Polen toch onderwerp gesprek DKMSGAAT VASTBERADEN DOOR! DOK IN 1S02. Turkije wordt niet uit Raad van Europa gezet Sowjet-Unie verliest machtig leider Spanje wil Siberisch gas 41 Moebarak: vrede met Israël gaat voor Overleg Haig-Gromiko: Zorgen in EG om Franse actie voor eigen produkten Koivisto president Finland Spaanse krijgsraad mild WOENSDAG 27 JANUARI 1982 Buitenland Partij-ideoloog Soeslov overleden MOSKOU (GPD) - De waakhond van het marxisme-leninisme. de stalinistische Robespièrre van de ideologie, de grootste partijtheo reticus van de Sowjet-Unie, de grijze eminentie van de Sowjet- politiek. De westerse pers heeft Soeslov in de loop der jaren di verse positieve en negatieve eti ketten opgeplakt. Maar het bleef al die tijd moeilijk om de precie ze invloed en betekenis van deze gisteren overleden Russische partijleider aan te geven. Michail Andrejevitsj Soeslov is op 21 november 1902 als boeren zoon in het oosten van Europees Rusland geboren. Hij behoorde bij de groep jongeren (zoals Chroetjsjov, Brezjnjev en Malen- kov), die zich na de Oktoberre volutie van 1917 bij de commu nistische partij aansloten. De op vallende kenmerken van Soeslov waren een grote intelligentie en een ongekende eerzucht en ar beidskracht. Zijn studie aan de Moskouse Arbeidersfaculteit (een soort middelbaar onderwijs) voltooit hij in 1924. Aansluitend studeert hij vier jaar op het Ple- chanov-Instituut v en op het beroemde Instituut voor Rode Professoren. Op dat moment moet hij al de aandacht van de Centrale-Partijleiding op zich gevestigd hebben. Zijn eerste belangrijke politieke functie krijgt Soeslov in 1931, als hij inspecteur bij het Centrale Controle Comité wordt, zoiets als politieman in de partij. In de ko mende „hete" jaren '30 zou Soes lov zijn ideologische betrouw baarheid volkomen bewijzen. Hij leidt dan intensieve partijzuive ringen in de Oeral en in Tsjerni- gov. De beloning volgt in 1941 met zijn verkiezing in het Centra le Comité, het machtige partij- parlement. In de jaren 1944-1946 toont Soeslov weer zijn leninisti sche hardheid als hij de Sowjeti- sering van Litauen doorvoert. Dat gebeurt met massale execu ties en deportaties en met andere dwangmaatregelen tegen dit kleine Baltische volk, dat in de periode tussen de wereldoorlo gen een eigen staat bezat. Als leidend partij-ideoloog had Soeslov veel contacten met de andere communistische partijen en behoorde de ontwikkelingen in Oost-Europa ook tot zijn werk terrein. We weten hoe hij Boeda pest in 1956 twee keer bezocht heeft, in juni om, tevergeefs, te proberen partijleider Rakosi's wankelende positie te verstevi gen en eind oktober, samen met Mikojan, om Kadar in het zadel te helpen. De tweede keer was heel Hongarije in opstand tegen het communisme en vonden de onderhandelingen tenslotte plaats in de zwaar bewaakte kel ders van het partijhoofdkwartier. Soeslov moet toen tot de conclu sie gekomen zijn dat deze op stand het catastrofale gevolg was van de ideologische dooi in de ja ren na Stalins dood en dat hard ingrijpen noodzakelijk was. Vooral zijn betrokkenheid bij de onderdrukking van de Hongaar se opstand heeft Soeslov de naam van een ideologische fa naat gegeven, star en tot geen compromissen bereid. Toch is dat niet helemaal waar. Veel minder bekend is bijvoorbeeld dat Soeslov tijdens de Tsjecho- slowaakse crisis van 1968 tot de groep Sowjet-leiders behoorde die tot het laatst toe geprobeerd heeft een voorlopige schikking met Dubcek te vinden. Veel echte vrienden scheen Soes lov in de partij niet te bezitten en er bestond ook geen echte Soes- lov-fractie in de partij. Daarom was hij ook minder gevaarlijk als politieke tegenstander. Soeslov maakte met zijn lange, licht ge bogen figuur, zijn regenjas, aca demische bril en deukhoed, trou wens