HLS-bestuur in de fout Kan dienst voor schooihulp nieuwe aanval overleven? Ontwerpen gebouwen met behulp computer" Conclusie Sassenheimse raadsleden: Voorhout steunt 'Boerhaave' niet HCHTERGRDNDI Alphens bedrijf heeft primeur voor Nederland Geen dure huizen in Spoorlaan 2 Opnieuw arrestaties Goudse motorclub Noordwijk voelt zich misleid door Casema WOENSDAG 27 JANUARI 1982 Streek PAGINA 21 SASSENHEIM - "Het elektriciteitsbedrijf HLS mag geen belastingpolitiek bedrijven met de ta rieven die zij aan de klanten berekent want we mogen via de energievoorziening niet de bur gers op extra kosten jagen". Dit zei de voorzitter van de Sassen heimse WD-fractie, Rotteveel, tijdens de raadsvergadering van gisteravond waarin een brief van het nutsbedrijf aan de orde was om 11,5 miljoen gulden winst aan de deelnemende gemeenten Hillegom, Lisse en Sassenheim, uit te keren. De liberale fractieleider zei het eens te zijn met CDA-wethouder Van der Plas, die op een vergade ring van commissarissen van het bedrijf ervoor had gepleit dat de winst van het bedrijf naar de consument moest en niet in de gemeentekas mocht vloeien. Dit laatste was uit geheime notulen van die vergadering, die vorige week in deze krant werden gepu bliceerd, duidelijk geworden. Te weinig grip Het besloten karakter van de hui dige rechtsvorm van het bedrijf, een naamloze vennootschap, was voor Kuijsten (Progressief Sas senheim) aanleiding om evenals haar WD-collega te pleiten voor een verandering hiervan. "We hebben nu te weinig grip op het bedrijf en moeten belangrijke in- Geldactie voor dierentehuis SASSENHEIM - Honderd natuur- wachters uit Sassenheim hebben 1350 gulden verdiend voor die rentehuis de Postbrug in die .plaats. De leerlingen van de vijf de en zesde klas van de basis school verkochten huis aan huis stickers en slingers pinda's. De actie kon succesvol worden ge noemd omdat zij 50 gulden meer opleverde dan vorig jaar, toen de natuurwachters geld ophaalden voor het vogelasiel te Noordwijk. Ook gaven veel mensen dit jaar gehoor aan de oproep om oude dekens aan het dierentehuis te schenken. formatie uit de krant vernemen". De raadsleden willen daarom be zien of het bedrijf niet een zoge naamde 'gemeenschappelijk re geling' kan worden. In dat geval zouden de raadsleden meer zijn betrokken bij het beleid dat het energiebedrijf voert. President-commissaris van de HLS, Sassenheims burgemees ter Kret, heeft altijd zeer kritisch gestaan tegenover een ombui ging van de rechtsvorm van het bedrijf omdat hij hierin weinig verbetering ziet wat betreft de openheid van de bedrijfsvoering. Gisteravond wees hij ook nog eens op het feit dat de huidige winst uitkering van de elektriciteitsle verancier voortvloeit uit de gun stige leveringsvoorwaarden waarop het bedrijf de stroom in koopt. Daarom is het volgens hem ook terecht dat die winst in de gemeentekassen van de aan deelhouders/gemeenten vloeit en niet bij de gebruikers terecht komt. "Temeer omdat we toch al heel gunstige tarieven bereke nen", aldus de burgemeester. Kret betwijfelde ook of het über haupt nog wel mogelijk is om de HLS tot een 'gemeenschappelij ke regeling" om te vormen. Ver anderde richtlijnen van de over heid op dit gebied zouden dit be moeilijken, zo zei hij. Motie Uiteindelijk werd op voordracht, van CDA-leider Mazee afgespro ken dat de hele HLS-problema- tiek in een speciale vergadering van een raadscommissie aan de orde zou komen. "Hierin zou te vens de informatie kunnen wor den gegeven waarover het me rendeel van de raadsleden blijk baar tot op dit moment niet be schikt", aldus Mazee. Dit laatste was aanleiding voor raadslid Kuijsten om de drie mo ties in te trekken die zij over de HLS-winstuitkering in stem ming wilde brengen. VOORHOUT - Naar schatting een half miljoen gulden denkt de stichting tot behoud van het Boerhaave-huis in Voorhout no dig te hebben om het pand te kunnen restaureren. Dit heeft stichtingvoorzitter Zuilhof giste ren duidelijk gemaakt tijdens een ontvangst door het gemente- bestuur van de initiatiefnemers om het momenteel als pastorie in gebruik zijn geboortehuis van Boerhaave op te knappen. Zuilhof maakte duidelijk dat met name vloeren, daken en dakgo ten van het zeventiende-eeuwse gebouw hard aan een grondige opknapbeurt toe zijn. Op grote financiële steun van het gemeentebestuur kan het stich tingsbestuur echter niet reke nen, zo maakte burgemeester Van de Wouw duidelijk. "Ik kan U wel blij maken met een dode of schijndode mus, maar houdt het maar op het laatste want die is misschien nog tot leven te wekken", aldus de burgemees ter. Hij wees er daarnaast op dat het pand eerder een emotioneel his torisch monument is dan een uniek architectonisch cultuur goed. Hij wilde het bestuur ech ter niet de moed ontnemen om bij het gemeentebestuur druk uit te oefenen om subsidie voor de restauratie van het pand te vra gen. "Maar ik moet u wel vertel len dat u de meeste steun kunt verwachten voor die dingen die het minste geld kosten", zo voeg de hij eraan toe. Voorzitter Zuilhof verdedigde de functie van het Boerhaavehuis met op te merken dat het samen met de unieke lindenlaan en kruidentuin een belangrijk stuk van het groene hart v^n Voor hout vormt en dat het daarom belangrijk is dat het in goede staat wordt behouden. De korte geschiedenis van de onderwijs-begeleidings- dienst (OBD) voor de bollen streek geeft een voortduren de herhaling te zien van val len en overeind krabbelen, van met moeite aanslagen te boven komen op het nog jon ge leven en van de wonden likken. Vanaf de eerste aanzet in 1978 heeft de dienst tegen gebrek aan medewerking moeten vechten. Enkele malen leken definitief de poten onder de dienst te zijn weggezaagd. De lijmpot kwam steeds juist op tijd om het wankele bouwsel weer even overeind te hou den, tot een volgende betrok kene de botte bijl te voor schijn haalde. De vraag dringt zich by dit alles op of momenteel over de rug van de OBD, immers een in stelling waarin tal van ge zindten deelnemen of -na men, de schoolstrijd herleeft. De christelijke deelnemers in de dienst hebben zich name lijk niet onbetuigd gelaten bij het veroorzaken van moeilij ke situaties. Onlangs bijvoor beeld werd bekend dat de Hervormde Schoolvereni ging van Katwijk zich heeft teruggetrokken uit de dienst. Daardoor heeft zij 2125 leer lingen minder te begeleiden, een tiende van de scholieren in het verzorgingsgebied. Dit opstappen gaat arbeids plaatsen kosten, hoeveel is nog niet bekend. Wat bezielt het bestuur van de schoolver eniging om eerst mee te doen met de schoolhulpdienst en er dan uit te stappen? Op een beslissend moment nog wel, namelijk juist als moet wor den besloten over uitbreiding van het aantel medewerkers van de dienst. Komt die stap nu echt zo onverwacht? En kan de OBD deze nieuwe aanslag overleven? Levensovertuiging In ons land zijn op het ogenblik 65 OBD's. De nadruk bij die diensten ligt op het gevpn van begeleiding aan kinderen die bij het onderwijs bijzon dere aandacht nodig hebben. Daarnaast geven de diensten systeembegeleiding aan scholen die daarom vragen. Bijvoorbeeld op het gebied van samenvoeging van kleu ter- en lager onderwijs in de basisschool. De bollenstreek was één van de laatste witte vlekken op het gebied van OBD's. In 1978 werd D. Oosterveld aange steld om hier een schoolhulp dienst van de grond te krij gen. Die dienst zou in '79 moeten beginnen, Al snel werd duidelijk dat dat niet haalbaar was. Ook het sei zoen 80/81 bleek nog te hoog gegrepen. In