Kamer wil snel verbetering jeugdtandzorg Van der Stee: banenplan is kunst- en vliegwerk Parallelmarkt vanochtend geopend Overtollige kerkdiensten schrappen De gehele maand februari bouwen we >Agratis uw Radio/ Radio-cassettespeler in! Matsprijzen PIONEER") Philips 22*AC ES DIREKTSERVICE WIIIIIIIIIIIIIIIIIIÊ 1195.- 1195.- 2950.- 20% korting!! 350.- 20% korting 20.- 39.- ,60.- I f-r*' UJ) )J1} 25% korting!! DONDERDAG 28 JANUARI 1982 (Van onze redactie volksgezond heid) DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer is zeer ontevreden over de vertraging, die minister Gar deniers (volksgezondheid) dreigt te veroorzaken in de uitvoering van de plannen voor een nieuwe opzet van de georganiseerde jeugdtandzorg (schooltandarts- diensten). De bewindsvrouw wil veranderingen, maar de Kamer maant haar de plannen ongewij zigd snel uit te voeren. Bij motie hebben WD, CDA PvdA en D'66 deze eis gesteld. Zij nemen daarbij in aanmerking dat tussen alle betrokken organi saties overeenstemming is be reikt over deze opzet. Ook heeft de Ziekenfondsraad een gunstig advies uitgebracht en gaf de Ka mer zelf eerder groen licht op voorstel van Gardeniers' voor gangster, staatssecretaris Veder. Voorrang De minister zei dat ook zij de jeugdtandzorg voorrang wil ge ven. Zij heeft problemen met het waarborgen van de bijdragen der gemeenten, die nu ontbreekt. Ook is er de kwestie van de ver deling van cliënten tussen de schooltandartsdiensten en de huistandartsen, waarbij de vrij heid van de patiënt een rol speelt. Zij wil nu de collectieve preventie bij de basisgezond heidsdiensten onderbrengen. De minister wil een nieuw advies vragen aan de Ziekenfondsraad, die nog bezig is met het bekijken van de uiteindelijke financie- ringsvorm. In feite betwijfelt zij of de gedachte opzet werkbaar is en of die kan worden betaald. Zij maakt zich er ook zorgen over dat de schooltandverzorging nu maar 36 procent bereikt en wil ze de huistandartsen een centrale rol geven. De uitbreiding van deze hulpverle ning aan kinderen beneden de 6 jaar werd pas in 1980 toegestaan. Hier en daar zijn er zeer grote aantallen kinderen die nu wor den bereikt, de deelname breidt zich uit. Bijdragen van gemeen ten zijn niet langer een probleem sedert de ziekenfondsen het grootste deel der kosten dekken. Duurder is de schooltandverzor ging niet, zij heeft het laagste zie kenfondstarief. FRANKFURT - Een grote politiemacht heeft gisteren het vierde huttendorp, dat door tegenstanders van een nieuwe startbaan bij het vliegveld van Frankfort was gebouwd, opgeruimd. Het hele bos werd uitgekamd en talrijke demonstranten gearresteerd. Ook kwam er een waterkanon aan te pas, onder meer om deze demonstranten van een bouwkeet af te jagen. AMSTERDAM (GPD) - „Hoezeer ook allerlei vor men van subsidiëring voor behoud van bestaan de, en schepping van nieuwe werkgelegenheid in de huidige situatie noodzakelijk zijn, het blijft in zekere zin 'kunst en vliegwerk'. We zullen er spoedig naar toe moe ten dat bedrijven de con currentie weer op eigen kracht aan kunnen". Vermindering van de overheidsuit gaven en verlaging van het be roep van de regering op de kapi taalmarkt zijn daarvoor voor waarden. De loonmatiging van de laatste jaren zal moeten wor den voortgezet. Alleen dan kan het bedrijfsleven concurreren en zijn winstgevende afzet op bin nen- en buitenlandse markten vergroten. Dat zei minister mr. A. van der Stee (financiën) vanmorgen bij de opening van de zogenaamde Parallelmarkt in het kantoor van de Vereniging voor de Effecten handel in Amsterdam. „Maatre gelen die in strijd komen met het streven om het financieringste kort te verlagen kunnen slechts voor de korte termijn een gunsti ge uitwerking hebben, maar zul len op de iets langere termijn de Nederlandse welvaart in het ge drang brengen". Zolang in de winstpositie van de ondernemingen geen fundamen tele verbetering is gebracht, zal geen sprake kunnen zijn van een werkelijke wending ten goede in de vermogensstructuur van die