"Ze verkopen hun religie als "Je zat gevangen in je eigen gedachtenpatroon" Wat is deprogrammeren? E"" Sektenjager Sipke van der Land: Ter Aarse ex-Moonie: ZATERDAG 23 JANUARI 1982 PAGINA 19 Naar schatting 4000 Nederlandse jongeren leven, in ons land en daarbuiten, in allerlei godsdienstige sekten. Sektenjager Sipke van der Land beschouwt hen als gegijzelden, als robots, als mensen die zijn gehersenspoeld. Volgens hem kunnen velen van hen niet op eigen kracht vrijkomen. In zijn zojuist verschenen boek 'De Hersenspoelers' gaat hij uitvoerig in op de mogelijkheid om jongeren uit een sekte te ontvoeren en hen onder dwang van gedachten te doen veranderen. Dat heet: deprogrammeren. Doorgaans gebeurt dat met behulp van goed betaalde Amerikaanse experts, omdat Nederland op dit gebied nog weinig ervaring heeft. Soms hebben ze succes, maar soms ook niet. Want het deprogrammeren van sekteleden kan ook vervelende gevolgen hebben. Sjak Jansen sprak met Sipke van der Land over het voor en tegen van deprogrammeren, las diens boek en Interviewde tenslotte Nico Hoogervorst, een gedeprogrammeerde ex-Moonie uit Ter Aar. Door Sjak Jansen .-lifeJU Sommigen noemen het liever realiteitstherapie want, zeg gen ze, deprogrammeren doe je met computers en niet met mensen. Van der Land doet daar niet aan mee: „Sektele den worden geprogram meerd, net als computers. Sekteleden twijfelen dan ook niet want dat kunnen ze een voudig niet: hun programma zegt dat hun leer zaligma kend is. En daarmee houdt alle denken op. Praat tegen een Moonie en het program ma rolt er, gelijk een compu ter, zo uit. Daarom zeg ik: als het er zo gemakkelijk is in te stoppen, dan kun je het er ook weer uithalen. Terug brengen op nul, heet dat in computertermen." Niet ideaal is. „Zeker niet. Je moet het ook nooit zomaar doen. Je moet heel goed uitzoeken in hoeverre iemand gehersen spoeld is en hoe hij was op het moment dat het gebeur de. Was hij wankelmoedig, wat vaak het geval is, dan heb je kans dat hij in een groot gat valt. Daarom moet je bij ieder sektelid zorgvuldig af wegen of een deprogramme ring van hem een gezond mens zal maken." Extra probleem is het gebrek in ons land aan goede geestelij ke begeleiding voor ex-sek teleden: onze psychiatrie weet er nog geen raad mee. „Dus ook daar heb je reke ning mee te houden", beseft Van der Land. Van het argu ment dat sekteleden over het algemeen meerderjarig zijn en hun ouders dus niet over hen zouden mogen beslissen, is hij minder onder de in druk. „Wat ik al zei: die sek ten maken hen tot dingen. En dingen hebben geen besef. Dingen kunnen niet denken, kunnen niet uit vrije wil be slissen om terug naar huis te gaan. Het doel van depro grammeren - en dat is zuiver praten, dat heeft niks met ontvoeren en vechten te ma ken - is dan ook dat mense lijk besef weer bij hen terug te brengen." Deprogrammeren is in feite verplicht afkicken. Dat dwangmatige stuit velen te gen de borst. Vriendelijker methodes als intensieve be langstelling ofwel love-bom- bing zijn volgens Van der Land geen alternatief. „Lo ve—bombing is geprobeerd, maar dat werkt niet omdat ie mand die gehersenspoeld is niet meer toegankelijk is voor gevoelens. Sekteleden sluiten zien volkomen al. z.e zijn erg ik-gericht. Ouders, broers en vrienden zijn niet meer belangrijk. Emoties be staan niet meer. Belangrijk is alleen degene die alles be paalt en hun geest beheerst en dat is Hij." Stofzuigers „Het gemene, en dat doen sek ten altijd, is dat ze misbruik maken van iemands zwakhe den", stelt Van der Land. Hij zegt hun methoden door en door te kennen. „Ze verko pen hun religie als stofzui gers. Ze stappen als het even kan ook alleen op jongelui af die geestelijk gemakkelijk zijn te beïnvloeden. En dan zeggen ze: wij hebben de op lossing voor al je problemen, kom bij ons. Wij hebben de waarheid, zeggen ze. Maar zij die dat