de zomer van het vorig jaar kon de dienst beginnen, zij het nog niet op volle sterkte. Een eerste teken dat erop duid de dat de schoolstrijdbijl zou worden opgegraven, was de oprichting in september 1979 van de protestants-christelij ke schoolbegeleidingsdienst 'West-Nederland', op initia tief van Katwijkse en Lissese schoolbestuurders, die bang waren dat hun levensovertui ging bij de OBD onvoldoen de aan bod zou komen. Deze regelrechte motie van wantrouwen aan het adres van de neutrale OBD maakte dat de oprichting van de dienst meteen op losse schroeven kwam te staan. Het ministerie van onderwijs stelt 20.000 leerlingen als mi nimumnorm voor het voort bestaan van een regionale dienst. Dat aantal kwam door het uittreden van een aantal Katwijkse en Lissese lagere scholen in gevaar. De angst voor het in gevaar ko men van de eigen leer lijkt in dit geval ongegrond. Niet al leen heeft de OBD uitdrukke lijk in haar uitgangspunten vermeld dat de identiteit van de deelnemende scholen on aangetast moet blijven, maar bovendien zijn de christelijke deelnemers in de gelegen heid van zeer nabij op nale ving hiervan toe te zien. Want met zes leden zijn zij in het bestuur verre in de meerder heid. Oosterveld, de coördinator van de dienst, is bovendien zelf afkomstig uit het bijzonder onderwijs en CDA-aanhan- ger. De katholieke en open bare lagere scholen hebben elk drie vertegenwoordigers in het bestuur. Verzuiling Tegen die verdeelsleutel in het bestuur hebben de christelij ke scholen, begrijpelijk ge noeg, nooit bezwaar ge maakt. Voor aanhangers van openbaar onderwijs vormde die wel een reden om in het geweer te komen. Vooral Hil- legomse en Noordwijkse raadsleden van PvdA- en WD-huize vonden dat met deze zetelverdeling de verzui ling werd ingebouwd in het bestuur. Zij wilden geen evenredige, maar een gelijke vertegenwoordiging van de schoolrichtingen. Ook de ABOP, de vakbond voor on derwijzers, reageerde veront waardigd op de verdeelsleu tel in het bestuur. De OBD moet gezamenlijk worden bekostigd door de rijksoverheid en de deelne mende gemeenten. Het rijk wenste geen medewerking te verlenen aan het bekostigen van deze schoolstrijd op re gionaal niveau en dreigde meermalen de subsidie stop te zetten als er niet snel spij kers met koppen zouden worden geslagen. Het uitein delijke resultaat was een compromis, waarbij de christelijke scholen zich toch weer bij de OBD aansloten, mits hun overtuiging onaan getast zou blijven. Stok Een jaar lang is het relatief stil geweest rond de OBD voor de bollenstreek. Na de zo mervakantie begon de dienst met geregelde werkzaamhe den. Van staatssecretaris Hermes werd in december de toezegging ontvangen dat ook bij het niet voldoen aan het vereiste leerlingenaantal de dienst sowieso tot 1990 zou kunnen doorwerken. Eindelijk kon alle aandacht worden gericht op het eigen lijke werk, het begeleiden van scholieren. De christelijke deelnemers be schikten anders. Toen het er kort geleden op aankwam een handtekening te plaatsen onder een overeenkomst waarin elk schoolbestuur toe zegde zich voor hulp bij het onderwijs tot de OBD voor de bollenstreek te wenden, haakte de Hervormde Schoolvereniging van Kat wijk plotseling af. Waarom pas toen? Het school bestuur had met C. Oskam een eigen vertegenwoordiger in het bestuur van de dienst en kan zich dus onmogelijk verschuilen achter een ge brek aan feitenkennis. In een brief aan het bestuur van de OBD wordt als reden gege ven dat men zich niet kan verenigen met de systeembe geleiding zoals de school- dienst die voorstaat. Dat lijkt een stok om de hond te slaan, want in de invulling van die systeembegeleiding is vorig jaar niets gewijzigd. De OBD staat hiermee voor de zoveelste maal te wankelen op