bedrijven, bijvoorbeeld door de uitgifte van nieuwe aandelen, zei Van der Stee. Zorg Hij sprak er zijn zorg over uit dat het aantal ondernemingen dat op de Amsterdamse Beurs is geno teerd, in vijftien jaar tijd is terug gelopen van 456 naar 214. Het is voor de effectenhandel gevaar lijk om afhankelijk te worden van steeds minder bedrijven, waarbij de grote internationale ondernemingen een overheer sende rol spelen. Daarom is volgens de minister de invoering van de „parallelmarkt" van belang, waaronder de handel in alle fondsen van de zogenaam de „incourante" markt komen te vallen. Daarmee wordt een facili teit geboden voor ondernemin gen die vanwege onbekendheid of drempelvrees de weg naar de open kapitaalmarkt nog niet hebben gevonden. De voorzitter van de Vereniging voor de Effectenhandel, drs. B.F. baron Van Ittersum, bepleitte opheffing van de fiscale discri minatie tussen financiering met eigen en vreemd vermogen, door middel van de dubbele heffing op dividenduitkeringen. Volgens de voorzitter kost dit de schat kist slechts een bescheiden be drag, terwijl de positieve effec ten ervan veel groter zullen zijn dan de omvangrijke steun aan noodlijdende bedrijven. Van Ittersum wees politieke aan drang op beleggingsdwang van de hand. Volgens hem blijft het marktmechanisme onmisbaar voor het vinden van het meest ef ficiënte gebruik van de schaarse middelen. De Rooms-Katholieke Kerk ijl ons land zal niet kunnen ontkomen aan een grondige sanering van haar kerkenbestand en een in grijpende wijziging van het aan tal parochies. Daarnaast moet het te grote aanbod van liturgie vieringen worden bekeken. Een verstandige inperking, ook van de weekeind-vieringen, en een be tere afstemming van aanvangsu- ren in bij elkaar liggende paro chies zullen de pastor kunnen ontlasten. ot die forse conclusie komt het rooms-katholieke sociaal-kerke lijke instituut KASKI te Den Haag in een rapport over 'het ge bruik van kerkelijke accommo daties'. De kerk zal, volgens dit rapport, moeten beginnen met een inventarisatie van gebouwen in gemeenten met meer dan 50.000 inwoners. Wat daar aan kerkelijke gebouwen staat, is lang niet allemaal nodig. Het KASKI heeft berekend, dat de bezetting van de kerkgebouwen in het weekeind gemiddeld op 31 procent ligt. In gemeenten met minder dan 10.000 inwoners is dat rond 40 procent. In steden boven de 100.000 slechts 20 pro cent. Vier van de vijf plaatsen zijn daar gemiddeld dus onbezet. In elke parochie worden per weekeind meer dan drie dien sten gehouden. Men zou zich moeten afvragen, waarom een slecht bezet kerkge bouw nog in stand wordt gehou den. Soms schijnt een zeker heim wee de doorslag te geven. Ook het vertrouwen dat het straks wel weer beter zal gaan met het kerk bezoek. "Aan de ene kant werkt een slecht bezette kerk bepaald niet stimulerend en aan de ande re kant wordt het onderhoud van zulke gebouwen steeds duurder". Wat het aanbod van kerkdiensten betreft, geeft de Rooms-Katho lieke Kerk de gelovigen een 'voorbeeldige service', zegt het KASKI. Theoretisch overtreft het aanbod de vraag met meer dan 200 procent. Er zijn priesters die drie vier diensten per week eind moeten verzorgen. Besnoei- ïing op zaterdag en zondag is mo gelijk. Het KASKI plaatst een vraagteken achter de klacht van veel pries ters dat ze het erg druk hebben. "De parochies zullen de eredien sten verstandiger moeten rege len, ook in overleg met naburige parochies, en overtollige dien sten schrappen. De beschikbaar heid van de pastor hoeft daarom niet minder te worden". Gelijke behandeling Nu heeft ook het moderamen (dagelijks bestuur) van de syno de van de Gereformeerde Ker ken in Nederland - na de rooms- katholieken en de hevormden - uitstel aan de minister gevraagd om te kunnen reageren op het voorontwerp van een wet 'Gefij- ke Behandeling'. De commissie (deputaatschap) die namens de Gereformeerde Ker ken het contact met de overheid onderhoudt, is op verzoek van het synodebestuur al met de be studering van het voorontwerp