Kamer tegen eigen bijdrage Betere opvang na misdrijf Basisschool weer stapje dichterbij 11,63% Kabinet ruziet over tv-show met Van Agt PTT in vreemd geld en reisverzekeringen "Medicij nenplan" Gardeniers maakt weinig kans Virus velt vijf paarden Haagse politie trekt hulpverlener aan Hoi NB WOENSDAG 27 JANUARI 1982 Binnenland PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) Binnen het kabinet dreigt een mini-conflict over de eventuele deelneming van premier Van Agt aan de Amerikaanse tv-show „Laat Po len Polen zijn", die zondag wordt uitgezonden. Volgens goedinge- lichte bronnen zou Van Agt zelf positief staan tegenover een op treden in wat nu al „de Reagan- show" wordt genoemd. Hij zou niet willen ontbreken in het rijtje van twaalf westerse staatslieden, onder wie Bondskanselier Schmidt, de Engelse premier Thatcher en de Belgische pre mier Martens, dat wel in het pro gramma te zien is. Maar minister van buitenlandse za ken Van der Stoel heeft grote be denkingen tegen de tv-show. Hij zou Van Agt in een gesprek dat vandaag plaatsvindt in overwe ging willen geven beleefd maar beslist „nee" te zeggen, zo weet een zeer goed ingelichte Haagse bron te melden. Volgens een woordvoerder van de RVD zal Van Agt vandaag of morgen een beslissing nemen. „Maar het gesprek met Van der Stoel moet vooral niet worden gezien als een speciaal onder houd over dit tv-programma", al dus de woordvoerder. „De pre mier is met vakantie geweest en praat daarom met verschillende ministers om goed geinformeerd de kabinetszittingen te kunnen leiden". Het is evenwel in Den Haag geen geheim dat de complicaties rond Van Agts tv-debuut met Reagan worden veroorzaakt door de om mezwaai van Van der Stoel. De minister van buitenlandse zaken vond aanvankelijk ook dat de premier niet by het gebeuren mocht ontbreken. Na zijn terug keer uit Brussel is hij, naar wordt gespeculeerd onder invloed van kritische geluiden uit de linkse fracties en nader geinformeerd over de inhoud van de show, van standpunt veranderd. Kamerdebat De linkse fracties hebben grote twijfels omdat het tv-gebeuren naar zij vrezen niet als eerste doel heeft solidariteit met Polen, maar een show is ter meerdere eer en glorie van Reagan en zijn buitenlandse politiek. PPR-frac- tievoorzitster Ria Beckers heeft zich ronduit tegen deelneming van Van Agt uitgesproken en wil nog voor zondag een Kamerde bat wanneer de premierja" zegt op het Amerikaanse verzoek. Ook bij het CDA is men allerminst gelukkig met het Amerikaanse initiatief, maar de Tweede-Ka merfractie, evenals die van de WD trouwens, vindt dat Van Agt wel mee moet doen. Buiten- landspeciahst Gualthérie van Weezei: „Die setting, dat hele showkarakter, daar hebben wij niet voor gekozen. Maar afwij zend reageren, dat kun je toch niet maken. Dat versterkt in Washington het idee „bij die Hol landers is nooit wat goed". Het zou dorpspolitiek zyn, Holland op z'n smalst, als we nu afhaken omdat we het met de program matische opzet niet eens zijn". NCRV Het is nog onduidelijk wat er van de televisieshow in Nederland op het scherm te zien zal zyn. Een aantal omroepen, waaronder de TROS, heeft het recht op uit zending geclaimd. Een arbitrage commissie van de NOS heeft nu de NCRV als eerste aangewezen om het programma uit te zenden. Ziet de NCRV ervan af, dan ko men achtereenvolgens de VA RA. de NOS en de TROS voor uitzending aan bod. De NCRV heeft nog geen besluit genomen of en zo ja wat er van de show op het scherm wordt gebracht. DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer blijkt in meerderheid tegen invoering van een eigen bijdrage van f2,50 voor geneesmiddelen. Minister Gardeniers (volksgezond heid) had deze bezuinigingsmaatregel aangekondigd, maar het kabinet heeft nog geen standpunt ingenomen. Het wacht onder andere de uitspraak van de Kamer af