LEIDSCH m DAGBLAD Regering pakt acties aan Leidse kliniek voor allergie moet dicht Polen betaalt renteschulden Bescherming munitietreinen centraal geregeld Geheim rapport universiteit: Overvallers maken f 2,4 miljoen buit in Haarlem EIGENAARDIG AUTO LE1THON WINKELRUIMTE Poolse generaal loopt over naar VS ZATERDAG 23 JANUARI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36685 DrecMurG Koopman ~^RDStrns DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (GPD/ANP) - „De acties tegen de munitie- treinen kan het kabinet niet over zijn kant laten gaan. En het kabinet is dat ook niet van plan". Dat zei vice-pre mier drs. Joop den Uyl gistermiddag nadat de minister raad had besloten van de bestrijding van de acties te gaan coördineren. 30 PAGINA'S HAARLEM (GPD) - Bij de overval gisteren op een Nutsspaarbank in Haarlem is, naar pas 's avonds laat kon worden vastgesteld, 2,4 miljoen gulden buitgemaakt. Het geld maakte deel uit van een geldtransport dat van De Neder- landsche Bank kwam. De overval had plaats even nadat het geld in een kasruimte was ge bracht. De kasruimte is van de garage gescheiden door twee be veiligingsdeuren. Op het mo ment dat het rolluik van de gara ge omhoog was om de geldauto weg te laten rijden, kwam een auto van de overvallers in grote vaart naar binnen rijden en ram de de eerste stalen deur. Op vrijwel hetzelfde moment par keerden de overvallers een twee de auto onder het rolluik, zodat dit niet verder naar beneden kon. De tweede stalen deur die toe gang tot de kasruimte geeft, werd met automatische geweren stukgeschoten. De overvallers zijn naderhand in een derde auto gevlucht. Van hen ontbreekt nog elk spoor. Drie bankemployés; die in de kas ruimte aanwezig waren tijdens de overval, zagen op een monitor van een intern televisiecircuit hoe de overvallers de garage bin nendrongen. Het ging om drie mannen die zich vermomd had den met bivakmutsen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De vakgroep en de af deling allergologie verbonden aan het Academisch Ziekenhuis Leiden moeten worden opgehe ven. In een nog geheim rapport komt een speciaal voor dit doel samengestelde onderzoekscom missie van de universiteit tot de ze conclusie. Dit betekent dat de duizenden pa tiënten die deze polikliniek be zoeken en die last hebben van al lergische ziekten, hun heil er gens anders moeten zoeken. Zij moeten zjch nu wenden tot de af delingen keel- neus- en oorheel kunde, longziekten, huidziekten of voor de jongere patiënten kin dergeneeskunde. De onderzoekscommissie is van mening dat met enige aanpas sing deze specialisten evengoed SOMBER Half tol zwaar bewolkt en enkele buien. Veel mist. In de loop van de middag opklaringen. Matige zuid westelijke wind, windkracht 4, in de loop van de middag draaiend naar west en afnemend. Minimumtempera tuur 4 graden, maximumtemperatuur 6 graden. Verwachting tot en met woensdag: half tot zwaar bewolkt, mi nimum 4 graden, maximum 6 graden. Plaatselijk kan het glad zijn. 24 Januari 1982 Zon op: 08.32 uur, zon onder: 17.12 uur. Maan op: 08.11 uur, maan onder: 16.27 Waterstanden Katwijk: hoogwater 02.49 en 14.57, laagwater 11.05 en 23.19 25 Januari 1982 Zon op: 08.31 uur, zon onder: 17.14 uur. Maan op: 08.50 uur, maan onder: 17.31 Waterstanden Katwijk: hoogwater 03.21 en 15.30 uur, laagwater 11.40 en 00.02 uur. het vak allergologie kunnen be drijven als de daartoe speciaal opgeleide en door de Specialis ten Registratie Commissie er kende allergologen. Het een en ander wordt kostenbesparend genoèmd. Omdat al enige tijd het gerucht ging dat de afdeling al lergologie zou worden opgehe ven zijn enkele verontruste pa tiënten een handtekeningenactie begonnen. Zij willen straks niet van het kastje naar de muur wor den gestuurd. Al in januari 1981 had het facul teitsbestuur zich voor de ophef fing uitgesproken. Omdat er van de zijde van de allergologen veel druk werd uitgeoefend besloot het bestuur een onderzoekscom missie in te stellen bestaande uit A. Cats, J.W. Hekkelman, H. de Jonge en E.A. Loeliger, die het beleidsvoorstel op juistheid moest gaan bekijken. In de wan delgangen had men het al over een "prachtig zoethoudertje, dat de schijn van democratie op houdt". Het onlangs uitgekomen rapport van deze onderzoekscommissie circuleert nu bij verscheidene bestuurlijke organen in AZL en universiteit. In maart mag de fa culteitsraad van de medische fa culteit de beslissing ondersteu nen. Veel meer kunnen de leden daarvan niet doen omdat ze in dertijd al akkoord zijn gegaan met het principebesluit tot op heffing. Alleen als de onder