Huren nieuwbouw zijn toch te hoog Busbaan aanzienlijk duurder Kritiek Tesselaar van hand gewezen Weer bezoekersrecord museum van Oudheden Plan voor traject Leiden-Leiderdorp rond WOENSDAG 27 JANUARI 1982 Leiden LEIDEN Buitenzorg eeuw de houten schaats gaan verdringen. Rond de eeuw wisseling kwamen er specia le gastrijders uit Noorwegen over om het op hun schoen- schaatsen op te nemen tegen de beste Friese rijders op hun houten schaatsen. Hoewel de Noren onze landgenoten nu niet direct van het ys schaat sten, beseften de Friezen toch dat ook zy op de schoen- schaatsen beter uit de voeten zouden kunnen. Van den Ou- weelen: "Onze nationale cracks zoals Jaap van Eeden en C.C.J. de Koning, die twee keer de Elfstedentocht heeft gewonnen, stapten als een van de eersten over op de schoenschaatsen". Echt verdwenen zijn de houten schaatsen echter nooit Ook nu nog worden er volop door lopers gemaakt. "En dat is maar goed ook", vindt Van den Ouweelen, "want je kun het schaatsen nog altijd het best op die houten dingen le ren. Als ik tegenwoordig die kinderen op echte hockey- en kunstschaatsen zie ploeteren dan erger ik me dood. Zo le ren ze nooit goed schaatsen en ondertussen verpesten ze hun enkels". Van de Ouweelen is niet alleen een fanatiek verzamelaar van houten schaatsen, maar zelf kan hij op z'n peperdure Vi kingen ook een aardige slag maken. Het ryden van lange toertochten noemt hy "het mooiste wat er is". "Elke keer weer geniet ik van de hele sfeer die er rond die tochten hangt Uniek". Nu hy zich op kunstys moet be helpen met het draaien van trainingsrondjes, houdt Aad van den Ouweelen tyd over voor z'n verzamelwoede. Wie z'n ouwe doorlopers kwyt wil, mag hem gerust bellen (149428). Het maakt niet uit of de ijzers keurig in h. t vet ot volledig onder de roest zitten. LEIDEN - Het gaat goed met het museum voor Oudheden. Het museum boekte na het succes volle jaar 1979, toen ruim 109.000 mensen door het museum een weg zochten, weer een nieuw re cord: ruim 116.000 mensen maakten vorig jaar de gang naar het Rapenburg en vergaapten voor de vaak eeuwenoude kunst schatten. Brommer botst LEIDEN - Met een gebroken on derbeen, gebroken sleutelbeen en wat schaafwonden moest een 17-jarige bromfietser uit Leiden gisteravond worden overge bracht naar het AZL. De jongen was met zijn brommer tegen een personenauto opgebotst die op de Lage Rijndijk uit een parkeer vak draaide. De bestuurder van de auto, een 65-jarige Leidenaar, had de bromfietser niet zien na deren. Mishandeling LEIDEN - Twee mannen uit Kou dekerk a/d Rijn zijn gisteravond aangehouden vanwege mishan deling van een Leidenaar in zijn woning aan de Bazelstraat. De 24-jarige Leidenaar had een schuld van duizend gulden aan een van mannen, een 40-jarige rijschoolhouder. Deze laatste was met een 25-jarige vriend langsgekomen om de schuld te vereffenen. Hierbij vielen enige rake klappen zodat de Leidenaar verwondingen aan zijn gezicht opliep. Publiekstrekker nummer een vo rig jaar was de tentoonstelling „Vondsten uit Verleden Land". Die tentoonstelling werd gehou den naar aanleiding van het ver schijnen van het boek van de maand in september, „Verleden Land". Vorig jaar trok verder de tentoon stelling „Zicht op Schrift" veel bezoek, terwijl met name het te levisie-programma „De Rode Ballon", voor veel publiciteit zorgde. Daarin kwam behalve het museum als geheel ook de tentoonstelling over het werk van de schilderes Gerti Bieren broodspot aan de orde. Uit het grote aantal scholieren uit