"Wij hebben ons op de crisis verkeken" \nterv\ew 'Standpunten achterhaald door feiten PvdA-leider Wim Meijer: Klein budget grote keuze ICO ATHIBU waardoor 15 tot 20.000 men sen minder werkloos worden of extra aan de slag komen. Dus het is niet waar, en ik moet ook ten sterkste bestrij den dat er alleen maar bezui nigd wordt en dat er niets ge beurt aan het hoofdpunt waar het kabinet voor zit: de bevordering van de werkge legenheid". Minimum „Nee. Wat hier gebeurt is voor het eerst dat tweesporenbe leid. Er wordt 4 tot 5 miljard omgebogen, er wordt inko mensmatiging betracht en te gelijkertijd dit jaar 2,5 mil jard extra in werkgelegen heid gestopt. Dat proces, hebben wij nu als PvdA ge zegd, moet versterkt worden doorgezet". „Er is de laatste weken gewel dig aan ons getrokken. De vraag of we in dit kabinet wel aan dit soort politiek moeten meewerken. Partijbestuur en fractie hebben heel duidelijk JA gezegd. De lijn van eerlijk inkomensbeleid in het per spectief van voortgezette ma tiging, die zal moeten worden voortgezet. Geen overdreven en onhoudbare nivellerings- lijn, maar wel de mensen op het minimum van een redelij ke zekerheid voorzien". „Tegelijkertijd vraagt 100.000 werklozen extra in 1982 ook om extra werkgelegenheids beleid. We hebben waarach tig wel een ander verhaal te vertellen dan alleen maar be zuinigen. Bezuinigen moet, maar we moeten daar geen il lusies omheen verkopen. Met alleen met bezuiniginspoli- tiek komen er geen arbeids plaatsen. Die leidt alleen tot nieuwe werkloosheid, daar door hogere gemeenschap suitgaven en dus nieuwe be zuinigingen. Je bent dan als het ware in je eigen staart aan het bijten". - Doorgaan op de bij de kabi netsformatie ingeslagen weg. Waarin schuilt nu eigenlijk het nieuwe van uw nieuwe koers? „In de kritische evaluatie van de standpuntbepaling van de PvdA en de verwachtingen die ze daarbij gewekt heeft. En wij vinden dat in de nieu we feiten de opdracht ligt om met name aan het werkgele genheidsvraagstuk meer te doen. Dat zijn de twee ken merkende punten die uit het beraad van de afgelopen we ken naar voren zijn gekomen. Maar die beeldvorming van nieuwe koers en nieuw realis me wordt ons heel erg van buitenaf opgedrukt". Overdreven Partijvoorzitter Max van den Berg had het er zelf over. „Ja, maar die heeft er onmid dellijk aan verbonden dat het ook wat hem betreft vooral gaat om de manier waarop de partij discussieert over zijn standpunten. Dat het minder gaat om inhoudelijke bijstel lingen van ons verkiezings programma, anders dan waar de feiten je daartoe dwingen. En hij heeft het signaal willen afgeven naar de kiezers, dat als de omstandigheden moei lijker worden wij toch onze verantwoordelijkheid zullen blijven dragen, als regerings partij. Daarna is er enorm veel geschreven over nieuw realisme en nieuwe koers. Ik vind dat zelf ook nogal over dreven". - Is het misschien meer een doorbrekend realisme bij de partijvoorzitter persoonlijk? Nee, het is een collectieve ver antwoordelijkheid. Ik heb het verkiezingsprogramma ook verdedigd tijdens de campagne. Maar ik heb ook wel geleerd dat je met de ma nier waarop je iets toezegt on derscheid moet maken tus sen wat je zelf graag wilt en waarvoor je je uiterste inzet zult plegen, en wat de feiten je toestaan". Wat betekent dat voor komen de verkiezingsprogramma's? „Van tweeën een: of je bent in de toekomst wat minder ge detailleerd, of je hebt een or ganisatie waarmee je je snel ler kan aanpassen aan de nieuwe feiten. Op dat punt moet er wel wat veranderen in de partij. Bij een crisis in de maatschappij van deze omvang, hoort een manier van besturen die je in staat stelt daar een politiek op te voeren". Dezelfde mensen - Nieuwe koers, „Nee. Ik geloof absoluut niet in de noodzaak daartoe of de wenselijkheid daarvan. De koers wordt niet door perso nen bepaald, maar door de gemeenschappelijke overtui ging van de partij als geheel dat je een bepaalde richting op moet. Daarbij zijn dezelf de mensen die ook de afgelo pen jaren actief in de politiek van onze partij hebben mee gewerkt". - De koopkracht van de mini ma is al niet meer heilig, wanneer volgt de ontkoppe ling van lonen en uitkerin gen? „Daar is een groot verschil tus sen. Wat de koopkracht garantie betreft ben je afhan kelijk van de economische ontwikkeling. Bij de koppe ling zijn het politieke inzich