Weer oproep Poolse kerk Om Franse agent valt niet meer te lachen Eisen herzien in proces Spaanse camping-ramp Debat ETA over wapenstilstand Systeem sociale zekerheid Italië aan rand afgrond y "Terugkeer naar het normale leven" Paus bezoekt in februari west-Afrika Phoebe: 'ingevangen asteroïde ZATERDAG 23 JANUARI 1982 Buitenland (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - Omdat de Franse agent harder moet kunnen lopen en vlugger moet kunnen schieten dan in de goede oude tijd, heeft het socialistische regime ook de „Flic" in zijn plannen voor de grote schoonmaak van het land betrokken. Sinds het begin van deze eeuw was het beeld van de Franse agent bepaald door de soort zwarte poepdoos die hij op het hoofd heeft en die „kepie" heet. De nieuwe machthebbers hebben het ook op de kepie ge munt. Hy zal worden vervangen door een normaler hooddeksel waarvan de vorm overigens nog by de betrokken modeontwer pers in onderzoek is. Nieuws is ook, dat broek en jas van vorm en kleur zullen veranderen en dat dit kostuum voortaan zelfs uit twee kleuren zal kunnen bestaan, maar het werkelijke be lang van de revolutie in het poli- tiekorps ligt elders. Minister van binnenlandse zaken (tevens bur gemeester van Marseille) Gaston Defferre heeft bepaald dat de ou de trouwe revolver van het type 7.65 zal worden vervangen door een produkt uit de fabriêken van een wapenhandelaar in Mulhou se, die blij is gemaakt met een bestelling van 15.000 zogenaam de Magnums 357. Wie daardoor wordt getroffen zal nooit meer een goed woord voor het Franse agentje overhebben. Krantefoto's hebben aangetoond dat de kogels van de Magnum 357 bijna twee keer zo groot zijn als die van het oude schietwapen en bovendien hebben ze volgens de aanbeveling van de fabrikant de mogelijkheid inwendige bloe dingen te veroorzaken die dode lijk zijn, ook wanneer die delen in het lichaam worden geraakt die men gewoonlijk niet tot de edele delen rekent. Om de agenten-nieuwe stijl valt niet meer te lachen. Ze worden een wandelend reservoir van hel se machines. Behalve met de Magnum - vroeger alleen be stemd voor speciale eenheden - worden ze uitgerust met nieuwe mitrailleurs, waarvan er één is uitgevonden door een sheriff in de Verenigde Staten en die 27 schoten per seconde kan afvu- Hoewel de kogels van de „Flic"- nieuwe stijl dwars door de motor van een auto heen kunnen schie ten. zijn de steunpilaren van de Franse staatsburger erop voorbe reid dat de misdaad ook wel eens iets terugdoet. Daarom krijgen ze- geperfectioneerde kogelvrije vesten aan. waarvan, onder de nieuwe kostuums, overigens niets te zien zal zijn. Minister Defferre - bekend als een elegant gekleed man - zal zelf de pofitie- mannequins voor zich laten op treden, om de uiteindelijke keus te maken van de uitmonstering die in het nieuwe straatbeeld van Frankryk een belangrijke rol zal spelen. Woordvoerders van de grootste vakbond van politiemannen heb ben laten weten dat ze met de plannen meer dan vèfguld zijn: „Er is een grote hoop in ons ge groeid", aldus waren letterlyk hun woorden, die niet door ie dere Fransman zullen worden gedeeld. WARSCHAU (ANP/AP) De rooms-katholieke bisschop pen van Polen hebben de regering in Warschau opgeroe pen het "normale leven" te herstellen en alle geïnterneer den onmiddellijk vrij te laten. In een brief, die morgen in alle kerken zal worden voorgelezen, wordt de regering verder gevraagd af te zien van druk om ideologische mo tieven. Ook moet zij stoppen met het ontslaan van men sen omdat ze lid zijn van de vakbond Solidariteit. De boodschap staat los van een brief die aartsbisschop Glemp eerder deze week aan de Poolse leider generaal Jaruzelski heeft geschreven, maar aangenomen mag worden dat de inhoud van