99Hans Kraay een goede keus" „Timman heeft me beledigd" Schuldenlast van Amersfoort stijgt John van der Wiel niet écht gelukkig met onverwachte zege Schaakstrijd in cijfers WOENSDAG 27 JANUARI 1982 AMERSFOORT (AFP) - Na aanvragen van Wageningen en de speler Carbo heeft nu ook de BVG ,uit Zeist het faillissement van de SC Amersfoort aangevraagd. Deze vereniging heeft nog een vordering op Amersfoort lopen van 50.000 gulden. De aanvraag zal op 3 februari a.s. voor de Utrechtse rechtbank dienen. Deze faillissementsaanvraag komt tegelijkertijd naar buiten met het verschijnen van het langver wachte rapport van projectontwikkelaar Hans Vahstal "sport en com mercie op Birkhoven" genoemd. Volgens een teleurgestelde en tegelij kertijd ook woedende Vahstal gaat deze aanvraag van de BVG Zeist tegen de eerder gemaakte afspraken in. Vahstal, die meent met een voorstel te zijn gekomen - zijn rapport omvat 40 pagina's dat vandaag aan de gemeenteraad van Amersfoort zal worden aangeboden - dat de vereniging Amersfoort weer gezond kan maken, vindt deze aanvraag onterecht. In zijn rapport gaat hij ervan uit dat zijn plan te realiseren is indien er wordt overgegaan tot de bouw van een groot op commerciële basis opgezet sportcentrum waarin ook de zaalsporten terecht kunnen. Eén en ander is noodzakelijk aldus Vahstal, met het oog op de schul denlast (ruim 850.000 gulden) en de stopzetting van de subsidie van de gemeente Amersfoort. Van deze acht-en-een-halve ton is 500.000 gul den direct opvorderbaar door de schuldeisers. Desondanks ziet Vahstal perspectief om SC Amersfoort weer gezond te maken, mits het totale plan wordt uitgevoerd. In het seizoen 1983/84 zou dan fris begonnen kunnen worden. De bedrijfsvereniging voor de gezondheid heeft bij Willem II een bedrag van 600.000 gulden tegoed. De Tilburgse eredivisieclub komt over twee weken met een plan waarin de BVG voorstellen zullen worden gedaan over een schuldaflossing op termijn. Dat is de voornaamste uitkomst van het gesprek dat gistermiddag in Tilburg plaatsvond tussen de be lastingdienst, de bedrijfsvereniging en Willem II. De belastingen heb ben een vordering van 1,4 miljoen gulden op de eredivisievereniging. De gemeente Tilburg woonde dat overleg als toehoorder bij. Volgens de juridische adviseur van Willem II, mr. P. Maessen, wacht zowel zijn club als de BVG op de 430.000 gulden achterstallige subsidie van gemeentewege. Als dat bedrag eenmaal binnen is dan valt er vol gens hem met de bedrijfsvereniging te onderhandelen over afbetaling van de schulden. Mocht dat bedrag niet uitbetaald worden dan moet de club surseance van betaling aanvragen. Afgelastingen De wedstrijden FC Twente - FC Utrecht en PEC Zwolle - Feyenoord, die vanavond voor de achtste finales van het toernooi om de KNVB- beker zouden worden gespeeld, zijn in verband met de gesteldheid van de terreinen afgelast. De wedstrijden zijn nader vastgesteld op woens dag 3 februari (aanvang 19.30 uur). De beslissing of de derde wedstrijd voor de achtste finales, AZ '67 - PSV, a.s. vanavond doorgaat wordt in de loop van de dag genomen. De grondtechnische dienst van de KNVB in Zeist heeft goede hoop dat deze wedstrijd niet hoeft te worden afge last. PAGINA 13 Bennie Wijnstekers gecharmeerd van nieuwe Feyenoord-trainer: ROTTERDAM - Hans Kraay (45) en Feyenoord zijn gisteren tot