haar grondvesten. De fi nanciële bijdragen van de ge meenten zijn gebaseerd op het aantal leerlingen per plaats. Eenderde deel van de Katwijkse scholieren valt nu af, en daarmee ongeveer een ton subsidie per jaar. Mede ook door een gestadig terug lopen van het aantal scholie ren op de kleuter- en lagere scholen verwacht coördina tor Oosterveld dat hij een kwart van de gewekte ver wachtingen door onderbezet ting niet kan waarmaken. Het Samenwerkingsorgaan voor de Bollenstreek (SOB), waaraan de hulpdienst voor haar begrotingen verant woording moet afleggen, moet in haar vergadering van vanavond bekijken hoe deze gaten kunnen worden ge dicht. Het lijkt niet anders dan redelijk de gemeente Katwijk voor 1982 toch voor het volle bedrag aan te slaan. De overige gemeenten zou den anders moeten boeten voor het gebrek aan tact en vertrouwen dat de Hervorm de Schoolvereniging van Katwijk heeft getoond. Hoe het echter volgend jaar met de dienst moet. blijft voorals nog onzeker. ARIEJAN KORTEWEG ALPHEN AAN DEN RIJN Alphen krijgt de pri meur van het eerste bu reau in Nederland dat zich bezig gaat houden met het ontwerpen van gebouwen op een beeldscherm. Dit gebeurt op 1 februari, als 4d-Grafisch Computer centrum aan de Prins Bernhardlaan 10 zijn deu ren opent. Ingenieursbureaus in de Verenig de Staten maken al ruim vijf jaar gebruik van de computer om het ontwerpen van constructies te vergemakkelijken. Volgens R.A. VOORHOUT - In bouwplan Spoor laan 2 in Voorhout zullen geen (dure) premie-B-koopwoningen worden gebouwd. Dit heeft wet houder Joon (WD) gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening gezegd in antwoord op vragen van CDA-raadslid IJdo. Volgens Joon is er momenteel niet voldoende animo voor deze hui zen. Op dit moment wordt onder zocht of op de plek die oorspron kelijk voor deze woningen was bestemd goedkopere premie-A koopwoningen kunnen worden gebouwd. Ghenet, een Belgische deskundi ge op het gebied van "computer- gesteunde ontwerpen", zijn de voordelen van het nieuwe sys teem bijna niet te overzien. "Het ontwerpen van gebouwen gaat twee keer zo snel, het tekenen van bedradingsschema's vijf tot zes keer zo snel en het ontwer pen van elektronische systemen negen tot tien keer zo snel", ver klaart de manager van het bedrijf als één van de grote voordelen. Dit is onder meer geblekenNBy drie proefprojecten in Amsterdam, Spijkenisse en Amersfoort, waar met behulp van elektronische apparatuur in totaal zeshonderd woningen werden en deels nog worden gebouwd. Het Alphens computercentrum, opgericht door twee ingenieurs bureaus, heeft een Amerikaans systeem aangekocht waarmee het volledige vakgebied van de architectuur, waterbouw, werk tuigbouw, machinebouw, elek tronische en procesindustrie kan worden bediend, vertelt Ghenet. Met behulp van de computer kunnen gebouwen van een wille keurig aantal verdiepingen wor den ontwoipen. Wijzigingen kunnen moeiteloos worden aan gebracht, zonder dat daarvoor de architect een hele nieuwe teke ning hoeft te maken. Ontwerpen kunnen ook driedi mensionaal bekeken worden, van een willekeurige afstand, de inrichting van het gebouw kan op het beeldscherm worden in gevoerd en het is zelfs mogelijk met de computer dóór het ont werp heen te "lopen". Autofabri kanten in Europa maar ook be drijven als Philips en Shell ma ken in een iets andere vorm ai enige tijd gebruik van dit sys teem. Handomdraai De tekentafel verdwijnt bij het Al phens bedrijf echter niet in de af valcontainer. Voor landschaps- ontweipen blijft de met het com putersysteem gedeeltelijk afge dankte tafel een gemakkelijk hulpmiddel. Daarnaast bestaat het systeem uit een soort teken machine met een toetsenbord en een beeldscherm. Standaard-te kennotities en voorschriften