Iedereen krijgt nummer 3 Betalingen per giro bank in '90 samen en "Uniser is politieke zaak" C Vrachtwagenpark in slechte staat Geen bom onder 't omroepbestel Nieuwe opzet verwerking persoonsgegevens Steekproef bij Oudenrijn: Ministerraad: geen extra toelage voor buschauffeurs Verdediging zet officier in beklaagdenbank ZATERDAG 23 JANUARI 1982 Binnenland (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het betalingsver keer van de postgiro en de ban ken zal rond 1990 volledig kun nen worden samengebracht in één nationaal betalingscircuit. Overschrijvingen van bank naar giro zijn dan mogelijk zonder de tussenkomst van de Bank/Giro-* centrale. Dat scheelt tijd (twee tot drie dagen), geld (honderd miljoen per jaar) en arbeidsplaat sen (600 banen minder) De vakbonden vrezen dat het om een verlies van zeker vierdui zend banen zal gaan. Dat cijfer is gisteren van de hand gewezen door de voorzitter van de stuur groep Integratie Giroverkeer, prof. Duisenberg. Duisenberg wees er voorts op dat het banen verlies vermoedelijk voor een aanzienlijk deel via natuurlijk verloop op te vangen zal zijn. Duisenberg heeft de stuurgroep in 1975 ingesteld in zijn toenmalige functie van minister van finan ciën. De president-directeur van de Nederlandsche Bank, toen J. Zijlstra, werd voorzitter. Inmid- dels is Zijlstra met pensioen en is Duisenberg als zijn opvolger bij de bank, nu zelf voorzitter van de groep geworden. In de stuur groep zijn vertegenwoordigers opgenomen van de banken en de Post-, Cheque- en Girodienst. De vakbonden hebben tegen hun zin geen zetel in de groep. Die stuurgroep heeft al een eerste rapport uitgebracht over de tech nische mogelijkheden. Uit dat rapport blijkt dat met gebruik van een door de PTT door heel Nederland aangelegd "datanet" alle financiële instellingen met één centrale computer verbon den kunnen worden. Uitvoering van het project duurt vijf jaar. In 1985 kan een begin worden ge maakt. Voor Prinsjesdag dit jaar wordt het eindrapport verwacht en dan moeten de banken en de PTT be slissen. Wat de PTT betreft is dat besluit niet alleen een interne aangelegenheid, maar ook een zaak van regering en parlement. Tijdens een persconferentie gaf Duisenberg gisteren een beeld van de stand van zaken tot nu toe. Hij legde er de nadruk op dat de stuurgroep zich louter bezig houdt met een vereenvoudiging van het betalingsverkeer tussen de financiële instellingen onder ling. Advisering over nieuwe technologie, als bijvoorbeeld geldautomaten, behoort volgens Duisenberg n ad rekkelijk niet tot de opdracht. Gevraagd naar mogelijke bezwa ren van de PTT tegen zo n beta- lingscicuit zei PPT-topman Leenman desgevraagd dat die bezwaren er van zijn kant met zijn "De postbank wordt uiter lijk 1 januari 1984 opgericht. Dat is ruim vóórdat de invoering van het betalingscircuit technisch mogelijk is. Onze concurrentie- postie gaat er niet op achteruit". De invoering van het betalingscir- cuit, die tijd en rentewinst voor de klanten kan opleveren, zou er volgens ingewijden toe kunnen leiden dat veel particulieren en bedrijven die nu zowel een bank- als een girorekening hebben, één van de twee gaan opzeggen. Daarvoor zou de giro het meest in aanmerking komen, omdat de gelddiensten van de PTT nu nog achter liggen bij die van de ban ken. Met de invoering van de Postbank is die achterstand in gelopen. DEN HAAG (ANP) - Het Neder- landse visitekaartje op kunstge bied in het buitenland, Karei Ap pel, poseerde gisteren in het Haagse Gemeentemuseum voor door hem gemaakt werk dat tot en met 28 maart is te bewonde ren. Ook in het Rotterdamse Boy mans-Van Beuningen i Appel te z UTRECHT (GPD) - Het vrachtwa genpark voor zwaar vervoer in Nederland verkeert in zo'n slech te staat van onderhoud dat de Al gemene Verkeersdienst in Drie bergen en de gemeentepolitie in Utrecht er ernstig verontrust over ziin geraakt. Tjjdens een steekproef, donder dag, op de rijkswegen nabij het verkeersplein Oudenrijn bleek dat van de helft van de gecontro leerde voertuigen het remsys- teem ondeugdelijk functioneer de. Volgens de chef Sectie Ge richt Verkeerstoezicht van de Betoging tegen weren homo's in onderwijs