de consument „Het gekke is: Ites?' die pikt het" Noors buffet vervangt nostalgisch NS-restaurant C E*" Het afnemende dienstbetoon in onze samenleving ZATERDAG 23 JANUARI 1982 Als het gaat om dienstver lenende bedrijven die hun service afbouwen, os de NS een treffend voor beeld. Niet alleen sluit één van de weinige mo numentale stationsres tauraties die ons land nog rijk is, het nuttigen van een hap in de treinen wordt ook verleden tijd. De restauratie-afdelingen op de binnenlandse treintrajecten zul len binnen enkele jaren zijn ver dwenen. En het nostalgische res taurant op het Centraal Station in Amsterdam sluit binnen enke le maanden om even verderop te worden vervangen door een zelf bedieningsbuffet. Beide vernieu wingen in de horeca-sector van de NS doen nogal wat stof op waaien. maar de plannen zullen hoogstwaarschijnlijk niet meer wijken voor de acties van perso neelsleden en 'vaste klanten'. Protest-samenkomsten in de res tauratie en handtekeningenac ties van het personeel in de trei nen ten spijt. Inmiddels heeft minister Zeeval- king (verkeer) naar aanleiding van Kamervragen wel laten we ten dat de huidige koffiekamer op het CS een personeelsverblijf wordt, terwijl de eetzaal als ex positie-, vergader- en ontvangst ruimte voor een groot publiek toegankelijk blijft, zodat het mo nument te bewonderen blijft. Noors buffet Directeur Broekhuijzen van Ser- vex bv, de dochter van de Spoor wegen die de horeca op de sta tions voor haar rekening neemt, begrijpt niets van het tumult dat is ontstaan na de berichtgeving over de plannen. "We zijn al jé- ren met die verbouwingsplannen bezig. Monumentenzorg werd hier twee jaar geleden al rondge leid. En dan nu ineens zo'n actie groep. Ik heb die mensen gepro beerd uit te leggen dat het geen kwestie is van afnemende servi ce of breken met een traditie, maar pure noodzaak. De Spoor wegen willen nu eenmaal die hal van het Centraal Station vergro ten om het toegenomen aantal reizigers op te vangen. Een uit breiding ten koste waarvan het restauratiegedeelte, met name de keuken, moet inkrimpen. We hebben al zoveel plannen ge maakt om het restaurant deson danks te behouden maar geen van die ideeën was uitvoerbaar. Óf de ruimte was te beperkt, óf Monumentenzorg ging niet ak koord. Uiteindelijk hebben we besloten het restauratiegedeelte te verplaatsen van de oost- naar de westzijde. En dan maar met een een zelfbedieningssysteem, omdat dat nu eenmaal minder ruimte vraagt dan een bediend restaurant". De directeur van Servex wijst de betiteling 'ordinaire zelfbedie ning' fel van de hand. "Het wordt een Noors buffet, met alles d'r op en d'r an. Goudkleurig meubi lair, wollen vloerbedekking, De imposante koffiekamer van het Amsterdamse Centraal Station wordt personeelskantine geen plastic rommel maar keurig servies..." Zwarte Piet De FNV-horecabond, bij monde van voorzitter Van Egmond, plaatst nogal wat vraagtekens bij de noodzaak van sluiting van de authentieke restauratie. Van Eg- mond "Als je praat met de heren van Servex is het: ja, maar het publiek vraagt om een zelfbedie- ningssysteem, de omzet loopt nu drastisch terug, de bedrijfsleider wil het. En dan wijzen ze op Rot terdam, waar na de invoering van zo'n buffet de omzet omhoog vloog. Dat kan misschien wel zo zijn, maar ik vind die plastic rommel uit de koelkast op je bord een verschrikking. Be drijfsleider Slagboom geeft de schuld aan Servex, en Servex wijst weer naar Monumenten zorg, die bij de plannen steeds roet in het eten gooide. Je loopt stuk. Feit is alleen dat mensen uit de muur kunnen gaan eten Dat comité - ik vind het verras send. zelfs Simon Carmiggclt zit erin - maar ik heb niet de illusie dat het de beslissing kan tegen houden. Daarvoor is het groepje ook te klein. Twaalf, vijftien man - dat is geen imposant aantal Ook Van Egmond is bang dat van het Amsterdamse restauratie-ge beuren uiteindelijk niet veel meer zal overblijven dan de wat mistroostige wacht- annex ver snaperingsruimten waarmee de meeste andere stations zyn opge scheept: een soort pijpenla, met aan de ene kant wat plastic stoe len en in de andere hoek óf een toonbankje waarover wordt be diend, óf een batterij apparaten (koffie, ijs, kroketten en frikadel len). De hongerige reiziger die denkt dat dat alles in de trein wel goed zal komen, komt in de toe komst