van ambtelijke en andere aard kun nen van tevoren worden gepro grammeerd zodat een aan alle ei sen voldoend ontwerp uit de bus komt. Elektriciteitsleidingen kunnen in een handomdraai van tevoren worden ingetekend, ter wijl ook kan worden berekend welke constructie de grootste energiebesparing oplevert. Met het tot nu toe gebruikelijke ont werpen (met potlood en lineaal) blijkt dat vaak achteraf. Een an dere belangrijke mogelijkheid van het ontwerpen met de com puter bestaat eruit dat de op drachtgever een aantal verschil lende ontwerpen voor zijn neus kan krijgen en vervolgens zelf een keuze kan maken, wat hij het mooiste of het goedkoopste vindt. Kinderziektes Ghenet ziet ook voor de tekenaar zelf voordelen. "De computer vervangt de tekenaar niet, maar verhoogt de intensiteit van zijn activiteiten", aldus de Belg. "Het is meer een steuntje voor de crea tiviteit van de tekenaar, terwiil GOUDA - De Goudse politie heeft gisteren opnieuw twee leden van de motorclub "Black Harleys" opgepakt op verdenking van ver krachting. Vorige week donder dag werden tijdens een massale politie-inval in het clubgebouw al 5 leden gearresteerd. Zij wor den ervan verdacht een 36-jarige vrouw uit Waddinxveen in totaal 8 maal te hebben verkracht. Inmiddels hebben nog vier andere vrouwen uit de Goudse regio aangifte gedaan van verkrach ting. Twee van hen verklaarden meermalen te zijn verkracht in het clubhuis. De politie verwacht nog meer aangiften. Ook worden meer arrestaties aangekondigd. De vijf Black Harleys die in eerste instantie zijn gearresteerd zijn voorgeleid aan de officier van justitie in Rotterdam. Die heeft ze doorverwezen naar de rechter commissaris voor een gerechte lijk onderzoek. Een van de twee pas gearresteerden wordt tevens verdacht van diefstal van moto ronderdelen. NOORDWIJK - Het gemeentebe stuur van Noordwijk voelt zich door de Casema, het bedrijf dat de kabeltelevisie in de regio ver- zdrgt, misleid wat betreft de bouw van een eigen mast voor dé bollenstreek in Noordwijker- hout. Deze krachtige verklaring bege leidde gisteravond het raads voorstel van burgemeester en wethouders van Noordwijk om een overeenkomst aan te gaan met Casema. Het gemeentebestuur zegt zich misleid te voelen omdat Casema vanaf het begin af aan de bouw van een eigen mast in Noorwij- kerhout heeft vertraagd. Volgens het gemeentebestuur heeft Case ma dit opk zelf toegegeven. Ook voelt het gemeentebestuur zich in zijn hemd gezet omdat de Casema met, zo meent de ge meente, niet onderbouwde gege vens op zowel technisch als fi nancieel gebied het niet bouwen van de mast in Noordwijkerhout heeft gemotiveerd. De gemeenteraad ging gisteravond weliswaar akkoord met de over eenkomst met Casema, maar en kel en alleen omdat er geen ande re mogelijkheid was. De raadsle den lieten evenwel daarbij nog krachtiger geluiden horen dan burgemeester en wethouders. P. de Ridder van de PPR vertolkte de gevoelens als volgt: "Wij zijn niet misleid, wij zijn gewoon be lazerd". Ondanks beeldscherm en computer blijft de tekening een belangrijk hulpmiddel. Manager Ghenet met de nieuwe apparatuur aan het werk (foto Wim Dijkman) Op het moment zijn er negen man bij het bedrijf in opleiding hij bovendien ook nog aan ver schillende ontwerpen tegelijk kan werken". Kinderziektes verwacht noch Ghe net, noch zijn collega W.J. Eijk- man. "Het systeem is goed", meent Eijkman. "We zijn nu be zig programma's te ontwerpen en verwachten dat het goed zal werken". het computertekenen onder de knie te krijgen. De overschake ling Van conventioneel tekenen op het tekenen met de computer als hulp vereist volgens beide 4d- werknemers nauwelijks enige omschakeling. RAYMOND PEIL

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21