Maakt de Parallel-markt het bedrijf weer gezond? Denken over kostenaftrek Hui m Be ursweek IPif ÜJ Oplopende koers zet nog door Belastingen fly** ZATERDAG 23 JANUARI 1982 Voor iemand die zich niet dage lijks met het 'beurswezen' be zighoudt (en dat zijn we bijna allemaal) is de Parallelmarkt het zoveelste, schijnbaar on doorzichtige, element in de Beursplein 5-winkel. Maar het lijkt erger dan het is. Ondernemingen moeten, om investeringen te kunnen doen, kapitaal vergaren. Dit kan onder andere door de uit gifte van aandelen of obliga ties. De voorwaarden echter, om genoteerd te kunnen wor den op de Officiële Markt zijn nogal uitgebreid. Vereisten zijn, kort gezegd, een hoog aandelenkapitaal van 2,5 mil joen gulden, honderd pro cent uitgifte van het aande- lenbestand en een volledige verslaggeving van jaarcijfers en bedrijfsnieuws. Voor veel kleinere is dat on haalbaar. Voor hen bestaat wel de mogelijkheid notering aan te vragen op de Incouran te Markt, die minder uitge breide voorwaarden kent. In deze sector van het effecten bedrijf is de handel echter onregelmatig. Ook is de reglementering onvoldoende door de wijze waarop de transacties tot stand komen; de koersvorming; de publica tie van gedane, respectieve lijk bied- en laatkoersen; de voorlichting en publiciteit van de verhandelde fondsen. Dat alles laat vaak te wensen De volgende week door minis ter van financiën, Van der Stee, te openen Parallel- markt zal moeten voorzien in de behoefte van kleinere on dernemingen hun stukken te verhandelen op de effecten- markt. Tot nu toe hebben tien tot vijf tien bedrijven serieuse inte resse getoond voor een offi ciële notering op de Parrallel- markt. Het systeem lijkt gun stig en voor dat de zaak goed en wel draait kan er weinig anders in deze richting wor den gezegd. Voorbeeld De functie van deze nieuwe beursactiviteit is naar aanlei ding van een voorbeeldje makkelijk uit te leggen. Een onderneming X van niet al te grote omvang draait goed. Vooruitzichten zijn gunstig. Voor de toekomst van het bedrijf moeten er in vesteringen worden gedaan, maar het eigen kapitaal schiet tekort om in deze geld behoefte te voorzien. Het bedrijf kan nu twee dingen doen: aankloppen bij een bank of aandelen uigeven op de kapitaalmark. De eerste oplossing is een zeer kostba re. Geld lenen is duur. De tweede mogelijkheid is gun stiger, maar voor veel bedrij ven tot nu toe onbereikbaar. De Parallelmarkt nu zal dit 'gat in de markt' moeten op vullen. Maar zoals vaker zit ook hier een adder onder 't gras. Die adder is in dit geval de belas tingwetgeving. De Neder landse fiscus kent namelijk de eigenaardige regel, dat het financieren met eigen vermo gen veel zwaarder wordt be last dan het financieren met vreemd (geleend) vermogen. Het bedrijf zal dus moeten af wegen welke mogelijkheid de meest gunstige is. Tegen een hoge prijs kapitaal lenen bij een bank, maar met belas ting voordeel óf notering aan vragen op de beurs, met de mogelijkheid dat de handel gunstig verloopt en de winst uit de aandelen groot zal zijn. Dat is een risico. Brein De Vereniging voor de Effec tenhandel, de exploitant van de beurs, is het brein achter de Parallelmarkt. Om ver schillende redenen is zij ge komen tot het ontwerp ervan. Zoals gezegd, is het de bedoe ling bedrijven te stimuleren hun fondsen op de kapitaal- Nog een kleine week en het is zover. Dan opent de Amsterdamse Effectenbeurs haar poorten voor de zogenoemde Parallelmarkt. Op deze Parallel markt, die naast de Oficiële Markt gaat draaien, kunnen ondernemingen hun fondsen noteren te gen minder uitgebreide voorwaarden dan op de Officiële Markt. Tot nog toe was het alleen aan grote ondernemin gen voorbehouden hun stukken op de beurs te no teren. In de nieuwe opzet krijgen ook kleinere be drijven