plus de alternatieven, die worden geboden, zoals optrekking van de loongrens voor de ziekenfondsverzekering. Het CDA is niet enthousiast voor verhoging van de loongrens, al dus Tweede-Kamerlid Lansin risteren bij de behandeling van de begroting volksgezondheid. Zijn fractie wil eerst meer weten over de gevolgen voor de gewen ste bezuinigingen, lastenverzwa ring voor werknemers en werk gevers en de verbetering van de positie van de ziekenfondsen. Als bezuinigingsmaatregel wordt deze eigen bijdrage afge wezen. Er zijn volgens Lansink voordelen, maar ook veel nadelen, zoals on rechtvaardige lastenverdeling en de hoge inningskosten. Het CDA ziet liever beperking van het aan tal voor te schrijven medicijnen, minder nieuwe apotheken en herziening van de tarieven en ho noraria voor apotheken. Ook kunnen maatregelen als inko mensverlaging voor bijvoor beeld specialisten en verminde ring van beddencapaciteit om buigingen opleveren. Algemeen werd getwijfeld aan de „hardheid" van het ombuigings bedrag van f 175 miljoen per jaar dat deze eigen bijdrage zou moe ten opbrengen. Ziekenfondsver zekerden zijn niet de eerst aange wezenen om bezuinigingen in de volksgezondheid te bewerken, aldus mevrouw Muller (PvdA). Ook de socialisten willen beper king van voor te schrijven medi cijnen en pleiten voor centrale inkoop daarvan. Concurrentieslag De PvdA kritiseerde in dit verband de concurrentieslag die de parti culiere ziektekostenverzekeraars leveren om jonge, gezonde men sen te lokken. Mevrouw Muller vond het daarom logisch dat de loongrens wordt opgetrokken, zodat meer mensen in het zie kenfonds komen, waarmee ook financieel gezien een alternatief tegen de eigen bijdrage wordt bereikt. Ook de problemen van de vrijwillige verzekering moe ten worden opgelost. D'66 is tegen het plan, vindt dat het aantal geneesmiddelen moet worden beperkt, het voorschrij ven beter gecontroleerd en de prijzen verlaagd. Aan het optrek ken van de loongrens kleven echter, zei mevrouw Groenman, te veel bezwaren. Alleenstaan den en de middengroepen moe-' ten dan meer premie betalen. De eigen bijdrage past niet in de ge plande wijzigingen van het ziek tekostenverzekeringsstelsel. Bij monde van Dees wil de WD precies weten wat het kabinet nu met deze eigen bijdrage wil. Het is aan het kabinet om aan te ge ven hoe het geplande bedrag van f 175 miljoen moet worden inge vuld, het moet de rollen niet om draaien. Desnoods komen de li beralen vandaag bij de voortzet ting van het debat met een motie. Verpleegkundigen De Kamer wil van mevrouw Gar deniers meer weten over de kwestie van de overbelaste ver pleegkundigen in de algemene ziekenhuizen, waardoor sommi gen zelf ontslag hebben geno men en anderen bij het parle ment hebben geklaagd. Volgens mevrouw Cornelissen (CDA) moet de groei van het aantal ver pleegkundigen controleerbaar worden gemaakt. De PvdA pleitte voor uitbreiding van het aantal verpleegkundi gen, zodat er geen gediplomeer den na opleiding moeten worden ontslagen. Mevrouw Muller wil de weten of in het „banenplan" van het kabinet een verantwoor de hoeveelheid arbeidsplaatsen voor verpleegkundigen is opge nomen. Het noodzakelijk verminderen van het aantal ziekenhuisbedden moet nu eindelijk krachtig wor den aangepakt, aldus CDA- woordvoerder Borgman. Ook om die reden moet de financiering van de ziekenhuizen worden ver anderd, zodat niet langer de bed- bezetting maatstaf is. Met ande ren stipte hij het probleem van een te grote toevloed van hulp verleners aan, vooral van fysio therapeuten. Noodmaatregelen zouden nodig zijn. MAARTENSDIJK (ANP) Als gevolg van een onfortuinlijke uitwijk manoeuvre schoot gisteren deze vrachtwagen nabij Maartensdijk door de vangrails van een viaduct over de rijksweg Hilversum-Utrecht. De chauf feur van de niet beladen truck werd met zware verwondingen overge bracht naar het ziekenhuis. Het verkeer op de rijksweg ondervond geen grote hinder van het ongeval. WEERRAPPORTEN Q. i' -1 k gisterer s 6 Ül Amsterdam onbew. 