LEIDSCH DAGBLAD Doek valt voor Ogem-concern ljt Maatregel EG tegen Moskou WOON IDEAAL BEI LEIDEN „Ideoloog" Kremlin overleden Op alle basisscholen: Engels Gezonde bedrijven in nieuwe vennootschap HAIG PRAAT MET GROMIKO Iw Plas water bleek gat 1001 woon- ideeën Groenoordhal Optimisme bij Ogem- dochters in regio Honderden doden bij watersnood 'TROOST' DINSDAG 26 JANUARI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36687 Directeur G Koopman Hoofdredacteur A A M. Schuurmans Adj •hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN &/TMJ Wfle S«q* 1 2311 BG leden Voor lei nrs w cototon MOSKOU (AFP) - Mikhail Soes- lov, lid van het politburo en "ideoloog" van het Kremlin, is op 79-jarige leeftijd in Moskou overleden, zo heeft een be trouwbare officieuze Sowjet- kring aan AFP meegedeeld. Mikhail Andrejewitsj Soeslov heeft sinds 1964 tot de invloed rijkste leiders van de Sowjet- Unie behoord als voornaamste partij-ideoloog. De hoekige, as cetische figuur heeft een belang rijk aandeel gehad in de val van Chroesjtsjov in dat jaar en speel de een aanzienlijke rol in de ideo logische geschillen met Peking. De steun van Soeslov is altijd van het allergrootste belang be schouwd voor de leiders van het Kremlin. Dat hij zelf nooit tot de top is doorgedrongen werd aan zijn slechte gezondheid toege schreven. Over zijn persoonlijk leven is weinig bekend. Mikhail Soeslov DEN HAAG (ANP) - Op alle basis scholen kan met ingang van het schooljaar 1985-'86 Engels wor den gegeven. Later zal dit vak verplicht worden gesteld. Dit blijkt uit het voorontwerp van de overgangswet basisonderwijs, het nieuwe schooltype waarin kleuter- en lager onderwijs in el kaar overgaan. Staatssecretaris Hermes (onder wijs) heeft het voorlopige wets ontwerp vanochtend aan de On derwijsraad en de onderwijsor ganisaties gestuurd. Hij wil dat ze vóór 8 maart reageren. De overgangswet zou anderhalf jaar voordat de wet basisonderwijs gaat gelden (1 augustus 1985), moeten worden ingevoerd. Van de bestaande kleuter- en lage re scholen verwacht de staatsse cretaris dat tachtig procent zon der tussenkomst van provincie of gemeente kan overgaan in de nieuwe basisschool. Het bestuur van een bijzondere (bijv. christe lijke) school dat één of meer kleuterscholen of lagere scholen beheert, kan daaruit toch één of meer basisscholen vormen. Het moet dan aantonen dat de school levensvatbaar is. In zoverre kan van de regels worden afgeweken. Voor het openbaar onderwijs is het aantal kleuterscholen bepalend voor het aantal te vormen basis scholen. Zijn er meer nodig om het openbaar onderwys beter te spreiden, dan kan de gemeente raad daartoe besluiten, maar dan mag dit aantal niet groter zijn dan het aantal openbare lagere scholen. Met de overgangswet wordt de leerplichtige leeftijd verlaagd tot vijfjaar. Ontheffing kunnen vijf jarige kinderen krijgen voor ten hoogste vijf uren per week. Politie vindt voor zeven miljoen hasj (Van één onzer verslaggevers) HAARLEMMERMEER - De politie van Haarlemmer meer heeft gisteravond bij een inval in de buurtschap Lijnden 1200 kilo hasj in be slag genomen. Verpakt in blikken werd het verdovende middel, ter waarde van zeven miljoen gulden, aangetrofTen in 2 woningen en een loods aan de Lijnderdijk. Bij de inval arresteerde de politie drie personen, twee Haarlem mermeerdere (25 en 60 jaar oud) en een 65-jarige Am sterdammer. (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL (GPD) - De Europese Gemeenschap wil de Sowjet- Unie voortaan meer laten beta len voor geldleningen uit het Westen. De ministers van buiten landse zaken van de Europese lidstaten hebben vandaag