VOORBURG (ANP) - Een groep van ongeveer veertig mensen heeft gisteren bij het kantoor van de Besturenbond Protestants Christelijk Onderwijs gedemon streerd. Aangeboden werd een petitie waarin de demonstranten zich keerden tegen het stand punt van de besturenraad om ho mofiele leerkrachten in het on derwijs te kunnen weren. De initiatiefnemers verklaarden dat de landelijke besturen van PvdA, PPR, PSP, Evangelische Volkspartij, en Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) zich achter de petitie hebben geschaard. Utrechtse politie, adjudant G. van der Hoek, is dit te wijten aan achterstallig onderhoud. Van der Hoek zei verbijsterd te zijn over het feit dat de eigenaars en chauffeurs zoveel risico's nemen. „Zeker bij het mistige weer van de laatste dagen was het niet denkbeeldig dat de vrachtwa gens ernstige ongelukken zou den hebben veroorzaakt". De po litie haalde alleen de vrachtwa gens met een lading of gewicht van meer dan 10 ton voor inspec tie van de weg. Van de 24 voertuigen bleken er slechts drie in orde. Bij 14 trucks moest eerst door monteurs een technische ingreep worden uit gevoerd, waarna ze rechtstreeks naar de garage werden gestuurd. Acht wagens waren veel te zwaar beladen. Adjudant Van der Hoek: „Eén auto had een overbelasting van 80 procent". Deze wagen was met oud ijzer geladen. „Ongehoord" vond de politieman het feit dat een vrachtwagen met een loslig gende achteras reed, terwijl zo wel de chauffeur als de eigenaar dit wisten. „Bij een noodstop zou de as er zeker onderuit zijn ge vlogen. Je moet er niet aan den ken wat er allemaal had kunnen gebeuren", aldus Van der Hoek. De bewuste truck was geladen met 12 personenauto's. Zes maal werd proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding van het Rijtijdenbesluit. De politie vermoedt dat de vervoerders hun wagens minder vaak voor onderhoud naar de garage stu ren, omdat dit hen teveel zou kosten. "Reagan-show" voor Polen 1 februari wekt wrevel HILVERSUM (ANP) - De TROS zal de Amerikaanse tv- show 'Let Poland be Poland' uitzenden op 1 februari 's ochtends van zeven tot negen uur. De omroep is door de Amerikaanse ambassade ge vraagd als co-producent op te treden en zal de Nederlandse bijdrage verzorgen via in breng van premier Van Agt en FNV-voorzitter Wim Kok. Dit is gisteren door de TROS bekendgemaakt. Navraag bij de FNV leerde ech ter dat Wim Kok niet zal deel nemen aan de 'Reagan-show'. 'Een belachelijke veronder stelling', aldus een woord voerder van het FNV gister middag. Over de deelname van Van Agt is ook nog niets bekend. Het dagelijks bestuur van de Communistische Partij van Nederland heeft gisteravond in een verklaring scherpe kri tiek geuit op de televisieshow die de Amerikaanse presi dent Reagan 31 januari heeft gepland. Via het officiële persbureau PAP hebben de Poolse auto riteiten het Amerikaanse plan om een internationale televisieuitzending aan Polen te wijden als "anti-Poolse provocatie" bestempeld. DEN HAAG (ANP) - De minister raad heeft gisteren ingestemd met het voorstel van minister Zeevalking (verkeer en water staat) om het huidige inkomen van het personeel van het stads en streekvervoer te garanderen, inclusief de tijdelijke toeslag die vorig jaar na de acties in Den Haag en Rotterdam is toege kend. De minister stelt hierbij wel de voorwaarde dat de vakbonden de conclusies van het rapport van het centraal adviesbureau voor organisatie, documentatie, registratie en personeelsbeheer (ODRP) van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten aan vaarden. Zeevalking heeft, ook namens zijn collega's Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) en Van Thijn (binnenlandse zaken), werkgevers en vakbonden in stads- en streekvervoer uitgeno digd voor overleg op 28 januari. De vakbonden zijn het niet eens met de conclusies van de ODRP. Het ODRP concludeerde dat er geen aanleiding is om aan bu schauffeurs en trambestuurders in stads- en streekvervoer een extra toeslag toe te kennen voor andere bezwarende omstandig heden, naast de toeslagen voor onregelmatige diensten, gebro ken diensten en overwerk. Deze omstandigheden waren al meegenomen in de eerder toege kende verhoging van de loon schaal of waren volgens het ODRP niet zwaar genoeg voorn hogere beloning. Het ging om be grippen als zwaarte van de ar beid, inspnnende houding en eenzijdige beweging. In de praktijk betekent het volgens Zeevalking dat de chauffeurs omhoog gaan in de loonschaal, dat de zes procent toelage voor bezwarende werkomstandighe den vervalt en dat de tijdelijke toelage van ongeveer 68 gulden zou moeten vervallen. Dat zou tot gevolg hebben dat de be- stuurdrs er reëe in inkomen op achteruit zouden gaan. 