zeggen, hebben juist de leugen. De waarheid heeft immers niemand." In De Hersenspoelers schrijft Van der Land: „Gewoonlijk duurt een deprogrammering een paar dagen, soms een week, en een enkele keer is het in een paar uur gebeurd, maar dat hangt er ook van af hoe lang iemand in de sekte heeft gezeten. Soms wordt de betrokkene agressief, gaat slaan of vechten en wil vluch ten. Het is ook wel gebeurd dat iemand door de ruit wilde springen, of zelfs de gaskraan opendraaide bij het nemen van een douche in de badka mer, of zich daar wilde ver hangen." „Er kan een panische angst ontstaan, die blijkbaar in de sekte is opgebouwd tegen de 'satanische' buitenwereld. Sektenjager Sipke van der Land: „Of sekten alles kun nen oplossen? Ja, dat zeggen ze, maar ze kunnen natuur lijk niks oplossen. Dat be wijst de praktijk wel. Sekten roepen alleen maar proble men op." „Sekten kunnen ook niet tegen kritiek. Toon je interesse in ze, dan zijn ze lief en aardig. Maar laat je één woord van kritiek horen, oh-la-la, dan worden ze nijdig. Dat zegt ge noeg. Want de waarheid kan kritiek verdragen, die houdt daar zelfs van. Maar de leu gen niet. Die wordt woe dend." „Daarom begrijp ik niet dat nog zoveel mensen naïef doen als het over sekten gaat. Alsof op de gevaren ervan nog niet genoeg is gewezen. Alleen al deze maand zijn er weer drie boeken over ver schenen. In één maand tijd drie boeken over de gevaren van sekten..! En dan nog zijn er mensen die kwaad spre ken over deprogrammeren, die menen tolerant te moeten zijn en zeggen: laat ze hun gang maar gaan. Totdat op zekere dag hun eigen dochter in zo'n sekte zit en zij de grimmigheid zien die zich op eens van hun kind heeft meester gemaakt. Dan blijkt zo'n sekte hun grootste vij and." „In wezen gaat het in die sek ten niet veel anders toe dan in totalitaire staten. Alleen reageren wij Nederlanders daar anders op. Als het om het dictatoriale van Argenti nië gaat, staan wij op onze achterste benen. Maar gaat het om sekten, dan steken wij onze kop in het zand. Dus vraag ik me af: hoe steke blind zijn we dan?" Kruistocht In zijn „kruistocht" tegen met name de gesloten godsdien stige sekten is ds. Sipke van' der Land tot de tanden gewa pend. Zopas verscheen van zijn hand 'De Hersenspoe lers' (uitgeverij Kok, Kam pen). Een boek, waarin Van der Land de stuitende prak tijken van sekten aan de kaak stelt, evenals hij dat bijna twee jaar geleden voor de NCRV—televisie deed in de serie „Niet te geloven", waar mee hij vriend en vijand ver baasde. Verbazing wekte hij al even zeer door nog niet zo lang ge leden radicaal zijn mening te wijzigen over het deprogram meren (het uit de droom hel pen) van sekteleden. Tot voor kort keurde de Wassenaarse dominee dat af („dan doe je hetzelfde als zo'n sekte doet"), maar zijn ervaringen met sekteleden en depro- grammeurs hebben hem er van overtuigd dat met „ie mand die zijn gezonde ver stand heeft verloren" niet re delijk valt te praten. Het deprogrammeren van sek teleden staat volop ter dis cussie. Alleen al de naam. Voor ex-Moonie Nico Hooger vorst is het ruim een jaar gele den dat hij werd gedeprogram meerd. Het gebeurde thuis in Ter Aar. Onder dwang. Opgeslo ten in een tot logeerkamer om gebouwde bloemenschuur praatten twee uit Amerika overgevlogen deprogrammeurs vijf dagen aan één stuk op hem in. Vijf dagen lang bestookten ze hem met kritische informatie over de Moon-sekte. Of zoals Nico (25) het verwoordt: „In vijf dagen tijds werd mijn hele le vensfilosofie finaal onderuit ge haald." De deprogrammering lukte dus. Toen de twee Amerikanen huis waarts keerden, was Nico uit de droom geholpen en zijn vader enkele tienduizenden guldens lichter („De keus was eenvoudig: óf een smak geld óf je kind kwijt"). Tevergeefs hadden zijn ouders verscheidene malen ge probeerd hem in Amerika te kid nappen. maar voor een zilveren bruiloft