ten. Ik beschouw de koppe ling - dat wil zeggen, de wel- vaartsvaste koppeling van de sociale minima aan het be- „Tja... hoe ervaar je dat? Wat ik als beklemmend ervaar in de ze tijd is het gigante karakter van de problemen waarmee we te maken hebben en zo nu en dan ook wel eens de twij fel of we menselijkerwijze in staat zijn daar een oplossing voor te vinden. De enorme werkgelegenheids problema tiek kunnen we alleen maar oplossen met een aanpak van vele jaren. Maar een keer ge steld voor die positie heb ik niet de neiging weg te lopen. We moeten het maar probe ren. En ik zie goede aanzet ten. Er moet nog wel veel worden waargemaakt, maar het is niet zo dat ik nu na drie maanden tot de conclusie ben gekomen dat we een fou te beslissing hebben geno men om hieraan te beginnen. Integendeel, ik heb vertrou wen in de koers". - Veel populariteit is er niet bij, dat bleek wel op 21 no vember uit het fluitconcert op het Museumplein. „Op het moment zelf denk je: ik moet me aan mijn tekst houden. Maar misschien zit daar wel de beste symboliek in: je als het even kan niet te veel van je stuk laten bren gen. Ik zit daar ook niet in de eerste plaats voor mijn eigen populariteit, maar om de af spraken die we hebben ge maakt te bewaken en uit te voeren en daarin de belangen van de PvdA zo goed moge lijk te behartigen. Ik geloof dat je in de politiek uiteinde lijk wordt gemeten aan twee dingen: of je je houdt aan je afspraken en of je in je beleid in grote lijnen herkenbaar blijft voor de groepen die ver trouwen in je gesteld hebben. De rest zullen we wel zien. Dat geldt zowel voor het niet plaatsen van nieuwe-kernwa pens als voor de financieel- economische politiek". „Maar inderdaad, het is niet zo gemakkelijk, ook de confron tatie met de vakbonden. Maar op de dag dat het me koud zou laten, hoor ik niet meer op deze stoel te zitten. Als je gevoelloos bent gewor den voor wat de mensen zeg gen. dan ben je niet geschikt voor deze fünctie". Ico Athibu bewijst u graag dat de keuken van uw keuze niet duurder hoeft te zijn dan uw beurs toelaat. In onze showrooms staat de keuken die niet alleen past in uw interieur, maar vooral ook in uw budget Smaakvolle en funktionele keukens- overzichtelijk opgesteld. Kompleet met inbouwapparatuur en tegels voor vloer en wand. Loopt u vrijblijvend binnen en kijkt u rustig rond. onze adviseurs staan u graag ter zijde. Showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9 - 5 uur, donderdagavond 7 - 9 uur, zaterdag 9.30 -1.30 uur of na afspraak ook 's avonds. Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden Tel. 071 141741 Varia Een nieuw realistisch ofTensief, noemt PvdA-voor- zitter Max van den Berg de wind die de laatste weken door zijn partij waait. Inhoudelijk beslist geen nieuwe koers, zegt minis ter van sociale zaken en werkgelegenheid Joop den Uyl. En Jaap Burger, voormalig sociaal-democratisch kopstuk, zegt laconiek: ik heb dat al zo vaak mee gemaakt, over een half jaar is de toon weer heel anders. Partijbestuurders, bewindslieden en kamerleden hebben zich de laatste weken op het beleid van hun partij bezonnen. In de bossen bij Garderen en Doorn vierde het „nieuwe realisme" hoogtij. Wat is er toch aan de hand met de Partij van de Arbeid? Wim Meijer, 42 jaar, fractieleider in de Tweede Ka mer, beantwoordt die vraag. „Kernpunt is, dat we ons heb ben verkeken op de economi sche crisis en de maatschap pelijke malaise die daardoor is ontstaan. D? lengte, de diepte en de insnijdende be tekenis ervan hebben we niet voorzien. We hebben stand punten betrokken, soms nog al absoluut, die door de feiten achterhaald werden". Kijk naar de koopkrachtdis cussie. Er zijn allerlei motie ven aan te voeren waarom de PvdA een dam wenst ip te werpen voor de laagste inko mensgroepen, maar we heb ben dat niet overeind kunnen houden doordat de financiële situatie slechter was dan door ons werd voorzien. Een partij die stellingen betrekt die achterhaald zijn door de feiten: dat geeft een beeld van ongeloofwaardigheid". Overvallen Waarom de bakens nu pas verzet, en niet - bijvoorbeeld - al voor de verkiezingen? Er waren toch mensen genoeg die toen al zeiden dat wat de PvdA wilde niet haalbaar was? „Die vraag kun je aan nog een paar groepen stellen: onder nemers, vakbeweging. Laat nou niemand me komen ver tellen dat hij de diepte van de crisis wel