'Om rede nen van billijkheid' wil hij hier aan tegemoet komen door het huidige inkomen te garanderen. DEN HAAG (GPD) - Iedereen in Nederland krijgt een nummer voor de verwerking van persoonsgegevens door overheidsinstanties. Dit nummer wordt gekoppeld aan gegevens die van een persoon in het register van de Cen trale Personenadministratie zijn opgenomen. Dit staat in het wetsontwerp Centrale Personenadministratie (CPA), dat gisteren door minister Van Thijn (binnenlandse za ken) bij de Tweede Kamer is ingediend. Het toekennen van een persoons nummer moet volstrekt wille keurig gaan, zodat van het num mer niets over de desbetreffende persoon kan worden afgeleid, al dus het wetsontwerp. De bedoe ling van het eenduidige nummer is om de verwerking en het ge bruik van persoonsgegevens door de verschillende departe menten te vereenvoudigen. Bo vendien moet het nummer het maken van fouten voorkomen. De bedoeling van het wetsontwerp is het centraal opslaan en ver werken van gegevens die nu per gemeente in de bevolkingsregis ters zijn opgenomen. Het register moet dienen als bron voor de verstrekking van gegevens aan alle overheidsinstanties. Het zijn nu nog de gemeenten die gegevens aan de departementen verstrekken. Dit loopt op tot on geveer 10 miljoen verstrekkin gen per jaar. De nieuwe opzet moet dit terugbrengen tot onge veer 2 miljoen, waarbij de ver strekkingen zoveel mogelijk moeten lopen via in te stellen re gionale of gemeentelijke auto matiseringscentra. De besparing voor de rijksbegroting wordt door minister Van Thijn op enke le tientallen miljoenen guldens per jaar geschat. Voor het centrale register wordt een aparte overheidsdienst in het leven geroepen: de Centrale Per sonenadministratie. De admini stratie zal niets nieuws toevoe gen aan de bestaande gegevens, maar slechts de bestaande gege vensstromen doorgeven aan de ministeries. Op het centrale re gister zal toezicht gehouden wor den door de Registratiekamer, die is voorzien in het reeds inge diende privacy-wetsontwerp. In het wetsontwerp-CPA worden de waarborgen voor de persoon lijke levenssfeer uit het privacy- wetsontwerp herhaald. Dit priva cy-wetsontwerp regelt geauto matiseerde gegevensbestanden die in Nederland bestaan. Er is in de CPA niet simpelweg verwe zen naar het andere wetsont werp. Hiermee wordt bereikt dat de waarborgen slechts door een wetswijziging kunnen worden veranderd, aldus minister Van Thijn in de memorie van toelich ting bij het wetsontwerp. "Niet-gevoelig" het centrale register mogen alleen „niet-gevoelige gegevens" wor den opgeslagen, die nu al in de bevolkingsregisters van de ge meenten voorkomen. Het wets ontwerp geeft een volledige op somming van de gegevens die voor de CPA in aanmerking ko men zoals adres, burgerlijke staat, geslacht, nationaliteit, ge boortedatum, administratienum mer, gezinssamenstelling, datum van vestiging in Nederland. Evenals bij de privacy-wetgeving, hebben de geregistreerden bij de CPA het recht inzage te krijgen en correctie te eisen van gege vens, die op henzelf betrekking hebben. Bovendien hebben gere gistreerden het recht op kennis neming van verstrekking van ge gevens die hen betreffen aan an deren. Stof die kanker kan verwekken aangetroffen in vuilstort BA VEL (ANP) - Provnciale Wa terstaat in Noord-Brabant onder zoekt in hoeverre het grondwater in de vuilstortberg in Bavel bij Breda is verontreinigd met fiuor- antheen. Dit onderzoek zal bin nen enkele weken zijn afgerond, aldus gisteravond een woord voerder van de provincie. De provincie heeft onlangs de vuil- berg bij Bavel door middel van monsters onderzocht op gevaar lijke