gelijke strekking is. Politieke waarnemers in Warschau verwachten dat Jaruzelski, ko mende maandag op de brief zal ingaan, als hij aan het begin van een tweedaagse zitting van het parlement een rede houdt. In het bisschoppen "allen van wie het afhangt" op de vrijheid en de overtuiging van een ieder te eer biedigen. "In naam van de vrij heid belijden wij dat men de ar beiders het recht moet terugge ven zich in onafhankelijke vak bonden en verenigingen te orga niseren", aldus de bisschoppen. Tegelijk waarschuwen zij ervoor dat beperking van de vrijheid van de mens leidt tot protest, op roer en zelfs oorlog. Rostow: herderlijk schrijven roepen de Onderminister van binnenlandse zaken Stachura verklaarde in een vraaggesprek met het och tendblad Zycie Warszawy, dat van de aanvankelijk 5.500 krach tens de staat van beleg geïnter neerde personen er nu nog 4.900 worden vastgehouden. "In bij zondere, gerechtvaardigde geval len, kunnen personen die de staatsveiligheid of de openbare orde in gevaar brengen, langer geïnterneerd worden". Stachura zei verder, dat met 13.401 Polen "waarschuwingsgesprek- ken" zijn gevoerd en dat slechts 746 van hen, ofwel 5,5 procent, geweigerd hebben verklaringen te ondertekenen waarin zij moe ten beloven zich te zullen ont houden van activiteiten die te gen de krijgswet indruisen. „Isolationisme van Amerika nu ten einde" WASHINGTON (DPA) - De me ningsverschillen binnen het At lantisch bondgenootschap moe ten niet worden gezien als een 'Atlantisch crisis', maar als bege leidende verschijnselen bij een 'historische wending', zo zei Eu gene Rostow, directeur van het Amerikaanse Bureau voor Wa penbeheersing gisteren op een conferentie van conservatieve in tellectuelen in Washington. Dat 'historische keerpunt' is begon nen met de ambtsaanvaarding van president Reagan, die Ame rika van koers heeft doen veran deren. Reagan heeft in het eerste jaar van zijn presidentschap de Sowjet- Unie zeer duidelijk willen maken dat 'haar imperium te ver is uit gedijd, en dat daardoor nu ge voelige zenuwen geraakt gaan worden'. Het staat Moskou vrij overal 'de deugden van het com munisme te prediken'. Maar het kan Moskou niet toegestaan wor den het geloof met het zwaard te verbreiden. Toen de Verenigde Staten zich tijdens en na de 'Viet- nam-jaren' op zichzelf terugtrok ken, heeft de Sowjet-Unie-daar van gebruik gemaakt om in alle richtingen op te rukken. Dat leidt tot een verbreiding van anarchie en een verhoging van het oorlogsrisico, aldus Rostow. Tegenwoordig kan niemand meer het standpunt huldigen dat de nucleaire politiek van de Sowjet- Unie van eenzelfde standpunt uitgaat als die van de Verenigde Staten, zo meende Rostow. Het doel van de Verenigde Staten is afschrikking, het doel van de Sowjet-Unie is 'iets anders'. Af schrikking, aldus Rostow, gaat er van uit dat de "Verenigde Sta ten in geval van nood bereid zijn tot het gebruik van kernwapens, als onze hoogste belangen door conventionele aanvallen worden bedreigd". Dat uitgangspunt wordt volgens hem door velen vergeten, zowel in de Verenigde Staten als in Europa en Japan. Klopjacht op terroristen ROME - Sinds gisteren kammen duizenden Italiaanse politieman nen de provincie Toscane uit op zoek naar vier gewapende extre misten, vermoedelijk leden van de "Prima Linea" groep. Vijf bendeleden overvielen donder dag een bank in Siena, waar ze vijf miljoen Ure buitmaakten. By een schotenwisseling tijdens een controle op een uitvalsweg van Siena werd een bendelid gedood. De overvallers schoten zelf twee politiemannen dood, en een der de werd zwaar gewond. Bij hun verdere vlucht kaapten ze een kleine vrachtwagen en na men de bestuurder als gijzelaar mee. Bij een nieuwe controle, by Viterbo, werd opnieuw