zoekscommissie tot andere ge dachten zou komen, zou er an ders beslist kunnen worden. Het hoofd van de afdeling allergo logie, P. Widjaja is zeer teleurge steld in het rapport. Met name in de directie van het AZL die vol gens hem zich simpelweg achter het beleid van de universiteit schaart en niet eens opkomt voor de door haar altijd hoog in het vaandel geschreven patiënten zorg. Zie verder pagina Leiden Minister André van der Louw van CRM speldt actrice Mary Dres- selhuys de versierselen op van het officiersschap in de orde van Oran je Nassau. Het gebeurde tijdens een bijeenkomst in het Cultureel Cen trum van Amstelveen. De actrice werd gisteren 75 jaar. Ze was reeds Ridder in de Orde van Oranje Na ssau. PROFITEER ERVAN. koop ook uw verse kipspecialiteiten rechtstreeks van GROENEVELD de groothandel met de vaste lage prijzen en de beste kwaliteit. Verkoop iedere dinsdagmorgen tot 13.00 uur in de Groenoordhallen. Een greep uit ons assortiment: kulkenpo'enper 5 kg 25,- norm. winkelprijs 37,50 kuikenfiletper kg 13,- norm. winkelprijs 19,- klpkarbonadaper kg 7,- norm. winkelprijs 10,50 DEZE WEEK EXTRA VOORDELIG: Kuikenrollade i van mals borstvlees i per kilo 12,50 NEW YORK (DPA) - Verschei dene Poolse hoge functiona rissen, onder wie een in vloedrijke generaal, hebben politiek asiel gekregen in Amerikaanse ambassades. Dit heeft het Amerikaanse te levisie-station ABC meege deeld. De asielzoekers zijn volgens ABC directeuren van grote bedrijven, diplomaten en mi litairen. Zij worden momen teel door de Amerikaanse in lichtingendienst CIA onder vraagd en zouden waardevol le informatie verschaffen Op het ministerie van binnenland se zaken is het landelijk coördi natiecentrum ingericht van waaruit centrale richtlijnen naar de lagere overheden gaan die met de munitietreinen te maken hebben. „De acties zijn door de regering aanvankelijk terughoudend be zien", aldus minister Den Uyl, die de ministerraad leidde omdat premier Van Agt pas maandag weer aan het werk gaat. „Wij zijn van opvatting dat er ruimte moet zijn voor demonstraties. Maar wij vinden dat die acties tegen de kruittreinen vormen hebben aangenomen die niet langer zijn toe te staan. De grens is soms ver overschreden. Ik noem branden in seinhuisjes en bommeldin gen". aldus Den Uyl. Hij achtte het begrijpelijk dat er onrust was ontstaan onder het NS-personeel. Dat voelt zich geïntimideerd. En wat er soms gebeurt heeft dan ook niets meer met demonstraties van doen, al dus Den Uyl. Openbare orde Het landelijk coördinatiepunt gaat zich met de demonstraties en ac ties tegen de treinen bezig hou den. Het gaat hierbij voorname lijk om handhaving van de open bare orde. Het gaat om bescher ming van de transporten en de bestrijding van acties die "de grens overschrijden". Den Uyl noemde als voorbeelden het ste nen gooien naar treinen en de in timidatie van bepaalde groepen. FRANKFORT/WENEN - Polen heeft westerse banken laten we ten dat het de achterstallige ren te over 1981 vóór half februari zal betalen, zo is gisteren vernomen in bankkringen in Frankfort. De rentebetaling zou de weg vrijma ken voor de uitvoering van een overeenkomst voor uitstel van schuldaflossingen tot een bedrag van 2,4 miljard dollar die vorig jaar hadden moeten plaatsvin den. Bij de nog te betalen rente over 1981 gaat het om een bedrag van naar schatting 250 miljoen dollar. Polen staat voor ruim 28 miljard over Polen, de Sowjet-Unie, het Warschau-Pact en de mi litaire capaciteit van de Sow jet-Unie. Een hoge Poolse generaal, die zich op een geheime verblijf plaats in de staat Virginia zou bevinden, verschafte de CIA dusdanige "explosieve" ge gevens dat de inlichtingen dienst deze niet doorspeelde naar de daarvoor geëigende diensten op het ministerie van buitenlandse zaken. ABC zei de informatie te hebben gekregen uit kringen op het ministerie van defensie. Den Uyl benadrukte dat handha ving van de openbare orde in eer ste instantie een zaak is van de gemeenten en de provincies. „Maar we gaan nu de verschillen de opvattingen over de handha ving van de orde in Den Haag coördineren". Ter bescherming van de machinisten zullen de ko mende dagen maatregelen wor den genomen. Blokkade Een groep van honderd tot hon derdvijftig demonstranten blok keerde gisteravond kort voor middernacht de spoorbaan in het Noorderkwartier van Groningen. De dertiende munitie-trein stop te even buiten de stad. De politie zette veertig man van de mobiele eenheid in om de spoorbaan vrij te maken. Het treinverkeer tussen Zwolle en Meppel moest gisteren tegen twaalf uur worden gestaakt, na melding dat er een