toch altijd meer de indruk van een verstrooide professor dan van een van de machtigste leiders van een wereldmogend- heid. Misschien was zijn voor naamste politieke eigenschap wel zijn vermogen om te overle ven. Hij maakte Lenin nog mee, en zag Stalin en Chroetjsjov ko- Partij-ideoloog Soeslov. men en gaan. Ambities om zelf de eerste viool te spelen schijnt hij echter nooit te hebben ge koesterd. CAIRO - De Egyptische presi dent Hosni Moebarak. CAIRO (UPI/DPA) - Egypte hecht het allergrootste belang aan vre de met Israël en zal er zich krach tig voor inzetten dat die uitgroeit tot een allesomvattende vre desregeling voor het Midden Oosten waarin ook plaats is voor Palestijns zelfbestuur. Dit heeft de Egyptische president, Hosni Moebarak, gisteren verklaard. Moebarak stelde verder met na druk dat hij het principe van niet-gebondenheid als hoeksteen van de Egyptische politiek be schouwt en dat de strategische belangen van zijn land in hoofd zaak verbonden zijn met die van de Arabische, islamitische en Afrikaanse landen. Vrede is onze allereerste plicht, on ze weg naar welvaart en stabili teit en een vrije keuze van ons volk, aldus Moebarak. Hij sprak tijdens een bijzondere bijeen komst van de regerende nationa le democratische partij (NDP) die hem vrijwel eenstemmig, bij handopsteken, koos als opvolger van wijlen president Sadat. Met een verwijzing naar de akkoor den van Camp David van 1978 en het vredesverdrag met Israël van 1978, zei hij "met alle inzet" te willen bouwen aan een regeling waarvan alle volkeren in de regio profijt kunnen hebben, "in het bijzonder onze Palestijnse broe ders". Wij steunen hun recht op zelfbestuur en zelfbeschikking, zo zei hij. (Van onze correspondent Willem Offenberg) GENEVE - De kwestie Polen heeft als een lange donkere schaduw" het topoverleg bepaald tussen de beide supermachten Amerika en de Sowjet-Unie. Pas als de om standigheden dit toelaten, en niet eerder, zal Washington het zogenaamde START- overleg over strategische wapens op gang brengen. Met deze twee punten vatte de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Alexander Haig de zeven en een half uur durende besprekingen met zijn Russische ambtgenoot Gromiko samen, zonder daarbij in detail te treden over eventuele voorwaarden die aan Moskou zijn gesteld. Zowel tijdens de ochtend- als de mid dagzitting kwam Polen ter spra ke, aldus Haig. Dit ondanks Gro- miko's aanvankelijke Weigering de kwestie bij de onderhandelin gen te betrekken. Het als sober, vér reikend en diep gaand gekenschetste overleg omvatte alle gebieden die wes terse regeringen zorgen baren: behalve wapenbeheersing en Po len is ook gesproken over Cen- traal-Amerika en de Russische wapenleveranties aan Cuba in het bijzonder, over Afghanistan en zuidelijk-Afrika. Bovendien is de kwestie van de mensenrech ten in de Sowjet-Unie aan de or de gekomen. Maar bovenal bleef Polen het gesprek beheersen, on geacht welk onderwerp werd aangesneden, aldus Haig. Haig benadrukte nog eens het be lang van de in Genè^e voort gaande ontwapeningsgesprek ken over Europese middellange- afstandsraketten (INF). Hij had zijn ambtgenoot tot in detail uit gelegd waarom president Rea gan door middel van de zgn. nul optie wil komen tot oplossing van deze „voornaamste oorzaak van spanningen in Europa". Geen datum Ook is Washington actief betrok ken, aldus de Amerikaanse mi nister, bij voorbereidingen voor overleg over strategische wapens (START). Niettemin zijn Gromi ko en Haig er niet in geslagd een datum vast te stellen voor deze gesprekken. De Sowjet-bemoeie- nis met Polen heeft dit verhin derd. Maar Washington, aldus nog steeds Haig, is erop gebrand om het START-overleg aan te vangen. Haig onderstreepte hoe noodzake lijk communicatie is tussen de grootmachten. „De