beslo ten tot deze mogelijke sanctie te gen Moskou in verband met de Russische betrokkenheid bij de gebeurtenissen in Polen. Alleen Griekenland wil niet meedoen aan deze sancties. De ministers zijn vandaag voorts akkoord gegaan met een voorstel van de Europese Commissie om Polen voor een kleine honderd miljoen gulden directe voedsel hulp te leveren. De ministers van buitenlandse za ken van de Europese Gemeen schap zijn er gisteren in Brussel De Galan benoemd. De Groningse hoogleraar en oud-kabinetsinfor mateur prof. ar. C. de Galan is door minister De Ruiter (justitie) benoemd tot voorzitter van de Verzekeringskamer. Deze houdt namens de rijksoverheid toe zicht op het verzekeringswezen in Nederland. De benoeming van De Galan gaat op 1 oktober 1982 in. Winterse buien Half- tot zwaar bewolkt en regen-, sneeuw- of hagelbuien. Temperatuur tussen plus 1 en plus 5 graden. Krachti ge, aan de kust tijdelijk stormachtige wind, draaiend van west naar noord- (OpgeiuaaKi om 11.15 uur) overigens voor de vierde keer niet in geslaagd overeenstem ming te bereiken over verminde ring van de Britse bijdrage aan het Europese budget. Alle lan den zijn het met Groot-Brittan- nië eens dat de Britse bijdrage omlaag moet, maar men kwam niet uit de vraag hoe dat precies moet gebeuren en wie dat moet betalen. (zie ook pagina 9) GENÈVE - De Amerikaanse en de Russische minister van buitenlandse zaken, Alexan der Haig en Andrei Gromiko, zijn vanmorgen in Genève aan hun overleg begonnen. Het is hun eerste sinds het uit roepen van de noodtoestand in Polen op 13 december. De Amerikaanse minister zei vooraf dat hij de kwestie Po len ter sprake wil brengen. Gromiko zei daarop met geen woord te willen reppen over Polen. LEIDEN - Een 40 jarige fietser maakte gisteren een onge wilde salto toen hij over de Oude Rijn reed in de rich ting van de Pelikaanstraat. De man dacht door een plas water te kunnen rijden maar kon niet vermoeden dat het water in een flink gat stond. Dat gat was in het wegdek geslagen als gevolg van het springen van een waterlei ding. De man maakte een flinke smak maar bleef ongedeerd. Zijn fiets daarentegen werd totaal vernield. 27 januari 1982 n Boeiend overzicht van meubelen, stoffering keukens, open haarden isolatie, decoraties alles wat van een huis een echt huis kan maken Een beurs om te kijken en te kopen! 27 tm 31 januari wo. 19.00-22.00 uur. do., vr. en za. 13.00-17 00 uur en 19.00-22.00 uur. zo 12.00-17.00 uur. ROTTERDAM (GPD) - Het doek voor het noodlijdende Ogem-concern is definitief gevallen. De raad van be stuur en commissarissen van Ogem maakten gisteren na het gesprek met de vakbonden bekend dat het be drijf zal worden opgesplitst. De gezonde Ogem-onderdelen worden ondergebracht in de nieuwe ven nootschap Vijverbos TBI, waardoor in elk geval 10.500 arbeidsplaat sen behouden kunnen blijven. Over 2500 arbeidsplaatsen blijft voor lopig onzekerheid bestaan. Zij zijn te vinden in de bedrijven die bin- ar surséance van betaling voor zal (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP/ALPHEN AAN DEN RIJN - De vestigingen van de Technische Unie in Leider dorp en Alphen aan den Rijn kunnen ongehinderd doordraai en. Ondanks het feit dat de TU "verre familie" is van de Ogem. De Technische Unie, er zijn 24 ves tigingen verspreid door het land, maakt onderdeel uit van de Otra. Deze Ogem-dochter behoort tot de "handelspoot" die niet in de probleemhoek zit. Bovendien is Ogem alleen in naam aandeel houder, zo zegt een woordvoerder van het hoofdkantoor in Amstelveen. Woordvoerder Zijderveld van de Leiderdorpse vestiging: "Alle beroering gaat gelukkig aan