gescho ten. De politie wist de gijzelaar te bevrijden, maar de vier bendele den, twee mannen en twee vrou wen, konden opnieuw ontko men. Walesa Uit ondergrondse bron werd ver nomen dat de vrouw van vak bondsleider Lech Walesa, Danu- ta, de justitiële autoriteiten in Gdansk heeft gevraagd waarom haar man wordt vastgehouden. In haar brief zegt zij t Walesa ten onrechte vastzit, om welke reden ze dan ook zijn vrijlating eist. Walesa heeft, naar in Warschau wordt gefluisterd, een soort huis arrest. De autoriteiten beweren dat hij niet is gearresteerd en ook niet als gedetineerde moet wor den beschouwd. Intussen hebben meer dan 100 vooraanstaande intellectuelen, waaronder filmregisseur Andrzej Wajda en acteur Daniel 01- brychski, een petitie onderte kend voor de regering waarin haar gevraagd wordt de "con frontatie met het eigen volk" te beëindigen. In het stuk wordt het onfatsoenlijk en illegaal ge noemd dat mensen op straffe van ontslag gedwongen worden zo genaamde loyaliteitsverklarin gen te ondertekenen. De intellec tuelen eisen de opheffing van de noodtoestand. •MUNCHEN GPD- Het eerste van in totaal 18 AWACS-toe- stellen is vrijdag aan de NA VO overgedragen. De ceremo nie vond plaats op het terrein van het Beierse vliegtuig- bouwconcern Domier GmbH in Oberpfaffenhofen bij Mün- chen. De overige zeventien, door Boeing gebouwde vliegende radarstations die deel uitmaken van het zoge heten NATO Airborne Early Warning Program, zullen in tussenpozen van zes tot acht maanden worden geleverd. Het laatste toestel komt in 1985. Op 5 februari arriveert het eer ste vliegende radarstation van de NAVO van Oberpfaf fenhofen op de voor dit ge meenschappelijke luchtverde diging sprojeet ingerichte ba sis Geilenkirchen-Teveren na bij de Westduits-Nederlandse grens, op ongeveer 10 kilome ter van de Zuidlimburgse ge meente Brunssum. Het operatiegebied van de ra- darverkcnningsvliegtuigen van de NAVO strekt zich uit van Noord-Noorwegen tot het uiterste zuiden van Turkije. Twaalf van de 18 toestellen (Boeing-707-320B) zullen Gei- lenkirchen permanent als hoofdbasis hebben; de overige zes zwermen voortdurend uit naar de noord- en zuidflank van het Europese territorium. Een AWACS-toestel is in staat in een gebied met een straal van 400 kilometer al het be vriende en viiandeliike lucht verkeer waar te nemen. BILBAO (Reuter) - De politiek- militaire vleugel van de Baski- sche afscheidingsbeweging is in een hevig debat gewikkeld over de vraag, of de elf maanden oude wapenstilstand moet worden voortgezet, het verzet moet wor den hervat of dat de geweldple ging geheel moet worden ge staakt. Zo is van Baskische zegs lieden vernomen. De voorstanders van nieuwe ge weldpleging menen dat de rege ring niet geantwoord heeft met concessies van meer autonomie en de omstandigheden waaron der Basken gevangen worden ge houden. Hun aantal is na de mislukte staatsgreep van vorig jaar fe bruari gegroeid, maar zy zijn nog steeds in de minderheid, zo werd gezegd. Verwacht wordt dat de ETA volgende maand een clan destiene algemene vergadering zal houden om tot een besluit te komen. Dat zou de eerste in zes jaar tijds zijn De Spaanse politie heeft twee rake klappen uitgedeeld met de be vrijding van de ontvoerde vader van de zanger Julio Iglesias en het later in beslag nemen van honderden wapens. De guerrilla strijders zeiden dat de ontvoe ring geen schending van het be stand was, maar nodig geworden was wegens geldgebrek. Het Baskische blad Deia schreef vernomen te hebben dat van ETA-zijde tegengesproken was dat de politie nu 95 procent van hun wapens in beslag zou heb ben genomen. Volgens de zegs lieden waren het in hoofdzaak jachtgeweren Na geruchten dat de militaire tak van de ETA zijn eisen van het