een akkoord gekomen. De oud-speler volgt per 1 juli trainer-coach Vaclav Jezek in die functie op voor een periode van twee jaar. Hans Kraay: per 1 juni de nieuwe man bij Feyenoord Kraay en Feyenoord kwamen rond na een tweede gesprek, waarbij de bestuursleden Van Walsum, De Vries, Van der Laan en de van vakantie teruggekeerde voorzit ter Couwenberg aanwezig wa ren. Over de details van de over eenkomst wilde de club gister avond geen mededelingen ver strekken. Daar wordt vanmiddag EK valt tegen OSLO (ANP) - De belangstel ling voor het Europees kam pioenschap schaatsen, dat za terdag en zondag wordt ge houden in het Bislett-stadion te Oslo, valt tegen. In de voor verkoop zijn pas twintigdui zend kaarten verkocht. De geringe interesse van het Noorse publiek moet worden geweten aan het feit, dat het land geen echte vedetten op het ijs kan brengen. Amund Sjöbrend is wegens een bles sure niet geselecteerd en Kay-Arne Stenshjemmet en Jan-Egil Storholt zijn inmid dels gestopt. tydens een persconferentie na der op ingegaan. Het eerste contact tussen Kraay en Feyenoord over de opvolging van Jezek dateert van medio ja nuari. Nadat de Tsjech had aan gekondigd aan het einde van het seizoen te zullen vertrekken en nog voor de afvloeiingsregeling voor directeur Stephan was ont worpen, liet het bestuur weten Feyenoord 'een geheel nieuw en eigen gezicht' te willen geven. Kraay wordt beschouwd als de man die dat kan. Als voorstander van de harde lijn wordt de vroe gere verdediger in staat geacht de verslapte discipline binnen de huidige spelersgroep weer aan te trekken om daarmee Feyenoord weer op het goede spoor te bren gen. Spelers en achterban zijn ook duidelijk gecharmeerd van de 'voetbalfiguur' Kraay (aan voerder Wijnstekers: „Een goede keus, hij komt over als een man die er wat van af weet en zijn naam deed het goed in de groep"), die echter wèl heeft geëist dat hij een serieuze kans krijgt. Of aan zijn eisen zal wor den voldaan is nog niet bekend gemaakt. Wel is bekend dat Kraay om versterking heeft ge vraagd. Daarbij zijn de namen gevallen van onder andere Rep, Tahamata en Lokhoff. WIJK AAN ZEE (GPD) Gisteren vergeleek John van der Wiel Jan Timman na diens overwinning op de Westduitser Hubner nog met een locomotief die de resterende da gen snel door het Hoogovensschaaktoernooi zou rijden. Een dag later had Timman meer weg van een munitietrein, waarvan de lading plotseling explodeerde. De nationa le kampioen zorgde zelf voor de springstof en het vuur. Van der Wiel hoefde er alleen maar op toe te zien dat de lont bleef branden. Op die manier blies Timman zichzelf op en werd hij voor bet eerst in zijn carrière door Van der Wiel verslagen. Inplaats van enthousiast te reage ren voelde Van der Wiel, die toch met Nunn en Balashov de eerste plaats bezet, zich teleurgesteld en beledigd. „Timman heeft me niet eens een hand gegeven. Hij heeft me hier gewoon laten zitten en is weggegaan. Dat is toch geen stijl. Erg vervelend. Toen hij allang verloren stond bood hij me nog remise aan. Dat past toch helemaal niet. Zeker niet voor een grootmeester. Ik denk dat Timman nodig aan vakantie toe is. Een paar dagen geleden lie pen we nog arm in arm door de zaal en nu gebeurt dit". De sfeer tijdens de tweekamp werd al snel explosief toen Tim man in de opening een stuk weggaf. „Het was heel vreemd