wisten ze hun zoon uit eindelijk toch naar Nederland te krijgen. Zomer 1979 was Nico op studiereis naar Amerika gegaan. Pas een jaar later kwam hij serieus met enige Moonies in contact. Hij sloot zich bij hen aan en zonder er zich gewaar van te zijn, werd hij stukje bij beetje gehersen spoeld. Aandacht Nico: „Ik zat in Washington op een bankje en er kwamen twee Moonies op me af, die vroegen hoe het ging. We discussieerden wat over hoe je de wereld beter zou kunnen maken en ze vroe gen of ik misschien zin had om te komen eten. Ik dacht: een gratis maaltijd is nooit weg, dus ik ging er eens heen. Wat me opviel was dat ik heel veel aandacht kreeg. Ik dacht: wat een aardige men sen zijn dit." „Na het eten was er een lezing en daarop volgde een tweedaags kamp, maar al mijn argumenten om daar niet heen te gaan wer den door de groep consequent van tafel geveegd. Toen dacht ik: vooruit dan maar, wat zal ik daar moeilijk doen. Dus uit beleefd heid en een beetje nieuwsgierig heid ging ik met ze mee. Zo ging het ook toen er een zevendaagse cursus was." „Telkens als ik aan hun bedoelin gen wilde gaan twijfelen, zeiden ze: stel maar dat het wel waar is, want als het niet waar is, is dit de best opgezette grap ter wereld. Ze schermden ook met weten schappers uit Cambridge, dus ik dacht: als zelfs zij het geloven, zal het wel zo zijn." ,Op die cursussen werd de rottig heid in de wereld aangedikt en tegelijkertijd verteld hoe het alle maal wel moest. Je werd dus erg zwart-wit voorgelicht. In het be gin ging dat nog met begrijpelij ke woorden, maar allengs werd het moeilijker. Tijd om een en ander op waarheid te controleren kreeg je niet, want elke keer als je dat wilde doen, kreeg je weer een of andere stoomcursus. Als ik 's avonds wilde denken wat ik die dag nou precies had gehoord, was daar geen tijd voor en moes ten we bijvoorbeeld volleybal len." Ronselen „Die Moonies hadden een grote overtuigingskracht. Op zekere dag hadden ze me zo ver geher senspoeld dat m'n studie mij niet meer interesseerde. Daarin sti muleerden ze mij ook. Als ik zei: m'n studie is niet belangrijk, kreeg ik schouderklopjes Jij hebt het goed begrepen, zeiden ze dan, voor God doe en laat je immers alles." ,,'s Ochtends moest je vroeg op. I» het begin verkocht ik huis aan huis schilderijtjes. Later moest ik op de universiteiten studenten ronselen. Verwantschap met thuis had ik toen nauwelijks meer. Telkens werd je verteld dat je ouders zondige mensen waren, verpest door het lawaai en ten prooi gevallen aan de dui vel. Op den duur ging je je dan ook tegen hen afzetten." „Bij de Moonies was het óf goed óf kwaad. Heel absolutistisch. Een tussenweg bestond er niet. Je moest je ook steeds volledig ge ven en de minste of geringste twijfel werd uitgelegd als een verzoeking van de duivel. Ook werd verteld dat alleen wat de Moonies zeiden waar was. De kranten zouden hen slechts wil len bestrijden." Dat zijn ouders hem probeerden te kidnappen, verbaasde Nico niks. „Verhalen over Moonies die door De vader van ex-Moonie h* Nico Hoogervorst in de tot logeerkamer omgebouw de bollenschu ur in Ter Aar, waar Nico (die niet op de foto wilde) werd gedeprogram- meerd> "De keus eenvoudig: óf een smak de ouders worden gekidnapt, werden je regelmatig verteld Ie dereen wordt daar op voorbe reid. Ook voor deprogrammeurs word je gewaarschuwd. Dat ze mij voor die zilveren bruiloft naar Nederland lieten gaan, was omdat ze dachten dat ik sterk ge noeg in mijn schoenen zou staan. Ze hadden alles met me doorge praat. Van: laat zien dat je de sterkste bent en kom terug als de kust veilig is. Het was ook een beetje bedoeld als testcase, van: zie je wel dat Moonies best zelf standig kunnen beslissen." Gevangen „Compleet verrast was ik dus niet over die deprogrammeurs in de bloemenschuur. Ik wilde er na tuurlijk helemaal niet over pra ten. Maar zij