stoffen. In een van de mon sters werd fluor-antheen in zeer hoge concentratie gevonden: 65 keer zo hoog als is toegestaan in oppervlaktewater, dat bestemd is voor de drinkwatervoorzie ning. Fluor-antheen is kankerverwek kend, maar volgens de provincie lopen de omwonenden van de vuilstort op dit moment geen en kel risico. Andere verontreinigde stoffen in te hoge concentraties zgn in de vuilstort voor zover be kend niet aangetoffen. Fluor-an theen wordt in de verfindustrie gebruikt. DEN HAAG (AP) - De herden king van de 200-jarige diploma tieke betrekkingen tussen ons land en Amerika met een rijstta fel is slecht gevallen bij het WD- kamerlid Joekes. In schriftelijke vragen wijst hij erop, dat de rijst tafel het symbool is van Neder lands koloniaal verleden. Hij heeft minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) gevraagd stappen te ondernemen om te zorgen dat in 2082 iets dergelijks niet meer voorkomt. De Nederlandse omroepen kunnen de dagbladen in Ne derland niet langer tegenhou den wanneer zij op ruime schaal de programma's van radio en televisie willen pu bliceren. Het Nieuwsblad van het Noorden, dat in de provincies Groningen en Drenthe verschijnt, was eind vorig jaar daarmee begonnen en in een kort geding heeft de Nederlandse Omroep Stich ting, NOS. geprobeerd daar een einde aan te maken. De vice-president van de recht bank in Groningen heeft alle eisen van de NOS afgewezen, zodat de krant in Groningen ongestoord door kan gaan met het informeren van zijn lezers over wat de omroepen gaan uitzenden. In het wereldje van pen is deze uitspraak als een bom ingeslagen. En geen wonder, want nog nooit heeft het eigengereide en door een aanvechtbaar gebleken stel sel van voorschriften en wet telijke bepalingen bescherm de omroepbestel een dergelij ke nederlaag geleden. Er is een bres geslagen in het monopolie van de omroep bladen. Dat monopolie werd in Hilversum met de grootste zorg bewaakt. Daardoor kon de Nederlandse televisiekij ker alleen maar door het ko pen van een omroepblad geïnformeerd worden over wat er allemaal op de buis te doen zou zgn. De dagbladen mochten slechts een slap af treksel publiceren, dat hun door de NOS werd gedic teerd. Het abonnement op een omroepblad betekent te vens het lidmaatschap op de omroep die dat blad laat uit geven. Te meer abonnees, te meer leden en te meer zend tijd. In feite bepaalde de aan trekkelijkheid van het om roepblad de populariteit van de omroep De dagbladen zgn van mening dat zij daar geen boodschap meer aan hoeven te hebben. De televisie is in Nederland zo ingeburgerd, dat hetgeen 's avonds op de buis gebeurt, behoort tot het dagelijkse le venspatroon van de mensen en als zodanig is het nieuws, dat gewoon in uitgebreide zin in de krant moet. Ondergang? Betekent dat nu de ondergang van het bestel? Raken de om roepen in de problemen wan neer de mensen geen abonne ment op een omroepblad meer nemen, wanneer zij vol doende programmagegevens in de kranten kunnen lezen? De dagbladen menen van niet en zij staan daarin niet al leen. Op verzoek van de VPRO heeft de oud-minister van CRM, mr. Harry van Doorn, een aantal aanbevelingen gedaan voor een toekomstige om- roepstructuur. De nieuwe ontwikkelingen vragen vol gens hem om een ander be stel. Hij bepleit een loskoppe ling van het abonnement op een omroepblad en het lid maatschap. Hij geeft aan dat er verschillene andere moge lijkheden zgn om de aanhang van de omroepen vast te stel len. Een daarvan is het hou den van omroepverkiezin gen. Onderzoeken hebben uitgewezen dat de televisie kijkers er best wel wat voor voelen om via verkiezingen van hun voorkeur voor deze of gene omroep te laten bla ken. Sterker nog, volgens een enquête zullen méér mensen aan zo'n verkiezing meedoen dan er thans abonnees op omroepbladen zijn. het Verschuivingen De dagbladen leggen dus i geheel geen bom onder het bestel met het publiceren van de programma's. Wel is uit diezelfde onderzoeken geble ken dat er by verkiezingen grote verschuivingen zullen optreden in de ledenaantal len van de omroepen. De gro te en traditionele omroepen zullen allemaal leden verlie zen, de AVRO het meest, maar ook de