het hele land (43.000) aan het mu seum valt volgens CRM een groeiende belangstelling van de kant van het onderwijs voor mu sea en tentoonstellingen te con stateren. Het museum heeft bij het publice ren van de bezoekersaantallen teven de plannen voor dit jaar bekend gemaakt. Er zal onder andere worden begonnen met de bouw van een dienstpand, waar door in het hoofdgebouw ruimte zal vrijkomen voor de permanen te expositie van nu nog opgebor gen delen van de verzameling en voor de presentatie van het Ko ninklijke Munt en Penningkabi net. Het Munt en Penningkabinet is nu nog in Den Haag. De bedoeling is dat het als zelfstandig museum naast Oudheden zal worden ge vestigd. Dit jaar staan er twee ex posities op het programma. Eén over Romeins-Egyptische kunst en één over Egyptische geïllu streerde handschriften. "Geen verslaving maar wel een gewoonte", zo noemt ver pleegkundige Aad van den Ouweelen uit de Lorentzkade zijn overdreven belangstel ling voor houten schaatsen. Inmiddels heeft deze Leide naar zo'n honderd paar antie ke Friese doorlopers, 'krul lers' en Hollandse baan- schaatsen op de kop weten te tikken. Een deel van die verzameling is op dit moment te bezichtigen in de tentoonstellingsruimte van de openbare bibliotheek in de Nieuwstraat. Voor de schaatsliefhebbers is het be slist de moeite waard om de even kleine als aardige ten toonstelling te bezoeken. De schaatsgekken hebben nu toch niets beters te doen dan thuis de derde vorstperiode af te wachten. Half februari, wanneer de moderne noren volgens Pelleboer weer uit het vet kunnen, gaan de hou ten noren de bieb weer uit. Afgelopen zomer stapte Aad van den Ouweelen met een stel zojuist op de kop getikte houten schaatsen onder de arm de bibliotheek binnen om een paar boeken te ruilen. "De juffrouw achter de balie keek raar op en vroeg of het soms opeens zulk slecht weer was geworden. Ik dus uitleg gen dat ik die dingen verza melde en zo raakten we aan de praat. Uiteindelijk werd ik gevraagd om deze winter een tentoonstelling te verzorgen. Hoewel ik niet met m'n ver zameling te koop loop, heb ik toch geen "nee" gezegd". Doorloper (2) Aad van den Ouweelen is met het verzamelen van houten schaatsen begonnen toen hij zijn eigen doorlopers inruilde voor echte schoenschaatsen. "Ik had er al snel een stelletje Huize Buitenzorg aan de Hoge Rijndijk, dat nu nog een kindertehuis is. LEIDEN - De kritiek op de hoogte van de huren bij nieuwbouw in Leiden blijft overeind staan. Het Landelijk Ombudsteam Stads vernieuwing (LOS) handhaaft de kritiek die werd verwoord in de brochure "Niet te betalen!". De brochure werd samengesteld door een aantal buurtcomités in de Leidse binnenstad. De kritiek die wethouder Tesselaar van volkshuisvesting op zijn beurt uitte op dit werkstuk is volgens het LOS niet het resultaat ge weest van zorgvuldige studie en een verstandelijke benadering. "sociowoning" LEIDEN/DEN HAAG - Huize Buitenzorg, Hoge Rijndijk 316, blijft een functie houden voor de gehandicaptenzorg. Het is de be doeling er een zogenaamde so- ciowoning van te maken. Dat is een woonvorm voor geestelijk gehandicapten die in redelijke mate op zichzelf kunnen leven en werken, maar nog niet zonder begeleiding van een inrichting kunnen. De sociowoning is be stemd voor mensen die binnen afzienbare tijd geschikt zijn om opgenomen te worden in een ge zinsvervangend tehuis. In Buitenzorg kunnen op deze wij ze achttien mensen wonen. Het vijftien jaar oude kindertehuis wordt zelf verplaatst naar Lei