hamerden aan één stuk door, stelden steeds de vraag wéArom ik er niet over wil de praten. Ze vertelden alles over de Moonies. wat ze op hun kerf stok hadden; er ging die dagen ontzettend veel door m'n hoofd „Veel mensen noemen zoiets vrij heidsberoving, maar zij begrij pen het niet Bij de Moonies zat er niet eens een slot op de deur, maar dat hoefde ook niet want je zat gevangen in je eigen gedach tenpatroon. En dat is veel erger. Veel erger dan vrijheidsbero ving. En het gevaarlijke is als je de Moonies niet kent, kun je je er niet tegen wapenen." „Hoe ik het emotioneel heb kun nen verwerken? Met kleine stap jes. Ik ben weer gaan studeren en doe het rustig aan. Ik geef me niet opnieuw over aan een nieuw Daarom worden er veilig heidsmaatregelen genomen. Deuren worden op slot ge daan. ramen dichtgespijkerd, gas afgesloten, het slot uit de badkamerdeur verwijderd en dag en nacht zyn er twee hel pers die zorgen dat de tyger niet uit de kooi kan. Dat lijkt nogal grimmig maar meestal is dat slechts voorzorg." Doodmoe En over de deprogrammering van Moon-volgeling Gerard schrijft Sipke: „Op de derde dag werden Gerards ogen weer helder, hij praatte niet meer zo mechanisch, maar hij ontspande zich en keerde langzaam terug in de werkelijkheid Ik zal nooit vergeten hoe hij tenslotte zijn ouders om de hals viel om ze te bedanken. Maandenlange opgekropte emoties kwamen los en daar stonden ze. dood moe maar intens gelukkig." Liep de deprogrammenng van deze Moonie goed af. die van Hare Knshna-volgeling Ge rard Pronk baatte niet. Pronk, intussen bij zijn sekte teruggekeerd, diende vorige maand bij de officier van jus titie een klacht in tegen on der anderen Sipke van der Land. die Gerards ouders had geadviseerd en enkele sessies had bijgewoond. De klacht, die wederrechtelijke vrijheidsberoving en mishan deling behelsde, werd echter ontvankelijk verklaard. Het was overigens al de tweede keer dat Van der Land het van Knshna-zijde voor zijn kiezen kreeg. Moeilijkheid is dat onze wetge ving achterloopt bij de pro blemen rond sekten. Is de godsdienstvrijheid ermee in het gedrang9 Is deprogram mering wederrechtelijke vrij heidsberoving of trekt men er scheve toestanden mee recht? Het zijn vragen waar de subcommissie sekten van de vaste kamercommissie voor volksgezondheid zich al sinds vorige zomer in ver diept. Nog dit parlementaire jaar hoopt men er uit te ko- Smak licht Tegelijkertijd hopen depro grammeurs enig zicht te krij gen in de effecten van depro grammering op de langere termijn. Kan het je op latere leeftijd in de vorm van een syndroom opbreken? Al dit soort open vragen zorgt er voor dat het deprogramme ren in wetenschappelijke kringen vandaag de dag nog als een halfduistere praktijk wordt beschouwd. Sipke van der Land („Sekten kunnen mijn bloed wel drin ken, maar mij het zwijgen op leggen zullen ze niet") wil van halfduistere praktijken niets weten. „Wat de sekten doen, dét zijn duistere prak tijken. Deprogrammeren klaart de boel alleen maar op. Waar sekten verduisteren, daar brengen wij de verlich ting. Neem van mij aan: de programmeren is één grote smak licht." geloof, oh nee. Wat dat betreft ben ik extra op de hoede." Een trauma heeft Nico er niet aan overgehouden. „Ik vind hot nfet erg om erover te praten By de Moonies (In Nederland: Vereni gingskerk. gevestigd te Bergen aan Zee) heerste een enorme hiérarchie Als je niet goed func tioneerde kreeg je een symboli sche straf Moest je by voorbeeld zeven minuten onder dc koude douche of kreeg je drie dagen geen eten. Die getallen hadden een betekenis. Dne was bijvoor beeld het getal van de perfectie." „Ik wil niet zeggen dat het smeer lappen zijn. Dat niet. Moonies zyn gewoon heel erg overtuigd Ik wil ook niet zeggen dat ik een stommeling ben geweest. Je bent er gewoon met op bedacht".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19