voldoen van "revolutionaire be lasting" zou verharden heeft het regionale bestuurshoofd, Garai- coechea, er bij de Basken op aan gedrongen niet voor chantage te zwichten. Hy zei voor de Spaanse radio be zorgd te zijn over tekenen van groeiende geweldpleging. Gisteravond werd van officiële zij de in Madrid vernomen dat de Spaanse politie de zes leden van een ETA-commandogroep heeft gearresteerd waarvan er twee be trokken zouden zyn geweest by de ontvoering van de Duitse in- dustrieel Lipperheide (75). Een woordvoerder van het com mando ter bestrijding van het terrorisme, die dit meedeelde, zei niet wanneer dat was gebeurd. Het gaat om vyf mannen en een vrouw van het commando "La- comendi". MADRID (GPD) - Ook op de vier de en laatste dag van het proces over de camping-ramp by Los Alfaques is niet duidelijk gewor den wie nu precies verantwoor delijk is voor de explosie van een met propyleen overladen vracht wagen vlak naast een kampeer terrein. Daarbij kwamen op 11 juli 1978 214 campinggasten plus de chauffeur van de tankwagen om het leven. Twee van de slachtoffers zijn 3,5 jaar na dato nog steeds niet geidentificeerd. Na de verhoren van de zes ver dachten, twee directeuren van Cisternas Reunidas, eigenaar van de bewuste tankwagen, en vier functionarissen van het olie- bedrijf Entrepol, waar de lading werd ingenomen, en getuigen- deskundigen besloot de officier van justitie in Tarragona vrydag zyn aanvankelijke eisen aan te passen. Twee jaar Aan het begin van de rechtzaak, af gelopen maandag, had hij tegen beide directeuren een jaar gevan genisstraf geëist. Dat werd om gezet in twee jaar. Tegen de di recteur van Entrepol eiste hij drie jaar. Twee veiligheidsfunc tionarissen van dit bedrijf hoor den twee jaar tegen zich eisen, terwijl de employé die de auto had geladen eraf kwam met zes maanden en een dag. De aanvan kelijke eis tegen dit laatste kwar tet was vier jaar, twee maanden en één dag. De uitspraak wordt midden volgende week ver wacht. Tijdens het proces hebben de zes verdachten voortdurend ge tracht elkaar de schuld in de schoenen te schuiven. Entrepol bleef erop hameren dat de tank wagen geen veiligheidsklep had die overdruk had moeten voor komen, terwijl ook het materiaal van de tank niet geschikt was om propyleen in te vervoeren. Beide directeuren van Cisternas Reuni das bleven volhouden dat de vei ligheidsvoorschriften met be trekking tot de maximale lading niet in acht waren genomen. Bij het bedrijf ontbrak adequate meetapparatuur, zodat 23.470 ki lo propyleen werd geladen in plaats van de maximaal toegesta ne 19.350 kilo Ook de pnve-aanklager in het pro ces, Rafael Nadal, herzag zyn ei sen. Tegen de twee directeuren van Cisternas Reunidas en hun collega van Entrepol eiste hii nu acht jaar. Voor de twee veilig heidsfunctionarissen en de man aan de pomp vroeg hij vrij spraak. Nadal vertegenwoordigt de Catalaanse socialistische par tij PSC, die met deze actie wil voorkomen dat een dergelijke ramp zich kan herhalen. VATICAANSTAD (Reuter) - Paus Johannes Paulus II zal van 12 tot 19 februari een bezoek brengen aan de Westafrikaanse staten Ni geria, Benin, Gabon en Equato riaal Guinea, zo heeft het Vati- caan gisteren bekendgemaakt. De precieze details van het be zoek zijn nog niet bekend. Het zal het eerste bezoek buiten Italië zijn voor de paus sinds hy in mei van het vorig jaar gewond raakte bij een aanslag. In mei 1980 bracht de 61-jarige Johan nes Paulus II een bezoek aan Congo, Kenia, Ghana, Opper Volta en Ivoorkust. De nachtmerrie van alle wes terse industrielanden dreigt in Italië binnenkort werkelykheid te worden: het hele systeem van sociale ze kerheid staat op instorten. De president van het sociale ver zekeringsinstituut INPS, Ruggero