ons voorbij. We maken goed winst" De Alphense en Leiderdorpse vestigingen houden zich bezig met respectievelijk opslag en verkoop van elektrotechnisch materiaal en sanitair. Ruigrok De onderhandelingen over het af stoten van het Katwijkse "doch terbedrijf' van Ogem, meubelbe drijf C A. Ruigrok bv, zijn op het ogenblik in volle gang. Er be staat volgens woordvoerdster mevrouw Van Duuren een kans dat "een buitenstaander" het Katwijkse bedrijf koopt. Waarschijnlijk zal het bedrijf kun nen doordraaien, in welke vc dan ook. Daarom zal het op z korte termijn uit het Ogem-con cern worden gelicht. Bij Ruigrok in Katwijk werken 80 mensen. Het bedrijf vervaardigt stoelen en tafels voor onder meer ten toonstellingsgebouwen. In Peru LIMA (Reuter) - De Peruaanse re gering heeft een luchtbrug inge steld voor hulpverlening aan de inwoners van een noordoostelijk oerwoudgebied waar 200 men sen verdronken toen rivieren buiten hun oevers traden Het dodencijfer werd gegeven door plaatselijke autoriteiten die via de radio om hulp smeekten. In andere delen van Peru - waaron der het oude Inca-rijk - zijn zeker 11 mensen omgekomen. Er zijn honderden daklozen. Op sommige plaatsen ziet men al leen nog maar de daken boven het overstromingswater uitste ken. Hele dorpen dreigen te wor den weggevaagd door een meer dat ontstond door het instorten van een heuvelrug. Het kabinet en de banken probe ren de Stokvis-groep van het Ogem-concern overeind te hou den. Minister Terlouw van eco nomische zaken heeft mr. drs. H. Langman, leider van het bank- consortium dat betrokken is bij de Ogem-affaire, hiervoor een aantal scenario's voorgelegd. Af gelopen nacht zouden hierover zowel het kabinet als de banken, waarbij Ogem een schuld heeft van rond 800 miljoen gulden, na der beraad voeren. De definitie ve beslissing over het voortbe staan van de Stokvis-groep zou naar verwachting vandaag val len. De potentiële koper voor Stokvis en de andere handelspoot van Ogem, de Nieuwe Afrikaanse Handelsvennootschap (NAHV), die het zaterdag liet afweten, heeft laten blijken alsnog te wil len praten. De onderhandelingen zijn dan ook weer heropend. Het gaat daarbij om het bedrijf Transgulf, een particuliere on derneming, eigendom van een Pakistaanse familie met grote belangen op scheepvaartgebied. Nu mogelijk de Nederlandse over heid wil bijspringen, was bij Transgulf het vertrouwen weer terug en wilden ze opnieuw pra ten. Er is een nieuw bod gedaan en er wordt opnieuw onderhan deld. Volgens Mathot zijn er nog meer kopers voor Stokvis in de markt. De banken die rond 600 miljoen gulden van Ogem te vorderen hebben, zijn bereid nog eens 140 miljoen gulden beschikbaar te stellen aan de gezonde bedrijven van Ogem. Die 140 miljoen vormt de koopprijs van die ge zonde bedrijven die tegen boek waarde van Ogem worden over genomen. Zij worden daarna on dergebracht in de nieuwe hol ding Vijverbos TBI (Techniek, Bouw en Industrie). De andere Ogem-topmannen, dr L. Koopmans en ir. F. C. A. A. van Berkel, blijven de belangen van de ontmantelde Ogem be hartigen en de afbouw begelei den, die volgens Koopmans nog wel jaren kan duren. Bedrijven die in Ogem blijven zijn o.a. naast Stokvis en NAHV, Wie- derholt Jongman in Apeldoorn en Zwolle met 160 man perso neel; Damm in Apeldoorn, 230 mensen; Landustrie in Sneek, 190 mensen; Rossmark en van Es in Almelo, 160 mensen; SA Ruig rok in Waddinxveen, 80 mensen; Bettenhaussen in Rotterdam, 80 mensen en Van Wijk en Boerma in Ravenstein met 80 mensen. En daarnaast nog enkele kleinere bedrijven. Met ingang van 26 januari zullen de gewone aandelen OGEM Hol ding NV op de effectenbeurs worden overgebracht naar de ru briek "niet officieel genoteerde fondsen". De handel in deze aan delen zal derhalve geschieden volgens de regels die gelden voor fondsen genoteerd in gesloten hoek met twee noteringen, zo heeft de Vereniging voor de Ef fectenhandel bekendgemaakt. De directie van Burnham Europa B.V. te Nijkerk - producent van c.v.