begonnen. Het moderamen heeft de commissie gevraagd, zo spoe dig mogelijk rapport hierover uit te brengen. Naar aanleiding van binnengeko men brieven en andere reacties herinnert het gereformeerde sy nodebestuur eraan, dat verschil lende synodes in tal van uitspra ken discriminatie duidelijk heb ben afgewezen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Almkerk E J. Roodsant Sint Maartensdijk (deelgemeente Tholen), te Ried (Fr.) kandidaat mevrouw J. Schout Nieuwendijk, te Huizen P. H. van Harten Soest; aangeno men naar Stolwijk W. K. de Haan Hoornsterzwaag (Fr.). Gereformeerde Kerken: beroepen te Leek (Gr.) J. D. Ubels Ame- rongen; aangenomen naar Wit- marsum-Pingjum-Zurich (Fr.) kandidaten R. van der Weg en W. van der Weg-Rullman Kampen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: A. den Broeder Bergen- theim. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Breda R Boogaard Leiden. De aartsbisschop van Canterbu ry. Robert Runcie, tevens leider van de Anglikaanse Kerk in En geland, verklaarde na een bezoek aan China, een groot tegenstan der te zijn van bijbelsmokkel naar dit land. "Zulke activitei ten zijn van geen enkel nut voor Chinese christenen, vooral niet nu zij zelf zoveel godsdienstige lectuur, waaronder ook bijbels, mogen drukken". Runcie nam aan, dat bijbelsmokkel de men sen die dit werk verrichten wel veel bevrediging moet geven. De anglikaanse aartsbisschop be zocht in China bisschop K. H. Ting, voorzitter van de Chinese Christelijke Raad en leider van ongeveer 1 miljoen protestanten. De Presbyteriaanse Kerk van Schotland (1,5 miljoen leden) en de Rooms-Katholieke Kerk (820.000) erkennen nu eikaars doop. Commentaar van presby teriaanse kant; dit is een vooruit zien naar een bredere vorm van samenwerking. Van rooms-ka tholieke kant; een bezegeling van de oecumenische contacten tussen beide kerken. Blauwpunkt Porto 21 Zeer degelijke stereo auto radio/cassettespeler. Met flink uitgangsvermogen (2x8W). Nu voor een bij zondere DS Stuntprijs 498- Extra kompakte stereo- radio/cassettekombinatie met auto-reverse en auto-replay, dus één druk op de knop en u heeft de hele weg muziek. Radio met FM en AM, local distant funktie en loudness-control. 2x6 W uitgangsvermogen. 622,- 498,- (excl. de speakers). Philips 22 AC 682 Stereo radio-cassettespeler FM, MG. SDS, ATC. Longlife kop, 2 x 6W. Kwaliteit die auto's lang mee gaat Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 27 februari a.s. zolang de voorraad strekt. Alle prijzen inkl. BTW. Hoge Rijndijk 5, Leiden. Tel. (071)-120248 Diverse horloges voor DE HELFT VAN DE PRIJS! Chinees kastje met open vakken van. 1500,-nu voor Chinees halkastje met koperbeslag van 1500.-nu voor Chinese bruidskisten van leer. 19eeeuws. Van 1500.-nu 1200." Met de hand beschilderd en ingelegd Chinees kamerscherm van 3500.- nu voor Replica's uit Thailand, nu met Gebedsrolhouder uit Birma Van 450.- nu voor Verguld noutsnijwerk uit China, van 250,- voor 190.- van 450,- voor 350.- van 650 - voor 495.- Zijde prenten met de hand beschilderd van 20 - nu voor 15.- van 50.- nu voor 35.- van 110.- nu voor 85.- 120.- antieke tempel olifanten uit India. 19e eeuws. Van 4000 - nu voor 3250.- Hand beschilderde knikjes uit China. Van 595.- voor 450.- Chinese kastjes van zwart lak met parelmoer ingelegd. dTïf\ Van 2000.- nu voor IDUU. Kastjes zwart lak, met de hand ingeschilderd. Van 1000.- nu voor 750.- TIJDENS DE UITVERKOOP OP ALLE clolssonler vazen, SCHALEN e.d. Consoles, een mooie dekoratie in Uw huis. Slechts 2 stel in voorraad. Van 1300 - nu voor 995.- Houten paneel. r\4 r\ van 295 -voor ^1U." Schitterend origineel Chinees bureau. van 150.- nu voor Handgeborduurde kleedjes van echte zijde, van 30.- nu voor van 50 - nu voor van 80 - nu voor Van 4500.- QCTin nu voor vJÖUU.- Tevens bieden wij u diverse SIERADEN MET RIANTE KORTINGEN'! Op alle oude en nieuwe JADEBEELDJES EN BEELDEN NIEUWE RIJN 23, LEIDEN. TEL. 071-133007.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11