8 2 36 De Bilt geheel bew. 2 9 Deelen 7 2 11 Eelde geheel bew. 2 4 Eindhoven 7 3 7 Den Helder 7 3 10 Rotterdam 7 4 9 Twente 5 2 5 Vlissingen geheel bew. 8 4 10 Zd-Limburg 7 2 4 Aberdeen sneeuwbui 8 0 3 9 0 0.6 Barcelona onbew. 7 0 geheel bew. 3 3 1 Bordeaux licht bew. 12 7 10 Brussel 4 11 Frankfort motregen 3 2 0.2 Genève geheel bew. 3 1 4 Helsinki -9 -13 Innsbruck geheel bew. -1 -1 0 Klagenfurt 1 -9 0 Kopenhagen geheel bew. 3 1 -3 0.6 Locarno 3 0 Londen onbew. 9 4 2 Luxemburg 3 1 Madrid 6 Malaga onbew. 8 0 Mallorca licht bew. 14 11 0 München 2 2 4 Nice 13 4 0 Oslo onbew. -1 -12 1 Parys 9 5 6 Split geheel bew. 1 -1 Stockholm onbew. -10 8 Wenen geheel bew. -2 -5 08 Zürich geheel bew. 3 1 11 Casa Blanca onbew 17 7 0 Istanbul 5 4 2 Las Palmas half bew. 20 0 Beiroet 9 0 Tel Aviv 11 2 Tunis licht bew. 0 21 DEN HAAG (ANP) - Ernstige aantasting door een virus heeft in de tweede helft van de vorige week en in het weekeinde het leven gekost van vijf paarden uit de mane ge Noordland te 's Graven- zande. Dierenartsen van de diergeneeskundige faculteit van de rijksuniversiteit in Leiden hebben hen afge maakt. Drie paarden konden niet meer staan en zouden bij pogingen om toch op te staan zichzelf ernstig hebben ver wond. Reden tot paniek is er volgens de faculteit niet. Zogenaam de rhinopneumonie-infecties komen al zeer lang in Neder land voor. Meestal lijken de verschijnselen op gewone griep. Een kwaadaardig ver loop zoals nu is voorgekomen is erg zeldzaam. DEN HAAG (GPD/ANP) - De WD wil nog deze week in de Tweede Kamer een spoeddebat houden over de toekomstige be middeling van de PTT bij reis verzekeringen. Staatssecretaris Van der Doef (verkeer en water staat) heeft de PTT gisteren toe stemming gegeven voor deze taakuitbreiding. De bewindsman kondigde maan dag tijdens de behandeling van de PTT-begroting al aan dat hij van plan was de taak van de PTT uit te breiden, maar hij wilde eerst nog overleggen met de ver zekeringsmaatschappijen. Zo mogelijk wil de PTT al voor ko mende zomer met de bemidde ling bij reisverzekeringen begin nen. Als verdere service van het staats bedrijf aan reizigers, heeft Van der Doef besloten dat de post kantoren mogen beginnen met de handel in vreemd geld. De be slissing de positie van de PTT te versterken door uitbreiding van het dienstenpakket, was aange kondigd in de regeringsverkla ring en loopt vooruit op de instel ling van de postbank. De WD-fractie in de Tweede Ka mer heeft grote bezwaren tegen het besluit van de staatssecreta ris. Twee jaar geleden al heeft het kamerlid De Beer (WD) een mo tie ingediend, waarin de regering wordt gevraagd af te zien van een dergelijke uitbreiding van het dienstenpakket. De motie werd verworpen waarbij onder meer CDA en PvdA tegenstemden. De verruiming van het diensten pakket loopt vooruit op het tot stand komen van een volwaardi ge postbank. Voor postgiro/rijks postspaarbank betekent dit een belangrijke uitbreiding van het dienstenpakket ten behoeve van de vakantiegangers en zakelijke relaties, naast girobetaalkaarten, reischeques en eurocard, met de bemiddeling in reisverzekerin gen zal zo mogelijk nog voor de komende zomervakantie worden gebonnen. DEN HAAG (GPD) - Het Haagse politiekorps wil haar aandacht meer gaan richten op de slachtoffers van geweldsmisdrijven in plaats van op de daders. Op gezag van hoofdcom missaris Peijster is een maatschappelijk werker aangetrokken die, gestationeerd op het hoofdbureau, zich volledig gaat richten op hulpverlening aan slachtoffers. „Het gaat om een soort eerste opvang", legt die maatschappelijk werker Harry van Hemert uit. „Kalmeren, praten. Zoals kennissen on der elkaar dat doen. Wat