noodzaak hiertoe vermindert met in tijden van spanning". Op de vraag of Amerika en de Sowjet-Unie nau wer tot elkaar zijn gekomen, ant woordde Haig, dat dit niet de be doeling was van het gesprek. „De opzet was niet een verbete ring van Oost-West-betrekkin- gen. Integendeel", zei de minis ter, „het overleg was erop gericht de Amerikanen de gelegenheid te bieden om in alle duidelijk heid de bezorgdheid over te brengen over de Poolse kwes tie". Een datum voor een vol gend gesprek is evenmin vastge steld. ADVERTENTIE Er staan uitbreidingen voor de deur. Daarom wil DIGROS nu reeds contact met jonge mensen voor de volgende functie's: TOEK.RAYONUIDER DIGROS DROGIST lmM Iemand tot ca. 35 jaar, die kan meewerken aan de verdere groei van de drogisterij-keten van DIG ROS. Voorbeelden van deze drogisterijen zijn te zien in Katwijk, Noordwijk en Leiden. Iemand met pioniersgeest, die wil beginnen in een bestaande óf nieuw te openen drogisterij en via deze eerste stap carrière wil maken in deze groei-branche. TOEK. INKOPER (m/v) Tot ca. 28 jaar. Door uitbreiding van filialen en taken-splitsing onstaat een vacature op deze zo belangrijke afdeling op het DIGROS-hoofd- kantoor. Alleen iemand met commercieel gevoel èn administratieve kennis, is in staat in het inkoop team goed te functioneren. TDEK. DEDBIJESIEIDER (m/v) Zowel voor de nog te openen grote Multimarkten als de wat kleinere DIGROS-Supers, zullen de komende jaren veel leidinggevende functionarissen nodig zijn. Een langdurige inwerkperiode, aange vuld met theoretische scholing, is nodig om bedrijfsleider te worden bij DIGROS. Bevordering van-binnen-uit is gebruikelijk. Daarom vraagt DIGROS toekomstig bedrijfsleiders (onze bedrijfsleiders van de toekomst). Indien u belangstelling heeft voor èèn van bovengenoemde functies, kunt u schrijven (met pasfoto) aan: Directie DIGROS B.V., t.a.v. de heer J. van den Broek, Postbus 187, 2160 AD Lisse. U krijgt dan zeer snel bericht. (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - De lidstaten van de Europese Gemeenschap maken zich grote zorgen over een actie van de Franse regering om in ei gen land meer Franse produkten aan de man te brengen. De Euro pese partners van Frankrijk vre zen dat dit alleen maar kan door de invoer uit andere landen te beperken. De vraag daarbij is of de afspraken over een vrije inter ne Europese markt al of niet wor den geschonden. De Europese ministers van buitenlandse za ken, uitgezonderd Frankrijk ui teraard. hebben de Europese Commissie (het 'dagelijks be stuur' van de EG) gisteren ver zocht de ontwikkelingen in Frankrijk nauwlettend in het oog te houden. De Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse zaken, mr. H. van den Broek, zei: „Het is nog te vroeg om al te denken over een klacht bij het Europese Hof te gen Frankrijk. De Franse rege ring ontkent dat haar beleid strij dig is met de Europese afspra ken. We moeten haar het voor deel van de twijfel gunnen". Ondertussen echter zullen de an dere Europese landen erop toe zien dat hun exporten naar Frankrijk niet ineens worden be moeilijkt. „We zijn zeer waak zaam en proberen alvast mate riaal te verzamelen", aldus Van den Broek. Hij benadrukte de 'koop Frans actie' niet alleen uit de pers te hebben vernomen: „We hebben zelf overeenkom sten onder ogen gehad van Fran se producenten en distributeurs van goederen waarin een hoog aandeel voor Franse produkten werd afgesproken in ruil voor HELSINKI (UPI) De premier van Finland, Mauno Koivisto, is gisteren met 167 tegen 134 geko zen tot president van het land. Hij is de eerste socialist die deze functie gaat bekleden. Tegen stemmers in de kiescommissie waren hoofdzakelijk de rivalen van de rechtervleugel. De Finse communisten hadden eerder de verkiezing van Koivis to gegarandeerd