die kans. Het beursgebouw in Amsterdam markt te verhandelen, van wege de grote behoefte aan risicodragend vermogen ook bij de niet-officieel ter beurze genoteerde ondernemingen. De maatregelen vanuit Den Haag om het voorzien in de vermogenbehoefte te bevor deren (denk aan het oprich ten van de zogenaamde parti culiere participatiemaat schappijen) hebben de plan nen van de Vereniging in een stroomversnelling doen be landen. Vervolgens is er, zoals eerder aangegeven, de behoefte om de handel in incourante fond sen duidelijker te reglemen téren. Tenslotte acht de Ver eniging voor de Effectenhan del het wenselijk, dat het aan tal officieel genoteerde on dernemingen groeit ten be hoeve van de eigen vermo gensvoorziening van het be drijfsleven in het algemeen. Daarmee krijgt de Parallel markt eigenlijk een soort 'ge- zondmakers-functie'. De markt moet gezien kunnen worden als een 'voorportaal' voor de Officiële Markt. Een 'promotieklasse', zoals de Vereniging dit zelf noemt. Drempel De drempel om toegelaten te kunnen worden is dus lager. Het begrip Incourante Markt, waar fondsen zijn geregi streerd die de toets van de Of ficiële Markt niet kunnen doorstaan, zal door het nieuw ingevoerde systeem verdwij- Zowel voor toelating tot de offi ciële- als tot de Parallelmarkt is een nominaal aandelen ka pitaal van 2,5 miljoen gulden nodig. In het geval van de pa- rallmarkt kan de onderne ming echter met de verhan deling van slechts tien pro cent van de aandelen (tegen honderd procent op de Offi ciële markt). Het bedrijf kan zelfs onder dit lage percenta ge uitkomen. De Vereniging voor de Effec tenhandel beoordeeld de ver schillende bedrijven op hun merites en als bijvoorbeeld blijkt, dat een tijdelijke inzin king zal worden gevolgd door verbeterde reslutaten wordt de onderneming de mogelijk heid geboden zijn uitgifte- percentage tijdelijk te ver kleinen. Het voordeel hiervap is, dat het bedrijf de zeggenschap meer in eigen hand kan houden (bijvoorbeeld in het geval van een familiebedrijf). Een notering op de Parallel markt houdt in, dat de onder neming niet wordt verplicht een volledig jaarsverslag plus bedrijfsnieuws te overleggen aan de Vereniging. Onder het mom hoe-mooier-hoe-beter geven sommige bedrijven al leen hieraan al kapitalen uit. Een goed uittreksel van de jaarcijfers wordt door de Ver eniging voldoende geacht. De handel blijft, net als de note ringen op de Officiële Markt, in handen van de Commissie huizen, de leden van de Ver eniging voor de Effectenhan del. Dit zijn de bedrijven Broekmans Commissiebank en D.W. Brand, die nu nog de Incourante Markt regelen. Deze specialisten zijn straks belast met de regeling van een koersvorming op de Pa rallel markt. De noteringen worden opgenomen in de Prijscourant, die door de Ver eniging dagelijks wordt uit gegeven en niet meer door de beide bedrijven bekend ge maakt, zoals voorheen het ge val was. Devaluatie Het gevaar bestaat, dat noterin gen die het op de Officiële Markt niet al te goed doen zich veilig op de Parallel markt zullen terugtrekken, zodat de Officiële Markt een kwaliteitsdaling zal onder gaan. Het is echter volgens de Vereniging, geenszins de be doeling dat de Parallel markt een soort dump voor de Offi-1 ciële markt wordt. Slechts in enkele gevallen zal een on derneming de 'omgekeerde sprong' kunnen maken. De Vereniging voor de Effec tenhandel is zich ervan be wust, dat zij bij het reilen en zeilen van de nieuwe beurs activiteit niet de gehele vin ger in de pap heeft. Het suc ces van de Parallelmarkt hangt mede af van factoren die zij niet kan beïnvloeden zoals het rendementsherstel van het bedrijfsleven, het al dan niet dalen van de rente stand en de eerder genoemde fiscale discriminatie van het financieren met eigen vermo gen. Wel heeft men aan