Ravenna, is byna een dagelijkse gast bij radio en televisie, maar de pen sioentrekkers. die van zijn in stituut afhangen, worden er niet door opgevrolijkt. Inte gendeel: wat hij luisteraars en kijkers, en over hun hoofden heen de regering, onafgebroken voorhoudt, is dat het INPS aan de rand van de afgrond staat en tegen au gustus van dit jaar geen geld meer zal hebben om de pen sioenen uit te betalen. „De berekening is gauw ge maakt", zegt Ravenna, „om het tekort tussen binnenko mende premies en uitgaande pensioenen te overbruggen, heeft het INPS 11.000 miljard lire (ruim 22 miljard gulden) uit de staatskas nodig. Op de begroting voor 1982 is maar 5000 miljard voor ons uitge trokken en als we daar over heen gaan. komt het over heidstekort boven het pla fond van 50.000 miljard, waar premier Spadolim uit alle macht aan vasthoudt, om de inflatie terug te dringen. Dat betekent dus, dat wy, zoals de zaken nu staan, geen cent meer krijgen, en dan is om streeks de helft van het jaar de koek op". De oorzaken van de crisis zijn gedeeltelyk dezelfde als over al elders. De geleidelijke ver oudering van de bevolking is er een van. Terwijl de verhou ding van gepensioneerden tot werkende bevolking in 1960 nog 1 tot 3,4 bedroeg, wat als een tamelijk veilige basis wordt beschouwd, was het tien jaar later al 1 tot 2 en in 1980 1 tot 1.4. Verder is er de tendens tot opwaardering van de pensioenen: in 1980 bedroeg het gemiddelde pen sioen 28 procent van het ge middelde salaris, in 1990 vol gens de vooruitzichten 36 procent en in het jaar 2000 44 procent. Naast deze oorzaken die zich ook in andere landen voel baar maken, komt de crisis in Italië voort uit een totaal scheefgegroeid systeem, dat algemeen met de naam .jungle" wordt aangeduid. In de jaren '60 en '70 is een groot deel van de sociale spannin gen afgewenteld op het INPS: van de massale uit tocht uit de landbouw tot het uitblijven van de industriële ontwikkeling van het Zuiden, alles werd opgevan gen met pensioenen. Er zyn provincies in Zuid-Ita- liè, waar 30 tot 40 procent van de werkende bevolking een invaliditeitspensioen ont vangt: in het hele land zyn dat er 5214000, tegen 4.875.000 ouderdomspensioe nen. Bepaalde categorieën zelfstandigen, als nering doenden en boeren, betalen een habbekrats voor een pen sioen, dat bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd dat van werknemers weinig ontloopt. De INPS- premies van deze laatsten be lopen echter omstreeks 47 procent van het brutoloon. Andere voorrechten in deze jungle, waar vooral het recht van de sterkste geldt, betref fen de pensioengerechtigde leeftijd. Officieel is deze 60 jaar voor mannen en 50 jaar voor vrouwen in de particu liere sector, 65 en 60 jaar in de openbare sector, maar wie in overheidsdienst is, kan. on geacht zyn leeftijd, na 20 jaar (vrouwen zelfs 15 jaar) met pensioen gaan en voor de rest van zyn leven dit pensioen als een welkome aanvulling op eventuele andere inkom sten ontvangen (in de parti culiere sector kunnen neven inkomsten slechts gecombi neerd worden met een mini mumpensioen van omstreeks 230 000 lire, 460 gulden). Met dit alles zou men nog op de een of andere manier vrede kunnen hebben, wanneer er tenminste sprake was van een soort sociale gerechtig heid. Maar het Italiaanse pen sioensysteem met zyn krank zinnige tekorten komt maar ten goede aan een deel van de bevolking. Afgezien van het feit. dat er in de sociale wet geving geen plaats is voor een reele werkloosheidsuit kering (wie werkloos wordt, krijgt 180 dagen lang 800 lire, oftewel 4 gulden, per dag en moet daarna maar zien hoe hy rondkomt), is er verder geen sprake van een alge meen ouderdomspensioen vergelijkbaar met onze AOW. Degenen die nooit in loon dienst