bedrogen uit. Slechts de rijdende mini bar van Wagon Lits blijft permanent ter beschik king en die kan de ergste honger alleen met broodjes, koffie of an dere drankjes stillen. Restauratie Volgens Lotti Schreurs van Wa gon-Lits, het bedrijf dat vcrant woordelijk is voor de inwendige mens In de tremen, is bediening in de zin van een ober die de rei ziger een heerlijke schotel voor zet, een achterhaalde zaak Want terwijl die ober op zyn klanten staat te wachten kan hy wél tien pilsjes verkopen De organisatie Wagon-Lits is er be paald niet rouwig om dat de res tauratiewagen verdwijnt Lotti Schreurs "Het buffet zoals dat vroeger bestond werd al tijden niet meer gebruikt Dat was ge bouwd in een tijd dat er nog twee man personeel van ons in een trein meereed om te bedienen Echt, dat kan niet meer. Daarom zijn we destijds met die mini bar gaan werken. Voor ons beteken de het een enorrpe omzetstijging, die we dan ook hard nodig had den. Je gaat naar de BMO hè. je wacht niet meer af totdat de klant naar joü toekomt" Direct na de invoering van die rij dende mini-bar hinkte het hore- ca-bednjf nog een tijdlang op twee poten. Zo kon het voorko men dat de 'ober' de wagons ty- dens de spitsuren doorsjouwde, maar in de stille uurtjes uitsmy- ters bakte. Die tweeslachtige houding was er snel af, volgens Lotti Schreurs "De eieren lagen te rotten in de wagen Dat kan niet, dan kryg je problemen met de Warenwet" Zo instemmend als de organisatie Wagon-Lits met de gang van za ken is, zo ontevreden is een aan tal van haar personeelsleden Op de lyn Zandvoort - Maastricht by voorbeeld zyn er personeelsle den bezig met een handtekenin genactie tegen het verdwynen van de restauratie Zy vindon dat daarmee een stuk gezelligheid verloren gaat en proberen de rei zigers voor dat standpunt te win nen Lotti Schreurs gelooft niet dat door die actie de NS op zyn besluit terugkomt "Op die be wuste lyn zitten de meeste oude re personeelsleden, mensen die al 20 of 25 jaar in dienst zyn Die mensen komen uit een andere tyd. Uit de tyd dat de gemoede lyke sfeer, de gezellige babbel met passagiers een normale zaak was En die oude horeca sfeer bestaat nu eenmaal niet meer' Door Miep Hoenson 55 irv Cl Chagrijnige obers, zwijgende buschauffeurs en kletsende ambtenaren die geen acht slaan op de rijen wachtenden. In de huiselijke kring zal dan eens worden gemopperd over het af nemend dienstbetoon in de samenleving. Maar het aantal voorbeelden is natuurlijk oneindig veel groter. Zeker naarmate vanwege de econo mische recessie op personeel wordt beknibbeld en dienstverlening aan de consument zelf, al dan niet in samenwerking met een machine, wordt overgelaten. Een bord dat voor zichzelf spreekt. Gelaten Laat de zwijgende meerderheid eventuele ergernissen over het gebrek aan service maar over zich heenkomen? Het lijkt er ver dacht veel op. Navraag by de di verse consumentenorganisaties in dit land leert dat zy het zelf ook verbazingwekkend vinden, maar dat ze zelden of nooit klachten in deze richting krijgen. Of het moet over de sluitingstij den van winkels en dienstverle nende instellingen zyn. De actie van de Consumentenbond om een verruiming van de win- kelsluitingstyden te bewerkstel ligen mag onderhand als bekend worden verondersteld. Minder bekend is de aanpak van klacht nummero twee: de beperkte ope ningstijden van instellingen, met name de ambtelijke. Werkende mensen komen niet zelden voor een gesloten gemeentehuisdeur als ze een paspoort moeten ver nieuwen, een rijbewijs moeten aanvragen of andere administra tieve handelingen moeten ver richten. Mevrouw Boekstein van de Consu mentenbond: "We hebben het nu eens uitgezocht, en het blijkt dat ten eerste de openingstijden van de ambtelijke loketten nergens gelijk zijn. Daarnaast zijn die ty- den zó samengesteld dat iemand die werkt er nooit gebruik van kan maken. Of hy zou een vrye dag moeten nemen. Alleen in grote steden zyn de gemeente huizen op koopavond geopend. Dat is te gek. Daaraan moet iets veranderen". De Consumentenbond beraadt zich dan ook wat te doen tegen dit ongemak. De bond gaat er ge makshalve van uit dat haar leden en de zwygende meerderheid die mening delen. Want Nederlan ders heten met z'n allen een volk van klagers te zyn, maar als zo'n bond het voortouw wil nemen scheelt dat toch weer werk én de