KRO. de VARA en de NCRV. Zelfs nieuwko mer TROS raakt dan leden kwijt De kleine winnen, de VPRO het meest, maar ook de EO en vooral Veronica Met een fatsoenlgke service aan de lezers, zoals thans door de rechter in Groningen is toegestaan, ondergaat het bestel een soort grote schoonmaak en dat is na 25 jaar hoog tijd. Dat komt het bestel ten goede Veel van de commerciële verstrengeling rond die omroepbladen wordt aan de kaak gesteld. En dat dient ook elke recht geaarde verdediger van het bestel toe te juichen. Maar een groot aantal geldverdie- nende omroepbaasjes zal be slist niet staan te jubelen. - Ex-minister Van Doom: roepverkiezingen. Door de uitspraak van de Gro ningse rechter zal ook de po litieke discusie over de ont koppeling tussen abonne ment en lidmaatschap een nieuwe impuls krijgen. En ook dat wordt tijd, want de geesten zijn er rgp voor en de huidige regeringspartijen zijn daar niet op tegen JAN VAN BEEK (Hoofdredacteur van de Ge meenschappelijke Persdienst en als zodanig nauw betrokken bij het kort geding waarin gis teren uitspraak is gedaan). BREDA (GPD) - De verdedigers van de Uniser-verdachten heb ben de officier van justitie mr. W Koops beschuldigd van valsheid in geschrifte. Hij zou pas in au gustus de naam en toenaam van de verdachten hebben genoemd en terwijl al - volgens de advoca ten - in december '80 bekend was wie er verdacht werd van moge lijke misdrijven van Uniser. Toen werd er echter een gerech- terlijk vooronderzoek ingesteld tegen onbekenden Aangezien het politieonderzoek zich heeft toegespitst op het doorspitten van, volgens de ver dediging, „onrechtmatig verkre gen materiaal" dat bij huiszoe kingen naar boven is gekomen, vroeg de verdediging de recht bank de officier niet ontvanke lijk te verklaren. „Deze strafzaak vertoont alle ele menten van het sociaal-psycho logisch verschijnsel van de zon debok". verklaarde mr H. Kui per, raadsman van de ex-Uniser- verdachte Magnus S., gisteren tijdens het algemeen pleidooi. „De verdachten moeten opdraai en voor feiten die de hele leefge meenschap heeft begaan en waarvoor die gemeenschap ver antwoordelijkheid draagt", voeg de hij eraan toe. Zijn collega, mr. F. van der Laken, merkte op dat de officier van jus titie een „heksenjacht" heeft ont ketend. Kugper wees erop dat het gebeuren bij Uniser niet los kan worden gezien van de hele afvalstoffenproblematiek. De aanpak van het proces sugge reert. volgens hem, dat er alleen iets bij Uniser fout is gegaan. "Zoethouder" Volgens Kuijper vertoont het Uni- ser-proces tekenen van een poli tiek proces. De politiek mag ook in dit geval niet buiten de rechts zaal blijven, meende hij. De Wet chemische afvalstoffen hoort daar duidelijk toe. „Waar de ver werkingsmogelijkheden zwaar achterlopen bg het aanbod van afvalstoffen, moet het fout gaan en dat weet iedereen". „Jaarlijks is er zeker 800.000 ton af val zoek (op de in totaal 1.1 mil joen ton). Een zwart circuit is daarom een structurele noodza kelijkheid", aldus Kugper. die eraan toevoegde dat dit proces de indruk wekt dat de milieuwet geving juist wel werkt „Dit is een zoethouder voor het volk". Ten onrechte wordt alleen Uniser onder de loep genomen De rol van de chemische industrie komt veel te weinig aan bod, al dus de raadsman. Het is volgens hem onzinnig om alleen Uniser verantwoordelgk te stellen Ook stelde hg dat de Uniser-top wordt overgecnminaliseerd. Vol gens Kugper wordt de zaak sterk overdreven. De beeldvorming (een groot scheeps langdurig onderzoek in een anderhalve meter hoog dos sier) is daarbg heel belangrgk. „De illegale lozingen en de illega le afvoer van afvalstoffen naar de Beatnxhaven staat vast. Nog na der staat te bezien of deze miheu- vergrgpen ook inderdaad veel schade aan het milieu hebben toegebracht", concludeerde de raadsman. Met name de hele reeks delicten (valsheid m geschrifte, oplich ting, verkopen van schadelgke stoffen, bedreiging en meineed), hebben ertoe bggedragen dat de verdachte in een verkeerd dag licht zgn gesteld, aldus de raads man van S. Hg wees erop dat nie mand van de benadeelden aan gifte heeft willen doen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7