Beursplein 5 de indruk, dat zowel van de zijde van het bedrijfleven als van de zijde van de institutio nele en particuliere beleggers belangstelling bestaat voor de Parallelmarkt. Concreet komt het er op neer, dat de fondsen die nu tot de meest actieve op de Incou rante Markt behoren in be ginsel in aanmerking komen voor verhandeling op de Pa rallel Markt, te weten: Peek en Cloppenburg HES Be heer, Samas, Enraf-Nonius, Zuid-Pacific Koper, Mijnmij Curacao, Verkade, Bosch en Keuning, Bathpolders, Grontmij, Douwe Egberts, Brons, Van Melle, Nijgh en Ditmar, Elaion, Alanheri, Wolf, Brink-Molyn, Meppeler Machine, Holland Sea Search en Maastrichtse Zinkwit. Tussen de tien en vijftien van deze fondsen hebben volgens de Vereniging serieuse be langstelling getoond voor no tering op de Parallel Markt. De beleggers moeten zich wel bedenken, dat de Parallel markt kleiner is dan de Offi ciële Markt en dat het koers verloop dus dynamischer zal zijn en daarom de risico's groter. Hetzelfde geldt voor de kans op koerswinst. Hoop Voorlopig kan de Vereniging voor de Effectenhandel al- leen maar hopen dat het met de Parallelmarkt net zo goed zal gaan als met de onlang op gerichte Enlisted Security Market in Londen. Dit nieu we fenomeen opele Londen- se beurs heeft veel overeen komsten met de markt hier, maar de twee systemen wer den los van elkaar ontwik keld. Was daar aanvankelijk aarzeling, de stemming sloeg al snel om, zodat er nu 70 fondsen staan genoteerd op deze Engelse variant van de Parallelmarkt. Een onderwerp, waarover vele fiscale procedures worden gevoerd (met soms een ge ring financieel belang) heet: kosten van verwerving. Het handelt hier om de kosten, welke worden opgeroepen door de uitoefening van de dienstbetrekking. Om aan veel gemillimeter een eind te maken, heeft de wetgever de 4%-regeling bedacht: indien men uit tegenwoordige ar beid inkomsten geniet, mag zonder verder bewijs 49c van die inkomsten (met een mini mum van 200.-- en een ma ximum van 800,--) als be roepskosten in mindering worden gebracht. Die 4% mag berekend worden voor loon, salaris, vakantiegeld, privé-gebruik auto, uitkerin gen ziektewet, werkloos heidswet, alsmede over W A O en A A W-uitkerin gen, voorzover deze laatste met het normale salaris via de werkgever wordt ontvan gen. Zodra de 20.000.- bru to is bereikt, geldt het maxi mum van 800,- en daarme de is de kous voor velen af. Redelijkheid Wat moeilijker wordt het als men méér dan het maximum wil aftrekken; dan moeten al le kosten van "verwerving, inning en behoud", worden re kilometerprijs vergde. De strijdvraag was nu, of deze hogere kosten van de zakelij ke kilometers aftrekbaar wa ren. "Ja", zei het Hof 's Gra- venhage, "deze kosten zijn inderdaad aftrekbaar". Vast gesteld werd in dit geval dat de autokosten zakelijk waren verbonden aan de vervulling van de dienstbetrekking en dat ze niet als "standsuitga ven" mochten worden ge- De kosten zouden niet in aftrek kunnen worden toegelaten, indien de grenzen van de re delijkheid zouden zijn over schreden in die zin, dat een zodanige wanverhouding zou bestaan tussen kosten en ar beidsinkomsten (de man had een belastbaar inkomen van zo'n 28.000,-), dat geen re delijk denkend mens zou kunnen volhouden die uitga ven te doen tot verwerving, inning en behoud van de in komsten. Een vrij liberaal standpunt dus, waarbij het standpunt van de werkgever ta.v. de prijs van de auto niet als objectief cri terium werd overgenomen. Besparingen De kosten van specifieke be- door J. Booij belastingadviseur gespecificeerd en redelijker wijze door schriftelijke be- wijstukken worden gedekt. Een probleem is voorts, dat de inspecteur de fiscaal ge claimde kosten op aftrek baarheid mag toetsen. Bij de beoordeling van de resulta ten van een bedrijf mag