wat hij deed. Ik denk dat hij de zaak gewoon niet heeft over zien. Ik kon een simpele wen ding aan de partij geven daarna werd hij nog wel lastig en ben ik nog wel even geschrokken, maar toen ik koning cl had ge daan was het met hem ge beurd". Timman die zichzelf al zo vaak op dood spoor heeft gezet in dit toernooi, begreep dat maar al te goed. Vijf minuten voordat zijn vlag zou vallen stond hij op, trok zijn jasje aan en begon aan een excursie langs de overige borden. Op het moment dat hij door zijn vlag ging maakte Tim man zich snel uit de voeten ter wijl het publiek dat de situatie uitstekend aanvoelde, applau- diseerde. Van der Wiel: „Nor maal word je erg blij als je zo iemand hebt verslagen, maar ik werd er nu alléén maar verdrie tig van. Timman moet het erg moeilijk met zichzelf hebben, een andere verklaring heb ik niet". een score van vijftig procent en bovendien in de competitie nog had verloren van Zuidema. Net als twee jaar geleden toen hij met 4,5 punt uit 13 partijen in de grootmeestergroep in Wijk aan Zee debuteerde, leek Van der Wiel dan ook bij voorbaat genoe gen te moeten nemen met een bescheiden notering. Hoewel Van der Wiel de verwach ting royaal heeft overtroffen en nog maar anderhalf punt verwij derd is van een grootmeesterre sultaat, blijft hij de nuchterheid zelve. Hij voldoet dan ook in het geheel niet aan de beschrijving die scheidsrechter Constant Or- baan onlangs van de schakers heeft gegeven. Die merkte op dat alle spelers tijdens hun partij niet toerekeningsvatbaar zijn. Van der Wiel lijkt de uitzondering die die regel bevestigd. Hij schaakt zonder daarbij de ze nuwtrekken van spelers als Browne of Nunn te vertonen. Van der Wiel lijkt zowel tijdens zijn partij als na afloop ijzig kalm. „Dat is maar schijn. Ik ge loof best dat ik erg onbewogen overkom. Voor een tegenstander zal die uiterlijke onbewogenheid echt wel eens moeilijk zijn. Zo ie mand denkt dat je volkomen ze ker van jezelf bent terwijl ik in nerlijk dan wel degelijk nerveus ben". De Europese jeugdkampioen van 1978 is overigens wel iets veran derd. Enkele jaren geleden wek te hij nog de indruk alsof hij voor kluizenaar studeerde. Zo trok hij zich op verjaardagen terug op zijn kamer waar hij zich dan be zatte aan schaaklectuur. Met de nodige zelfkennis merkte hij zo'n jaar of drie geleden nog op dat hy niet veel aanleg had om een ge zelligheidsmens te worden. Vergeten Nu zegt hij: „Ik mag naast het schaken graag ook andere din gen doen zoals bridgen, hardlo pen, al is dat er de laatste tijd bij ingeschoten en aan de bar zitten. Je moet zo nu en dan toch even dat schaken kunnen vergeten. Dat heb ik in de loop der jaren wel geleerd. Als ik niet aan een toernooi deelneem, train ik viere neenhalf a vijf uur per dag. Daar na heb ik behoefte om me af te reageren. Ik ben niet zo'n ie mand als Portisch die het acht uur onafgebroken schijnt uit te houden achter het bord". Dat hij nu in Wijk aan Zee net als Timman, die nog altijd niet ver der is gekomen dan de voorlaat ste plaats, zo in de belangstelling staat schrijft de Leidenaar echter niet toe aan de manier waarop hij het schaken nu benadert: „In dat toernooi in Keulen had ik zeven maal achter elkaar remise ge speeld. Toen ik hier ook met twee remises begon dacht ik: nou moet ik maar eens i Dat me dat tegen Ree nog lukte ook, komt