door hun belof te de stemmen te leveren die hij voor een meerderheid nodig had. stabiele prijzen. Het is juridisch heel moeilijk aan te tonen dat dit een illegale importbeperking zal gaan inhouden. We kunnen ech ter beter nu al aan de bel trekken dan achteraf', aldus staatssecre taris Van den Broek in Brussel. - ROME - Een carabiniere van de nationale politie bij een tafel met wapens die de politie aantrof in een schuilplaats van terroristen, tij dens de arrestatie zondag van Gulia Borelli, Pietro Mutti en Luca Fras- sinetti. De drie zijn lid van de organisatie "Front Lijn". STRAATSBURG (ANP) - Turkije zal niet in navolging van Grie kenland indertijd worden verwij derd uit de Raad van Europa, een samenwerkingsverband van 21 democratische Westeuropese landen. Dit is deze week duide lijk geworden tijdens de plenaire vergadering van de assemblee van de Raad van Europa. Van daag en morgen debatteert de parlementaire vergadering over Turkije. Het resultaat van een reis van een delegatie van leden van de as semblee is dat men tot de conclu sie is gekomen dat Turkije - het land is al verwijderd uit de as semblee niet uit de gemeen schap van landen moet worden gestoten. Individuele leden van de delegatie vinden dat bijvoorbeeld NAVO- belangen belangrijker zijn dan een eventuele schending van de mensenrechten. Zelfs pogingen van de Nederlandse christen-de mocraat Joep Mommersteeg werden gistermiddag in het poli tiek comité van de assemblee af gewezen. Mommersteeg wilde drie onafhankelijke deskundi gen laten oordelen over het de mocratische karakter van de Turkse ontwerp-grondwet waar van de Turkse leider generaal Evren heeft aangekondigd dat deze nog dit jaar aan een referen dum wordt onderworpen. Binnen de Raad van Europa is men bang dat Turkije de eer aan zich zal houden en zelf uit de Raad van Europa zal stappen als men ARRESTATIES - In Santiago zijn 30 mensen aangehouden, toen zij na de rouwplechtigheld voor de Chileense oud-presi dent Eduardo Frei probeerden te demonstreren. Volgens be richten in de bladen van giste ren werden de betogers, hoofd zakelijk jongeren, opgepakt we gens verzet tegen het gezag. al te alkeurend oordeelt over het militaire bewind. Scandinavi sche landen zullen als individue le lid-staat de klacht van Turken ondersteunen dat in dat land mensenrechten worden ge schonden. Turkije erkent als par tij in de Europese conventie voor de rechten van de mens niet het individuele klachtrecht. Slechts als één van de partijen bij de con ventie de klacht mee indient kan het Europese Hof voor de rech ten van de mens die in behande ling nemen. Dit betekent dat Turkije minimaal twee jaar de tijd krijgt - de tijd die het hof nodig heeft om de klacht te onderzoeken - om te rug te keren tot de democratie. Gelet op aankondigingen die naangaande van Evren, begin dit jaar, zal dit Turkije voldoende ademruimte bieden om verwij dering uit de Raad van Europa te voorkomen. Frankrijk blokkeert sancties BRUSSEL - De Europese Ge meenschap toont zich deze week niet van haar daad krachtigste kant als het om Polen en de Sowjet-Unie gaat. Door onverwachte Franse reserves konden de Europese ministers van bui tenlandse zaken het gisteren in Brussel niet eens worden over sancties tegen de Sow jet-Unie. De Fransen hadden bezwaren tegen het voorstel de Sowjet-Unie meer rente te laten betalen voor geldlenin gen in het Westen. Het voorstel hield in dat de Eu ropese Gemeenschap de Or ganisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling (OESO) zou verzoeken de Sowjet-Unie voortaan als een rijk land te beschouwen, waardoor ze niet meer van de soepeler leningsvoorwaarden voor armere landen kan pro fiteren. Deze „opwaardering" van de Sowjet-Unie tot rijk land was bedoeld als duidelij ke Europese stap tegen de