ergernis dat er niets met de klacht wordt gedaan. Ook in de tram heeft de automaat de conducteur vervangen. achteruitgang is wellicht het best merkbaar in de horecasector. Wat bijvoorbeeld te denken van de zelfbedieningsrestaurants (eten koud na wachttijden bij de kas sa), zelfbedieningspompen (kor ting maar ook vieze en koude handen), kaartjes machines in bus en tram (verwarrend en om slachtig) en, nieuwste van het nieuwste, statiegeldflessen-ma- chines (die vastlopen)? Om het natuurlijk nog maar niet te hebben over de post: vroeger twee keer daags besteld, nu een maal per dag. De lange levertij den van meubels, de wachttijden voor reparaties? De lijst kan ie der op zijn eigen wijze ongetwij feld nog veel langer maken. De service holt in alle dienstverle nende takken achteruit, maar die Argusogen De horeca is zich er wel degelijk van bewust dat er met argusogen op haar wordt gelet, verzekert voorzitter Arie van Egmond van de Horecabond FNV. Maar klachten over narrige obers klin ken hem onderhand als clichés in de oren. Evenzogoed is zijn reactie een cliché: "Ja, maar de klanten zijn ook niet meer zoals ze vroeger waren". Hoe ze vroeger dan wel waren? Van Egmond, hij was jarenlang kelner dus weet waarover hy praat: "Je houdt het nu niet meer voor mogelijk, maar de mensen hadden twintig jaar geleden nog drempelvrees om een restaurant binnen te komen. Ze waren bang voor de entourage, van de kel ners in rokkostuum. Nou, drem pelvrees heeft de doorsneeklant van tegenwoorig niet meer hoor. Hij komt rustig in spijkerpak aanzetten. Mensen generen zich Als het heel druk is in het zelfbedieningsrestaurant is je eten koud voor je bij de kassa bent. niet meer om de ober met 'hé ou we' aan te spreken, ze fluiten naar een serveerster, ze komen met platte teksten aanzetten...' Van Egmond wijst er op dat de ver- 1 minderde service niet alleen tot de horeca beperkt is, maar ook bij andere dienstverlenende tak ken goed zichtbaar is. ("Bij C&A werd je vroeger toch ook gehol pen, nu moetje het zelf maar uit zoeken"). woord. En het vak ober of ser veerster degradeert daardoor tot dat van buffetknecht. Neem nou weer het nieuwste op dat gebied: de free flow. Ook zo'n verschrik king. Dat is een systeem waarbij ze aparte loketjes hebben waar je afzonderlijk of soep, of koffie et cetera kunt bestellen. Zodat je niet in de rij hoeft te staan als je maar weinig op je blad hebt. Een lokéfje". nes vol laai siaan. Maar het gek ke is: die klant pikt het wél" zegt Van Egmond met onverholen verbazing. De klant pikt het inderdaad - gróóg zelfs, zo meent woordvoer der mr. Weyers van het V&D- concern. Praktisch alle lunch rooms in de tientallen vestigin gen van het warenhuis zijn de af gelopen paar jaar omgebouwd tot zelfbedieningsrestaurants. Roe hij zo goed weet dat het sys teem de klant bevalt? "Je hoort het van je mensen uit de filialen, van de Idanten zelf. Maar boven dien: als de mensen niet klagen en dat doen ze niet, ze lopen juist enthousiast door het restau rant heen - dan weet je dat het goed zit. Veel mensen stellen het juist op prijs dat ze onbelem merd en vrij kunnen kiezen, dat ze niet onder druk staan. Of ze nou twintig broodjes of een half kopje koffie nemen, ze hebben het zelf in de hand. En ze zien wat ze krijgen". ■"'5. £«9, Vanzelfsprekend neemt hij zijn ei gen mensen in bescherming. Al geeft Van Egmond wel toe dat er in de horecawereld - 36.000 be drijven en bedrijfjes, 60.000 ar beidsplaatsen - wel degelijk iets mis is. "De boel is aan het verloe deren. De grote bazen zien nu eenmaal meer in zelfbediening, en daardoor degenereert het hele horeca wezen" zegt hij erover. Gedegradeerd "Er is toch geen spréke meer van dienstbaarheid in die zin van het Van Egmond hoopt vurig dat in ons land tenslotte de kater zal volgen, net als in Duitsland. Daar Komt men inmiddels al terug van het zelfbedienings-systeem dat vooral van de z.g. Raststattes langs de autosnelwegen berucht is. De laatste jaren, zegt Van Eg mond van een Raststatte-organi- satie te hebben vernomen dat steeds meer van dergelijke zaken weer overschakelen op bedie ning. "De Duitsers pikken het niet meer. En zo ver moet het hier ook komen. Dat de klant het niet neemt. Dat hij die kille vitri In de supermarkt zelf je groente afwegen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17