derdorp. De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid, een adviesorgaan, praat vrijdag over de mogelijkheid om van Buiten zorg een sociowoning te maken. Volgens ambtenaren van de raad is het huis aan de Hoge Rijndijk ideaal voor bewoning door groe pen. In een antwoord op de kritiek van de wethouder schrijft het Om budsteam: "Er is geprobeerd de discussie over het beleid met be trekking tot de nieuwbouwhu- ren met veel politiek geweld, scheldpartijen en tirades te voor komen". Tesselaar weigerde over de brochure te praten. De discussie moet alsnog worden gevoerd, vindt het LOS. (Een eerste mogelijkheid hiertoe biedt de komende vergadering van de raadscommissie voor volkshuis vesting. Op de agenda staat ook "Niet te betalen!"). Eind vorig jaar - vlak voor de be grotingsbehandeling in de ge meenteraad verscheen "Niet te betalen!". De buurtcomités kre gen daarbij medewerking van het LOS en de stichting Welzijn. De conclusies logen er niet om. De huren van nieuwbouwwonin gen in Leidse stadsvernieu wingsgebieden zijn te hoog. Ten opzichte van vergelijkbare wij ken in andere steden blijken ze gemiddeld twintig procent hoger uit te vallen. Als er beter op de kosten zou worden gelet - zo gingen de schrijvers van de bro chure verder - zouden de huren ook in Leiden lager kunnen zijn. Flut Wethouder Tesselaar reageerde fu rieus, noemde het werkstuk flut, absoluut onjuist, tendentieus en voelde zich 'besodemieterd'. De ze uitlatingen vragen om ant woord, vindt het LOS, dat het cij- ferwerk heeft geleverd voor "Niet te betalen!". In een antwoord op de "Flut"-kri- tiek gaat het ombudsteam onder meer op de volgende aantijgin gen van Tesselaar in: - het cijfer- werk over de vergelijking van de nieuwbouwprojecten klopt niet, - de gegevens over de totale woonlasten zijn onjuist. De makers van "Niet te betalen!" hadden nooit projecten met garantiehuur (vooraf vastgestel de huur) mogen vergelijken met projecten met huren, die op de normale wijze zijn vastgesteld, vond Tesselaar. Onzin, zegt het LOS. "Huurgarantie leidt niet per definitie tot een lagere huur. Daarom is het ook geen pro bleem om projecten met huur garantie in de vergelijking te be trekken". Het argument van wethouder Tes selaar om Groningse projecten buiten beschouwing te laten - bouwen in het noorden des lands is goedkoper deugt ook niet volgens het LOS. "De tegenwer ping dat bouwen in Leiden veel duurder is dan in de stad Gronin gen is ons inziens niet staande te houden, als we ons baseren op onderzoek van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening". De kritiek van Tesselaar dat de huur in Leiden per kamer, een zogenaamde ver blij fseenheid (VE), goedkoper is dan elders in de Randstad, doet volgens het Ombudsteam niet ter zake. Architecten De aanneemsommen, die in "Niet te betalen!" staan, waren volgens de wethouder fout. Wijzigingen moeten er inderdaad worden aangebracht, meldt het LOS, maar: "Het betreft zeer kleine wijzigingen. Onze conclusies worden er niet door aangetast" "Ook de architectenhonoraria zou den door ons foutief vermeld zijn. De gemeente presenteert zelfs een nieuw rijtje. Dat rijtje klopt echter op meerdere punten niet. In het rijtje van de gemeen te worden de volgende fouten ge maakt: bedragen worden niet aangepast, waar dat bij ons wel gebeurt, bedragen worden ver wisseld, er worden schrijffouten gemaakt, architectenhonorarium en constructeurskosten zijn niet bij elkaar genomen, de gemeente laat kosten van anders adviseurs ineens