is er aan de hand, kan ik helpen?". Belangrijk aspect van die eerste opvang zal ook zijn het verwijzen naar professionele hulpverleners als de proble men van het slachtoffer emotioneel ver gaan, zoals bij gewelddadige berovingen of verkrachtingen. „Maar ook het helpen bij het krijgen van een schadevergoeding door een aanvraag in te dienen bij het Schade- fonds Geweldsmisdrijven". Volgens Harry van Hemert is het Haagse expe riment uniek. „In zoverre dat ik de eerste hulpverlener ben die door de politie zelf wordt betaald. Er zijn elders ook wel specia le hulpverleningsprojecten voor slachtoffers maar dan gaat het om externe mensen. Om dat ik op het bureau zit heb ik betere contac ten met de rechercheurs die het eerst met de slachtoffers te maken krijgen". In de praktijk zal het zo gaan dat slachtoffers aangifte komen doen. „Als de dienstdoende man merkt dat er meer aan de hand is, kan hij vragen of hulp nodig is en mij waarschu wen", aldus Van Hemert. Ook zal hij op ei gen initiatief werken. Hij heeft nu dne vrij willigers die hem zullen helpen bij het op- vangwerk. Het moeten er in de toekomst 10 tot 15 worden. „Dat kunnen mensen zijn die overdag vrije tijd over hebben, huisvrouwen bijvoorbeeld. Of studenten van de sociale academie die een stagepaats willen". Omdat het om eerste voorlopige opvang gaat, is vol gens Van Hemert geen specialistische oplei ding nodig om slachtoffers te kalmeren De hulp is nodig volgèns de maatschappelijk werker „omdat de politie tot nu toe erg ge richt was op de daders. Zoals ook het straf recht helemaal daarop is gericht en niet op de slachtoffers. Langzamerhand is het in zicht gegroeid dat ook het slachtoffer partij is in het conflict". Hoofdcommissaris Peij ster, die dit jaar met pensioen gaat. is de man die het experiment sterk ondersteunde. Van Hemert: „Hy is een man die oog heeft voor de sociale aspecten van de politie" Van Hemert zal alleen overdag op het bureau bereikbaar zijn. „Hier in Den Haag is al het project HOOP. Haags Onmiddelijk Opvang Project. Die zyn juist gericht op opvang in avonduren. Het leek ons niet zinvol twee projecten in de avonduren te hebben. Wy sluiten bij hen aan". Het kleuter- en lager onderwijs houden op 1 augustus 1985 officieel op te bestaan Op hetzelfde moment smelten zij samen tot de basisschool, één onderwijssoort voor alle leer lingen van ongeveer vier tot ongeveer twaalf jaar. Vijftien jaar heeft de voorbereiding van de basisschool geduurd. En het is dan ook niet ver wonderlijk dat toen de Wet op het Basisonderwijs in het voorjaar van 1981 door Eerste en TVeede Kamer werd aan genomen, parlement en rege ring de gevolgen van de in voering omschreven als „een gigantische opperatie, die waarschijnlijk in het Neder landse onderwijs haar weer ga niet kent". Een paar globale cijfers kun nen dat „gigantische" van de operatie eenvoudig onder strepen. Het gaat om 16.500 scholen, 67.000 onderwijsge venden en 1,5 miljoen leerlin gen en kleuters. Maar ook de bedragen die ermee gemoeid zijn, spreken tot de verbeel ding: 4.5 miljard gulden aan salarissen en ruim 2 miljard aan exploitatiekosten. Staatssecretaris Hermes (on derwijs en wetenschappen) heeft gisteren weer een vol gende stap gezet in het pro ces naar het tot stand komen van de basisschool. Hij heeft het Voorontwerp van de Overgangswet Wet op het Ba sisonderwijs voor advies ge stuurd aan de Onderwijsraad en een aantal onderwijsorga nisaties. Vóór 8 maart moe ten zij reageren. In het voor ontwerp wordt de overgang geregeld van het huidige stel sel van kleuter- en lager on derwijs naar het nieuwe ba sisonderwijs. Bovendien be vat het voorontwerp een aan tal wijzigingen in de Wet op het basisonderwijs. Werkgelegenheid Als er geen speciale maatrege len worden genomen, kost el ke fusie arbeidsplaatsen, dus ook de fusies van