Russische betrokkenheid by de militaire machtswisseling in Polen. De Franse minister van buiten landse zaken Cheysson, die maandag als eerste met dit idee naar buiten kwam, kon gisteren echter geen groen licht geven. De reden is nog onduidelijk. Volgens sommi ge bronnen ligt er slechts een technisch competentiever- schil in Parijs aan ten grond slag, waardoor de zaak later deze week alsnog kan wor den opgelost. Parijs zou dan later deze week een definitief ja of nee op het EG-voorstel laten horen. Volgens andere bronnen echter heeft Parijs politieke inhou delijke bezwaren tegen de sancties. Parijs zou er weinig voor voelen Moskou tegen de haren in te stryken, net nu er zo'n belangrijk gascontract met de Russen is afgesloten. Als dit zo is, dan kan de geza- melijke Europese actie tegen de Sowjet-Unie alsnog stran den. De lidstaten van de Eu ropese Gemeenschap kun nen weliswaar in meerder heid besluiten de sanctie toch door te zetten, ondanks eventuele Franse bezwaren, maar dat is weinig aanlokke lijk, omdat Frankryk in dat geval wellicht extra Russi sche orders in de wacht zou kunnen slepen. En dat voor deel gunt men elkaar in het internationale economische verkeer niet graag. Dat Grie kenland niet aan de sancties meedoet is van minder be lang, omdat dit land econo misch veel minder zwaar weegt. Na Frankrijk en Bondsrepubliek (Van onze correspondent Gerrit Jan Hoek) MADRID Na Frankryk en de Bondsrepubliek toont ook Span je grote belangstelling voor de le vering van Siberisch aardgas. Volgens de Madrileense krant El Pais zou de Spaanse ambassa deur in Moskou. Santiago Pen- nats, opdracht gekregen hebben van de Spaanse regering om voorbereidingen te treffen voor de Spaans-Russische onderhan delingen over de leverantie van Siberisch aardgas. Eind december keurde de Spaanse ministerraad al een besluit goed voor gesprekken tussen de Spaanse gasmaatschappij Ena gas en de Franse gasmaatschap pij Gaz de France over het leggen van een verbinding tussen de Franse en Spaanse gaspyplynen De maximale gascapaciteit van Spaiye is met één a dne miljoen kubieke meter per jaar aanzien lijk lager dan die van Frankryk, dat afgelopen zaterdag een con tract met de Sowjet-Unie teken de voor de levering van acht mil- Overweging van Spanje is niet al leen diversificatie van de gasle- veranties. Momenteel betrekt Spanje hoofdzakelijk vloeibaar aardgas van Algerije en Libiè. Ook het prysniveau speelt echter een rol. Algerye en Libië willen op grond van een OPEC-besluit de prijzen van aardgas tot het ni veau optrekken van de olieprijs. Het Siberische aardgas zal. on danks de bydrage die betaald moet worden aan West-Duits- land en Frankryk voor het trans port over het territoir van deze landen, naar alle waarschynlyk- heid onder de Libische en Alge- rynse pry zen blijven. Met een eventuele afname van Russisch aardgas komt de aanleg van een pypleiding tussen Algerye en Sparye - het peperdure en tech nisch moeilyk uit te voeren Se- gamo-project - nog verder op los se schroeven te staan. (Van onze correspondent Gerrit-Jan Hoek) MADRID - Ook in tweede instantie heeft een krygsraad in Madrid zich uiterst mild getoond tegen de Spaanse legerkapitein Juan Milans del Bosch jr die gisteren terecht stond omdat hy vorig jaar koning Juan Carlos in het openbaar uitgemaakt had voor „varken en nietsnut" Een eerste vonnis op 28 oktober te gen de zoon van luitenant-gene raal Jaime Milans del Bosch (een van de hoofdverdachten in het komende proces rond de misluk te staatsgreep van 23 febnian vo rig Jaar), aan maand arrest, werd nietig verklaard wegens een vormfout Dit keer legde de krygsraad een straf op van twee maanden en één dag Het debet werd in het vonnis omschreven als een „bchte fout"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9