buiten beschouwing". Het LOS handhaaft de conlusie die ook al eerder werd getrok ken: het architectenhonorarium in Leiden is zeer hoog, namelijk 2001,77 (per woning) hoger dan algemeen. In een begeleidend schrijven, her haalt S. Fleischeuer, één van de makers van "Niet te betalen!", nog eens wat er zyns inziens moet worden veranderd om de huren in Leiden te drukken. Hij somt onder meer op: toekomsti ge bewoners moeten vanaf het begin bij de planontwikkeling betrokken worden. Bij de keuze van een architect moet veel ster ker dan tot nu toe gekeken wor den naar de ervaring in sociale woningbouw en de bereidheid om kosten zwaarder te laten we gen dan architectonische verfraaiing. De kostenbewaking zou altijd door een onafhankelijk bureau gedaan moeten worden. Fleischeuer eindigt met: "We den ken dat een heldere discussie over deze punten kan leiden tot beslissingen van de gemeente raad, die de weg naar goedkoper bouwen en dus wonen voor de Leidse woningzoekenden aange ven. We hopen dan ook nog maals, dat de discussie zich in deze richting zal verplaatsen". Doorloper (1) liggen en begon er steeds maar aardigheid in te krij gen". Snel uitverzameld zal hij niet zijn want het aantal verschil lende soorten houten schaat sen is bijna ontelbaar. En dat terwijl de Nederlandse hou ten schaats eigenlijk maar drie verschillende basismo dellen kent: de Friese doorlo per, de Hollandse schaats en de Hollandse baanschaats. Maar omdat vroeger zo'n beetje elk dorp en elke stad z'n eigen schaatsenmakers kende, heeft bijna elke plaats dus ook z'n eigen schaatsen gekend. Van den Ouweelen: "Op de Haarlemmerstraat hebben ook nog enkele smederijtjes gezeten waar ze schenkels maakten. Het hout kwam, ge loof ik van een timmer be drijfje uit Hoogmade". Op die Leidse schaatsen moe ten de beroemde gebroeders Fleur nog hebben rondgere den. De overlevering wil dat deze kunstrijders in'éen sier lijke slag de hele breedte van het Galgewater namen. Daar waren ze beroemd om. En daar moet ook de in kunstrij derskringen bekende term 'fleuren' vandaan zijn geko- Uit oude geschriften heeft Aad van den Ouweelen opge maakt dat de eerste houten schaatsen zeker uit het begin van de vijftiende eeuw date ren. Daarvoor toerde men op geslepen botten en benen over het ijs. "Na 1700 kreeg je pas het verschil in modellen De Friese schaats zonder krul waarbij de schenkel met hout en al aan het eind een beetje omhoog loopt en de Holland se schaats waarbij het gesme de ijzer met een krul uit het hout komt zetten". De sierlijke krullen op de Hol landse glijders hebben vol gens Van den Ouweelen heel wat mensenlevens gekost. "In de tijd dat er nog geen an- ti-biotica bestond leidde een bot of beenbreuk vaak tot de dood. En er hebben wat schaatsers bot of beenbreu ken opgelopen door die le vensgevaarlijke krullen. Om de haverklap zaten ze met de krullen in elkaar en maakten ze een doodsmak op het ijs". Doorloper (3) De uit Noorwegen afkomstige schoenschaats is pas deze LEIDEN/DEN HAAG - De kosten voor de aanleg van de busbaan tussen Leiden er Leiderdorp gaan ver boven de geraamde begroting uit waarop de rijksbijdrage is geba seerd. De oorzaak daarvan moet nog worden opgehel derd. De provincie Zuid-Holland wil daarom voorlopig nog geen toestemming verlenen voor de aanleg van de busbaan. Vrijdag zal de vaste commissie verkeer van de provincie zich over het Experimenteerproject „Leidse Baan" buigen. Maar op de centen na is alles ge reed voor de aanleg van de vrije busbaan tussen Leiden