kleuter- en lagere scholen. Daarnaast speelt nog het probleem van het steeds kleiner wordende aantal leerlingen. Het voorontwerp is niet erg duidelijk ten aanzien van de speciale maatregelen om het verlies aan arbeidsplaatsen zo beperkt mogelijk te hou den. Het beperkt zich tot de opmerking dat door de invoe ring van het basisonderwijs landelijk geen banen verlo ren zullen gaan. Voor indivi duele onderwijsgevenden houdt dat maar weinig garan ties in. De Nederlandse Federatie van Onderwij svakorganisaties (NFO) heeft dan ook direct aan de bel getrokken. Wat be treft de rechtspositie van on derwijsgevenden heeft de NFO zich altijd op het stand punt gesteld dat er pas spra ke kan zijn van inwerkingtre ding van de Wet op het Basis onderwijs, wanneer de rechtspositie van de onder wijsgevenden geregeld en veilig gesteld is. In een eerste commentaar op het voorontwerp stelt de NFO dan ook dat er betere en hardere garanties in de over gangswet opgenomen zullen moeten worden. De NFO is van mening dat aan iedereen die zijn bestaan heeft gevon den in het kleuter- en lager onderwijs, per 1 augustus 1985 een baan moet worden aangeboden, indien zy dat wensen. Dat zou tenminste moeten gelden voor die be langhebbenden die in het schooljaar 1984-1985 bij een school hebben gewerkt en daar op 31 juli 1985 nog werken. Kortom, net als by de andere grote herstructureringsope- raties in het onderwijs, zal het ministerie eerst moeten komen met een sociaal plan, waarin de gevolgen van het voorgestelde voor de rechts positie en de werkgelegen heid van de onderwijsgeven den afdoende geregeld zijn. De wyzigingen in de Wet op het Basisonderwijs betreffen on der meer de huisvesting van de nieuwe basisscholen. Tij dens de parlementaire be handeling van de Wet beheer sing Huisvestingsvoorzienin gen was aangedrongen op een meer gedecentraliseerde aanpak van deze zaken. Kern van de nieuwe regeling is dat de minister jaarlijks aan de provincies een aantal loka len in permanente en in tijde lijke vorm zal toewijzen. Het voorontwerp bevat verschil lende regelingen voor nieuw bouw (permanent én tyde- lyk), huisvesting in bestaan de gebouwen, ingrijpende verbouwingen en medege bruik door derden van lege lokalen. De provincies krijgen door de ze verandering een stevige hand in het huisvestingsbe leid voor de scholen. Daar naast heeft de decentralisatie een belangrijk ander effect. De beleidsverantwoordelijk heid, die op het ogenblik by de gemeenten ligt, en de fi nanciële verantwoordelijk heid, op het ogenblik bij het ryk, komen in één hand te liggen. Dat zal minstens de duidelijkheid aanzienlijk doen toenemen In een tyd dat steeds meer scholen te kampen hebben met lege lokalen, is het ook een belangrijke verbetering dat er in het voorontwerp fei telijk geen financiële beletse len meer voorkomen om die lokalen te gaan gebruiken voor bijvoorbeeld sociaal- culturele doeleinden. Op het ogenblik vergoedt het rijk de stichtingskosten van een lo kaal niet meer als het ge bruikt wordt voor doeleinden die niet met onderwijs te ma ken hebben. In het vooront werp is dat vervallen. JAN GEERT MAJOOR ADVERTENTIE NMB Kapitaalmarkt-Renterekening Rente voor de maand februari De NMB Kapitaal markt - Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbarc Ne derlandse staatslenin gen ligt. Een hoog ren dement dus. fTmnnn ,a'lk Wl1 BraaS V^HipOn Kapitaalmarkt- Stuurt u mij meer informatie *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Meer informatie? Stuur onderstaande cou pon in of haal de folder bij uw NMB-kantoor. l'tJiul pufina 484 Dc NMB denkt met u mee. meer weten over de NMB Renterekening. io? I Dc heer/mevrouw Postcode Woonplaats. In een gesloten envelop zonder postzegel opsturen aan de NMB, Afdeling KMR, Antwoord nummer 131, 1000 PA Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7