omdat Ree zo'n enor me blunder maakte. Ik maakte eerst een rekenfout en daarna ging hij in de tijdnoodfase de mist in. Dat was een geweldige meevaller zoals ik er wel meer heb gehad". Fout speeld. Tegen Chandler stond ik ook totaal verloren en deze partij tegen Timman past ook in het rij tje van vreemde partijen. Je kunt eigenlijk nauwelijks spreken van een partij tegen Timman. Ik denk dat hij thuis iets heeft beke ken dat hij vanmiddag wilde uit proberen. Ik wilde de moeilijk heden niet uit de weg en ben met hem meegegaan tot hij opeens die grove fout maakte. Misschien kwam dat omdat hij in het begin heel snel speelde. Als ik heel eer lijk ben dan moet ik zeggen dat ik alleen in het tweede deel van mijn partij tegen Balashov goed heb gespeeld. In het begin had ik een beetje een onprettige stel ling, maar voor mijn doen heb ik toen een paar goede positionele manoeuvres uitgevoerd". „Vroeger had ik daar weinig kijk op. Maar nu zie ik dat aardig. De bekende klassieke ontwikkeling die iedere schaker doormaakt. Door veel partijen te analyseren leer je dat je bepaalde stellingen rustig moet behandelen. Ik ga nu niet meer zo overhaast te werk. De laatste tijd ben ik ook erg be zig geweest met het uitbouwen van de openingstheorie en met de verdediging. Daar gaat na tuurlijk de nodige tyd in zitten en dat verklaart waarom ik de laatste twee jaar niet zo succes vol ben geweest". Als hem wordt gevraagd of hij nog de zee inspringt wanneer hij in Wijk aan Zee mocht winnen ant woordt hij voor zijn doen opval lend luchtig: „Als ik dat heb ge zegd dan doe ik dat". De gedachte aan het koude water ontnuchterd hem echter weer: „Ik win hier niet. Trouwens, zo'n zege zegt me niet zoveel als het grootmeesterresultaat dat ik kan behalen. Daar heb ik myn zinnen ook op gezet vanaf het moment dat ik met myn studie rechten ben gestopt. Na myn kandidaats examen had ik verder kunnen studeren, maar schaken bete kent veel meer voor me. Daarom ben ik professional geworden. Niet voor het geld. schaken is ze ker geen vetpot voor me. maar gewoon om het spel". Dat zijn echter spelers die onge twijfeld te duur zullen zyn voor Feyenoord, dat een seizoenver- lies van 1 miljoen gulden drei gend op zich afziet komen als ge volg van de daling van het aantal toeschouwers en de tegenvallen de resultaten in het toerooi om de UEFA-Cup. In plaats van de geschatte drie ton, leverde het Europese voetbal Feyenoord dit seizoen een nettowinst van slechts 125.000 gulden op. Afstoten Veel armslag heeft de Kuip-club dus niet en eerder dan aan ver sterkingen wordt gedacht aan het afstoten van spelers. Vier a vijf voetballers zullen aan het einde van het seizoen moeten af vloeien en de andere spelers van wie het contract afloopt (dat zijn er in totaal 14) zullen moeten in leveren op salaris en op premies. Ook aan een vervanger voor de afgestoten manager Stephan wordt, in het kader van de bezui nigingen, niet gedacht De be stuursleden zullen de manager- staken zoveel mogelijk zelf blij ven uitvoeren. Maar een seizoen dat tot nu toe zo belabberd verliep, dat zelfs de trouwste Feyenoord-supporters in opstand kwamen (ze vergade ren vanavond over te onderne men acties) moet Hans Kraay straks puin gaan ruimen. De man die zich eerder vanwege zyn sportjournalistieke werkzaamhe den terug moest trekken als WON-kandidaat voor