en Lei derdorp. De veranderingen, die naar aanleiding van inspraakpro cedures moesten worden door gevoerd, zijn op detailpunten na aangepast en ais er alsnog zeven ton op tafel komt, kan worden begonnen met de aanleg van het eerste gedeelte van de busbaan. Dit staat in een notitie van de Pro vinciale Waterstaat van Zuid- Holland aan de vaste commissie verkeer van de provincie. De ver wachting is dat in mei kan wor den begonnen met de aanpas sing van de Leiderdorpse brug en met de werkzaamheden op de Hoge Rijndijk. In Leiderdorp zal intussen worden begonnen met de aanpassing van de Persant Snoepweg. Eind dit jaar zullen dan de eerste werk zaamheden zijn afgerond. In de nota over de werkzaamheden met betrekking tot het experi menteerproject „Leidse Baan", staat onder andere dat er ambte lijk overeenstemming is over de problemen voor de baan Leiden- V oorschoten-Wassenaar-Den Haag. De plannen voor het verbeteren van de situatie voor van de bus sen op dit traject zijn onlangs ge reed gekomen. Over het gedeelte in Leiden zal binnenkort het overleg tussen de provinciale waterstaat en de gemeente wor den voortgezet. Een rol speelt daarbij dat de recontructie van het Lammenschansplein en de plaatsing van verkeerslichten op de hoek Voorschoterweg-Roose- veltstraat in het investerings schéma secundaire wegen 1982 tot en met 1986 zijn opgenomen. Over het gedeelte in Voorschoten verwacht rijkswaterstaat dat de plannen in februari kunnen wor den afgerond. Daarna kan met de inspraakprocedure worden be gonnen. Tussen provinciale wa terstaat en de gemeente Voor schoten is afgesproken dat Voor schoten bij de subsidieaanvraag tevens die voor de provinciale werken zal verzorgen. Deze zijn: aanleg busbaan op de Voorscho- terweg tot aan de Leidseweg en de aanleg van een busbaan langs de Papelaan. In Wassenaar is de baan inmiddels op ambtelijk niveau voorbereid en is er overeenstemming over de benodigde aanpassing van de verkeerslichten. Als de gemeen teraad daarmee akkoord gaat, kan ook de busbaan worden aan gelegd. In Den Haag heeft men de ambtelijke voorbereidingen min of meer afgerond. Over het traject Stationsweg-Lelie straat in Leiden wordt over de aanpak van dit project overleg gevoerd met de betrokkenen. Een van de knelpunten is het Stationsplein. De gemeente Lei den heeft hier een verbeterings plan voor opgesteld. De subsidie is inmiddels binnen en binnen kort zullen op het Stationsplein busbanen en dergelijke worden aangelegd. Deze zullen volgens waterstaat passen in de plannen van het experimenteerproject. Breestraat De Breestraat vormt eveneens een onderdeel van deze baan. De ge in mei kan worden begonnen met de aanpassing van de Leiderdorpse brug. meente heeft deze straat openge steld voor verkeer uit twee rich tingen, terwijl het verkeer eerst maar één kant op reed. „Dat is nadelig voor het wegverkeer", zegt waterstaat. De ontwikkelin gen worden door deze instantie dan ook „kritisch gevolgd". Zodra de onderzoeksresultaten klaar zijn, kan volgens water staat het overleg over de bus baan Voorschoten-Leidschen- dam-Voorburg-Den Haag wor den begonnen. Het gedeelte van de baan binnen Voorschoten wordt al meegenomen in de eer der genoemde baan tussen Lei den en Den Haag, via Wassenaar Doorloper Aad van den Ouweelen vertelt vol geestdrift over z'n oude doorlopers waarvan hij er nu zo'n tweehonderd in huis heeft. "Het zijn nog altijd de beste schaatsen om het op te leren" <fou> holvast»

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3