zyn geweest en dus ook nooit premie hebben be taald (zoals bijvoorbeeld huisvrouwen), komen op hun 65e in aanmerking voor een zogenaamd „sociaal pen sioen". Zij krijgen dit niet au tomatisch, maar moeten er een aanvraag voor indienen, die gemiddeld na anderhalf of twee jaar wordt beant woord (en hoe zy intussen rondkomen is alweer hun ei gen zaak). Wat zy dan per maand ontvangen, staat in geen enkele relatie tot een „minimum inkomen" (het begrip „minimum inkomen" bestaat zelfs niet m het Ita liaanse systeem) Op het ogenblik bestaat het so ciale pensioen uit 142 600 lire, ongeveer 300 gulden, per maand, dus zeer veel te wei nig om van te leven en nau welijks te veel om van te ster ven. Er wordt dan ook al ja ren geroepen om een algeme ne herziening van het hele pensioensysteem, maar tot nu toe is deze roep by het parlement slechts op dove mansoren gevallen. In plaats van een algehele reorganisa tie werd het INPS gebombar deerd met een regen van wet ten en wetjes met betrekking tot afzonderlyke categorieën. 1232 in de afgelopen tien jaar, waarvan 44 alleen al in het eerste halfjaar van 1981. De alarmroep van INPS-presi- dent Ravenna heeft nu al thans geleid tot een spoed vergadering van de fractielei ders van de regeringsparty- en. waaruit maar één verze kering kwam hot da a trau i de financiële situatie van het INPS ook moge zyn, de uit betaling van de pensioenen zal niet worden stopgezet. Waar men de oplossing moet zoeken, in een doorbreking van het plafond van het over heidstekort. in leningen van het banksysteem, of eindclyk in een herziening van de hele nog uit het fascisme stam mende sociale wetgeving, is iedereen, en waarschynlyk ook de regering zelf, nog vol slagen onduidelijk HEIN TEN KORTENAAR WASHINGTON (UPI/DPA) - Een van de zeventien beken de manenvan Saturnus, Phoebe, moet eens een zwer vende asteroïde geweest zyn door die de zwaartekracht van de planeet is "ingevan gen", zo is vastgesteld aan de hand van de foto's die het Amerikaanse ruimtevaartuig Voyager 2 heeft genomen. Phoebe is een donkere en blijk baar aanmerkelyk rood ge kleurde maan en draait van alle Saturnusmanen m de verste baan. Dr. Edward Stone, de leidende geteerd* van de Voyager-2- missie, zegt in een verslag in het nummer van 29 januari van het tijdschrift Science dat Phoebe in omgekeerde richting rond Saturnus draait en m "een ander vlak en dat dit erop duidt dat Phoebe een "ingevangen" asteroïde is Bovendien zegt een groep ge leerden onder leiding van dr Bradford Smith van de uni versiteit vgan Arizona in een ander verslag in hetzelfde nummer dat Phoebes kleur en andere kenmerken type rend zyn voor een klasse van asteroïden die blykbaar voor komt in de verste gebieden van het zonnestelsel en ver- moedelyk van zeer oude sa menstelling is. Stone zegt dat Phoebe, die door Voyagcr-2 van een afstand van byna 2 miljoen km is ge fotografeerd, ruwweg bolvor mig is met een diameter van ongeveer 217 km De foto's zyn niet duidelyk genoeg voor het tonen van veel op pervlaktedetails, maar vol gens de geleerden duidt ae algemene bolvorm erop dat de maan niet gebombardeerd is door kleinere rotsblokken in de ruimte, zoals dat met de manen dichter by Saturnus is gebeurd Uit wat wel gezien kan worden blykt dat Phoebe enkele kleurcontrasten heeft van wel 50 procent verschil in helderheid. Uit de beweging van die details wordt afgeleid dat de dag op Phoebe negen uren duurt In tegenstelling tot de Voyager 1. die nu op weg is het zonne stelsel te verlaten, volgt do Voyager 2 een koers waar mee in januari 1986 Uranus kan worden bereikt. Daarna vliegt de kunstmaan door naar Ncptunus met zyn maan Triton, waar hy op 24 augus tus 1989 moet aankomen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9