heeft gezien. Ook rechts niet, want de regering met Wiegel voorspelde nog in september dat de werkloos heid beneden de 500.000 zou blijven. We mogen nu blij zijn als het bij 575.00 blijft steken. De ontwikkelingen overval len iedereen. Maar als je vraagt waarom de PvdA de koers niet eerder heeft ver legd, dan denk ik dat we te lang de hoop hebben gehad dat we het allemaal konden keren". „Daarvoor is een politieke mo tief. De PvdA is er voor de mensen die bescherming no dig hebben: de laagste inko mensgroepen, de werklozen, die uitzien naar politiek die wat verandert. De PvdA kan nooit functioneren door zich bij de feiten neer te leggen, zoals de WD bijvoorbeeld doet. Onze politiek is er de af gelopen jaren op gericht ge weest zulke scherpe ingrepen te voorkomen. Dat verklaart waarom we vasthouden aan bescherming van de' koop kracht, handhaving van so ciale voorzieningen. Want laat er geen misverstand over bestaan: ingrepen in de socia le zekerheid doe je niet uit een soort bezuinigingswoe de, maar omdat het bittere noodzaak is". De PSP'er Van der Spek heeft gezegd: als ze in de regering zitten doen ze datgene waar op ze in de oppositie scholden. „Ik vind zulke beweringen een beetje te goedkoop. Wie het geobserveerd heeft, die weet natuurlijk dat de PvdA zijn ideeën altijd heeft onder- houwd met alternatieven. Daarin stond de matiging al tijd als een belangrijk ele ment van ons politiek hande len voorop, omdat wij ook de rekensom rond moeten ma ken van inkomsten en uitga ven. Wy hebben vaak de in komensmatiging nog scher per ingezet dan het vorige ka binet". Evenwicht „Maar onze centrale kritiek op de Bestek-filosofie was dat het eenzijdig bezuinigde. Men ging er van uit dat als de collectieve uitgaven zakken er dan vanzelf herstel komt van de markt, de investerin gen, en de werkgelegenheid. Dat is niet gebeurd. Daar hebben we felle kritiek op ge had. Als je dan naar het be leid kijkt van dit kabinet, en met name na de oktober-cri- sis, dan is er veel meer even wicht in gebracht. Enerzijds de collectieve uitgaven aan passen en inkomensmatiging in combinatie met een goeie verdeling (min één tot min vier procent). En anderzijds zit er een gerichte werkgele- genheidsfilosofle achter". - Een filosofie wèl. Maar een van de bezwaren is juist, dat er geen concreet plan is voor werkgelegenheid. Dat is er al leen voor bezuinigingen. „Dat is niet waar. Het kabinet is nu drie maanden echt bezig. In de afspraken is vastgelegd dat we in '82 een begin ma ken met terugdringing van het financieringstekort: vier vijf miljard ombuigen. Dat moet nu gebeuren, want het is nu '82. Je kunt hoog of laag springen, maar alle maanden die je wacht met ombuigen, verzwaren de problemen en doen de werldoosheid nog meer stijgen". „Het werkgelegenheidsbeleid dat opgezet moet worden, vergt uitwerking. Iedere ge- dachtenvorming daarover op ministerieel niveau moest aan de bron beginnen. Toch is er onder uiterst benarde omstandigheden voor 1982 een bedrag van 2,5 miljard aangewezen voor werkgele- genheidsdoelen. Dat zal voor een belangrijk deel van over heidsinvesteringen komen". „Het duurt even voordat de eer ste mensen aan de slag kun nen. Maar dit jaar wordt er 1,5 miljard extra in de bouw in gezet. Dat is een beleidsdaad Twee voorbeelden: WIJNGLAS op hoge steel. Nederlands fabrikaat. 1,25 Lelden, Breestraat 142-144, tel. 133511 steed bare minimum-loon - als een van de belangrijkste sociaal-politieke verworven heden van de laatste tien iaar. Noem het maar solidariteit met die mensen die niet meer zelfstandig hun inkomen kunnen verdienen en een uit drukking van het feit dat de gemeenschap vindt dat het beneden een bepaald mini mum hoe dan ook niet kan. Dat moet zo blijven. Daar heb ik ook alle vertrouwen in". Maar krijgen de kiezers ook weer vertrouwen in uw par tij? „Ja. Het overgrote deel van de bevolking ziet ook wel in dat er moet worden bezuinigd. Als ik uitleg waarom en hoe wij dat willen doen, dan blijkt in het algemeen dat daar toch begrip voor is. Men blijft het wel vervelend vin den, maar zegt uiteindelijk: ja, het is toch niet onredelijk dat het gebeurt. Al moeten we niet denken hier echt en thousiasme voor te krijgen". Beklemmend - Hoe is het om als PvdA-frac tieleider zulke bezuinigings- boodschappen over te bren gen?

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17