-ketels - heeft bekend ge maakt, dat tussen OGEM en Burnham Corporation, (Irving- ton-USA) onderhandelingen zijn gevoerd die ertoe hebben geleid dat de meerderheid van de aan delen die in handen was van OGEM volledig in handen is ge komen van Burnham Corpora tion. (zie ook pagina 11) 16 PAGINA'S Van der Stee wenst geen groter tekort Karei Appel vindt creativiteit 'fragiel' Met Ogem sneuvelen tal van carrières Jaruzelski's rede biedt weinig hoop PAGINA 9 President-commissaris Pluygers van Ogem JJoXtT maakte de trieste ba- lans gisteren in lutte le zinnen op De 25 miljoen die de overheid drie maanden geleden leende is weg. De lening van vijftig miljoen van de Nationale Investenngsbank is weg De aandelen zijn waarde loos geworden Ogem is in feite failliet en alleen omdat de banken nog graag iets van hun geld willen terugzien en de overheid er liever niet in één klap vijftienduizend werklozen bij wil, krijgt het gezonde deel van Ogem nog een kans. Banken, vakbeweging en overheid, ze waren de laatste dagen kind aan huis bij Ogem. Slechts de aandeelhouders, die er zeker van zijn hun geld nimmer terug te zien, ontbraken. Zij zijn de afgelo pen weken niet aan het woord geweest en in feite is hun invloed al geruime tijd nul. zo bleek giste ren tijdens een getuigenverhoor Op het moment dat de Ogem-top zijn persconferentie hield over de door de banken opgedrongen ontmanteling, zat Lakeman, de man die het debêcle al lang gele den voorspelde, bij de rechter commissaris. Lakeman is direc teur van de Stichting Onderzoek Bedrijfsinformatie. In veel van de activiteiten van de stichting staat de gang van zaken bij Ogem cen traal. Lakeman wil bewijzen dat Ogem de aandeelhouders in de jaarver slaglegging verkeerde informatie heeft gegeven. Inzet van de pro cedure van gisteren was de vraag in hoeverre Ogem een aandeelhoudersvergadering via een stroman heeft gemanipu leerd. Die stroman, een medewerkster van een effectenkantoor, getuig de gisteren in het voordeel van Lakeman Het is vrijwel zeker dat de Ogem-top de eigen belangen in de aandeelhoudersvergade ring heeft weten veilig te stellen via het (wettelijk verboden) stem recht namens 320.000 aandelen, een ruime meerderheid. Als het onderzoek van de rechter commissaris in een positieve uit spraak uitmondt, dan heeft de SOBI na een kruistocht van maanden eindelijk succes ge boekt. Lakeman is in ondernemerskringen vanwege zijn halstarrigheid en zijn solistische optreden wel eens smalend "de dorpsgek" ge noemd De praktijk bij bedrijven als Van Gelder en Ogem leert echter dat hij een weliswaar be scheiden. maar zeer welkome bij drage kan leveren aan de ont maskering van failliet beleid. In het geval van Ogem zal dat straks tot gerechtelijke vervolging van individuele leden van de raad van bestuur kunnen leiden Want op incompetentie, arrogantie en zakkenvullerij zoals door de Ogem-top bedreven, mag dan geen straf staan, op een manipu latie van aandeelhoudersverga deringen wel. Voor alle gedu peerden is dat de schrale troost. vB HAKKEN KLAAR terwijl u wacht "DE SCHOENMAKER" Korevsaretraat, Lelden LEIDSCH DAGBLAD ir Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S.v.p. bon ingevuld tn een open enveloppe zoniier posteegcl opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1