de fiscus geen bedrijfseconomi sche beoordelingsmaatstaf aanleggen; dat zou ook onbe gonnen werk zijn. Bij de winstberekening van een be drijf moet alleen het zakelijke motief of de zakelijke aanlei ding vaststaan. Maar bij de kosten van verwerving van inkomen uit dienstbetrek king wordt de aftrek beperkt tot die kosten met een zake lijk karakter, welke naar aard en omvang binnen de gren zen der redelijkheid ter wille van een behoorlijke vervul ling van de dienstbetrekking zijn gedaan. Twee gevallen Hoe dit in de praktijk uitwerkt, wordt hierna uiteengezet aan de hand van twee recente uit spraken van Gerechtshof en Hoge Raad, welke overigens' met enkele duizenden zou den kunnen worden aange vuld. In het eerste arrest handelt het over een werknemer, die in een duurdere auto rijdt dan door de werkgever wordt ver goed. De werkgever vond een auto met een nieuwprijs van veertienduizend gulden vol doende voor de betreffende ambulante functie en betaal de dus een vergoeding voor zakelijke ritten op basis van een kilometerprijs, behoren de bij die waarde. De mede werker reed echter in een B.M.W., welke een veel hoge- aftrekbaar, zij het dat daarop in mindering moet worden gebracht de daardoor verkre gen besparing op uitgaven voor particuliere kleding. Indien nu de werkgever aan de werknemers dienstkleding verstrekt, zonder daarvoor enige vergoeding te vragen, moet die besparing fiscaal als "loon" worden gezien. Zo on tstaat een spiegelbeeld: dat deel is fiscaal "loon", dat bij eigen aanschaf niet aftrek baar is vanwege het bespa ringselement. Aldus oordeel de de Hoge Raad onlangs op nieuw in een arrest, dat ook voor de werkgevers van be lang is; bij de uitbetaler van het loon wordt de loonbelas ting over de achterliggende jaren na-geheven. Daarna moeten de werknemers over de geldswaarde van de be sparing loonbelasting beta len. Het betrof hier tankautochauf feurs, die mouwvesten, pan talons, uniformpetten, over hemden, stropdassen, regen jassen, stofjassen en wat niet al kregen aangereikt, mede om er "uniform" uit te zien. Het Gerechtshof had zich la ten leiden door de ervarings- regel, dat het gebruik van be drijfskleding in het algemeen een besparing meebrengt op de particuliere uitgaven van gewone kleding. De werkgever slaagde en niet in te bewijzen, dat er géén be sparing was. Het "loon in na- tura" werd op 15,-- per maand gesteld. Het werd een voelbare naheffing, zoge zegd. Hoewel de Newyorkse effec tenbeurs ook deze week geen enkele richting aangaf en stuurloos voort bleef dobbe ren, zette vooral de lokale markt van de Amsterdamse effectenbeurs de koersstij- ging van de voorgaande week voort. Alleen maandag was een slechte dag, met flinke verliezen, omdat toen een flauw Wall Street werd ver wacht. Toen New York ech ter, in tegenstelling tot die verwachting, toch vast sloot, begon onze beurs dinsdag te stijgen en behield die ten dens verderop in de week, ook toen Wall Street na maandag de weg terug in sloeg. De vrij vaste ondergrond van de Amsterdamse beurs be rust voor een niet gering deel op flinke buitenlandse be langstelling. Die bleek deze week nog eens bij de inschrij ving op de nieuwe 11,5-pro- cent staatslening, waarop een bedrag van 1,2 miljard gul den tegen 100 procent werd toegewezen, dank zij ruime buitenlandse kooplust. Op zo'n bedrag had de beurs niet gerekend en de eerste officië le noteringen van de nieuwe lening bleven dan ook dicht bij de emissiekoers hangen. De buitenlandse interesse vloeide voort uit enige rente- dalende verschijnselen in Eu ropa, waarmede ons wereld deel zich tegen de Verenigde Staten opstelde, waar eerder tekenen van enige rentestij ging vielen waar te nemen. Vooral het effectenkrediet onderging een stijging van de rentetarieven, wat vaak een voorbode is voor