizoen on herroepelijk te zullen stoppen, laat de vraag nu open. „Op dit moment zeg ik: ik stop, omdat het niet zo gaat als ik had ge hoopt Maar misschien komt dat nog en voel ik me straks zo goed, dat het nog best een jaartje kan". Bij Jansen gaat het om meer. Kraay: „Een half jaar geleden heb ik al rondverteld dat ik zou proberen Jansen terug te halen, als ik ooit trainer van Feyenoord zou worden. Dat kan ik nu moei lijk herroepen. Dat doe ik dan ook niet. Ik zou Wim Jansen er heel graag bij willen hebben Niet in de eerste plaats als speler, maar om zijn ervaong te benut ten voor het begeleiden van jon ge voetballers. Als hij dadrby nog fit genoeg is om te spelen, dan zou ook dat incidenteel kun- Komt Jansen, dan zou voor hem een plaats worden ingeruimd bij de 18, komt hy niet „het valt over me heen, daar heb ik nog niet over nagedacht, dus dat kan ik echt niet zeggen", aldus de Ajacied) dan komt er geen ande re trainer by. „Dan is er alleen een plaats meer in de groep van 18", aldus Kraay. Dat getal is weliswaar niet absoluut, er zal wel voortdurend naar worden gestreefd de spelersgroep daarop te houden. „Financieel moet ik gaan werken binnen een strak af gebakend budget", gaf Kraay „Over de elftalbegeleiding is ver der nog niet gesproken, maar ik hoop dat de huidige situatie zo blijft. Ik heb geen bezwaar tegen Blankemeijer en we zijn niet ge baat bij onrust, die elke verande ring met zich meebrengt. Er ver andert dus niet veel, behalve dan dat ik straks kom Met al myn goede en slechte eigenschap pen". Kraay. die op 1 juli in dienst treedt, maar tot 15 juli een contract heeft bij de NOS in verband met het WK voetbal in Spanje ("ook daarover moet nog worden ge sproken"), plakte daar onmiddel lijk de 'kwestie' van zyn gezond heid aan vast. „Daar ontkom ik niet aan. Het gepraat daarover ir riteert me en vermoeit me, maar er is reden toe ernaar te vragen. Ik wil duidelijk stellen dat myn gezondheid goed is Ik heb er problemen mee gehad, maar die heb ik overwonnen Ik ben nu beter dan ik ooit ben geweest. Dat zal straks wel blyken in de twee jaar dat ik hier werk" PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13