bom was ge plaatst bij deze spoorlijn. Door verschillende bommeldingen langs de spoorlijn Groningen—A- mersfoort heeft het vervoer van poststukken de afgelopen dagen nogal wat vertraging opgelopen. Een exprestrein, die om 12.17 uur gistermiddag uit Groningen vertrok met post voor Utrecht, keerde in verband met zo'n bom melding omstreeks 13 uur terug in Groningen. Een posttrein die om 14 uur gisteren uit Groningen had moeten vertrekken, bleef daar staan. De PTT zette daarom vrachtauto's in voor het vervoer van poststukken. dollar in het krijt hij het Westen (waarvan 8 miljard bij de ban ken). Het Poolse parlement zal op zijn zitting maandag en dinsdag ge vraagd worden de noodtoestand goed te keuren, zo heeft de voor zitter van het parlement, Gucwa, gisteren volgens het Poolse pers bureau PAP gezegd. Het parlement zal misschien enke le amendementen indienen op de decreten van de noodtoe stand, die op 13 december werd uitgeroepen. De afgevaardigden zullen maandag luisteren naar een rede van generaal Jaruzelski, leider van de „militaire raad voor nationale redding". In februari gaat het Poolse parle ment een reeks wetten op de landbouw bestuderen als ook een wetontwerp voor de oprich ting van een staatstribunaal voor de berechting v&n oude leiders. Later gaat het zich ook buigen over de problemen van de cul tuur, de jeugd, de begroting van 1982 en plaatselijk zelfbestuur, zo werd gemeld. De kwestie van de wet op de vakbonden zal, zo berichtte radio Warschau, „als de tyd rijp is" worden behandeld. (Zie ook pagina 9). Het beknotten van Gardeniers PAGINA 21 Voor de behandeling van het regerings- voorstel over de in- mm komens van vrije be roepen in de Tweede Kamer, is de WD met een aantal moties gekomen die het voorstel op wezenlijke punten aantasten. Allereerst wil de WD advocaten, notarissen, accountants, stede bouwkundigen en raadgevend in genieurs van de regeling uitzon deren. Dat betekent dat de voor gestelde beperking van de inko mens voor hen niet doorgaat. Daarnaast wil de WD de maatre gel voor medisch specialisten verzachten en de koopkrachtda ling in zijn algemeenheid voor de genoemde groepen dit jaar tot acht procent beperken. Uitgangspunt voor de WD bij het ontzien van vijf van de zestien betrokken beroepsgroepen is dat hun inkomens niet of in mindere mate uit de overheidsmiddelen worden gefinancierd. De WD be roept zich op het voorstel van mi nister Den Uyl dat als voorwaar de voor de beperking onder meer stelt dat het inkomen door de overheid moet worden betaald. Dat is bijvoorbeeld bij vrije inko mens in de gezondheidszorg het geval. Hoewel cijfermateriaal ontbreekt over de mate waarin de vijf groe pen geld van de overheid krijgen, is het formele gelijk aan de kant van de WD. Dat gelijk is echter maar tijdelijk, want de voorstellen van Den Uyl en Terlouw zijn pas een aanzet tot een reeks maatre gelen. Die maatregelen worden niet alleen genomen uit oogpunt van bezuinigingen bij de over heid, maar vooral om greep te krijgen op alle niet loon-inkomens in Nederland. Voor het totale pakket van maatre gelen is de vraag of een inkomen door de overheid wordt betaald dus van minder belang. Den Uyl en ook zijn voorganger Albeda achten deze zg. "raamwet" de hoeksteen van een rechtvaardig inkomensbeleid. In en buiten het parlement bestaat al jaren irritatie over het gemak waarmee een beperking van de lonen bij wet kan worden afge dwongen, terwijl de inkomens van vrije beroepen bij gebrek aan instrumenten ongemoeid blijven. Zo doet de praktijk zich voor dat de gemiddelde medisch specia list nu nog 66.000 meer ver dient dan de norm van het minis terie en de gemiddelde cardio loog zelfs 277 000 meer De WD-moties zijn gezien het verleden wel begrijpelijk De te ruggetreden WD- minister van economische zaken Van Aarden- ne wilde vorig jaar lang niet zo ver gaan als Den Uyl en Terlouw nu Maar ook toen dreigde al een conflict met het CDA. dat een ver gaande inkomensmatiging be pleitte. Het gebruik van een tijdelijk gat in de wetgeving zet op termijn alles behalve zoden aan de dijk. De motie van de WD is in die zin wat kinderachtig In deze partij voelt men kennelijk nog niets voor de aanpak van topinkomens Aan het opheffen van de ongelijkheid tussen lonen en inkomens uit vri|e beroepen heeft men kenne lijk geen behoefte Een opstelling die de bewindslieden terecht met kracht zullen bestnjden. v.B. NOORDWIJK AAN ZEE I» huur ungatxxfen op da iMitnli Mand m da HOOFDSTRAAT «a hwngw: J. M. v.d. Barg. 01719-1MO2/17SM. Parlement bekijkt noodtoestand

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1