het sec- tiebestuur betaald voetbal, ver wacht voorlopig geen problemen meer met zijn gezondheid. In de afgelopen jaren werd zijn trainersloopbaan daardoor wel drie keer onderbroken. Bij AZ haakte Kraay af wegens heupsly- tage, hartklachten stonden een overeenkomst met Sparta in de weg en FC Den Haag, waar hij tot volle tevredenheid werkte, ver liet hij voortijdig wegens hyper ventilatie. Tegenover Feyenoord heeft Kraay echter al eerder ver klaard momenteel topfit te zijn. PAUL DE TOMBE Van der Wiel in schaakduel met Timman. Later liet de grootmeester geïrriteerd zijn vlag valien en liep zonder de Leidenaar te feliciteren de zaal uit. WIJK AAN ZEE (ANP) - De uitsla gen van de gisteren m Wyk aan Zee voor de negende ronde van het Hoogoventoernooi gespeelde party- Nikobc (Joe.) - Chandler (NZe.) 'A-»A. Kavalek (VSt) - Hort (Tij.) 'A-'A, Ree (Ned.) - Nunn (Eng.) V*—V*. Sosonko (Ned.) - Christian sen (VSt) afg Hubner (WDI - Tal (Sow.) 0-1. Van der Wiel (Ned - Timman (Ned 1-0. Baiasjov (Sow.) Sunye (Bra.) 1-0. De stand na negen ronden is: 1. Nunn. Van der Wiel. Balayov 6 punten. 4 Hort 5V*, 5. Nikolic 5. 6 Tal, Kavalek. Hubner. Ree 4»A. 10. Sosonko 4 4- 1 afgel11. Christian sen 3V* 1 afgel12. Sunye. Tim man 3. 14 Chandler 2. De uitslagen in de meestergreep zijn: vijfde ronde Van der Sterren (Ned.) Iskov (Den.) 'A-\*, Vlam (Ned.) - Vogel (Ned.) 0-1, Kindermann (WDI.) - Hjartarson (IJsl.) 1-0, Ligtennk (Ned.) - Schee ren (Ned.) A-Vj, Da- vies (Eng.) - Langeweg (Ned.) afgel. Scheeren 3'A. 3. Ligtennk, Kinder mann 3, 5. Iskov 2"A, 8 Davies 2 -f 1 afgel., 7 Vogel. Hjartarson 2. 9. Lan geweg IV* -f 1 afgebr, 10. Vlam V*. Partij Baiasjov wit Sunye zwart 1. e2—e4, c7-c5; 2 Pgl-f3, d7-d6; 3. d2-d4. c5xd4. 4 P(3xd4. Pg8-f8, 5. Pbl-c3. a7-a6, 6 a2-a4, e7-e5; 7. Pd4-f3. h7-h6. 8. Lfl-c4. Dd8— c7; 9. Lc4-b3. Lc8-e«; 10 0-0. Pb8-d7; 11. Pf3-h4, g7-g5, 12. Lf8-g7. 16 Tal-cl. Dc7-b8. 17. Pc3—d5. PflSxdi, 18 e4xd5. Le6-d7; 19 h2-h4. Lg7-(8. 20 Ddl-O. Ke8-e7. 21. Ld2-b4. b7-b5, 22. Tel—c€, zwart geeft op. Vooral dinsdagmiddag werd al met al duidelijk dat Timman en Van der Wiel de rollen die zij in Wijk aan Zee hadden moeten spelen, hebben geruild. Grootmeester Timman begon twee weken gele den immers als nummer twee van de wereld als de grote favo riet aan het toernooi, terwijl Van der Wiel, die het vooralsnog moet doen met de titel „interna tionaal meester", in het gezel schap van de Nieuwzeelander Chandler op de laatste plaats startte. Het zag er dan ook bepaald niet naar uit dat de 22-jarige Leide naar zich serieus met het verloop van het evenement zou mogen bezighouden, temeer omdat hij daarvoor in een toernooi in Keu len niet verder was gekomen dan riN wlo M'N POlS '.'i Rectificatie WASSENAAR Trainer Roel Timmer van Blauw Zwart heeft wel zyn ontslagaanvrage inge diend by die vereniging, maar om andere redenen dan wy in onze krant van maandag gaven. Door een fout van ons zyn in het bewuste artikel argumenten die door anderen zyn gebruikt, in de mond van Timmer gelegd De trainer zelf heeft dus persé niet gezegd dat hy niet meer zou kun nen samenwerken met de spe lers. laat staan dat hy het ver trouwen in de voetballers zou hebben verloren. De spelers hebben wel een actie op touw gezet om de oefen meester voor Blauw Zwart te behouden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13