aantrekken de rente voor gewone kredie ten. Toch blijft men in de Verenigde Staten hopen op een spoedige rentedaling, nu de bekende jaarlijkse hoorzit ting door het Congres over de financieel-economische poli tiek is begonnen. Er waren zelfs geruchten dat de huidige president van de FED, het bestuur van het Amerikaanse centrale bank wezen, zich zou terugtrekken wegens te veel kritiek op zijn streng monetaristisch beleid. De man wordt dan ook in ho ge mate verantwoordelijk ge steld voor de huidige hoge rente in de Verenigde Staten. Nu bovendien Amerika's mi nister van financiën dit be leid in het openbaar aanviel, zijn er bepaalde spanningen tussen de Amerikaanse rege ring en het in hoge mate onaf hankelijk opererende centra le bankwezen naar buiten ge treden, die weieens interes sante gevolgen zouden kun nen hebben. Toch bleven de zorgen op de Newyorkse effectenbeurs overheersen, nu uit zekere economische gegevens blijkt dat de recessie nog altijd zwaar op het land drukt. Het peil van de woningbouw in de Verenigde Staten is in 30 jaar niet zo laag geweest als thans en ook de eerste bin nenkomende jaarcijfers zijn allesbehalve rooskleurig te noemen. Zo moest het beken de computerconcern IBM vo rig jaar 10 procent in winst te rug. Maar, zoals opgemerkt, anders dan in Amerika neigt de ren te in ons werelddeel naar een zekere verlaging. Niet veel overigens, en de obligatie-in dex op onze beurs bleef de eerste helft van de week dan ook dicht bij het slot van de vorige week vrijdag hangen. Toen onze centrale bank het officiële disconto met een half procent verlaagde, trad er echter weer een flinke stij ging op. Het direct gunstige gevolg van deze politiek voor het brede publiek is, dat rood-staan bij banken een half procent goedkoper wordt. Bovendien lijkt de nog bestaande opslagrente van een half procent die de banken nog berekenen nu spoedig te verdwijnen. Verder besloot de Westduitse door C. Wagenaar bankraad tot een verdere ver laging van de Lombard-ren te, de Duitse vorm voor het effectenkrediet, wat wijst op een zekere verruiming van de geldmarkt. Ook in ons land werd de geldmarkt ruimer, maar de overheid blijft te sterk de kapitaalmarkt afro men om op korte termijn een werkelijke rentedaling te kunnen verwachten. Dat vooral het gros van de loka le aandelen van onze beurs toch een neiging tot aantrek ken vertoont, kan worden toegeschreven aan de stroom van jaarcijfers die hier bin nenkort op gang zal komen. Verwacht wordt dat veel koersen van de aandelen vo rig jaar te sterk zijn ingezakt. Ook het buitenland treedt hier mede als koper op en duwde zijn favorieten verder omhoog. Gist-Brocades bij voorbeeld, kon hierdoor aan de sterk verhoogde koers van vorige week nog eens f 5 toe voegen. Ook ACF was f 5 be ter. De meeste voedingsmid delenfondsen lagen eveneens weer gevraagd in de markt, met verdere stijgingen tot en kele guldens. Opmerkelijk was ook de forse koersstijging voor de aande len in de hypotheekbanken. Westland-Utrecht steeg hier door ruim f10 en Friesch- Groningsche ongeveer f 5. De belangstelling voor deze fondsen hangt samen met een zekere neiging tot verla ging van de hypotheekrente, die stimulerend wordt geacht voor het afsluiten van nieuwe hypotheken. Daarentegen moesten de han delsbanken nogal inleveren. ABN zakte van f291 op f283 en NMB van f119 op f109 Deze dalingen hielden ver band met nieuwe alarmeren de berichten rond het OGEM-concern, waarvoor nu zelfs een faillissement tot de reële mogelijkheden behoort. Vrees dat de banken er dan voor een groot bedrag in blij ven zitten, brachten verko pers voor deze aandelen in de markt. OGEM zelf, die vorige week nog op f2.40 stond, moest op een nóg lager nood- peil van circa f 1,60 terug.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23